LEerste Esro-satelliet wordt r weldra in Noordwijk getest Maart 1967 gaat hij de ruimte in Voorhout heeft begroting met een batig saldo 'Naar stad en land en geluk zullen wij samen gaanWhero DESIREE KJ. r jlïIEUWE I.F.IDSE COURANT ÖTNSDAG 14 DECEMBER 1965 (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK Op een veertig hectaren groot terrein aan de voet vain de duinen en tegen de grens met Katwijk aan wordt hard ge- laerkt aan de houw van het tech- j nische centrum, van de ESRO, de Europese ruimte-onderzoek orga nisatie (European Space Research Organisation). Aan bouwkosten zal het complex dat hier verrijst een bedrag van ongeveer zesender tig miljoen gulden vergen. De houw heeft plaats in fasen. De eer ste fase betreft een gebouw waar- va ruimtelijke toestanden kunnen (worden nagebootst, te bouwen door de firma Nederhorst uit Gou da voor 2 Va miljoen gulden. Hier- zal in 1966 de eerste Esro-satel- liet worden getest, die men in maart 1967 hoopt te lanceren. De ESRO is een organisatie waar- j tien Europese landen sameniwer- ;n: België, Denemaiiken, Frankrijk, 'est-Duitsland, Nederland, Spanje, kreden, Zwitserland, Engeland en ■lië. Het doel van deze organisatie I volgens artikel 2 van haar regle- nt: het verzorgen en bevorderen i samenwerking tussen Europese met betrekking bot ruimte- Organisatie Het hoofdkwartier van de ESRO is gevestigd in Parijs. Daar zetelt de direoteur-generaal. Verder zijn er onder meer afdelingen in Róme (Esrin, het research-instituut), in Darmstadt (Esdac, het date centre, waar het re kenwerk wordt verricht), in het Zweedse Kiruna (Esrange, de lan ceerbasis voor sonderingsraketten) en in Noordwijk (Eslab en Estec, het la boratorium en het technisch centrum). Het lijdt geen twijfel, dat het ruimte-onderzoek van groot weten schappelijk belang is. In Amerika en Rusland is het op vrij grote schaal ter hand genomen, maar gezien de hoge kosten zagen Europese landen geen kans er op eigen houtje in de zelfde mate aan mee te doen. Samen bundeling van krachten bleek de enige mogelijkheid om ook de Euro pese geleerden de kans te geven het ruimte-onderzoek metterdaad te be oefenen. Op 20 maart 1964 trad het akkoord in werking, dat op 14 juni 1962 door de vertegenwoordigers van de tien samenwerkende landen was ondertekend. Er werd een acbtjarenplan opge steld, dat omvat de lancering van on geveer vierhonderd sonderingsraket ten. twee kleine satellieten, acht sa tellieten van middelgroot formaat, en het lanceren van een groot astrono misch waarnemingsstation. De aarc van een ander groot project is nog ir discussie. Dit eerste jaar concentreert mer zich op de ontwikkeling van de twee kleine satellieten, ESRO 1 en 2, middelgrote satelliet en het astrono mische waarnemingsstation. Het ligt in de bedoeling in 1966 38 sonderings raketten af te schieten. Een sonde ringsraket is veel korter in de -ruimte dan een satelliet, maar is dan ook veel goedkoper. In bepaalde gevallen kan zij veel nuttige gegevens vi strekken Samemberking De samenwerking met Amerika goed. Men juicht het daar toe, dat ook in West-Europa een begin is gemaakt met het ruimte-onderzoek op grotere schaal. Dit terrein is namelijk der mate uitgebreid, dat zelfs Amerika en Rusland maar een klein deel var de ondenzoekingen kunnen verrich ten. Gaarne wil men in Amerika dan ook kennisnemen van de Europese re sultaten en omgekeerd. Er wordt bij de samenstelling van het Europese programma zorgvuldig gewaakt voor verspilling, financiële en intellectuele, en voor overlapping van het werk van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie. Gesprekken daarover tussen geleerden hebben regelmatig plaats. De samenwerking met de Amerikaanse ruimtevaart organisatie heeft intussen geleid tot een uitwisselingsprogramma, waarbij Europese geleerden verdere studie kunnen maken aan Amerikaanse uni versiteiten en in Amerikaanse labo ratoria. satelliet bijvoorbeeld kost al spoe dig een vijftien miljoen gulden. De eerste ESRO-satelIiet is op het ogenblik in Engeland in de maak. Het ligt in de bedoeling hem in maart 1967 in Amerika te lanceren met behulp van een Amerikaanse Scout-raket. De satelliet zal volgend jaar in Noordwijk worden getest. Bij de Estec (European Space Technology Centre) in Noordwijk ko men achthonderd man in dienst en bij het laboratorium (Eslab) gaan negen tig man werken. Dit laboratorium staat open voor Europese geleerden, die er voor kortere of langere tijd proefnemingen komen doen. Heefteen geleerde of een groep geleerden, een project, dat door de Esro wordt uit gevoerd, dan kunnen zij in Noordwijk hieraan werken in nauw overleg met de technische staf (Estec). Budget Het budget van de Esro beloopt voor de eerste acht jaar twaalfhon derd miljoen gulden. Daaraan wordt door alle deelnemende landen bijge dragen. Het lijkt een groot bedrag, maar het ruimtevaartonderzoek is een geldverslindende bezigheid. Een klei- Economie Zoals men zich zal herinneren, was het aanvankelijk de bedoeling het technisch centrum van de Esro Delft te vestigen. In verband met de 'bodemgesteldheid bleek deze plaats niet geschikt en de Nederlandse re gering heeft zich toen gehaast Noord wijk als plaats van vestiging aan te bieden. Dat de regering er zo op gebrand was het centrum in Nederland te houden, had onder meer ook econo mische motieven. Voor de Neder landse industrie kan Estec belangrijk worden. Fokker, om maar iets te noemen, heeft besloten een groep van wetenschappelijke medewer kers te vormen, die zich speciaal zal bezighouden met speurwerk en ont wikkeling in de ruimtevaart. In nau we samenwerking met Philips er met medewerking van de Republic Avations Corps (Amerikaanse aan deelhouder van Fokker) is reeds een aanbieding ingediend voor de ver vaardiging van een Esro-satelliet, die is bedoeld om de ionosfeer te onder zoeken. Bridgen in Leiderdorp LEIDERDORP Stand paren wedstrij den Leiderdorpse bridgeclub: dames V. GelderDe Jong 2176 punten, heren Gerlich—Van Leeuwen 2140, heren Jans Pouw 2108. heren Plas—De Vries 2101, heren Vd Bijl—Zwanenburg 2086. heren Loof—Witkamp 2011. echtpaar vd Pool 2003. echtpaar Danz 1985, echtpaar v Kla veren 1977, heren Tijssen—De Winter 1965, dames Jansv Zonneveld 1943, me vrouw Zwarts—heer Karstens 1936, heren Veldhuyzen—v Vliet 1931. echtpaar Schutte 1893. mevr en heer van Berge Henegouwen 1884, heren de Koningh v Zonneveld 1807. dames vd BijlZwa nenburg 1791, dames Hoogervorst—Zand bergen 1739. echtpaar Verduyn 1735, echtpaar Stokhuyzen 1669. M.O. EXAMENS AMSTERDAM Geslaagd voor het exa men boekhouden M.O. peaagogiscn-didac- tisch gedeelte: de heren J C A de Jong (Laren, N.H.), Chr v d Land (Zwijndrecht), W de Koning (Dordrecht) en Ch Leegwater (Alkmaar). UTRECHT Geslaagd M.O. staathuis houdkunde en statistiek: Th Knol (Deven ter), H Kolerl (Lochem). W Wessels (Aals meer); M.O. staatsinrichting. H A Komduin Bouwactiviteiten op het Esro- terrein te Noordwijk. Mede met het oog op de vestiging van de Esro is men druk bezig met de reconstructie van de Zwarteweg en zijn op elektriciteitsgebied extra voorzieningen getroffen. Foto D. Kruyt. Het veertig heotare grote Esro- terrein aan de voet van de Noord- wijkse duinen. De maquette geeft een indruk van het gebouwen complex, dat aan bouwkosten on geveer zesendertig miljoen gul den zal vergen. Doortrekking Persant Snoepweg aanbesteed LEIDERDORP Vanmorgen heeft de onderhandse aanbesteding plaats gehad voor het doortrekken van de Persant Snoepweg. De inschrijvers waren Gebr. Sohouls te Leiden voor f 568-500, Fa. A. Th. Stuifzand te Leiden voor f 584.000, N.V. Visscher Zn. te Leiderdorp voor f 587.000 en N.V. Zwammerdam te Alphen aan den Rijn voor f 592-000. De direotiebegroting bedroeg f572.000- „Kagermeer" oprichting sportgebouw DE KAAG Tijdens de in het „Kompas" gehouden jaarvergadering van de ijsolub ..Kagermeer" hebben enkele leden de wens uitgesproken te komen tot oprichting van een alge meen sportgebouw. De verschillende op zichzelf staande sportclubs zouden daartoe met elkaar moeten samenwer ken. De jeugdherberg, die nu als sportgebouw dienst doet, voldoet niet De heer J. Biemond opende de avond en herdacht de overleden bestuursle den J- Vedbaars en Y. de Vries en de overleden voorzitter D. van Nieuw- Penningmeester J Sohuilenburg deelde mee dat de club een nadelig saldo heeft van f 466.11. Als nieuwe leden van de kascommissie werden ge kozen J. Zwetsloot Jzn, J. Loogman en T. Möllers- De aftredende bestuursle den P- Mailers, J. van Asselt en J. Zwetsloot werden herkozen. Na de pauze werd een nieuwe voor zitter gekozen; kandidaten waren P. C. Biemond en A. Stokman- Eerstgenoem de kreeg een kleine meerderheid en werd tot voorzitter benoemd. De voorzitters van de ijsclubs Sas- senheim en Warmond wensten hem veel sterkte en wijsheid toe in zijn nieuwe functie. Bij de rondvraag werden enkele dringende onderwerpen ter sprake gebracht, zoals de aanwezigheid van deugdelijk reddingsmateriaal op een centraal punt van het dorp en bij de Over de uitgaansdag van de jeugd naar de Deventer ijsbaan bestond enige verdeeldheid. de Herv. kerkeraadsleden J. de Jonge en H. de Vries. De heren J. Hulsbos en J. Laterveer zullen dan in hun ambt worden bevestigd. DE KAAG Er is een fonds ge vormd tot aanleg van centrale ver warming in de pastorie- Men heeft becijferd, dat de aanlegkosten zeker f 10-000 zullen bedragen. Wanneer de verwarming wordt aangelegd, is nog niet te zeggen. DE KAAG De begroting 1966 van de kerkvoogdij van de Herv. Gemeen te sluit aan uitgaven en inkomsten met een bedrag van f 22.500- Plan voor gezondheidscentrum VOORHOUT Voor het eerst sinds jaren kunnen B. en W. de raad eea begroting aanbieden met een batig saldo en wel van f 30.000. Daarnaast hebben B. en W. de raad kunnen meedelen, dat het in de begroting voor 1965 geraamde tekort van f 50.000 door het invoeren van een aantal be zuinigingen kon worden weggewerkt. Aan de memorie van toelichting van B. en W. ontlenen we het volgende: Voigend jaar wordt de bevolking weer onderzocht op 1 b.c. B. en W. volgen met belangstelling het plan van de afdeling Voorhout van Het Wit-Gele Kruis en de afdefling Sassen- heim en omstreken van Het Groene Kruis om itot stichting van een gezond heidscentrum te komen. In het plan Boekhorst is aan het eind van de Dinsdagsche Wetering grond gereser veerd voor dit centrum. Een architect werkt momenteel een plan uit. Binnenkort komen B. en W. met voorstellen voor het verder bouwrijp maken van gronden in Boekhorst. Het college streeft naar de bouw van zoveel mogelijk woningen in de laag ste huurklasse; voorts wil men pre- miewonigen laten boawen voor eigen inwoners. Nieuwe chrschool Het college acht het verantwoord komend jaar de riolering van de Rijnsburgerweg eindeiijk aan te pak ken er is hiervoor f 200.000. uitgetrokken. Voorts zal verlichting worden aangebracht langs de Van den Bergh v. Heemstedeweg en de Leidse- Er is weer een urgentieverklaring aangevraagd voor de bouw van een nieuwe chr. lagere school. Deze komt aan de noordkant van het aan te leggen dorpsplein. Op korte termijn zal de bestaande bebouwing in han den van de gemeente moeten over- De jaarlijkse subsidie voor de muziekvereniging St. Cecilia zal wor den verhoogd van f 1000 tot f 2000. De plantsoenen worden verfraaid met enige plastieken of beeldhouwwerken. Investeringsprogram ma Het investeringsprogramma voor de komende vijf jaar is als volgt samen gesteld: 1 riolering Rynsburgerweg. f 1804100; 2 straatverlichting v. d. Bergh Tan Heemstedeweg en Herenstraat, f37.500; 3 verbetering Nagelbrug. f600.000j 4 aankoop gronden plan Boekhorst, f250.000, (in 1966); 5 aanleg dorpsplein (19661968)» f120.000; 6 bouwrijpmaken gronden plan Boekhorst (1966—1968). f800000! 7 wijkgebouw kruisverengingen (1967), f 100.000; 8 bouw christelijk lagere school (1967), f150.000; 9 gymnastieklokaal (1967). f150.000; 10 verlichting 's-Gravendamseweg—- Teijlingerlaan. f 50.000; 11 stichting dorpshuis (garantie geld lening). f300.000; 12 aanleg zwembad, f 350.000; 13 rioolwaterzuiveringsinstall. 750 000 gulden. VHH te sterk voor Kangeroes LEIDEN Kangeroes 2 demonstreer de gisteravond in de thuiswedstrijd tegen het Amsterdamse VHH zoveel gebrek aan zelfvertrouwen, dat de Amsterdam mers tot een vrij gemakkelijke 03 zege konden komen. Na een tweetal mislukte smashes zakte Kangeroes 2 de moed in de schoenen, en hiervan maakte VHH gebruik door de le set winnend met 10— 15 af te sluiten. VHH gaf de Leidenaars in de volgende sets eenvoudig geen kans meer zich te herstellen. Door twee setzeges van 815 eindigde deze wedstrijd in een 0—3 zeg# voor VHH. Verlovingsringen symboliseren de volmaak- ringen uit de zeer rijke, ragfijn afgestemde ties. U herkent Desiree-ringen duidelijk aan te tweezaamheid, die alléén kan bestaan Desiree-collectie. De juwelier vertelt er over de klasse, de finesse, de goede smaak. En tussen jong-aeliefden. Zij bezegelen een en toont ze u: stuk voor stuk glanzende aan het echtheids-waarmerk aan de binnen- uniek verbonomeesterwerkjes van edelsmeedkunst. Een zijde: Desiree. Uniek en persoonlijk, dat zijn verlovings- breed gamma van stijlen, patronen, decora- Platte ring met zeer eenvou- Hoofdmotief van blinkende Discreet schaakbord-motief Effen verlovingsringen Zeer moderne, zeer bijzon- dig blader-motiefje op een sterren rondom multiglans rondom de afzonderlijke hoogglanzend uitvoering: derevijfstrooks-dessinering, achtergrond met ietsje ge- fond bestaande uit sierlijke, facetten zijn omen om hoog- klassiek formaat: breed- beurtelings in hoog-en mat- broken matgouden glans fijne cirkelmotiefjes. glanzend gepolijst of mat modern iets gewelfd opper- glanzende uitvoering fijn gepolijste iets aflopende door fijne arcerinkjes. vlak, vlakke rand. stermotiefje verlevendigt de rand. hart-baan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11