M. Ferguson: hard en meedogenloos Boeken op deze pagina Voor peuter en kleuter Drie nieuwe kalenders O' Ome Janeen helper in de nood Palestina, Egypte en Mongolen boekj es over Fraaie smullen en dieren M. Niemöller Bezinningslectuur voor de Kerst KERSTFEEST Kinderbijbel HET NIEUWE BOEKHUIS VRIJDAG 17 DECEMBER 1965 Naar het land van de Jordaan, door Arne Falk-Ronne. Uitgave G. F. Callenbach, Nijkerk. (237 blz., ƒ14,90). Nefertete. door Nico le Vidal. Uit gave Manteau, Den Haag. (310 blz, ƒ14,90). Een volk zoekt zijn geschiedenis, door W. Heissig. Uitgave NIB, Zeist. (302 blz., 17,90) Leentjebuur en pandverbeuren, door M. G. Emeis jr. Uitgave Broekman De Meris, Amster dam. (75 blz., 5,90). Amsterdam, ik ben je half verge ten, door Hans Werner. Uitgave Kosmos, Amsterdam. (112 blz., ƒ6,90). Melodieën en muzikanten, door Alexander Coret. Uitgave W. de Haan, Zeist. (374 blz., 14,50). Voor peuters en kleuters, door A. van Vliet-Ligthart Schenk. Uitga ve De Graafschap, Aalten. (94 blz., 6,90. Het gastmaal en de tafel loop der tijden, door mi C. H. D. Scholte-Hoek. Uitgave Elsevier, Amsterdam. (208 blz., ƒ3,90). Wonderen van het dierenrijk, deel VI, door dr. Maurice Burton. Uitgave Elsevier, Amsterdam. (167 blz., ƒ3,90). Wat is dat? Encyclopedie voor jon ge mensen. Uitgave Hollandia, Baarn. Vierde druk. Per deel ƒ2,90. Bij Michaela thuis, door Michaela Denis. Uitgave Forum Boekerij, Den Haag. (280 blz., 12,90). De vlucht naar Mytilene, door Dirk de Witte. Uitgave Manteau, Den Haag. (158 blz., ƒ8,90). Het oostelijk front: De heksenke tel, door W. van Aaken. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. (222 blz., ƒ9,90). Waag u niet aan leidingwater, door Art Buchwald. Uitgave ABC-boeken, Amsterdam. (159 blz., 1,75). Spelen met je leven, mensen die ik heb gekend, door Hans Tie- meijer. Uitgave Bert Bak- ker/Daamen NV, Den Haag. (287 blz., ƒ3,50). Min of meer liefdesverhalen, door Herbert Eisenreich. Uitgave Bert Bakker/Daamen NV, Den Haag. (167 blz., ƒ8,90). Er is een weg naar de vrijheid, door dr. J. Hemelrijk. Uitgave W. de Haan, Zeist. (315 blz., ƒ6,50). Het kan niet altijd kaviaar zijn, door J. M. Simmel. Uitgave Lui- tingh, Amsterdam. (599 blz., ƒ7,50). Alles valt op zijn plaats, door Ma rie Schmitz. Uitgave Querido, Amsterdam. (1551 blz., 12,50). Eerlijk duurt het langst, door Pe ter Norden. Uitgave Ad. M. C. Stok. Den Haag. (319 blz., ƒ12,90). Rusland in beweging, door Huib Hendrikse. Uitgave W. ten Have, Amsterdam. (188 blz., 1,95). Geborgen oogst, door Margit Söder- holm. Uitgave Ad. M. C. Stok, Den Haag. (363 blz., 12,90). Martin Niemöller, door Dietmar Schmidt. Uitgave W. ten Have. Amsterdam. (241 blz., ƒ7,90). Vazal van Jahweh, door dr. J. Wijngaards M. H. M. Uitgave Bosch Keuning, Wageningen. (154 blz., ƒ3,25). Het leven van John Bunyan. door drs. R. T. Huizinga. Uitgave De Banier, Utrecht. (136 blz., ƒ4,95). Veel heil en zegen, door N. Baas. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. (99 blz., ƒ5,90). Levensmoed en gemeenschap, door Roger Schutz. Uitgave W. ten Have. Amsterdam. (99 blz., 4,90). Laatste verhalen, door Karen Blixen. Uitgave Leopold, Den Haag. (388 blz., 15,90). Het bloed en de haaien, door Mar- garetha Ferguson. Uitgave ABC-boeken, Amsterdam (246 blz. f 8.50). Met twee woorden, door ds. E. Pijl man. Uitgave J. H. Kok, Kam pen (129 blz., f 5.90). F SCHOON men niet aan de indruk kan ontkomen dat Mar- garetka Ferguson in het bijzonder de Indische samenleving met een harte loze objectiviteit registreert moet men toch spoedig erken nen dat met het boek: Het bloed en de haaien een hoogtepunt is bereikt in de zg. Indische literatuur. Hier is niets te bespeuren van de noodzakelijke melancholie, eerder is het een wraakoefe ning op een genadeloze pe riode. die echter toch weer uitmondt op een nog genade lozer Hollandse samenleving. In elk geval kan men na lezing van dit in zeldzaam verrassend (en meedogenloos) proza geschreven boek betwijfelen of er hierna nog ruimte bestaat voor meer ..Indi sche" literatuur. Misschien zijn wij te enthousiast, maar wij moeten toch tot de conclusie komen: hier mee is alles wel gezegd. Margaretha Ferguson is wellicht een buitenstaander in de wereld waar een min of meer sinistere doem gecamoufleerd wordt door T/OOR peuters en kleuters door A. van Vliet-Ligthart Schenk bevat verhaaltjes om voor te lezen die gretig door kinderen aangehoord zullen worden. De verhaaltjes, waar van sommige op rijm, zijn een voudig en zonder franje. Wat we in veel kinderboeken aan treffen dat de stukjes te kunst zinnig en te moeilijk begrijp baar zijnis hier gelukkig voor komen. Levens-echt, in de taal van de kinderen en zulke dage lijkse onderwerpjes dat dit boek Voor peuters en kleuters onge twijfeld een succes zal blijken te zijn. De tekeningen van S. de Graaf, zijn evenalsde dertig verhaaltjes sober en eenvoudig gehouden. Voor heel kleine kin deren een goed voorleesboek. ongeremd angstig genieten van het leven de wereld waar de hoofd figuren Klara en Mirjam door een ondefinieerbare macht naar elkaar worden gedreven. Na een incident verliezen ze hun jeugd: ze worden eigenlijk al gevormd voor de veie desillusies. De vele figuren in het boek, elk levend in hun eigen werelden die elkaar soms min of meer maar nooit volledig raken, manoeu vreren ieder op hun eigen wijze in een omgeving die niet meewerkt en niet duldt, op de vlucht voor een dreiging, alleen afwendbaar door normloos defensief. Het tweede deel: Middagzon, moet misschien vooraf worden ge lezen. het is homogener van con structie dan het eerste deel: Maan licht, maar symbolisch is de locali- satie juist: de verscheurdheid van de Hollandse betonstructuur ebt tijdloos weg in een zwoele Indische idylliek, en daardoor is deze zin loze wereld van wreedheid en bra- vour wellicht acceptabel, zoals de ..ten dode gedoemde" moeder van Klara. Joyce, en de groteske An ton Schippers, oom Nondo. die door een noodlottige ingreep in het spel van Mirjam en Klara hen voor hun leven brandmerkt. Kortom, men moet zonder enige terughouding dit boek als een monument aanvaarden in onze literatuur, als een gevoelloos cre- eren op de stimulansen van een achterland, dat nooit herinnering blijven kan. DRIE BOEVEN vinden elkaar in de gevangenis. Eenmaal ontslagen begeven zij zich in de autohandel onder de sluwe leiding van „professor" Ronald Bruck. In korte tijd van pauper tot miljo nair, via allerlei dolle manipula ties en stunts. Een luchtig boek dat op komische wijze aanduidt hoe een schrandere oplichter in de welvaartsstaat het een eind kan schoppen. Curd Jurgens speelt in de filmversie van Eerlijk duurt het langst de hoofdrol. Dit Cultuur- serieboek is verlucht met film foto's. DE AMSTERDAMMER, die er genoegen In schept zich te verdiepen in de geschiedenis van zijn stad, is twee verrukke lijke boekjes rijker geworden, een voorrecht, dat hij echter wel moet delen met alle niet-Amsterdammers wier be langstelling eveneens geschied kundig is gericht. Het eerste boekje is van de hand van M. G. Emeis Jr. en heeft tot titel: „Leentjebuur en pandverbeuren". Het geeft in het kort een overzicht van de Amsterdamse Stads Bank van Lening gedurende de drie en halve eeuw van haar bestaan. Die drie en een halve eeuw waren in 1964 volgemaakt. Het instituut, in de volksmond aangeduid met „Ome Jan", was toen al van naam veranderd en heette in dat jaar reeds lang Stads-Kredietbank voor roeren de zaken te Amsterdam. In de historische ontwikke ling van Amsterdam heeft „Ome Jan" een belangrijke rol gespeeld en Emeis is er in ge slaagd dit op een charmante ma nier te yertellen. „Hij „Ome Jan" is een helper in de nood geweest voor een paar miljoen mensen: voor Jan Hen en Jan Salie, voor Jan Krent en Jan Pet, voor Jan Kalebas en Jan Boezeroen, kortom voor Jan en alleman. Al was hij geen suikeroom, menigeen die dank zij hem weer boven Jan raakte heeft zoete herinnerin gen aan hem". Immers, „Ome Jan" werd in het leven geroe pen onder voorwaarde, dat hij zich niet schuldig zou maken aan de „vele quade practijken" van vroegere lombardiers, die HET TWEEDE boekje heet: „Amsterdam, ik ben je half vergeten" en is geschreven door Hans Werner, die voor zijn stof de beschikking kreeg over een aantal schoolschriften vol herinneringen van de heer N. A. v.d. Dam Jr., een gezelli ge oude heer, aan wiens aandacht in zijn jeugd niet veel is ontsnapt. Dat oude Amsterdam moet een heerlijke stad zijn geweest en Werners verteller komt er niet los van. En het alles was toen zo „lekker" goedkoop. Op Prent van Casparus Crommelin van het hoofdgebouw omstreeks 1700. 16 mei 1887 zo staat in zijn schrift genoteerd kon hij zich voor een cent het volgende aanschaffen: 1 klosje fin de lin garen, 1 kopje haver, 3 zuurbal len, 1 brosje, 1 zak vogelzaad, 1 pot appelstroop, 2 paar veters, 1 pijperager, 1 zakje zwart op wit, 1 flakon dropwater, 6 siga ren Nobo Mundo. Het zijn ver halen, die de lezer glimlachend tot zich neemt. Vooral die over de huiselijke taferelen. A/IET echtgenote en een be- 1V1 vriend echtpaar maakte de Deense journalist Arne Falk-Ron ne een kampeerreis door Turkije, Syrië. Jordanië en Israël. Hij ver telt van zijn reis in een boeiend boek, geïllustreerd met prachtige kleurenfoto's, dat het karakter van een bijzondere soort verslaggever^ Stenen, ruïnes, bouwwerken en steden vertellen verhalen van hun verleden. Die verhalen heeft Falk-Ronne opgetekend en op die manier brengt hij de landen, die in de Bijbel de achtergrond van het gebeuren vormen, zijn lezers zeer nabij. Zijn verhaaltrant is prettig en ook in hoge mate objectief. Van zelfsprekend geeft zo'n kam peerreis aanleiding tot spannende avonturen. Die zijn in Naar het land van de Jordaan niet het be langrijkste. Belangrijker vond de schrijver de dingen, die niet hem- moderne mensheid aangaan. ZO te zien heeft Nicole Vidal het schrijven van haar roman over de bekende Egyptische konin gin Nefertete vooraf laten gaan door een uitgebreide studie van het oude Egypte en van de tijd, waarin Nefertete leefde. Boeiend is de schildering van de vorsten, het volk en het land. waardoor dit alles voor de lezer geheel tot leven komt. We kunnen vergelijkingen ma ken tussen de moderne tijd en de oudheid, maar daarin zijn karak ter en gevoelens van de mens vas te, onveranderlijke punten. Nicole Vidal heeft ons het oude Egypte zeer nabij gebracht VA"le Melodieën en muzikanten DE boeiende geschiedenis van de lichte muziek, die in de afgelopen halve eeuw een snelle, maar voor al veelzijdige ontwikkeling doormaakte, mag zich in een steeds groter wordende be langstelling verheugen. De violist Alexander Coret, die meer dan dertig jaar in strijkjes heeft gespeeld, heeft het spoor terug gevolgd en een interessant boek ge schreven over de jongste geschiedenis van de lichte Wat de documentatie be treft geeft het boek een uit voerig overzicht, wat de stijl aangaat is het een prettig leesbaar verhaal, dat met zijn vele foto's vooral bij ouderen herinneringen aan de jaren vóór de oorlog zal ophalen. de geschiedenis der Mon golen is over het algemeen niet veel meer bekend dan dat zij in de vroege middeleeuwen brand schattend en moordend van Azië uit westwaarts optrokken tot ver in Europa. Dzjengis Kahn is zelfs nü nog een naam, die afschuw wekt en vereenzelvigd wordt met duivelse wreedheid. De Duitse his toricus prof. dr. Walther Heissig, wiens specialisme is de geschiede nis en de literatuur der Mongolen, gaat in Een volk zoekt zijn ge- EN pocket voor de fjjnproe- derijen maken deze pocket tot een schiedenis tegen deze onjuiste vers in de meest letterlijke waardevol bezit voorstelling van zaken in. Hij toch ook figuurlijke beteke- toont aan dat de gruwelverhalen het woord is Het gastmaal 0OK BIJ Elsevier verscheen slechts berusten op de gekleurde afel in de loop der tijden deel VI van de pocketserie mededelingen van angstige Europe- van dr. Maurice Burtons grote en se kroniekschrijvers. De Mongolen unieke standaardwerk „De wonde- hadden een hoge graad van bescha- het dierenrijk". Het behan- ving. Omdat hun positie vandaag vogelbek- de dag 11 /,4t de tafel in de loop der tijden van mevrouw Scholte-Hoek, expert op het gebied van de fijnde kookkunst. Zij voert o plezierige wijze langs gastmalen delt de zoogdieren, en feesttafels in de loop der dieren g gasg tl herten. Romeinse luxe en Bourgondische De beschrijving actueel is mag dit tot nijlpaarden voortreffelijk gedocumenteerde his torische werk als bijzonder waar devol beschouwd worden. de aankleding komt ter sprake in aparte hoofd stukjes over de ontwikkeling van tafelzilver, servies, glaswerk enz. Bijzonder leuk en onderhoudend zijn de gedeelten die handelen over oude kookboeken, vergeten recepten en beroemde koks. 103 prachtige foto's van oude kunst stukken en reprodukties de feestdis het dier in zijn natuurlijke omge ving laten zien. Een prachtige uitgave, niet alleen voor de dieren liefhebbers maar ook voor hen die opgroeiende kinderen hebben. schuldbelijdenis van de kerk. LrcDOlHCll OOfibl als duikbootkapitein begonnen O O dikant is dan ook veel in de o; MA een omstreden figuur door zijn voortdurend hameren op openbare - - De pre- ppo- sltie geweest. Van 1933 tot 1937 leider van de kerkelijke oppositie in Nazl-Duitsland en van 1938 - 1945 Hitiers persoonlijke gevange- le. Na de oorlog vielen zijn De vlucht naar Mytilene, door Dirk de Witte. DEZE roman vertelt het verhaal van een vrouw uit België, die na een gedesillusioneerde liefde naar Amerika vlucht. Daar probeert zij haar vriend te vergeten. Zij gaat samenwonen met een meisje en er ontstaat een intieme vriend schap. Wanneer de vrouw inziet, dat haar vlucht een kinderlijke poging is geweest om te vergeten, wil zij terug naar Europa. Een brief van haar ex-vriend geeft de doorslag. Haar vriendin voelt zich verra den en pleegt zelfmoord. In een eenvoudige, maar bondi ge schrijfstijl wordt tussen twee vrouwen een verhouding getekend, die meer dan een oppervlakkige vriendschap betekent. DE bejaarde romanschrijfster Marie Schmitz laat zich weer kennen als een gedegen roman schrijfster. die uit haar personages meer wil halen, dan zij met zoveel woorden aangeeft. Hoofdpersoon is Jacob Linde, van kind in een sfeer van welstand en strakheid, opgroei end tot een schrijver die zijn vrouw verliest en daardoor min of meer zijn eigenwaarde ontdekt. Zijn moeder eerst, dan zijn vrouw Ursula eikaars antipoden vor men het middelpunt van zijn le ven. Als Ursula sterft door een hartaandoening dreigt hij ten onder te gaan. omdat het leven blind en wreed is. „Maar toch...." Met deze woorden eindigt de tekst. met gevoel voor humor beschre ven. Omdat Thomas Lieven culi nair expert is, is het boek gelar deerd met talrijke bijzondere re cepten voor fijnproevers. ERNST en humor-, komedie en tragedie, dat is zijn leven waarover Hans Tiemeijer vertelt Het boek ademt een ontroerende liefde voor de natuur, het wilde dier en de inheemse bevolking. Al is het al weer een poosje geleden dat Kenya onafhankelijk werd, het is de moeite waard te lezen hoe Michaela het uitroepen van de staat Kenya beleefde. Een prettig boek met tal van prachtige foto's. fijne humor. Deze pocket behoeft nauwelijks meer aanbeveling dan de naam van de schrijver: Art Buchwald. Zijn cursiefjes over rei zen in Europa, de showbusiness Amerika, de poltiek, het gezin, ia- gen in Engeland of dolce vita in Italië zullen elke lezer veel genoe gen geven, ook al omdat tussen de regels werkelijke informatie gege ven wordt en het niet allemaal TWINTIG korte verhalen, die alle de liefde tussen man en vrouw tot thema hebben. De uitge ver zegt op de flap dat Herbert Eisenreichs werk niet tot het aan de tijd gebonden experiment be hoort. Het zal de lezer dan ook geen moeite kosten het te waarde ren. Eisenreich weet zich in enke le bladzijden in te leven in de levensechte figuren die hij creëert. Zijn verhalen ademen vaak een milde humor, een opluchting na de te ruwe en harde realiteit van de „best-sellers" van onze tijd. Als de dauw hangt komt er regen be hoeft nauwelijks aanbeveling voor de liefhebbers van dit genre boe- d ken. Ook in Geborgen oogst weet den wederom verkeerd bij de Margit Söderholm ons een boeiend rcldlijke leiders: hij protesteerde verhaal te geven van het leven op tegen Duitse herbewapening, het Zweedse platteland. Ongetwij feld zullen de vele Söder- Internationaal is hij wel erkend holm-vrienden door dit boek pret- als een der leiders van de Wereld - tig verrast worden. raad der Kerken en daarvan ge tuigt ook het nawoord van de ver- Vooral de boerenjongen Anders taler. dr. J. J. Buskes. Buskes ver komt goed uit de verf. Hij moet klaart reeds ver voor de oorlog 6 zijn dode vader hoog in de bergen gegrepen te zijn door Niemöllers verschenen De vierde achterlaten om zelf ergens anders visie. verscnenen. ue vxerae agn de kQgt kunnen komen Hij Dfi biografie door Dietmar wordt verliefd op het meisje Mar- Schmidt tekent het beeld van een greet, maar is geen partij voor de mens. niet van een heilige, maar rijke boerenzoon Halvar. Prachtig een christen die slechts één verlan en ontroerend zijn de gedachten gen kent: aan zijn Heer in zijn waarin de schrijfster verhaalt van dienst aan zijn medemens gehoor- het zuivere en diepe geloofsleven zaam te zijn. van deze gesloten mensen van het Een strijdbaar man met beper- noorden. kingen, maar ook een man die zijn Anders wordt beschuldigd van feilen onderkent. Dietmar Schmidt moord, vrijgesproken en vindt zijn voert ons met dit interessante grote liefde. Dan kan hij de belof- boek terug naar de verschrikkelijke zijn stervende vader ge- nazitijd en geeft daarbij antwoord druk is onder redactie van vrouw D. A. Cramer-Schaap bijge- werkt en gemoderniseerd. Deze Sfeet, encyclopedie is voor jonge mensen r" niet alleen wat de prijs betreft aantrekkelijk, maar ook de inhoud biedt veel interessants. Redacteur-verslaggever Huib Hendrikse van Trouw daan, waarmaken. Een prachtig op de vraag: Wat deed de kerk boek. Ook de uitgave is keurig die donkere jaren? Niemöller had verzorgd. er geen moeite mee. 'ertelt van zijn ervaringen de Sowjetunie. Hij spreekt Rus sisch en was daardoor in staat met de gewone Rus in aanraking te komen. Hij geeft zijn gesprekken weer en schenkt ons een beeld van het oude en het nieuwe Rusland. Het boek is vlot geschreven en- het prettige is dat het leven van alledag aan de orde komt. De Rus komt tot ons als een vriendelijk mens. Dat is geen nieuwe visie, maar het is goed dat nog eens te horen van een kenner van het mo- UIT DOCUMENTEN, fotomate riaal, interviews met soldaten en memoires van commandanten heeft W. van Aaken een leesbaar verslag geschreven van de oorlog in Rusland, en later van die in Duitsland. De belangrijkste veldsla gen (Smolensk. Moskou. Stalin- THOMAS LIEVEN is de naam. die de auteur heeft gegeven aan de nog in leven zjnde Duit ser, die in de Tweede Wereldoor log verstrikt raakte in het web van de Duitse en geallieerde gehei me diensten. Zijn ware levensge schiedenis wordt meeslepend en UIT de veelheid van kalenders voor 1966 hebben wij er drie ter bespreking gekozen. Allereerst de Maranathakalender. een uitgave van J. H. Kok in Kampen, prijs 2.95. De kalender staat onder redactie van dr. H. J. Langman, Ned. Hervormd predikant te Amsterdam en ds. J. Overduin. Gercf. predikant In Vecnendaal, die de voorzijde der blaadjes verzorgden. Het kalenderblok kan ook als dagboek gekocht worden voor 3,90. De achterzijde van de kalenderblaadjes is gevuld met lichte stof, van een eenvoudig gedicht tot een luchtig vervolg verhaal. Ook doodgewone en dagelijkse probleempjes w-orden in dia loogvorm besproken. Het schutblad stelt Naomi en Ruth voor op bet moment dat Ruth zich bjj haar schoonmoeder voegt. Van een geheel ander kaliber is de Rembrandtkalender. Voor de tiende maal verschijnt deze unieke kalender, ditmaal met 13 repro dukties van tekeningen en etsen van de grote schilder die de Bijbel op verheven wijze vertaalt. Rembrandt tekent Abraham. Joscf en Maria en de wandeling van Christus op aarde. Rembrandts aanbidding is eenvoudig, zonder franje. Door de stille eenvoud en sobere lijnen kent men de grote kunstenaar. Een waardevol bezit samengesteld door dr. H. M. Rotermund. met tekst van ds. Jac. Petri. Uitgave Boe kencentrum, Den Haag. Prijs 4,90. Een mooi geschenk voor de liefhebber van kunstdruk-rcproduktics Is de Kohlhammer Kunstkalender 1966. De wuif waarop in de van het origineel 27 schilderijen van moderne en klassieke meesters (Vermeer Hals. Klee. Picasso en Monet) zijn weergegeven, is een meesterstukje van grafische kunst. Uitgave Kohlhammer, Stuttgart. Prijs DM 8.80. en dat hij geleefd heeft temidden van andere mensen. Na de boeien de uitzending Anders dan anderen werd hem direct het verzoek ge daan een boek te schrijven. Het is een meer dan boeiend werk gewor den. Door een aaneenschakeling van knap vertelde anekdotes doet Hans Tiemeijer zijn relaas, dat een stukje maatschappijleven van de eerste helft van deze eeuw gewor- toch weet hij ook datgene er uit te halen wat velen in de oorlog de moed gaf door te zetten. Uiter aard neemt zijn toneelleven een belangrijke plaats in. Geestig schrijft hij over zijn ervaringen en over verschillende stukken waarin hij speelde. Hans Tiemeijer laat zich eens te meer kennen als een knap verteller, wij bevelen deze ..levensrol" dan ook van harte aan voor een groter publiek dan de regelmatige theaterbezoeker. TN een prachtig huis met een 1 kostbare verzameling antiek in Langata. Kenya, woont het populai re tv-echtpaar Michaela en Armand Denis. Hun eerste, echte huis. Ver genoeg van de bewoonde wereld om zich vrij te wanen en toch weer niet zo ver dat ze geen verbindingen met de buitenwereld zouden hebben. De schrijfster ver telt over haar sprookjesachtige tuin en de tweehonderd dieren die zij en haar echtgenoot bezitten. KR zijn reeds veel boeken over de oorlog en het leven in de con centratiekampen verschenen. Maar het boek van dr. Hemelrijk onder scheidt zich in zoverre, dat niet alleen de verschrikkingen van de concentratiekampen in felle kleu ren geschilderd zijn, maar ook de wijze waarop al dat leed gedragen kan worden en de oud-gevange ne zich als een gelouterd mens in die nieuwe, losgeslagen samenle ving dient te gedragen. Dr. Hemel rijk. voormalig gevangene van de nazi's, moet het zich als een voor recht aanrekenen, al dat lijden en verdriet meegemaakt hebbende, zich zo vergevensgezind te kun- DE laatste verhalen van Karen Blixen gaan dikwijls ook over de laatste dingen in het leven. Haar personen moeten in hun ver lorenheid ook het laatste antwoord weten tc geven. En dan kan het zijn, dat over het bizarre en som bere tafereel als een heldere licht bundel de evangelische Boodschap van de verlossing valt. Karen Bli xen houdt ervan extreme figuren te tekenen. Ze doet dat met een grote mildheid en ze benadert haar eenzamen zo menselijk, dat men zich aan hen verwant moet voelen. De ironie en humor geven aan de ze boeiende bundel verhalen een aparte charme. grad, Koersk en Breslau) worden geanaliseerd. Van Aaken verhaalt van de weergaloze moed en zelf opoffering van Russische en Duitse soldaten in een verschrikkelijke oorlog. Een waardevol boek voor de liefhebbers van oorlogsgeschied- schrijving. '"TEGEN Kerstmis en Nieuwjaar verschijnt ieder jaar een groot aantal boeken, dat misschien het best onder de noemer „bezinningslectuur" kan worden gebracht. Niet al deze boeken zijn afgestemd op de feestdagen, zoals het Veel heil en zegen van ds. N. Baas. Toch lenen deze dagen zich bij uitstek voor het lezen van bijvoorbeeld de levensgeschiedenis van John Bunyan of het eigentijdse ge schrift van de prior van het pro testantse mannenklooster Taizé. Veel heil en zegen wenst de be kende Amsterdamse straatprediker N. Baas zijn lezers. In dertig korte gesprekken, die beginnen met advent. Kerst en Nieuwjaar medi teert de bejaarde schrijver op ongedacht frisse wijze over de weg naar het beloofde land. Een mooi geschenk voor de komende feestda gen voor zieken, eenzamen, ouden varf dagen, maar ook voor uzelf. De boeken van John Bunyan be horen tot de meest gelezene der christenheid. Het leven van de le- keprediker-ketellapper is veel min der bekend. Daarom was het een goede greep van de uitgever om de hervormde predikant drs. R. T Huizinga een biografie van Bunyan te laten schrijven. Wie het boekje gelezen heeft, heeft meteen ook een uitstekend beeld gekregen van de Engelse kerkgeschiedenis van de zeventiende eeuw Aanbevo len. Bosch en Keuning brengt in zijn serie „Boeken Bij de Bijbel" (BBB) een uit het Engels vertaal de studie van de rooms-katholiek dr. J. Wijngaards. De Vazal van Jahweh is Israël en behelst een studie van het Verbond van God met Zijn volk, een verbond dat vaak analoog is aan de verbonden Boeken Kunst- en Chr. dagscheurkalenders Kerst- en Nieuwjaarsgroeten vindt u bi| BOEKHANDEL B. DE KLER RIJNSBURG Voor al uw BOEKEN BOEKHANDEL H. L. VAN ZIJL Vliet N.Z. 52, Rijnsburg. Tel. 2110 die tussen volkeren werden geslo ten en die weer voor ons gaan leven door nieuw ontdekte kleita- fels. Het is een kostelijk boekje, dat een heel stuk Oud Testament een historische achtergrond geeft. Levensmoed en gemeenschap is geschreven door de prioi van Taizé, Roger Schutz. De vage titel van dit overigens waardevolle ge schriftje. doet misschien te weinig vermoeden van de concrete inhoud: balansopmaak van het christendom in de wereld van nu en de opdracht voor de christenen in de wereld van morgen. Roger Schutz toont aan dat er nog nooit zoveel mogelijkheden zijn geweest om de mensen, die niet kunnen geloven te benaderen, al is de keer die de geschiedenis neemt ernstig voor de christenheid. Voorwaarde is eenheid onder de christenen. Christus bad immers: dat zij allen één zijn. opdat de wereld gelove Elke zondag heeft in de gang van het kerkelijk ejaar zijn eigen betekenis. Mede doordat nog vele predikanten voor de kerkdiensten een vrije keuze verkiezen, zijn wij onwennig tegenover de eigen aanduiding van de zondagen ko men te staan. En toch is de gedach te dat alleen op de wijze van de oud-kerkelijke traditie de gang van het kerkelijke jaar van stap tot stap kan worden meebeleefd, moeilijk te weerspreken. Ds. E. Pijlman heeft in het boek je .Met twee woorden de oud-ker kelijke Schriftlezingen (psalm, apostellezing en evangelielezing) van meditaties voorzien. Elke zon dag heeft zijn bepaalde boodschap en daarbij blijft geen facet van het Evangelie onbelicht. Wij kun nen dit boekje voor persoonlijke bezinning hartelijk aanbevelen. En predikanten kunnen het zeer goed gebruiken bij hun voorbereiding van de kerkdienst. KANTOORARTIKELEN TIJDSCHRIFTEN BOEKEN Oegs»g#e«» do Kempenaorslr. 18 met een ANNE DE VRIES Kleutcrvcrtclboek voor de Bijbelse geschiedenis (4 tot 8 jaar) Groot vertelboek voor de Bijbelse geschiedenis (9 tot 16 jaar) Deze prachtige Kinderbijbels kunt u bezichtigen bij elke Boekhandel UITGAVE KOK - KAMPEN BOEK of POCKET Alphen BOEKEN BOEKHANDEL VAN WIERINGEN jr. DE BOEKEN I 53 T.l.foon 35377. Leiderdorp Al d.l, BESPROKEN UITGAVEN lijn LIETHORPS' BOECKHUYS Kerstgroeten

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15