SENATOR excellent! aanstekelijk lekker! PLOMP: werker voor meer sociale gerechtigheid NBG - tentoonstelling De wereld van de Bijbel Een woord voor vandaag Ct. CNV-bestuurder neemt afscheid Kleuters langer naar school kers- Beroertin csiverk Uw probleem is het onze DUET Rennies^l VRIJDAG 17 DECEMBER 1963 MEI Veel van wat de kleine profeten" schrijven is gewijd aan oordeel, maar dan komt er op eens een heel ander aspect bij. Neem Amos 8:9 en 10. Daar lezen we: „Te dien dage zal het geschieden, dat Ik op de middag de zon zal doen schuilgaan en bij klaarlichte dag het land in het donker zal zetten. Dan zal ik uw feesten in rouw verkeren en al uw liederen in klaagzang. Dan zal Ik rouwgewaad brengen op alle heupen en kaalheid op elk hoofd. En ik zal het maken als de rouw over een enig- geborene en het einde ervan als een bittere dag." Dat zijn donkere woorden. En toch zijn het adventswoorden. Er is een regelrechte lijn te trekken van deze profetie naar Golgotha. Over wie wordt rouw gedreven? Wiens eniggeborene is ge storven? Het antwoord is duidelijk: Gods eniggeboren Zoon. God treft ons niet in onze kinderen. Hij treft ons in Zijn eigen Zoon. God gaat in het oordeel naast ons staan. Ons lijden is Zijn lijden. „De straf die ons de vrede aanbrengt is op Hem." God trekt met ons het rouwgewaad aan. Maar juist daarom is het geen hopeloze rouw. Juist daarom kon Jesaja uit de straf de vrede zien opbloeien. Vrede op aarde", zingen de engelen op het eerste Kerstfeest. „Vrede op aarde", zingen wij hen na. Het is de vrede die voortvloeit uit het oordeel. Gods gerechtig heid is daarin openbaar geworden. Hij laat niet met Zich spotten. Maar Gods liefde eveneens. Hij komt in onze nood naast ons staan, om ons te laten delen in zijn vrede. W» lezen vandaag: I Timotheus 3 1-16. en dat voor Koninklijke Mignot de Block n.v. JJTRECHT „Van een vakbondsbestuurder wordt honderd procent en meer van zijn krachten en gaven gevraagd. Bijbaantjes heb ik er dan ook nooit op nagehouden. Daar bad ik geen tijd voor. Drie jaar in mijn leven ben ik ouderling geweest, maar niet tijdens mijn be stuurderschap van de christelijke vakbeweging.'1'' H. R. Plomp beeft met grote overgave en in tensiteit gewerkt voor de vakbeweging. Niets is hem teveel geweest, maar mede daardoor is hij thans gedwongen vier jaar te vroeg zijn ontslag te nemen bij het CNV. De thans 56-jarige Plomp is volgende week dinsdag, wanneer hij met een receptie officieel afscheid neemt van het CNV. op een halve maand na, 25 jaar in dienst geweest van de christelijke vakbeweging. Plomp, had nog wel de mogelijkheid gehad de vier resterende jaren bij de vakbeweging uit te zitten, met wat men daar noemt „op halve kracht draaien". Maar daar is deze CNV-se- cretaris niet de man naar. Hie doet voor honderd procent mee, of hij doet niet mee. Voor honderd procent houdt in: overdag tenminste twee vermoeien de, dikwijls langdurige vergaderingen verwerken en dan 's avonds het land in om aan de gewone leden van de vakbeweging de opvattingen van de leiding over te dragen en om tegelijk te luisteren naar wat er onder deze leden leeft. Met pijn Dit laatste vindt Plomp eigenlijk het belangrijkst. Wanneer je dat los laat moet je eigenlijk ophouden met vakbondsbestuurder te zijn. In dit con tact heeft het grootste plezier van zijn werk gelegen. Zonder dit contact is het goed functioneren van een vakbe weging onmogelijk en daarom gaat Plomp nu weg bij het CNV. Hij doet het met pijn, maar deze consekwentie vindt hij onvermijdelijk. Het afscheid van Plomp zal dinsdag verre van onop gemerkt voorbijgaan. De afgelopen ja ren bij het CNV heeft hij zich opge werkt tot een autoriteit en groot des kundige op het gebied van de sociale verzekering in Nederland. Tijdens de bond van Christelijke schilderspa troons. Op 12-jarige leeftijd moest Henk Plomp al aan de slag. Hij kwam bij zijn va der in de zaak. Op school had hij een min der goede reputatie na gelaten, niet zozeer door een gebrek aan intelli gentie dan wel door het vele katte- kwaad, waarmee hij het hoofd der nei AMSTERDAM De Wiardi Beekman stichting wil de kinderen langer op de kleuterschool houden. Dit is een van de wijzigingen van Nederlands lager onderwijs stelsel dat zij verdedigt in een zo juist verschenen rapport „Struc tuurplan voor het onderwijs". Het is het eerste deel van een uitge breide studie die zich wil bezinnen op al het onderwijs dat gegeven wordt. Het kleuter-, basis- en alle vormen van voortgezet onderwijs moeten als een eenheid worden gezien. Er moeten goede aansluitings- en doorstromings- mogeli'jkheden zijn. Dit eerste rapport gewijd aan het kleuter- en basison derwijs. Volgens het rapport moet de periode van 3 tot 5 jaar gezien worden als een periode waarin het accent moet vallen op de pedagogische verzorging, zoals deze in veel kleuter-dagverblijven wordt gegeven. Basis De periode van 5 tot 7 jaar moet daarbij aansluiten en beschouwd wor- als de eigenlijke kleuter school-leeftijd, waarbij het wenselijk is om reeds een introductie te geven in het verwerven van de eerste culturele vaardigheden. Het rapport wil in de periode van 7 tot 11 jaar het eigenlijke basis-onder wijs geven. Dan moet de periode van 11 tot 13 jaar gezien worden als brug- onderwijs. Dat heeft tot taak door middel van een systeem van differenti atie en determinatie de toekomstige richting van de leerling voor het daar op volgend gedifferentieerde voortge zet onderwijs te bepalen, aldus dit stu die orgaan van de Partij van de Arbeid. Met zijn standpunten was Plomp dik wijls zijn collega's enkele jaren voor uit, zodat hij er wel eens moeite mee had anderen van de juistheid van zijn opvattingen te overtuigen. Ook nu nog neemt hij op vele punten een zeer vooruitstrevend standpunt in. Dit geldt met name de pensioenvoorzienin gen in Nederland. Pensioenen Dr. Beekmanii leidl geünieerde kerken in Duitsland DUESSELDORF De voorzitter van de synode van de Protestantse Kerk van het Rijnland is gekozen tot voorzitter van de geünieerde Duitse Kerken. Hij volgt in die functie prae- ses Erns Wilm op. De zelfstandige regionale kerken van Duitsland hebben zich verenigd in de Protestantse Kerken van Duitsland. Maar naast dit verband hebben ook de Lutherse Kerken, de Gereformeerde Kerken en de kerken waarin zowel de lutherse belijdenis als de calvinisti sche is aanvaard eigen verbanden. Praeses van het verband van lutherse kerken is bisschop dr. Hanns Lil je. Ds L. Blok, hervormd predikant te Ridderkerk, zal woensdag 22 december spreken over „De prediking in discussie" op dc openbare vergadering van de Civi- tas studiosorum in fundamento relormato (CSFR). Deze vergadering, die in het Utrechtse hotel Smits op de Vreeburg wordt gehouden, begint om twee uur. Onder voorzitterschap van dr- Na hum Goldmann is gisteren te Londen het Joodse Wereldcongres geopend- Aan de orde zullen onder meer komen de positie van de Joden achter het ijzeren gordijn, de betrekkingen tussen de Joden en Duits land (met name de schadeloosstellingen aan vervolgde Joden) en de toename van het antisemitisme in Argentinië- Voorzitter van de Reformierter Bund is prof. dr. Wiljelm Niesel. Tot de groep van geünieerde kerken behoren de kerken van Berlijn, Bran denburg, Saksen, Pommeren, Silezië Rijnlahd en Westfalën. Hij is dankbaar voor de welvaartvaste AOW, maar daarnaast staan nog niet-waardevaste bijzondere pensioen voorzieningen. Hij vindt dit het grootste hiaat in de sociale verzekeringssector. Op dit onderwerp wordt door het CNV thans gestudeerd. Plomp ziet de oplos sing alleen in het grotendeels overgaan ook voor de bijzondere voorzieningen op het omslagstelsel. Dit geldt dus de be- drijfs- en ondernemingspensioenfondsen. De premiebetalingen worden dan niet meer op rente gezet om later bij het bereiken van de pensioengerechtigde leef- tijd jaarlijks voor een deel te worden uitbetaald, nee. de betaalde premies wor- den onmiddellijk gebruikt voor pensioen uitkeringen aan hen, die reeds de Pensi oengerechtigde leeftijd bereikt hebben. De werkers van nu ontvangen later hun i pensioengelden van de toekomstige wer- Volgens Plomp is dit eerder goedkoper dan duurder, omdat er veel administratie ve rompslomp zal verdwijnen. Vele sala rissen van directeuren en personeel van pensioenfondsen zullen overbodig wor den. Bij een omslagstelsel zal de compu ter het veel vlugger kunnen. De grootste moeilijkheid zal nog opleveren de vraag, wat er moet gebeuren met de miljarden, die door' de huidige generatie al betaald zijn in het kader van het kapitaaldek kingssysteem. Onbehoorlijk Plomp vindt het onbehoorlijk, dat een belangrijk aantal werknemers, zoals de ambtenaren, wel een waardevast pensi oen hebben en dat werknemers van be drijven als Unilever, Philips en KLM een pensioen van 70 procent van hun salaris genieten, terwijl een groot aantal andere Nederlandse werknemers nauwe lijks iets meer krijgen dan hun AOW-pensiocn. i Dit laatste is het geval in vele zwakke i bedrijfstakken, waar de sociale lasten niet in de prijzen kunnen worden doorbe-1 rekend. Zo'n sector is de bakkerij. „De bakkers vragen nu acht cent prijsverho-i ging voor het brood, maar al krijgen ze dit, dan zitten ze nog slecht", zo meent Plomp. Om dit op te lossen zou er voor het hele Nederlandse bedrijfsleven één groot pensioenfonds moeten komen, gefi nancierd volgens het omslagstelsel. schoot, de heer I. Snoek, de stuipen op het lijf joeg. Ook bij zijn vader in de zaak hield hij het niet langer dantwee jaar uit. Dat kon ook niet anders, want zoonlief bleek kleuren blind, te zijn. Een gaanderij in de gereformeerde kerk van Rijswijk schilderde hij donker grijs in plaats van licht geel. Hiermee was het schilderen afgelopen cn ging de jonge Plomp het zoeken in het timmerbedrijf. Dit lukte beter, zodat I hij enige jaren later het bouwbedrijf I introk en in 1932 de stap naar het huwe- I lijk durfde wagen. De crisisjaren brach ten ook hem veel tegenslag. In 1934 kwam hij zonder werk en had daarna dikwijls tien bazen in een jaar. In 1939 stelde de bouwbond hem aan als tijdelijk propagandist. Sinds 1930 was Plomp al lid van de Nederlandse Christelijke Bouwarbeiders- bond. In 1940 zag de christelijke vakbe weging "zoveel in hem, dat hij aangesteld wordt als secretaris van de christelijke besturenbond in Den Haag, als opvolger van J. H. Wernsen. Veel heeft hij toen gedaan voor de verzorging van de werk lozen. Na de moeilijke oorlogsjaren, waarin hij een actief aandeel had in het ondergrondse verzet, begon hij onmiddel lijk met de opbouw van de Haagse chris telijke besturenbond. Ook toen waren de werklozen, die zijn aandacht voiledig opeisten. In zijn loopbaan bij de vakbeweging heeft Plomp van zeer nabij en vele jaren de ellendige gevolgen van werkloosheid gezien. Dat het later juist de sociale zekering is geweest, waar zijn grootste belangstelling naar uit ging, is daarom niet toevallig. Hij heeft er voor gewerkt de werknemers zoveel mogelijk sociale zekerheid te geven, waardoor in de toe komst de klappen van de werkloosheid niet al te hard aan zouden komen. Plomp heeft samen met an deren iets mogen bereiken en daarom zal hij volgende week dinsdag bij zijn afscheid met vol doening kunnen terugzien op het werk van de afgelopen 25 jaar, De lof, die hem dan zal worden toegezwaaid, heeft hij verdiend. Plomp is een van de velen, die hun krachten, hebben verteerd in dienst van de Nederlandse vak beweging, in het belang vap de Nederlandse arbeider, tér ver werkelijking van een stuk sociale gerechtigheid.' geoeF-s NED. HERV. KERK Aangenomen naar Bergen (N.H.): K. R. ter Steege te Laren (Gld.). Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosdui- nen (vac. W. v. Beem): A. P. Nauta te Middelburg; voor Nunspeet (4e pred.pl.): J. v. d. Heuvel te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg (voor zen dingswerk in Roeanda, in verband met her-organisatie van het zendingswerk): C. M. Overdulve, zendingspredikant met UNIE V. BAPT. GEM. Een goed gekozen maquette, hier en daar geplaatst geeft de tentoonstelling „De Wereld van de Bijbel" extra fleur. In het bijzonder trok gisteravond de maquette van Jeruzalem de aan dacht. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet Naam Adres Woonplaats betaling per: WEEK/MAAND/KWARTAAL Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam Adres Woonplaats Ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOL met „DE DOKTER ZEGT" II HOUDER ..DE DOKTER ZEGT" I TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel) streep door wat u niet wenst. ROTTERDAM Voor de laat- ste maal is gisteravond de tentoon- De laatste tien jaar bij het CNV heelt I Plomp in de stroomversnelling van del stelling „De Wereld van de Bybel sociale verzekering gestaan Toen hij L,eopend. Voor Zuid-Holland werd kwam was er van AOW en AWW nau- vJ T welijks sprake, thans is de voorbereidinguitgekozen het Museum voor Land vrijwel rond van de slotfase van het I en Volkenkunde in Rotterdam, dfwrt op'™kSIKSfaktSe dei Oorspronkelijk bedoeld om de ste- volksverzekering tegen zware medische! den Amsterdam, Utrecht en En- schede te bezoeken, bleek deze plannen hiervoor al klaar, zij het danreizende tentoonstelling zo'nsue- ook dat het bedrijfsleven op een aantal Moastrjcht c„ Brcda volg_ Rotterdam als laatste stad afwijkende opvattingen Ier jaar opzitten als hoofdbestuurslid bij de Chris telijke Fabrieks- en Transportarbeiders bond. waar hij op 1 maart 1949 zijn vakbewegingsloopbaan begon. Zoals hij zelf verklaart, heeft hij in het werk bij deze bond, de tegenwoordige CBC, ontzaglijk veel geleerd. Bij deze bond waren hem de belangen toevertrouwd van de werknemers in de aardewerk-, de oetonwaren- en steenindustrie. Ook het KLM-personeel had zijn zorg. Grillig De jeugd van Plomp is nogal gril lig geweest. Op 8 oktober 1909 werd hij te Rijswijk (Z.H.) geboren. Het gezin, waarin hij het vijfde kind was van de in totaal 17. moest be staan van een kleine schilderszaak. De jonge Plomp had het vakorgani- satorisch besef van geen vreemde, want fijn rnder was niet minder dan dertig jaar voorzitter j den en Rotterdam nu de rij sluit. Meer dan 150.000 mensen zagen de tentoonstelling reeds, vertelde de secretaris voor pers en publiciteit van het N.B.G., de heer J. Croesc. ons gisteravond. De grote belangstelling bij de ope ning bewees gisteren, dat ook Zuid- Holland zich niet onbetuigd zal laten. Hoewel de tentoonstelling georgani seerd werd in het kader van de viering van het 150-jarig bestaan van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG), waren gisteren ook talloze rooms- katholiéken gekomen. De expositie werd ingeleid door prof. dr. M. A. Beek, die op verzoek van het NBG de leiding op zich nam van het organiserend comité. De commissie stond voor talloze problemen. Een indruk geven van het landschap uit de tijd van de bijbel is de bijzonder moeilijk. Het is vreselijk (Van onze kerkredactie) achteruitgegaan door verwaarlozing door nomaden en Turken. "Veel bewon dering kon prof. Beek ook niet op brengen voor vele bijbelse prenten, omdat ze ons Christus en Zijn disci pelen al te vaak tonen als vermomde Arabieren in een geërodeerde streek. Alleen de woestijn is hetzelfde geble ven, maar de museum-directies voel den er niet veel voor om een woestijn gebied aan te laten leggen. Het geeft zoveel stof. Archeologie Het klimaat is niet veranderd, maar ook dat is moeilijk op een tentoonstel ling in beeld te brengen. Gelukkig is er dan nog altijd de archeologie. Er is veel aan het licht gebracht. Op deze tentoonstelling is vrijwel uitsluitend gebruik gemaakt van de stukken die in eigen bezit zijn. Omdat Nederland (Leiden) veel heeft van Egypte en weinig van Mesopotamië. is het even wicht wel een beetje zoek. Maar prof. Beek vond dat geen bezwaar en uit reacties van het publiek vernamen we, dat er zoveel interessants te zien is, dat de meesten het met prof. Beek eens waren. De tentoonstelling is in chronolo gische volgorde opgebouwd. Eerst wordt een beeld gegeven van het leven in de woestijn, dan van het diensthuis waar Isi-aël in slavernij leefde, Egypte, dan hoe het uitgeleid werd naar Pa lestina en vervolgens zien we de machten opdoemen die het land steeds bedreigd hebben, zoals de Assyriërs, Babyloniërs, de Grieken en de Romei nen. Je komt onder de indruk van het feit, zei prof. Beek nog, dat al deze machten ten onder zijn gegaan, maar dat levend bleef de geschreven bood schap van het volk Gods. Dichtbij Eer de gasten na de opening door wethoudster Zeelenberg de tentoon stelling bezichtigden, zong de Joodse voorzanger, M. Seijfer van de Neder lands Israëlitische Gemeente in Rot terdam, nog een aantal Joodse ge zangen. Wie door deze tentoonstelling dwaalt ontdekt dat de bijbel in sommige op zichten heel dichtbij komt. Hier ligt een spiegel die Izebel gebruikt zou kunnen hebben, daar een beeldje, dat de Joden in dagen van afval als amu let bij zich gedragen hebben. Elders ontdekken we de albasten kruik waar Maria de olie in bewaard zou kunnen hebben. De prachtige foto's uit de verzameling van pater Luc. H. Grol- lenberg geven een indruk van het land. In het kader van deze tentoonstelling kondigt het museum vier bijzondere avonden aan. Eer de tentoonstelling Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Als een weduwe zonder kin. I deren met een bezit van enkele dui- I zenden guldens, een inkomen uit dl I AOW en een klein pensioentje, opge. nomen wordt in een tehuis voor ouden van dagen, wordt dan het ver- j~S-; schil tussen haar inkomsten (die dur Bp; het i de gemeente? Wordt dan het vollr bedrag van haar inkomsten ingehouj den of krijgt zij daarvan nog een e~' '-1 zeker gedeelte voor kleding, enz.? i zij komt te overlijden, moet dan hei bedrag dat rijk of gemeente voof haar verblijf in het bejaardentehuü hebben bijgepast, uit haar nalatenl schap worden terugbetaald, of koitf het volle bedrag ten goede J erfgenamen? Men hoort wel de opmerking da men zijn kinderen niet kan onterven ten voordele van derden. Is dat r~ Als twee echtgenoten elkaar over weer tot erfgenaam benoemen, kun nen dan de kinderen aanspraak ken op hun kindsdeel als een der ouders nog in leven is, kunnen, ouders tijdens hun leven aan kinc' ren schenkingen doen om de success rechten zo laag mogelijk te maken? dit nog aan een limiet gebonden Moet dit notarieel geschieden? Blijl de schenking rechtsgeldig als de kir deren weer het vruchtgebruik ouders afstaan? Antwoord: Artikel 1 van de algemc- Den Kamen ne bijstandswet bepaalt uitdrukkelijk dat bijstand kan worden verleem indien iemand niet in de noodzakeli ke kosten van zijn bestaan kan voon zien. Hierbij wordt een klein bedn 10 tot aan spaargeld (meestal 3000) buite Rape beschouwing gelaten. Is het inkoms Hoog dus niet voldoende voor de verzoi ging in bejaardentehuis, dan kan d weduwe een aanvullende uitkerin aanvragen. Zij heeft hierbij recht c een zakgeld, dat 10 pet. van AOW.-uitkering bedraagt. Bij aanvragen van de uitkering moet i algehele opening van zaken geven, alle bezittingen en inkomsten opgecertgeb ven. Bij haar overlijden zal haar nals tenschap zeer zeker niet belangri; zijn. Er is dus veelal geen sprake v Zaal !,.r* irerhaal op de bezittingen, tenzij z Herv. onvoldoende vërantwoordelijkheipicat zou hebben betoond. Men kan een kind niet geheel n slechts voor een klein deel on ter Als de ene echtgenoot alles aan ander vermaakt, dan kan na zijn o lijden elk der kinderen zijn onaantas baar deel van de nalatenschap «opvo: deren. Meestal is dit 3/4 van kindsdeel. De ouders mogen aan kind elk jaar ƒ2000 vrij van rechte geven en in het jaar van zijn huw lijk 10.000. Het is niet nodig dit not rieel vast te leggen maar wel mo vaststaan, dat het kind de schenkii ontvangen heeft. Schenken de ouc bedragen weg. waarover zij zelf beschikking blijven behouden, <jlpr niets geschonken dr. Scl Zaal tentoor Zat apothe gracht Cam de schenking later successierechte^ ,to worden betaald. (14 jas Vraag: Hoe functioneert de VVvThe Naar ik meen, ressorteren de plaats lijke VVV's, onder de provinciale deze weer onder de landelijke Alg mene Vereniging voor Vreemdelingei verkeer. Kan men solliciteren na een functie bij een der plaatselijl i VVV's en waar kan men een sollicit ,jen) tie indienen? Welke eisen worden gesteld om als directeur van et VVV-bureau te worden aangesteld? SPU>S i Antwoord: Inderdaad fur.ctionee stud leeftijd in Lt il^vensro de VVV, zoals in brief ree Hét veronderstelde. Een sollicitatie l«Een le men indienen bij de directeur een plaatselijke VW. Een directed van een VW-kantoor moet in eerste plaats over een uitstekende t lenkennis beschikken (in woord geschrift) en voorts ervaring hebb tjes (li opgedaan bij een reisbureau. spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-upaarkaart Maughams as naar Canterbury NICE-LONDEN De donderdag ove leden schrijver William Somerset Maul ham wordt maandag in Marseille gecri a< meerd, waarna de urn met zijn as nai Londen wordt overgebracht om te wordi djgezet in de cathedraal van Canterbt Maugham ligt thans opgebaard in illa. Kort voor zijn verscheiden liet George Rosanoff hem uit het ziekenhui n overbrengen naar zijn woning omdat Sf merset Maugham hem verscheidene mi len had gezegd, thuis te willen stervei Brandend maagzuur? helpen direkt eind maart gesloten wordt, spreekt o donderdag 20 januari prof. Beek ove „Het oude Israël in zijn omgeving Op 2 februari behandelt opperrabbij L. Vorst uit Rotterdam de dispute tussen Joodse geleerden en Romeinei Donderdag 17 februari is een film avond georganiseerd, terwijl op dor derdag 3 maart de rooms-katholiek geleerde, prof. drs. B. Hemelsoi' spreekt over de tale Kanaans. De L Haagse dec. tot zaterd; cembei De I ui va 24 deci Rape gouacb drik S 30 dec tot 18 Lang kaart dec., ir en 7 t 2 tot 5 Waai 24 deci Wass tentooi van W beeld h tot en V L LEI! leader op 6 e

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2