Nieuwe Leidse Gourant Geen enthousiasme voor atoomonderzeeboten KOFFIE &THEE Medische faculteit in Rotterdam volgend jaar al van start Machinist voorkomt treinramp Eis vakbonden KLM: 5 pet plus 35 gulden Minimumloon van f547 per maand De Gaulle kan rekenen op 60 pet Kosten ruim f 350 miljoen Commentaren weerbericht ""O CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoefl" Woensdag 8 december 1965, 46st© jaargang Elektronische Orgels Piano's Keur* uit vele merken BOOT Bodegraven 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Prinses Beatrix begaf zich gisteren naar Amsterdam om de restaura tiewerkzaamheden aan het paleis op de Dam te inspecteren. Op de foto: de Prinses aan de achterzijde van het paleis. MET SPOED NAAR UNIVERSITEIT (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM Zeer spoedig zal de Maasstad universiteitsstad zijn. September 1966 start de medische faculteit met 200 studenten in tijde lijke huisvesting. Twee jaar later moet een deel van een imposant per manent gebouwencomplex zover klaar zijn dat Rotterdams universi taire aanwinst daar zijn vleugels kan uitslaan. Als het aan de commissie-Van Wal sum ligt, die belast is met de voorbe reidingen, zal voordien al officieel kun nen worden gesproken van een univer siteit, waarin zowel de Nederlandse Economische Hogeschool, als de medi sche faculteit en het Klinisch Hoger Onderwijs zijn geïntegreerd. In 1970 zal deze instelling totaal 4500 studen ten kunnen tellen (NEH thans 3000). tCH. Dit bleek uit mededelingen van oud- burgemeester mr. G. E. van Walsum, die voorzitter is van de in opdracht van mi nister Diepenhorst samengestelde Com missie voorbereiding medische faculteit. Op een persconferentie zei hij gisteren dat mogelijk in de toekomst ook deze zevende medische faculteit niet voldoen de zal zijn. De Rotterdamse voorziening op me disch hoger onderwijsgebied, gekoppeld aan het Dijkzichtziekenhuis, zal per jaar 200 studenten kunnen opnemen. In 1970 zullen er 1300 studenten zijn en een staf van 1000 leden Maar als de belangstel ling voor medische studie nog meer toe neemt zal de regering verdere maatrege- Snel bouwen Over èen dag of tien beginnen de eer ste werkzaamheden voor de bouw van het provisorium. met welke academi- sche(?) term de tijdelijke collegegebou- wen worden aangeduid. Alle voorberei dingen zijn gereed, het is nu maar een kwestie van snel bouwen. Datzelfde geldt voor de bouw van het faculteitscomplex. En ten derde ook voor de aanpassing van ihet ziekenhuis Dijkzigt. De medische faculteit zal een uitste kende bezetting met hoogleraren en lec toren krijgen. Daarvan is de commissie nu al zeker, dankzij de energieke aan pak van prof. A. Querido uit Leiden. De in de toekomst te Rotterdam te ver wachten benoemingen, aldus mr. Van Walsum, zullen inderdaad elders gaten slaan. Ook enkele thans in Amerika verblij vende Nederlandse hoogleraren zullen naar de Maasstad komen. Wat het overige wetenschappelijke personeel betreft ligt de zaak minder gemakkelijk. Op dit stuk zal het parool dan ook „iets kalmer aan" Gebruikmakend van de openheid, die Rotterdam kent. omdat het een volkomen nieuwe instelling betreft, kan de facul teit in zekere zin een experimenteel ka rakter krijgen. Daarmee wordt niet ge demonstreerd dat de constellatie elders niet deugt. Maar er zijn geen remmingen door gevestigde tradities. Daarom is een soort vernieuwing mogelijk. Tot dusver bestaat de doctorale studie zuiver uit theorie en komt na de post doctorale studie pas de klinische. In Rot- gen Het onderwijs zal niet uitsluitend uit huurcolleges bestaan, maar er wordt ook wat getoond, zo dinukite mr. Vain Walsum zich uit. Hij was overigens onder de in druk van de opzet der faculteit geko men. „Een poging, die de moeite alleszins waard is", stelde de oud-burgemeester. Voorlopig regelt de commissie nog alle voorbereidingen. Niet meer zo lang ech ter. want dan wordt de faculteit eigen bevoegdheid verleend door het vormen van een lichaam met rechtspersoonlijk heid. Dan kunnen „adviseurs" worden benoemd. RIO DE JANEIRO Een komplot van een groep Braziliaanse marine officieren om een eind te maken aan het bewind van president Castelo Branco, is in de kiem gesmoord. Een grote gele vlam brandt sinds gisteren op zee onder de Engelse kust: een Engelse maatschappij doet op dit booreiland in de Noordzee proefboringen (Telefoto). Ook Senaat keurt „het" huwelijk goed - zie pagina 6 M. Ruppert, Staats raad en oud-CNV- voorzitter: „Op dood spoor zetten van de vakcentralen zou ons opbreken." Zie pag. Kernmerk. In Amsterdam wordt opnieuw een buitenlan. der vermist. Is er mis drijf in het spel? Zie pagina 5 Johan Bodegraven helpt „Van Harte" bij Kerst diner Zie Ethergolven. Randstad in het westen, Bandstad in het oosten. Zie pagina 5- THIJS BOOY VERTELT Op zijn boeiende en vaak ontroerende manier vervolgt Thijs Booy zijn herinneringen aan koningin Wilhelmina. Vandaag: „DE FILM VAN HAAR LEVEN": nog eenmaal trokken de beelden voorbijZie pagina 7. Rob de Nijs: wat nu - pagina 7 EMMERIK Dank zij de oplettend heid van een Duitse machinist is za terdag naar gisteren pas is gebleken een ernstig spoorwegongeluk voor komen. De sneltrein Amsterdam-Keu len, die omstreeks half een uit Arn hem vertrok, kwam door een onjuiste wisselstand op het spoor Zwolle-De- venter terecht. De machinist merkte dit onmiddellijk, reed zijn trein achteruit, zette de wissel in de juiste stand en bereikte met eer vertraging van slechts drie minuten Em- Had de machinist niet ingegrepen, dan zou dit de ernstigste gevolgen hebben ge had. Vliegtuig stort neer bij Santa Cruz SANTA CRUZ Op het vliegveld van Santa Cruz de Tenerife (Canari- sche eilanden) is gisteren een DC-3 van de Spaanse luchtvaartmaatschap pij Spantax bij het opstijgen veronge lukt. De 28 (meest Scandinavische) passagiers en vier bemanningsleden vonden de dood- Het toestel was op weg naar Las Palmas. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De vakbonden van het grondpersoneel bij de KLM heb ben de directie van deze lucht vaartmaatschappij voorgesteld de lonen en salarissey' in 1966 te ver hogen met 5 procent en alle werkne mers boven 23 jaar, alsmede de ge huwden en kostwinners beneden die leeftijd, in verband met de gestegen prijzen van consumptiegoederen een extra inkomensverhoging van f 35. per maand te verlenen. Dit bedrag komt gemiddeld neer op ongeveer 3.5 procent. Andere eisen, die de vakbonden bij de KLM-directie op tafel hebben ge legd, zijn onder meer: een minimum-loon van f 547 per maand (thans f 465), niet alleen (zo- KLAVERBLAD als tot nu toe) geldend voor 23-jarigen en ouderen, maar ook voor alle man nelijke gehuwden en kostwinners be neden de 23 jaar; verhoging van de vakantietoeslag tot 6 procent met een minimum van f 400, eveneens voor alle 23-jarigen en oude ren, alsmede voor de mannelijke ge huwden en kostwinners beneden deze leeftijd; vaststelling van een regeling, die leidt tot een 40-urige werkweek. De eerste stap daarheen moet volgens de vak bonden begin volgend jaar worden gedaan; uitbreiding van de vakantie met de bepaling dat het minimale aantal ver lofdagen 20 werkdagen per jaar zal bedragen; verwerking in de lonen en salarissen van de huurcompensaties 1962, 1964 1966; gelijke beloning voor de vrouwelijke werknemers, ook in de KLM-horeca- sector; aanpassing van de diensttijd- en leef tijdtoeslagen aan de sedert de i; ring gestegen lonen en salarissen, welke aanpassing neerkomt op stijging van gemiddeld 50 procent; verbetering van de ziektekostenverze kering en invoering van een paritaire premiebetaling. Voor één jaar De vakbonden hebben de KLM-di rectie voorts laten weten dat zij nog geen prijs stellen op de afsluiting van een meerjarig contract en wel op grond van de overweging dat de spelregels voor een loonpolitiek op langere ter mijn nog niet aanwezig zijn, terwijl eveneens nog niet bekend is wat de consequenties zullen zijn van, wat ge noemd wordt >,de voltooiing per 1 ja nuari 1967 van het gebouw van de so ciale zekerheid". Daarnaast aohten de werknemersorga nisaties het opstellen van een contract voor meer dan één jaar ongewenst, om dat de arbeidsvoorwaarden van de ver schillende categorieën van grondperso neel nog in ontwikkeling en/of nog niet gecoördineerd zijn, mede in verband met de wijzigingen in de bedrijfsvoering die zich nog <zullen gaan) voltrekken. Ook is een volledige inventarisatie van de ar beidsvoorwaarden van het grondperso neel nog niet aanwezig. Veruxtchting voor tweede ronde: PARIJS De officiële uitslag de eerste ronde van de Franse presi dentsverkiezingen is gisteravond in Parijs beekndgemaakt. Generaal De Gaulle behaalde 10.828-521 stemmen (44.635 pet), Francois Mitterand 7.694-005 (31.714 pet), Jean Lecanuet 3-777.120 (15.569 pet)- Jean Louis Tixier-Vignaricour 1 260.208 (5,194 pet), Pierre Marcilhacy 415.017 (1.710 pet), Marcel Barbu 279.685 (1.152 pet). President De Gaule, die inmiddels ze ker heeft besloten aan de tweede ronde deel te nemen, is gisteren in Parijs ge weest voor besprekingen. Verwacht wordt dat De Gaulle in de tweede ronde op 60 pet van de stemmen kan rekenen. De rechtse kandidaat Tixier-Vignancour heeft zijn aanhangers aangeraden voor de linkse kandidaat Mitterand te kiezen, omdat Mitterand hierdoor toch niet aan de meerderheid kan komen. Jean Le canuet heeft tot nu toe nog niet duide lijk gemaakt welk advies hij zij-i aan hangers voor de herstemming zal geven. De verkiezingscampagne voor de twee de ronde op 19 december begint vrijdag de radio en tv. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De noodzaak dat Nederland twee nucleair voortge stuwde onderzeeboten gaat bouwen is voor veel leden van de Tweede Kamer niet duidelyk. Minister De Jong zal goede argumenten moeten aanvoeren om de Parlementariërs te overtuigen. Dit bleek gisteren tydens de behandeling van de begroting van Defensie voor 1966. De liberaal Couzy stelde, bij amende ment voor het bedrag van ean half mil joen dat op de begroting voor 1966 voor de bouw van zo'n onderzeëer is uit getrokken, te schrappen. De heren Wier- da (soc.), Bos (c.h.) en Van Dis (s.g.p.) toonden grote reserve ten aanzien van de bouw van onderzeeboten met atoom aandrijving. De socialistische woordvoer der achtte de financiële consequenties te groot. Mr. Bos informeerde of er wel voldoende overleg was gepleegd met de NAVO-partners. Minister De Jong kreeg echter steun van vice-admiraal Moorman (kath. v.) en de heer Geelkerken (ar.). De KVP- woordvoerder betoogde dat de marine met de stroom der tijden moet meegaan. De heer Geelkerken vroeg zich af of het bezit van twee nucleaire onderzee boten wel voldoende zou zijn voor de verdediging van het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan. De communist Hoekstra en de pacifist Bruggeman wa ren tegen de nucleaire bewapening om dat hierdoor de bewapeningswedloop wordt gestimuleerd. Militair en politiek Verschillende sprekers brachten het vraagstuk van de politieke activiteit van beroepsmilitairen ter sprake. In de Memorie van Antwoord had de minister namelijk opgemerkt er geen bezwaar tegen te hebben dat militairen aan het politieke leven deefrur' ien mits dit bij kleine aantallen en in beperkte mate gebeurde. De heren Walburg (a.r.), Wier- da (soc.), Kikkert (c.h.) en Couzy (lib.) kregen de indruk dat de bewindsman enerzijds deze activiteiten toestond maar zc anderzijds niet wenselijk achtte. Het aanbod van de Nederlandse rege ring om troepen voor de vredesmacht van de Verenigde Naties beschikbaar te stellen vond bij de sprekers veel waardering. De heer Moorman (kath. v.) vroeg evenals de GPV'er Jongeling of de bijdrage aan de UNO de paraat heid van de overige Nederlandse troe pen niet zal schaden. De heren Couzy en Bos drongen er op aan de manschap pen die van deze vredesmacht deel zullen uitmaken, ook een mentale opleiding te geven. Van verschillende zijde in de Ka mer werd geïnformeerd naar de ..Post '70 tanks". De regering heeft het voornemen dit nieuwe tanktype in de jaren zeventig aan te schaffen ter vervanging van de Centurions. De woordvoerders vroegen hoeveel kosten dit zal meebrengen en hoe de geleidelijke overgang naar deze tanks geregeld zal worden. De heren Moorman, Walburg, Kikkert en Voogd (b.p.) drongen er op aan zo spoedig mogelyk een besluit te nemen over het reserveren van militaire oefen terreinen. Kolonel Wierda deed de suggestie de luchtverdediging geheel met raketten te regelen. Aanschaf van nieuwe vliegtui gen was zijns inziens veel te duur. De heer Hoekstra (comm.) vroeg de minis ter het leesverbod dat in kazernes geldt voor het communistische dagblad „De Waarheid" op te heffen. Nu de CPN radio- en t.v.-zendtijd heeft, betekent dit verbod een direct ingrijpen van mi litairen in de politiek, aldus de heer Hoekstra. (Voor vervolg zie pag. 6) GENOEG Ook de Eerste Kamer heeft zich nu bovendien met grote meerderheid verenigd met de toestemmingswet voor het huwelijk van onze Kroon prinses met de heer von Amsberg. Aan de wettelijke vereisten voor het huwelijk is hiermee voldaan. Wie tegen het huwelijk waren, heb ben nu ook waarlijk voldoende ge legenheid gehad, daarvan te laten blijken. Het zij nu genoeg. Zoals Trouw vanmorgen schreef: Men heeft zonder gerechtvaardigde gronden on rust gekweekt rondom het konings huis. Men heeft bovendien even on gerechtvaardigd een tijd, die voor elk mensenpaar een blijde pleegt te zijn, voor de Prinses en haar verloof de vergald. Op het laatst heeft men het nog eens geprobeerd met een artikel dat inder daad alleen moet worden beschouwd als een stuntelige poging tot misera bele stemmingmakerij. Het wordt tijd dat we ons als volk gaan opmaken om het huwelijk vooral ook voor de Prinses en haar verloofde te doen worden tot een blij gebeuren. VAKBEWEGING In een indrukwekkende rede voor de jubilerende Utrechtse Christelijke Besturenbond heeft de heer Ruppert het wezen van de vakbeweging ge tekend als Christelijk gebod tot naas tenliefde. Waarbij niet eenzijdig de nadruk mag gelegd op het vakbewe- gingswerk in onderneming en be drijfstak ten koste van de vakcen trale. Deze woorden bevatten waarheid. Moet men ook op het belang der anderen letten, dan is ook een sterke vakcentrale nodig. Zij immers kan beter dan de vakbond die vooral be trokken is bij de positie der leden in de eigen bedrijfstak het belang van alle werknemers ln het oog houden. Christelijk verantwoorde vakbewe ging houdt in: vakorganisaties met een overkoepelende vakcentrale. Daarom niet de vakcentrale op dood spoor zetten. Weshalve ieder die zich categoraal organiseert een grote verantwoorde lijkheid op zich laadt. Al weten we dat er voor sommigen moeilijk een andere keus is. Chinese raketten in Tibet GANGSTOK China heeft in Cen traal en Zuid-Tibet batterijen luchtdoel- raketten van het Russische type Sam-2 opgesteld. WARSCHAU Een jonge vrouw uit de Poolse stad Rzeszow heeft gisteren in een autobus een tweeling ter wereld gébracht. De Chauffeur trad op als vroedvrouw. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motregen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). „U kunt nu wel zeggen, dat u vroeger om deze tijd al lang in bed lag, maar toen was er nog geen televisie VERBINDENDE SCHAKEL QP DE GRENS van twee werelddelen ligt de stad Goerjew. Het ene deel van deze Russische stad in de Oeral ligt op Europees het andere op Aziatisch gebied. Over de rivier de Oeral ligt sinds kort een brug van 550 meter lengte. Die brug verbindt niet alleen de beide stads delen, maar ook de twee continenten. U begrijpt natuurlijk al, waar dit vandaag heengaat. Juist. U kunt meehelpen een brug te slaan tussen de nieuwe abonnee en ons Als ver bindende schakel vindt u op pagina 2 weer de bolbon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1