Bescherm u tegen GRIEP! Hongersnood van de eeuw bedreigt India We gingen weer door het oog van de naald Bfonchileffen Weer overval in Brussel Nederlanders in staat van beschuldiging Ex-priester steunt SS'er Verhelen Anti-rookcampagne succes in Engeland Parijs zou begroting goedkeuren h t een &ani£ hij. Communicatie als toekomstbeeld DINSDAG 14 DECEMBER 1903 Rillerig? Hangerig? Pas dan op voor griep! Wees ep bijtijds bij: Neem bij de eerste verschijnselen rillerigonprettig, een niesbui of keelpijn) direct 2 'ASPRO's. Ga vroeg naar bed en neem voor 't slapen gaan 2 ASPRO's met een hete citroenkwast.ASPRO'- de betrouwbare pijnstiller-werkt snel en doeltreffend. Voedselrantsoenering ingevoerd Champagne •ASPRO'werkt snel: Zie hoe snel 'ASPRO' in water uiteenvalt Zo snel wordt het ook in uw bloed opgenomen. Daarom helpt 'ASPRO' direct 'ASPRO' werkt doeltreffend: 'ASPRO' bevordert een ge zonde transpiratie, doet de koorts dalen en activeert het organisme. Zo helpt 'ASPRO' uw lichaam de griep kracht dadig te bestrijden. Toen het water steeds hoger kwam (Van onze weerkundige medewerker) DE zware stormen en de abnor maal hoge waterstanden door zogenaamd opperwater van de grote rivieren hebben weer eens bewezen dat de kans op een wa tersnood in ons land nog altijd aan wezig is. Vaak wordt beweerd dat een ramp als in 1953 hoogstens een keer in de 300 jaar kan worden verwacht. Dat mag misschien waar zijn, wij verwonderen er ons steeds over dat het zo vaak goed gaat, want het aantal zware stormen en de perioden van overmatige regenval zijn in ons gebied zeer talrijk. Toch was liet hoae water van vori ge week niet in de eerste plaats een gevolg van de storm,. Dat was wel het geval op dinsdagavond 3G no vember. Toen waaide de hele mid dag en avond vlak voor onze kust een noordwester storm. Rijkswater- staat en het KNMI verwachten geen verontrustend hoge waterstand (af wijking) maar het viel wel op dat het lichtschip Goeree, dat voor de Zuidhollandse eilanden ligt, vele malen windkracht 12 doorseinde (115 kilometer per uur). Deze or- China penetreert in Sikkim NEW DELHI Aan de grens tus sen Sikkim en China zijn Indiase en Chinese grenspatrouilles drie uur lang met elkaar in gevecht geweest. Gezegd werd, dat de Chinezen ruim vijf kilo meter in Sikkim waren doorgedrongen en het vuur hadden geopend. De Indiërs hadden het vuur beantwoord. Aan beide zijden waren doden geval len. Dit is het derde grensincident se dert vorige week vrijdag. kaan perste het water het zeegat in: in Werkendam (Biesbosch) kwam de stand op 3.53 meter, waardoor enkele dijken het begaven. Maar vorige week vrijdagavond werk ten verscheidene factoren samen. Het water in Werkendam bleef deze keer slechts 28 centimeter beneden het peil 1 februari 1953 (de hoogste stand vrijdag 3.70 meter). De voornaamste oorzaak was de hoge stand van de Rijn, de Waal. de Maas en de Merwede. Hier door stond het water zonder wind an dijk tot dijk. Bovendien stak nu storm op die de voor ons land ab normaal lage barometerstand van 960 millibar (720 millimeter) liet zien. Donderdag stond er een storm van windkracht 9 uit zuidwest en die ver oorzaakte in Werkendam een verhoging 3.50 meter (evenveel als op 30 no vember). De volgende dag was de situatie kritieker doordat de wind naar noord west was geruimd. Bovendien had de stand van het boven (of opper)water, dat afkomstig is van de Rijn, nog een verdere verhoging te zien gegeten. Hier kwam nog een derde factor bij: springtij, dat een tot drie dagen na volle en na nieuwe i voorkomt. Woensdag was het volle zodat donderdag, vrijdag en zater dag kritiek waren. Als in deze situatie de noordwester storm meer dan één etmaal zou hebben gewoed, zou de toestand veel kritieker zijn geweest (denk aan 1 februari 1953). Vrijdagavond nam de storm gelukkig af, want tijdens vloed in Dordrecht werd voor de kust windkracht 1 gemeten. Bij windkracht 11 zou de waterstand van 1953 zeker zijn overschreden. We mogen dus gerust zeggen dat wij weer door het oog van de naald z\jn gegaan. Europa pjET gemeenschappelijke optreden van de Vijf (de partners van Frankrijk in de Europese Economi sche Gemeenschap) begint vruchten af te werpen als we de berichten uit Brussel mogen geloven. Verwacht wordt nl., dat Frankrijk de Europese begrotingen zal goed keuren, die de Vijf buiten aanwezig heid van de Fransen voor het vol gende jaar hebben opgesteld. De Vijf hadden drie mogelijkheden, om de zaken volgend jaar draaiend te houden. Zij konden het bedrag van het lopende jaar (met een ge ringe verhoging voor gestegen on kosten) voorsteilen. Zij konden in afwachting van een regeling van het conflict met Frank rijk voorts gebruik maken van de mogelijkheid, elke maand een twaalfde op te nemen van het be drag van de begroting van dit jaar. In beide gevallen hadden zij kunnen rekenen op de „stilzwijgende" in stemming van Frankrijk. Niettemin hebben de Vijf er de voorkeur aan gegeven, een „normale" begroting op te stellen. Met het risico, dat Frankrijk zou weigeren, geld daar voor beschikbaar te stellen. Als Frankrijk inderdaad bereid is. deze begroting te accepteren, be tekent zulks in elk geval, dat het geen breuk met de EEG wenst. Dat is op zichzelf een belangrijk gegeven. De vraag blijft, of De Gaulle ook in ander opzicht toeschietelijker zal worden. Het is niet waarschijnlijk, dat de eventuele Franse bereidheid ver band houdt met de nederlaag, welke de generaal in de eerste ronde van de Franse presidentsverkiezingen heeft geleden. Hoogstens zal publi- katle van een al genomen besluit er door worden versneld. Accepteert Frankrijk de begroting, dan hebben de Vijf een nieuwe ronde gewonnen. De strijd is dan echter nog niet tot een zegevierend einde gebracht. Die is nu pas goed begon en forel in luxe-hotel j NEW DELHI Verwijzend naar het bericht dat voor het i eerst sedert elf jaar in de In diase hoofdstad weer voedsel rantsoenering is ingevoerd, ver- I haalt een bijzondere correspon dent in het Franse blad Le Mon de, hoe op dezelfde dag in een nieuw luxe-hotel een smulfeest werd geopend waarop burgers :van de bevoorrechte klasse kon den genieten van forel met cham pagne, eendbraad, heerlijk gebak en nog wel zo'n vijftig andere spe cialiteiten, bereid door de Parijse Maxim-koks. Ook al weer op dezelfde dag kon men in de kranten lezen, hoe uitgeputte zieke man een gehele nacht lang midden op het grootste plein van New Delhi had gelegen zonder dat iemand zich zijn lot had aangetrokken behalve dan enkele taxichauffeurs die om hem heen wat losse stenen hadden gestapeld om te verhoeden dat de ster vende zou worden overreden. Het tekort aan koren, rijst en ande re granen die de basis van de volksvoe ding in India vormen wordt dit jaar Hoestdrank in tabletvorm.95ct BRUSSEL In het centrum is gis termiddag een overval gepleegd op een wisselkantoor aan een van de gro te boulevards. De eigenaar werd ge wond en moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. Een van de daders kon enkele minuten na de overval wor den gearresteerd; zijn handlangers wis ten te ontkomen. Over het geroofde bedrag is nog niets bekend. Iets meer dan een week geleden werd in dezelfde omgeving een over val gepleegd op de hoofdkassier var een groot warenhuis. De daders scho ten op hun vlucht een agent neer. Zij moesten hun buit (ruim 300.000 gul den) achterlaten. Deze overval is de afgelopen dagen te Brussel gevolgd door grootscheepse razzia's. Papieren van buitenlandse arbeiders werden ge controleerd. geschat op tien a vijftien miljoen ton. Ook bij een verdubbeling van de Ame rikaanse graanleveranties aan India zou het probleem nog verre van opge lost blijven. Een land dat veertien procent van de wereldbevolking moet voeden, ter wijl zijn grondgebied slechts iets meer dan twee procent van de wereldopper vlakte beslaat, wordt bedreigd door de „hongersnood van de eeuw", aldus Le Monde. De moord op Drost STOCKHOLM De twee Nederlan ders, resp. 21 en 18 jaar. die zijn aangehouden in verband met de moord op hun landgenoot Hendrik Drost, zijn thans formeel in staat van beschuldiging gesteld. Vóór 23 december hoopt men de offi ciële tenlastelegging te kunnen uitbrengen. Beiden hebben toegegeven de moord samen beraamd te hebben. Zij beschuldigen echter elkaar ervan, de daadwerkelijke moordenaar te zijn. Het motief van de moord is nog ondui delijk. Beiden hebben gezegd van plan te zijn geweest Drost te vermoorden. De 18-jarige verdachte zou Drost ver gezeld hebben naar de plaats, waar de moord werd gepleegd. Idee en keuze van de plaats zouden echter afkomstig zijn van zijn 21-jarige vriend. WENEN In het proces tegen de ex-Vlaamse SS-leider Robert Jan Ver helen heeft de Belgische ex-priester Marcel Brauns (53) gisteren gezegd, dat Verhelen juist heeft gehandeld. Brauns heeft vroeger tot de orde der Jezuïeten behoord, maar staat nu, naar hij zei, los van elke kerkelijke instantie, zodat hij vrij kon spreken. Toen Verhelen, die partizanen onscha delijk wilde maken, hem om raad was komen vragen, had de ex-priester ge zegd, dat het heel erg was, maar dat er geen uitweg bestond. Volgens Brauns waren partizanen mensen die roofden en moordden. Eenvoudige lie den, die vaak om sociale redenen met de Duitsers samenwerken, moesten het ontgelden. Begin '44 waren in België 740 politieke moorden gepleegd, zei Brauns. De na de bevrijding in België uitgesproken doodvonnissen noemde hij een schreeuwend onrecht. Kleine lui den werden veroordeeld, maar de gro te economische collaborateurs gingen Vietcong mijdt direct treffen met mariniers SAIGON Amerikaanse mariniers zijn, zonder op tegenstand te stuiten, diep doorgedrongen in een door Vietcong beheerst gebied in de provincie Quang Tin, 600 lim ten noorden van Saigon. Verondersteld wordt dat de Vietcong is teruggetrokken of een rechtstreeks tref fen wil vermijden. Het gebied was zwaar bestookt door B-52 bommenwerpers van de luchtmacht. Bij deze acties zijn ook de uit de Tweede Wereldoorlog bekende Dakota-vliegtui- gen, uitgerust met boordwapens, weer in gebruik genomen. Door deze „vuurspu wende toestellen" zouden zeker 100 rebel len zijn gedood. Een Amerikaanse patrouille heeft acht als vrouwen verklede opstandelingen ge vangen genomen enkele kilometers var een luchtbasis. Tegelijkertijd werden zes kleine jongens verrast toen zij voetklem- Volgens officiële opgaven zijn sedert zaterdag in een reeks gevechten 400 re bellen gedood. De verliezen aan Ameri kaanse zijde werden om veiligheidsreden niet bekendgemaakt. Smokkelaars in boter krijgen twee jaar ANTWERPEN De rechtbank hier heeft drie Nederlanders bij verstek we gens botersmokkel veroordeeld tot twee jaar, en wel F. P. uit Zundert, P. K. uit Vlissingen en F. D. B. uit Putte. Twee andere Nederlanders, I. v.d. O. en Th. P. uit Rotterdam, kregen bij verstek acht maanden. Bij deze en andere vonnissen werd voor 5.4 mil joen gulden aan boeten uitgedeeld. LONDEN De BBC gaat de kij kers Frans leren door middel van span nende smokkelfilms. Leefwarmte? Nogal logisch - als je 't gezellig wilt 'Ik heb m'n les wel geleerd. Daarom voor mij nooit meer wat anders dan kolen. Wij hadden altijd kolen gestookt, maar op zeker moment waren we aan een nieuwe haard toe. En ja, zo kwam het dus. Mensen lief, wat heb ik daar een spijt van gehad! Binnen \ier maanden was. ik weer terug op kolen. Een verademing! Di de eerste plaats heb' j'e nergens zo'u echt prettige warmte van als van kolen. Dat weet iedereen. En verder is het een reuze voordeel om eigen voorraad te hebben. Je hebt eigen brandstof voor 't opscheppen - dus wat kan je gebeuren? Ik hou 't op kolen. Voor leefwarmte!* Alleen kolen geven leefwarmte LONDEN De Engelse regerin is ervan overtuigd, dat haar propagan da tegen het roken succes heeft gehad. Ze gelooft zelfs, dat het ge bruik van sigaretten gestadig zal verminderen. Want iedereen is er nu wel van overtuigd, dat het roken van sigaretten ongezond is. De tabaksindustrie denkt er anders over. Weliswaar geeft ze toe, dat liet gebruik van sigaretten is gedaald. Maarde oorzaak is niet de campagne vande regering, maar de drastische verhoging va nde belastingen, die het roken duurder hebben gemaakt. De accijnzen op de tabak zijn dan ook stevig. Vande opbrengst kan de regeringde kosten van het onderwijs dekken. Van grote invloed op de Britse rookgewoonten is een tele visiefilmpje van een minuut geweest. Een chirurg zit aan zijn schrijfbureau en zegt met nadruk: „Dé meeste patiënten met longkanker, bronchitis en hartgebreken, die hier in het ziekenhuis komen, hebben hun ge zondheid geruïneerd door het roken van sigaretten. Zy wisten niet, dat het roken van sigaretten gevaarlijk was. Maar wij weten dit nu wel. Het is onrustbarend, dat zoveel men sen dit ernstige risico blijven nemen. Niettemin, het ophouden met roken is niet zo moeilijk. Het is te doen. Je hebt een poosje last van de zenu wen. Ik heb er een paar maanden over gedaan om het roken af te leren. Waarom probeert u het dan niet? U zult uw geld niet meer verbranden. U raakt die hoest kwyt en u voelt u beter. Waarom stelt u de gezond heid nog langer in de waagschaal?" Zo sprak de televisiechirurg. En de Britten lusterden. Het aantal ge rookte sigaretten daalde het vorig jaar van 1.115.200 miljoen in 196^ tot 1.114.000 Bovendien is de helft van het aantal sigaretten, dat in de rook verdwijnt, voorzien van een filter. In de propaganda werd de sigaar niet als gevaarlijk afgeschilderd. Gevolg: de Engelsen rookten in een jaar 200 miljoen sigaren meer. De Gaulle goed gehumeurd voor de televisie PARIJS Generaal De Gaulle heefl gisteravond goed gehumeurd de vragen behandeld die hem in een televisie-inter view zijn eerste werden gesteld; ze gingen over de binnenlandse politiek. Tevoren had verkiezingskandidaat Mit terrand de buitenlandse politiek van De Gaulle inconsequent genoemd. De Gaul le, zei hij, is anti-Amerikaans met de Russen, anti-Russisch met de Amerika nen, anti-Brits met Duitsland, anti-Duits met de Engelsen, anti-Chinees met de Russen, enzovoort. Mitterrand laakte het generaal, dat deze wel waarschuwt i het gevaar van een kernoorlog, tegelijk een Franse atoommacht wenst. Op andere punten, zoals neutrali satie van het Indochineee schiereiland, Mitterrand het met De Gaulle eens. was tegelijk zeker van het Ameri kaanse verlangen naar een vreedzame oplossing voor Vietnam. BRUSSEL In EEG-kringen ver wacht men, dat Frankrijk de door de Vijf opgestelde begrotingen voor de drie gemeenschappen zal accepteren. Dit zou gebleken zijn tijdens het gesprek, dat de Italiaan Colombo namens de Vijf te Rome met de Franse minister Couve de Murville heeft ge voerd. De instemming van Frankrijk wordt pas na de verkiezingen van a.s. zondag verwacht. De Gaulle bevindt zich dan tegenover Mitterrand in de tweede ronde. De ministers van de Vijf zouden op 20 december bijeenkomen om de reactie van Frankrijk te bespreken. Waarschijnlijk zal de ministerraad nu dit jaar niet meer bijeenkomen Onrecht De waarnemend minister van bui» tenlandse zaken van Indonesië zei vo rige week blijkens een bericht in 'de krant, dat wij in Nederland zoveel begrip gaan opbrengen voor de psy. cnologie van het Indonesische volk. HU bracht als sprekend voorbeeld voren het verbod van de Utrecht- prachthouding. Zo eerlijk en principi eel! Gouda R. L. Kunsam Onrecht (2) Met diepe verontwaardiging nam ik kennis van het verbod aan Papoea's ln Utrecht hun nationale vlag te mo gen ontvouwen, een vlag, die nota-be ne officieel is goedgekeurd. Dit alles terwille van goede betrekkingen met Indonesië. Als oud-marinier die tegen zijn zin zijn dienstplicht in West-Pa poea moest vervullen, waar hij vriend schap en hulpvaardigheid van Papoe» %'s ontving, stemt hem dit tot naden ken: als hij een Papoea in ons land tegenkomt kan hij wel in de grond kruipen van schaamte. De PvdA, die er zo graag een aparte minister voor ontwikkelingshulp bij wilde hebben en ermee schermde dat miljoenen voor dit goede doel beschikbaar moe ten komen, is nu al wel weer verge ten dat ze destijds een van de groot ste voorstanders van overdracht was. We kunnen misschien iets van het destijds ln ons gestelde vertrouwen terugwinnen door onze ontwikkelings bijdrage voor West-Papoea te bestem men Voorburg J. Oosterhuie Onrecht (3) kon de regering ook niet anders, maar ik heb weinig goeds verwacht. Ik vraag me nu af: moeten we deze trieste gang van zaken maar zonder iets te zeggen accepteren? Ik heb een predikant eens horen zeggen: hoewel rkomen beter is dan genezen moet Droge voeten bij hoog water steeds zeer hoog. Langs deze rivier heeft men al dagen met de grote overlast te kampen. Maar deze jongen heeft er iets op ge vonden om zijn voeten drooQ te houden. Hij haalde de stelten van zolder voor een wandeling door het dorp. Als hij nu maar niet valt. Want dan blijft het niet bij een paar natte voeten. WASHINGTON Een Ameri- kaanse chemische fabriek werkt aan een stof die het soldatentenue de eigen schap van een kameleon aanpassing I van de kleur aan de omgeving moet geven. I Een koe van landbouwer Kersten uit Winterswijk heeft twee stiertjes en een vaarskalf ter wereld gebracht, tezamen onge- ongeveer tweehonderd pond. I Burgemeester Plytas van Athene is boos op de regering, die niet voor voldoende kasmiddelen zorgt. De reini gingsdienst heeft het werk neergelegd toen de kerstgratificatie ach terwege bleef. Ander gemeentepersoneel volg de dit voorbeeld. Er worden geen graven ge dolven en ziekenhuizen werken met noodbezet- ting. I Bij een smeulende brand in het grootste koelhuis van West-Duitsland te Emmerik zijn minstens 400 ton rundvlees, 100 ton vruchten en een kleinere voorraad ge vogelte ongeschikt voor consumptie bevonden. De 83.650 ton metende Queen Elizabeth is in het droogdok gegaan voor een verjongings kuur van één miljoen pond. Het 25-jaar oude oceaanschip blijft vier maanden uit de vaart. I Koning Hassan de Twee de heeft de Marokkanen voor een merkwaardige keuze gesteld: een extra klontje suiker of een dam. Hassan overweegt de prijs van suiker omlaag te brengen door subsidie van 85 miljoen gulden. Hierdoor konden de Ma rokkanen met ramadan, de vastenmaand van de mohammedanen, een ex tra klontje suiker kopen. Maar, zei hij, van dit geld kunnen wij ook een dam laten bouwen bij Tafilatet, dat pas nog door zware overstromin gen getroffen is. De re gionale autoriteiten kre gen een week de tijd voor de keus. De koning zou hun besluit respec teren, maar hoopte dat zij de dam zouden kie zen. NEW YORK David Sarnoff, „Laser"-bundels, die de drukste president van de RCA, heeft een toekomstbeeld geschetst, waarin de mensen overal op de aardbol rechtstreeks visueel en auditief met elkaar verbonden zijn. Hij voorziet dat dit wereldwijde communicatienet media als radio, tv, kranten, tijdschriften en boeken in staat zal stellen, de gehele bevolking van de aarde gelijktijdig te bereiken. Sarnoff drong er op aan, te streven naar een wereld van R.assacommunica- ties in die tijdperk, dat zich kenmerkt door het naar voren komen van een universele taal naast de eigen talen, een universele cultuur naast de na tionale en regionale cultuur en een neiging naar grotere economische ge meenschappen. Als nevenverschijnsel van de com municatierevolutie voorzag Sarnoff een snellere economische groei als ge volg van een 'weldige stijging van de vraag naar alle goederen en dien- ,.p„PTTr sten. Hij voorspelt verdere vorderin- v„YrE!?™E„7rEe" ben# is °M<?oU die gen waarvan hii zei dat sommicre mi}J°en gulden kunstwerken waarvan ny zei, aat sommige Ult Italiaanse kerken en villa's heeft ge reeds in de zeventiger jaren praktische stolen. Twintig antiquairs worden van he- vorm zullen krygen, zoals: 1 ling verdacht. communicaties tussen de belangrijke bevolkingscentra kunnen verwerken en ieder in staat zullen stellen, zijn „eigen lyn" voor auditieve en visuele communicatie te hebben, zoals men nu zijn eigen telefoonlijn heeft. Microgolfkanalen, geschikt voor tv, telefoongesprekken, het overseinen van kranten, telegrammen en gegevens van electronische breinen naar huis of kantoor. Continentale of wereldwijde netten van computercentra, waarvan men direct alle bekende en vastgestelde ge gevens over elk denkbaar onderwerp kan verkrygen. Communicatiesatellieten met gro ter vermogen en groter beweeglijk heid. welke gelijktijdig over grote ge bieden programma's in verschillende talen kunnen uitzenden. Kunstdieven gepakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5