DE FILM VAN HAAR LEVEN Nog eenmaal trokken de beelden voorbij. Hardnekkige brand op Noorse tanker Mistra 3 OPVOLGSTER VORSTEN MOENE GROOTVADER- FIGUUR ipT£rKSML RobdeNijs in moeilijk parket Apel gedwongen tot zelfmoord? 7 WOENSDAG 8 DECEMBER 1065 Het levensrelaas in Eenzaam maar niet alleeneindigt met de passages: „In het late najaar van 1948verzocht Juliana mij haar te vertegenwoordigen in Westkapelle bij het symbolisch begin van de aanplant van het park aldaar, waarvoor zijde Koningin van Groot- Britannié en ook ik heesters ten geschenke hadden gegeven. Het teas een aardige, feeste lijke dag. We werden op Zeeuwse boerenwagens gereden; dat ik samen met de Britse ambassa deur op een huifkar zat, was wel een zeldzaam voorkomend geval. Hoe weinig konden wij toen vermoeden, dat in 1953 nogmaals een ontzaglijke ramp het arme Zeeland zou treffen. Dat in dat jaar onze kustenen niet alleen de Zeeuwse, ge teisterd zouden worden door een watersnood die tal van mensenlevens zou vragen en name loos leed over velen zou uitstorten UitGeen woord over de allerwegen respect afdwingende rondreis van een 72- jarige door een groot deel van het rampgebied, die zij begon toen er nog tallozen van af hun dak over de watermassa*s en naar de hemel tuurden en waarbij zij geen risico en geen in spanning schuwde. Die tocht zo schrijft Thijs Booy in „De levensavond van koningin Wilhelmina greep haar erg aan. Ik geloof, dat ik geen te zwaar woord neem als ik zeg, dat zij er kapot van was. Zij kon bijna niet praten over wat zij gezien en gehoord had. Zij was in-en-in-be- droefd, zat erbij als een vrouw uit Nieuwer- kerk. In dok bij Wilton-Fijenoord ac! cca „Toen de oude Wilhelmina werkte aan haar boek, verscheen op nt*het doek harer herinneringen de film van haar leven. Zij kwamen "|jnog eenmaal voorbij haar minister-presidenten, haar grote mi nisters, haar commissarissen in de provincies, burgemeesters, i '.militaire chefs met wie het contact het normale te boven was ud» gegaan". ijk En haar bloedverwanten. n«Vader koning Willem III. Wat was zij graag in vaders koets meegereden om zijn troonrede te ho ren. Wat had zij graag in 1900 met vader over Hendrik gepraat en in 1909 hem Juliana op de knieën ge legd. In de maand voor haar dood zei Wilhelmina me: „Mijn vader is er nu al zeventig jaar niet meer. We zijn maar een klein stukje van mijn levensweg samen gegaan. Maar dat kleine stukje is zo belangrijk ge weest dat ik nu, nu ik ouder ben dan hij geworden is, nog elke dag bijna aan hem denk. Hij is zo intens goed voor mij geweest. Ik ben blij, dat ik wat op hem lijk". esslEn moeder Koningin Emma. „In de kamer die de sterfkamer van Wilhelmina werd, hingen drie por tretten van koningin Emma. Mis schien is hiermee wel alles gezegd, want jaren voor haar dood was Wil helmina al aan het uitmaken wat wel en wat niet vanaf haar doods bed te zien zou zijn". 'rins Hendrik, haar man. „Het was steeds weer, dat zij zei: „Hij had zo'n goed hart, hij stond ongewa- pend in het leven, terwijl dat, omdat zovele mensen niet goed zijn, G niet kan. Hij vertrouwde iedereen ijjj en was bereid voor iedereen op te ij] komen, zo was hij. En dan zijn eenvoud. Hij was nu werkelijk in alle dingen de eenvoud zelve". Koningin Juliana, haar dochter. „Aan haar droeg zij het boek van haar ,'T leven op, aan haar en aan prins Wil- A lem van Oranje. Aan de man var 1 wie zij zich ook, blijkens haar laat ste wil, als Nederlands Koningin d( regelrechte opvolgster voelde en aan haar, aan wie zij die last der eeuwen overdroeg. Ik heb haar die opdracht horen lezen voor die naar V| de zetterij ging. Het was mij toen wel duidelijk, dat haar leven op de ze twee figuren het sterkst geconcen treerd is geweest. De een was he baken, de ander degene voor wie zij zich het meest verantwoordelijk voelde en bij wie zij zich het meest i betrokken voelde. w-Het was niet zelden aandoenlijk te merken hoe vervuld zij was van Ju liana. Na haar abdicatie las zij de courant met een schaar in de hand. re! Schier elke foto met haar dochter erin knipte zij uit. Een dag was pas goed als zij Juliana bij zich had gehad of door de telefoon had ge sproken. Zat Juliana in de lucht, dan wilde het werk pas weer echt 1 vlotten als de kamerdienaar had ge meld: De Koningin is veilig geland, Prinses. IVat kon ze dan beheerst-opgelucht zeggen: „Dank je voor dc medede ling". Soms de gedachten lezend van degenen om haar heen over de ge spannenheid die over haar kwam, als de Koningin een vliegtuig instap te, ging zij daarop in: „Ik heb er maar ene!". rrins Bernhard, haar schoonzoon „Mijn kinderen", zei zij steeds als I zij het over Juliana en haar man had. Dat was Bernhard zur Lip- pe-Biesterfeld eigenlijk al voor de officiële verloving voor haar gewor den: haar tweede kind. Een heel ding voor haar. Zelden zal een schoonzoon in de vorstenkring door de schoonmoeder met zoveel enthou- I siasme, genegenheid, openheid en de aanbieding van zoveel gave kan- sen verwelkomd zijn. Stellig was en ik ga hier af op haar eigen rela- i zen over dit gebeuren een der donkerste dagen in haar leven die novemberdag in 1937, toen haar werd gemeld, dat haar schoonzoon, i de man van haar kind, de aanstaan de vader van haar eerste kleinkind, een hoogst ernstig auto-ongeluk was overkomen". „Ik wil u even melden dat ik naar Amsterdam ga voor het officiële di ner van de achttiende verjaardag van Trix. Het is een hele gebeurte nis voor me. Het is de eerste keer na mijn abdicatie, dat ik weer in de kring van de regering kom. Het zal ook de laatste keer wel zijn. Maar ditmaal kan ik het niet laten. Als voorgangster en grootmoeder moet ik nu acte de présence geven. En het is niet alleen een moéten. Ik ga graag. Me voor het eerst weer gaan kleden voor een galafestijn dat hoorde vroeger tot mijn leven en dan te weten: hierna nooit weer. De laatste keer in mijn bestaan, dat ik een diadeem draag.... Misschien zul len de autoriteiten na afloop wel thuis zeggen: Zij volgde alles heel koeltjes. Dat is altijd of bijna altijd van mij gezegd. Ik zal die indruk ook wel maken. Maar ik zeg u, aan die hele grote tafel zal er niemand zo intens bewogen zijn als ik. Ik weet het nu al. Hoort u mij nog? Goed. Ze hebben allemaal feest, meneer, en ik zit er eigenlijk een beetje verdwaald tussen in. Maar niemand zal merken wat ik allemaal zit af te denken. Ik beleef mijn eigën achttiende verjaardag weer. Mijn vader was er niet meer en ik moest toen gaan regeren. Mijn kleindochter is gelukkiger. Haar voorgangster leeft nog en is jong. Voor haar is de volgende week net eender als de vorige week. Voor mij was die verjaardag dè drempel van mijn leven. En vergeet u niet, me neer, het was toen usance dat je als staatshoofd, hoe jong ook, over za ken zelfs je moeder niet mocht raad plegen. Het was een toestand: op je achttiende jaar regeren en niet het recht heb ben om je moeder iets op het gebied van het landsbestuur te vragen. Je moest meteen dertig zijn. Ik zit er vreemd tussen in. De enige van onze familie voor wie de rechten en plich ten van deze verjaardag geen papier waren. Al die autoriteiten zullen er niets van begrijpen. Toen die achttien werden, waren ze student. Ik ging wetten tekenen. Dit is de derde keer dat ik het meemaak. Eerst ikzelf, toen mijn dochter, nu mijn kleindochter. Bij de vierde keer lig ik al lang in Delft. Toen mijn dochter achttien werd, was ik ook geëmotioneerd. Er was vanaf nu een opvolgster die prompt kon gaan regeren. Ik hoefde het land geen regentschap aan te doen. Dat zijn noodzakelijke ondingen, meneer. Mijn opvolgster heeft alweer een opvolgster, die het bewind in han den kan nemen." Toen de oude Wilhelmina aan haar boek werkte, verscheen op het doek van haar herinneringen de film van haar leven. Zij kwamen nog eens voorbij, ook de vorsten van haar tijd en vooral de vorsten die regeer den toen zij een der hunnen werd. .Zij zei zeer weinig over hen, ik ge loof van uit één principe: Een vorst spreekt zo weinig mogelijk over vor sten met een burger, en vooral de kritiek op ambtgenoten was zeer ge dempt. Daar zat iets in van: Je valt je eigen stand niet af. Daar zat ook iets in van: De vuile was hoort bin nenshuis. maar vooral een religieus gefundeerde leer aangaande de hoog te van het koninklijk ambt. Waarbij met nadruk aangetekend zij, dat het De gedachten van de grijze Wilhelmi- **0 na dwaalden natuurlijk ook vaak zo vervolgt Thijs Booy naar haar 1 I vier kleindochters. Was er in hun I leven iets van belang aan de orde, dan stond haar dag in het teken I daarvan. Als zij examen deden, deed I Moene, zoals zij haar noemden, op het verre stille Loo ook een beetje examen. Verrichtten zij bijzondere prertaties, dan glom zij. Was er ziek- te op Soestdijk, dan was zij snel bezorgd. Zij werd echter niet de oma van de verhaaltjes: de kritiekloze en de ietwat sentimentele dweepster. Zij volgde alles wat de jongste gene- I ratie ondernam met liefde en met nuchterheid. Zij volgde alle mensen I kritisch. De meest roerende commentaar die ik rw ooit van haar op een evenement in I het leven van een kleinkind heb ge-1 I hoor, was toen prinses Beatrix achttien jaar werd. Zij belde op. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een hardnek kige brand in de machinekamer van de Noorse tanker Mistra, die voor een onderhoudsbeurt bij Wilton-Fijenoord in dok ligt, heeft dinsdagavond en een deel van de afgelopen nacht een leger brand weerlieden druk aan het werk ge-] houden. De brand brak uit om 8.35 uur. De bedrijfsbrandweer van Wilton-Fijen oord was snel ter plaatse, maar kon weinig uitrichten. Grijze, en la ter inktzwarte rookwolken stegen omhoog, maar de machinekamer bleef voor de brandweerlieden onbe reikbaar. Spoedig daarna werd groot alarm ge maakt en rukte de Schiedamse brandweer met groot materieel uit. Terwijl de blusboot Roentgen van Wilton de buitenwanden van het voorschip nat hield, trachtte de Schiedamse brandweer onder lei ding van commandant D. de Jager tot de vuurhaard door te dringen. Uren lang verkeerde men in onze kerheid over het k>t van enkele men sen die in de machinekamer aan het werk waren geweest. Later bleek dat zij zich tijdig in veiligheid had den kunnen stellen. Vijf meter Intussen belette een verzengende hitte de brandweerlieden nog altijd de eigenlijke vuurhaard, een hoeveel heid vuil en olieresten onder de vloer van de machinekamer, te berei ken. Op bepaalde ogenblikken moest men toezien dat het vuur in de ma chinekamer tot een hoogte van vijf meter oplaaide. Het bluswerk werd aanvankelijk met twaalf waterstralen en later ook met enkele schuimstralen ver richt. De brand is vermoedelijk ontstaan door het wegspringen van een vonk bij het verrichten van laswerk. In de loop van de avond heeft Wil ton-Fijenoord voor onderdak in ho tels van de 34 koppen tellende be manning gezorgd. De 15.000 bruto-ton metende Mistra behoort toe aan de rederij Yngvar Hvistendahl uit Tönsberg. Het schip kwam zaterdag bij Wilton aan en zou vandaag weer vertrekken. Het was tijdens zijn laatste reis met talk geladen geweest. Behalve ir. B. Wilton, directeur van Wilton-Fijenoord, waren burgemees ter H. Roelfsema en gemeentesecre taris mr. J. Blok gedurende een groot deel van de bluswerkzaamhe den aan boord. niet zo was, dat zij ontzag voor dit ambt zeer passend achtte voor de burgerij, maar er zelf als zo menig monarch in de historie nogal noncha lant tegenaan keek. Ik weet uit ver schillende gesprekken met haar met grote stelligheid, dat zij ook voor zichzelf het koningschap van haar ambtgenoten zag als een roeping van Godswege, als een uitverkie zing, als een wijding. Nog eenmaal trokken de vorsten aan haar oog voorbij. Koningin Vic toria. Zij herinnerde zich met iets van de opwinding van toen, haar bezoek als jongste koninginnetje van Europa aan de oudste koningin, zij zag zich weer in een spiegel bij een open deur het in staatsie ontvan gen door de Britse vorstin gadeslaan (Koningin Victoria had om protoco- laire redenen niet aan de wens haar gastje zo'n ceremonie eer mogen meemaken kunnen voldoen, dat gastje was nu eenmaal ook staatshoofd, en er toen dit op gevon den), een schouwspel dat haar fasci neerde en inspireerde, Zij vond het -weer leuk, dat Victoria naderhand had verklaard dat zij zo goed Engels sprak. Maar ze was per saldo toch niet „amused" bij de herinnering. Koningin Victoria had nooit haar fiat mogen geven op het imperialisti sche beleid tegen de Boeren en had zich niet zo mogen af maken van haar, Koningin Wilhelmina's, beroep de Boeren recht te doen. Ik twijfel er niet aan of Wilhelmina was in de tijd van de Boerenoorlog innerlijk in oorlog met VictoriaWat Wil helmina in Victoria ook mishaagde was dat zij haar rouw om haar man tientallen jaren oplegde aan Het jongste koninginnetje van Europa op bezoek bij de oude tante Victoria van Engeland Winston Churchill, voor wie zij zo'n grote bewondering had, be hoorde tot de belangrijkste gas ten, die koningin Wilhelmina in haar lange regeringsperiode ontving. openbare leven. „Volken hebben recht op vorsten, die hen niet belas ten met hun eigen leed. Persoonlijk verdriet draagt men in stilte. Ik heb in 1934, toen ik den mijn halve familie verloor, tot mezelf gezegd: Je zult opgewekt ver der gaan met je werk. Daar had ik ook een geestelijk motief voor en dat was nog belangrijker: Ik wilde door mijn houding mijn geloof in de wederopstanding zichtbaar maken." Keizer Frans Jozef van Oostenrijk. Toen Wilhelmina opgroeide, werd haar steeds weer opnieuw inge scherpt dat zij souverein wasAl dat inscherpen ten spijt, bleef het souverein-zijn toch iets onwerke lijks. Tot het meisje-koningin We nen bezocht. Het was daar de oude keizer, die het voor Wilhelmina werkelijkheid maakte, dat zij een der Europese staatshoofden was. Nota bene, hij kwam naar haar hotel om haar, echt nog een groot kind. te begroeten. De oude eerbiedwaardige keizer, die al regeerde toen haar vader zijn lang durige regering nog moest begin nen. Haar positie was toch werkelijk iets bijzonders. Zij reisde terug naar Nederland met het beeld van een vader- en grootva derfiguur, dat haar buitengewoon boeide gezien de herinnering aan haar eigen oude vader. De geschiedenis is soms van een ver bluffende eenvoud. Een paar jaar later zit de jeugdige Wilhelmina een brief te pennen aan de goedige, har telijke grijsaard in Wenen. Zij heeft inzake de Boerenoorlog nul op het rekest gekregen bij de oude tante Victoria en vraagt de oude oom Frans Jozef of hij bij Victoria niet wat kan bereiken voor haar stamver wanten in Zuid-Afrika. In de naïve hoop dat de oude vrouw in Londen beter luistert naar een oude man in Wenen dan naar een meisje op Het Loo Al die vorsten „Over de eerste ontmoeting met keizer Wilhelm II sprak de oude Wilhelmi- j na herhaaldelijk. Die had diepe j indruk op haar gemaakt. „Ik was I toen twaalf jaar. Het keizerlijk paar j bracht een officieel bezoek aan Ne derland. In onze tijd zouden rijtuig? Door de Keizer was ik na tuurlijk geïmponeerd, zijn vrouw vond ik lief. Ik heb later iets terug kunnen doen. Toen de Keizer naar ons land was gevlucht, heb ik mij ervoor ingezet, dat de Keizerin ook naar hier kon komen. Dat was overi gens ook een politieke daad. De reld zou anders aankijken tegen een oberste Kriegsherr in asiel dan te gen een uitgeweken vorstelijk echtpaar. En zij was zoveel stabieler dan hij. Ik verwachtte van haar een matigende invloed." En dan Winston Churchill. De beide op non-actief gekomen figuren had den een grote waardering voor elkaar. Churchills krans in Delft was de laatste uiting van een schier levenslange bewondering voor Wil helmina. Al ten tijde van de Boeren oorlog had hij respect voor haar. Van de zijde van Wilhelmina was de sympathie van recenter datum. De grote hoogachting voor Churchill kwam in 1940, toen de Koningin be greep. dat deze man door zou vech ten met elk wapen dat hij in de hand wist te krijgen, tot er in Euro pa geen hakenkruisvlag meer zou waaien. Een keer heb ik de oude Wilhelmina gevraagd wat haar inziens het hoog tepunt was in haar relatie tot Chur chill. Het antwoord kwam terstond: „Dat was, toen hij mij na een offi cieel diner, dat hij mij had aangebo den. spontaan uitnodigde om mee te gaan naar zijn kaartenkamer. We] hebben daar toen aan de hand van al zijn vlaggetjes lang en intens! Een belangrijke ontdekking Een tablet die de behoefte aan nicotine radikaal verdrijft solute doeltrefiendheld heeft t in 993 op 1.000 gevallen van gei rokers (waaronder vele genee Het oi Nicodlcin inning radikaal I gevallen op 1000 geen hadden De tezers die dit v rolstrekt i la. Het is l'zelf geadresseerde omslag te sturen zonder Jewels (Van onzer verslaggevers) AMSTERDAM/DEN HAAG Rob de Nijs zit in een moeilijk parket nu de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. H. W. H. Stheeman, in het kort ge ding tusssen de Haagse manager Herman Batelaan en The Jum ping Jewels heeft bepaald, dat de beatgroep een jaar lang niet mag optreden zonder toestemming van de manager. De tienerzanger onlangs in de steek gelaten door de Lords had voor deze maand nog twaalf contrac ten afgesloten- Als hy niet op de me dewerking van The Jumping Jewels kan rekenen, moet hij wegens con tractbreuk voor de financiële conse quenties opdraaien. Vrijdagavond zouden hij en de Jewels in het Kurhaus te Scheveningen in een show optreden. Het is zo goed als zeker, dat Rob de Nijs het moet laten afwe ten, want manager Batelaan is niet van plan, de beatgroep toestemming te geven de populaire zanger te begeleiden. „Ik hoop, dat het mogelijk is, een voor lopige regeling te treffen met de heer Batelaan", vertelde Rob de Nijs gistera vond. „En misschien kan die tijdelijke overeenkomst een definitief karakter krijgen..." Vandaag hebben de advocaat van de Jewels, mr. R. K. Kokosky uit Amster dam, en de raadsman van de manager, mr. J. Knoppers uit Baarn, besprekingen gevoerd om te trachten tot een vergelijk te komen. Wateroverlast in West-Duitsland BONN De scheepvaart op de Rün I infanterie die van 9 tot 14 december in i en Koblenz de omgeving van Bad Kreurnaeh zoi- stilgelegd wegens de hoge waterstand.den worden gehouden. zi;n uitgesteld De stand is vijf meter boven normaal, tot januari. Hier en daar in de Bondsrepubliek zijn laaggelegen gebieden ondergelo pen. Ook in Frankrijk hebben overge lopen rivieren landeryen blank gezet. Enkele dorpen zijn geïsoleerd. In West-Duitsland zijn twee kinde-j ren verdronken: in Bad Kissingen eenl jongen van 13 jaar en in Neustadt, een Herman Batelaan zei vannacht na een langdurig onderhoud met zijn advocaat: „Ik wil niets liever dan dat de zaak tot een goede oplossing wordt gebracht. Op korte termijn kan dat echter niet. Ik wil de tijd hebben om alle consequenties te overzien en daarom kan ik niet over haast te werk gaan. Rob de Nijs èn The Jumping Jewels kunnen er echter van overtuigd zijn. dat ik deze affaire zonder rancune zal afhandelen. Ik hoop van har te. dat hij en de beatgroep In de toe komst kunnen gaan samenwerken". De manager, die met de uitspraak van de president (gisteren in een deel van onze edities afgedrukt) sterk in zijn schoenen staat, verheelde niet, dat alle moeilijkheden hadden kunnen worden voorkomen, als Rob de Nijs meteen naar hem was gestapt en had voorgesteld The over het oorlogsverloop gepraat. Hij Jumping Jewels de plaats van de Lords had het bij het diner kunnen laten! te laten .noemen. De tienerzanger, die in Ik ben militair genoeg om te weten de kortst mogelijke tijd nieuwe begelei- dat men over operaties niemand ders nodig had. heeft de heer Batelaan moet inlichten die niet pertinent op 'n,™1! 1®ten .,Hg§?nj toen hij The de hoosle moet zijn." St "rken u,t"odlgde met hem 18 Gezien deze achtergronden voelt de ma nager er niets voor, nog voor vrijdag een panklare oplossing te forceren om het optreden van Rob de Nijs met The Jum ping Jewels mogelijk te maken. Getuige schold Verhelen uit voor bandiet WENEN De voormalige sturm- HAMBURG De zelfmoord van de haltnführer van het Belgische SS-legf- kind van zes. In Saarland is door het Oostduitse minister van planvorming. oen- Robert Jan Verhelen, die terecht water veel schade aan woningen aan- dr. Erich Apel. zal mogelijk een poli- staat, is gisteren door een getuige gericht. Een staalfabriek in Neunkir-tieke sensatie tot gevolg hebben. uitgescholden voor dc „handiet Verbe- chen heeft het werk moeten staken. De minister zou de omstandigheden i,en" De getuige, de vroegere commis- De manoeuvres van de Amerikaanse die hem ertoe brachten een eind aan ft,ris va" |Mlilic Vnrst bU Brussel, zijn leven te maken, hebben neerge- tor Grijseels, is destijds tijdens een legd in een memorandum, dat doorioverva' van dc °P het politiebu- een geheime koerier naar West-Ber- reau t^aar Kew°nd geraakt. Drie and©. Chinese raketten in Tibet GANGTOK China heeft in Cen- traal en Zuid-Tibet batterijen lucht- kind van twaalf jaar bij zo'n gebeur- doel-raketten van het Russische type tenis nauwelijks betrekken. Dat was Sam-2 opgesteld, zo is van officiële toen anders. Mijn moeder trad als j zijde in Sikkim te kennen gegeven. regentes natuurlijk als gastvrouwe op. Maar ik moest ook meedoen, offi cieel meedoen. Ik herinner me nog, en wel heel goed, hoe angstig ik was. Ik ben de Keizerin er altijd dankbaar voor geweest dat zij ineens begreep, dat men niet met mij moest omgaan als met een konin gin. Dat ik een kind was. In het rode galarijtuig brak zij ineens alle spanning door gewoon met mij te gaan babbelen. Ik herinner me het begin nog: Vind jij het leuk in zo'n Er werd aan toegevoegd dat deze raketten sedert verscheidene weken operationeel zyn. Deze inlichtingen- werden verkregen na een persconfe rentie van de Maharadja, waarin hij had gezegd dat de Chinese druk aan de Chinees-Indische grens toenam. In officiële kringen in Sikkim deelt men de Indiase mening dat China wellicht zou pogen de spanning aan de grens te verhogen terwijl de Sowjetunie zich inspant de spanning tussen India en Pakistan te verminderen. lijn is gebracht. Dit zegt het grootste Westduitse avondblad, Hamburger Abendblatt uit betrouwbare bron te hebben verno men. Burgemeester Brandt van West-Ber- lijn had maandagavond al verklaard dat Apel zich na onenigheid met het Oostduitse staatshoofd Ulbricht had doodgeschoten „en niet zwijgend het graf in was gegaan". „Wij allen zullen nog horen, wat hem bewogen en ver ontrust heeft", zo zei Brandt tot ver slaggevers. VS erkennen Moboetoe LEOPOLDSTAD De VS hebben gisteren het nieuwe Kongolese be wind van president Moboetoe erkend Intussen heeft Polen ook een derae- lyke stap gedaan. toen ge- De president vroeg Grijseels, die Verhelen tijdens een heftig twistge sprek toeriep „zwijg bandiet," zich te matigen en beledigingen achterwege te laten. Grijseels antwoordde: „Ik kan slechts sterk uitdrukken met wel ke beestachtigheden zij hebben ge dood. slechts om te doden." Intussen heeft de Belgische ambassa deur te Wenen. Colot, verklaard, dat het een zaak van de Oostenrijkse justi tie is wanneer tijdens het proces ge bruik wordt gemaakt van de dienstea van een voormalige nazi-secretaresse. Bedoeld wordt mevrouw Josina Anto- nius-Van Bemmelen, vroeger secreta resse van Seys-Inquart in bezet Neder land. Het is niet bekend of van Belgi sche zijde verdere stappen hiertegen worden ondernomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7