Treinramp in Spanje eist zeker dertig doden uitz° goefl! Borman en Lovell in uitstekende conditie OAE-MAATREGELEN TEGEN RHODESIË? Hanoi wenst met YS geen vredesgesprek Ta eea &ojxta Ky MARGARITA GEVONDEN West-Siberië rijk oliegebied alles goed en wel MAANDAG 20 DECEMBER 1%3 Echt nerts. Prachtig cou In standaard-donkerbruin t Interessante prijs. Amsterdam Den Haag Kalvcrjtr. 23 Spuislr. 42 Ook telefonisch te bestellen 020 - 234677, Amsterdam. Best el nr. B 24 MOSKOU In een artikel in de Prawda schrijft de Russische geleerde dr. Ivan Karyagin dat in West-Siberië de rijkste olie- en gasvelden in de Sowjetunie zijn ontdekt. Siberië zal hierdoor voor 1971 de grootste oliepro ducent van de Sowjetunie worden, aldus de schrijver, die aandringt op spoedige aanleg van buisleidingen en spoorwegverbindingen. Parijs-Lissabon express op locale trein Slachtoffers voornamelijk Portugezen Madrid VILLAR DE LOS ALAMOS (Spanje) De treinramp nabij de Spaanse stad Villar de los Alamos heeft tot dusver aan 30 mensen het leven gekost. Zeker passagiers moesten met ern stige verwondingen naar zieken huizen worden vervoerd. Het on geluk gebeurde toen de Parjjs- Lissabon express met 950 passa giers, voornamelijk Portugezen uit Frankrjjk die de feesdagen thuis wilden doorbrengen, met 1 ferecht. De vijf wagons werden uit een enorme kracht op een locale de rails geworpen. Onder de slacht- VIL AR DE LOS ALAMOS - .j^VPElT trein botste.' Door de kracht van de botsing wer den de beide zware loco's van de sneltrein en de postwagen daarachter als een accordeon in elkaar gedrukt. De kleine locomotief van de locale kwam boven op de grote trekkers 330 uur in de ruimte Russen offers bevinden zich de vijf machinis ten en twee bedienden van de res tauratiewagen. Kort na het ongeluk werd al het medische personeel in de omgeving operoepen. Op alle ziekenhuisbed den werd beslag gelegd. Te Salaman ca werd een chapelle ardente inge- De oorzaak is nog niet bekend. Aan genomen wordt dat de machinist het rode licht niet heeft gezien als gevolg de mist. De Spaanse spoorwegen weigert vooralsnog commentaar. Men is nog bezig met de reddingsactie. Tot laat in de naoht werd in het licht van schijnwerpers gewerkt. De niet gewonde reizigers zijn met autobus sen naar de Spaans-Portugese grens gebracht. Weer gevechten in Dom. Republiek SAN DOMINGO Bij een gevecht in Santiago tussen leden van de lucht macht en kolonel Caamano met een aantal aanhangers van zijn constitutio- nalistische partij zijn twaalf doden en gewonden gevallen. Caamano en zijn medestanders zou den eerst zijn aangevallen toen zij zon dagochtend op de begraafplaats van Santiago een krans legden op het graf van kolonel Rafael Fernadez Domin- guez. Hierbij zouden geen slaohtoffers zijn gevallen. Toen kolonel Caamano en de zijnen zich hadden teruggetrok ken in een hotel, werden zij opnieuw bestookt, nu met bazoeka's en zware wapens. Bij het hierdoor ontstane ge vecht zouden vier of vijf doden zijn gevallen en acht of zeven gewonden. Camano zou ongedeerd zijn geble- Toen het bericht over het incident in San Domingo bekend werd, ontston den ook daar ongeregeldheden, waar bij een politeman om het leven kwam en een kind werd gewond. Eisenhower uit het ziekenhuis WASHINGTON Ex-president Eisenhower van de Verenigde Staten, die vijf weken geleden door een har taanval werd getroffen, heeft zaterdag het Walter-Reed ziekenhuis in Wash ington verlaten. Eisenhower, die naar zijn huis in Gettysburg vertrok, zei: „Ik voel ma feliciteren Johnson ru* HOUSTON Borman en Lo vell, die zaterdag met hun Ge- l mini-7 capsule behouden op aarde terugkeerden, verkeren in een uit- vt stekende conditie. Artsen van V01 het vliegdekschip Wasp, dat hen -i J op de Atlantische Oceaan heeft h3 opgepikt, verklaardeni, dat hun M verblijf van 330 uur in de ruimte H 5p rkJ Verstaanbaar oorj We hebben verscheidene malen ege]j stukken van dr. Rijnsdorp in uw blad ju gelezen: In de greep van het Jl reus-achtige, een verhandeling over modern Calvinisme. Het is jammer nee dat in uw blad, dat toch ook door "J zeer veel eenvoudige mensen wordt krel gelezen de woordkeus bij die verhan- tog H deling ook zo reus-achtig is. Ik bedoel ing! het gebruik van vele vreemde woor- den die voor zeer vele lezers niet te kgen vol8en zijn. £gj Zou dat nu niet anders kunnen? Ik merk dit verschijnsel soms ook wel in fr J andere artikelen op. Ik vraag me af: is dit nu werkelijk een teken van I wijsheid? Mij dunkt, een geleerde is pas werkelijk wijs als hij niet alleen voor gestudeerden en studenten schrijft, maar ook voor „het volk". Het gaat er dus om dat hij de bankbil jetten van zijn wijsheid kan omwisse len in de kleinste geldstukken. Wat worden er zeeën van tijd be steed aan het schrijven van boeken en het houden van redevoeringen. Onze tijd kenmerkt zich door het laöl gebruik van woorden, woorden. Daar moeten we toch al zo voorzichtig mee zijn. Maar als er dan werkelijk ge- 0onJ sproken moet worden waarom dan L" niet met verstaénbare woorden? We hebben een prachtig voorbeeld aan I Hem die de hoogste wijsheid aller eeuwen heeft en die zo sprak dat de eenvoudigsten onder zijn toehoorders hem xonden verstaan! Rijnsburg H. Wolthaus sr. (Een algemene richtlijn voor al onze redacteuren en verslaggevers is: foetl schrijft verstaanbaar! Dat daarbij and toch nog wel eens „moeilijke woor- Roa den" door de mazen van het net kun- en n«n schieten, behoeft Rauwelijks be lt W toog. We blljvens ons best doen. Wat moe4 de artikelen van dr. Rijnsdorp be ing treft, we krijgen daar veel gunstige derli reacties op. Ook van wat u noemt „eenvoudige lezers", die ondanks de moeilijke woorden de bedoelingen van de schrijver volledig verstaan. 7-qI red.) Vaticnnn U schrijft terecht, dat in tegenstel- "l\t| ling tot Nederland vele landen de -*•uitnodiging tot bijwoning van de slui- ran<4 tjng van het concilie hebben afgewe- zen. Hetzelfde geldt de diplomatieke x3a* betrekkingen met Vaticaanstad. Ne- van| derland vindt het belangrijk, daar oor I een ambassade als „luisterpost" te leef I hebben (de geringe waarde bleek dui- adeW delijk rond het huwelijk van prinses jjTl Irene). Maar de drie grote wereldmo- fl gendheden Amerika. Rusland en r"v,i- na denken hier anders over! O Ni j land, let op uw saeck! J. G. Vermeulen geen schadelijke invloed hebben gehad op hun gezondheid. De twee zullen naar Kaap Kennedy worden gebracht waar zjj ver slag uitbrengen van hun tocht en waar zjj tevens Stafford en Schir- ra, die zjj in de ruimte hebben ontmoet, zullen terugzien. President Johnson heeft de vier astro nauten gelukgewenst. Drie van de vier zijn bevorderd tot resp. kapitein, kolo nel en luitenant-kolonel. Schirra is reeds bij zijn eerste vlucht bevorderd. De Rus sische leiders hebben de vier ruimtevaar ders en hun president, en ook alle deelne mers aan het Gemini-project gefelici teerd met het behaalde succes. De ontmoeting van de Gemini 6 en 7 in de ruimte werd door miljoenen Rus sen op de televisie gevolgd. Directeur Kraft van het Gemini-pro ject is tevreden met het slagen van het rendez-vous. „Wij zijn er nog niet. Er moeten nog vijf Gemini-vluchten komen, die hoofdzakelijk bedoeld zijn om de techniek van de ontmoeting in de ruim te, waarbij de capsule vastmaakt aan eer raketdeel onder de knie te krijgen. Voorts moet de geweldige Saturnus-5 ra ket worden beproefd. Deze raket moet een Apollo-ruimtevaartuig voor drie in een baan om de aarde brengen e Apollo moet vanuit die baan naa Ongeveer 96.500 Westberlijners zijn zaterdag, op de eerste dag van de nieuwe periode voor bezoeken aan het oosten, de grensposten naar Oost-Berlijn gepas- Spoedbijeenkomst verzocht LONDEN Kenia, Ethiopië en Oeganda hebben om een spoedbjjeenkomst verzocht van alle 36 bjj de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) aan gesloten landen om maatregelen te nemen tegen Rhodesië, dat als vergeldingsmaatregel op het Britse olie-embargo, de olievoor ziening van het naburige Zambia heeft afgesneden. Van Britse zijde is inmiddels hulp toegezegd aan president Kaoenda. Zambia zal via een luchtbrug van olie worden voorzien. De eerste be voorrading geschiedde zaterdag. Ka oenda kwam persoonlijk naar het vliegveld om het Britse vliegtuig te begroeten. Rhodesië tracht niet alleen met olie Zambia te boycotten maar ook met steenkool. Nu heeft premier Smith nieuwe heffingen ingesteld op kolen en cokes voor Zambia. De spoedbijeenkomst van de OAE heeft waarschijnlijk ook ten doel middelen en wegen te vinden om Zambia uit zijn netelige positie te redden. Gedacht wordt om Zambia van dié produkten te voorzien die aanvankelijk uit Rhodesië worden betrokken. Premier Smith heeft, toen Engeland de olie-embargo afkondigde, in een toespraak de regering-Wilson heftig aangevallen. Hij had het over de .gewetenlozen oorlog" die Engeland tegen Rhodesië voert. Zonder ii gaan op de embargo tegen zijn land maakte Smith plannen bekend om de economie van Rhodesië weer gezond te maken. Het gaat hier om ontwik kelingspro jekten die in totaal ruim 26 miljoen gulden zullen vergen. Uit Algiers wordt nog meegedeeld, dat Algerije als negende Afrikaanse land de betrekkingen met Engeland heeft verbroken. De vaatwasmacn AEG Favorit-R Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298,- Ottawa Premier Pearson vai nada heeft een nieuw kabinet samenge steld. De meeste ministers uit het vorige kabinet zijn in de nieuwe regering terug gekeerd. Paul Martin blijft minister van buitenlanse zaken. Mitchell Sharp wordt minister van financiën. Berichten ,pure verzinsels Rusk maakte voorstellen te vroeg hekend 3000 doden door cycloon in Oost-Paldstan KARATSJI Radio Pakistan meldt, dat tenminste 3000 mensen omgekomen zijn tijdens de cycloon van afgelopen week met winden van 240 km in het gebied van Chittagong, Oostpakistan. Bij de cycloon zijn ook duizenden stuks vee omgekomen. WASHINGTON Bondskanselier Erhard is gisteren in de VS aangeko men voor tweedaagse besprekingen met president Johnson. Op de agenda staat voornamelijk de wens van de Duitsers medezeggenschap te hebben in het kernarsenaal van de NAVO. Vietnam, de kwestie van de hereniging van de twee Duitslanden en andere internationale vraagstukken zullen eveneens worden besproken. Met Erhard reizen Schroder, Von Hassel en de staatssecretarissen Carsten en Von Hase mee. SAIGON Hanoi heeft beslist tegengesproken dat het met de VS wenst te onderhandelen over een staakt-het-vuren in Vietnam. ,,Pure verzinsel zonder enige grond", noemde het de berichten die er hiervan gewag hebben ge maakt. De wens, dat de Noord- vietnamese president Ho Tsji Minh, overal naar toe zou willen gaan en iedereen wil ontmoeten, om over vrede in Vietnam te on derhandelen werd overgebracht door twee Italiaanse professoren La Pira en Primicerio aan minis ter van buitenlandse zaken van Italië, Fanfani, die op zijn beurt zijn Amerikaanse collega Rusk hiervan op de hoogte stelde Noordvietnamese tegenspraak kwam direct nadat Rusk de voorstel len wereldkundig maakte door te zeg gen dat de VS de onderhandelingsmo gelijkheden wilden aftasten. Hanoi zegt nu, dat de interpretatie die de Amerikanen aan de peilingen van La Pira hebben gegeven, volkomen uit de lucht waren gegrepen. „Pure nonsens en louter verzinsels", zo noemde de regering te Hanoi het. Professor La Pira zei te Florence toen de Noordvietnamese verklaring bekend werd: „Ho Tsji Minh heeft woordelijk gezegd, dat hij overal naar toe wilde gaan en iedereen wilde ont moeten om over de vrede te praten." Hij gaf minister Rusk de schuld dat Hanoi de verklaring heeft ingetrokken. Amerikaanse minister maakte Hanois wens te vroeg bekend om eventueel vredesgesprek te laten mislukken, aldus La Pira. Hoop vervlogen Noordvietnamese tegenspraak maakt een einde aan de hoop binnen kort een regeling te vinden voor een conflict dat tot een ramp kan leiden zowel voor de westelijke landen als die van Azië. Men kan nu rekenen op uitbreiding van de militaire krachtsinspanning van beide partijen en de daaruit voortvloeiende verdere vernietiging van mensenlevens en ma teriële goederen. Noord- en Zuid-Viet- lopen het gevaar verwoest te wor den. China zal de enige overwinnaar deze algemene slachting zijn. Aldus het commentaar van New York Times op de gebeurtenissen. Het blad is van mening dat de voor tijdige onthulling van de delicate mis sie heeft bijgedragen tot de heftige tegenspraak. Te Vaticaanstad heeft paus Paulus opgeroepen tot een bestand in Viet nam, minstens met Kerstmis, in de hoop dat daarop onderhandelingen kunnen volgen. Intussen hebben gisteren Zuidvietna- ese regeringstroepen de rebellie onder de hooglanders, die grote zelf standigheid eisen, onderdrukt. De hooglanders staan los van de Vietcong. Zaterdagochtend hadden de rebellen twee provinciale hoofdkwartieren be- Na twee dagen rust heeft de Ameri kaanse luchtmacht zaterdag de aanval len op Noord-Victnam hervat, kort na dat een woordvoerder had meege deeld, dat men nog drie dagen geen acties zou ondernemen „wegens het slechte weer". Dochter van Wies enthal getrouwd De negentienjarige dochter Pau- linka van ir. Simon Wiesen- thai, de man, die Adolf Eich- man en andere nazimisdadi- gers opspoorde, is getrouwd met de 26-jarige student Ge rard Kreisberg. Het huwelijk werd zondag vol trokken in de synagoge te Utrecht. Eregast op het feest was de heer W. Walraven, die ervoor zorg de, dat het Joodse gezin Kreis berg niet op transport werd ge steld naar één van de Duitse vernietigingskampen. Vietnam Zwager van Irene bij verstek veroordeeld PARIJS Een krijgsraad in Lyon heeft prins Sixtus Henri van Bour- bon-Parma wegens dienstweigering bij verstek tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Bovendien werden zijn bezittingen in Frankrijk in beslag genomen. De in 1940 in de Zuidfranse stad Pau geboren prins had geen ge hoor gegeven aan een oproep voor mi litaire dienst. Hij bevindt zich in Span je, waar hij kortgeleden uit het Spaan se vreemdelingenlegioen werd ontsla gen, waarin hij naar men vermoedt dienst had genomen om uiteindelijk de Spaanse nationaliteit te kunnen ver krijgen. Prins Sixtus is een broer van prins Charles Hugues, de echtgenoot van prinses Irene. Von Schirach jr vraagt De Gaulle om hulp De zoon van de voormalige leider /an de Hitlerjugend Baldur von Schi rach heeft verklaard dat hij van plan is de hulp van president Charles de Gaulle in te roepen om de Russen ertoe te krijgen zijn 58-jarige vader vrij te laten. Klaus von Schirach, zei dat hij De Gaulle, als die wordt herkozen, wil vragen om de Sowjetunie te benade ren met een verzoek om gratie voor zijn vader. Hij zei dit te willen doen omdat De Gaulle met Moskou op goe de voet staat. Hij zei dat zijn vader al blind is aan een oog en dat hij met een volledige blindheid wordt bedreigd. delijk een gesprek over een vreedzame regeling van het Viet namese probleem mogelijk zon wor den, is al weer in rook opgegaan. Naar men zegt, omdat de Ver. Sta ten vertrouwelijke inlichtingen heb ben gepubliceerd. Gelooft men de berichten uit Noord- Vietnam, dan zou de Amerikaanse regering met opzet tot publikatie zijn overgegaan, omdat zij in wer kelijkheid niet aan de onderhande lingstafel wenst plaats te nemen. Dit is een ernstige beschuldiging. Vorige week was al gemeld, dat president Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam het vredesplan zou ontken nen, als het openlijk aan hem zou worden toegeschreven. Hij zou tot een dergelijke houding gedwongen worden onder druk van communis tisch China, dat van geen vredes gesprek wil horen. Nadat de Amerikaanse minister Rusk melding had gemaakt van de tegemoetkomende houding van Noord-Vietnam, reageerde Hanoi prompt. „Pure verzinsels zonder grond" noemde men berichten als zou Ho Tsji Minh de eis hebben laten vallen, dat eerst de Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam teruggetrokken moeten worden. Enige tijd geleden werd ook al be weerd, dat de Amerikaanse regering bewust een vredesgesprek met Noord-Vietnam onmogelijk had ge maakt. Bij nader onderzoek bleken de beweringen niet op waarheid t« berusten. De mogelijkheid bestaat, dat ook nu de Ver. Staten vrijuit gaan. Beweerd wordt, dat Noord-Vietnam over vrede wil praten, maar dat communistisch China totdosver heeft verhinderd, dat het zo ver is geko men. Mogelijk heeft een „uitbreek- poging" van Ho Tsji Minh zojuist schipbreuk geleden. Niet uitgesloten is echter, dat een spel werd door kruist, dat in overleg met Peking werd gespeeld. Goldie, de weggevlogen gouden adelaar van de Londense dierentuin, zit weer achter de tralies. Een oppasser ving de roofvogel, nadat hij een witte muis voor zijn kop heen en I De Finse arend Goldie uit de Londense dierentuin, die vijf dagen geleden uit brak, is gisteren gevan gen. Men gebruikte een witte rat als lokaas. I Iemand in Kaapstad heeft 10.000 briefjes boven de stad laten uitwerpen, waarin hij een beloning van 250 gulden uitlooft voor inlichtingen over zijn weggelopen herders- I De aanwezigheid van Bri gitte Bardot bij de pre mière van Viva Maria in New York heeft zaterdag avond aanleiding gegeven Een grote Zweedse vlieg- tot roerige tonelen bij de tuigfabriek heeft zaterdag weg onder de voet om BB te aanschouwen, die gekleed was in een beide zijden diep gedecolleteer de jurk. bioscoop waar de film van Louis Malle werd vertoond. Een menigte van naar schatting 5000 mensen liep politie, foto grafen en alles op haar in een krant tentie geplaatst waarin terugbezorging wordt ge vraagd van een stuk van een vliegtuigmotor, tij dens een proef verloren. had laten slingeren. „Een klein gezin is een gelukkig gezin". Onder deze slagzin is zaterdag in India „de week van de geboorteregeling" ge opend, waarmee de rege ring de aandacht wil ves tiging op de noodzaak van geboortebeperking. Wanneer de huidige be volkingsgroei zou door zetten zou India in 1970 een inwonertal van vijf honderd miljoen hebben. zuster Mar ga de Vries (Van onze correspondent) BERKEL EN RODENRIJS Mar garita de Vries, naar wie de Austra lische mevrouw Carol Wilder uit Boronio zocht, is gevonden. Zij woont in de Van Naeldwjjklaan 34 in Bor- kel en Rodenrijs. Nauwelijks was zaterdag onze krant, waarin werd gevraagd wie Margarita kende, bezorgd, of ze was al „opgespoord". De heer Heslinga. Van Naeldwjjklaan 26. herkende in de gezochte onmiddellijk zijn straat- genote. Het bleek, dat Margarita hier ln Nederland weer gewoon Marga de Vries heet. Marga ls 28 jaar en werkt op het ogenblik als verpleegster in het Sophin-kinderziekenhuis te Rot terdam. Zij is daar intern. Maar als het even kan ls ze bU haar ouders in Berkel en Rodenrijs thuis. Marga leerde mevrouw Carol Wil der kennen, toen ze In Australië in het Angliss Hospital in Fcntree Gullv werkte. Mevrouw Wilder werd daar verpleegd. Fr ontstond tussen de dames een vriendschap. Zelfs ging Margarita met de familie Wilder kamperen. Maar plotseling was Margarita weer naar Holland verdwenen zon der haar adres achter te laten. Haar Australische tijd was om. Marga de Vries werkte in Australië in het ka der van een uitwisselingsprogramma. Toch was Marga mevrouw Wilder niet vergeten. Vorige week verzond ze nog een Kerstkaart naar Australië. Maar zonder afzender. „Dat zon so opdringerig hebben gestaan", zegt de bescheiden verpleegster. Maar dankzij de publikatie in onze krant en de opmerkzaamheid van de heer Heslinga heeft mevrouw Wilder haar zin gekregen. Margarita, die Marga heet. is gevonden. De vriendschap wordt hernieuwd. Er Is al een brief onderweg naar de

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5