Voortaan boek kopen bij de kruidenier? W. Somerset beroemd en Maugham, eenzaam PTT heeft anderhalf-, miljoenste abonnee DOE UW KERSTPOST AL DIT WEEKEINDE IN DE BUS! In verband mj de kerstdrukte geeft PTT u een goede raadPost uw corresponde wat eerder. PTT heeft dan ruimte voor tijdige bestelling, Boekenkartel wordt herzien Financiële steun voor boekhandel Verkeer kan veiliger als mens meewerkt Meer wind Compromis is oplossing Hogere prijzen door mond- en klauwzeer 10.000 doden in O.-Paidstan LONEN Noodwet bescherming getroffen arbeiders Halve eeuw schrijver op topniveau w Textielbonden beraden zich DONDERDAG 16 DECEMBER 1965 den HAAG De PTT heeft gistermid dag: om precies een minuut over half ▼ier zijn anderhalf miljoenste abonnee begroet. Het wa« de heer J. M. Her mans, Maasstraat 33a te Areen. Lim burg. Om de gang van zaken eerlijk te doen verlopen had men in het gebouw van de directie aan de Zeestraat enkele te lexapparaten en televisietoestellen neergezet waarop van minuut tot mi nuut de stand af te lezen wai. De heer Hermans werd opgebeld door jr. Dirks, waarbij zich het volgende gesprek ontwikkelde: ir. Dirks: „De hoop dat u veel plezier van uw telefoon zal hebben". Hermans: „Ja, dat was wel de bedoeling". Dirks: „Wat is uw be roep?" Hermans: „Cultuur-technisch adviseur en ik ben een achterbeen van Toon zeggen ze altijd". Dirks: „Ik set nu op de kaart een vlaggetje op de plaats van Areen". Hermans: „Nou dat zal moeilijk worden want Arcen ls maar heel klein, we zitten op het ogen blik tien meter van de Maas af. die enorm is gerezen". Na nog wat gebabbel werd afscheid ge nomen, omdat de heer Hermans weer aan de slag moest in zijn nieuwe huis, waarin net de vooordeur werd aange bracht. De bedoeling ls om hem de aansluitkosten en een jaar abonnement gratis te geven. AMSTERDAM Het oudste kar tel van Nederland, dat van de Ver- eeniging ter bevordering van de be langen des boekhandels, wordt her zien. Op basis van een marktonder zoek zijn nieuwe voorstellen inge diend om het aantal verkooppunten drastisch uit te breiden teneinde het boek in grote hoeveelheden onder het publiek te brengen. Wanneer de leden van de Vereeniging akkoord Inspecteur Verhoef (politieschool): WASSENAAR Heeft weten schappelijk onderzoek ter bevorde ring van de verkeersveiligheid nog Heeft verkeersopvoeding nog waarde, als het aantal ongelukken tóch nog ieder jaar blijft stijgen Ja, zegt politie-inspecteur P. Verhoef, docent aan de politieschool in Was senaar. Zeer beslist ja, maar alléén als de mens in zijn gedrag bereid is daaraan mee te werken, dat wil zeg gen: als hij zich dwingt te beheersen an anderen te denken in het verkeer. Het verkeer zal moeten worden be- ichouwd als een dagtaak naast de vele le dagtaken-, die d'e mens al heeft. Het zal niet alleen mogen worden ge zien als een hulpmiddel om ergens te komen. De mens zal het moeten zien als iets, waaraan hij moet werken, waarbij hij moet nadenken, waarvan hij alles moet weten, als iets, dat hij tot een goed einde moet brengen. DE BILT Een tweetal zwakke oceaanfronten is over de Britse eilan den en Frankrijk langzaam verder naar het oosten gekomen. De activiteit ervan nam echter af. Het eerste front bracht in de afgelopen nacht in het westen van ons land hier en daar wat regen. Elders bleef het droog weer. Het tweede front lag vanmorgen met enige regen bij Londen en Parijs. Dit front zal het komende etmaal het zuidwesten van ons land kunnen be reiken, maar komt dan waarschijnlijk tot stilstand en neemt steeds verder in betekenis af. Over de oceaan trekt met vrij grote snelheid een nieuwe storing ten noorden van de Azoren langs in de richting van West-Frank rijk. Deze storing wordt daar morgen verwacht. Omdat de luchtdruk in Scandinavië nog steeds hoog blijft, zal de wind in ons land morgen toene men uit zuidoostelijke richting. Verder zal er evenals vandaag een verander lijke bewolking zijn, waaruit mogelijk voornamelijk in het zuiden van ons land hier en daar wat regen zal val len. De temperaturen blijven ongeveer op hetzelfde niveau. ZON EN HAAN Vrijdag 17 december: zon op 08.43 uur. under 16.29 uur; maan op 02.18 uur onder 13.56 uur. Woensdag 22 december nieuwe maan 1.03 uur. Hoogwater Scheveningen 17 december; 10 22 v.m.; 22.58 nan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur in. u a u si t? la a-s au z? Stockholm h. bew. Oslo motsneeuw Kopenh. zw. bew Aberdeen zw bew Londen regen Amsterdam h.bew Luxemburg onbew. Parijs regen gh. 6ew. windstil -4 vlndstil 2-0 0 windstil windstil Een goed georganiseerd en veilig ver keer, aldus inspecteur Verhoef, is met bundeling van alle krachten te bereiken iet is een sociaal, een economisch en geestelijk belang, dót het wordt bereikt. Opvoeding Volgens de politie-inspecteur besteden nog tc weinig ouders aandacht aan de verkeersopvoeding van hun kinderen. Ve len leggen té veel verantwoording op té jonge schouders. Zodra het kind kan lopen laat men het al los om te spelen op het voetpad met of zonder step of fietsje. Nog té weinig realiseert men zich, aldus de heer Verhoef, dat een kind tot het tweede jaar honderd procent bescherming nodig heeft en in het verkeer zelfs tot het vierdè jaar. Daft wil dus zeggen; verkeersopvoeding „jn ,de hand van moeder. Als het k;ipd vijf jaar is (soms zelfs nog als het zeven is) behoeft het zeker nog voor 75 pro cent bescherming. Daarna tot het tien de jaar ontwikkelt het kind zich tot een weggebruiker, die voor 75 procent zelfstandig kan handelen als er althans een verstandige opvoeding aan vooraf i: gegaan. Nog altijd vereist het dan echter nog voor 25 procent bescherming. Pas op het 15de of 16de jaar zal het zich voor 100 procent als weggebruiker kun nen redden. Dan pas zal het alle ver. schillende en steeds wisselende situaties op straat kunnen beoordelen. Is de opvoeding geslaagd, dan heeft het kind een goede verkeerementaliteit aan geleerd en zal het zich gaan gedragen als een sociaal weggebruiker. Hoe be langrijk dit is, blijkt uit het feit dat 95 procent van de 350.000 ongelukken per Jaar wordt veroorzaakt door menselijke fouten: dat wil zoggen dat vrijwel alleen door menselijke fouten ieder jaar 2500 doden, 40.000 zwaar gewonden en 20.000 licht gewonden te betreuren zijn. beheersing Om deze trieste cijfers terug te bram- gen is in de eerste plaats nodig, dat de mens zichzelf én de technische hulp middelen, die hem ten dienste staan, leert beheersen. Dat betekent, dat hij zich een betere mentaliteit eigen moet maken. Het in dividu heeft behalve met zichzelf ook re kening te houden met anderen. De heer Verhoef: het zich onttrekken aan het tstreven het leven leefbaar te maken en te houden door het zich hou den aan hoge normen in het verkeer niet minder dan een misdaad (Van een onzer redacteuren) gaan, zullen volgend jaar boeken in levensmiddelenbedrijven, speelgoed zaken, sigarenwinkels e.d. verkocht kunnen worden. De enige eis die aan de toekomstige boekverkoper gesteld wordt, is, dat zijn bedrijf ingeschreven moet zijn in het Handelsregister. De uitgever kan zelf bepalen welke boeken zogenaamde B-uitgaven in aanmerking komen om in deze zaken verkocht te kunnen wor den. Vooral in het genre jeugdlectuur, romans bellettrie zal, naar men aanneemt een grotere omzet mogelijk zijn. De win kels die B-uitgaven verkopen, zullen geen boeken van niet-erkende uitgevers mogen betrekken om hun assortiment niet groter te maken dan dat van de erkende boekhandel. De Stichting Speurwerk betreffende het Boek, in wier opdracht het markt onderzoek is verricht (in 1960 reeds is men begonnen), Ls zich er terdege van bewust dat voor de boekhandelaren op het platteland en in de dunbevolkte stadswijken die het ch al niet gemak kelijk hebben, een moeilijke tijd aan breekt, Deze zuilen een vorm van sa- iverking moeten vinden, centrale inkoop, gezamenlijke propaganda of hun assortiment moeten beperken. Bovendien ligt het voorstel ter tafel een fonds in het leven te roepen voor financiële steun aan die boekverkopers die naar geschikter punten willen ver huizen of. om de zwaardere concurrentie het hoofd te bieden, hun assortiment op peil willen honden. De uitgevers zuilen aan dit fonds, In eerste aanleg groot 5 miljoen gulden, moeten bijdragen. ~Mn fiet hieuwe verkeersreglement voor het boekenkartel bestaat in tegenstelling tot het huidige, de mogelijkheid 'de ben palingen te wijzigen wanneer een van beide componenten van de Vereeniging, de uitgevers of de boekverkopers, met grote meerderheid de wens hiertoe te kennen geven. Bovendien is de boetebe paling bij overtreding van de kartel bepalingen, verhoogd tot maximaal 10.000 gulden. Conflict Met deze voorstellen hoopt het boe kenkartel een intern conflict te voor komen. De uitgevers, vooral enkele gro te 'op massa-produktie gerichte, voelden aan, dat er meer mogelijkheden waren om het boek te distribueren dan nu: één boekhandelaar op 80.000 inwoners. Boek handelaren vreesden te sterke concur rentie voor de kleine zaken, die van jaar tot jaar groter achterstand boeken. Daar komt bij, dat de boekverkopers garan ties willen voor de prijsvastheid van het boek omdat, wanneer grote supermark ten bij de distribuering betrokken ra ken, het hek van de dam is. Zeker is, aldus de Stichting Speurwerk, dat de markt nog lang niet verzadigd is, vooral voor het goedkope boek niet. Het onderzoek heeft aangetoond dat de vraag in 1975 meer dan het tweevoudige zal bedragen. Op basis van industriële pro- duktie en moderne distributie kan een relatief lage prijs worden bereikt, waarmee die zeer grote groep, ongeveer de helft van onze bevolking, die nooit een boek koopt, gegrepen kan worden. Men meent dat bijvoorbeeld levensmid delen-bedrijven toch in de nabije toekomst Kartel Grote stroppen bij vette kalveren (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Alle veemarkten vertonen sterk het beeld van de ge volgen van de mond- en klauwzeer- epidemie in het zuiden van het land. De varkensprijzen zijn licht opgelo pen van 2,77 tot 2,82 per kg. Het aanbod is echter nog tamelijk ruim, namelijk 125.000 per week. De prijs van de onderdelen was ook in stij gende lijn. Ten gevolge van de lage prijs in West-Duitsland loopt de ex port naar dit land terug. Naar Bel gië en Frankrijk blijft de export nor maal. Wel hebben deze landen even als Italië beperkende bepalingen voor de invoer uit Nederland vastge steld met het oog op de hier heer sende ziekte. Met Spanje is een contract afgesloten voor de levering van 10.000 varkens ge durende de komende 4 tot 5 weken. Am- dat Nederland zijn aandeel in de bacon- export naar Engeland van 13.000 ton over 1965 niet heeft benut, is dit kwantum te ruggebracht tot 5000 ton. De rundveeprijzen zijn de vorige week ook wat aan de hogere kant geweest, zo dat deze gemiddeld iets boven de oriën tatieprijs uitkwamen, namelijk op f 2,13. De EEG-hef£ing op de invoer werd hier door met de helft verlaagd. Inmiddels is echter al weer een prijsdaling inge treden. zodat verwacht mag worden dat volgende week de volle heffing op de invoer weer zal gelden. De aanvoer in Rotterdam was met 1175 beesten ruimer en de prijs 5 cent lager. Moeilijkheid Een grote moeilijkheid leveren op het ogenblik de vette kalveren op in het zuiden van het land. In Brabant, waar het mond- en klauwzeer heerst zijn de prijzen al een gulden per kg gezakt, hier en daar zelfs wel met f 1,50 tot f 2. In de drie zuidelijke provincies wordt 20 pet van ons totale aantal vette kalveren ge houden. Op een wekelijkse aanvoer op dit moment van 7500 stuks in totaal, bete kent dit in het zuiden wekelijks een groot verlies op de verkoop van 1500 vette kalveren. Gelukkig is de aanvoer in deze tijd van het jaar niet zo groot, anders zouden de stroppen voor vele be drijven niet te overzien zijn. Vette kal- i worden voornamelijk gehouden de export. Vandaar dit compromis, dat wanneer het In februari wordt aanvaard, per 1 april in werking kan treden. Het is be slist niet zo dat het ministerie van eco nomische zaken, naar in enkele dagbla den bericht werd. gedreigd heeft het kartel te ontbinden. Ernstiger leek enkele maanden geleden, dat de goede verstandhouding tussen uitgevers en boekverkopers ten einde was. daar de uitgevers meenden dat de bestaande distributie ten enenmale voldoende was om een grotere omzet te bereiken. Zij leidden dit onder me< uit de kleine groei van de laatste jaren het pocketboek, waardoor het leek alsof een plafond bereikt was. Door het .ve distributiesysteem en een goede marketing acht men het mogelijk het boek populair te maken in brede lagen de bevolking. Godsdienst Het marktonderzoek heeft nog enkele interessante aspecten naar voren gebracht jeugd, meer opleiding en inkomen zijn factoren die van positieve invloed zijn op het kopen van een boek. Daarnaast wordt in de grote stad meer gelezen dan op het platteland, vrouwen tonen meer belangstelling dan mannen en bij gereformeerden is de interesse het grootst, bij rooms-katholieken het ge- DACCA De wervelstorm, die giste- en in Oost-Pakistan woedde (zie pag. zou volgens latere .niet officiële be- ichten aan meer dan tienduizend en het leven hebben gekost. De ei'and- len Maisgjal en Koettoebdia zijn het :waarst getroffen De verbindingen met het vaste land zijn verbroken. Nog geen datum Tijdens het onderlinge beraad hebben de drie vakcentralen zich gisteravond reeds in verbinding gesteld met een aan tal werkgeversvoorzitters om te vragen een zeven-voorzittersoverleg. De werkgevers hebben hierin bewilligd. Een datum kon nog niet afgesproken worden. Verwacht mag echter worden, dat het voorzittersoverleg vrijdagmiddag in Den Haag zal plaats hebben na afloop van een ergadering van de Sociaal-Economische Raad. Volgende week komt de begroting van sociale zaken in behandeling in de Tweede Kamer, waarbij ongetwij feld ook het probleem van het mini mumloon aan bod zal komen. De dis cussie hierover zal sterk bepaald wor den door de uitslag van het voorzit- tersberaad en de brief van de vakcen tralen waarin gevraagd wordt om een wettelijke regeling. Verder Is het probleem van het minimumloon overwonnen, dan kan het overleg in de Stichting van de Arbeid over de andere centrale loonpolitieke punten, normaal worden voortgezet, aldus de mening de heer A. Kloos. voorzitter van het NW. Deze andere punten zijn de arbeidstijd verkorting in 1966, gelijke beloning var mannen en vrouwen en binding van di lonen aan de prijzen (loonindexering). Tydens een persconferentie werd door de voorzitters van de vakcentralen de indruk gewekt, dat de reeds eerder door de werkgevers uitgesproken bereidheid tot hervatting van het gesprek, in goede aarde was gevallen. In de persconferentie van de werkgevers, een dag tevoren, had den de werkgevers als het ware de loop plank uitgelegd, die gisteren door de vakcentralen graag werd benut om bij elkaar te komen. De invloed vai CNV-bemiddelingsvoorstel op deze hele gang van zaken was onmiskenbaar. Naar f121 De heer Kloos maakte ten slotte nog het uitgangspunt van de vakcentralen bekend voor het zeven-voorzittersoverleg. Gevraagd zal worden om een minimum loon per week van f 117,50. Aan de hui dige f 110 is toegevoegd f 2,50 achterstand over 1965, f 2 huurcompensatie en f 2,75 voorschot met het oog op de stijging de kosten van levensonderhoud in Per 1 april zal dan een definitieve bere kening moeten plaats, vinden. Het is ter niet juist, ald*6 de heer Kloos, dat bij een loopbeweging in 1966 van 7 pet pog 7 pet over f 10.50 aan het minin loon zal worden toegevoegd. In deze 7 pet zal de verhoging tot f 117,50 den verdisconteerd De heer Kloos klaarde namens de drie vakcentralen, dat uitgaande van een loonstijging van 7 pet in 1966 het minimumloon niet verder zal stijgen in 1966 dan tot ongeveer f 121 per weck. Door concentraties in textielsector: Vakbeweging: er moet spoedig iets gebeuren (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Zullen de recente spectaculaire gebeurtenissen in de Nederlandse textielindustrie de in voering tot gevolg hebben van een noodwet, op grond waarvan de be langen van de werknemers worden beschermd indien zjj het „slacht offer" worden van fusies, overne ming of likwidatie van bedrijven Het is niet onwaarschijnlijk dat deze vraag bü de komende behandeling van de begrotingen van sociale za ken en economische zaken in de Tweede Kamer bijzonder actueel De fractievoorzitter van de PvdA, de heer Nederhorgt, heeft reeds te kennen gegeven er over te denken om in deze richting iets te onderne men. Ook in kringen van de vak beweging is men er van overtuigd aat er op korte termijn iets moet gebeu ren ter bescherming van de werk nemers, die buiten hun schuld „zo maar op staat worden geeet". temeer omdait te verwachten is dat er (niet alleen in de textielindustrie) in de komende jaren nog talrijke fusies en opheffingen van bedrijven zullen voor komen. De vakbeweging wordt daarvan door gaans zó laat op de hoogte gesteld dat het overeenkomen van goede regelingen voor de getroffen werknemers daardoor ernstig wordt bemoeilijkt en soms zelfs onmogelijk wordt. Ook bestaat de mo gelijkheid dat de regering vanuit de Tweede Kamer zal worden gevraagd een beroep te doen op het Europees Sociaal Fonds, waaruit wellicht middelen zouden kunnen worden verkregen om de ont slagen arbeiders bij te staan. Elder "s wern Zoals wij eerder berichtten zijn bij de jongste concentraties in de textiel industrie ruim 1.800 werknemers betrok ken. Daarvan zijn ca. 1.200 werkzaam binnen het textielconcern Texoprint, dat besloot vier van zijn zeven ondernemin gen binnen enkele maanden te sluiten en de produktie grotendeels in de an dere bedrijven onder te brengen. Onder de fabrieken, die de produktie zullen staken, bevinden zich die van Ankersmit te Deventer en Didam, als gevolg waar- 'ILLIAM Somerset Maugham, de „grand old man" van dc Angelsaksische literatuur, is niet meer. Bijna blind en in eenzaamheid verbleef hij vele jaren uitsluitend in gezelschap van zijn trouwe se cretaris Alan Searle in zijn villa te St. Jean-Cap-Ferrat aan de Franse Cote d'Azur. Na een lelijke val te hebben gemaakt waarop een bc- terdag naar het Brits-Amerikaanse ziekenhuis in Nice overgebracht. De 91-jarige auteur lag al in een c< roerte volgde werd Maugham za- toen Searle de artsen alarmeerde. Over de schrijver, die de wereld ii een zeer lang tijdperk onvergetelijke vertellingen schonk, zijn in de loop die tientallen jaren ook vele legenden i circulatie gekomen. Een cynische, harteloze man, die op de literaire terreinen, waarop hij zich bewoog een fortuin van bijna veertien miljoen gulden bij elkaar schreef? Of alleen maar de eenzame man, die, on danks het feit, dat hij verkeerde kringen van staatslieden, vorsten en monarchen, toch het vermogen bleef in oen mens toe te trouwen? Of de man, die in zijn icvcn va jaren nooit het ogenblik heeft kunnen vinden om zich aan zijn God toe te trouwen, omdat liij de weg naar God. ofschoon hij er op zijn wijze zocht, nooit heeft kunnen vinden? Rijke bijdrage William Somerset Maugham is op al die manieren afgeschilderd. En wat overbleef, was zijn oeuvre, it een rijke bijdrage aan de Engelse letterkunde is geweest. Romans, korte verhalen, essays, toneelstukken, in al deze genres is Mr. Maugham een uit blinker geweest. „Goed proza schrijven is een kwes- :ie van goede manieren," heeft hij in .The Summing Up" (een bespiegelend werk over zijn eigen leven en werk uit gezegd en dat hield voor deze ty pische Brit in, dat hij dan weliswaar hooghartig kon zijn, maar zijn lezers nooit verveelde. verd op tienjarige leeftijd reeds wees. Het mensenschuwe jongetje, dat stotterde, werd uit zijn geboortestad Parys (waar zijn vader in Britse diplo matieke dienst was geweest) naar een oom in Engeland gebracht. Hij studecr- (Van een onzer redacteuren) de aan een goede school, later Duits ir Heidelberg en medicijnen in zijn vader land. De jonge dokter Maugham vestig de zich niet als arts voor de society. Panische angst Lambeth, één sloppenwijken van Londen. „Ik heb daar de armoede leren haten." vertelde Maugham later, „ik heb een vermogen bij elkaar geschreven, alleen uit pani sche angst voor armoede." roman „Liza of Lambeth" werd de neerslag van zijn ervaringen in de sloppen. Het was zijn eerste boek en het verscheen in 1897. Hel werd het be- 'an een lange reeks. Succes brach ten die eerste jaren als zelfstandig schrijver hem nist Dat kwam pas met zijn toneelstukken. Dat werden er meer dan twintig en zij hielden in Engeland heel lang repertoire. Maar de romans brachten hem meer roem. Dat begon met „Of Human Bondage" in 1915, dat zette zich voort met „Cakes and Ale" in 1930, „The Moon and Sixpence" (1919) en „The Razor's Edge" <1944) en een nog gro ter publiek ging de Britse auteur beren ken met zijn knap gecomponeerde kor te verhalen, waarvan vooral dat ovei „Miss Thompson" uit de bundel Zuid- zee-verhalen „The Trembling of i Leaf' overgenomen werd in vele bloemlezingen en ook een toneel filmbewerking kreeg, onder de titel De filmindustrie heeft zich op het werk van de beroemde Brit geworpen en dat maakte zijn fortuin nog groter. ISasi-wraak Tijdens de oorlog woonde mr. Maug ham reeds in zijn villa aan de Rivièra. De Duitsers probeerden hem tot een werktuig voor hun propaganda te ma ken. Vergeefs, want niet voor niets was de schrijver gedurende de Eerste Wereldoorlog geheim agent voor de Britse Intelligence Service geweest. Op een kolenboot vluchtte hij naar En geland en verbleef de overige oorlogs jaren in Amerika. De wraakoefening der Nazi's bleef niet uit: de villa Mau- resque werd verwoest Met zijn secretaris Alan Searle. hem bijna veertig jaren diende, hij zijn intrek in de gerestaureerde vil la. waar hij ook een collectie va schilderijen bijeenbracht. Later liet hij die weer bij Sotheby's in Londen vei len. omdat hij de veiligheidsmaatrege len om die kunstschatten tegen diefstal te bewaken te omslachtig vond. Ze brachten meer dan vijf miljoen gulden op. En het leverde de bejaarde schrij ver bovendien een diep conflict met zijn dochter Lady John Hope, die hem zijn rechten ora de schilderijen te kopen betwistte en die bovendien haar vader het recht bestreed om zijn secre taris te adopteren, hetgeen mr. Maug ham gedaan had. Vader en dochter verzoenden zich vo rig jaar, doch de hoog bejaarde, bijna blinde en dove mens bleef eenzaam te midden van zijn rijkdommen in een luxueuze villa. Het was de eenzaamheid die op tienjarige leeftijd hem overviel en waaraan hij op zijn vele reizen over de gehele wereld poogde te ontsnappen, maar die hem in de laatste twee jaren van zijn leven grimmiger dan ooit ge kluisterd hield. ongeveer 10 procent van de Deven- terbevolking werkloos zal worden. Naar het zich laat aanzien behoeft er voor het merendeel van de 1.200 werknemers Texoprint geen vrees te bestaan een langdurige werkloosheid, want in Twenthe zijn nog diverse textielfa brieken, die om arbeidskrachten zitten te springen en bijv. nog steeds doorgaan met het aantrekken van buitenlanders, die zelfs in villa's worden ondergebracht met autobussen heen en weer wor den gereden. Bovendien kan een 200-tal werknemers in andere bedrijven ven Texoprint worden ondergebracht, de grootste moeilijkheden wat betreft de werkgelegenheid doen zich uiteraard voor t.a.v. de oudere werknemrs. Naar wij vernamen zullen de vakbonden pro beren om voor de arbeiders boven 60 jaar een uitkering op aow-basis over een te komen. Samen met een redelijke overbruggingsvergoeding voor de andere werknemers zou Texoprint dat op f 1,5 miljoen komen te staan. Minder ingrijpend, doch niettemin spec taculair was ook het bericht dat de En schede se textielfabriek „Holland" (on derdeel van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie) de produktie op 1 juli a.s. zal steken. De directie heeft mee gedeeld dat het uit 625 man bestaande personeel goeddeels in andere bedrijven de KNTU kan worden onderge bracht, al zal daarmee voor een aan zienlijk aantal werknemers herscholing gepaard moeten gaan. Oorzaken De oorzaken van deze ingrijpende ontwikkelingen moeten volgens een woordvoerder van de Chr. Bond van Werknemers in de Textiel- en Kle dingindustrie „Unitas" gezocht wor den in een complex van factoren, die de florisante positie van de Neder landse katoenindustrie de laatste ja ren ernstig hebben aangetast- Enkele van de belangrijkste oorzaken zijn wel: felle concurrentie op de in ternationale markt, vooral van de kant der ontwikkelingslanden, Oost-Europese landen en Japan, de voortschrijding van de EEG, de sterk gestegen kostenstijgin gen, de noodzaak van hoge investeringen om tot efficientere produktie te komen en het onderhevig zijn aan de grillen van modehuizen. Gezien de financiële resultaten in de Nederlandse katoenindustrie maakt de vakbeweging zich al geruime tijd zorgen over de toekomst van deze belangrijke sector van het bedrijfsleven. „De hui dige situatie is wel zó somber dat wij ouders niet meer durven aanraden hun kinderen met een gerust hart een baan te laten zoeken in de katoenindustrie", aldus dc Unitas-woordvoerder. ENSCHEDE De drie grote textiel - vakbonden zullen bij de komende cao- besprekingen aandacht vragen voor de problemen der werknemers in geval jin nationalisatie, reorganisatie, fusie i liquidatie. Men wil opneming van een. artikel dat de werknemers een bepaalde ga rantie verleent, inhoudend dat werkne mers van 55 tot 65 jaar met dienstver band van 25 jaar of langer alsook werknemers met. 35 dienstjaren of meer niet kunnen worden ontslagen en niet aanmerking komen voor minder loon Bij liquidatie moet boven de wettelijke termijn de werknemer schadeloos worden gesteld, al naar gelang leeftijd en dienstjaren. Overplaatsing van een werknemer bij liquidatie mag geduren de oen aantal weken geen loon ver mindering betekenen. Geen overleg bij liquidatie van Ankersmit DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Nederhorst en Wieldraaier (PvdA) hebben de ministers van sociale zaken en volksgezondheid, van economische za ken en van justitie schriftelijk gevraagd naar de juistheid van berichten dat te voren geen overleg met het gemeentebe- bestuur van Deventer, de vakbonden, de ondernemingsraad of de werknemers heeft plaatsgehad over de sluiting van het textielbedrijf van Ankersmit te De venter door de N.V. Texoprint. Ook wil len zij weten of er. door de toenemende concentratie in dc industrie, nog meer van dergelijke bedrijfssluitingen te ver wachten zijn. Organisatie voor ideële caw pagnes Vijftig bedrijven vormen Stichting Reclameraad ROTTERDAM Vijftig Rotterdamse bedrijven, grote adverterrders. dagbla den. tijdschriften, recLamebureal*, gra fische bedrijven en publicitedtsf kina's hebben de Stichting Rotterdam^ Re clameraad opgericht: een niet-commer- ciële organisatie die ideële doeleinden einden door inschakeling van reclame wil steunen Het publiek heeft reeds keruus kunnen maken met de eerste activiteit van de naar Amerikaarts voor beeld opgerichte Stichting; een cam pagne. aangeboden aan hot Unesco-cen- Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7