Nieuwe Leidse Coiiraml Gemini-7 mag reis voltooien [Amerika] Bij Geroofde schatten naar Duitse musea DERBY UP© DRINK Schirra en Stafford in blakende gezondheid terug Van Rappard prijst Koekoek gevaar directe ingreep Levensverzekering op basis van aandelen 1 weerbericht TV MOSSEL &VERSTEEGE NV. Wervelstorm O.-Pakistan: 25.000 doden Beatrix en Claus op 17 febr. in ondertrouw Krijgen ambtenaren 6.5 proeent Voorbeeld aan bedrijfsleven Commentaar r Vrij dap: 17 december 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER I Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NAT10NAAL DAGBLAD „Stenlveitigh is gheblei Postbus 76 Telefoon 31441 A fscheid van een vakbondsman - zie pag. Kernmerk „Om zo mee te nemen" was de zesjarige Terry, die op Schiphol arriveerde met mevrouw Duyker, die hem van een wisse dood in Australië redde Zie pagina 6 Moet parlement eigen omroep hebben zie pagina 9 Boeken - een pagina (15) vol Thijs Booy vervolgt vandaag zijn boeiende en ontroerende ar tikelen, gekozen uit het boek dat hij aan koningin Wilhelmina wijdde pagina 13. AMSTERDAM De leider van de Li- erale Staatspartij, mr. L. J. R. ridder Rappard, wil bij de komende verkie- igen voor gemeenteraden en Provin- Staten samenwerken met andere artijen. De Gorkumse burgemeester beeft hierbij met name het oog gericht de Boerenpartij, Tijdens een donderdag te Amsterdam ehouden vergadering van de liberale ongerenorganisatie JOVD zei de heer Rappard bewondering te hebben boor de heer Koekoek. Hij verklaarde op Boerenpartij te zullen stemmen als de berale Staatsparty niet bestond. Bij de Kamerverkiezingen in 1963 wer- op ridder Van Rappard 22.000 stem- pen uitgebracht, Gelderland en Utrecht voeren over een beter functioneren van het jfalleikanaal bij de Gelderse Vallei en pest-Veluwe. Hier richt de waterover- t elk najaar schade aan, maar verbe- an het kanaal wordt lastig ge- kcht. HOUSTON De ruimtereis vai de Gemini-7 met aan boord de astro- nauten Horman en Lovell zal ge heel volgens plan worden voltooid. De gezamenlijke vluchtleiders ga ven hiervoor vanmiddag toestem ming. Zij zijn optimistisch gestemd over de afloop van deze vlucht, on danks de moeilijkheden die zich gis teravond voordeden met een brand stofcel in de cabine van de Gemini-7. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat de capsule een dag eerder naar de aarde zou moeten terugkeren. Als verder niets mis gaat, zal zij nu morgenmiddag om drie uur in de omgeving van de Bermuda-eilanden landen. Gisteravond ontstond onverwachts enige opwinding in het ruimtevaart centrum te Houston, dat met de brandstofcellen in verbinding staat, onheilspellend begon te flikkeren. Bovendien was eerder gebleken dat er wat haperde aan de besturing. Twee van de acht aandrijfraketjes, die dienen voor het in positie hou den van de cabine bij experimenten, waren uitgevallen. De leider van het ruimtevaartcen- trum, dr. Kraft, stelde Borman en Lo vell onmiddellijk gerust. Hij liet hun wetendat er geen gevaar bestond. Als de toestand zou verslechteren, zou direct worden ingegrepen. In dat ge val zou de Gemini-7 hedenmiddag zijn teruggekeérd. Deze noodmaatregel be hoefde vanmorgen echter niet te wor den uitgevoerd: de Gemini-7 kon zijn voorgenomen reis geheel voltooien. Wel moesten de ruimtevaarders voor zij gisteravond gingen slapen, hun ruim- tepakken aantrekken. Veilig Intussen zijn Schirra en Stafford met de Gemini-6 veilig op aarde te ruggekeerd. Zij landden op het van te voren bepaalde gebied in de At lantische Oceaan op enkele tiental len kilometers van het vliegdek- schip Wasp. De berging was voor het eerst recht streeks op de t.v, te zien. ,,Ik voel mij uitstekend", zei Schirra nadat hij en zijn collega Stafford uit dt cabine werden gehaald. Zij worden nu medisch onder zocht. Onder meer zal worden nagegaan of hun evenwichtsorganen te lijden heb ben gehad van het verblijf in de ruimte. „Het was ideaal" zei Schirra tijdens het onderzoek. „Wij hebben geen enkele moeilijkheid ondervonden. (Voor vervolg zie pag. 9) Rerzekeringmaatschappyen, die lid zyn Ran de Nederlandse vereniging ter bevor- Ering van het levensverzekeringwezen, reidt men sinds geruime tyd de moge- iheid voor, ook levensverzekeringen op basis van belegging in aandelen te slui- TAPIJTSOORTEN NYLON UNIVERS TAPISOM 200 cm. breed 65,— Wij maken U offerte en geven U advies over kwaliteit en kleur, aangepast aan uw eigen interieur BULTHUIS BOTERMARKT 23 Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met af cn toe enige ftgen of motregen. Matige tot krachtige tuidwcselijke wind. Zacht weer. (Op- (cmaakt om 11.15 uur). heid, welker guldenswaarde wisselt naar. gelang van het koersverloop der aan delenbeleggingen. Invoering hiervan in 1966 is in voor bereiding, maar dit wil niet zeggen dat de bedrijven lit als een wezenlijke op lossing zien voor het waardeverlies van het geld. De bedrijven houden er echter rekening mede, dat bij een deel van het publiek zekere vraag bestaat naar verzekeringen die polishouders doen delen in waardeveranderen van de aan delen, waarin de premiegelden worden belegd. Spoedig volgen nadere mede delingen. De Amerikaanse astronauten Staf ford (links) en Schirra openen de deuren van de Gemini-6, direct nadat zij op het wateropperblak van de Atlantische Oceaan zijn ge land. Zij stapten pas uit de cabine aan boord van de Wasp. Wij blijven wijzen op te hoge prijzen99 CCO: minister waarom zo gereageerd DEN HAAG Het Consumenten Contact Orgaan heeft met verba zing kennis genomen van de kritiek, die de minister van landbouw en visserij in de Tweede Kamer heeft geuit op zijn publikatie over te ho- e vleesprijzen. Het CCO acht het zijn taak en be houdt zich nadrukkelijk het recht voor om als z.i. de prijzen voor bepaalde voedigsmiddelen onverantwoord hoog worden gehouden, de consumenten te wijzen op gelijkwaardige vervangingsar tikelen. Is het de minister dan niet bekend, vraagt het CCO, dat zijn ambtgenoot economische zaken onlangs in de Tweede Kamer heeft bevestigd, dat het CCO te recht heeft geprotesteerd tegen een U marge bij de tussenhandel in vlees, situatie niet alleen nadelig voor d consument, maar ook voor de produ- waarom leverde de bewindsman geen scherpe kritiek op publikaties de slagersvakpers, waarin getracht wordt het beleid van de minister van econo acht de houding van de minister eenzij. mische zaken te ondermijnen? Het CCO dig. Tegen vrachtauto gehotst: 1 dode BAKEL De heer H. van Hoof (65) uit Volkel is gisteravond op slag ge dood toen hij met zijn auto met nog vier personen tegen een vrachtauto botste die dwars op de weg stond om achteruit een inrit in te rijden. Van de vier overige inzittenden moesten drie onder wie een zoon naar zieken huizen worden overgebracht. TILBURG In Tilburg is overleden de hulpkantonnier bij rijkswaterstaat D. de Kok (41). Hij was dinsdag door een passerende vrachtwagen van de weg ge zogen, waarbij hij met zijn hoofd tegei de laadbak sloeg. Simon Wiesenthal: door nasis bestolene vindt besit bij dief PHILIPS yO/z OZT der Toonbereik van 4-6 octaven. Incl. versterker, twee luidsprekers, nagalm, zweipedaal en onderzetmeubel f1495,- (Atte goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970' Den Haag. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Voor miljoenen aan kunstschatten, die in de oorlog door de nazi's uit de bezette gebieden zijn geroofd, zullen verdeeld wor den onder niet minder dan tachtig Duitse musea. Het betreft niet al leen kostbare schilderijen, doch ook sculpturen, gravures, sieraden, enz. De stukken worden officieel door het Duitse ministerie van financiën „uitgeleend", maar de verrijking der openbare verzamelingen zal waar schijnlijk een permanente zijn. Een en ander werd ons gisteren mee gedeeld door de bekende Oostenrijkse nazi-speurder Simon Wiesenthal, die vanwege het huwelijk van zijn dochter met een Nederlander enige dagen in Utrecht verblijft Hij vroeg zich af. waar om rovers beloond worden met het be- ticuliere huizen, waarin zc tijdens hun opmars gelegerd werden. Veel hiervan was al reeds roofbezit; het werd dus voor de tweede keer gestolen. Het heeft de diverse regeringen na de oorlog veel moeite gekost de aan de saat behorende kunstschatten weer op te sporen. Het meeste is echter te ruggevonden en teruggekeerd. Vooral Italië, waar in de laatste dagen van de oorlog enorm geplunderd is, besteedde er veel aandacht aan. Er was een apart bureau voor opgericht, dat pas enkele jaren geleden geliquideerd werd. (Voor vervolg zie pag. 9) KARATSJI De wervelstorm, die woensdag over Oost-Pakistan heeft geraasd, heeft voligens onofficiële be richten mogelijk aan 25.000 mensen het leven gekost. Gisteren kon nog niet worden vast gesteld. hoe groot de schade is, omdat de verbindingen zyn verbroken. Wel is bekend, dat de kuststroa-k van Chit- tagong tot Cox's Bar zwaar is getrof fen. Volgens onofficiële berichten zou in Cox's Bazar 60 pet van de huizen zijn vernield. Op het vliegveld van die stad zou het water een meter hoog BAARN Prinses Beatrix en Claus mi Amsberg zullen donderdag 17 febr. in het volgend jaar in ondertrouw gaan. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gis teravond meegedeeld. Het juiste tijdstip van de aantekening nog niet bekend. Vast staat, dat het in de ochtenduren gebeurt, omdat het paar middags een bezoek aan Den Haag brengt. De burgemeester van Baarn, mr. F. J. in. Beeck Calkoen, zal als ambtenaar in de burgerlijke stand optreden. Het is voor het eerst in de geschiede nis, dat een lid van het Koninklijk huis Baarn in ondertrouw gaat. 3et is de bedoeling aan de ondertrouw feestelijk tintje te geven. Oranje verenigingen beraden zich op wat mer kan doen. Voor de jeugd zal het zeker feestdag zijn, want het ziet ernaar uit, dat de scholen op 17 februari gesloten Brutale goudroof in Parijse voorstad PARIJS In Ivry-sur-Seine. een voor- stad van Parijs, hebben overvallers van morgen 167 gouden staven ter waarde var ongeveer 600.000 gulden buitgemaakt De bestelauto met de staven werd door •te auto klemgereden, waarna twee gewapende mannen de chauffeur en assistent dwongen achterin de bestelwa gen plaats te nemen. Van de overvallers ontbreekt nog elk spoor S. WIESENTHAL kunstschatten zit, dat zij van anderen hebben kaapt. Het zou volgens hem heel wat eleganter zijn geweest, als het kunst bezit, dat niet door de eigenaars of hun erfgenamen is opgeëist, ten behoeve van de nazi-slachtoffers of hun nabe staanden aou worden geveild. SCHLEISSHEIJM Op uitnodiging van het Duitse ministe rie van financiën zijn de vorige maand tachtig museumdirecteuren naar het bij Miinchen gelegen slot Schleissheim ge komen. In het kasteel, dat is volge stouwd met niet opgeëiste kunstschatten, zouden ze hun voorkeur hebben ken baar gemaakt voor de stukken, welke aan hun verzameling zouden willen toevoegen. Een commissie is thans doende de verschillende wensen tegen elkaar af te wegen, waarna op korte termijn de verzendingen zullen plaats vinden. KlUNSTROOF Gedurende de oorlog hebben de nazi's op grote schaal kunstroof gepleegd in gebieden, welke ze bezet hielden. Go ring b.v. eigende zich hele collecties toe, die hij liet verzenden naar de ver schillende vluchtlanden. Andere hoog geplaatste Duitsers deden precies het zelfde, wat de opsporing na de neder laag er niet gemakkelijk door heeft ge maakt. Extra verstorend werkte het feit dat de geallieerde militairen eveneens een buit naar huis trachtten mee te nemen. Deze kwam voornamelijk uit Duitse par- Afschaffing van trend op komst (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Naar wy Haagse kringen vernemen zou de regering overwegen aan het over heidspersoneel voor 1966 loon- en salarisverbetering toe t« kennen van 6% procent. De na calculatie over 1965 zou anderhalf procent opleveren en voorts zou de uitkering ineens over 1965 worden omgezet in een verhoging vai vakantietoeslag voor 1966 va tot 6 procent. Vandaag vergaderde de minister raad om een definitief regerings standpunt te bepalen. Morgenoch tend wordt het overleg tussen mj ter Smallenbroek en de organisatie van overheidspersoneel voortgezet. Bij toekenning van 6procent sala risverhoging over 1966 zou er eind vol gend jaar geen na-calculatie meer vol gen. Tot nog toe is het z<> geweest dat aan het overheidspersoneel een ioon- en salarisverbetering werd gegeven overeenkomstig de verwachte loonstij ging in het betrokken jaar. Bleek dan achteraf de werkelijke loonstijging groter te zijn geweest, dan geschiedde nog een nabetaling aan het overheids personeel. Over 1965 bedraagt deze na betaling anderhalf procent. Van dit systeem wil minister Smallenbroek thans echter af. Zou het overheidspersoneel toch sterk hechten aan deze na-calculatie, dan moet verwacht worden dat de verhoging per 1 januari niet veel meer zal gaan bedra gen dan 5 procent. (Voor vervolg zie pag. 9) krant van formaat UITSPRAKEN Uitspraken van politici plegen op een goudschaaltje te worden gewogen in eigen kring en ook door politieke tegenstanders. Zo is dat in dat ge voelige wereldje. Helaas zijn niet alle fractieleiders er voldoende van door drongen. Was de heer Nederhorst de eerste die bakzeil moest halen, na hem heeft de heer Van Riel moeten toegeven, dat hij te ver was gegaan, toen hij hoog leraren van rijksuniversiteiten om re publikeinse gezindheid veroordeelde. Een politicus mag nu eenmaal, hoe moeilijk het hem vallen kan, niet het slachtoffer worden van eigen emotio naliteit. Maar het is in deze tijd niet altijd gemakkelijk, de nodige bedachtzaam heid te beoefenen. Mijnfunctionarissen in Lengede in staat van beschuldiging HANNOVER Zes mijndirecteuren en -opzichters zijn in staat van beschul diging gesteld in verband met de mijn ramp van oktober 1963 in de Westduitse plaats Lengede, die 29 mijnarbeiders het leven heeft gekost. De zes mannen wordt ten laste gelegd niet voldoende maatre gelen te hebben getroffen om breuken in de dam bij een in de mijn gelegen wa ter- en modderreservoir te voorkomen. In de nacht van 24 op 25 oktober 1963 stortte door een dambreuk 460.000 ku bieke meter water in een mijnschacht. Elf mijnwerkers werden pas na twee weken bij een van de meest dramatische reddingsacties uit de geschiedenis van ijnwezen met behulp van een „red- a de oppervlakte gebracht. Voor u na tuurlijk het bestel Origineel Amerikaans kalkoenkuiken op tafel! Kerstkalkoen uit U kunt zich niet beter wensen! Bestel vooral tijdig bij u k levensmiddelenleverancier, j grootwarenhuis of bij de goede slagerij, de voorraden vliegen wegl Panklaar :a. 2J kg. ^oortreffelljkl de nieuwste, de fijnste IJCHT RUSTEN, echt „rieleksen" is een kunst, die in deze jachtige tijd nog maar weinig mensen verstaan. De Londenaar Joe Macdonald Wallace begreep dat en zag in het gunnen van die rust aan vermoeide mensen een goede broodwinning. Hij huurde een lokaliteit, zette er wat veldbedden in en begon een cursus „hoe komt u tot rust en bevrijdt u zichzelf van nerveuze spanningen?" Er kwamen vele cursisten. Die krijgen van mr. Joe eerst een prevelement je en daarna mogen zij met de benen wat hoger (om het bloed goed te laten stromen) op een veldbed zich een uurtje ontspannen. Men zou nog kunnen stellen, dat het lezen van de krant ook ontspan nend kan zijn. Maar soms is het nieuws te schokkend voor gevoelige zenuwen. Toch wil iedereen er kennis van nemen en terecht. Meer lezers zijn nog altijd welkom. De bolbon op pagina 2 is ook vandaag opgenomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1