In de greep van het reus-achtige EEN LITERATOR OVER CALVINISME Lof voor moed van twee Katwijkse zeelui Ruimtevlucht via raclio te volden Monetaire hervorming in Indonesië Gezin van Hein moet ook Zwitserland uit Koninklijk silver voor de voorman-setter Labordusl iiXWE LLlUsL COURANT DINSDAG 14 DFX. Door dr. C. RIJNSDORP Op verschillende levensgebieden, onafhankelijk van el kaar, zijn termen gesmeed zoals Entmythologisierung, secu larisatie, ontluistering, verzakelijking, vermenselijking, démasqué, deromantisering; uitdrukkingen met een eigen achtergrond, sfeer, betekenis, strekking en die zeker niet tot één noemer kunnen worden herleid, maar die klimatolo gisch toch duidelijk verwant zijn. Het natuurwetenschappe lijk denken heeft de westerse mens van de bijbelse voor stellingswereld en taal vervreemd. De ervaringen van twee wereldoorlogen hebben de mens op zichzelf teruggeworpen. Evenmin als de chirurg op de punt van het lancet de menselijke ziel heeft gevonden, even zo min heeft de kos monaut in de ruimte God ontmoet. De geperverteerde psy chologie van Göbbels, de geactualiseerde mythologie van Rozenberg, de hersenspoelingen in Rusland en China, maar evengoed de dagelijkse reclame in het „vrije westen", heb- Den het woord en de credo's gedevalueerd. In de concentra tiekampen liep de grenslijn tussen moedig en laf niet evenwijdig met die tussen gelovig en ongelovig. Het wordt alles herleid tot de psycho-somatische structuur, met inbe grip van de erfelijke factoren. Kuyper schreef dat in het laatste der dagen de mensen stilletjes in een kelder zouden worden doodgeknuppeld en niet meer zouden kunnen getuigen. Martelaarschap zegt de moderne mens niets meer. Worden wij Boeddhist, omdat Boeddhistische monniken zich uit protest levend hebben laten verbranden? Is offervaardigheid een religieus bewijs? Radio en t.v.-acties weten uit alle kringen grote sommen los te krijgen, als het op het juiste moment maar op de juiste manier wordt aangepakt. Wat gedaan wordt uit lief de tot Jezus wordt als een zodanige daad niet herkend. De humanisten verwijten aan de christenen, dat zij onder het dienen van God de mens hebben verwaarloosd. En vele kerken beijveren zich die schade in te halen. Dominee en ouderling zijn gedevalueerd, maar de diaken (in de ruimste zin des woords) maakt nog een kans. Ik wil hier niet op de traditionele manier „waarschuwen tegen een dreigend gevaar" voor waarschuwingen tegen geestelij ke gevaren is de gemeenschap immuun geworden maar toch wel constateren dat men ook hier het ene moet doen en het andere niet nalaten. Een christendom dat de naaste verwaarloost, veroordeelt zichzelf: hoe kan men God lief hebben als men de broeders niet liefheeft? Maar een chris tendom dat in de dienst aan de naaste opgaat en God tot een stille vennoot heeft gedegradeerd, is alweer hopeloos in de sfeer van het secundaire terechtgekomen. En het houdt Men spreekt van concrete muziek, concrete poëzie: de beeldende kunsten streven naar het maken van werk van een duidelijk dingmatig karakter. De nuance is (behalve misschien in de internationale diplomatie) een gewelddadi ge dood gestorven. Radio- en t.v.-interviews zijn misschien eerlijker, maar ook brutaler, harder geworden. De t.v. verdraagt de fijne nuancering in woord en gebaar nauwe lijks. Het is een zegen dat de radio, waarbij het juist op de nuance aankomt, zich heeft kunnen handhaven en nu wel niet meer geliquideerd kan worden. Voor de evangeliever kondiging met haar scala van nuances blijft de radio naar mijn mening het ideale instrument. Voorzover ik begrepen heb wat Bultmann met zijn ont mythologisering wil. voel ik een ontstellend gemis aan dichterlijkheid. Plato greep naar de mythe wanneer de waarheid die hij zag in een dialectische ontvouwing niet kon worden gevangen. In een redenering gaan, van schakel tot schakel, kostbare imponderabilia verloren en niets is dommer dan een dus-dus-logica, waarbij men ten slotte in een fuik terecht komt van waaruit geen terugkeer mogelijk is. Daarom gaf God ons de poëzie, dat is de kunst van de imponderabilia, de bijtonen, waarbij denken en gevoelen, vermoeden en aanvoelen, het zien van verbanden, het spre ken als menselijke oerdaad, het zeggen van dingen die verder reiken dan de dichter zelf beseft, en nog meer zich verbinden. Op de openbaring Gods heeft de kerk meer formule ringen en redeneringen dan met hymnen gereageerd. Hiermee heeft dit min of meer improvisatorisch opgezet stuk zichzelf ten einde geschreven, gelukkig zonder perora tie en, naar ik hoop, ook zonder anti-climax. Zoals gezegd: het is een ontboezeming (gezellig ouderwets woord) en geen verhandeling; ik heb mijn gedachten de vrije loop gelaten. Vandaar het ontbreken van al te precieze verwij zingen en noten, om de aandacht niet af te leiden van de centrale overtuigingen waaromheen het opstel zich be weegt. Vandaar ook een zekere distantie van de onwrik bare kerkelijke standpunten, om in de botsingen tussen de mannen-en-paarden niet aanstonds onder de voet te wor den gelopen. Het lijkt mij overbodig aan het slot een samenvatting van het voorafgaande te geven: men kan een auto tot een blok schroot samenpersen, maar dan rijdt hij niet meer. Eén ding geeft me voldoening: ik gevoel tegenover geen mens ook maar enige rancune: wat ik bestrijd zijn houdin gen en toestanden. Dit stuk is uit nood geschreven. De aanleiding kwam van buiten af: een verzoek om te spreken over Modern Calvinis me. De trilling die dit schot-in-de-roos teweegbracht, is nog niet helemaal uitgewerkt. Maar het wordt tijd voor een laatste woord. En wat kan dat anders zijn dan de noodzakelijke aanvulling op het adagium van Groen van Prinsterer: Er staat geschreven, en er gaat geschieden. De serie „In de greep van het reus-achtige" is met deze aflevering ten einde. In het voorjaar 1966 zal de reeks artikelen van dr. C. Rijnsdorp in boekvorm verschijnen bij de Uitgeverij J. H. Kok, te Kampen. AMSTERDAM De raad voor de scheepvaart zal nader schriftelijk uit spraak doen in de zaak van de kotter Jacomina KW 219, die enige maanden geleden kapseisde en zonk. Intussen heeft de inspecteur voor de scheepvaart zijn grote bewondering uitgesproken over de schipper en stuurman van het gezonken vaartuig, die zich in een zeer penibele situatie hebben gedragen als mannen, waarop een zeevarende natie trots kan zijn. Al enige tijd is men bezig met het lichten van de Jacomina, maar door de ongunstige weersomstandigheden vlotten de werkzaamheden niet erg. De kotter zonk op 24 juli, niet ver van IJmuiden, kennelijk doordat de stabiliteit niet deugde. De inspecteur sprak in elk geval als zijn oordeel uit, dat noch de schipper noch de stuur man enige schuld of medeschuld treft aan het ongeluk. Een maand vóór de ramp was de Jacomina ingericht voor de boomkorvisserij. hetgeen van in vloed kan zijn geweest op de stabili teit. Schipper-eigenaar Arie van der Plas vertelde, hoe de ramp zich had toege dragen. Na twee stortzeeën begon zijn schip slagzij te maken. Alle beman ningsleden gingen aan de hoge kant staan, maar dat hielp niets. Vlak voor dat het schip kapseisde, sprongen de zes opvarenden in zee om binnen een half uur aan boord te worden genomen van de KW 119. De stuurman en twee man die niet konden zwemmen, zijn tot op het HILVERSUM In gezamenlijke programma's van AVRO. KRO. NCRV en VARA zullen Klaas Jan Hindriks en Eelco Schuller morgen middag en -avond via de zenders Hil versum 1, 2 en 3 rechtstreekse repor tages verzorgen van de vlucht van de Gemini-6 en de ontmoeting tussen de capsules Gemini-6 en Gemini-7. Via Hilversum 3 wordt om ongeveer half 3 een rechtstreekse reportage gege ven van de start van de Gemini-6, ge volgd door een overzicht van de ge beurtenissen sinds de start (twee minuten over vier) en om twee minuten over 5). Via Hilversum 2 zal van de start van de Gemini-6 eveneens een directe repor tage worden gegeven. Via deze zender volgt om 10 minuten over zeven een rechtstreekse reportage over de ontmoe ting tussen de Gemini-6 en Gemini-7. Om 10 uur. ook via Hilversum 2. wordt een overzicht gegeven van de gebeurtenissen sinds de ontmoeting. Hilversum 1 geef. om kwart over 6 een rechtstreeks verslag van de ontmoe ting tussen beide capsules. Om 10 voor 11 volgt nog een overzicht Vertragingen op rijkswegen DEN HAAG In verband met werk zaamheden Is de weg Geleen—Heerlen vanaf vandaag gedurende twee maanden voor het verkeer gesloten. Het verkeer wordt omgeleid, waarbij met vertraging rekening gehouden moet worden. Ook op de rijksweg AmsterdamNaar. den treden vertragingen op als gevolg van werkzaamheden aan de brug over hot Amsterdam Rijnkanaal. Daardoor ge bruiken de automobilisten de weg Bus- sum— Diemen. via Weesp. In de spitsuren vormen zich op deze weg kilometers lange files. Om filevorming en vertra ging te voorkomen, worden automobilis ten uit Hilversum en omgeving geadvi seerd gebruik *e maken van de route HilversumVreelandLoeoereloot en dan de rijksweg Utrecht—Amsterdam. laatst op de kiel van de nog enige tüd ondersteboven drijvende kotter gebleven. De sfipinper had zichzelf tUdig in veiligheid kunnen brengen als hij één der niet-zwemmers in gevaar had gebracht, maar hij wei gerde dat te doen en bleef b(J zijn collega's. Een derde nie-zwemmer had zich namelijk aan de omgekeerde dinghy vastgeklemd en de schip per kon dit reddingsvlot niet in de goede stand brengen zonder hem te laten verdrinken. Intussen heeft de scheepvaartin spectie het aanbrengen van ballasé- in schepen van het betrokken type voor geschreven. Weer negen straal vliegtuigen gekocht Panam heeft de grootste luchtvaartvloot SCHIPHOL Pan American World Airways heeft negen Boeirag 707 inter continental straalvliegtuigen gekocht twee voor vracht- en zeven voor pas sagiersvervoer. Een vroegere opdracht voor zes Boemgnpassagierstoestellen is omgezet in een bestelling voor leve ring van zes vrachtvliegtuigen van het type 707-323c. Panam kan zich nu beroemen op de grootste vrachtluchtvloot van de we reld (21 toestellen). Het totaal aantal toestellen dat Panam sinds 1955 bij de Boeing-fabrieken be steld heeft, is thans tot 111 gestegen. Woelingen te Medan DJAKARTA Veiligheidstroepen heb ben geschoten op twee duizend anti-com munistische betogers, die trachtten het consulaat van communistisch China te Medan binnen te dringen. Drie betogers zouden om het leven gekomen zijn. De betogers zouden woedend zfjn geworden toen de consul weigerde een verzoek schrift in ontvangst te nemen dat gericht was tegen de aanvallen van Radio-Peking op Indonesië. Volgens zegslieden zouden de veiligheidstroepen eerst in de lucht geschoten hebben en daarna op de beto- SINGAPORE President Soekar- no heeft strenge maatregelen aange kondigd om een eind te maken aan de steeds ernstiger economische crisis. Eén van de maatregelen is een nieu we roepiah die een waarde van duizend oude roepiah krijgt. Alle oude biljetten moeten, worden ingewisseld voor nieu we. Verder zou de president hebben be sloten rijksauto's te verkopen. De zwarte koers van de roepiah is thans 20.000 per dollar, de officiële 500 tot 5000 per dollar. Soekarno heeft bij een ontvangst verklaard: Ik ben een communist, althans in die zin, dat het communisme wordt opgevat als een leer, die streeft naar welvaart van het volk en sociale rechtvaardigheid. Soe karno vertelde nog dat Marx en Engels zich niet tegen de godsdienst zouden hebben gekeerd. HILLEGOM ..Zang en Kleur., houdt een tentoonstelling van baar vogels op zaterdag 19 december, in het jeugdhuis achter de St. Josephkerk. Ook zondag is de tentoonstelling open. Geen discriminatie bij toewijzing van woningen DEN HAAG Minister Bogaers heeft op schriftelijke vragen van het Tweede- KamerLid Scheps (soc.) geantwoord, dat er bij de toewijzing van huizen geen sprake is van discriminatie. De heer Scheps stelde deze vragen naar aanlei- ding van twee weigeringen tot verkoop van een flat. te weten aan een Chinees in Amsterdam en aan een DOS-speler Utrecht. Mocht de bewindsman toch blijken, dat er van discriminatie sprake is. dan zal hij maatregelen nemen. Bijgoedkwekers willen opheffing van minimumexportprijzen HILLEGOM. De vereniging Het Bijgoed zal binnenkort in een speciaal daarvoor te beleggen vergadering een beslissing nemen over de opheffing van mininiumexportprijzen. Deze bijeenkomst wordt belegd op verzoek van enkele leden die tijdens een gisteren in Haarlem gehouden ver gadering ai een beslissing wilden ne men. Omdat het punt niet op de agenda stond, kon het niet in behandeling wordien genomen. Voorzitter Broeze noemde het afge lopen seizoen zeer gunstig voor de bij goedkwekers. De export nam vrijwel alle artikelen grif af en de prijzen waren lonend. Ook de crocussen deden het beter, al werden de kwekers er, zoals de voorzitter zei. „niet vet van". De gezondheidstoestand vah de bij goedgewassen is mede dank zij het goede voorlichtende werk van de heer Van Os en de zijnien sterk verbeterd. Uitschieters waren dit jaar de abnor maal dure scilla's en de uitzonderlijk slecht betaalde cKionodoxa's. De bijgoedgewassen komen steeds meer in de belangstelling en de afzet mogelijkheden zijn veel groter gewor den. Vooral van de ixia's worden te genwoordig enorme hoeveelheden ver werkt. Ook van de anairylis zijn. dank zij de verlaging van de mep. meer bol len geëxporteerd. De voorxitter merkte op dat „bij goed" geen juiste benaming meer is. Wellicht, zo zei hij, gaat in de EEG de tulpecultuur steeds meer over in handen van de landbouwers, terwijl de bollenkwekers zich intensiever met het bijgoed zullen gaan bezighouden. Tij dens de rondvraag stelde de heer Bijl van Duivenbode voor een prijsvraag uit te schrijven om zo tot een betere benaming te komen. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van J. Benschop, P. J. Bos en P. Drost gekozen J. Bos te Lisse, Th. F. Kortekaas te Lisse en J. P. A. Dames te Haarlem. Niet goedschiks dan kwaadschiks" (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Ook het gezin van Hein Fentener van Vlissingen vrouw en vier kinderen zal Zwitserland op korte termijn moeten verlaten. De autoriteiten in Bern zijn van mening dat de Amerikaans- Nederlandse miljonair, die op 12 ok tober j.l. door politie-beambten over de Franse grens werd gezet, tijd ge noeg heeft gehad om in een ander land een nieuwe woonplaats te vin- Vóór 18 december zal mevrouw Fentener van Vlissingen het Zwitserse ministerie van justitie op de hoogte moeten stellen van de stappen, die zij ten behoeve van haar vertrek heeft ondernomen De echtgenote van de genaturaliseerde Amerikaan is Neder landse; zijn kinderen zijn statenloos. Een en ander werd ons dezer dagen in Amsterdam meegedeeld door Hein Fen tener van Vlissingen, die in het wereld nieuws kwam door een conflict over zün 68 cm te hoge villa in Saint Suipice aan het Meer van Genève ais gevolg waarvan hij uiteindelijk uit Zwitserland werd verbannen en die zijn gevecht tegen „het onrecht, dat mjj werd aange daan" nog steeds niet heeft opgegeven. Opgebeld „Het is een schande", zei hij. „Mijn ge zin wist weliswaar dat het Zwitserland zou moeten verlaten maar niet dat het dwangebevel al zo spoedig kwam. Van morgen heb ik de Bondspresident ge beld. Ik heb hem via zijn kabinetschef verteld dat ik een dergelijke maatregel gewoon niet neem. Mijn vrouw heb ik opdracht gegeven geen visa voor onze statenloze kinderen aan te vragen, autoriteiten zullen dan niets kunnen be ginnen". Een andere zaak, waarover Hein Fentener van Vlissingen het Zwitser se staatshoofd belde, betreft de aca ciabomen, die in zijn tuin moeten worden gekapt. Het rooibevel is deze week aan z'n moeder, die in een villa naast de zijne woont, overhandigd. Hoewel de bomen er al veertig jaar staan, heeft btiurman Wolff, waar de Amerikaanse Nederlander al zijn el lende aan heeft te wijten, thans ont dekt dat ze indertijd niet volgens de geldende bepalingen zijn geplant... .Ik heb de president voorgesteldal dus de miljonair. ..mij een tijdelijke ver blijfsvergunning te verstrekken om m'n zaken te regelen. Per slot van rekening zijn al m'n bankrekeningen geblokkeerd. Op grond van het feit. dat ik nog altijd in Zwitserland wil blijven wonen en in de periode van mijn gedwongen ver blijf buitenslands niet tegen het land en zijn volk heb geageerd, heb ik tevens om heropening van m'n processen verzocht. Is er goedschiks niets te bereiken, dan gaat het kwaadschiks. Niemand kan me verhinderen met de Kerstdagen bij mijn vrouw en kinderen te zijn". Kerst In de Kerstweek gaat Hein Fentener van Vlissingen. hoe dan ook. proberen Zwitserland binnen te komen. Hjj ris keert hierbjj een gevangenisstraf van 6 manden, maar hij weet zeker dat hjj de Zwitserse publieke opinie op zijn hand heeft. Het kan hem trouwens niet sche len wat er gebeurt. Ook al moet hij zes Ten slotte hield de heer Muller ran het Laboratorium voor bloem- bollenonderzoek een causerie ove: ..Warmwaterbehandeling van bijgoed". SPORT EN WEDSTRIJDEN Fred A. Maier won op Inzells kunstijs INZELL Fred Anton Maier, de Noorse wereldrecordhouder op de 5000 m heeft tijdens int. wedstrijden ter gele genheid van de opening van Dultslands kunstijsbaan te Inzeil, de 1500 en 5000 m gewonnen. Uitslagen: 1500 m: 1 Maier (Noorw.) 2 14.8. 2 Thomassen (Noorw.) 2.15.9, 3. De Riva (It.) 2.17,4. 4. Zimmermann (Duitsl.) 2.19.6. 5. Jürgen Traub (DuitsL) 2.19.9. 6 Kwiatkowski (Duittsl.) 2.20 0, 7. Günrter Traub (Duitsl2.21.0. 5000 1. Maier 8.07.9, 2. Thomassen 8.27.2, De Riva 8.30.0. Nederlands elftal in Rotterdam tegen Duitsers DEN HAAG De interland voetbal wedstrijd NederlandWest-Duitsland zal woensdag 23 maart 1D66 in het Rotter damse Feyenoordstadion worden ge speeld. Het is de eerste maal dat beide landen elkaar in Rotterdam ontmoeten. Het laatste duel. op 21 oktober 1959 in Keulen gespeeld, werd door Nederland met 70 verloren. Wereldrecord 39 WARSCHAU De Poolse Olympische en wereldkampioen bij de nationale teamkampioen schappen van zijn land zaterdag Waidemar Baszanowski verbeterde het 39e wereldrecord van het jaar 1965. Baszanowski trok in het licht gewicht 134 kg en verbeterde daar mee het oude record dat sinds 17 maart van dit jaar op naam van Sergei Lopatin (Rusl) stond, met één kilo. Postrekening op naam van beide echtgenoten DEN HAAG. De mogelijkheid be staat een postrekening te openen, die op naam staat van een echtpaar \Idus een mededeling in het maandelijks orgaan •MT-nieuws. Dit biedt vooral voordelen voor keninghouders die vergunning hebben ontvangen kas-cheques aan te bieden '_mdat deze cheques dan zowel door de man als de vrouw kunnen worden gete kend en geïncasseerd zonder overdracht Opening van een nieuwe of wijziging an de tenaamstelling van een postreke ning op naam van beide echtgenoten kan geschieden door invulling en onder tekening van een aan het postkantoor verkrijgbaar formulier. jaar de gevangenis in, h(j wil en zal een poging wagen met de Kerstdagen in Saint Suipice te zjjn In Nederland, waar de balling reeds sinds enkele weken verblijft, is hij bezig met het schrijven van een boek. Het is opdracht van de uitgeverij De Be zige Bij en het zal onder de titel Men senpeper („geen hazepeper dus") eind januari van het volgend jaar verschij nen. Het manuscript heeft niet zijn uit wijzing uit Zwitserland tot onderwerp, naar zijn levensfilosofie. Andreiko op kop in Russische damstrijd TASJKENT In het toernooi om het elfde damkampioenschap van de Sovjet unie, dat met 22 deelnemers (zonder Koeperman en Tsjecholew) in Tasjkent wordt gehouden, leidt de jonge Andreiko uit Riga na de twaalfde ronde met 20 punten. De Moskoviten Galkin en Sjitkin delen met 16 pt. de tweede plaats. Agafo- now (Moskou) en Kaplan (Kiew) volgen met 15 pt. DGZ degradeert uit ereklas-dammen ZWOLLE De beslissingswedstrijd tussen De Goede zet uit Groningen en Ons Genoegen uit Utrecht, waarin moest worden uitgemaakt, welke van de twee met het Gelderse Huissen uit de nationale ereklasse dammen moet verdwijnen, is zaterdag met 146 door Ons Genoegen gewonnen. Een internationaal syndicaat onder leiding van Lehman Brothers zal 20 miljoen 4^2 pet gegarandeerde amortisa tiefonds-schuldbrieven van Federated Department Stores international Com pany. vervallend 15 december 1985. in Europa aanbieden a 100 pet benevens rente. De aanbieding geschiedt uitslui tend buiten de Verenigde Starten en niet aan Amerikaanse burgers. F.D.S. heeft een keten van 87 waren huizen en speciale winkels in verschil lende delen van de V.S. De Nederlandse Nestor (2000 ton) is na de inmiddels gebluste brand aan boord door een Cyprische sleepboot naar Famagusta gesleept. Roma voor drie jaar geschorst LONDEN De Italiaanse voetbalclub Roma is voor drie jaar uitgesloten, van deelname aan het toernooi om de Europa beker voor jaarbeurssteden we gens wangedrag van zijn sup porters. De commissie van het toer nooi heeft gisteren dit besluit genomen naar aanleiding van rapporten over de wedstrijd op 6 december tussen Roma en Chelsea, toen toeschouwers pro jectielen in het veld wierpen, waardoor twee Chelsea-spelers gewond zijn geraakt. BROODPRIJS (Vervolg van pagina 1) Buitenland De heer Vlug bracht naar voren, da' situatie in Nederland in vergelijking het buitenland nog niet zo slecht is. Nederland kost het brood f 72 per 100 in België is de prijs f79 en in Duitslai 185. Drs. Schmelzer vroeg zich af of i op zaterdag de warme maaltijd niet k vervangen door een broodmaaltijd, zon het broodverbruik weer stimulere Een woordvoerder van het minister V van econ. zaken heeft vanochtend klaard. dat er nog geen afspraak een bespreking met minister Den U is gemaakt. Wel is enige maanden gel den m beginsel algesproken, dat aan het einde van het jaar aan tafel i gaan zitten om de ontwikkeling ten en prijzen te bespreken. LEIDEN Burgemeester mr. G. C. van der Willigen bracht vanmiddag in restaurant Van der Heijden hulde de heer A. Labordus (65), Da Costa- straat 57. Deze trad veertig jaar gele den in dienst van drukkerij P. J. Jan sen. Na de staat van dienst van de ju bilaris te hebben gememoreerd, speld de de burgemeester hem de zilveren medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau, op de borst. De heer Labordus trad in dienst genoemde drukkerij als handzetter. Na verloop van tijd werd hij belast met de opleiding van personeel. Per jaar had hij 18 leerlingen en in totaal behaalden 178 jongeren dank zij de activiteiten v£ V erkeersonderzoek in Boskoop BOSKOOP Als voorproef op het grote verkeeraonderzoek, dat volgend jaar in west-Nederland wordt gehouden, heeft dinsdag jn Boskoop een verkeers onderzoek op kleine schaal plaats. Alle verkeer dat Boskoop passeert wordt, voorzover mogelijk, staande ge houden. Iedereen krijgt dan een formu lier uitgereikt en moet zijn naam en adres opgeven, wat op een bandrecorder wordt opgenomen. In treinen en bussen worden de formulieren van tevoren uit- Twee jaar zat de jubilaris in het 1 stuur van de afdeling Leiden van de All gemene Grafische Bond maar door tiji nood moest hij bedanken. Verder was fc geruime tijd secretaris van de speeltuii vereniging Westerkwartier en voorts w; hij oprichter van de niet meer bestaand voetbalvereniging ..Sportman". Ministers antwoordenj Geen losse patronen! voor de politie HAA(f ministers vq justitie en binnenlandse zaken zit I tegen losse patronen in de pistolfl I van politieambtenaren. Zij antwoor I den dit op schriftelijke vragen val I het Tweede Kamerlid Lelbbrand I (soc.). Aan invoering van losse pa i tronen kleven volgens de bewind* heden enkele nadelen. Als het publiek weet. dat het eerstt 1 eventueel tweede schot niet echt 4 zullen zij geen gehoor geven aan e« bevel tot stoppen. Vergissingen bij het laden zouden catastrofale gevolge! kunnen hebben. In geval van nood kai de politie-agent, als het eerste en twel de schot losse patronen zijn. ziehzea en eventueel burgers niet beschermel Snel afschieten cn laden blijkt in dd praktijk moeilijkheden op te leveren, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 10