Voor derde radionet in 1966: 3,5 miljoen i Het geheime dorp j Vier maanden verbeterd programma Ex-directeur van Grundig gearresteerd Moeilijk stuk dat veel aandacht vraagt Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt. Senmoet DONDERDAG 9 DECEMBER 1963 ETHERGOtVEN-ETHERGOlVENETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN fHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN. -W RILVERSUM Minister Vro lijk zal de gezamenlijke om- g^porganisaties, die thans het •de radionet verzorgen (AVRO, 10, NCRV en VARA) voor het ir 1966 ten bate van deze pro- imma's een som van 3,5 mil- gulden toekennen. Dit be- :ent, dat men voorlopig kan tken aan enige verbetering van uitzendingen, hoewel het pro- i het uitgesproken karak- van „veel lichte muziek" zal jven behouden. Er mag echter nieuw personeel worden igetrokken voor de verzorging het derde net. e vier omroepen hebben de lister toegezegd, de expfoita- van Hilversum III gedurende jeerste vier maanden van 1966 zullen voortzetten, daarna is luw overleg nodig. Meer personeel aantrekken (Van onze radio- en tv-redactie) Commentaar Zeeland vooruitlopend op de gebeurtenissen I volgende week heeft de AVRO- gisteravond alvast een docu- htaire over Zeeland uitgezonden. 1 rustig, goed stuk werk, dat van- Ispre/cend begon met beelden van mteuiue Oosterscheldebrug en ver- I de betekenis van het Deltawerk Jtoonde: ontsluiting van Zeeland waterloopkundige winst voor het Jele land. jSlles werd nog eens nagegaan: in- riaUsatie met beroepsomschakeling velen, het langzame teruglopen 1 de agrarische stand en de toe ging van het toerisme op wat eens moeilijk bereikbare Zeeuwse i waren. werd gesproken met deskundi- en met de bevolking zelf (daar- r was Rob Füncke op een Zeeuwse iloft) over verléden, heden en toe tst. Prognoses voor na 1980 gaven de fessoren Thijsse (planoloog) en human (socioloog). Daarbij kwa- (i weer de problemen van teveel ten en teveel auto's op tafel. Prof. iwman gelooft, dat de overbevol- g meer een Europees verschijnsel worden en dat nog psychologisch len: de veelheid van mensen zal Iauwend gaan werken, al zit men tar niet letterlijk in de weg. Daar- denkt hij aan een nieuwe emigra- olf en aan veel meer reizen, voor ier vliegtuig „op een manier waar- Iwij nu nog geen voorstelling heb- i". Intussen zullen dan in Zeeland Deltawerken gereed zijn met de van de Haringvlietdam als pfdkraan voor de zoetwatervoor- fing in Nederland" en wie weet een vaste oeververbinding met \uws-VUianderen, zoals AVRO- fentator Frans van Houtert tot slot Iiste. Installatie nieuwe pesturen NTS-NRU op 22 december (Van c e radio- en tv-redactie) ÏLVERSUM De nieuwe besturen NTS en NRU zullen woensdag 22 •mber in de NCRV-studio worden italleerd. Met deze installatie mag de overgangsperiode naar het nieu- omroepbestel als geopend beschou- Met deze organen alsmede met de iramma- en coördinatieraden mag immers NRU en NTS „nieuwe stijl" oeten. Alle nieuw samengestelde be- irlijke lichamen zullen met ingang 1966 dus kunnen gaan werken. De lende jaren zal er veel en grondig leg moeten worden gepleegd, niet ;n binnen de omroep, ook met minis- Vrolijk en zijn naaste medewerkers. h\ H. Witschi zeventig jaar Het moet niemand verwonderen, dat de omroepen deze restrictie in tijd hebben gemaakt. Daarvoor zijn drie redenen. Ten eerste: de som van 3,5 miljoen is te gering om er een jaar goed mee rond te komen, maar de minister houdt kennelijk een slag om de arm in verband met punt twee: zal de reclame in de radio zoveel baten opleveren dat men op alle drie de netten meer armslag krijgt? En ten derde: men verwacht dat na een aanlooptijd van drie a vier maanden de nieuwe radio-pro grammaraad wel zover is ingewerkt, dat hij wellicht medezeggenschap over het derde net wil hebben. U ziet, de omroepen zijn op het ogen blik de handen gebonden. Gebrek aan geld, onzekerheid aangaande de invoering van reclame (en de ontvang sten daaruit) plus de verwikkelingen van het overgangsbestel maken toezeg gingen op langere termijn onmoge lijk. Maar intussen zijn we dan met de „juke-box", op FM en draadomroep te horen (want een nieuwe middengolf is nog steeds niet aangeduid), ook na de op 31 december aflopende „experimen tele" termijn weer vier maanden onder dak. Hoe dan? Het zal iedereen genoegen doen. te ho ren dat op Hilversum III ..de program ma's zullen worden verbeterd". Dadelijk rijst de vraag: ,,Hoe dan?" Hiermede heeft de NRU. die dinsdagmiddag in gesprek met minister Vrolijk aangaande bovengenoemde feiten tot overeenstem ming kwam, niets te maken. De uitvoe ring van de besluiten ligt immers in handen van de omroeporganisaties. Bij deze informeerden wij dus verder. Erg veel nieuws kon men ons nog niet vertellen: het drukke overleg is gaan de. Wel kwamen wij te weten, dat ook in de komende vier maanden het draaien van platen nog hoofdschotel zal blijven. Maar met wat meer geld ter beschikking men ook ensembles laten optreden een aaneengesloten muziekprogram- GfuepGet/AAa Quiz Interland tot januari uitgesteld HILVERSUM Aangezien op woens dag 15 december in België de Euro pa-Cup wedstrijd Standaard Luik-Liver- pool wordt gespeeld en deze bij onze zuiderburen natuurlijk in het middel punt van de belangstelling staat, terwijl bovendien drie van de Luikse spelers uit Tongeren afkomstig zijn, moet de quiz Interland (van BRT en NCRV) die avond van het tv-scherm wijken. Het spel tussen Enkhuizen en Tongeren is daarom uitgesteld tot zaterdag 8 janua ri. Het 16.500 inwoners tellende Tongeren iu op de avond van 15 december veel teveel in beslag genomen zijn door de spanning over de voetbalwedstrijd om >k maar enige redelijke prestatie tegen- .-er Enkhuizen te kunnen leveren. Het programma van de NCRV-televisie jor woensdag is nu als volgt gewijzigd: 20 uur muzikale show .Athene" uit de Intertelserie „Melodie van een stad", 9-10 derde documentaire van Kees Langeraad over dienstplicht, 9.50 optreden van Les Frères Jaques, 10.15 Attentie en 10.35 uur dagsluiting. ma. In geen geval zullen de omroepen bestaande rubrieken of programma' (bijv. voor de zieken, voor de vrouw, d jeugd of bejaarden) van Hilversum I of II uitbreiden naar het derde net. Bij het aantrekken van nieuw perso neel denkt men ook aan het voor bepaal de korte reportages gebruiken van losse medewerkers. Meer medewerkers zijn intussen hoog nodig. Bij verschillende omroepen werd ons verzekerd: „In deze drie maanden hebben we eigenlijk roofbouw gepl op onze mensen. Dat kan zo niet blijven. Ook de NRU heeft haar technici beschik baar gesteld die buiten hun volledige dagtaak moesten werken. Voor even dat, lang kan het niet duren. Er móét hulp bij komen. Ook het in elkaar zetten van een platenprogramma kost een hoop tijd, dat vergeet men wel eens." Verder weet men nog niets belangrijks te vertellen: misschien wat meer actuali teiten, heel misschien eens een kort hoor spelletje. maar in hoofdzaak blijft Hil versum m tot mei zéker: een grabbelton van lichte muziek. Miljoenenfraude NEURENBERG De gewezen alge meen directeur van het Westduitse Grundig-concern, Jozef Schaefer, is aan de Zwitsers-Duitse grensovergang KreuzingerKonstanz gearresteerd. Op 26 november was een arrestatie bevel tegen de 56-jarige ex-directeur uitgevaardigd. Hij zou op zijn hoge post in de miljoenen lopende geldsom men hebben verduisterd. Een dag voor de uitvaardiging van het arrestatiebe vel verdween Schaefer naar Oostenrijk. Een onderzoek van Interpol wees uit, dat hij zich daarna naar Zwitserland had begeven. Schaefer, die ook consul- generaal van Haiti in West-Duitsland was, was midden september van al zijn functies binnen het Grundig-con cern ontheven. Muziekbibliotheek eindelijk thuis HILVERSUM Eindelijk is, na veel omzwervingen en laatste jaren van ha chelijke behuizing, de kostbare muziekbi bliotheek van de NRU, welke door alle omroepen inclusief de Wereldomroep wordt gebruikt, thuisgekomen. Dat wil zeggen, dat zij in drie weken tijds is overgebracht naar het grote nieu we gebouw op het Hilversumse Omroep- kwartier (waar dus ook de NTS bouwt en Studio A al in gebruik is), dat dc onaantrekkelijke naam Mufotheek zal dragen, wanneer het in het komende voorjaar officieel wordt geopend. gezamenlijke muziekbibliotheek de NRU werd na de oorlog ingericht met het muziekbezit van de diverse omroepen. Aanvankelijk vond zij onder dak in het restaurant van de AVRO-stu- dio, later verhuisde men haar naar d< KRO. Toen ook daar de ruimte te be nauwd werd, huurde de NRU een van dt vele leegkomende villa's aan de 's-Gra- venlandseweg. Maar de nieuwe aankopen (waaronder ook kostbare antiquarische aanwinsten) en het voortdurend toenemen van docu menten door het maken van talloze arrangementen, deden ook daar spoedig kasten en kamers uitpuilen. Daarom kreeg op het omroepkwartier de bouw van een behoorlijk onderdak voor muziekbibliotheek en discotheek voorrang. In de loop van januari zal ook de hoorspelafdeling naar het nieuwe ge bouw worden overgebracht. Omstreeks maart verhuist de discotheek, die thans bij de AVRO is gevestigd en daarna volgt êe officiële opening van de Mufo theek. De NRU-muziekbibliotheek omvat onder meer een partituren-arsenaal var bijna 200 strekkende meter stellingleng te. Hiertoe behoort de grootste Mozart- verzameling van alle Europese om Tv-spel vanavond (Van onze radio- en tv-redaclie) DUSSUM Het televisiespel dat de 3 VARA vanavond tussen 8.45 en 10.15 r uitzendt op Ned. 1 is getiteld „Als er IASEL Dr. H. Witschi, oud inspec- van de Baseier Mission voor India en lonesië viert vandaag zijn zeventigste jaardag. Voor velen in ons land is hij in onbekende. Prof. dr. H. Kraemer geen zwarten bestonden, moesten ■eerde hem in Amsterdam bij zijn den uitgevonden" en het werd geschre- cheid als inspector als een van de Ven door de Amerikaanse auteur Johnny irnaamste zendingsleiders uit West Speight. De titel verraadt de bedoeling i„. 1 het stuk: een kreet tegen de fopa. Hij liet erop volgen: „Ik weet t ik zeg". ferleden jaar is dr. Witschi met emeri- gegaan. Dit jaar is hij eredoctor van theologische faculteit van de Baselse Iversiteit geworden. ?r. Witschi is op het ogenblik bezig t het schrijven van de geschiedenis Hij beheerst de Nederlandse taal goed heeft het boek van dr. A. Th. van euwen over prof. dr. H. Kraemer in i Duits vertaald. In Frankfort hebben twee bandie- n woensdag een juwelier in zijn wo- Itg overvallen. Zij namen voor meer n 100.000 mark mee .De juwelier ^rd zwaar gewond. discriminatie. Voor het eerst komt het spel op televisie en daarom kan niemand nog zeggen, hoe het 't zal doen in de huiskamer. Moeilijk is het te volgen, ook al door het experimentele karakter, dat een aantal van de personen als symbolen ten tone le voert. Zo bijv. „de achteruitlopende man" als degenen die confrontatie met de werkelijkheid wil ontgaan, en de blinde man, die niet zien wil wat er gebeurt om hem heen. De opzet doet denken aan het middel eeuwse spel „Elckerlyck": ieder die toekijkt kan zichzelf als in een spiegel zien. Maar nu dan in verband met de rassendiscriminatie. Er is in dit spel helemaal geen kleurling aanwezig: daarom „maakt men er een, die als zondebok kan fungeren. In het stuk wordt dat gedaan door een jongen het gezicht gewoon zwart te maken. De schrijver heeft kennelijk willen zeg gen: het gaat niet tegen de donkerge- kleurden om hun huid. maar men zoekt een zichtbaar element in of aan de mens, op wie men zich kan wreken voor eigen tekortkomingen, die men als wrijfpaal kan gebruiken cn tegen wie men zich kan afzetten om eigen macht te tonen. Deze gedachtengang moet men wel in het oog houden bij het kijken, zij komt namelijk pas laat in het stuk tot uiting. KINLOSS (SCHOTLAND) Een verkenningsvliegtuig van de Britse luchtmacht met zeven man aan boord is gisteren ten noorden van Schotland in zee gestort. Er zijn wrakstukken en een lege rubberboot gevonden, maar geen over levenden. Schepen die niet aan het opsporings werk deelnemen zijn gewaarschuwd uit het gebied van de ramp weg te blijven omdat er duizenden liters brandstof uit de tanks naar het water oppervlak stromen, waardoor brand gevaar ontstaat. De viermotorige Shac- kleton was op een oefenvlucht. vanavonc AVRO: 18.00 Ni .20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Licht instrumentaal ensemble met zangsolist. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Sportparade. 19 30 Tout toi. licht pi 20.00 Nieuws. 20.05 Klankbeeld naar aanleiding van het 300-jarig Korps Mariniei orkest en zang Het lichtschip, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 23.05 Discotaria: nieuwe gram mofoonplaten. 23 55-24 00 Nieuws. Hilversum II 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19 10 Radiokrant. 19.30 Koor met orkestbegeleiding (gr.): Geestelijke liede ren 19.45 Toespraak. 1950 Lichte grammo- foonmuziek. 20.10 Boeren en burgers in Bui tenveen. noorspei. 20.40 Samen uit Samen thuis, steravondprogramma. 22.00 Klassieke pianomuziek. 22.15 Avondoverdenking. 2250 Nieuws. 22.40 Boekbespi 2.45 Kerkor- muziek. 23.15 Toon kamer, muziekperiodiek Rudi Carrell naar I' Bremen verhuisd HILVERSUM Rudi Carrell zijn we kwijt als Nederlandse cabaretier. Hij ziet meer „brood" in Duitsland en heeft zich in Bremen gevestigd. Voor de zender Radio Bremen heeft Rudi al twee televisieshows gemaakt,! welke bij de Duitsers goed in de smaak vielen. Hij zal nu meer voor deze omroep gaan werken. Daarom moet de VARA van zijn show, ge pland voor een van de Kerstdagen, afzien. Maar in plaats van Rudi Car rell krijgen wij nu Mies Bouwman op het scherm in een programma waar van de VARA de finesses nog niet wil vertellen. Abraham en Esther Ofarim, die zich metterwoon in ons land willen vesti gen, tonen intussen belangstelling voor het huis dat Rudi Carrell in Loos- drecht achterliet. Het ech'l aar Ofarim blijft rondtrekken, maar wil in ons land een pied-a-terre hebben. Zo is dat in de showbusiness: de een gaat, de ander komt. Vaarwel, Rudi! De veldtocht tegen de honger, die de VN in 1960 is begonnen, zal tot 1970 worden voortgezet. In de vijf afgelopen jaren zijn projecten uitge voerd ten bedrage van meer dan 405 miljoen dollar. De communistische partij van Soe- i is ontbonden. Parlementsleden van de partij moeten hun zetels prijs geven. NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 «aas Vaak 19.05 De Verrekijk» eugdjournaal. 19.15 Vai gewest. VARA: 19.35 De Lucy Sh< 2.15-22.30 Journaal. Achter het bestond* TV-spel. NTS: 20.00 20.01 Attentie den. documentair programma (3e afl« ring). 20.45 Ik hou van Hollands: v<* verzoekprogramma. 2150 De Joodse gods dienst. documentair programma NTS: 22.10- 22.15 Journaal. lofoonmiuziek (vervolg). 9.00 Informatief p ramma voor weg- en waterweggebmikers. .35 Waterstanden. VPRO: 9.40 Morgenwij ding. VARA Voor de 12.00 Walsonke: land- en tulnbou' ng: Uitzending 4.15 Voor 1227 Mededelingen 1250 Overheidsvc de landbouw. 12.40 AVRO: 13.00 Nieui n. 13.30 Omroepkoor: oude liede- Kerkorgelconcertoude muziek, de vrouw. 15.35 Licht ensemble jliste. VPRO: 16.00 Nieuws. Daar na: Aan huis gebonden, praatje. 16.15 Klas sieke kamermuziek (opn.) 16.45 Nieuws dienst voor nieuwsgierige kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 17.30 Muzikale aanwinstei 17.50 Actuaiiteiten. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuv en herhaling SOS-berichten. 7.10 Dagopi ning. 7.20 Oude muziek (gr.). (7.30 Nieuws 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte grammofoon- muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Weens Filharmonisch orkest en solist (gr.): Klassie ke muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klassie ke muziek (gn). 11.15 In 't zilver. Pro gramma voor de oudere luisteraars. 12.00 Lichte grammofoonrnuziek. 12.7 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Lichte grammofoonrnuziek en reportages. 13.30 Licht instrumentaal trio. 13.45 Akkordeonmuziek met kwartetbe- eeleidmg l-l.ur. Schoolradio 1-1.30 Lichte orkestmuziek (gr.). '14.45 Voordracht 15.05 Muzikale herinneringen. 15.30 Voor i vrouw 16.00 Sopraan en pia-no: semi-klassi ke liederen. 16.20 Semi-klassieke gramm foonmuziek. 16 30 Duizendschoon - kerstplan- lezing. 16.45 Licht platenprogramma. 17.30 Populaire orgelmuziek. 18.00 Nederland- vokalisten (gr.). 18.35 Akkordeonmuziiek 1.55 Op het woord af, praatje. Hilversum III (F.M.-kanalen). NRU/AVRO: X) Nieuws. 9.02 Vrolijk muziekprogrami (gr.). 10.00 Nieuws. 10.02 Melodieën uit 1 kende musicals (gr.). 11.00 Nieuws. 11.02 C ieerd muziekprogramma (gr.). 12.00 Nieuws. 12.02 Lichte orkestmuziek. 12.30 mili tair orkest. 13.00 Nieuws, 13.02 Muziek ui Rusland, Hongarije en Roemenië (gr.). 13.30 VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en VARA 7.15 uur gewestelijk journaal. 7.35 uur Lucyshow: kamerverhuren om uit geldnood te geraken loopt bij Lucy natuurlijk op een benard avontuur uit. 8.45 uur televisiespel van Johnny Speight „Als er geen zwarten bestonden, moesten ze worden uitgevonden". Ned. 2 NCRV 8.01 uur sportrubriek met o.a. voorbereidingen in Mexico. 8.20 uur brandweerlieden praten met elkaar in de rubriek Wijzer wórden. 8.45 uur „Ik hou van Hollands", liedjes op verzoek. 9.30 uur laatste uitzending in de serie wereldgodsdiensten: de joodse godsdienst. VANAVOND TE HOREN Frans programma van Jan Brusse. 8.05 uur klankbeeld: 300 jaar Korps Mariniers. 8.30 uur composities van Mozart door het Keuls Kamerorkest te spelen. 9.20 uur hoorspel „Het lichtschip". Drie schipbreukelingen brengen een conflict teweeg. 11.05 uur Discotaria met nieuwe platen. Hilversum II NCRV 7.30 uur gaat Pro Musica zingen. 7.45 uur spreekt mr. A. B. Roosjen over „Jan Scharp". 8.10 uur steravondprogramma met een juicher, veel muziek en spel letje. 10.45 uur orgelconcert uit de Grote kerk in Maassluis door Haite van der Schaaf. 11.15 uur muziekperiodiek „Toonkamer". Hage- zeehaven worden. Het dorp Den Haag, dat de zee zo dicht- naar-met-hart-voor-zijn-stad zou bij had, maar nog niet droomde gunnen. Het zijn schetsen over oud-Den Haag door Jaques R. W. Sinninghe met veel historische ken nis en een flinke dosis humor opge diend en uitgegeven door de druk kerij Van Loon. Helaas zijn de boekjes niet in de handel. Ze wor den slechts als geschenk rondgezon den. Het tiende boekje in deze reeks behandelt de Prinsegracht. In onze dagen het zorgenkind van de ge meente vanwege het steeds toene mende verkeer. Een brede rijweg, die aan de ene kant uitmondt in de veel smallere Grote Marktstraat en aan de andere kant gestuit wordt door een echte ophaalbrug. Nou ja gestuit, vroede vaderen hebben wel de weg ook omgebogen, zodat het verkeer voort kan gaan. Maar eens was dit een statige gracht, minstens zo mooi als de Amsterdamse naamgenoot. We zijn er alleen niet zo zuinig op geweest. In 1639 is men de gracht gaan gra- Scheveningse haven. De steden waren (zoals nu nog wel) jaloers op het deftige dorp, waar de lakens uitgedeeld werden en in het stadhouderlijke tijdperk stopte men de graverij. Twee eeuwen later gooide men de gracht weer dicht. De romanti sche boogbruggetjes verdwenen en de particulieren, die de paleisachti ge huizen konden bewonen, stier ven uit. Do goede oude Prinsegracht Alleen de echte liefhebber van het oude kan langs de Prinsegracht nog schoons ontdekken. De Stads- boterwaag en het Groot-Boterhuis, het hofje van Nieuwkoop, dat met Vredespaleis te tot groot genoegen van Frederik hofje van Nederland is. Naar mijn £en beschikbaar gesteld. De toren van de St.Jacobskerk bomt er zware klokketonen over, maar het gerij van de drukke straten dringt er nooit door. Dat is bij het hofje van Nieuw koop anders, waar een monumenta le poort met blote engeltjes, die kuis met sluiers spelen, altijd geslo ten is en de bewoners ook maar door een smalle poort in de zij straat naar binnen kunnen. De romantiek is van de Prinse gracht verdwenen mèt de markten van groenten, fruit en bloemen. De glorie is vergaan toen het water verdween. Aan die vergane glorie hebben we hier in Den Haag overi gens ons Vredespaleis te danken. Het Permanente Hof van Arbitrage was namelijk oorspronkelijk geves tigd in een van de oude huizen aan de Prinsegracht. Maar men vond die stand zo erbarmelijk, dat smalend werd gesproken werd over „een snoepwinkeltje in recht Het was een van de argumenten die Andrew Carnegie hebben bewogen formidabele cheque voor de schen- Hendrik, die niet alleen peetva der werd, maar ook het grootste belang bij dit vaarwater had om de groenten van zijn bezittingen in Naaldwijk, Monster en Honselaars- dijk naar de Haagse markt te krij gen. De Haagse magistraat droom de echter van nog meer. De water weg zou doorgetrokken worden naar de Maas en Den Haag zou smaak niet het mooiste, zelfs niet van Den Haag. Ook niet het meest romantische. Dat is voor mij het hofje Rusthof, dat volkomen verbor gen ligt en als toegang slechts een smalle deur in de Parkstraat heeft. Een nauwe lange gang leidt naar de tuin, waarom de huisjes staan door mevrouw Groen van Prinste- rer voor eerzame oude getrouwen Maar het boekje van Sinninghe mag ons Hagenaars toch wel een steekje van zelfverwijt geven, dat zoveel moois zo grondig verwaar loosd kon worden. De 44 afgevaardigden van het Griekse parlement, die eens deel uitmaakten van Papandreoe's Cen trum-Unie, hebben het Liberaal-demo cratisch centrum opgericht, onder lei ding van premier Stephanopoulos. 62 Het kind houdt de armpjes stijf om haar hals geslagen en in de donkere ogen ligt zo'n angst, dat het gezichtje er ouwelijk en star van wordt. Een mooie pop met onnatuurlijk veel donkere krulle tjes. „Ze wil niet weer gaan slapen voor ze zich overtuigd heeft, dat oom Gert er heus is om op te passen", zegt mevrouw Bonsma, terwijl ze de blo te voetjes van het kind in haar hand neemt om te voelen of ze niet te koud geworden zijn. „Kom maar hier, Roosje," zegt Gert met iets warmvaderlijks in stem en gebaar. Nu komt er leven in het meisje, de angst wordt weggevaagd door een lachje en het haastig uitste ken van de armpjes. Mevrouw Bonsma kan haar bijna niet houden, zo helt ze over in haar haast om bij Gert te komen. Een poosje zit ze zielstevre den bij Gert op schoot zonder veel belangstelling voor de anderen, die moeite doen om haar aan dacht van hem af te leiden. Als Jackie probeert om haar met een koekje weg te lokken naar haar toe, duwt ze het gezichtje afwerend tegen Gerts borst. „Kom", zei die gedecideerd, „oom Gert zal je naar bed brengen." Hij staat op en er volgt geen protest. Hij blijft heel lang weg. Annet is weer in de luie stoel gaan zitten; ze raakt zo'n beetje aan het suffen. Hoe komt het dat Gert, die dooie pier, zo levendig en menselijk kan worden, zodra er maar een kind in zijn buurt komt. E DOOR 3 H. H. VAN NIJNATTEN— 5 t DOFFEGNIES j huuuAumuiUiutttiuiuiiaiiAimiiUAiiiii „Kom, ik ga naar bed," zegt ze met zo'n ongege neerde gaap dat Jaakie haar het hele koekje, voor Roosje bestemd, in de wijdopen mond duwt voor ze erop verdacht is. Heintje, het noeste illegale werkertje, had van oom Chris opdracht gekregen naar het naburige stadje aan het IJsselmeer te gaan, waar hij aan de verzetsgroep daar was uitgeleend om te helpen bij het overbrengen van een Jodin naar het Geheime Dorp. Dat was juist een kolfje naar Heintjes hand. Hij vond, dat hij al veel te lang had stilgezeten, hoewel hij nog geen drie dagen geleden een tame lijk spannende tocht gemaakt had met een paar piloten, die aan hun parachutes naar beneden wa ren gekomen in een gebied zwaar door Duitsers bezet. Een Jodin overbrengen leek hem niet zo'n heel ingewikkeld karwei, maar oom Chris had erg bezorgd gedaan, alsof zijn leven ermee gemoeid kon zijn. Er broeide daarginder iets: de Duitsers waren abnormaal actief. Ze controleerden alle we gen, lagen overal verdekt opgesteld en joegen met zware motoren zelfs langs de kleine paadjes. Het was niet het Geheime Dorp waarop ze loerden, maar de verzetsgroep in de streek van het IJssel meer, die vanuit hinderlagen alleenrijdende Duit sers bestookte. Ordonnansen dorsten bij avond niet meer alleen uit te gaan. Achter iedere heg, uit elke boom of struik kon de dood hen besprin gen, ja zelfs overdag werden er ongelooflijk bruta le staaltjes uitgehaald. Daaraan zat Heintje met voldoening te denken, terwijl hij nonchalant op zijn tamelijk gammele fiets brutaal over de grote weg slingerde. Het was nu vol zomer, een tamelijk frisse zonnige morgen. Er waren al boeren aan het rogge zichten en het hooien was nog niet helemaal gedaan. Grote witte stapelwolken trokken langzaam over het IJssel meer, dat er grijs en mauve onder lag te glimmen zonder een rimpeltje: er was geen zeil te beken nen de Duitsers hadden elk verkeer te water verboden. In de stadsweide de brede strook grasland, die de zee begrensde graasden de koeien. Talloze zwiepende staarten geselden de flanken om de drommen vliegen te beletten neer te strijken. Heintje had niet veel oog voor de omgeving, maar hoewel hij uiterst nonchalant op zijn fiets zat, ontging aan zijn ogen niets van hetgeen er voor hem op de weg geschiedde, wat hem inhaalde of passeerde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9