Nieuwe JLeidse Courant Beukende zuidwesterstorm: water gevaarlijk hoog Podgorny president na aftreden zieke Mikojan Werkgevers: géén f 25 miljoen p. j. DERBY UP© DRINK N.S. roepen hulp militairen in Commentaar Jitkeringen georganiseerde werknemers gaan niet door Wél f 12 5 min. jaarlijks aan vakbeweging Textielconcern gaat sterk inkrimpen Ontslag voor 1100 man Normen bijstand f 57-f 70 Gestapoleider Weygandt gearresteerd District Zuid: beperkte dijkbewaking weerbericht (■'■'O BR f Vrijdag 10 december 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ii ghebleven mijn hert in teghenspoet!" V. krant van formaat f 0,83,. p.m. 3,55, p.kw. 10.70 Klachtendienst bezorging 16.00—19.00 In Terkaple (Fr.): per roeiboot naar huis. - reeds toegezegde - (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Een dag na het oonpolilieke échec in de Stichting 'an de Arbeid is ook het overleg ussen werkgevers en werknemers het verlenen van extra uitkerin gen aan leden van de vakbeweging >p een volslagen mislukking uitge- open. Onder druk van de centrale werk leversorganisaties hebben de onder- lemersvertegenwoordigers in de commissie van tien" hun aanvanke- ijke toezegging-in-principe om aan e georganiseerde werknemers bij ïun pensionering f 50 per lidmaat- ichapsjaar (neerkomend op een to- ale reservering van ca. f 25 miljoen jaar) te betalen geheel ingetrok- ;en. Wél hebben de werkgevers hun toe ging gestand gedaan om bedrijfs- akken en ondernemingen te adviseren 10 per jaar per georganiseerde werk- lemer (neerkomend op een jaarlijks ledrag van ca. f 12,5 miljoen) te be- alen ter financiering van collectieve akbewegingsactiviteiten. ,Erom vechten'" Deze forse stap terug hebben de oerkgeversorganisaties, zo werd gister- vond na afloop van de besprekingen 'erklaard, moeten doen als gevolg van e „voortijdige perspublikaties over eze zaak". Daardoor waren extrc uit dringen aan de georganiseerde werk- de nieuwste, de fijnste L puur of met'n tic 1 'n Hero produktI nemers „aan hun leden niet meer te verkopen". Bovendien zijn de werk gevers tot de overtuiging gekomen dat dergelijke uitkeringen discrimi nerend zouden zijn t.o.v. de niet-geor- ganiseerden. De vakbewegingsvertegenwoordigers in de commissie van tien" maakten duidelijk dat de vakbonden, die hun activiteiten op dit vlak hebben gestaakt om ruimte te makeh voor een centrale regeling, bij de nieuwe loononderhan delingen stellig krachtiger dan voor heen op de vorming van fondsen t.b.v. Doordat een houten damwand bezweek, is bij de overweg in de buurtschap Bijsteren een deel van de spoorbaan Amersfoort Zwolle door het water wegge slagen. Vijftig militairen uit het garnizoen Harderwijk bieden de NS-mannen de helpende hand. georganiseerde werknemers zullen aan dringen. „Zij zullen er om gaan vech ten en het is zeer de vraag of daarbij de grenzen van f50 en f 10, die wij bereid waren te aanvaarden, in acht zullen worden genomen, temeer omdat er al diverse overeenkomsten met hogere bedragen liggen", zo werd ver klaard. (Voor vervolg zie pag. 9) Treinongeluk in Birma: 69 doden RANGOON Op rond 270 km ten noorden van Rangoon zijn gisteren een passagiers- en een goederentrein op el kaar gereden, waarby 69 mensen om het leven kwamen en ruim 180 werden gewond. Deze treinramp is de ergste in de geschiedenis van Birma. AMSTERDAM Wegens poging tot beroving van een taxi-chauffeur heeft het gerechtshof in Amsterdam de achttienjarige Ghanees Charles F. ver oordeeld tot vier jaar met aftrek. (Van een onzer verslaggevers) 1~^E beukende zuidwester storm (windkracht 9) heeft nergens het water J-J van de grote rivieren tot gevaarlijke hoogte opgestuwd. Alleen in mid den-Friesland heeft de onafgebroken zware regenval voor een kritieke situatie gezorgd. Vele polderdijkjes zyn bezweken en nog een aantal staat op het punt door <e breken. Tal van boerderijen zyn van de buitenwereld geïsoleerd. Alleen per roeiboot zyn zij nog bereikbaar. Rond de dorpen Terkaple en Snik- zwaag is de toestand het ergst. De abnormaal hoge waterstand van het Snekermeer heeft de wegen naar Goegarijp onbegaanbaar gemaakt. Het dorp is praktisch niet meer be reikbaar. Bij de met wateroverlast kampen de industrieën op het zg. Sneker- eiland ontstond paniek, toen het wa ter een touwfabriek binnendrong. Deskundigen van rijkswaterstaat stelden vast, dat het peil van de Frie se boezem rond Sneek in één etmaal met meer dan veertien centimeter steeg tot zeventig centimeter boven het Fries zomerpeil. In de loop van gisteravond liep een deel van de Workumerwaard, in zuidwest-Friesland onder water. Boe ren konden hun vee nog net op tijd in veiligheid brengen. Tal van wegen hebben schade opgelopen, op diverse plaatsen dreigen verzakkingen. Op de besturen van boezemwater- schappen en polders in Friesland is dringend beroep gedaan niet meer uit te malen op de boezem om overstro ming van nog meer polders te voorko men. Spoor- en wegverkeer Overlast veroorzaakte de storm vooral aan het spoor, en wegverkeer. Een deel van de spoorbaan Amers foortZwolle bij Nykerk werd van nacht weggeslagen na het breken van een houten damwand. Het treinver keer tussen Amersfoort en Zwolle zal hierdoor voorlopig met hindernis sen verlopen. De sneltreinen van Amersfoort naar Zwolle ryden via Deventer, de overige gaan tot Nij- kerk respectievelijk Putten. Tussen Putten en Nijkerk worden de passa giers met bussen vervoerd. De damwand was nodig voor de leg van een persleiding onder de spoor baan. De NS verwachtten dat het her stel in de loop van de dag gereed zou komen. Een krachtige windvlaag blies gister avond een houten abri van het station te Rijssen weg. Het schuilhuisje kwam Verschuivingen in de top te Moskou Einde aan carrière van Sjelepin MOSKOU In de topleiding van de Russische communistische partij hebben zich gisteren twee opzienba rende mutaties voorgedaan: de af zetting van vice-premier Sjelepin als hoofd van een belangrijke com missie en de vervanging van de 70- jarige Mikojan, voorzitter van het presidium van de opperste Sowjet, een post die gelyk staat aan het pre sidentschap, door de 62-jarige Ni kolai Podgorny. Mikojan zelf verzocht om zijn ontslag in verband met zijn gezondheid. Op de bijeenkomst van de Opperste Sowjet Mikojan: „Ik ben ziek geweest en ik mag me niet meer vermoeien. Daarom ver zoek ik het Centrale Comité mij te ont heffen van mijn functie". Lofrede De hoge politieke figuren in Rus land toerden gisteren broederlijk op een rijtje gefotografeerd. Het zijn. v.l.n.r.: de nieuwe president Podgorny, zijn voorganger Miko jan, premier Kosygin en partij leider Breznef. loopbaan hij sinds de burgeroorlog schetste. Hij gaf uitdrukking aan de erkentelijkheid van het Russische volk voor het werk dat Mikojan in een halve eeuw ten behoeve van de Sowjetunie had verricht. Mikojan blijft echter lid van het presidium. Ontroerd Mikojans stem trilde van ontroering toen hij zijn aftreden bekendmaakte. In de zaal waar de 1400 afgevaardigden bijeen waren was het doodstil. Na de verklaring van Mikojan werd niet ge» applaudiseerd. De meeste waarne zien in deze wijziging niet veel politieke betekenis. Podgorny heeft zijn carrière voor het grootste deel in de communis tische partij van de Oekraine gemaakt. Hij heeft na de machtsovername door i Kosygin, dit duo zijn trouw Ambitieus Het ontslag van Sjelepin uit de meest invloedrijke posten in partij en staat be tekent dat aan zijn snelle opkomst een eind is gemaakt. Begin dit jaar werd hij door vele Russen beschouwd als even tuele opvolger van partij-secretaris Brezj. nef. De hardnekkige geruchten over zijn ambitie voor een hoge functie kunnen tot zijn ontslag hebben bijgedragen, me nen waarnemers. Dit is de 47-jarige Sjelepin, voor malig Russisch vice-premier en ex-voorzitter van de commissies van toezicht van volk, partij en staat. Gisteren is hij door premier Kosygin uit deze functies ont heven. op de rails terecht op vrijwel hetzelfde ogenblik, dat de sneltrein uit Ensche de passeerde. De abri werd versplin terd. De trein kreeg enige schade, maar kon verder rijden. (Voor vervolg zie pag. 11) •Russische TV: Pas op gele gevaar - pagina 7 Wij wilden perfecte misdaadpagina 7 Tantièmes Hoog ovens te hoog pagina 11 DIEPE1SHORST: PROTEST - pag. 11 tSa de winter de herfst pagina 11 Sport pagina 15 Vier van zeven fabrieken Texoprint dicht HELMOND Texoprint zal het aantal produktieplaatsen verminde ren van zeven tot drie te Hel mond, Boekelo en Enschede. Anker smits Textielfabrieken te Deventer worden gesloten. Besprekingen zijn gaande om dit tikelenpakket elders onder te brengen. De produktie van filmdrukartikelen wordt samengetrokken te Boekelo, ook die van De Nijverheid, evenals die de katoendrukkerij De Kempen te Lom mei in België. Het gehele verdere be drijf van De Nijverheid gaat naar Boe kelo behalve de ruwdoekweverij, die te Enschede blijft. Een klein deel var personeel van De Kempen en Anker- Minister Vrolijk: DEN HAAG Het basisbedrag in clusief kleding en brandstof, exclu sief huur en premie ziekenfonds en aanvullingsfonds varieert tussen rond f 57 en f 70 voor echtparen en f 37 en f 52 voor alleenstaanden. In Amsterdam zijn deze bedragen resp. f 78 en 54.30, waarbij echter de huur is inbegrepen. In Eindhoven wordt het weekbedrag binnen zekere gren zen afhankelijk gesteld van het gel dende bruto-loon voor de cliënt. Dit staat in een der bijlagen van de memorie van antwoord die de minister cultuur, recreatie en maatschappelijk werk de Tweede Kamer toezond. Daarin wordt een overzicht gegeven van de richt lijnen der bijstandsverlening, zoals die in ongeveer 100 gemeenten worden toege past. Die gemeenten geven vanwege hun grootte en spreiding over het land waarschijnlijk een enigszins representa tief beeld, zegt minister Vrolijk. Uitwijzing Nederlandse journalisten Z.-Afrikaans blad levert felle kritiek op Verwoerd JOHANNESBURG Het blad The Star heeft gisteren krachtige kritiek geleverd op het besluit van de Zuid- afrikaanse regering geen visum te ver strekken aan de journalist Ben van Kaam van het Dagblad Trouw en aan t.v.-produeer Henk Biersteker van het IKOR. „Met die ene beslissing heeft de rege ring het werk van jaren van haar voor lichtingsdienst teniet gedaan en heeft zij het zichzelf moeilijker gemaakt dan ooit om Nederlanders te overtuigen van de rechtvaardigheid van de zaak die zij voorstaat", aldus het blad. Het is te be grijpen dat de pers in Nederland veront waardigd en wantrouwend is. Er moet iets helemaal mis zijn met de apartheid", luidde de conclusie van The Star. smit wordt overgeplaatst en voor de overige 1100 tot 1200 man zal men over leg plegen met de vakbonden, over een bevredigende fünanoiële regeling, daar de werkgelegenheid geleidelijk daalt. Het gehele personeel Is 4900. De voortschrijding van de Euro- markt, de politieke gebeurtenissen in Afrika en de stijgende loonkosten maken het namelijk noodzakelijk de proA-^ie on enkele meest economi- sohiv, p'.aatsen samen te trekken. Het is slechts een strategische terugtocht om de slagvaardigheid te vergroten, aldus het bestuur. DUSSELDORP De politie heeft gisteren Herbert Weygandt, ex-kolonel van de SS en voormalig hoofd van de Gestapo, in Wupperthal gearres teerd waar hij zich twintig jaar lang schuil heeft gehouden onder dc naam Heinrich Walter. Weygandt wordt verdacht van mede plichtigheid aan de dood van 56.000 PooJ- se_ en Duitse Joden. Hij zou verder be vel hebben gegeven tot het doodschieten van een onbekend aantal Poolse slaven arbeiders. Weygant werd gevonden nadat de bankrekeningen van zijn vader, een rijke architect, waren nagegaan. De vader is vorig jaar overleden. Uit zijn bankreke ningen bleek dat hij regelmatig bedragen ""'ermaakte aan Heinrich Walter. Door n vergelijking van foto's kwam vast te staan, dat Walter en de nojgere Wey gandt dezelfde persoon waren. De politie zoekt nu naar een aantal van zijn mede werkers, die wellicht ook onder valse lam leven. GEEN VOETBAL DEN HAAG De KNVB heeft om kwart over twaalf vanmorgen alle voor morgen vastgestelde voetbalwedstrij den afgelast- Ook in alle afdelingen van de KNVB wordt morgen niet ge- ovetbald. VRAGEN In antwoord op vragen van de heer Van Dis heeft dc regering erkend, dat een regeringsdelegatie de slui ting van het concilie heeft bijge woond. De regering was in 1948 ook bij de Wereldraad van Kerken te Amsterdam, voegt zij er onder meer aan toe. Het regeringsantwoord op de vragen roept wel andere vragen op. Behalve te Amsterdam heeft de Wereldraad ook elders ter wereld belangrijke bijeenkomsten gehouden. Was de re gering daar ook En in welk een mate was zij bij andere belangrijke kerkelijke gebeurtenissen in het eigen land De regering, aldus luidt in dit ver band haar antwoord, zal zonder dis criminatie overwegen of zij aan uit nodigingen gevolg zal geven. Men mag zich afvragen, of dat voor genomen overwegen-van-geval-tot- geval al niet enige mogelijkheid tot discriminatie inhoudt. Maar afgezien daarvan, worden hier misschien tegen haar bedoelen in kerken niet tot uitnodigen ge drongen Straks wil en kan mis schien ook de ene kerk mogelyk voor de andere niet achterblijven. Tenzij er meer helderheid ontsta. De regering gaf in haar antwoord ook een opsomming van andere re geringen, die zich te Rome hadden laten vertegenwoordigen. Het is een indrukwekkende lijst. Toch misten we nogal wat namen vele zelfs. Hadden die landen, na overweging uiteraard, afwijzing van de uitnodi ging toch juister geoordeeld? DEN HAAG De rijkswaterstaat heeft vanmorgen i.v.m. zware storm beperkte dijkbewaking ingesteld in district zuid. Dit omvat Zeeland. Noordbrabant, Zuid-Holland en Noord-Holland tot en met Callants- oog. Wiiwl neemt af Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele buien. Krachtige tot matige aan de kust aan vankelijk nog harde wind tussen noord west en west. Koudere nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). I BRIESTRAAT 173 Lid Stichting Bontwaarborg TREINTJE OP BOLKNAK Een goede sigaar en treintje spelen. Het is voor vele mannen een uitste kende combinatie voor hel doorbrengen van hun vrije tijd. De meneer van de foto woont in de Duitse stad Frank fort. Hij heeft trein en sigaar letterlijk gecombineerd. Zijn emplacement vol lij nen, wissels, locs en wagons is zo klein gehouden, dat drie speelgoedlocomotie ven op een flinke bolknak kunnen staan. En van bolknak naar bolbon is slechts een stap. Bij het ge not van een goede si gaar kan men ook nog wat anders doen. nJ. over onze krant praten, en daarbij komt dan dc bolbon van de achterkant weer uitstekend van

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1