Weekagenda Francescatti speelde Beethoven subliem Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Ook Warmond kampt met een aanzienlijk tekort Wethouder lichtte de Leidse middenstanders voor Leo Pappenheim dirigent van Leids Kamerorkest Voor verbouwing en een noodgebouw f 60.000 NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 DECEMBER 1965 Gemengde gevoelens over Res.-Orkest gebed. OEGSTGEEST Gemeentehuis, 2 er 7 uur: begrotingsbehandeling. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8 15 u. Ned. Camedie met „Kleine Alice". Den Haag: Diligentia, 8 u.: vioolreci tal Ivry Gitlis. Den Haag: gebouw Haagse Kunst kring 9 uur nam., opvoering „Spiraal'. Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: Resi dentie-Orkest. Donderdag Kleine zaal Gehoorzaal, 2.30 u.: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, leden vergadering. Den Haag: gebouw Haagse Kunst- Kring. 9 en 11 uur nam., opvoering Spiraal". Den Haag: Gemeentemuseum, 8.15 u.: concert op oude muziekinstrumenten Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u.: Kunst- maand-Orkest, met pianist. Gehoorzaal. 8 u.: Liverpooise dames- Rapenburg 10, 7.30 uur; jongerensoc. Het Venster, dansavond. Boshuis, achter Hoflaan 74. 7 tot 8.30 jr: ruilbeurs voor verzamelaars. Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur imm. intern, samenwerking, dir. P. H. att over „Vreemd en eigen", lezing met lichtbeelden over de ontmoeting met de iens uit de buitenwereld. De Lakenhal, 8 u.: Oud-Leiden, H Dijkstra over de Brittenburg Katwijk Den Burcht, 8 uur: Sinterklaasavond Friese vereniging. Den Haag: Kon Schouwburg, 8.15 u.. aagsche Comedie met „Glazen speel- Den Haag: Diligentia, 8.15 u.: De Nieu we Komedie met „Romulus de Grote". Den Haag: gebouw Haagse Kunst kring, 9 en 11 uur nam., opvoering ..Spiraal". ■Scheveningen: Op Gouden Wieken, S15 u.: Het Ned. Kamerkoor. Zaterdag Afd. Leiden Kon. Ned Natuurhist. Ver. >ezoek museum geschiedenis natuur wetenschappen. Afd. Leiden Ned. Reis-Ver.: excursie aar museum oudheden, Rapenburg. Oude Vest 13, 8 u.: C.J.V. De Valk, nidwinterbal. Herv. jeugdgebouw, Hoogl. Kerkgracht <4, 8 u.: jongerensoc., voddenbal. Rapenburg 10: jongerensoc. 't Roefje Den Haag: Kon. Schouwburg, aagsche Comedie met „De vervolging an en de moord op Jean Paul Marat" Den Haag: Diligentia, 2.15 uur: toneel groep Arena met ,De kikkers" 8.15 De Nieuwe Komedie met „Romulus de Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u. Residentie-Orkest, met alt en ter LEIDEN Het vierde abonne mentsconcert van het Residentie Orkest bestond uit drie werken, die ieder een eigen wereld ver tegenwoordigden: het concerto in op. 3 no. 11, L'esbro Harmonico, van Vivaldi; Frank Martins Les quatre éléments, en Beethovens vioolconcert in D met Zino Fran cescatti als solist. Vivaldi's concerto, dat we nog onlangs fraai genuanceerd uitgevoerd konden horen door I Virtuosi di Roma. fungeerde hier eigenlijk alleen als inleiding. Van Otlerloo legde vooral de nadruk op de bij een concerto grosso normale dynami sche tegenstellingen tussen de soli tutti, doch trok nauwelijks profijt van door Vivaldi zo kwistig aangebrachte harmonische en expressieve nua klonk aldus nogal militair en on-interes- sant, ondanks de goede vioolsolo concertmeester Willem Noske. Boeiender was stellig de eerste uitvoering van Frank Martins Vier Elementen, een vierdelig symfonisch gedicht, opgedragen aan de dirigent Ernest Ansermet. resp. uitdrukkend aarde, water, lucht en vuur. De Zwitser Martin, die nauw met onj land is verbonden, behoort tot de gema tigde figuren, hij keerde na een korte flirt met de 12-toon-muziek op zijn schreden terug en zoekt nu zijn eigen, ietwat conservatieve weg. Zijn orkestra tietechniek is groot en zijn macht over het componisten vak eveneens, ook dit werk getuigde ervan. Het klonk alles zeer aanvaardbaar, soms suggestief, al in de drie eerste delen leek ons; doch erg afwisselend van kleur is zijn idioom niet, noch ritmisch noch harmonisch, er daarom had Van Otterloo wellicht kun- streven naar meer verfijning in de verklanking. In zijn visie klonk deze compositie nogal monochroom lang hier en daar. Een hartelijk applaus viel intussen orkest en dirigent ten deel, waaraan de verschijning van de compo nist op het podium niet vreemd zal zijn geweest. Een definitief oordeel schorten e liever op tot een volgende auditie. Onze aandacht werd na de pauze gevraagd voor de zeer beroemde violist Francescatti. die op zijn su blieme viool Beethovens eveneens sublieme concert kwam vertolken. Zelden zullen we deze bekende par- tituur op doorleefdere en volmaak tere wijze horen verklanken wat de solopartij betreft. Deze kunstenaar uit de grote Franse viooltraditie staat al zover boven dc no ten, dat hij in staat is zich geheel te con centreren op de levende stroom van ge voelens die in dit concert tot een zo mo numentale harmonische eenheid zijn ge worden; zijn spel in het onsterfelijke adagio, zo ingetogen en expressief als maar mogelijk is. liet niets meer te wen- Na de geweldige climax in de laat ste der drie Kreisler-cadenzen volg de de magistrale afsluiting van deze avond en een ovationeel applaus hetwelk stellig voornamelijk de so list gold. Van Otterloo en zijn mu sici hadden immers aan deze ver tolking weinig aandeel genomen tenzij dan in ongunstige zin, want boerser en ongenuanceerder hebben we ze zelden horen spelen, ondanks enige betere momenten. Dr. J. van der Veen. Dr. Hartman over harttonen LEIDEN Gistermiddag heeft dr. H. Hartman in het gToot-auditorium een openbare les gehouden ter gele genheid van de officiële aanvaarding van zijn ambt als lector in de car diologie aan de Leidse universiteit. Dr. Hartman sprak over de hart tonen, waarvan men er thans dank zij de fonocardiografie ongeveer tien kent. De ontdekking van al de ze tonen door middel van de auscul tatie heeft vele tientallen jaren ge duurd na de invoering van de stethos coop. En ook al waien ze door sommigen reeds opgemerkt, dan duur de het vaak vele jaren eer deze ont dekking ook door anderen werd vaard als werkelijkheid. net werk van een buschauf- Minimum leeftijd: 21 jaar. feur heeft vele aantrekkelijke Loopt u eens binnen op onze kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon wekelijkse contactavonden DEN HAAGElke dinsdag en vrijdagavond in café-res- en arbeidsvoorwaarden (waar- taurant „Paviljoen", Rijswijk- onder vijfdaagse werkweek, seplein 39. twee weken vakantie, vrij ver- LEIDENElke donderdag- voer en uitstekende sociale avond in het N.Z.H.-haltekan- voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. toor. Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam: Adres: Woonplaats: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Sergeant (14 jaar). Lido (2.30 en 8 uur)My fair lady (alle eeftijden). Luxor (2.30 en 8 uur): De tijgerkat (14 aar), woensdag (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrouwen verdwijnen (18 Jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur)De avontu- er aan de Goudkust (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Gisteren, randaag en morgen (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): I tabu (18 Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De roze •anter (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): My fair ady (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De wreker Ier vermoorde meisjes (18 jaar); woens- lag: Het bed «18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur: Commando les doods (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): donderdag n vrijdag: De glimlach van een zomer- lacht; zaterdag en zondag: Wilde aard- leien: maandag en dinsdag: Het oog van Ie duivel;: woensdag: Het zevende zegel il deze Ingmar-Bergmanfilms 18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De trein Tentoonstellingen Rapenburg 10: tentoonstelling werken an Henk O verduin (1012 en 24 uJ, aterdags gehele dag, tot en met 31 de- De Lakenhal: tentoonstelling werk van eden van de Ned kring van Tekenaars ivan 13 .10v.13 december). De Ruif, Janvossensteeg 59: rotapren- m van Aad Veldhoen, van 29 nov. tot H december. Rapenburg 73: schilderijen, tempera's, ouaches en tekeningen van Jan Hen- rik Steven Gijsbers (van 1 tot en met 0 dec., geopend op werkdagen van 9 ot 18 uur). Wassenaar: kunstzaal Heuff, Hoflaan 7: entoonstelling van schilderijen en etsen 'an Willem Witsen en kleine werken van eeldhouwer L. O. Wenckebach (4 dec. ot en met 6 jan., dag. 10 tot 17 uur, bo- 'endien op dinsdagavond van 8 tot 10 iur, kerstdagen, Oud en Nieuw en op ondag gesloten). Toneelgroep Imperium LEIDEN De opvoering van ,.De Ster van Bethlehem'' door de Chr. Toneelgroep ..Imperium" in de Vredes- u„ kerk aan de Burggravenlaan is op in linsdag 14 d cember. ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig Maandag de gehele dag gesloten. Afgezet Spaans hoogleraar sprak in Leiden LEIDEN Prof. Aranguren, één van de drie hoogleraren van de uiver- siteit van Madrid die kortgeleden zijn afgezet vanwege de morele steun die zij gaven aan het verzet van de Spaan se studenten tegen de regeringsvoogdij, heeft gisteravond in het juridisch stu diecentrum „Het Gravensteen" een voordracht gehouden over het onder werp „Ethiek en politiek". Onder meer sprak hij zijn dank uit jegens de 207 Nederlandse hoogleraren die de brief van solidariteit met hun Spaanse col lega's ondertekenden. Onder de aanwezigen waren de rec- tor-magnificus, prof. dr. J. Dankmeyer en een tiental hoogleraren, voorname lijk van de juridische fuculteit Prof. H. Daalder, die aan de Leidse universiteit de wetenschap der politiek doceert, noemde in een inleidend woord prof. Aranguren ..de Cleveringa van Madrid". De rede. begonnen in het Engels n het Frans voortgezet, behandelde de erhouding tussen ethiek en politiek. De ideale siutatie is de doorbreking van de scheidsmuur tussen deze twee gebieden Prof. Aranguren typeerde de troon pretendent Don Juan als „the silent man. doing nothing but waiting". Hij verwachtte dat zodra de naam van de toekomstige koning bekend wordt ge maakt deze direct al een deel van de macht van Franco zal overnemen. Goud in de vroege middeleeuwen LEIDEN Dinsdagavond hield dr. Elbern. conservator aan de Staat- liche Museen te Berlijn, in de serie najaarslezingen van het Rijksmuseum van Oudheden een voordracht met lichtbeelden over „Meisterwerke der Goldschmiedekunst und ihre Bedeu- tung im frühen Mittelalter". Ieder tijdperk zoekt voor de uit drukking van artistieke gevoelens het voor de eigen tijd meest passende ma teriaal. In de vroege middeleeuwen, inzonderheid in de tijd tuss.en de ondergang van het Romeinse Rijk en de periode der Ottonen. genoot het goud de voorkeur. Die tijd kende nog geen monumentale kunst. De waarde van een kunstwerk was toen voor een groot deel gelegen in de kostbaarheid van het materiaal. Naast goud. als de universele grondstof voor kunst werken. werden edelstenen, paarlen en email gebruikt. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Christian, z v M Agel en I Hühl; Dennis Michiel, z v A F J van der Haagen en D Hou terman; Robertus Adrianus Antonius, z v H E T Conijn en A J M v Wouw; Susanne, d v A Meijvogel en A Szpak; Geraldine Petronella, d v W Heems kerk en C de Hoog: Karen Xandra, d v G A van der Mark en L A Pop- pe: Marijntje Cornelia, d v R W Bout hoorn en R van de Vegbe; Jeroen Wij nand, z v E A van den Bo-1 en J L van Beek; Wilhelm Johannes Adria nus, z v A P C Hopstaken en W J A Draak; Maria Geraldine, d v P van der Kwaak en L Ravensbergen. Gehuwd; J Donker en N Favier. Overleden: A Schalk, 64 j. vrouw; B E J Geurts, 6 maanden, dochter; A J van der Ree, 57 j, man; P van Nierop. 58 j, man; J C Fagel 76 j, vrouw. Met fiets gevallen LEIDEN -Gistermorgen om elf uur is de 65-jarige mevrouw L. de Ruijter uit Leiden met haar fiets op de Schrijversbrug gevallen. Het een heupfractuur is zij naar het zieken huis gebracht. WARMOND In hun gebruikelijke geleidebrief bij de begroting voor 1966 schrijven B. en W. o.m. dat de ongunstige financiële ontwikkeling zich in versterkte mate heeft voort gezet. Zoals bekend, was het slechts mogelijk voor 1965 een sluitende be groting aan te bieden door tot een bedrag van f20.889 over de saldi-re- serve te beschikken. Tengevolge van een vermindering van enkele uitgaaf posten en een versterking van de in komsten door middel van een verho ging van enige rechten en belastingen kon deze beschikking weer ongedaan worden gemaakt. Zij verkeerden in de hoop dat het verbroken evenwicht tussen inkomsten en uitgaven, althans voor enige jaren, hersteld zou zijn. Nu zij met de uitkomst van de be groting voor 1966 geconfronteerd zijn, zien zij zich genoodzaakt mede te de len, dat deze hoop ijdel is gebleken. De voor 1966 opgemaakte begroting vertoont een belangrijk groter tekort dan in 1965. Voor het dienstjaar 1966 wordt, nadat de raming van de komsten en uitgaven met de grootste zorgvuldigheid heeft plaats gevonden, een tekort verwacht van f 42.940. Zij hebben gemeend dit tekort v< lopig te moeten dekken door over saldi-reserve te beschikken. Na deze beschikking zal de saldi-reserve, a mende dat de rekeningen over de ja 1964 en 1965 zullen sluiten, raming nog f 18.637 groot zijn. Dit lot een niet-sluitende begroting deelt de gemeente met vele andere. De oorzaak van deze financiële rijkheden moet in het algemeen worden gezocht in de onbevredigende werking de financiële verhouding tussen het en de gemeenten. De uitkeringen uit het gemeentefonds schieten beslist tekort om in de jaarlijks sterk stijgen de behoefte aan algemene dekkingsmid delen te voorzien. Bij het ontbreken van andere moge lijkheden zijn het juist deze middelen die de gemeente in staat moeten stel- om haar steeds groeiende taak op verantwoorde en eigentijdse wijze te vervullen. Wanneer hierin niet op korte termijn wordt voorzien, moet voor het ontstaan van grote moeilijkheden bij de bestuursuitoefening worden gevreesd. Oorzaken Bij Wernink 11 pet. dividend LEIDEN Wernink's Beton- en Aanneming Maatschappij N.V. bericht over de gang van zaken in 1965 het volgende: Alle afdelingen van WBAM N.V. waren goed bezet. De omzetten zullen circa 16 pet hoger liggen dan die van het vorige jaar. Bij de dochteronderneming Wer- raink's Industrie en Handelsonderne ming N.V. bleven de omzetten bene den de verwachtingen als gevolg van de beperking van de gemeentelijke bestedingen. De orderportefeuilles van beide be drijven zijn van dien aard, dat by normale gang van zaken op een re delijke bezetting voor 1966 kan wor den gerekend. Naar men hoopt zullen de belas tingvoorstellen van de regering he investeringspatroon bij de industrie voorlopig niet zo ongunstig beïnvloe den, dat deze voor dit bedrijf merk bare repercussies zal hebben. Er wordt verwacht, dat ondanks de stijging van de algemene kosten het dividend van 11 pet over het vergro te kapitaal kan worden gehandhaafd. LEIDEN Onze stad heeft op mlge plaatsen het aanzien van eei bombardeerde plaats en er zyn dan ook wel eens mensen die mopperen: al dat gebreek, wanneer is dat nu eens afgelo pen? Een groot aantal leden van de Leid se Middenstands Centrale het koepelend orgaan van de drie Leidse middenstandsorganisaties heeft gister avond in restaurant Van der Heijden wethouder C. J. Picna een antwoord op die vraag gekregen. Wethouder Piena gaf een uiteenzetting van het in 1962 door de gemeenteraad aangenomen „basis-plan stadsvernieu wing en sanering". Dat plan voorziet ir drie fasen van tien jaar in de ontsluiting van de oude binnenstad en de volledige sanering van twee „rotte plekken": het gebied HerengrachtZijlsingel en Camp achter de Haarlemmerstraat. een korte historische inleiding, in wethouder Piena „De Burcht" „nationaal belang" noemde, vertelde irer de talloze moeilijkheden die ten worden overwonnen voor een grote doorbraak tot stand kan worden ge bracht. „Op het ogenblik zitten we mid- in de eerste fase van het dertigja renplan", vertelde de wethouder. „Eén Lezers schrijven ons Gesarde mensen (5) Een lezer uit Alphen schrijft in z commentaar o.a.: dat hij die jongen e schop gaf, enz. Ook dat is mijn idee. Hier- is echter oen „maar" verbonden, want dat is nu eenmaal bij de wet verbo den. De rechter veroordeelt uitsluitend op bewijsgrond. Zo is het hier ook ge beurd. Mijns inziens had de oude man nog harder moeten schoppen, echter op een zodanige wijze dat er voor de recht bank geen bewijs was. De buurtbewoners waren wé al deze plagerijen te tolereren. Ze waren flink om achter de schermen te blij- en ze wisten natuurlijk niet dat htm kinderen zoiets deden. Wat denkt zo'n oude kerel wel om mijn zoontje te schoppen! Maar laten ze nu eens iemand die zelf niet voor de poes is. Daar heb- te niet van terug. Ik wil commenta tor N. vragen: hoe zou u het vinden als uw ouders zo werden gesard? Meer poli tietoezicht? Kijkt u eens om u heen, b.v. i huizen, in cafetaria's, op straat. Overal nen lastig gevallen worden door los geslagen jongelui. Openlijk wordt in de Courant geschreven: Herrie maken de politie treiteren, dat is pas „je vai En als de politie dan eens hardhandig optreedt, is de boot pas goed aan. Laten wen ons ndet laten sarren door andermans kinderen. Dan maar een fikse boete. Persoonlijk heb ik die er voor over. J. van der Meer, Dijkstraat 5, Leiden. van de meest opvallende activiteiten in deze fase is de doorbraak Lammerschans- weg-Hooigracht-Langegracht 'de noord- zuidverbinding) Verlegging vaarweg Van groot belang voor de verschillende doorbraken is de totstandkoming van de nieuwe vaarweg buiten de binnenstad om. Dan wordt het mogelijk om bijvoor beeld met vaste bruggen te gaan wer ken. De Leidse wethouder verwachtte, dat de nieuwe vaarroute omstreeks 1970 klaar zal zijn. Tientallen problemen in de binnenstad moeten nog worden over wonnen, maar de wethouder was hier voor bijzonder optimistisch; als het aan hem ligt, komt de eerste fase in 1972 Van belang voor de Leidse midden stand waren de opmerkingen over de winkelcentra, die in de nieuwe wijken komen. Ook de bestemming van het Schuttersveld werd aan een beschouwing onderworpen. LEIDEN Het overlijden van Willem Mizee, de musicus, die het Leids Kamerkoor heeft opgewekt tot een der beste a cappelle-koren van ons land, heeft het Leids Kamerkoor voor de vraag gesteld of voortbestaan van het koor gerechtvaardigd was. De opvatting „Mizee heeft ons een artistieke erfenis nagelaten, die dient te worden beheerd" won het ten slotte. Er werd een beroep gedaan op de Arnhemse dirigent Leo Pappen heim, die zich na het beluisteren van opnamen van het Leids Kamerkoor bereid verklaarde de leiding van het koor op zich te nemen. Op 9 maart zal het koor onder zijn leiding in de Stadsgehoorzaal Bachs Johannes-Passion uitvoeren met mede werking van het Zuidhollands Orkest en de solisten Ank Rijnders, Rijkje YVolleswinkel, Chris van YVoerkom, Ruth Pos, Herman Schey en Henk Driesseri; verder werken mee Hans Schouwman (cembalo) en Bram Mar ti jn (orgel). Begonnen in Duitsland De nieuwe dirigent, Leo Pappen heim, is van Joodse afkomst; mede dank zij het feit, dat hij christelijk was gedoopt, overleefde hij in de Tweede Wereldoorlog de concentratiekampen. Leo Pappenheim werd in 1896 in Am sterdam geboren. Hij begon in 1913 zijn loopbaan als musicus in Duitsland, waar hij in 1927 dirigent werd van de Gymnasten hadden slechte dag LEIDEN Gistermiddag is in d Ireneschool aan de Van Vollenhovenkade de li-jarige Qhristine Gulling uit Lei den uit de ringen gevallen. Zij klaagde over pijn aan het hoofd en is door de EHD naar huis gebracht. Ook de 21-jarige student A. Pouwels uit Leiden viel gisteren in een gymnas tieklokaal aan de Anth. Duycklaan uit de ringen. Hij kwam met zijn hoofd op de vloer naast de mat terecht en is naar het diaconessenhuis overgebracht. In een gymnastieklokaal aan het Vrou wenkerkhof viel de 19-jarige J. Koevoets uit Leiden bij het bokspringen. Met een gebroken linkerpols is ook hij naar het ziekenhuis gebracht. DEN HAAG Voor het m3ken van :n verharding op de aarden baan van de wegverlegging van de weg nummer vier van het rijkswegenplan 1958 tussen de Maaldriftseweg en het Rijnzichtvia- dukt met bijkomende werken in de ge meenten Wassenaar, Voorschoten en Oegstgeest was de laagste inschrijver de NV Wegenbouwmaatchappij Tempel- Geleen, in Utrecht, voor een bedrag f 2.576.440. De hoogste inschrijver gebr. Schouls NV in Leiden voor bedrag van f 3.025.000. Er waren in totaal 15 inschrijvingen. RIJNSBURG Vrijdagavond om acht uur hoopt ds. W. Vroegindewey uit Katwijk aan Zee in de zaa] achter de christelijke gereformeerde kerk een spreekbeurt te vervullen voor de her vormde evangelisatie. stedelijke opera en hef stedelijk or kest van Bonn. Zes jaar later werd hij gedwongen Duitsland te verlaten. In 1939 werd hij naast Jaap Spaander man dirigent van het Gelders Orkest, dat toen nog de Arnhemse Orkestver eniging heette. Nuttige zege van Kangeroes 2 LEIDEN De reserves van Kange roes behaalden in de gisteravond in Haarlem gespeelde wedstrijd tegen HVS 1 een zeer welkome 13 zege, waardoor YVybe Pera c.s. zich weer wat verder van de onderste plaats distancieerden. Kangeroes 2 had in het begin van de wedstrijd veel moeiete zich aan te passen en aan de als altijd ongunstige omstandigheden in het Haarlemse Krelagehuis. HVS 2. spelend op be kend terrein, behield het initiatief en won de le set met 1510. De Leidenaars hadden echter in de le set hun ogen goed de kost gegeven. Met hoge ballen in het achterveld werd de Haarlemse verdediging onder druk gezet. Door ruime setzeges van 915 en 315 nam Kangeroes 2 een 12 voorsprong. HVS 2 zette in de 4e set echter alles op ales om de achterstand in te lopen. HVS 2 geraakt achter na verloop van tijd in paniek en moest met 1215 de setzege en de 13, overwinning aan Kangeroes 2 laten. I Na de bevrijding werd hij eerst ver bonden aan de Stichting Radio Neder land; kort daarap kwam hij weer in zijn oude functie bij he<t Arnhemse Orkest. Daarnaast is hij sinds enkele jaren dirigent van de Chr. Oratorium Vereniging, leider van het schoolkoor van het Chr. Lyceum in Arnhem, mu zikaal leider van de Gelderse Opera- en Operettevereniging en dirigent van het Nieuw Orkest voor Amateurs. Koordirigenten komen van zijn erva ring profiteren als zij een uitvoering met orkest moeten geven. Leo Pappenheim componeert ook, voornamelijk kleine pianostukjes. Tsjaikowsk.v behoort tot zijn geliefde componisten, evenals Bach. Beethoven en Brahms. Overwinning voor L.S.G. LEIDEN In de eerste klasse van de Leidse Schaakbond heeft het derde tien tal van het Leidsch Schaakgenootschap een stevige overwinning behaald op Bo degraven I. Bij het beëindigen van de speeltijd was de stand tegen 2','z voor LSG IU, terwijl de afgebroken partij aan het eerste bord voor de Leidenaars zeker remise kan opleveren. De gedetailleerde uitslag luidt: drs. L. G. BarendregtW. van Beek afgebr., D. Samkalden—J. G. Breekveldt 10; P. J. Piket—W Koning A. H. J. F. MünninghoffJ. W. de Wolf Yi; L. E. J. BoomsmaN. Veerman Vz—Vz\ dr. B. de GrootD. J. Booef Vzdrs. P. Mei. boomR. Brunia 10; ds. P. J. Mackaay J. Duits 1—9. C. J. de Blaey—J. van Breemen Vi—Y4, A. C Spoel—H. van Os 1—0. De kosten voor sociale zorg, als -gevolg van de in-voering van de al gemene bijstandswet, zijn niet ge daald, doch in belangrijke ma-te ge- Een van de oorzaken van deze stij ging is, dat de bijdragen die de ker kelijke instellingen van weldadigheid in de krachtens de vroegere armen wet verleende uitkeringen verstrek ten, met ingang van 1 januari 1965 zijn komen te vervallen. Bedoelde bij dragen werden voor 1965 nog op f 9000 geraamd. Bovendien heeft de invoering van de algemene bijstands wet ertoe geleid, dat een complex van diensten, die tot dan belangeloos werden verricht, in betaalde arbeid is omgezet. Voorts is het behoeftenpatroon, onder de werking van de algemene bijstands wet, gewijzigd en uitgebreid, hetgeen tot het verstrekken van hogere uitkeringen heeft geleid. Het zal duidelijk zijn dat de dekkings middelen voor dergelijke forse lasten verzwaringen onmogelijk uit de op brengsten van eigen heffingen, voor zo ver de mogelijkheid tot verhoging daar van nog zou bestaan, bestreden kun nen worden. Gezien deze situatie menen zij er op te mogen vertrouwen dat de regering alsnog wegen zal weten te vinden om de uitkeringen uit het gemeentefonds zodanig te verhogen, dat de netto stij ging van de uitgaven voor sociale en maatschappelijk werk. alsme de niet door de verhoging de gemeentefonds-uitkeringen ge dekte personeels- en kapitaalslasten. waarvan de netto last op f43.421 is becijfers, in een reeël sluitende begro ting kan worden ondergebracht. Zij menen dan ook nog niet te moeten voorstellen een verzoek om in het genot van een aanvullende bijdra ge uit het gemeentefonds te worden gesteld, in te dienen. De stellige ver wachting bestaat dat de gemeente zal krijgen over een belangrijk deel van de bij het uitbreidingsplan „Endepoel" gelegen gronden. Zodra de gemeente hetzij door eigendomsoverdracht, hetzij door voorlopige inbezitneming over de- gronden kan beschikken, zal alles het werk worden gesteld om de tot stilstand gekomen bouw van wo ningen zo snel mogelijk weer op gang te brengen. De vaste schulden van de gemeen te zijn ten opzichte van 1965 met f 87.907 gestegen. Het totaal van de vaste schulden zal hierdoor per 1 ja nuari 1966 het bedrag van f3.728.910 hebben bereikt. Wat de gemeentelijke waterleiding be treft, is men er niet ing geslaagd voor 1966 een sluitende begroting aan bieden. De zwaardere lasten, ver oorzaakt door steeds stijgende perso neelskosten, kunnen voor 1966 nog wor den gecompenseerd, doordat de inkoop- kosten van het voor de bebouwde kom te kopen water, alsmede de af schrijvingen, zijn gedaald. Voor 1966 zal nog geen tariefverhoging plaats vin den. Voor 1967 zal echter hiermede re kening moeten worden gehouden. Schaakwedstrijd L.S.B. LEIDEN Het bestuur van de Leidse Schaakbond besloot, de snelschaakwed strijd voor bij de L.S.B. aangesloten clubs in 1966 te houden op zaterdagmiddag 15 januari in de kantine van de Touwfa- brieken. Zweeds bezoek aan Leiden LEIDEN Een gezelschap Zweden, dat momenteel een excursie door ons land maakt ter bestudering van het Nederlands onderwijsstelsel, met na me het beroepsonderwijs, bezocht gis termiddag het „Centrum voor vakop leiding van volwassenen" aan de Roo- seveltstraat. De Zweden wisselden met directeur G. H. Kottelaar van gedach ten over verschillen, die er bestaan tussen het vakonderwijs in ons land dat in Zweden. Raad Valkenburg over raadhuis VALKENBURG Gisteravond heeft de gemeenteraad vrij uitvoerig gesproken over het plan het raadhuis uit te breiden met een noodgebouw. De heer A. C. de Haas (Gemeentebelang) was bang, dat bij realisering van dit plan de bouw van een nieuw raadhuis op de lange baan zou worden geschoven. Hij vroeg zich voorts af of men niet beter tot verbouwing kan overgaan. De voorzitter zei. dat men vas houden aan het nieuwbouwplan, maar omdat het nog wel jaren kan duren voordat hier wat schot in komt, meent het college intussen tot een nood oplossing te moeten besluiten. Voor een verbouwing van het oude raadhuis is ook rijksgoedkeuring nodig wie weet hoe lang men daarop moet wachten. Voor het houten gebouw verwacht men de rijksgoedkeuring spoedig te verkrijgen. Onbewoonbaar B. en W., zo vervolgde de voorzitter, willen voor deze zaak maximaal f60.000 uittrekken, namelijk f30.000 voor het noodgebouw en f30.000 'erbouwing van het raadhuis, waarbij de meubilering is inbegrepen. Wethou der Th. van der Meij (ARP) voegde hieraan toe, dat het raadhuis in zijn tegenwoordige toestand eigenlijk als onbewoonbaar moet worden be schouwd. De raad verleende ten slotte het ge raagde krediet van f 60.000. Het krediet voor het aanbrengen van straatverlichting Zonnevelds- laan werd vlot verleend. Er zullen 23 lichtmasten worden geplaatst. Ook ging de raad zonder meer akkoord met de verhoging van dc hondenbelasting gezien het grote aantal honden en de toenemende voetpadverontreiniging. Deze ver hoging levert de gemeentekas per jaar ruim f 1200 extra op. De tarie ven' luxe hond verhoogd van f15 tot f 30. waak- of bedrijfshond van f 7,50 tot f 24. De benoeming van leden voor de woonruimtecommissie werd aangehou den. De gemeenterekening werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst over 1964 liet een batig slot van f 1096,69 zien en de kapitaalsdienst één van f 161.239.24. Op verzoek van de afdeling Veilig Verkeer werd besloten voor de Mid denweg en de Lotsystraat eenrich tingsverkeer in te stellen, behalve yoor fietsen en bromfietsen. Tot waarnemend gemeente-ontvan ger werd per 1 januari a.s. benoemd de heer H. M. Tjebbes, tweede ambte naar ter secretarie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3