Paleis van de Dam: het 'achtste wereldwonder' Honderd boven de 100 Verzet atoomonderzeeërs snel gebroken was Gooi- en smijtijshockey in Nederlandse derby Vele wachters bleven bij stormvloed rond haard Ook P.v.cLA. matigt kritiek Vakbeweging L!ï euwe leidse courant DONDERDAG 9 DECEMBER 1965 Hokij won van Amstel Tijgers: 9-5 DEN HAAG De kwalificatie ijshockey verdient de wedstrijd, die gisteren op de ijspiste van de Hout- rusthal tussen het Hokij-team en de Amstel Tijgers uit Amsterdam werd gehouden, in genen dele. Toen het laatste signaal had geklonken en de spelers hun lichamen inspecteerden, bleek niemand iets te missen en dat is dan precies het enige optimistische geluid, dat over deze Nederlandse derby kan worden geuit. Voor het overige: de strafbank was dikwijls veel te klein, de baan soms veel te groot voor de nummeriek geha vende ploegen en de scheidsrechters waren niet bij pchte de wedstrijd in hun hand te houden. Zjj floten wél, maar het was li aanfluiting. -F arbitrage door drie man: twee ju- ir-scheidsrechters onder leiding van H senior was niet in staat een volko. »n rommelig slot te voorkomen. In de rste twee perioden ging het nog wel, ch toen al werden de spelers geïrri- trd door vreemde beslissingen. Het kon it anders, of het moest op een debêcle (lopen. Dat is het dan ook geworden, int in de derde periode had hetgeen de baan gebeurde, niets meer met iookey te maken. In de twee voorgaande perioden I duidelijk gebleken, dat de Amstel 'ijgers hun volkomen gebrek echniek trachtten te compenseren loor er een gooi- en smijtspelletje van maken. De Amstel Tijgers speelden met vier Canadezen, die dan wel uit heel arsenaal gemene trukjes ble- te kunnen putten en zelfs bü nachte waren te voorkomen, dat de lokij-ers met drie Canadezen him spel tonden ontplooien, zij wisten n reinig van technisch ijshockey af. .Eerst de man en dan de puck" t parool, waarbij niets te dol was. Toen t de arbiters in de algehele malaise Elden en de verkeerde spelers gingen laffen, was het hek van de dam. Was soms niet begrijpelijk al blijft het reurenswaardig dat Mercier een leldsrechter eens finaal tegen de vlak- schaatste? Hij kreeg er in de derde iode 10 min. straf voor, toen kU-coach, de uiterst trage Murray volkomen misgreepzich al niet r op het ijs waagde. En met man op de (verlengde) strafbank, ompelde deze zesde wedstrijd einde, het bevrijdende einde. Er n niet veel bezoekers geweest. De irezigen hadden echter schoon gelijk Twee namen moeten worden loemd: dc Hokij-Canadoes Mercicr ipeelde uitstekend en ondanks zijn 10 straf, wist hij vijfmaal te sc< )e'tweede naam luidt v. d. Hoek, de [oalie van de Amstel Tijgers, die zijn iloeg voor een veel grotere nederlaag lan 9—5 heeft bewaard. Veel prachti- fe schoten wist hij te keren, veel ge. vaarlljke situaties op te lossen. 5T"Hokij-ers trachtten er van te ma il wat er van te maken was. De Am- el Tijgers probeerden zoveel mogelijk Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. DAM Stormdepressie DE BILT Woensdagavond breid- i de regenzone van de eerste van n nieuwe serie oceaanstoringen zich >er ons land uit, waarbij ook de wind nwakkerde, in het binnenland tot achtig, aan de kust tot hard of armachtig uit zuidwestelijke rich- ig. Dc storing die gisteren boven \hotland aankwam, verplaatste zich iar het Skagerak. Een volgende, tordelijk van Ierland, nam snel in wang en diepte toe. Verwacht ordt, dat deze depressie, die tot een ormdepressie uitgroeit, over de zee naar Denemarken :al trek- waarbij de luchtdruk in het een- misschien tot minder dan 970 b zal dalen. In verband hiermee ordt verwacht dat er het komende maal in ons land een westerstorm opsteken, aan de krist mogelijk zware wester tot noordwester- orm. Tijdelijk komt ons land in de ch tere lucht. Maar na een koufront- issage stroomt koudere oceaanlucht nnen. Een en ander zal met veel gen gepaard gaan. "t ZON EN MAAN rijdag 10 december: zon op 8.37. on- 16 29: maan op 17 59. onder 10 47. 'oensdag 15 december: laatste kwar- r Ir Hoogwater Scheveningen 10 december 3 57 v.m.:1611 n.m HET WEER IN EUROPA Roppor ten hedenmorgen zeven uur '6 ill! u lili onbew. onbew. windstil 16 wlndsUl 21 windstil 18 tegenspel te bieden, doch daarvoor den alle hulpmiddelen gemobiliseerd, zodat het leek, alsof de Amsterdammers tot heel Wat in staat waren. Dat bleken zij ook, indien ijshockey maar niet het geding kwam. De Amsterdamse Ca nadees Brisson maakte het wel erg bont en het duurde heel lang voor de arbi ters hem door hadden. Brisson opende de score na een kwar tier, doch dezelfde minuut had Mercier gelijk gemaakt en nog voor de e rust twee doelpunten aan de gelijkmaker toegevoegd (3—1). In de le min. va tweede periode werd het door hem ook 41 en nadat La Montagne voor 42 had gezorgd, hadden de Amsterdammers niets meer in deze periode in te bren gen. Manuel, Bakker en Mercier be. paalden de stand op 72. In de derde periode werd het door een fout ii Hokij-achterhoede 73 en zelfs, toen vier Hokij-ers tegenover drie Tijgers stonden 74. Brooker zorgde voor 84 en op een moment, dat slechts drie man van elke ploeg op de baan waren, werd Hokij-goalie De Wit Forlin had voor deze nationale derby vrijaf ge kregen voor de vijfde maal gepas seerd. Joop Manuel bepaalde de eind stand van dit weinig verheffende duel op 95. Engeland versloeg Spanje: 2-0 MADRID Het Engelse voetbalelftal heeft gisteravond te Madrid in een vriendschappelijke wedstrijd eec over winning met 20 behaald op Spanje. En geland en Spanje zullen beide volgend jaar uitkomen in het eindtoernooi om het wereldkampioenschap. let was de eerste keer, dat Engeland Spanje won, sinds in 1929 de serie interlandwedstrijden tussen beide landen werd geopend. Eur. bekervoetbal LISSABON De Portugese kampioen Benfica heeft zich te Lissabon geplaatst voor de kwart-finales van het toernooi om de Eur. beker voor landskampioenen door een overwinning met 32 op Levski uit Sofia. SION Het Zwitserse Sion heeft zich ten dele gerevancheerd Voor de grote ne derlaag, die het, in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van 't toernooi om de Eur. beker voor nationale bekerwin naars tegen het Oostduitse Aufbau (Maagdenburg) leed. De Zwitsers be reikten voor eigen publiek een gelijkspel: 2—2. L. Brouwer eerste burger Aalsmeer DEN HAAG Met ingang van 1-janu- :i is benoemd tot burgemeester van Aalsmeer de heer L. Brouwer (41). die de heer P. P. Loggers zal opvolgen, die met pensioen is gegaan. De heer Brouwer is thans eerste burger van Lemsberland. Hij hervormd en aangesloten bij de CHU. Tot burgemeester van Krommende is benoemd de heer F. Tjaberinigs. die nu in Muntendam de scepter zwaait. De heer Tjaberin-gs (46) is hervormd en lid de PvdA. stichting nederlandse vrijwilligers De Stichting Nederlandse Vrijwilligers, waarin samenwerken de Rijks overheid en vrijwel alle particuliere organisaties voor vrijwillige hulp verlening, biedt Nederlanders tussen 21 en 35 jaar de gelegenheid gedurende twee jaar te helpen bij de opbouw van landen in ontwikke ling. Behalve over vakkennis en ervaring dient de vrijwilliger te be schikken over verantwoordelijkheidsgevoel, initiatief en doorzettings vermogen en een grote bereidheid zich aan te passen aan de plaatse lijke omstandigheden. Aan de uitzending gaat een opleiding van circa drie maanden vooraf. Voor India worden gevraagd: 8 leraressen lichamelijke opvoeding of sport- 5 agrarisch geschoolden (landbouw en vee teelt) van middelbaar niveau. Voor Kameroen bestaat behoefte aan: 5 medisch en sociaal geschoolden (land- bouwhuishoudkundlgen, huishoudkundigen en wijkverpleegsters). Voor de Phiüppljnen worden nog gezocht: 2 landbouwkundig ingenieurs met speciali satie streekontwikkeling; 1 specialist landbouwkredietwezen en/óf land bouweconoom (hogere landb. school e.d.); 1 veeteeltkundlge; 1 zuiveltechnlcus. Voor Thailand worden gevraagd. 8 assistenten voor bodemonderzoek en bodemkartering (b.v. zojuist afgestudeerde fysisch-geografen, sociaal-geografen met bijvak bodemkunde en landbouwkundigen met ervaring bodemkunde). jonge mensen die belangstelling hebben voor deze vorm van hulpverlening, waarbij de nadruk ligt op het overdragen van kennis en werkmethoden, worden uitgenodigd voor het verkrijgen van uitvoerige Inlichtingen de Informatiestrook In te vullen en In een als brief gefrankeerde envelop te zenden aan: Stichting Nederlandse Vrijwilligere, Bezul- denhoutseweg 153, Den Haag, (tel 070- 854300) Functie waarnaar belangstelling uitgiet: O Leeftijd Gehuwdfongehowd: Voorschrift: telegram geen telefoontje" 'Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bij de laatste storm- 'loed, eind november, is de rampen organisatie van het Zeeuwse en Zuid hollandse watergebied ernstig tekort geschoten. Hoewel de situatie het eiste, bleven vele dijkwachte» thuis met de armen over elkaar zitten, om dat er niert op de voorgeschreven wijze gewaarschuwd. Vanmorgen tijdens de vergadering Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft mr. U. G. Schilthuis (soc.) ge ïnformeerd naar dè 'gang van zaken. Hij kreeg antwoord zowel van de gedepu teerde mr. T. A. van Dijken (a.r.) als van de commissaris der Koningin J. Klaasesz. Zij vertelden dat volgens de voorschriften de waterschappen er andere instellingen per telegram ge waarschuwd moeten worden in geval van hoogtij. Op dinsdag 30 nevember achtte Rijkswaterstaat in Den Haag het nodig om een stormvloedsein te geven, teneinde een beperkte dijkbewaking te stellen. Omdat men verwachtte dat een telegram niet op tijd zou aankomen, met name niet in de Zeeuwse waterschappen, werd besloten de waarschuwing per telefoon door te geven. Dit om misverstanden te voorkomen. De telefonische v. schuwing heeft evenwel weinig effect gehad, met als gevolg dat vele dijk wachten niet paraat waren. Velen hiel den star vast aan het schriftelijke schrift, dat per telegram moest worden gewaarschuwd. AMSTERDAM Het centrum van de feestelijkheden, het paleis op de Dam, gebouwd als stadhuis voor de hoofdstad door de beroemde bouwmeester Jacob van Campcn. wordt wel het achtste wereldwon der genoemd en dateert van 1662. Er waren allerlei moeilijkheden rondom de bouw, die ermee ein digden dat de bouwmeester zich terugtrok, zodat de toenmalige stadsarchitect van Amsterdam, Da niël Stalpaert, het bouwwerk moest voltooien. Lodewijk Napoleon eiste in de Fxanse tijd het bouwwerk voor zich op als paleis. Koning Willem I gaf het weer terug aan de stad, maar men bezat onvoldoende middelen om het weer geheel voor stadhuis ge reed te maken. He; gebouw bleef nu en dan in gebruik bij de Koning en het onderhoud berustte bij de gemeente. De laatste ontwikkeling is dat het ge bouw voor tien miljoen aan het rijk is verkocht met welk bedrag het nieuwe Amsterdamse stadhuis zou worden gesticht. Thans is men onder leiding van prof. ir. C. Wegener Sleeswyk met algehele restauratie begonnen, een bijzonder kostbare zaak. De muren van het paleis zijn twee me ter dik en buiten bekleed met van overzee aangevoerde zandsteen. Het interieur is indrukwekkend en een prachtig voorbeeld van de Hollandse kunst der zeventiende eeuw. Het cen trum wordt gevormd door de Bur gerzaal, die 34 meter lang en 17 me- In Westerkerk ruim 2000 genodigden Prinsenhof Ook de plek waar de burgerlijke hu welijkssluiting wordt voltrokken voor het eerst van een koningskind het Prinsenhof, kern van het hui dige hoofdstedelijke stadhuis, is historische grond. Toen in 1580 de Prins van Oranje in het gebouw, toen „logement voor Prinsen en groote heeren" geheten, logeerde mocht het de naam Prinsenhof gaan voeren. Het gebouw is een samen trekking van twee kloosters en werd aan zijn logementsfunctie onttrok ken toen de vroede vaderen het stadhuis (paleis) op de Dam ver lieten en er stadhuis van maakten. Het gebouw is vaak verbouwd en gerestaureerd. Enkele maanden geleden stelde prinses Beatrix in het Prinsenhof haar ver loofde voor aan het gemeentebestuur, in bijzijn van haar ouders. Toen dus reeds bestegen zij de trappen in het hoofd trappenhuis, waarvan de raimen een Rotterdams geschenk t.g.v. het 650-jarig bestaan van de hoofdsad ridder Gijsbrecht van Amstel, vissers en dijkenbouwers uitbeelden. De plechtigheid geschiedt in de raad zaal met beelden van Hildo Krop DEN HAAG Het verzet PvdA cn VVD tegen de voor; bouw van twee atoomonderzeeërs is gisteren in de Tweede Kamer als een pudding in elkaar gezakt. De liberale woordvoerder Couzy. die dinsdag bij amendement schrapping had voor gesteld van de vijf ton die voor 1966 zijn uitgetrokken voor de voorberei ding van de bouw van een atoom onderzeeër, trok dat voorstel tot veler verbazing in. Het was hem ge bleken, dat de Kamer het toch niet steunen. Een nogal voorbarige constatering, want behalve VVD en PvdA hadden ook CHU en SGP zich weinig enthousiast getoond over de onderzecbootplannen van de rege ring. Men kreeg de indruk, dat de VVD een beetje van zichzelf was geschrok ken. Ze is vorig jaar wél akkoord ge gaan met de plannen die minister De Jong in zijn Defensienita ontvouwde lie o.m. betrekking hadden op de uitbreiding van de vloot met nuclair voortgestuwde onderzeeërs. Minister De Jong wees gisteren nadrukkelijk op deze inconsequentie in de liberale houding. „Het standpunt van de heer Couzy is mij totaal onduidelijk", be kende hij. Moeite bespaard Hoe het ook zij, door zijn amende ment in te trekken bespaarde de WD- er de PvdA de moeite om als rege ringspartij tegen een voorstel oppositie te stemmen, waarmee zij het in feite eens was. De heer Wierda (soc.) had daarover geen twijfel laten bestaan. Maar na de liberale capitu- latie had hü natuurlijk geen behoefte (Van onze parlementsredactie) om de regering nog erg veel moei lijkheden in de weg te leggen. ..Bij ons verklaarde hij bij de replieken, „speelt voornamelijk de financiële ach tergrond een rol. Wij voorzien dat de minister met zijn dure onderzeeboot project op den duur klem komt te zit ten. Wij verschillen met hem over de prioriteitenbepaling van mening. Dat is helemaal niet zo erg" In de middagvergadering had minister De Jong de tegenstand tegen de atoom onderzeeërs vergeleken met het verzet in de vorige eeuw heerste tegen de overgang van de zeil- naar de Etoomvaart. Hij wees erop. dat de atoomonderzeeërs niet zomaar veredelde duikboten zijn. maar oorlogsbodems die de onderzee- bootbestrijdende taak van de Karei Door man moeten gaan overnemen. NAVO Staatssecretaris Van Es (marine) zei, dat de NAVO-bevelhebber onlangs heeft laten weten een versnelde bouw van een Nederlandse atoomonder zeeër te zullen toejuichen. Nederland is sterk afhankelijk van een goed functioneren van de zeewegen. In dat licht bezien is onze marine zeker niet te omvangrijk en de bouw van atoomonderzeeërs allerminst overbo dig. In de (verre) toekomst zullen trouwens alle onderzeeboten die op de oceaan ope reren, nucleair worden voortgestuwd. De bouw van de Nederlandse atoomonder- rs zal in totaal ongeveer f 350 min. bedragen. De exploitatiekosten bedra gen anderhalf maal zoveel als die van gewone onderzeeërs. De staatssecretaris vond een beperking van onze maritieme taak tot het Kanaal en de Noordzee niet reëeL Onze hoofdzaak, de onderzeeboot- bcstrijding, kan alleen effectief vervuld worden als hij zich ook uitstrekt tot de Atlantische Oceaan. De beveiliging van West-Europa tegen vijandelijke duik boten kan niet alleen aan Engeland wor den overgelaten. Tanks De staatssecretaris voor de land macht. de heer Peynenburg (die evenals zijn collega voor de lucht macht kol. Borghouts op een geslaagd parlementair debuut kan terugzien), deelde mee. dat een groter aantal Centurion-tanks van een zwaarder kanon zal worden voorzien dan oor spronkelijk de bedoeling was- De Centurions kunnen het volgens hem opnemen tegen de Russische tanks, mits ze op de juiste tactische wijze worden gebruikt- Minister De Jong zei. dat de Centurions tot ve rna 1970 „inzetbaar" zullen zijn. Eind 1969 zullen echter de eerste Post- '70-tanks van de band lopen. Voor deze tank is nog geen prototype geproduceerd. De aan het ontwikkelingsproject deel nemende landen zijn het echter eens over de eisen die aan deze nieuwe tank moeten worden gesteld. Nederland heeft een optie op exemplaren uit de eerste serie Post-'70-tanks. Stnrfighter Staatssecretaris Borgbouts ontkende, dat Nederland indertijd beter de Mirage dan de Starfighter had kunnen nemen, gezien de ongelukken die zich als ge volg van storingen in het zuurstofsysteem de F 104 G hebben voorgedaan. De Mirage gebruikt hetzelfde systeem. De oorzaak van de ongelukken lag in het gebruik van onzuivere zuurstof. Dit ver schijnsel is door Nederlandse militaire laboratoria nauwkeurig geanalyseerd en de bevindingen zijn ter kennis van de bondgenoten gebracht. De staatssecretaris deelde nog mee, dat midden volgend jaar zal worden beslist over de vervan ging van de vliegtuigen van het type F 84 F. Er is nog geen lijst opgeste'ci eisen waaraan de opvolger van de Starfighter (in 1975 aan vervanging toe) moet voldoen. Minister De Jong liet weten, dat in terdepartementaal overleg gaande is over de vergoeding van schade, ont staan als gevolg van het doorbreken van de geluidsbarrière door vliegtu- gen. Reeds nu worden uitkeringen ge daan op grond van billijkheidsover wegingen. n internationaal verband worden besprekingen gevoerd om te komen tot uniforme vliegvoorschrif- ten. waardoor het aantal schadege vallen aanzienlijk zal kunnen worden beperkt- De minister beloofde een verhoging te overwegen van de subsidie, die wordt toegekend aan bonden of verenigingen die militaire tehuizen exploiteren. Maar dan moet eerst worden aangetoond dat de exploitatie van deze tehuizen tekorten ertoont. Het opheffen van die tekorten 5 overigens niet primair een veiligheids taak. Passieve deelname van militairen aan het politieke leven achtte de minister gewenst en zelfs geboden, maar hij bleek "toch enigszins huiverig te staan tegenover de mogelijkheid, dat hoge militairen actief betrokken raken bij de politieke strijd. „Er is echter geen sprake van een enghartig bekijken van deze zaak", zo stelde hij de Kamer ge rust. Staatsecretaris Peynenburg deelde r.og mee, dat bekeken wordt hoe de lege ring van dienstplichtigen verbeterd kan worden (minder militairen op één ka mer) en hoe de hygiënische omstandig heden op een hoger peil kunnen worden gebracht (meer douches). Deze voorzie ningen kosten echter meer dan 100 mli joen. De Kamer nam gisteravond de defen siebegroting-1966 z.h.6. aan. Alleen CPN en PSP waren tegen. De socialist Frans- sen sprak zich traditiegetrouw uit tegen de ..atoomartikelen", beeldhouwwerk van Raedeker en (nog onvoltooide) wandschilderingen van Thora Prikker De Westerkerk met de befaamde Wes tertoren (85 meter) is een van ouds her reformatorisch bedehuis, schep ping van bouwmeester Hendrik de Keyser. De kerk werd gesticht „tot oefeninghe van de christelijke religie" zoals thans nog te lezen is boven de ingang van de kosterij. Herhaaldelijk is deze kerk middelpunt van belang- m m* De Westerkerk in Amsterdam is de plaats waar het kerkelijk huwe lijk wordt gesloten. Dat zal nog heel wat voeten in de aarde heb ben, want de kerk biedt plaats aan 1000 mensen, terwijl er 2000 worden verwacht. Tot 10 maart heeft men de tijd om de kerk te verbouwen. rijke gebeurtenissen geweest. Rem brandt is hier begraven Met de bouw is in 1620 begonnen. Een zwarte bladzij uit de historie de zer kerk is dat op zondag 27 juni 1904 een gewelf boven de gaanderij waarop kinderen waren gezeten, in stortte tijdens de preek van ds. ja cobus Strezo: zes kinderen vonden de dood en 44 werden min of meer ernstig gewond. Het bedehuis is een Latijnse kruiskerk waarbij het gotische karakter van de oude kathedralen is bewaard geble ven. Het dak rust op drie aaneenge sloten rijen dorischc zuilen die de drieëenheid symboliseren. Vooral het orgel met zijn prachtige beschil derde luiken trekt de aandacht. Ruim 2000 genodigden zullen in de kerk een plaats moeten vinden. Veel meer dan het bedehuis normaal herbergen kan. (Vervolg van pagina 1) In de vergadering van het stichtings bestuur namen zij wél deze redenering, maar niet het „basisbedrag" van f 100 over. De werkgeversorganisaties ver klaarden zich bereid de f110 voor 1966 te handhaven en daarbij dan ook nog de stijging van de kosten van levens onderhoud op te tellen, waardoor het minimumloon het volgend jaar zou kunnen oplopen tot ca. f114,Zij spraken opnieuw de vrees uit dat een verdere stijging een opwaartse druk zal uitoefenen op het gehele loonniveau. „Het liefst zien we daarom een regeling van het minimumloon per bedrijfstak", zo verklaarde werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma na afloop van het beraad en hij voegde er aan toe, dat ook de ondei- nemers daarom geen behoefte hebben aan arbitrage van de regering. Werknemers: f 117,50 De vakcentrales kwamen op grond van hun visie op het begrip minimum loon tot een heel andere berekening. Zij willen voor 1966 niet nitgaan van f110, maar van f 117,50, t.w. f 110 -:- f2,50 „nacalculatie" over 1965 in ver band met een sterkere gemiddelde loon stijging dan op grond van de centrale afspraken was verwacht f2 compen satie huurverhoging -}- f3 voorschot op de te verwachten loonontwikkeling in 1966. In het voorjaar zou dan een nacal culatie moeten plaatsvinden op basis waarvan het minimumloon zou moeten worden aangepast aan de werkelijke gemiddelde loonstijging. Hierdoor zou liet minimuminkomen het volgend jaar kunnen oplopen tot f120 a f125. De vakbeweging, die aanvankelijk f125 had geëist, verklaarde deze concessie te hebben gedaan om tegemoet te komen aan de vrees der werkgevers dat het minimumloon het gehele loon niveau zou „opkrikken". ..Jaren dertig' DEN HAAG De heer C. A. Bakker, de loondeskundige secretaris van het Chr. Nationaal Vakverbond, was gisteravond diep teleurgesteld door de „lege inhoud" die de werkgevers thans aan het begrip minimumloon willen geven. Het ergst van alles vond hij dat zij de inkomensverbe tering, die andere werknemers ge nieten. aan de „minimumlijders" willen onthouden door alleen reke ning te houden met de kosten van levensonderhoud. „Dit is een sociaal beleid, dat herinnert aan het werk geversoptreden in de jaren dertig", aldus de heer Bakker. DEN HAAG Het bezoldigings- peil van het radio- en tv-personeel gaat met 15 procent omhoog. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid is gisteren met deze verhoging akkoord gegaan. ATLETIEK De Keniase politieman Kipchonge Keino uit Nairobi is winnaar geworden van een invitatierace over 3000 meter, die in Hamilton werd gehouden Keino liet een tijd van 7 min. 50,4 sec. voor zich afdrukken, een tijd, die ruim 10 sec. boven zijn eigen wereldrecord op deze afstand ligt. Niettemin had h(j op de finishlijn een voorsprong van bijna honderd meter op de Nieuwzeelander John Davies. die een tijd van 8.04.8 voor zich liet noteren. DEN HAAG Voor het eerst is het aantal Nederlanders van hon derd jaar en ouder boven de honderd gestegen. Op 1 januari van dit jaar bedroeg het aantal 103, thans ongeveer 120. Het voorkomen van honderdjarigen blijkt volgens het Centraal bureau voor de statistiek samen te hangen met perioden van gunstige en ongunstige sociale en economische omstandig heden. Sinds 1945 is het aantal sterker dan ooit gestegen. De meeste hon derd-en-meerjarige n zijn te vinden onder de boerenbevolking in Zee land. Friesland en Gro ningen. De oudste is mevrouw Pouwaarts-Ratelband uit Vlissingen. die 15 novem ber haar 105e verjaardag heeft gevierd. Zij wordt gevolgd door vijf 104- jarige vrouwen. De man nen z\jn minder oud. naar verhouding dan. V\jf 103-jarige mannen delen hun ereplaats met drie vrouwelijke leeftijd genoten. Voorts z\jn der tien vrouwen en zes mannen 102 jaar, en 26 vrouwen en acht man nen 101 jaar. De rest Het aantal honderd en-meerjarige vrouwen is tweemaal zo groot als dat van mannen. Het recordstaat op 110 jaar en werd in ons land slechts tweemaal bereikt: door Chrisse- meuje uit Eibergen. die m 1959 ovreleed, en pre cies een halve eeuw eer der door Geert Adriaans Boomgaard uit Gronin gen. In Nederland komen relatief de meeste hou- derd-en-meerjarigen van West-Europa voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7