"Nieuwe Lekke Courant iE GAULLE WON KRAP: 55 PCT VAN STEMMEN IW LAmerikai ketelhuis werd in brand gestoken NSU Regering: 5 procent voorschot salaris In kabinet heerst grote spanning Hoogland of laaglandoveral water Weer vandalisme in Maasland Mitterrand (door kerk) gehandicapt VOLLEY-VAL Wind oorsaak van ongelukken Meer dan tien doden in weekeinde-verkeer TERUG! Commentaren PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE N.V. Na-calculatie op de helling? m Kerstkalkoen uit Directe Hoofd. reetevr: F. DIEMER idacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebtavan ■»ijn Hert in teghentpoeM" Maandag 20 december 1965, 46ste jaargang 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 >rging 18.00—19.00 talis Militairen uit Steenwijkerwold hielpen de dijk van de Johannesgaaster- veenpolder tussen Heerenveen en Joure versterken. (Zie over het hoge water pagina 13). (Van onze correspondent) MAASLAND De tuinders in de ,klai igeving van de Oudecampsweg °strtn anëstig geworden. Zij zullen ij vi nnacht opblijven en hun bedrijven will! waken> zeker zolang de brand- :em3chter en vandaal niet gepakt is. •rbe gisteravond rond half zeven op- uw heeft toegeslagen bij de heer van den Akker aan de Oude- npsweg 5. Vlinder van den Akker hoorde In zijn ning gisteravond de bel van het ketel- unn s, maar omdat er nog niet gestookt rdt, kwam hem dat vreemd voor. Hij ig dus kijken en zag het ketelhuis m .jjl rterlaaie staan. Het vuur gevoed door sti «nden liters stookolie, greep zeer Os 1 om zich heen en sloeg weldra over 't ir de grote tuindersschuur. brandweren van Maasland en De varen snel ter plaatse, maar konden k*6© t verhinderen dat het ketelhuis en de iuur volkomen afbrandden. Het woon- 3O0 is kon gelukkig worden gespaard, maar schadepost voor de heer Van den Ak- is hoewel hij verzekerd Is zeer Dot. Vorig jaar brandde de houten wo- .Ag van het gezin af. Deze is inmiddels lUTvangen door een stenen huis. Plaatselijk mist Ie Bilt verwacht tot morgenavond: al herwegend droog weer met opklarln- zaank maar plaatselük ook mist. Vanavond 'loettM** in het zuidoosten van het land rijb 1 enige regen. Zwakke tot matige wind vikk noordelijke richtingen. Dezelfde tem- aturen als vandaag c? Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). keui UTS Vorige week zijn onbekenden op de tuin van de heer Van den Akker en diens buurman geweest. Toen werden 20.000 tomatenplanten met vergif bestrooid, kranen opengedraaid en slangen doorge sneden. Er liep zeker 10.000 liter stook olie weg. Naar aanleiding van dit vandalisme schafte de heer Van den Akker een waak hond aan. Het dier heeft zich gisteravond niet laten horen. Bekende De politie, die in het duister tast omtrent daders en motief, stelt een onderzoek in- Een ding is echter zeker: de dader gaat op de tuinen zeer des kundig te werk. Hij moet dus met het tuindersbedrijf op de hoogte zijn. nu nog beperkt leverbaar vanaf 4.650,— Weer schip klem onder IJsselbrug ZUTFEN Zaterdagmiddag is voor de tweede keer een schip vastgevaren onder de spoorbrug over de IJssel bij Zutfen. Vorige week zondag deed zich een zelfde klemvaring voor. Het verschil met bet eerste schip dat de brug zaterdag open was. Wellicht werd het klemvaren dit keer beïnvloed door een rukwind. Rijkswaterstaat heeft het schip losge trokken. Het treinverkeer liep een zienlijke vertraging op. Geen akkoord met overheidspersoneel o.m. vakantietoeslag) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In een bewogen slotvergadering, die zaterdag tot 7 uur duurde, hebben de rege ring en de vijf centrale ambtenaren- organisaties geen overeenstemming bereikt over de salarismaatregelen voor het overheidspersoneel in 1966. De onderhandelingen, waarmee in totaal zeven vergaderingen gemoeid waren, zün uiteindelijk afgesprongen op de unanieme eis van de werkne mers om in de vakantie-uitkering een „sociaal minimum" te leggen van f 600 en de vakantietoeslag te ver hogen met een vast bedrag van f 50 per kind. Na de mislukking van het overleg heeft de minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, die alle zeven vergaderingen heeft bij gewoond, per 1 januari a.s. de vol gende salarismaatregelen voor he gehele overheidspersoneel afgekon digd: Maatregelen 1. Een algemene salarisverhoging van 5 procent. Daarbij wordt de na-calculatie gehandhaafd, het geen betekent dat in de loop van het volgend jaar deze verhoging wordt aangepast aan de gemid delde stijging van de regelings lonen in het vrije bedrijfsleven. (De werknemerscentrale hadden een voorschot van zes procent ge ëist). 2. Verwerking in de salarissen van de huurcompensatie 1960, 1962. 1964 en 1966. 3. Verhoging van de vakantietoe slag van 4 tot 6 procent 4. Algehele afschaffing van de sa larisverschillen, die het gevolg zijn van de gemeenteklasse-in deling. 5. Zodanige verlegging van *de grens voor de toekenning van een vergoeding voor ploegendienst en onregelmatige dienst, dat ook de middelbare ambtenaren voor die vergoeding in aanmerking kun nen komen. Behalve op het leggen van een bo dem" in de vakantietoeslag en het ge ven van extra vakantietoeslag aan overheidspersoneel met kinderen be schikte de regering ook afwijzend op het verlangen van de ambtenarenor- ganisaties om een uitkering in het le ven te roepen ter compensatie van het gemis van winstdelingsregelingen ed. en het treffen van bijzondere voorzie ningen ten behoeve van de lagere er middelbare ambtenaren. (Voor vervolg zie pag. 13) PARIJS Nu generaal de Gaulle herkozen is als president van Frank rijk kan het gesprek over de toe komst van de EEG (Europese Econo mische Gemeenschap) weer op gang komen. Vandaag zou de ministerraad van de EEG bijeenkomen. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat van Franse zijde, stappen gedaan zullen worden om uit de impasse te gera ken, waarin de EEG zich reeds sinds 30 juni bevindt. Met name in de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen is duidelijk geworden, dat de Fransen in meerderheid niet achter de Euro pese politiek van de generaal staan. Na zijn nederlaag in die eerste ronde heeft de Gaulle rich opnieuw uitge sproken tegen een supra-nationaal Europa. Dit neemt niet weg, dat zün positie tegenover de vijf nu zodanig is verzwakt, dat hü niet langer kan doen, alsof een breuk onvermijdelük is. Welke les de generaal uit het resultaat van de tweede ronde zal trekken, dient nu te worden afgewacht. Hij kreeg 12.8 miljoen stemmen (55 procent). Mitter rand behaalde met 10.5 miljoen stemmen 45 procent. Ongeveer 84 pet van de ruim 28.5 miljoen stemgerechtigden namen aan de verkiezingen deel. Slechts een gering aantal stemde blanco. De uitslagen uit enkele overzeese gebiedsdelen zullen pas in de lopp van vandaag of morgen be kend worden, Zij zullen echter weinig of geen invloed hebben op de einduitslag. Cijfers In de eerste ronde had de Gaulle 10.5 miljoen stemmen of bijna 44 pet behaald en Mitterrand 7.6 miljoen stemmen of 32 pet. De overige stemmen gingen toen naar Lecanuet (16 net). Tixier Vignancour (5 pet), Marcilhacy (bijna 2 pet) en Barbu (1 pet). BU die gelegenheid nam 85 pet van de kiezers aan de stemming deel. Aangenomen mag worden, dat Mitter rand de meeste stemmen heeft gekregen van de aanhangers van Vignancour en Marcilhacy en dat de stemmen, die od Lecanuet werden uitgebracht, voor een derde naar Mitterrand en voor tweeder- naar de Gaulle zijn gegaan. Gehoorzaam Lecanuet had zijn aanhangers aange raden niet op de Gaulle te stemmen. Het merendeel blykt echter gehoor te hebben gegeven aan het advies van de r. k. hiërarchie in elk geval op de Gaulle te stemmen. Een zekere anti-communisti sche reflex heeft Mitterrand veel stem men gekost, die nu naar de Gaulle zijn gegaan. Zou een figuur als de socialist Gaston Defferre (die het zonder de steun van de communisten wilde doen) tegen over de generaal hebben gestaan, dan zoi deze gisteren wellicht een nieuwe neder laag hebben beleefd. Vroeg op De Gaulle was in zijn woonplaats Colombey les Deux Eglises bijna iedereen te vlug af. Om zeven uur verscheen hij al met zijn vrouw op het stembureau. Drie fotografen wa ren present. Ongeveer 50 anderen (Fransen. Engelsen, Amerikanen en Italianen) misten de boot. Het stembiljet van mevrouw de Gaulle kwam klem te zitten in het telmechanis me van de bus. Met een zakmes verhielp de voorzitter van het bureau het euvel. De generaal, die geamuseerd toekeek „Dat heb je met die nieuwerwetse din gen" Van de 190 kiezers in Colombey sthunden 178 de president. (Voor vervolg zie pag. 13) Treinramp in Spanje Berichten over vrede in de wereld zijn gewild. Daarom kreeg de wens van Noord Vietnam om met de Ver. Staten te onder handelen, in heel de wereld grote aandacht. Maar nu blükt deze bereidheid toch niet groot te zijn zie pagina 5 Grote verspilling van medicamenten - pagina 2 zie pagma 5 Wiesenthals dochter was de bndd - pagina 5 MOORDZAAK-VALK OPGELOST - pag. 13 Brandlucht hangt boven Bali - pagina 13 De volleybal-interland België Nederland is zaterdag in Ant werpen op een teleurstelling voor ons team uitgelopen zie de sportpagina's i Margarita is gevonden. Zij woont in Berkel en Rodenrijs en werkt in het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam. De Australische mevrouw Wilder, die ons ver zocht Margarita op te sporen, hebben we door onze publikatie van dienst kunnen zijn (zie pagina 5) ME EER dan tien doden eiste het verkeer in het afgelopen week einde, in verscheidene gevallen door het optreden van hevige rukwinden". RIDDERKERK In de nacht van za terdag op zondag is de 24-jarige fabrieks arbeider A. A. M. J. Callaars uit Veghel het leven gekomen toen de auto rin hij zat, door een plotselinge wind stoot van de weg raakte en tegen een boom botste op rijksweg 15 nabij Rid derkerk. BARNEVELD Op de stille Kallen- broekerweg in Barneveld is de kleuter leidster mejuffrouw E. H. van de Burst uit Nijkerkerveen door een vrachtwagen aangereden en gedood. Zij reed op haar fiets in de richting Terschuur. In een scherpe booht kon zij de tegemoetkomen de vrachtwagen niet ontwijken. De po litie vermoedt, dat zij door regenvlagen rukwinden de macht over haar stuur had verloren. De mens kan heen- en terug xaar de maan. Dat hebben de Amerikaanse ruimtevaarders Lo- well (l.) en Borman tijdens hun recordvlucht met Gemini-7 be wezen. Een brede lach ging er gemakkelijk af, toen ze zaterdag op het vliegdekschip Wasp wa- i gehesen. Zie pagina 5 BUSSUM Vermoedelijk doordat hü van zijn motorfiets was gewaaid, is de 39-jarige K. Stuiveniberg uit Bussum za terdagavond in zün woonplaats door een bestelauto dodelük overreden, DEN HELDER De veertienjarige Willem van den Beidt is zaterdagmiddag om het leven gekomen, nadat hü met zijn hoofd onder een driewielige motor carrier terecht kwam. De carrier werd bestuurd door zün vriend, de zestien jarige J. W. B., die voor zün vader be stellingen moest rondbrengen, waarbü Willem mocht helpen. By een bocht naar links raakte het linker-aohterwiel op het trotoir en al kantelend reed het wagentje een meter verder. Willem sprong eraf en kreeg het wagentje op zich. Verder gebeurden dodelüke ongeluk ken in De Blesse, Heemstede, Amster dam, Laren, Hoge Zwaluwe, Fynaart en de Duitse stad Karlsruhe, waar de ne gentienjarige mejuffrouw M. Waterman uit UI venhout bij een verkeersongeluk om het leven kwam UITSLAG De enigen die als onbetwiste over winnaars uit de Franse verkiezings strijd te voorschijn kwamen zijn de opiniepeilers. Zij hadden dit resul taat met opvallende nauwkeurigheid voorspeld een prestatie te groter, nu ook de onzekerheid te groter was. Voor De Gaulle zelf blijft de behaalde overwinning een nederlaag. Het Franse volk, waarover hij hartstoch telijk kan spreken, heeft hem een teleurstelling bereid. Wat hij. bij enig doordenken, al zou kunnen uit leggen als een eigen misvatting van Frank rijks grootheid. In feite zijn de cijfers voor De Gaullg nog ongunstiger dan zij. letterlijk ge nomen, luiden. Vaststaat immers, dat velen hun stem op hem hebben uitge bracht bij gebrek aan een ruimere keuze. Paarom waren ook deze verkiezingen slechts betrekkelijk democratisch, waar immers ook een democratie zich bij voorkeur door een ruime en on bevangen keuze kenmerkt Na gisteren kan De Gaulle nog nau welijks, zoals toch eens het geval was, als de belichaming van Frank rijk worden aangemerkt. WAT NU De vraag is, welke politiek De Gaullo thans zal gaan voeren. Hij wordt ons gelijkelijk getekend als een man die met het hoofd in de wolken loopt zijn rijzige gestalte draagt tot dit beeld bij en als een realist die met de omstandigheden weet te rekenen. In de verkiezingsstrijd leek hij tot in schikkelijkheid bereid. Nu echter verluidt reeds, dat hij zijn traditio nele politiek zal voortzetten met te groter klem en te groter haast naar mate de volgende krachtmeting aan staande is. Die krachtmeting Immers Is geda teerd 1967. wanneer in Frankrijk de parlementsverkiezingen worden ge houden, waarvoor de thans gehouden verkiezingen als voorpostgevechten mogen worden beschouwd. Waarschijnlijk zal De Gaulle, gegre pen als hij is door een idee, kiezen voor een politiek, die dynamisch Is en duidelijk sprekend tot de verbeel ding. Hen zal aldus trachten, het Franse volk alsnog van zijn gelijk te overtuigen. Na de uitslag van gisteren echter is het bereiken van dit doel eens te meer twijfelachtig. UTRECHT De gemeente Utrecht heeft stappen ondernomen om de door stroming in de woningsector te bevor deren. In grote advertenties biedt zij drie en vier kamerflats aan (in totaal 1448) die uitsluitend bestemd zijn voor Utrechters met een zelfstandige (goed kope) woning. De flats zuilen in de loop van het vol gend jaar gereed komen. Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970' Den Haan. Compromis viel verkeerd bij organisaties (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Naar wy uit be trouwbare politieke bronnen verne men, heeft het volgend jaar te voe ren salarisbeleid voor het overheids personeel vrjjdag jl. geleid tot grote spanning in het kabinet, dat niet eensgezind blijkt te zijn over de vraag of het systeem van nacalculaties voor dit salarisbeleid gehandhaafd moet blijven. Een sterke stroming in het kabinet, die geleid wordt door de ministers Veldkamp (sociale zaken) en Bogaers (volkshuisvesting), willen dit sys teem, waarmee de ambtenarenorgani- saties erg gelukkig zijn, resoluut af schaffen, omdat het in het vrije be drijfsleven jaar-op-jaar verkeerd blijkt te „vallen". Zoals bekend is er door de werkgeversorganisaties her haaldelijk felle kritiek op uitgeoefend. Smallenbroek Minister (van binnenlandse zaken) J. Smallenbroek heeft zich ontpopt als een voorstander van het nacalculatie-, systeem. Weliswaar heeft hij tijdens het overleg met de ambtenarenorganl- satfaM voorgesteld een salarisverhoging van 6,1 procent zónder nacalculatie te geven, maar toen bleek dat de werk nemers het systeem pertinent wilden handhaven, heeft hij dit in de minis terraad van vrijdag Jl. krachtig ver dedigd. tegelyk met het gevraagde „sociale minimum" van 600 in de vakantietoeslag, waar hü eveneens sympathiek tegenover stond. Steun Na langdurige discussie kreeg de be windsman uiteindelijk voldoende steun voor de handhaving van het nacalcula- tie-systeem, doch hij moest de „bodem in de vakantietoeslag laten vallen, om dat hiervan repercussies voor het be drijfsleven werden gevreesd- Dit promis" leidde in het slotoverlcg met de ambten&renorganisaties even-wel niet tot het door de regering gehoopte resultaat. Afgesproken werd dat beide kwesties het volgend jaar nader zullen worden bezien. Voor u na tuurlijk het bestel Origineel Amerikaans kalkoenkuiken op tafel I U kunt zich niet beter wensen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1