Rita Mill werkte vier jaar voor „vanavond" TRABANT NU OOK ALS COMBI I Het geheime dorp I Tv-debuut bij Johnny en Rijk H Brick Bradford Senmoet ZATERDAG 4 DECEMBER 1%3 CTuCBftntwcu.erucsr.nnjfS.'.PTHPCGni VEM-FTHESGOLVEN |y NCRV zendt reeks Nederlandse hoorspelen uit ithergoivem-ethergolven-ethergolven-i ffeutór' I f VARA: 8 00 Nieuws, iortmededellngen. 8.18 Voor het platteland. Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk le- toespraak. 10.00 Promenade orkest nse impressies (stereo). 19.30 Ad Rem, dstrijdspel. 10.50 Licht muziekprogramma. Klatergoud, muzikaal feuilleton (5).! 12.00 Bonte muzikale show. 13.00: rs. 13.07 De toestand in de wereld, le- 13.20 Programma voor alle weggebrui- I 14.00 Sinterklaasprogramma. 14.50 Boek- sking. 15XX) Op«ra- en operettemuziek 16.05 Chantekraammaandelijks lied-| igramma. 16.30 Sportrevue. Vara: 17.00 /Van imma voor de kmderen. 1730 Nieuws v iportuitslagen. 18.05 Marathon: sportjour- VPRO: 1830 Parlando. 19.00 Grenzen wetenschap (VIII). lezng. 19.10 Blaaa- moderne muziek 1930 Korte Hervorm- i kerkdienst. Avro: 21.00 Nieuws. 20.05 Ste- k>: Lichte grammofoonmuziek. 2.00 L musical. 23.55-24,00 Nieuws. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. 9.30 Klassieke iziek (gr.). 9.45 Nieuws. ÏKOR: 10.00 Vraag ;otes tante 11.00 mededelingen. 12.35 ïrkdienst. jtwoord. 11.10 Oecumenisch nieuws. KRO: .13 Muzikaal portret. 12.10 Volksliedjes anaen. 1230 Ni< Ètenlands riek en i n. 14.00 Omroeporkest, groot omroepkoor i solisten: opera-fragmenten. 1530 Sport- .tslagen, reportages. 16.30 Rubriek vooi unct en Cultuur. Convent van kerken: .00 Christelijk Gereformeerde kerkdienst. 10R: 18.15 Sint Nicolaas en de 102 gezan- n. beschouwing. 1830 Mensen, gesprekken. .45 Kerk veraf en dichtbij. 19.00 De Open jur. NCRV: 19.30 Vocaal ensemble gel: geestelijke liederen. 20.00 Nlei .07 Reflex: wekelijkse bespiegeling ren en samenleven. KRO: 20.15 Wisset 0. 20.40 Gevarieerd Sinterklaasprograr 130-22.40 Nieuws.) 2335-2430 Nieuws. Nieuws. 9.02 Lichte orkestmuziek. 930 lizlek uit alle windstreken (gr.).MM euws. 10.02 Platenprogramma vooi ftljden. 10.30 Sinterklaasliedjes (gr.). 11.00 euws. 11.02 Gevarieerd muziekprogramma. IU/VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Amusements- zangsoliste. 12.30 Ankara-Athene: enprogramma door en voor de buiten- se arbeiders in ons land. 13.00 Nieuws. Lichte grammofoonmuziek. 14.00 iws. 14.02 Rome-Madrid: platenprogranv door en voor de buitenlandse arbeiders >ns land. 14.30 Dansorkest en solisten. Nieuws. 15.02 Licht platenprogramma Nieuws: 16.25 Voetbaltoto-ultslagen.) 17.02 Liedjespro- Hilversum I 402 r VARA: 730 Nieuws, ochtendgymnastiek E Lichte gratnmofooniTVUZieik (7.30 Van de rpaglna: evt we geni nfoima tie dienst DO Nieuws. 8.10 Lichte gra: 90 St P l.OO Ni 11.45 Lichte i Lichte :iek opr ,1.20 Raddojka- I2"27>*Mededi 13.10 Actualltel- s13jOO"Wfei 1330 Stereo: Licht instrumentaal ,45 Praatje over consumentenbelangen. (00 Grepen uit de muziekgeschiedenis. 1435 1 vier kolonels, hoorspel (herha- >vember jl.). 16.00 Nieuws. 16.02 ind. praatje. liefde v recente parlementsverkiezingen in Israël. in. 9.40 Vo injfëtek (gr.). ta<Shte gramr l herhaling SOS-be- Hilversum II. 298 ÏTORV: 7.00 NieiOT1 fhten. 7.10 Dagopening. 7.20 Licht® pmmuzlek. 730 Nieuws). 7.45 Raddok,nant M Nieuws. 8.10 NCRV-lied. 8.15 Gewijde keefzlck. 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte grammofoon- n oo Verzoekprogramma voor de zie- Voor de huisvrouw. 10.10 Oude r.). 10.0 Rondom het woord. 11.05 grammofoonmuziek. 12.00 Koorzang. <3 Voor boer en tuinder. 1237 Mededelin- 4n t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. x40 Reportages en lichte grammofoonmu- 13.35 Liedjes van de Britse eila f). 14.05 Schoolradio. 1430 Moderne gr). 15 00 Bijbeloverdenklng. 15.30 o: klassieke muziek. 15.55 Klassieke (gr.). 16.0 Herhaling steravond- trijd van donderdag 25 november jl. .00 Voor de kleuters. 17.16 Voor de jeugd. 30 Lichte grammofoonmuziek voor de tie- 17.50 Overheidsvoorlacnting: De Sara- an en zijn goden. 18.00 Kapel van de ininklijke Luchtmacht 183 Uitzending n de Volkspartij voor Vrijheid en Demo- tie. 18.30 Stereo: Lichte orkestmuziek en igaolist 18.50 Openbaar Kunstbezit. Iflversum TI (FM.-Kanalen). (RU/KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte gram- teonmuziek. 10.00 Nieuws. 10.02 Aktualltel- 10.05 Licht platenprogramma. 1.1.00 s 11.02 Aktualituiten. 11.05 Licht nvu- kprogramma met reportages. 12.00 euws 12.02 Aktualitelten. 12.05 Licht geva- erd platenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 tuahteiten. 13.05 Licht platenprogramma. 00 Nieuws 14.02 Aktuahteiten. 14.05 Licht rarieerd platenprogramma. 15.00 Nieuws. 02 Aktualitelten. 15 05 Platen en praten op dorpsplein lfl.CO Nieuws. 16.0C Aktuahtel- 1 16.05 Lichte grammofoonmuziek voor de ners 17.00 Nieuws. 1732 Aktualitelten. te -18.00 Licht gevarieerd platenprogram- AMSTERDAM Vanavond is1 le zaal was doodstil en toen het uit het dan eindelijk zover: Rita Mill, I w,f de patiënten en de zusters j 1Q j allemaal. En mijn moeder gaf mij een de 18-jange Amsterdamse voco- kIein hobbelpaardje liste, stapt over de drempel van' „Er was ook eens een feest op de showwereld. Vier jaar heeft zijl school. Daar kwam Henriëtte Davids heel hard gewerkt en n 70 ernstio zingen en ik mocht ook liedje Ia' neei nara gewerKf en o, zo ernstig ten horen Miin vader begeleidde m« gestudeerd met dit evenement voor ogen: optreden voor een groot publiek. Debuteren! Het publiek dat haar vanavond te wachten staat, mag er zijn: geen zaal vol en geen theater vol, maar een paar miljoen toeschouwers, ook al ziet Rita ze niet allemaal voor zich. In de show van Johnny en Rijk als Paar Apart treedt zij voor het voetlicht en daar is ze dan: Rita Mill! ten horen. Mijn vader begeleidde me en ik zong alweer Italiaans, hoewel ik er niets van begreep. Dat was „Stret- ti". Ik mocht ook nog een tweede lied je zingen: „Twintig kleine vinger tjes". En wie is dat dan wel, die Rita Mill? vraagt u zich ongetwijfeld af, want Rita heeft in Benny Vreden (van „Poets je tanden" en „De politie is m'n beste kameraad) een uitstekende manager gehad: zij mocht zich niet vertonen, eer ze iets „kón". Rita is nu 18 jaar, blond en rank. Zij heeft, zoals het een ondernemende Nederlandse vocaliste bijna betaamt, zangles van mevrouw Bep Ogterop, en verder muziek-, ballet- en schminkles- sen. Ze komt dus goed beslagen ten ijs en Benny Vreden is er zeker van, dat zij geen eendagsvliegje zal zijn. Persoonlijk schreef hij het liedje .Gisteren", dat zij vanavond zal zir gen. „Het is van het grootste belang' zegt Benny Vreden, „dat een jonge artiest behoorlijk heeft gestudeerd alvorens zich aan een officieel debuut te wagen. Er is heel wat jong talent verloren gegaan, omdat hij of zij dacht, er al te zijn. In feite begint het pas na de eerste successen. Daarom begint Rita rustig en wij willen haar voorzichtig naar de top werken om haar daar lang te houden." Het is geen gekheid, als je manager dat al voorspelt voordat „het grote publiek" je heeft gezien! Maar ja, het geeft ook wel een ruggesteun!je ii het zelfvertrouwen! LIEVER TURNEN „Ach, het was allemaal wel leuk, maar voor mij bleef het daar bij. Op school zeiden de juffrouw en de mees ter „Die moet naar de toneelschool", want ik deed geloof ik wel grappig als ik zong, ik weet het niet meer. Ik had zang- en muziekles en ik was op bal let, maar ik wilde veel liever gymnas- tieklerares worden. Op de een of ande re manier is daar toch niets van geko men, maar geturnd heb ik wèl!" Tot voor koft was Rita enthousiast Rita Millblondrank en 18 jaar. TOCH AI. PRIJZEN Het zal intussen toch niet voor het eerst zijn, dat Rita zich laat horen en zien in het publiek: zij stond als kleu ter al in de klas te zingen, als zesjari- êe boven op een stoel in een zieken huis en zij won al een paar prijzen ook. Een platen-talentenjacht in januari jl. leverde haar een derde prijs op, daarmee was Rita wel blij, maar niet echt tevreden, zij wilde meer, en kreeg dat ook in de afgelopen zomer, toen zij in het Loosdrecht-festival „Ca baret der onbekende" glansrijk de eerste prijs in de wacht sleepte. Rita zong al, toen ze nog heel klein was en daar vertelt zij levendig over: „Ik geloof dat ik altijd al heb gezon gen, dat kwam door mijn vader, die zingt zoveel hij kan. Vooral Italiaanse liedjes. Ik was nog maar vijf jaar, toen ik hem het lied „Mama,, al woord voor woord nazong. Ik vond het prachtig. Ik weet nog dat ik zes jaar werd. Mijn moeder lag toen in het ziekenhuis en ik ging met pappa naar haar toe. Hoe het gebeurde herin ner ik me niet meer, maar op een VANAVOND TE ZIEN \ed. 1 AVRO 7.05 uur een zeehonden- en olifantenshow in „Zoo Zoo". 7.30 uur tienerprogramma Studio Stalles. 8.20 uur Willy en Willeke in hun liedjesprogramma mét gasten. 9 uur quiz „Wie van de drie?" 9.35 uur Johnny en Rijk als „Paar apart". 10.10 uur spelletje „Ik pas". Ned2 VPRO 8.01 uur nieuwe aflevering van Patrouillewagen 54: komieke politie- strip. 8.25 uur optreden van het Pools Pantomime Theater. 8.55 uur bekroond filmpje over de smeltende sneeuwman (Ameri kaans). 9.05 uur programma over de dichter Rilke. VANAVOND TE HOREN Hilversum I V IRA 6.207.20 unr tyd voor teenagers. 8.05 uur amusementsprogramma uit de Grote Schouwburg te Rotter dam. 9 uur hoorspel Tien yen. 9.30 uur stereofonische muziek door het Metropoleorkest. 10.40 uur cabaret. 11.10 uur even naplaten met Mies Bouwman. Hilversum II KRO 7.35 uur nieuwe klassieke grammofoonplaten. 8.20 uur hoorspel ,,'n Pracht van een betrekking", avontuur van Sherlock Holmes. 9 uur amusementsprogramma met muziek, zang en spelletje. 10.10 uur Jules de Corte in Roulette. 11 uur populair klassieke muziek op de plaat. Poolse pantomime vanavond op t.v. BUSSUM Voor vanavond zouden we uw aandacht willen vragen indien u zich van Johnny en Rijk plus AVRO-spel kunt losscheuren vooi het Pools Pantomime Theater, dat vori ge maand op tweede tournee in Neder land was. VPRO-regisseur Nico Tim mermans maakte toen opnamen van het ensemble in de Amsterdamse RAI. Henryk Tomaszewski richtte in 1965 in Breslau deze groep op. Hij is ballet danser, maar werd later, toen hij als solist grote naam had gemaakt, gegre pen door de Franse mime-kunst. Deze wilde hij echter niet solistisch beoefe nen. Het 26 leden tellende ensemble werd oorspronkelijk gevormd door dansers en danseressen, plus acteurs en actrices. Tezamen kwam een sterk mimische dans, waarin men alle snaren van het leven betokkelt. Kenmerkend voor de bewegings kunst van deze groep is het samen gaan van verfijnde nuancering met krachtige effecten in dans, muziek en decors. Vanavond zult u zien: „Jacobs strijd met de Engel", „De droom", „Het labyrinth" en „De vrouw". Dit geeft al een indruk van de veelzijdig heid welke Polska Pantomima zich heeft eigen gemaakt: humor, ernst, ro mantiek en tragiek wisselen elkaar „De vrouw" is een soort liefdesduet tussen een beeldhouwer en het beeld van een vrouw, dat hij boetseert, „Het labyrinth" is een massaal optreden van de mannelijke leden van het gezel schap geëffectueerd door lichtwisselin gen en begeleid door fijne gongslagen, terwijl „Jacobs strijd" weer een reli gieuze uitbeelding omvat. Hopelijk zult u via het scherm net zoveel genieten, als de vele schouw- burgbezoekers dat vorige maand de- 1 den. Kerunerk-reporlage I BUSSUM Maandagavond a.s. (6 december) zal de 14-daagse televisieru briek van de kerken Kenmerk gewijd worden aan een reportage van de I tweede Europese conferentie van jon ge christelijke werkgevers. Deze coni'e- rentie handelde over ..Problemen van samenwerking en solidariteit tussen Europa en Amerika". Centrale figuur in deze bijeenkomst was Don Helder Camara, aartsbis schop van Olinda-Recife in Brazilië. U hoort o.m. gedeelten uit zijn rede. De uitzending is op Ned. 1 tussen 7.06 en 9.35 uur. Oostenrijkse vrouw in predikambt WENEN De Protestantse kerk in Oostenrijk heeft nu de vrouw volledig in het predikambt toegelaten. Dat wil dus zeggen, dat vrouwelijke kandidaten in de theologie in het ambt bevestigd kunnen worden, die behalve het woord ver kondigen ook de sacramenten mogen bedienen. Toch is er nog geen volledige gelijk stelling met de mannelijke collega's, want in grote steden zullen de dames naast dezen bijzondere taken verrichten. Voor de verzorging van een gewone gemeente 5 de lid van een turnclub en bracht het zelfs tot de keurploeg. „Ik ben er bepaald trots op, dat ik nog altijd op één hand kan staan. En verder ben ik gek op wandelen. Ja hoor, dat heb ik ook met de club erg veel gedaan." Het begin van de echte zangstudie viel Rita, toen ze vier jaar geleden daarmee startte, niet erg mee. „Voor een kind van 14, 15 jaar is het moeilijk en saai, hoor. Al die toon ladders die je nit je hoofd moet leren! Ik weet nog dat eerste jaar: beneden zaten ze gezellig Sinterklaasliedjes te zingen en ik stond op m'n kamertje maar te toonladderen en het wou niet eens lakken!" „Nu eohter denkt ze er anders over: „Ik studeer graag, omdat je merkt dat het steeds beter gaat en ja, als je iets wilt bereiken, moet je er hard voor werken." Deze brave leus brengt Rita Mill in praktijk: het studeren deed ze en doet ze nog, het „iets bereiken" kwam met de prijzen en vanavond zal ex nog een schepje op gelegd worden. Want het is toch wel iets, dat zo'n jong zangeresje meteen naar haar de buut kan maken voor het gehele land en op de populaire beeldbuis, waarvan „men" pleegt te zeggen: „Als het op de televisie komt, is het wel wat!" Van zulk een debuut bleven de oude re artiesten verstoken. Vraag ze er maar eens naar: „Wij? Wij ploeterden in zaaltjes, die, als je succes had, langzamerhand groter werden. Maar eer het hele land van je had gehoordnou, dan was je je debuut al haast vergeten!" Commentaar (Van 0 e radio- 1 tv-redactie> Meevaller Het kijken naar de NCRV-opvoe ring van „De tante van Charley" is een meevaller geworden. Niet eerder hebben wij deze door beroeps- en amateurtoneel veelvuldig gespeelde klucht zó aardig ten tonele zien voe ren. Pieter Lutz was beslist charmant in zijn travestierol, Joan Remmelts gaf cachet aan het tableau en Ank van der Moer verleende de voorstel ling een stralende allure. De studen ten en hun meisjes, in vrij ondank bare rollen naast de pseudo-tante, hoefden niet veel meer te doen dan op tijd binnen te draven en hun tek sten te zeggen. Feitelijk was Joop Do- derer, opzichtig toegetakeld, de enige die klucht speelde en daardoor (niet terecht) in deze blijspelopvoering nogal alleen kwam te staan. Toch kwam. de civilisatie van de klucht in tekst en gebaar het oude lachsucces wel ten goede. Een bijzonder geslaagde versiering was het changement bij open doek. meegespeeld door de décorbouwer Fokke Duetz (prettig hem ook eens te zien). Vele kijkers zullen verrast zijn door de listige wijze, waarop de décorwisseling kan gebeuren. Dat kon men nu eens goed bekijken en het troostte voor de nare aanblik van op bordpapier geschilderde wanden, kas ten, gordijnen en deuren. Toen men na het eerste bedrijf de grap door had, werkten die onnatuurlijke dé- »rs veel minder hinderlijk. Het geheel werd zo een plezierig stukje vrijdagavondvermaak. HILVERSUM De NCRV wil nog in dit winterseizoen de veelgehoorde'klacht dat „er altijd maar buitenlandse hoorspe len worden uitgezonden" logenstraffen. Zij heeft een hele reeks Nederlandse mi crofoon-opvoeringen in petto. Behalve de nu reeds lopende jeugd- strip, het jeugdhoorspel en seriehoorspel van vaderlandse auteurs worden de uitzendingen op maandagavond ook voor een groot deel aan hoorspelen van eigen bodem gewijd. De auteurs die hiervoor hebben gete kend zijn ds. Jan Wit, Carry van Brug gen. Gerrit Pleiter (drie!), Otto Dijk, Peter van Gestel, dr. De Leeuwe en de Vlaming Andries Poppe. Voorts schreef Will Barnard in opdracht van de NCRV nog een hoorspel over het smeekschrift der edelen. Ook wordt van hem een serie „Midrasjiem" handelend over de rabbinale exegese van het Oude Testament, uitgezonden. Het hoorspel, dat volgens luisteronder zoek tenminste een kwart miljoen luiste raars bereikt, zal dus bij de NCRV in de komende maanden wel „een Nederlands gezicht" krijgen. Sinterklaas op hoog bezoek (Vanc e radio- en tv-redactie) HILVERSUM In het drie uur du rende verzoekplatenprogramma, dat de KRO zondagavond uitzendt, wor den ter onderbreking van de muziek bezoeken gebracht aan een aantal be kende Nederlanders. Dat dit van tevo ren is gebeurd, zal niemand verba- Frans de Zwaan zal eventjes gast sijn bij minister-president mr. J. Cals, George Tor, producer van het pro gramma, legt bezoeken af bij mr. W. J. Geertsema, voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer, bij Conny Stuart, Henk van Ulzen, Jacco van Renesse, Jenny Arean en Rijk de Gooyer. Voorts zullen er telefoontjes zijn met Wim Sorineveld die van een va kantie in Zuid-Frankrijk geniet en met Dick de Vree in Rome. In het programma zal ook de uitslag van de wedstrijd worden bekend ge maakt: 2000 luisteraars(sters) hebben meegeraden naar het gewicht van Sin terklaas en 40 van hen kunnen wor den beloond met een langspeelplaat. redacteur automobilisme) de personenwagen. Ook het front is vrijwel ongewijzigd. Het achterdeel j is alleen uitgebouwd, wat de auto aanzienlijke forsere lijn heeft RAVENSTEIN De Trabant heeft er een zusje bijgekregen, de Trabant Combi 601. Deze uit Oost-Duitskind afkomstige wa- geklapt, gen, die geïmporteerd wordt van 1.4 kubieke meter wordt door Van Hoeic's Automobiel- J~ !t-'— industrie N.V. te Ravenstein, is de goedkoopste combi op de van eim hahrekuMdtt"meter! Nederlandse markt. Hoewel de prijs nog niet officieel is vast- kregen. Met de vier zitplaatsen in de normale stand heeft de Combi 601 een laadruimte met een inhoud f Wat de rijprestatdes betreft, wordt als maximum snelheid 100 kilometer en als kruissnelheid 90 -.„„♦„IJ iviiumciei tril His Hxuissneine] gesteld, gaat de koper er na de kilometer per uur opgegeven. weeldebelastingverhoging van 1 januari minder dan vierdui zend gulden voor betalen. Motorisch is de combi gelijk aan Sinds Van Hoek de Trabant in Nederland introduceerde, zijn er meer dan 10.000 van verkocht. Het marktpercentage bedraagt thans Nederland I. NTS programma voor de kinderen. CVK/DGOR/ RKK: 19.00 Bijbel ver telling voor de kinde ren. NTS: 19.06 De Jetsons. tekenfilm. 19.30 Rijstbouw en tradities, film over rijstbouw in Japen. 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. Vara: 2030 Gevarieerd muzikaal program verkiezingen. 23.10-23.15 Journaal. Nederland II. NTS: Engelse les (les 10 en herhaling les 9). 19.25 Vreemde hobbies, te kenfilm. 19.33 Belle en Sébastlen. TV-feuille- ton voor de Jeugd (deel 10). 20.00 Journaal. 20.05 De Zweedse gouvernante. TV-film. 20.30 Goudkoorts Western. 21.45 De Wet van Grote Liefde._ documentaire. 22.15 Sport i beeld. 22.30-2235 Journaal Kamervragen over alarmsysteem voor waterstanden DEN HAAG Heeft het waarschu wingssysteem voor uitzonderlïk hoge waterstanden wel voldoende gewerkt afgelopen dinsdag voor de Biesbosch en omgeving? zo vroeg het CHU Eerste-Kamerlid Kranenburg zich af. Hij verzoekt de minister van verkeer en waterstaat in schriftelijke vragen een uiteenzetting te geven van de rege ling van de verantwoordelijkheid voor de in werking treding van het waar schuwingssysteem. PLOTSELING VERDWIJNT tx n/7te per tenperatuur daalt het sprongen fcjsi DE TEMPERATUUR S TUUT MER N06 STEEPS sc+fre=K r WORDTKOEL ►JOU, nou; dat IS He El-WAT V GKAOCN ONDHR NWA»,, .7 58 De Duitsers, Joep zag het met een oogopslag, waren Wehrmachtssoldaten, in vol ornaat, com pleet met helmen, geweren en camouflagenetten. Ze waren van het grimmige soort, vol dienstijver en plichtsbetrachting. Ze snauwden hun toe: „Aus- Annet, die erbij stond als ging het zaakje haar niet aan, scharrelde in haar flodder van een fiets tas en dolf uit een zee van rommel haar persoons bewijs op. Intussen had de ene Duitser Joeps papieren al „in orde" bevonden. Toen moesten ze zeggen waar ze heengingen en hoe ze hier verzeild raakten als ze toch in een ander doip thuishoor den. We logeren daar bij familie," zei Joep en wees raag in de verte. Toen kwam de Duitser, die Annet gecontroleerd had, erbij en zei: „Haben Sie keine Parachutisten gesehen?" En tot Joeps grote verbazing en ontsteltenis antwoordde Annet, ijverig knikkend, met een aller onnozelst gezicht: „Ja!" Dat gaf beroering....De Duitsers stortten zich bijna bovenop haar. zodat ze verschrikt iets ach teruitweek. „Wo denn?" „Gestern, in der Luft!" Toen dacht Joep werkelijk, dat ze haar zouden aanvliegen. Ze maaiden met hun armen, vloekten en scholden, maar draaiden zich dan om en lieten hen staan. „Hoe dorst je." zei hij verwijtend, toen ze uit het gezicht waren. En Annet antwoordde of het zaakje haar niet meer interesseerde: door 3 -EN— 5 ÏNIES 3 H. H. VAN NUNATTEN— DOFFEGNIES HOOFDSTUK IV Nu is het al meer dan drie weken geleden, dat Marinus gepakt en de film ontdekt werd en er gebeurt niets. De Duitse soldaten, die de streek onveilig maakten, zijn weer weggetrokken. Het huisje van oom Chris en tante Christina staart met strakke dode ramen over de bloeiende brem struiken, die het heitje een haast oogverblindende luister geven. Het stugge gras voor het huisje wacht op de ren met het konijn. De kippen lopen bij de buren. Een paar keer heeft Christina al voorzichtig gevraagd: „Zouden we niet terug kun nen gaan? We kunnen toch niet eeuwig anderen tot last zijn?" Oom Chris is ertegen, hij vertrouwt de Duitsers niet. Wie weet in wat voor een hinderlaag ze gelokt worden! „Maar de tuin," zegt Christina. „We moeten toch zorgen, dat er gezaaid en gepoot wordt?" Nu goed, dat wil oom Chris wel; hij zelf heeft niet veel tijd nu de kampbewoners overal ver spreid zitten en toch verzorgd moeten worden. Hij wil er eerst met de anderen over spreken, er zijn zoveel klachten nu. Bonsma heeft ook al gezegd, dat het op den duur een onhoudbare toestand wordt met de mensen in de tent achter op zijn terrein. Christina moet nog maar even geduld hebben, de volgende week is er een vergadering belegd. Bonsma heeft beloofd zoveel mogelijk te spioneren om achter de ware bedoelingen van de Duitsers te komen. Marinus en de mensen, die mee gepakt zijn, zitten nog steeds achter slot en grendel. Van doodschieten schijnt geen sprake meer te zijn, maar als ze naar Duitsland vervoerd worden, zullen zij niet veel beter af zijn. Op de vergadering, die bij Bonsma thuis is. heerst een opgewekter stemming dan er in lange tijd geweest is. Oom Chris en tante Christina zijn door mevrouw Bonsma in de luie stoelen geduwd vlak voor de openslaande deuren, die naar het terras voeren. Gert zit op een gewone stoel en noteert iets in een zakboekje, dat hij op zijn puntige knie heeft gelegd. Zijn gedachten zijn mijlen ver weg van het luchtig gesprek der ande ren. Er wordt nog gewacht op Joep, die de boer op is om een paar klachten op te nemen over recalci trante onderduikers. Annet zit een verboden blaad je te lezen, dat Gert voor haar meegebracht heeft, en het neemt haar zo in beslag, dat zij niet hoort wat de anderen zeggen. Zo nu en dan gooit zij cr een woord tussen, meestal wanneer Bonsma. die als een rusteloze mus heen en weer wipt over de drempel tussen de kamer en het terras, iets te beweren heeft. Ze kan er niets aan doen, maar ze kan die kerel nu eenmaal niet uitstaan! (Wordt vervolgd) l&BCEGB

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 15