ieiiwe Leidse Courant LESJE VOOR DE GAULLE Mitterand kreeg de steun van links Lecanuet onthield hem de overwinning Amerikanen om aarde Sow jet-raket op maan? b: |)p 19 december 19 weer naar de stembus Vliegtuigen botsten in VS: 4 doden loger disconto n ln Amerika en Canada Beide reizen stap hoger op ruimteladder weerbericht Geen artikel over Claus in Panorama Schietpartij in hartje van Brussel kost agent leven Commentaren EVEN VOLHOUDEN Maandag 6 december 1965. 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh it gheblavan mijn hart in teghentpoaH" .rjfterond. met De Gaulle bergebleven als kandidaat bor het Franse president- 1 PARIJS Nu generaal de Gaulle (j de verkiezingen van gisteren een ^derlaag heeft geleden, wordt met banning gewacht op het antwoord de vraag, of de generaal zich voor tweede ronde beschikbaar zal ellen, óf dat hij zich verontwaar- [gd van het politieke toneel zal te- ytrekken zoals hij in 1947 al |ln „Gaullistische kringen" meent en, dat de Gaulle zich niet zal te- trekken. omdat hij meent op 19 cember in de tweede ronde zijn {lige tegenkandidaat Mitterrand met groot stemmenverschil te unnen verslaan. Constitutioneel eeft de generaal tot donderdag- .Jjiddernacht de tijd, zijn kandidatuur J bevestigen. Verwacht wordt, dat 3 y morgen of uiterlijk woensdag na Istudering van de volledige uitsla- én van gisteren zijn besluit zal pkendmaken. Eg. In genoemde Gaullistische kringen iijt men het voornamelijk aan de |'.nj 1 iristen-democraat Jean Lecanuet, k de Gaulle een tweede ronde niet 'ïpaard is gebleven. Men vindt hel jkbaar ..normaal", dat de stemmen n links, die als een constant element Frankrijk worden beschouwd, naar jancois Mitterrand zijn gegaan. Pre- jer Pompidou verklaarde dat Mit- rrand het vooral van de communis- stemmen moet hebben. Mitterrand heeft vannacht gezegd, er sprake is van een overwinning het gehele linkse blok en niet Alleen van hemzelf. Bij de tweede ponde, als hij zich alleen tegenover Gaulle geplaatst ziet, zal hij moe- n ervaren dat de steun, die hij van communisten heeft aanvaard, hem Jenslottegeen goed zal doen. De Gaulle Nfeal vooral hameren op het gevaar van pen volksfront. [f wijzing De Gaullisten beweren, dat de neder ig van de Gaulle niets te maken heeft in zijn buitenlandse politiek. Zij zien n echter over het hoofd, dat Lecanuet man is geweest, die de stemmen weg- apte, welke de Gaulle voor een recht- eekse overwinning nodig had. En La- miets succes kan niet anders zijn dan i afwijzing van de Europese en At- Jtische politiek van de generaal. Thijs Boo\: hoe rle Prinses haar boek schreef pagina Concilie kost 72 min. - pagina Kernmerk Smith onder mijnt Kariba- dam pag. 5 Een plotselinge storm ver oorzaakte het weekend weer vele moeilijkheden. Niet alleen voor deze een zaam worstelende fietser. (Zie pag. 5 en 7)- „In de greep van het reus-achtige jyagina 6 Sport vandaag op de pag. 8 en 9 B. Roosien, voor zitter van de NCRV. is be noemd tot voorzitter van de Ned. Radio Unie-nieu we stijl Zie Ethergolven. Omgekomen piloot redde vele levens NEW YORK Twee passagiers- dat er niet veel meer slachtoffers wa- >olpkomst 80 pet. im 80 procent van de Franse kie- heeft gisteren zijn stem uitge- icht. En dit terwijl het weer bijna iral bepaald niet gunstig was. Pre nt en mevrouw de Gaulle woon de mis bij. voordat zij in Colom- Mes-deux-églises hun stem gingen brengen. Mitterrand stemde in iteau-Chinon in het departement ivre (waar hij burgemeester is), canuet ging na de mis in Rouen ter ibus. De uiterst rechtse kandidaat Vignancour, stemde in zijn de Pyreneën, terwijl de libera- kandidaat Marcilhacy in Jarnec tiarente) zijn stemplicht vervulde, ircel Barbu. die opkwam voor de :iaal misdeelden. ging in de Pa- voorstad Sannois ter stembus. (Voor vervolg zie pag. 6) WASHINGTON. Dc Federal Re rve Board heeft het disconto op 6 tember van 4 tot 4G- verhoogd om latoire druk tegen te gaan. Eind I was er een verhoging van 3 tot l en november 1964 tot 4%. OTTAWA. De Bank van Canada i discontoverhoging aange- idigd van 4 té tot 4:!i In novem- 1964 werd het van 4 tot 4'4 *7c rhoogd. fcüENOS AIRES. Argentinië heeft peso met 5.6G in waarde vermin- tn 178 bieden - 180 laten tot 190 pesos per Amerikaanse lar om dc kloof tussen de officiële iers en die op de zwarte markt te lagen, alsmede om de uitvoer te beteren. Na vooraf in zijn particuliere kapel de mis te hebben bijgewoond, bracht president de Gaulle gisteren in Colombès-les-Deux-Eglises opgewekt zijn stem uit. vliegtuigen van Trans World Airlines en Eastern Airliness zijn zaterdag avond ten noorden van New York in de lucht met elkaar in botsing ge komen. Van de in totaal 112 inzitten den kwamen wonder boven wonder slechts vier personen om het leven, terwijl er 51 verwondingen opliepen. De Constellation van Eastern Air lines moest een noodlanding maken, waarbij de machine in drie stukken brak en in brand vloog. Voordat de tanks ontploften waren vrijwel alle 55 inzittenden er in geslaagd, uit de wrakstukken te komen. Onder de vier omgekomenen bevond zich de gezagvoerder. Charlie White. Alle overlevenden waren het er over eens. dat het aan de koelbloedigheid van White en de tweede piloot, die het ongeluk wel overleefde te danken was KAAP KENNEDY/MOSKOU Zowel Rusland als de VS hebben ge durende het afgelopen weekeinde een belangrijke stap gedaan op het ge bied van de ruimtevaart. Terwijl de Russen de Loena-8 in de richting vai de maan schoten, lanceerden de Ame rikanen zaterdagavond om half ne gen Nederlandse tijd vanaf Kaap Kennedy met succes de Gemini-7 met aan boord de astronauten Horman en Lovell voor een recordvlucht van twee weken. Als alles goed gaat zul len er 206 rondjes worden gemaakt. Hoogtepunt van het Russische ex periment vormt een zachte landing van Loena-8 op het maanoppervlak. De vermoedelijke tijd van aankomst ligt tussen hedenavond en morgen ochtend. Als de satelliet onbeschadigd op het maanoppervlak landt, zal een camera het landingsgebied aftasten en de beelden naar de aarde seinen. Hoogtepunt van het Amerikaanse Gemini-project wordt de ontmoe ting tussen Gemini-7 met Borman en Lovell en Gemini-6me t Schirra en Stanford in de ruimte op 14 de cember. Gemini-6 wordt op 13 de cember gelanceerd. Het in de baan brengen van Ge- mini-6 met Lovell en Borman zater dag ging volgens schema. Volgens plan hebben de twee op de vastge stelde tijd hun kleine raketmotoren in werking gesteld en daarmee het laag ste punt van de baan van 160 op 222 km gebracht. Deze manoeuvre is de eerste van een serie, die de Geniini-7 in een baan moest brengen die een rendez-vous met Gemini-6 mogelijk zal moeten maken. Ze> laa] Gisterochtend, toen aan de tiende omwenteling werd begonnen vroegen de astronauten aan grondstation Houston om enige tijd pauze. Zij slie pen ruim zes uur en meldden na het ontwaken een goede rust te hebben genoten, ondanks het feit dat het waarschuwingslicht van een van de brandstofbatterijen was blijven knip peren. Men maakt zich hierover ech ter niet ongerust, omdat men over tuigd is dat niet de batterijen, doch het lampje onklaar is. Lichtgewichtpak Borman en Lovell dragen een nieuw soort lichtgewicht ruimtepak. dat met zijn 7 kg. inclusief de helm. ongeveer 3 kg lichter is dan het cos- tuum dat bij vorige vluchten werd gebruikt. Toen de ruimtevaarders zich bij het voltooien van hun tiende baan om de aarde boven de VS bevonden, werd hun laatste nieuws door het vluchtleidingscentrum mee gedeeld. Toen zij hoorden dat bij New York twee vliegtuigen met elkaar in botsing waren gekomen riep Bor man: „We zitten hier beter dan bene- Beneden op Kaap Kennedy wordt intussen intens gewerkt aan de voor bereiding van de lancering van de Gemini-6. Jim Lovell en Frank Borman hun ruimtepakken op weg naar Gcmini-7- Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaatselijk enkele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtig, aan de kust aanvankelijk nog nu en dan harde wind. overwegend tus sen west en noordwest. Iets koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). gevallen. De Boeing-707 met straalaandrijving van Trans World Airlines kon zonder ongelukken op het vliegveld Kennedy aan de grond worden gezet. Een ge wonde overlevende van de Constella. tion vertelde een hevige schok te heb ben gevoeld, waarna het vliegtuig zijn as draaide. Anderen hadden de Boeing plotseling zien opduiken een hevige luchtdruk gevoeld. „Atoombom" In beide toestellen had gedurende korte tijd grote opwinding geheerst, doch volgens de bemanning was er geen paniek. Iemand, die de noodlanding van de Constellation had gezien verklaarde: ..Het toestel was gehuld in oranje vlam men. Het schoof over de grond en brak in tweeën, terwijl links en rechts mensen eruit vielen." Het leek wel een atoom, bom, zo werd er aan toegevoegd. Van de inzittenden van de Boeing liep de stewardess alleen lichte verwondin gen op. Constellation kwam uit Boston en was op weg naar Newark, bij New York. De Boeing was op weg Francisco naar New York. Weekblad uit roulatie HAARLEM De uitgeefster van Panorama, N.V. Spaarnestad, heeft op het laatste nippertje het komende nummer van dit weekblad, met een publikatie over de jeugd van Claus von Amsberg, uit de roulatie geno men. Het nummer was al bij de be zorgers en ook toegezonden aan be paalde adverteerders. Door een amb tenaar van de minister-president is de uitgever, zo ineMt het A.D. op dit artikel attent gemaakt. Oud-minister president de Quay is president-com missaris van de N.V. de Spaarne- Het blad zal deze weck wel verschij nen. maar zonder het bewuste artikel van oud-Waarheid-redacteur Klinken berg, die tracht aan te tonen dat de Duit- in Afrika voor de oorlog reeds he smet waren door nazi-ideecn. De hoofdredacteur van Panorama, de heer G. J. Vermeulen was niet voor com mentaar te bereiken. De directeur van N.V. De Spaarnestad. de lieer W. N. Stuifbergen, zei dat het artikel in kwes tie „op betreurenswaardige wijze" in Pa norama was gekomen. Dodelijk ongeluk Aruba ORANJESTAD De 21-jarige luite nant G. Dun is zaterdagmiddag om het leven gekomen toen een sportauto, bestuurd door de 21-jarige heer P. J. Namink op weg naar de kazerne te Santa Cruz met grote snelheid uit een bocht vloog, tegen een rotswand reed en over de kop sloeg. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De bestuurder is met shock naar het ziekenhuis gebracht- Na overval op warenhuis: BRUSSEL Op klaarlichte dag hebben zaterdag drie gewapende manxxen een overval gepleegd op een warenhuis aan een van de grote boulevards. Zij sloegen de hoofdkas sier neer en maakten zich met een deel van de ontvangsten van vrijdag uit de voeten. Twee van de daders zagen bij hun vlucht de weg versperd door de gealarmeerde politie. Zij openden onmiddellijk het vuur. Een agent werd dodelijk door de kogels getroffen. De politie slaagde erin. één van de da ders. een Algerijn, te arresteren. De man, die de schoten op de agent loste en de derde overvaller zijn echter nog op vrije voeten. Een twaalftal Noordafrikanen werd aangehouden. Na de wilde schietpartij werd snel de omgeving van het warenhuis afgezet. Het gehele personeel moest het gebouw ver laten, om de politie de wapens in de hand gelegenheid te geven naar de derde overvaller te zoeken. Tegen elf uur werden de pogingen n de man te vinden opgegeven en kon het warenhuis zijn deuren weer openen. Over de grootte van de buit is nog niets bekend. De toestand van de hoofd kassier is ernstig. Zaterdag is in het academisch zie kenhuis de 72-jarige R. Pannekoek uit Utrecht bezweken aan de verwondingen, die hij vrijdag opliep. Hij was toen be rokken bij een aanrijding op een krui sing. Het slachtoffer kwam daar met cijn fiets in botsing met een vrachtauto. EERSTE RONDE Frankrijk zorgde voor een verrassing, door zich in meerderheid tegen gene raal De Gaulle uit te spreken. Deze moet nu in een voor hem vernederen de tweede ronde proberen, een nieuw mandaat te krijgen. Van het feit. dat de eerste ronde niet beslissend hoefde te zijn, hebben vele Franse kiezers gebruik gemaakt, hun onbehagen uit te spreken over het persoonlijk regime van de generaal. De ban is gebroken. Op 19 december kunnen zij hem als nog de meerderheid bezorgen. De Gaulle zal er dan goed aan doen, met name op het gebied van de buiten landse politiek met deze onrustge voelens rekening te houden. De linkse kandidaat Mitterrand was gisteren de grote belager van de ge neraal. Van groter betekenis was evenwel de opmars van de christen democraat Lecanuet, die oorzaak werd van De Gaulles nederlaag. Deze Lecanuet was de meest Euro pese kandidaat. Zijn optreden kostte De Gaulle bijna vier miljoen stem men en de meerderheid. TWEEDE RONDE Als generaal De Gaulle zich voor de tweede ronde beschikbaar stelt, heeft hij geen gekwalificeerde meerder heid nodig om herkozen te kunnen worden. Als hij meer stemmen be haalt dan Mitterrand, is hij gekozen. Aangenomen moet worden, dat Mit terrand op 19 december voor De Gaulle geen partij zal zijn. Dat Mit terrand gisteren zoveel stemmen op zijn naam wist te brengen behoeft niet te verwonderen. Hij slaagde er blijkbaar in vrijwel alle linkse kiezers achter zich te krij gen. Het is evenwel de vraag, of hij in de tweede ronde veel meer stem men zal krijgen. Er kan dan ook blanco gestemd worden. Thans wreekt het zich, dat dc Franse politieke partijen er niet in geslaagd zijn, een boven de partijstrijd staan de figuur als Pinay als kandidaat naar voren te brengen. Dan zou er een alternatief voor De Gaulle zijn geweest. Nu is dit niet het geval. Geref. vrijgemaakt houden biddag i.v.m. moeilijkheden DEN HAAG De gereformeerde ker ken vrijgemaakt in de classis Den Haag die daartoe door de generale synode zijn aangewezen, zullen op verzoek van de kerkeraad van de gereformeerde kerk vrijgemaakt van Driebergen een biddag houden in verband met de moeilijkheden binnen de gereformeerde kerken vrijge maakt, met name in Beverwijk, Gorkum. Kampen, Katwijk aan Zee en Groningen- In deze plaatsen hebben als gevolg in de controverse over het al dan niet houden van een samenspraak met de ge reformeerden scheuringen plaats gehad. Van kwart voor vijf tot acht uur gisteravond heeft het treinverkeer op de lijn Utrecht-Den Bosch te kampen gehad met enige vertraging. Oorzaak was eon breuk in de bovenleiding bij de Lekbrug Culemborg. Teeb/efs BINNENVERI NG het beste bed ooit gemaakt! Ijooilwill 'schuimrubber nog nooit geëvenaard! HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. W Slalerklmuvermomml.gr. zij. u-eer voor een jaar in de kast ver dwenen. U ij hebben op deze manier onze maskers afgelegd en zijn overgegaan tot de orde van de dag. Filmactrice Audrey Hepburn hield het nog even vol. Zij droeg een voile-achtig masker voor haar rol in de liim Hoe steel je een miljoen?" en een charmant plaatje u-as 't resultaat. Wij hopen, dat u het ook nog even volhoudt. En met dat „het" bedoelen t\ e natuurlijk het invullen van onze bolbon op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1