Aanval werkte op als Witteveen boemerang Koningin Juliana opende brug door tol te betalen Overheidsschuld sinds 1900 ruim 30 maal zo hoog Van Aartsen Ook brug over Westerschelde kBen geen verslinder van kleine boeren Busje botst op vrachtwagen: twee cloden Bogaers leest oud-collega de les 5Afgetreden ministers moeten zwijgen* alles kan met CEtBlmiMiirv'"8 in j,: wi°M Kamerheer kwam onder slagboom 9 DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 Geen maal verbod in Friesland LEEUWARDEN' De Friese staten hebben een motie van de PSP ver worpen die in perioden van enstige wa teroverlast een maalverbod voor de Friese polders mogelijk moest maken. Gedeputeerde Gerbrandy had a an ne on trad en; na ingebruikneming het tweede gemaal bij Staveren >66 zullen extreme omstandigheden meer voorkomen. Bovendien zal Friesland het leed over veertien wel geleden zijn. De Koningin geniet van het uit zicht na de opening van de Oos terscheid eprug ZIERIKZEE Bijna twintig m bo ven de rustig kabbelende waterspie gel van de brede Oosterschelde heeft koningin Juliana gistermiddag met een druk op de knop de vijf km lange Oosterscheldebrug officieel voor het verkeer opengesteld. Met een oorver dovend geloei van scheepstoeters, werd deze handeling luidruchtig onder streept. Tevoren had de Koningin, ge zeten in een autobus, voor een rijks daalder het eerste kaartje gekocht var Minister; Biesheuvel in Kamer: (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Minister Biesheu vel heeft gisteren in de Tweede Ka- het hem niet erg welgezinde dagblad De Telegraaf te hulp ;eroepen om het verwijt van de he- Harmsen (BP) en Bakker !PN) te weerleggen, dat hij een 'evplinder van kleine boeren" zou lijn. Hij citeerde uit dat blad inter- •iews, waarin kleine boeren, die door het Ontwikkelings- en Sane- pingsfonds zijn .uitgekocht, hun te vredenheid over het beleid van de minister vertolken. Mr. Biesheuvel wees er nog eens na drukkelijk op, dat bij de ontwikkeling sanering de vrijwilligheid voorop staat. Het O- en S-fonds dwingt geen tegen zijn wil te vertrekken. De bewindsman bestreed ook de bewering .vrije boer" Harmsen, dat zich bij de stemming over de ruilverkaveling in Kamperveen allerlei onregelmatigheden zouden hebben voorgedaan. Volgens de heer Harmsen zouden overledenen en grondeigenaren die geen oproep hadden gekregen, als voorstemmers zijn aange merkt. Verder zou de ambtelijke voor zitter niet neutraal zijn geweest, terwijl de Heidemaatschappij als belangheb bend uitvoerder oproepen voor de vergadering zou hebben achtergehouden. Verstek gaan De minister onderstreepte, dat er in Kamperveen 811 stemgerechtigden wa- dat men van de 101 oproepen die onbestelbaar terugkwamen, toch nog 95 aan het juiste adres had kunnen bezor gen. Van elf grondeigenaren lieten de erfgenamen verstek gaan, In de overige gevallen kon het kadaster nog geen op heldering geven over de nieuwe eige naars. „De ambtelijke voorzitter heeft de stemming op geen enkele wijze pro beren te beïnvloeden; hij heeft slechts uitgelegd dat de stemming geheim was", zei de minister tegen de heer Harmsen, die zich bij de Kamperveense ruilver kavelingsvergadering achterin de zaal had opgesteld en gisteren in de Tweede Kamer verontwaardigd uitriep dat de minister hem „voor leugenaar" zette. Na veel emotioneel heen- en weer-ge- praat besloot de heer Harmsen zijn bij drage tot het debat met de kreet: „Het hele landbouwbeleid berust op statistie- wetenschappelijk onderzoek en dat heeft allemaal niets met de praktijk te maken". Waardering Van de overige fracties oogstte de minister dinsdag en gisteren bij de behandeling van zijn begroting over wegend waardering. Opmerkelijk was, «tot de VVD niet met de destijds aan gekondigde amendementen kwam om op de landbouwbegroting te bezuini gen. De opzet van de liberale heer Tuynman om uit rationalisatie van het wetenschappelijk landbouwonderzoek f 8 miljoen te winnen, was al in een «erder stadium getorpedeerd. Saillan- iter nog was, dat de heer Tuynman de gedachte uit het plan-Joekes om de consumentensubsidie op brood te hal veren en zo f 30 miljoen te winnen, liet varen, omdat hem gebleken was dat de Kamer er niet achter stond, •ilk leg me daar bij neer", zei hij. Toen hij vervolgens betoogde dat het sociale klimaat om de broodsubsidie te verminderen nu bedorven is, vooral als de verhalen over een stijging van de broodprijs met acht cent waar zijn, legde minister Biesheuvel hem bij inter ruptie uit, dat hier een vergissing in het spel is. Sedert 1962 wordt elk jaar Uvee- vijftiende deel van de broodsubsidie af gebroken, zodat we in 1970 overeen komstig de EEG-afspraken van de hele subsidie af zijn. „Alleen onder het vorige kabinet heb ben we één keer een jaar overgeslagen". „Dat wist ik niet, dan heb ik me ver gist", erkende de heer Tuynman. Met deze uitspraak stierf de zoveelste liberale bezuinigirigsactie eën voortijdige dood. tolgaarder Marinus Klaasse (52) uit Kats. Schouwe n-Dui vel and kreeg een recht streekse verbinding met het hart Zeeland. En dat Zeeuwse hart kreeg weer een directe en kortere verbinding met de Randstad. De afstand Den Haag—Middelburg is 52 km korter kan nu overbrugd worden binnen tijdsbestek van twee-en-een-half mits het verkeer in Rotterdam meezit. Geen wonder, dat de blijdschap giste ren overheerste. De vreugde kreeg extra kleur door de komst van koningin Juli ana. Ongedwongen wandelde zij brug tussen een haag van enthousiast juichende Zeeuwen. Eigen werk De provincie Zeeland heeft de brug zelf gebouwd, omdat het provinciaal bestuur niet wilde wachten met rechtstreekse noord-zuidverbinding tot de dammenweg tegen 1980 klaar Enkele jaren geleden werd het ge durfde initiatief geboren zelf eei\ brug over de Oosterschelde te bou- Voor de brug openging was koningin Juliana al vele huldeblijken ten deel ge vallen. De aankomst in Kortgene was bijzonder hartelijk. Daar werd zij voor gesteld o.a. aan het provinciaal bestuur, de commissarisesen van de Zeeuwse Brugmaatschappij, J. SnipKruidhof, wed. van ir. J. Snip, een der initiatiefnemers voor de bouw van de brug. In verschillende toespraken na afloop van de officiële opening werd posthume hulde gebracht aan het werk van de overleden ir. Snip. Per autobus vertrok het gezelschap daarna naar de brug. De laatste honderd meter legde de vorstin te voet af. In het brugwachtershuisje gaf zy een ferme druk op de knop. waardoor de bascule- brug, die nog naar boyen torende, lang zaam maar zeker zakte. De laatste hin dernis was weggenomen: het spontane applaus van de duizenden belangstellen den ging geheel verloren in het over weldigende geloei van de sclieepsfluiteii. De plechtigheid was hiermee echter niet afgelopen, want aan de andere kant de basculebrug stond waarnemend burgemeester H. Koevoets van Zierikzee klaar om koningin Juliana hartelijk te verwelkomen. Défilé Intussen ronkten de motoren van de vele honderden auto's die gereed stonden 'oor de koningin te defileren. Dit werd een unieke manifestatie van het rollend materiaal. Tegelijk met de start van dit défilé vertrok van „De Val" de laatste veerboot uit Zierikzee. Mr. J. van Aartsen, de commissaris koningin in de provincie Zeeland, beklemtoonde in zijn toespraak heel dui delijk, dat de brug niet alleen regionaal maar ook provinciaal en nationaal van groot belang is. De brug geeft Zeeland voor het eerst een rechtstreekse noord zuid verbinding. „Zij zal een haven- en industrie-ont wikkeling aan de Westerschelde. met name in het Sloegebied kunnen steunen en stimuleren. Maar de brug kan tevens een directe verbinding gaan vormen tus sen Holland-Zeeland enerzijds en Bel gië en Frankrijk anderzijds. Westerschelde Mr. Van Aartsen kon het niet laten te spreken over de ontbrekende schakel: de vaste oeververbinding over of onder de Westerschelde. „Het feestelijk karakter van deze dag zou schade lijden, als Zeeland ook van daag niet als haar overtuiging zou uit spreken. dat ook die vaste verbinding tot stand zal komen, zal „moeten" komen" aldus mr. Van Aartsen, die aan het slot van zijn rede een eresaluut bracht aan de „mannen van de boot". Het lid van Ged. Staten, de heer M. J. lichte vrachtauto reed. Een inzitten de werd zwaar gewond en de vier overigen kregen ernstig letsel. Het busje werd bestuurd door de heer R- uit -tf.ieldoorn. BOZUM Bij dit Friese dorp kwam Jacob van Dijk (18) met zijn bromfiets in volle vaart in botsing met een buur jongen op de fiets. Aan de gevolgen van de val is hij later overleden. SON De heer L. Verkuylen (62) kwam met zijn bromfiets zo ongelukkig te vallen dat de dood erop volgde. van Poelje, tevens voorzitter van de Zeeuwse Brugmaatschappij bedankte de koningin voor het feit. dat zij de eerste betalende klant van de maatschappij had willen zijn. Hij deelde mee. dat de rijks daalder, die de vorstin betaald heeft vol gend jaar door meer dan een miljoen ex emplaren gevolgd moet worden wil de begroting sluitend zijn. Ir. F. van Hattum tenslotte, die sprak namens beide maatschappijen, die bij de uitvoering van het werk betrokken zijn geweest, bood dé provincie een be drag aan van 25.000 gulden voor het jeugdcentrum ..Het zilveren schor" bij Amemuiden. (Van onze econ. medewerker) 80 maal zoveel als in 1960. Per hoofd der bevolking is de schuld f 3.113. Eind 1900, de tijd dat de over- Met andere woorden, ieder van ons. heid zich maar amper met het oud en jong, rijk en arm, moest eind economische en sociale leven be- vorig jaar opkomen voor een schuld zig hield, was de schuld die het ™n 3d.€ Dat dus 12 maal zoveel als in 1900. Rijk, de gemeenten en de provin- Deze interessante gegevens, die des met elkaar hadden gemaakt duldeUjk de toenemende invloed van precies f 1.410 min. Trekken wij de overheid op het maatschappelijk daar de bedragen van af, die Rijk, leven illustreren, worden uit de doe- provincies en gemeenten bij el- ^en gcc*aan *n ^et fas verschenen i maandschrift van oktober van het kaar hadden uitstaan, dan houden Centraal Burcau v00r de statistiek, wij f 1.300 miljoen aan schuld Wij lezen er natuurlijk veel meer over. Uitgedrukt per hoofd der in. Drukken wij namelijk de totale h«,rr»ib-inrr ic j„. i overheidsschuld uit in het nationale bevolking is dat niet meer dan iakonM,n, dan bujlrt dat eind 1900 d<. f totale overheidsschuld 72 pet. van het Eind 1964 zijn de bordjes wel radi- nationale inkomen uitmaakte. Eind caal verhangen. De totale gezamen- 1964 was dit.... gedaald tot 68 pet. Het lijke schuld van Rijk, provincies, ge- nationale inkomen is dus sterker ge meenten en waterschappen die laat- stegen. ste was van 1900 niet bekend) is uit- gedijd tot 42.622 miljoen. Halen wij UlllirttPr de onderlinge schulden er af, dan Nu zijn de prijzen van 1900 ulter- blijft er toch nog een totale schuld aard geheel anders dan die van 1964. van de overheid aan haar burgers van Alles is veel en veel duurder gewor- 37.748 miljoen over. Dat is bijna den. Het CBS heeft de invloed van de prijsstijging er uit gehaald door de schuld van eind 1900 om te rekenen in prijzen van 1964. En houden wij dan rekening met de stijging der be volking in de loop der jaren, dan zien wij tot onze grote verrassing dat in dit geval de totale overheidsschuld slechts 2 maal de schuld van eind 1900 was. Door de schuld van 1900 dus te vertalen in prijzen van nu, is de druk per hoofd der bevolking eind 1964 niet 12 maal zo groot geworden doch iets meer dan 2 maal zo groot. Wij zijn gewend tegen de schuld van het Rijk, die voor ongeve 60 pet. uit obligatieschuld bestac als tegen een berg aan te kijken. Eind 1964 was zij f 19.840 miljoen, 17!a maal zo veel als in 1900 Maar de schuld van alle gemeenten bij el kaar was eind 1964 opgeklommen tot f 21.601 miljoen, niet minder dan 85 maal zoveel als in 1900. Deze gemeenteschuld bestaat voor 90 pet uit onderhandse leningen. Daar steken dc provincies eind 1964 met een schuld van f 957 miljoen maar heel magertjes tegen af. om van de waterschappen met een schuld van f 224 miljoen maar helemaal niet te spreken. Tezamen maakt dat het reeds genoemde bedrag van f 42.622 miljoen, dat na aftrek van de onder linge schulden tot het bedrag van f 37.748 miljoen wordt gereduceerd. Al is 'het dan reëel per hoofd der be volking maar ruim tweemaal zoveel als eind 1900, het is toch een bedrag >m van te griezelen. ten worden gebonden, dat de huur niet lager wordt dan die van kwalita tief gelijkwaardige 'huizen in de goed kope premiesector. (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Als een boemerang werkte gisteren in de Tweede Ka mer de aanval van de liberale oud minister Witteveen op het. plan van minister Bogaers om volgend jaar 15.000 betere en duurdere woning wetwoningen in de B-categorie te gaan bouwen. „De heer Witteveen draagt als lid van het vorige kabinet medeverantwoordelijkheid voor de totstandkoming van dit plan. Hij was er indertijd zelfs enthousiast over", zo reageerde een ongewoon felle minister Bogaers. „Na vijfmaal met de heer Witteveen over dit on derwerp te hebben gediscussieerd, meen ik te moeten zeggen dat hij er beter aan gedaan had zich te houden aan de goede gewoonte, dat oud-be windslieden het eerste jaar na hun aftreden niet deelnemen aan poli tieke discussies in de Kamer". De minister betichtte dus zijn vroegere collega zo ongeveer van het spreken met dubbele tong. Hij weer erop, dat hel plan voor de woningwetwoningen-B i;i 1964 (onder verantwoordelijkheid van het kabinet-Marijnen) is aangekondiad in een brief over het woningbouw, en huurbeleid. „Als die brief door twee mi nisters zou zijn ondertekend, dan zou de heer Witteveen de tweede onderte kenaar zijn geweest". De heer Witteveen: „Is het plan dan ongewijzigd gebleven?''. Minister Bogaers: „Qua essentie heeft het geen wijziging ondergaan". Steekspel Het steekspel Witteveen-Bogaers vormde het slot van het begrotings debat over het bouwbeleid. Zoals te verwachten was viel het accent in de discussie op het plan voor de woning- wetwoningen-B. Behalve de VVD wees ook de CDU het ministeriële voorne men van de hand, terwijl de ARP de bouw van de duurdere woningwetwo ningen aan allerlei beperkende voor waarden wilde binden .en het aantal met 5000 tot 10 000 maximaal vermin derd wenste te zien. In tegenstelling tot de heer Witteveen c.s. wilden de anti-revolutionairen en Christelijk- historischen echter niet tornen aan het totale aantal van 60000 woningwet woningen dat volgens de plannen van de minister volgend jaar zou moeten worden gebouwd. Eenvoud Voor de WD lag de zaak al erg een voudig. De heer Witteveen kwam met een motie (destijds in eerste lezing door de Kamercommissie voor volkshuisves- sting getorpedeerd) om de 15.000 woning- wetwoningen-B zonder meer van het bouwprogramma-*66 af te voeren. Zijn bedoeling was om het volgend jaar te bouwen aantal woningwetwoningen dienovereenkomstig te verminderen van 60.000 tot 45.000. De begroting-'66 zou dan met f 480 miljoen kunnen worden verlaagd. Deze drastische besparing stel de de heer Witteveen bij amendement voor. Het bouwprogramma-'66 van 125.000 wilde hij overigens nie-t inkrim pen: de 15.000 vrijkomende huizen zou den van de woningwetsector naar de particuliere sector (prem.ie- en vrije bouw) moeten worden doorgeschoven. De heer Aantjes (a.r.) kon voor een belangrijk deel met de redenering van de heer Witteveen meegaan, maar zijn conclusies zijn veel genuanceerder (hij vertegenwoordigt tenslotte een re geringspartij....). Zoals hij onlangs nog in onze bladen heeft uiteengezet, staat hij uiterst gereserveerd tegenover het creëren van de categorie-B, die be stemd zal zijn voor werknemers met hogere lonen. De woningwetbouw moet gereserveerd blyven voor de lagere inkomensgroepen. Voor de AR-fractie is de vraag primair of er woningwet woningen worden gebouwd met be taalbare huren voor de minder-draag- krachtigen. De vraag hoevéél woning wetwoningen er zuilen worden ge bouwd komt by haar op de tweede plaats. Van woningwetihuren die voor de lagere inkomensgroepen betaalbaar zijn, is in vele gevallen geen sprake- De minister verscherpt het probleem nog door de invoering van een n: soort woningwetwoningen met nóg hogere huren, waardoor nu ook de re latief hogere inkomensgroepen in staat worden gesteld zwaar gesubsidieerd te gaan wonen. Aldus gaat men de weg op naar socialisatie van de woning bouw. Dit laatste zei de heer Aantjes in tegenstelling tot de heren Witte veen en Tolman (c.h.) niet met zo veel woorden, maar daar kwam zijn betoog toch op neer. Aantrekkelijk Het leek hem een aantrekkelijke ge dachte om een minder groot aantal wo- ngwetwoningen te bouwen dan voor 6 is gepland en de daardoor vrijkomen de subsidie aan te wenden voor het goedkoper maken van de resterende woningwethuizen. Maar voor het mi nisteriële argument dat daardoor het bouwprogramma van 125.000 huizen in gevaar zou komen, week de a.r. afge vaardigde en daarom wees hij ook de voorstellen van de heer Witteveen van de hand. Hetzelfde deed de heer Tolman (c.h.). Wijzigen Het plan voor de categorie-B wilde de heer Aantjes echter wel gewijzigd hebben. Zijn fractie wenst zich niet definitief (voor meerdere jaren) aan dit plan te binden, maar wil er wel een proef mee nemen, zij het op min der grote schaal dan de minister zich voorstelt (10 000 B-woningen i.pv 15.000). Deze gedachte legde de heer Aantjes neer in een motie. In een tweede motie stelde hij, dat de proef uitsluitend gericht dient te zijn op het bevorderen van de doorstroming. Om dat veilig te stellen zouden de B-wo ningen (behoudens hoge uitzondering) alleen moeten worden toegewezen aan mensen die in ruil daarvoor bereid een goedkopere woning vrij te maken. En om discriminatie te voorkomen iu de bouw van de woningwetwonin gen-B aan zodanige voorwaarden moe- Verder gaan De heer Tolman deeMe de a.r. be zwaren tegen de oategorie-B, maar ging verder dan de heer Aantjes door het plan onvoorwaardelijk van de hand te wyzen. De bewuste 15.000 hui zen zouden z.i. gewoon in de woning- wötsector-A moeten worden gebouwd. Onverdeelde instemming oogstte het plan alleen by K VP en PvdA. Volgens de heren Van Heivoort (kath.v.) en Bommer (soc.) past de categorie-B vol ledig in de op doorstroming en kwali teitsverbetering gerichte politiek van minister OOSTERSCHELDEBRUG De ka merheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin, H. A. Baron Collot d' Escury, heeft gistermiddag, vlak voor de opening van de Oosterschelde brug enkele benauwde ogenblikken beleefd. Hy raakte bekneld onder de slagboom van de brug. Haastig toegeschoten omstanders, onder wie mevrouw Van Aartsen, wisten hem spoedig uit zijn benarde positie te be vrijden. Hij had zich niet bezeerd. De kamerheer nam het incident nog al laconiek op. „Het is een kleinigheidje, dat zich altijd wel bij dergelijke plech tigheden kan voordoen", zo zei hij. Later bleek, dat de chefmonteur van het bedrijf, dat het bedieningsmechanisme van de basculebrug had gemonteerd, zich vergist had. Hij verkeerde in de veronderstelling, dat alle genodigden de slagboom waren gepasseerd, toen de Koningin zich naar het brugwachters huisje had begeven. Dit bleek echter niet het geval. De kamerheer, die de rij sloot, werd daardoor de dupe deze vlugge handeling. Drie weken vakantie voor jonge werknemers (Van c parlementsredaetie) Doorstroming De minister verdedigde zijn plan met de gepassioneerdheid, die zo lang zamerhand zijn handelsmerk is ge worden. Hij noemde de categorie-B een essentieel onderdeel van de door- stromingspolitiek. De doorstroming kan alleen goed van de grond komen als gebouwd wordt in de sector f 1000 tot f 1500 huur per jaar, waar de wo ningbehoefte het grootst is (42 pet van het totale tekort. 170000 gezinnen). Niet alleen de woningwetwoningen-A en de premie-A-woningen. maar ook de woningwetwoningen-B zijn daaraan dienstbaar. Voor de mensen, die nu een goedkope woning bezet houden maar graag een duurder en beter huis willen „door stromen", moet de sprong niet te groot worden gemaakt. De particuliere beleg gers hebben voor de categorie, waarin de grootste woningbehoefte bestaat, slechts beperkte belangstelling. Welnu, dan moet de overheid de hiaten opvul- Met klem Met de meeste klem moest de minis ter de Kamer aanvaarding van de mo tie- en het amendement-Witteveen ont raden. De liberale voorstellen beteke nen. dat de woningwetbouw in 1966 tot 45.000 huizen beperkt blijft. Deze inkorting zal ernstige gevolgen hebben voor de bouwstromen. de continuïteit in de woningbouw, da afzet van de woningfabrieken enz. Ze zal de rege ring dwingen op reeds gedane toezeg gingen terug te komen. Kortom, wat de heer Witteveen wil betekent een ..flinke schep zand in de machine". Het merkwaardige is. dat de heer Wit teveen, die als minister in het vorige kabinet akkoord ging met de bouw van 55.000 woningwetwoningen in 1965. nu ineens met 10.000 minder wil volstaan. „Aan deze bladzijde in het boek „De weg terug" zal ik geen bijdrage leve ren". aldus de minister. Niet schrappen Hij wees erop, dat voor de bouw van 60.000 woningwetwoningen in 1966 al door het vorige kabinet, onder mede verantwoordelijkheid van de heer Witteveen, de nodige voorbereidingen zijn getroffen. „De 15.000 w-w-wonin- gen-B, die de heer Witteveen wil schrappen, gaan niet alleen van het hele woningwetprogram af, maar de schrapping zal bovendien het ver- mag het salaris trouwen in het regeringsbeleid bij nu met een guL alle betrokkenen zo ernstig schokken, I grapte ir. Van Dis (s.g Alle sprekers dat de kans groot is. dat de totale bouwproduktie in 1966 niet eens de 100 000 zal halen". Men moet dit alles zien tegen de achtergrond van de fi nancieringsmoeilijkheden Motie-Aantjes Minder bezwaar had de minister tegen de motie-Aantjes. maar aantrekkelijk vond hij ze allerminst. Ate men met de B-categorie wil starten, moet men dat niet alleen doen bij wijze van proef die alleen voor 1966 zal gelden, want dan komt er zo goed als niets van terecht. Toch bleek ook de minister de B-cate gorie als een experiment te beschouwen. Hij gaf verder toe. dat met het aantal van 15.000 wellicht iets te hoog gegrepen is. Maar er moet nu eenmaal enige speel ruimte bestaan, anders moet gecontingen- teerd worden en dat kan het van de grond komen van het nieuwe type frus treren. De minister wilde de B-t gen voorts niet voor 100 maar voor 75 pet. op de doorstroming richten. ..De minister en ik zijn dichter bij elkaar gekomen'', zo concludeerde de heer Aantjes bij de replieken. Om die reden wilde hij ,.nog wel een nachtje over zijn moties slapenWaarschijn lijk zal hij ze alle twee Intrekken. De stemmingen zouden vandaag plaats- Lot Voor de energie waarmee h(f zich op het woningbouwbeleid heeft geworpen mocht minister Bogaers ook van de op positiepartijen lof incasseren. „In het ver leden heeft men meermalen voorgesteld het salaris van een minister, over wiens beleid men niet te spreken was. met een gulden te verminderen. Wat ons betreft minister Bogaers gulden worden verhoogd''. DEN HAAG De positie van jonge werknemers wordt versterkt. Zij krij gen recht op minimaal drie weken vakantie met behoud van loon. Dit blijkt uit enkele wijzigingen die mi nister Samkalden (Justitie) heeft aan gebracht in het van 1963 daterende wetsontwerp: Wettelijke regeling van vakantie met behoud van loon. Voorts is een bepaling aan het wets ontwerp toegevoegd, dait de jeugdige ar beider zijn aanspraak op vakantie be houdt over de tijd dat de werkgever verplicht is hem in de gelegenheid te stellen onderwijs te volgen. 1 Rijdt veilig met melk Neem rijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wak ker, kwiek door rijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureau, postbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-emblegm (7x8 cm} voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie Rijdt veilig met melk". erkenden volmondig, dat de minister er door het opvoeren van de bouwcapaciteit in geslaagd is aanzienlijk meer huizen te bouwen dan zijn voorgangers. Veel aandacht word besteed aan de financiering van de woningbouw. Mi nister Bogners noemde dat een hoogst ernstig knelpunt („daarom heb ik die buffer van 60.000 woningwetwoningen zo nodig; de gegarandeerde financiering daarvan is dé waarborg voor de conti nuïteit ln het woningbouwbeleid"), maar er is volgens hem toch geen reden voor zwartgalligheid. Hij had goede hoop. dat er, ondanks tegenvallers in de decembermaand in 1965 112 000 tot 113.000 woningen gereed zullen komen, dat is 40 pet. meer dan in 1962 en '63. De mijlpaal van 100 000 is een maand eerder be reikt dan vorig jaar en met het uit- giftebeleid naderen we nu in '65 al de 12 000. Dat betekent dat het voor 1966 voorgenomen uitgiftebeleid in 1965 al bijna is gehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9