Nieuwe leidse Govuant Brood acht ct duurder? Let op! Bakkers nog deze week met grieven naar minister Den Uyl CNV vraagt bemiddeling in loonconflict Start Gemini zou toch zijn mislukt "m Schmelzer: Voortaan brood op zaterdag Volkswagen van Arie Blokland gevonden Commentaren weerbericht Dinsdag 14 december 1965, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebWvan mijn hert in teghenspoeti" Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 *Nes-Ammimwoestijn zal bloeien als een roos Dr. C. Rijnsdorp: Ten be sluite pagina 10 Opbloei van nieuw Joods leven in Antwerpen pagina Kernmerk De Gaulle: Optimistisch verkiezingen tegemoet zie pagina 5. Duizenden zwaar gesubsidieerde woningwetwoningen worden gebouwd, waar mensen intrekken met salarissen van 15.000, 20.000 of meer. Het Tweede-Kamerlid mr. W. Aantjes heeft ernstige kritiek op deze gang van zaken en op het beleid dat deze misstanden in de hand werkt. Zie pagina 7. Hoog water: we kropen door oog van de naald Hongersnood bedreigt (Van een onzer verslaggeefsters) SCHEVENINGEN De Nederlandse Bakkerijstichting wil een verho ging van de broodprijs van tenminste acht cent voor het bezorgde brood en vier cent van het brood in de winkel. Nog voor het einde van deze week zullen vertegenwoordigers van de Bakkerystichting hun verlangens voor leggen aan minister Den Uyl van economische zaken. Men wilde zich niet exact uitlaten over de verlangde verhoging van de broodprijs. Wel liet men doorsche meren, dat de verhoging minstens dubbel zo hoog moet zijn als de dit jaar met oud-minister Andriessen overeengekomen prijsverhogingen (twee cent voor brood in de winkel en vier cent voor bezorgd brood). Deze wensen zijn het gevolg van moeilijkheden binnen de bakkers wereld. De heer M. Vlug, voorzitter van de bakkerijstichting, gaf hier- Vrees voor rijksbemiddelaars UTRECHT De C.N.V.-ver- bondsraad heeft zich gisteravond uit gesproken voor een ernstige poging om de geschillen tussen werkgevers en werknemers op loongebied bij te leggen. Het C.N.V. ziet het, op grond van zijn uitgangspunt, als zijn taak om niet in het vooruitzicht van een harde sociale strijd te berusten, zon der alsnog langs de weg van over leg en bemiddeling te hebben gedaan wat mogelijk is. Het wil daartoe bemiddeling in roepen van bijv. een commissie van goede diensten. Zowel beide andere vakcentralen (NVV en NKV) als het Convent van Christelijke Sociale Or ganisaties zijn van dit initiatief op de hoogte gesteld. De verbondsraad heeft met teleur stelling kennis genomen van het werkgeversstandpunt ten aanzien van het minimumloon. Dit standpunt betekent naar het ooi-deel van het CNV voor de economisch zwakste groepen een stap terug op de weg naar sociale zekerheid. Deze groep zou in het geheel niet profiteren van de toenemende welvaart. De werk gevers wordt een starre houding verweten. Het CNV is verontrust over de ver scherpte verhoudingen en het ver slechterde klimaat. De crisis in de ver. houdingen kan bron worden van toe nemende strijd in de bedrijfstakken en van grote onrust in het bedrijfs leven. Tot zover het CNV. In de politiek Zou de laatste bemiddelingspoging geen uitkomst brengen, dan moet ver wacht worden, dat de centrale loon- rikai werd uw Kerstkalkoen met zorg gefokt in het Juiste klimaat Amerika Is, zo als bekend, hèt land van de kalkoen. Met het beste voer. Garantie voor mals, smakelijk vlees. Niet vet, rijk aan eiwitten. ★Versgevroren, op de juiste wijze, in de meest hygiënische moderne verpakking, niets van de kostelijke smaak verloren! Kalkoenkuikens v.a.ca. 2 J kg, panklaar. Kalkoenbouten v.a. ca. 1} kg, panklaar. U legt er eer mee in! Wet op komst van minister Veldkamp (Van onze soc.-econ. redactie) politieke punten, die in geding zijn, volledig in het loonpolitieke vlak ko men te liggen. Behalve om de hoogte van het minimumloon voor 1966, gaat het om de gelijkschakeling van de vrouwen- en mannenlonen, om de bin. ding van de lonen aan de prijzen en om verdere werktijdverkorting. Aanstaande vrijdag zal de looncrisis opnieuw onderwerp van gesprek uitma ken in de ministerraad bij de behandeling van sociale zaken in de Tweede Kamer zullen volgende week ongetwijfeld ook de recente moeilijkheden in discussie komen. Loonbeleid Mislukt een bemiddeling en moet de minister dus zijn loonbeleid voeren zonder een Stichting van de Arbeid, dan ziet het er naar uit. dat hij een wettelijke wijziging moet aanbrengen in het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen. dat reeds dateert van 1945. In dit BBA is de Stichting van de Arbeid de enige loonpolitieke autori teit. Zou de minister naast of in de plaats van de Stichting aan rijksbemid delaars deze bevoegdheid willen geven, dan zal hij op zeer korte termijn een wetje moeien indienen. In het laatste geval zou de invloed van de vakcen tralen op de lonen tot vrijwel nihil worden teruggebracht. Een ontwik keling, waar niemand belang bij heeft. Het moet overigens ernstig betwij feld worden, of rijksbemiddelaars, met FND wil eigen Friese radio en t.v. LEEUWARDEN Op de kandida tenlijst van de militante Fryske Nasjo- nale Party, komen tien namen voor die echter nog niet worden vrijgegeven. Naar verluidt wil de FNP een eigen radio en tv in Friesland, te financie ren uit de in eigen gebied opgebrachte luister- en kijkgelden. Nog enkele wensen van de partij, zo als die naar voren komen in een spe ciaal FNP-manifcst zijn: gelijkstelling van de Friese taal met de Nederlandse bij overheid en in de onderwijssector. Friese aardgasvondsten dienen Fries land ten goede te komen. De „econo mische achterstand" van Friesland zal op de kortst mogelijke termijn moeten worden ingelopen en het vliegveld bij Leeuwarden zal snel moeten verdwij nen. In de omgeving van de Lauwers- zee is plaats genoeg. algemene aanwijzingen van de minis ter, in staat zullen zijn de loonont wikkeling in de hand te houden. Hier en daar gaan al stemmen op, dat men zal weigeren ceo's ter goed keuring aan het college voor te leg gen. Indien in de Tweede Kamer echter een politieke beslissing valt, zal men zich als goed democraat hieraan moe ten onderwerpen. Chaotische toestan den lijken voor volgend jaar echter niet uitgesloten. over gisteren in het Scheveningse Kurhaus een uiteenzetting. Daar zijn in de eerste plaats de geste gen produktiekosten. De lonen in de bak kerswereld moeten nodig opgetrokken worden. Het aantal bakkerijen in Neder land is sinds 1946 met 45 procent gedaald. Ieder jaar, zoals KVP-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmel zer opmerkte, daalt het broodverbruik met een procent. Negen procent Als de verhoging van de broodprijs met acht procent wordt aangenomen is eigenlijk sprake van een verhoging negen procent. Volgende maand wordt de laatste cent op de bezorging gereali- Het afgelopen jaar werd de vijfdaagse werkweek voor bakkers ook gedeeltelijk ingevoerd. Door de zwaardere lasten was de rentabiliteit van vele bakkerijen terug, gelopen en had een dag langer open blij- Goede onderhandelingen zijn volgens de Bakkerij stichting zeer noodzakelijk. De laatste jaren werdeii de onderhandelingen over de prijsstijgingen dusdanig gerekt, dat bij de uiteindelijke vaststelling de prijzen inmiddels al achterhaald waren, waardoor de bakkerijen niet meer dabei konden werken. „Minister Andriesen", aldus de heer Vlug. „was de eerste die dat inzag. Hij had begrip voor onze situatie en kwam tot een snelle prijsverhoging. Maar wat begin 1965 redelijk leekis nu niet redelijk meer. Ook wij moeten moder niseren en onze investeringen verdie nen en hebben dus reëel behoefte aan rendement". (Voor vervolg zie pag. 10) de Oosterscheldebrug die morgen door koningin Juliana wordt geopend. (Luchtfoto A.N.P.) Roofmoord Alblasserwaard politie meer houvast Vuile zwarte rook klokt omhoog van het dek van het Amerikaanse vliegdekschip ^Independence" waar dezer dagen een vliegtuig een vleugel verloor bij het op stijgen. De brandstoftank aan de afgebroken vleugel ontplofte. Veertien mensen werden hierbij gewond. (Van onze speciale verslaggever) ALBLASSERDAM De grijze Volkswagen van de vrijdag vermoorde 46-jarige fouragehandelaar Arie Blok land uit Sehelluinen is gisteravond in de Rotterdamse buurt Katendrecht ge vonden. De wagen was, zoals verwacht, van binnen besmeurd met bloed. Het contactsleuteltje zat nog in het slot. De auto is naar het bureau Sandelingplein overgebracht, waar deskundigen var het gerechtelijk laboratorium een uit gebreid onderzoek instellen. Majoor S. de Vries van de Dordtse districtsre cherche kon vanmorgen nog geen clusies geven. Zoals bekend, werd het lichaam Arie Blokland zaterdagmorgen met af schuwelijke verwondingen in het riet- schors van de Lek aangetroffen. Recon structie van zijn gangen wees uit dat hij vrijdagavond om tien over vijf voor het laatst in Groot-Ammers was gesignaleerd, waar hij een klant had bezocht. Zijn door slag- en steekwonden verminkte lijk werd de volgende morgen tussen Streef kerk en Nieuw-Lekkerland gevonden, waar het van de kruin van de dijk af in de rivier was gegooid. Een portefeuille met tenminste achtduizend gulden, die hij bij zich droeg, werd vermist. Kleren gedroogd De kleren van de fouragehandelaar zijn inmiddels in het gerechtelijk labo ratorium te Den Haag gedroogd. Van daag zouden ze aan een minitieus on derzoek worden onderworpen op de aanwezigheid van eventuele sporen. Het dreggen in de Lek werd vanmor gen opnieuw voortgezet. Vanmorgen verklaarde majoor S. de Vries dat het niet zeker is. dat de daders ?n denkt niet aan één. maar aan scheidene moordenaars, omdat de robuste ïan met groot geweld overmeesterd is 1 de Alblasserwaard wonen. Arie Blokland was echter een kende figuur in de polder, terwijl het voor niemand, ook voor buitenstaan ders niet, een geheim was dat hij op bepaalde dagen een vaste debiteuren- KAAP KENNEDY De start van de Gemini 6 zou zondag ook zijn mis lukt, als er geen stekker was losge raakt. In één van de voortstuwings systemen van de Titan-raket was door onoplettendheid een plastic stofkap achtergebleven op de inlaatpoort van een gasgenerator. Een ander comman do zou 1.3 sec. later dan nu het geval geweest is, opdracht hebben gegeven de motoren stil te zetten. De kap was niet verwijderd toen de raket in de fabriek te Baltimore geas sembleerd werd. Onderzocht wordt, wie verantwoordelijk is voor deze nalatig heid. Twee mensen van de fabriek heb ben de controlelijsten getekend, volgens welke het stuk plastic verwijderd was. Op 25 oktober werd de vlucht van de Gemini 6 voor het eerst geannuleerd, omdat een Agenaraket (waarmee het ruimteschip een ontmoeting had moeten hebben) niet in een baan om de aarde was gekomen Was dit laatste niet ge beurd, dan zou de start van de Gemini 6 toen al zijn mislukt Wachten Borman en Lovell zijn nu al bijna tien dagen in de ruimte Zij hebben niet veel anders te doen dan te wachten op ge zelschap Een van de drie stations, waar mee zij met „laserstralen" contact moe ten hebben, is uitgevallen Dit bevindt zich op het eiland Ascension (in het zui den van de Atlantische Oceaan) De la serbuis was defect geraakt, waarna een nieuwe per vliegtuig werd aangevoerd. Een monteur liet het kostbare ding uit zijn vingers glippen, zodat het aan scher ven viel ronde maakte, Als hij dan naar huis ging, had hij meestal enkele duizenden guldens op zak. Het buurt- cn streekonderzoek dat de rijkspolitie heeft ingesteld, heeft tot nog toe geen enkel resultaat opgeleverd. Nog altijd komen er tips binnen, doch vele hiervan zijn waardeloos. Hoofdredacteur Panorama blijft AMSTERDAM Na een kort verlof de hoofdredacteur van het weekblad Panorama weer aan het werk. Ver onderstellingen over eventueel ontslag in verband met publikatie van het om streden artikel over de jeugd van de heer Claus von Amsberg zijn onjuist. De Federatie van Nederlandse Jour nalisten heeft meegedeeld ook na be raad geen aanleiding te zien een oordeel kenbaar te maken over de Panorama- Beatrix en Claus naar bioscoop LONDEN Prinses Beatrix heeft gis teravond met haar verloofde in het Cam bridge-theater in Londen de voorstelling gevolgd van de film ,,Een maand op het land" met Ingrid Bergman en Michael Redgrave. Het paar is enkele dagen naar Londen om te winkelen en enige vrien den te bezoeken. BEMIDDELING Het CNV, verontrust over de crisis op centraal niveau tussen werkge vers en werknemers, wil zulks ter voorkoming van chaotische toestan den op loongebied een commissie van goede diensten laten bemidde len. Het Convent van Chr. Soc. Organi saties zal stellig positief reageren op dit lofwaardig initiatief. Wellicht zullen ook de andere centrale orga nisaties van werkgevers en werkne mers er welwillend tegenover staan. Heel Nederland toch heeft volgend jaar belang bij een verantwoorde loonontwikkeling en bij rust in de bedrijven. Het CNV-initiatief zal ho pelijk ook de aandacht krijgen van de minister van sociale zaken, opdat deze poging tot bemiddeling niet doorkruist wordt door voortijdige wettelijke maatregelen. CONCENTRATIE De textielwereld is opgeschrikt door sluiting van fabrieken en dreigend ontslag van velen. Gezien de schaarste aan arbeids krachten zullen deze werknemers wel vrij snel elders nieuw werk kun nen vinden, zodat de sociale moei lijkheden beperkt kunnen worden. Deze sluitingen zijn minder ongeluk kig dan die in de jaren dertig, toen er op werk geen uitzicht was. Thans dwingt niet een economische reces sie tot sluiting, maar vragen de tijds omstandigheden van alle bedrijven schaalvergroting en concentratie vanwege de internationale concur- Met name geldt dit de arbeidsinten sieve bedrijven, omdat stijgende lo nen vooral hier kostendruk leggen. KLACHTEN De werknemersbonden in de textiel klagen, dat ook deze reorganisatie zich heeft voltrokken buiten mede weten en zonder vooroverleg. Naar onze mening zijn structuurher zieningen van ondernemingen zo moeilijk, dat daarover niet tevoren kan worden gesproken. Wel kunnen in het algemeen met de vakbonden afspraken gemaakt worden over de personeelsbelangen. De vakbonden hebben deze zaak de afgelopen jaren bij de herziening van cao's onvoldoende aan de orde gesteld. Ongetwijfeld had men dan bepaalde waarborgen kunnen schep pen voor personeelsbelangen in situ aties als nu in de textiel. Concentratie van ondernemingen is hier immers reeds lang aan de gang. HOGE HUREN Tegenover een onzer redacteuren heeft mr. Aantjes waardevolle op merkingen gemaakt over de woning bouw. Is. vraagt hij. de voorgestelde bouw in 1966 van 60.000 woning wetwoningen niet te hoog gemikt? Het cijfer is inderdaad fors. Vooral omdat een groot aantal van deze woningen niet wordt betrokken door de economisch minst draagkrachtigen voor wie ze bestemd zijn. Met mr. Aantjes menen wij, dat de woningwetbouw zijn doel voor een deel voorbijschiet; de huren zijn te hoog voor de economisch zwakste groepen. Beter ware minder woningwetwo ningen. maar met hoger subsidie, dus met lagere huren, en betrokken door de juiste gegadigden. Wat de toekomst betreft: inderdaad dreigt een te intensieve overheids bemoeiing met de woningbouw, ook na ophefing van het statistisch te kort. Misschien is op zichzelf goed wat de overheid in dit geval doet, maar de vraag blijft: is het goed dït ze het doet. Koudere nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht weinig wind, plaatselijk mist en in het binnenland temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag zwakke tot matige aan de kust later vrij krachtige zuidelijke wind. Overwegend droog weer met verander lijke bewolking. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) Sommige Franse vrouwen zijn in hun make-up gaan deel- tieke propaganda voor de komende tweestrijd tussen De Gaulle en Mitter- Zij takelen hun ge zichten toe, om aan dacht voor zichzelf en voor de twee kan didaten te trekken. Het ene model heeft de Franse drie- kleur als wandschil dering op haar ge zicht, de andere (onder) heeft op het rechter ooo 't kruis van de Gaulle en links de zon van Mitterand. Clownesk? Jazeker Wij zouden niet graag hebben, dat de vrouwen er hier in verkiezingstijd zn gingen bijlopen We zouden het ook niet op prijs stellen, als er op deze manier propaganda gemaakt werd voor onze krant. Dat kan veel eenvoudiger. Via de dagelijkse bolbon van pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1