Prof. Kooy: „Zeer knappe prestatie van V.S." Limburg wacht in spanning af Wrijving tussen Peking en Hanoi Jjh a&tt 6lontc Kij, TRICOT Amerika kampt met zware verliezen BRINK sig^Irlijlc McNamara waarschuwt voor „gele gevaar" Zó doet V de Rijtest DONDERDAG 16 DECEMBER W De oorlog in Vietnam SAIGON Tussen 1 januari ei december werden aan regeringszijde 10.470 strijden gedood, 21.546 gewond 7.951 vermist, een totaal verlies aan mi kncht van 39.607. De verliezen van Vietcong in deselfde periode worden ge schat op 41.137 man, namelijk 35.406 do den en 5.731 gewonden en krijgsgevange ne Amerikaanse troepen tellen sinds hun komst 1.466 doden. 6.702 gewonden en 123 vermisten. Uit het Zuidvietnamese leger rijn 84.084 man gedeserteerd. Van de Vietcongzijde zouden 7.984 man overgelopen. Deze cijfers staan in gisteren uitgegeven jaaroverzicht. De verliezen van Amerikaanse en Zuid vietnamese troepen over de afgelopen week hebben een record hoogte bereikt: 1.273 Zuidvietnamese en 414 Amerikaan se militairen zijn buiten gevecht gesteld, met name in gevechten bij de plantage Michelin. Wat de Vietcong betreft waren het 1.184 doden en 148 gevangenen. Bij de Amerikanen 91 doden, 316 gewonden en 7 vermisten. Minder Britse reservisten LONDEN Het Britse territoriale leger van 110.000 man die een gedeelte van hun vrije tijd onder de wapenen zijn, wordt tot een nieuwe vrijwillige reserve van 51.000 man verminderd. Het nieuwe plan beoogt besparing van 200 miljoen op defensieuitgaven en versterking van geregelde troepen bij grote overzeese operaties. Een eenheid van 6300 man, die steeds di rect onder de wapenen kan worden geroepen en die volledig geoefend is, wordt uitgebreid tot een commando eenheid van 8600. Het plan moet nog door het parle ment worden goedgekeurd. Verwacht wordt dat het begin 1967 ten uitvoer ral zijn gelegd. DE GAIJLLE VALT MITTERRAND AAN PARIJS Generaal De Gaulle heeft gisteravond voor de tv zijn tegenstander Mitterrand een partijman genoemd; zelf zei hij onpartijdig te zijn. Op zijn beurt ontkende Mitterrand de kandidaat van enigerlei partij te zijn; hij had zijn eigen program uitgestippeld. De candidaten verschijnen vrijdag voor het laatst voor Eenvoudige vooroefening van koppelen Afstand bij de Russen tien kilometer DREDA „Een revolutionaire ^vooruitgang op het gebied van ruimtevaart en een zeer be langrijke stap voorwaarts naar de oplossing van het probleem van het ruimte-rendez-vous: het kop pelen van voertuigen die een baan om de aarde beschrijven" is het commentaar van prof. dr. ir. J. M. J. Kooy uit Breda, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor ruimtevaart, op de ontmoe ting tussen de twee Amerikaanse ruimteschepen. Ir. Kooy ziet deze M0DENMJWS Nieuw! Astronaut model met vaste col. Modieus - jeugdig en warm. In zwart, bruin en wit 9,95 Amsterdam Den Haag Rotterdam Kalversir. 23 Spuisir. 42 K. Hoogstr. 7 Ook telefonisch te be stellen 020-234677,* Am sterdam. Bestelnr B37 Grote plannen van DAF (Van onze speciale verslaggever) HEERLEN Of de dag van morgen, die door heel Limburg met spanning wordt afgewacht, inderdaad reeds de afkondiging van de voorgenomen steunmaat regelen en sanering van de mijn streek te zien zal geven, is nog een open vraag. Als morgenmid dag minister Den Uyl in de Stads schouwburg van Heerlen „bepaal de mededelingen" zal doen, is het best mogelijk dat hij slechts in al gemene lijnen de bedoelingen van Den Haag met Nederlands pro bleemgebied nummer één zal schetsen en niet het reeds lang verwachte plan van actie. Aansluitend op de uiteenzetting van de minister van economische za ken zal DAF in hetzelfde gebouw met zijn nieuwe in Zuid-Limburg te vestigen bedrijf voor de draad ko men, zomede met de uitbreiding van ziln produktieprogramma, dat be halve een iets zwaardere en sterkere wagen dan de Daffodil, ook een mid denklasser zou tellen. Dat president-directeur Wim van Doorne zijn conferentie aan die van minister Den Uyl heeft gekoppeld, duidt niet alleen op innige samenhang, maar ook op een overeenstemming. De voorstellen, die Den Haag DAF heeft gedaan, moeten in financiële zin zo gunstig zijn geweest, dat de nieuwe vestiging waar ongeveer 4000 mensen zouden gaan werken, niets meer in de weg staat. Aangenomen wordt dat het tweede, gro'.e binnenlandse bedrijf van DAF op de industrieterreinen van Buch- ten-Born komt. Dit gebied heeft geen last van mijnschade bodemverzak kingen als gevolg van betunnelen on- der de grond wat met het oog op de wordt verondersteld dat de Staatsmij nen financieel in het project zullen deelnemen. Indien dit gebeurt, dient de huidige NV-vorm van de automo bielfabriek een wijziging te onder gaan. In politieke kringen in Den Haag twijfelt men eraan, of het kabinetsbe raad over de mijnstreek en de herin dustrialisatie, die daar noodzakelijk is, reeds rond is. Met name de financiële steunmaatregelen, die getroffen moe ten worden, zijn dermate ingrijpend en complex, dat het nog wel even kan duren, alvorens de definitieve voorstel len met cijfers en feiten kunnen wor den gedaan. Wel acht men het zo goed als zever dat de niet meer rendabele staatsmijn Maurits in fasen gesloten wordt, waar door in de komende jaren een 7000 ondergrondse en bovengrondse wer kers voor omscholing beschikbaar ko men. Over de Willem-Sophia doen ook vele geruchten de ronde, welke geruch ten van definitieve sluiting tot ver koop variëren. Deze mijn is in particu liere handen. Van de eigenaars, die in Brussel wonen, wordt niet verwacht dat ze bereid zijn een project aan te houden, dat op de lange duur geld zal gaan kosten. Hevige aardschok in Zuid-België BRUSSEL In Zuid-België heeft een vrij hevige aardschok plaats ge had met het centrum tussen de steden Bergen en Charleroi. In verscheidene plaatsen vielen talrijke schoorstenen om en braken vele ruiten. Overal ver liet men de huizen, maar er ontstond geen paniek. uk waar het ruimteschip zich bevindt. Willen de ruimtevaarders de afstand tussen hun ruimteschepen constant houden dan zal wel bijgestuurd moeten worden. Ook als de voertuigen zich naast elkaar bevinden zullen de baanvlakken van beide banen niet samenvallen, maar elkaar snijden. Ook in dat geval zal zeker bijgestuurd moeten worden Ir. Kooy wijst er op dat het ren-1 niet zo gevaarlijk is als het is gevaarlijker om twee straal- r i i a I, i jagers naast elkaar te laten vliegen, zeg: oefening voor het grote Apollo- hij, die hebben met veel meer verèchil- project, waaraan Amerika thans ler?de krachten te maken. Als de beid geslaagde ruimteontmoeting als|dez-w een eerste aanloop, een eerste1 hard werkt. Dit project omvat het naur de maan brengen van twee astronauten, terwijl een andere astronaut in een ruimtevaartuig rond de maan zal blijven cirkelen. Na het vertrek vanaf de maan zullen de twee astronauten in hun ruimtevoertuig ruimtevoertuigen op korte afstand achter elkaar in dezelfde baan rondgaan zou naar zijn mening zelfs een botsing op zo'n afstand niet veel uitmaken. ISRAEL BOYCOT GERT FRÖBE TEL AVIV Alle films waarin de een ontmoeting tot stand moeten Duitse acteur Gert Fröbe optreedt, dus brengen met hun metgezel die rond ook de pas Jekomen de maan cirkelt, waarna de twee Brandt Parijs?, worden in Israël ver- ruimteschepen weer gekoppeld moe- boden. ten worden tot een. Aanleiding was de verklaring van Het huidige rendez-vous is, aldus dei Fröbe dat hij van 1929 tot 1943 lid is i heer Kooy, een eenvoudige vooroefe- geweest van de NAZI-partij. De James ning op dit koppelen. Het bij elkaar Bondfilm Goldfinger, waarin Fröbe brengen van voertuigen is veel gemak kelijker dan het koppelen omdat men bij het koppelen rekening moet hou den met de tuimelbewegingen die de ruimteschepen elk om hun as maken. Ir. Kooy vindt het jongste Amerikaan se ruimtesucces een zeer knappe pres tatie. Het beste dat de Russen op dit gebied in het verleden gepresteerd hebben is een rendez-vous tussen twee ruimteschepen op tien kilometer af stand. Een ruimte-ontmoeting op zo'n korte afstand als nu bereikt is door de Amerikanen, is tot nu toe niet voorge komen. Ander systeem De Amerikanen hebben ook een ander systeem gevolgd dan de Russen indertijd. De Russische ruimtevaarders gingen na korte tijd weer uit elkaar omdat elk ruimtevaartuig een andere baan had. De oplossing van de Amerikanen twee ruimteschepen in dezelfde cirkelvor mige baan te brengen is in theorie de meest gemakkelijke. Alleen bij een cir kelvormige baan is het mogelijk dat twee voertuigen die in dezelfde baan rondlopen vlak bij elkaar blijven gedu rende lange tijd zonder dat verder bijstu ren nodig is. In elk punt van deze baan Is de baansnelheid namelijk even groot. Zijn de twee voertuigen eenmaal in deze baan dan hoeft slechts een van belde voertuigen zijn snelheid even aan te pas' sen tot het vlak bij het andere voertuig is, waarna ze op zeer korte afstand bij elkaar kunnen blijven. Ellipsbaan Bij een ellipsbaan' üo(i rfióèilfjfcé. geweest zijn, aldus ir. Kooy. Dan valt het middelpunt der aarde met een de brandpunten van de ellips same:.. een elliptische paan varieert de baansnel- 2.000 DODEN IN OOST-PAKISTAN DOOD STORM KARATSJI Meer dan 2000 mensen moeten zijn omgekomen bij een wervel storm op het kustgebied van Oost-Pakis- tan. De storm duurde drie uur. De wind bereikte snelheden van 160 km. In mei werd Oost-Pakistan ook door een wervel storm geteisterd; toen kwamen 17.000 ex extra HtStSMBA I^mSra. motor q'i 1 ra ra extra extra bescherming de titelrol speelt, werd al in Israël verboden, nadat zij gedurende enkele weken volle zalen had getrokken. Over vrede in Vietnam Eyvind Pedersen, de brandvieer- inspecteur van het Deense stadje Odder, kon geen feest vieren op zijn zilveren bruiloft. Integen deel, treurig staat hij te kyken naar zijn zojuist vernielde brandspuit, die evenals de brandweerkazerne een prooi der vlammen werd. HANOI China heeft gisteren aangedrongen op een volledige militaire overwinning in Vietnam. Hanoi daarentegen is tot onder handelingen bereid. De Amerika nen, aldus kon men in het in Pe king verschijnende „Volksdag blad" lezen, hebben hun meest recente onoprechte vredesvoorstel len alleen maar gedaan „vanwege hun onophoudelijke reeks neder lagen op het slagveld". Pekings afwijzing van de mogelijk heden tot onderhandelingen staat lijn recht in tegenstelling tot de houding van Noord-Vietnam, die- hoe onver zoenlijk'zij ook lijkt gericht is op de tot stand koming van besprekingen op basis van een uit vier punten be staand plan. Het artikel in het Noordvietname- se blad „Nhan Dan", waaruit men kon afleiden, dat Noord-Vietnam wel tot een conferentie in Genève bereid zou zijn, wanneer de Ameri kanen de uitbreiding van hun troe penmacht zouden stopzetten, was een lange en gedetailleerde herha ling van het standpunt van Hanoi. Het vermeldde nergens, dat een mi litaire nederlaag van de Amerika nen een allereerste vereiste voor on derhandelingen zou zijn. Amerikaanse zegslieden hebben in het verleden steeds betoogd, dat China bereid was te vechten tot de laatste Vietnamees en dat dit standpunt grote wrijving tussen Hanoi en Peking ver- oorzaakt had. Het aanbod van de Viet cong tot een 12 uur durend bestand in de Kerstnacht en de aanwijzing de kant van Hanoi tot bereidheid om Wilson bij Johnson LONDEN Eerste minister Wilson in Amerika aangekomen voor een rede voor de VN en een bezoek aan president Johnson. Bij zijn vertrek zei hij, dat de Britse regering de Ameri kaanse politiek in Vietnam steunt, vooral nu Amerika tot overleg bereid is. Tegenover druk inzake Rhodesië houdt, zei hij, de Engelse regering aan haar standpunt vast. De grootste bijbelverspreiding in haar geschiedenis meldt het Indiase bij belgenootschap voor 1965. Ruim drie en een half miljoen bijbels en bijbelgedeel ten werden de laatste twaalf maanden verspreid, dat is 28 procent meer dan het jaar daarvoor. Tyfusepidemie bij Parijs PARIJS Conflans-St. Honorine, nabij Parijs, is door een tyfusepidemie getroffen. Veertien kinderen van een kleuterschool en drie volwassenen zijn naar een ziekenhuis gebracht. I Ter bescherming van de bijna 400 schilderijen van sir Winston Churchill is in het voormalig buiten verblijf van de overle den staatsman te Chart- well (Kent) een nieuw Zweedse alarmsysteem aangebracht van ruim een miljoen pond. I De regering te Peking heeft 64 agenten en 12 zeelieden uit Formosa, die sinds 1962 clandestien per valscherm China wa ren binnengekomen, vrij- I Een DC-7, die met acht duizend kippen van het Franse vliegveld Tours- Saint-Symphorien naar de Zuidslavische plaats Zagreb was vertrokken, moest enige uren later noodgedwongen terugke ren omdat de inzittenden driegden te stikken. Het gevogelte gaf zoveel warmte af dat de tempe ratuur in het toestel bij de landing 36 graden be droeg. Na de landing leek het, of het in brand stond, zoveel stoom kwam er uit een geopend luik. Een groot deel van de kippen bleek te zijn ge stikt. I „Hij is precies een ma kreel. Hij glimt prachtig, maar hij stinkt een uur in de wind. ik geloof, dat een gevangenisstraf hem meer goed zou doen dan een boete". Dit zei een rechter te New York tegen de afgevaardigde Powell die wegens smaad voor de rechtbank moest komen. Powell werd ver oordeeld tot een boete van 500.000 dollar alsme de een schadevergoeding van 75.000 dollar aan de weduwe James, die door de afgevaardigde was be ledigd. I Een ambtenaar te New Delhi vroeg toestemming een aantal in zijn werk kamer liggende stokoude archiefstukken te mogen opruimen. Hij kreeg de toestemming, maar hij moest van elk document eerst drie kopieën maken voor het grote rijksar chief. in Genève te onderhandelen, zou wel eens een nieuw bewijs van de onenig heid tussen beide landen kunnen Het is zelfs goed mogelijk, dat de oproep van China de Verenigde Staten een „totale nederlaag" toe te brengen, bedoeld was als antwoord tot de „laf aards" in Hanoi. De enige manier echter om te ontdekken of de menings verschillen tussen Hanoi en Peking kunnen worden uitgebuit om een over eenkomst via onderhandelingen tot stand te brengen, is het doen van een tegenaanbod. Opgesloten pupil aan vuurdood ontkomen ARNHEM Waarschijnlijk doordat een van de pupillen op zolder heeft ge rookt is gisteravond brand ontstaan in een opvanghuis voor meisjes. De zolder verdieping stond weldra in lichterlaaie. Beneden bevond zich de directeur van het tehuis met de sleutel van een afgeslo ten zolderkamertje, waarin zich een der pupillen bevond. Ze was hier wegens een vergrijp opgesloten. Toen de directeur enkele mislukte po gingen had gedaan om het geïsoleerde kamertje te bereiken het opgesloten meisje had overigens niets met de oorzaak van de brand uitstaande pro beerden twee brandweerlieden het. Ze droegen persluchtmaskers en hadden een nevelpistool bij zich Door elkaar voortdurend nat te houden slaagden ze erin zich door de vlammen zee een weg naar boven te banen en (met het meisje) beneden te komen. Het bleek, dat ze slechts enkele lichte brand wonden had opgelopen. Het vuur in het oude pand is ontstaan in een partij verbandstoffen die op een bovenverdieping in een gangnis was opgeslagen. ATHENE Van een rechts ochtendblad zijn hier twee directeuren en de hoofdredacteur tot vier maan den veroordeeld wegens een be weerd vals bericht in juni van dit jaar over communistische sabotage in het Griekse leger. De (bij verstek) veroordeelden gaan in hoger beroep. Huurverhoging (2) Wat de heer Dirkson over de huur verhoging schrijft is juist, maar ik geloof niet dat het aanpassen van de personele belasting hierin kan helpen. Jaren geleden heeft de regering ge zegd, dat ter oplossing van de woning nood het verschil in huurprijs tussea oud en nieuw kleiner moet worden. Terecht. De komende verhoging leert, dat het verschil tussen oud en nieuw nog groter wordt. Een ander feit is, dat onderhoudskosten sneller kunnen stijgen. In juli 1964 stegen de huren met 10 procent, maar het onderhoud ging met 30 procent omhoog. Ook bij de straatbelasting weet men van wan ten, immers daar kwam dit jaar rond 140 procent bij. Om tot gezondere ver houdingen te komen moet derhalve (nog steeds) het verschil tussen oud en nieuwbouw kleiner worden. Meer overeenstemming derhalve tussen hoogte der huren en mate van woon genot. Rotterdam. H. Hazewlndue Hekkesluiter een aantal reacties. Vandaar dat ik meen mijzelf nog te mogen aandie nen. Als God kinderdoop gewild had zou Hij dat wel in de bijbel hebben aangegeven, zo werd gezegd. Ik stel daar tegenover: Als God zuigelingen- l, maar wilde dan weer vraag en antwoord 74 uitsluiten....Dit lijkt m« echt onjuist. Ik zou toch nog willen wijzer op de traditievorming. Al heeft deze geen doorslaggevende bete kenis, onbelangrijk is ze toch geens zins. In de oude kerk is over deze vraag nimmer strijd geweest. Pas bij Wederdopers, en later Baptisten en Pinksterbeweging stuiten we op be- Kampen, A. D. v. 1. Heuvel de discussie besluiten, hetgeen oJ. be tekent: „nu niet meer reageren; wat we hebben wordt nog geplaatst". Omdat iniender het kennelijk ver keerd begrepen heeft en omdat hij door diverse andere inzenden is aangevallen plaatsen we lijn reactie. Maar nu beslist: discussie gesloten Red) uitzied! Atlantische ministers bijeen Welke invloed heeft Peking op de NAVO? PARIJS Op de Navo-confe- rentie hier heeft de Amerikaanse minister van defensie gewaar schuwd voor het Chinese gevaar. Peking, zei hij, zal in 1975 met zijn projectielen doelen kunnen berei ken van San Francisco tot Berlijn. JJIER HEBT U dan het invul for muiier, dat u vanavond nodig hebt bij het deelnemen aan de Rijtest voor ervaren autorijders, welke de AVRO in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer tussen 8.20 en 9.20 uur op Ned. 1 uitzendt. Wat u er op moet zetten, hoort u tijdens de uitzending. Rustig zitten, goed opletten, formulier en pen bij de handen u bent deelnemer. leeftijd Al1 O b C d I bezit rilbevriisl 1 2 a b c d 3 «bed P 1 1 fout/goed 2 fout/goed 3 fout/goed 4 fout/goed 5 fout/qoed 6 fout/goed 7 fout/goed S fout/goed 9 fout/goed 10 fout/goed _cj tchrijfsleu- blanco papier Minister McNamara gaf drie vragen In studie: 1. Zullen de Chinezen de komende tijd trachten hun politieke invloed uit te breiden over gebieden in Azië, Afrika en Latijns Amerika' 2. Wat zou de invloed zijn op de Navo als Peking erin slaagt grote gebieden in deze werelddelen te beheersen' 3. Wat kan en moet de Navo doen om deze ontwikkeling te voorkomen en welke hulp dienen de Navo-landen te bieden aan bedreigde buurlanden van China? McNamara zei ook, dat het militaire optreden van Amerika in Vietnam geen afbreuk zal doen aan de Amerikaanse bijdrage aan de Navo; er zullen geen troepen uit Europa worden teruggetrok- Op deze tweede conferentiedag hebben de ministers zich voorts akkoord ver klaard met een voortschrijdend vijfjaren plan voor het defensieprogram, maar mi nister De Jong van Nederland behoorde tot die leden die menen dat daarmee op zijn vroegst in 1967 kan worden begon nen. De ministers hebben bovendien de behandeling van een herziening der geza menlijke militaire uitgaven uitgesteld. Kon«"n.rin Salote van Tonsra (65) overleden AUCKLAND Koningin Salote van Tonga Is gisteren op 65-jarige leef- °\'er,eden aan de gevolgen van pleuritis en suikerziekte. Hoewel zij reeds sinds 1918 over Tonga heerste, dat op 500 km ten Statui 1™° de Fidji-eilanden ligt en 67.000 inwoners telt, werd zij pas be kend, toen zij in 1953 naar Londen kroning van koningin Elizabeth bij te wonen. Haar dynastie gaat tenminste tien eeuwen terug. De oudste zoon van de vorstin, prins Toen- gi. tot dusver premier, volgt zijn moe- aer op als koning Toepoe de Derde. Zijn jongere broer prins Toeipelhake! aie tot nu toe vice-premier was, wordt premier. Koningin Salote stierf in een particu lier ziekenhuis ta. Auckland. Bonn: geen eieren uit Nederland naar DDR BRUSSEL Bonn heeft zich verzet tegen een bijdrage uit het EEG-land- d™ S"!S ,V00/ uitvocr van n« .nd naar Oost-Duitsiand. De Duitsers beroepen zich daarbij op een protocol bij het EEG-verdrag "aari? handal met de DDR als Intern! w!irdt beKhouwdf Mn êeheel ?n,'IK?!rIS "7 "Wanneer de Chinezen ona blijven tarten en het Tunesische staatshoofd blijven belasteren, zullen we ons genoodzaakt zien onze betrek kingenmet Peking te verbreken". Dit zei Habib Bourguiba jr, de Tunesische I minister van buitenlandse zaken op I een bijeenkomst hier. het overhemd met de vele troeven nooit kreuken ventilerend lang meegaan alom 4» nooit strijken snel gewassen gecontroleerd verkrijgbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5