f^lt Het geheime dorp nka!o> TRICOT AVRO volgt Amerikaans initiatief Automobilisten vóór: de tv neemt 'n Rijtest af cincivond lachen om de tante van Charlie AEG VRIJDAG 3 DECEMBER 1%5 het overhemd met de vele troeven V makkelijk 4 nooit kreuken 4 ventilerend 4 lang meegaan 4 zo droog 4 nooit strijken 4 snel gewassen 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar Slechte indruk Het is niet zo best gelukt met de camera-opvoering van „De Postmees ter" als wij meenden te mogen ver- eerst hebben kennisgemaakt met „Dë Postmeester, hebben van het stuk een onvoldoende indruk gekregen. Helaas, men maakte er nog niet eens een eer lijke „oude draak" van, maar een ver velende aangelegenheid, welke Hans Tiemeyer in zijn eentje niet kon red den. Aan het einde van de avond ver diepte ook de KRO zich in het vooral voor rooms-katholieken geldende „feit van de dag": de ontstane onrust over de pauselijke uitspraak aangaande „de figuur van de kinderlijke oude buiten- wej wat 0/ie op de golven, maar gleed kon wegens gebrek aan sterk te- QOj. voorzichtig langs de kantjes onder voorpagina: evtl. Nieuws 8 10 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 :ke kamermuziek (gr). 9.35 Waterstan den. VPRO: 9.40 Engel - s - spreken (I). 9.55 - ch (I). lezing. VARA: 10.00 arieerd programma. (11.00 Oosteuropese kroniek. 12.27 MededeUngen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 iportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VA- (Van onze radio- en tv-redactie) fzoe^ dat het bureau Intomart voor AVRO en Verbond samen heeft verricht HILVERSUM - „Of we den- j ken, met het televisieprogramma werd contact gezocht met 500 personen, - representatief voor de bevolking van 18 jaar en ouder. Eerst werd onderzocht of men een rijbewijs had, en zo ja, in welke categorie. Rijtest" een oplossing te bren gen voor de verkeersveiligheid? Neen, dat zou onmogelijk zijn", zegt Ger Lugtenburg, hoofd van de programmaleiding tv van de AVRO, „maar we hopen te kun nen aantonen dat degenen die al jarenlang een rijbewijs hebben en menen dat ze perfect rijden, da gelijks aan de lopende band fou ten maken op de weg en dat die fouten niet zelden aanleiding ge ven tot verkeersongevallen." Ziezo, dat liegt er tenminste niet om Daarom, automobilisten, heren zowel ali dames, aan de beeldbuis op donderdag 16 december a.s., met ogen en oren goed open, en niet denken: „dat gaat mij niet Het programma „Rijtest", zo vertelt Ger Lugtenburg verder, „is van Ameri kaanse herkomst. Het werd in de States zo'n succes, dat de kijkers direct om i herhaling vroegen. De BBC maakte met evenveel bijval een eigen vei van. De AVRO bekeek beide progra ma's en nam het Amerikaanse als uitgangspunt, omdat zij meende, de Ne derlandse automobilisten er een dienst mee te bewijzen". Zij stelde zich overigens in verbinding met het Verbond voor Veilig verkeer raad en advies, want een kopie van Amerikaanse programma zou het in Ne derland natuurlijk niet doen. De keerssituaties alleen al zijn niet parallel te trekken. „Rijtest" wordt niet een soort examen, maar onderzoek naar de verkeersinzich- ten van de automobilist, die allerlei vra gen moet beantwoorden. „IK KAN HET" „Ja", zei ons de heer J. D. Douma, verkeersconsulent van genoemde Bond, „U zult het niet geloven, maar aan de 2.7 miljoen Nederlanders die een rijbewijs bezitten, worden er op 't ogenblik gemid deld per weekdag 1.350 toegevoegd! Dat betekent dat er maandelijks zo'n 30.000 onervaren automobilisten op de wegen verschijnen, mensen, die zich meestal onvoldoende realiseren dat rijden In het huidige verkeer een vak Is, hetwelk slechts een beperkte groep goed verstaat. Het trieste feit dat er dagelijks elke twee minuten in ons land een aanrijding gebeurt, is daarvan een tekenend bc wijs". Maar, zei hij voorts, toch is elke auto bestuurder (ster) geneigd om een ongeval op rekening van tal van andere oorzaken te schuiven: slechte wegen, slap optreden van de politie, fouten door anderen ge maakt enz. De oorzaak bij zichzelf ken? Dat bijna nooit. Vooral de er\ rijdérs zeggen: „Ik? Ik kan hef wel!". Het Verbond voor Veilig Verkeer wijt de gemaakte fouten voor een belangrijk deel aan vaak gebrekkige rij-opleiding Een wettelijke regeling van het rij-onder- richt en van de vakopleiding vooi rij-instructeurs is een urgente zaak, waar- voor binnenkort initiatieven zijn te ver wachten. Van deze regeling mag een be langrijke bijdrage worden verwacht in de vorming van rijvaardige automobilis ten en daarbij wordt in 't bijzonder ge doeld op eigenschappen als verantwoorde lijkheidsgevoel, voertuigbeheersing, regel- kennis, reactievermogen en verkeersin- De Rijtest, die op 16 december op het scherm komt, houdt iedere automobi list (e) een spiegel voor ten aanzien zijn eigen verkeerslnzicht. Als de uitzen ding tot gevolg heeft, aldus de heer Dou ma, dat meer Nederlanders de ezel achter het stuur bij zichzelf gaan zoeken, Is nuttig effect al verzekerd. ONDERZOEK Uit de rijbewijshouders werd weei representatieve groep van 150 personen gekozen en deze kwam in besloten kring de film Rijtest alvast zien. Men beant woordde de vragen, zoals u straks in de huiskamer ook moet doen, indien goed wilt zijn. De uitslag van deze ondervraging geldt mee in de uitzending. (8.30-8.32 tv-redactie) Vanavond zendt de NCRV op Ned. 1 de oude kluch t„De tante van Charlie" uit, een beproefd lachsucces van de Britse schrijver Brandon Thomas uit de tijd toen studenten nog dergelijke onschuldige grappen als hoogste ondeugendheid uithaalden. Tientallen jaren geleden kregen de lustrumvierende VU-studenten boze vegen uit de pan, toen zij er een opvoering van gaven: vandaag aan de dag komt de NCRV er trots mee tevoorschijn: de tijden zijn nu eenmaal veranderd. Het is de bedoeling, dat u bij deze verkleedpartij en andere verwik kelingen veel kijkplezier zult hebben. Er staat een stel acteurs voor u klaar, die weten wat kluchtspelen is: Pieter Lutz zal de vermomde „tante" spelen, Joop Doderer, een „echte" lord, de man die verliefd op haar wordt. Tante's vermaarde rijkdommen zijn daar overigens niet vreemd aan. En wie komt er tenslotte als de ware tante op de proppen? Niemand minder dan Ank van der Moer. Wie dus van dolle, dwaze toestanden houdt, verzuime vanavond tussen 8.50 en 10.25 uur niet Ned. 1 aan te zetten. Op de foto: Pieter Lutz als de pseudo-tante en Dolf de Vries als Charlie. lofoonmuziek. 17.05 Ama- is voor U. 17.30 Radio- Nieuws. 18.15 Commen 18.20 Tijd voor teenagen (gr). 19.20 Boekbespreking. 19.40 Lichte orgel- Hllversum D. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 10 Het levende Woord. 7.15 Clavectmbelreci- il: oude muziek 7 30 Nieuws 7.32 Gewijde luziek. 7.58 Overweging. 8.00 Djlnn, gevarieerd programm Nieuws. 8 32 KNAC/ANWB wegenir tie). 12.00 Angelus. 12.03 Licht ensemme (opn). 1224 Marktberichten. 12.27 Mededelin- t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws 0 Populaire grammofoonmuziek. 12.45 TheidsvoorlichtingGeven en nemen 12.55 Licht vocaal trio. 13.15 Radi< 3or tieners. 14.10 Musicerende annenkoor. 14.30 Voor de kleuters. 14 40 Lichte grammofoonmuziek (Stereo). 15.30 VI- de la chanson, frans-nederlands pro gramma. 16.00 Gevarieerd muzikaal program- 18.50 Lichtbaken, lezing 19.00 Nieuws. Actualiteiten en Conciliejournaal. 19.35 Klassieke grammofoonplaten met commen- 9.00 Niet 10.00 Nieuw ik voor de tiener </a. 11.02 Lichte ork Muziek van Het Leger Helikopter present Grote NTS-reportage bij opening van de Oosterscheldebrug HILVERSUM NCRV's Peter van Campen is, als voorzitter van de NTS-werkgroep actualiteiten, belast met produktie en regie van een grote directe reportage, welke de NTS op 15 te „Vraag mij nog niet om details, ik kan ze niet geven, we zijn nog doende met de hele planning", zegt hij. „maar volgende week, dan kan ik ze ge- Vast staat al, dat het voor de NTS „een grote operatie" zal worden. Met drie rijdende camera's zal men bij de plechtigheid aanwezig zijn en heel Ne derland laten zien, hoe koningin Julia na de openstelling verricht. Een vierde camera, met straalzen der, bevindt zich dan in een helicop ter. die boven de brug vliegt. „Daarmee hopen we goede overzich- kunnen geven en extra VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.05 uur tienerprogramma TM. 7.35 uur het Nat. Ballet danst fragmenten uit het Zwanenmeer van Tsjaikowski. 8.20 uur eerste documentaire van Nico van Vliet over Zuid-Afrika. 8.50 uur opvoering van de klucht „de tante van Charlie". Ned. 2 VARA 8.01 uur tweede aflevering van het thrillerfeuilleton Tim Frazer. 8.55 uur de schavuiten gaan weer eens op pad als echte oplichters. 9.50 uur consumentenrubriek „Koning Klant". VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 7.00 uur de rubriek „Ronduit". 7.30 uur radiomagazine „Uit de kunst". 8.05 uur het Zwitsers Kamerorkest speelt werken van Beethoven en Dvorak. 9.00 uur kan men stereofonisch luisteren naar Malando en zijn orkest. 9.30 uur presenteert Letty Kosterman „Dit is uw leven". 10.50 uur vrolijke plaatjes. ouverture van Beethoven en liederen van Hugo Wolf. 8.00 uur opnamen van de finale KRO-muziekfeest voor harmonie- en fanfarekorpsen. 8.40 uur portret van Conny Stuart in muziek. 9.20 uur verzoekplatenprogramma voor militairen. 10.45 uur hoorspel „De lucifer" naar een verhaal van Tsjechof. van het gereedgekomen werk, waar over wordt gesproken. Dus hopen we op gunstig weer, anders moeten we dit plan helaas opgeven. Je begrijpt wel, dat er bij mist. harde storm of sneeuw-ken buien niets klaar te maken valt. Ja, I ver irkestwerken (gr). Draadomroep vanavond de genspel niet uit de weg. Kennelijk ge- de leus ,,'t zal misschien zo'n vaart loofden de overige meespelenden nietn,et lopen". De Nederlandse geestelij- Marianne Schech; Fritz Uhl; Dietrich Fl- scher-Dieskau; Fred Teschler: Renate Reï- ïecke; Hermi Ambros: Gerhard Unger: Sieg fried Vogel; Ilona Steinberge; Cvetka Ahlin; Margarete Sjöstedt; Sieglinde Wag ner; Judith Hell wig; Gerda Scheyrer: koor van de Staatsopera Dresden (o.l.v. Ernst Hint te); Sachsische Staatskapelle Dresden; Diri- kracht van Puschkin's verhaal,net wei merken, dat een eventuele de emotionele geladenheid ervan be- i>stap terug" in de zich ontwikkelende roerde hen althans niet. Anne-Willr opjnje over de geboortenregeling inker deed af en toe u""* iets van te maken, t.._. verder kregen te zien van bekende tonelisten als bijvoorbeeld Ton Kuyl, Nell Knoop, Onno Molenkamp en Broes Hartman, hing beschamend te gen het amateurisme aan. Men beeld de niemand uit, men zei (en dat soms nog heel slecht) alleen zijn rol op. Regisseur Paul Pouwels kon het klassieke werk blijkbaar niet aan, zijn regie had vaart noch originaliteit. Ook was er beslist geen suggestie van hei oude Rusland ondanks klontjes sneeuw tegen de ruiten. Kijkers, die gister avond in de KRO-uitzending voor het Brick Bradford len). NRU/AVRO: NRU/NCRV11.00 2 Hoogtepunten uit operettes, mu- als en films. 15.00 Nieuws. 15.02 Werken n grote meesters in de muziek. 15.30 Licht iziekprogramma. (16.00 Nieuws). 17.00 euws. 17.02 Sportreportages, -uitslagen, 11.00 Teleac: Kennir les 10). 11.30-12.00 Teleac: Van maatlat meetklok (les 9). AVRO: 16.00 The Beat les, teikenfilm. 16.20 Fototriptdek: programma iet flitsen. 16.40 Tiener-TV. 17.10-18.05 ie kinderen. NTS: 19.00 Nieuws in het 19.01 Klaas Vaak. AVRO: 19.05 Zoo .9.30 Studio Stalles. NTS: 20.00 Jour- lal. AVRO: 20.20 Willy en Willeke Alberti. 31,35 „Johni antwoord. 20.25 10.01 Patrouillewagen '54. Pools Pantomime Theate In de Ver, Staten heeft zich gis teren weer een electriciteitsstoring voorgedaan, nu bij de grens met Mexico. Delen van Texas en New Mexico zaten zonder stroom. Ook twee militaire bases werden door de storing getroffen. Volgens premier Castro van Cuba leeft Ernesto Che Guevera nog steeds. Hij onthulde echter niet, waar hij zich bevindt. WATERDICHTE BADKAMERKACHEL, f 43.50 Uit de Haagse hof geplukt Wie weet eigenlijk wat hij weet? Gorkumse raad aan De meesten denken, dat zij hun weet- begint om het gat va je wel weten, maar als de proef op de tinjstekort te stoppen, genomen wordt, kan dat bitter de grote ronde te mocht hij de som leveren: „Een i 50.000 begro- vent koopt een partij goederen en verkoopt die met 18 procent winst. Inkoop plus verkoop zijn W1U BH „„v 1MB Op die gedachte ben ik gekomen. tegenvallen. Alleen zij die heel veel doordat ik gisteren de Haagse hof f 1820,30. Hoeveel zouden inkoop weten, betwijfelen dikwijls of zij wel enige uren verwisselde voor Gorkums veste. En daarvan enige tijd Vandaar dat de mensheid heeft in alle spelletjes, uornnav aangenaam vertoefde in Merwezicht, had?" eniiddll «rl„o ,„!1^ Pp achter glas de grauwe wild- weten beproefd wordt. Dat is muwend .«v oucces van de quizzes voor radio ïouwena. en t.v. Daar gaat het heus niet alleen om het weetje van de man achter de microfoon, maar vooral om het weet je van kijker en luisteraar, thuis lek ker in de luie stoel. Een weetje waar hij alleen de waarheid van leert we ten en dat hij desgewenst voor zich zelf nog wel een beetje flatteren kan Nu heeft de Leidse gemeenteraad het spelletje van weten wat je weet zo maar in het openbaar gespeeld. Niveau der vragen: toelatingsexa men middelbare school. 1 Resultaat: slechts twee vroede vade- leesplank nog uit mijn hoofd." de 35-koppige raad slaag- „En ik weet nog wat logarithmen T.i-, KUIUse Er brak enig tumult los aan mijn het jagen der buurtafel. Eén riep dat hij geen reken- lineaal bij zich had en er werden theorieën ontwikkeld, waar zelfs Bart- jes niet van gedroomd heeft. Het werd een vlijtig gezelschapje, dat cijferde en beraadslaagde en onontwarbare denkknopen legde. De rekendiscussie kruidde de soep, aromatiseerde de biefstuk en geurde zelfs nog door de koffie. Drie kwartier zijn ze er minstens zoet mee geweest. Op school hadden ze er hoogstens vijf minuten voor ge- Toen ze alle drie even later ieder in een eigen auto stapten en wegreden puzzelde ik nog. Niet over de som de vraag of ik Geloof maar dat alle andere ge meenteraden van ons goede vaderland nü allemaal willen weten hoe het met de. hun weetje i: zijn," overtroefde de tweede. De derde mompelde een citaat, dat f ne. B zijp klassiek^opleiding getuig- vroede vaderen, die stiekum Maar de vierde merkte op: „Geheu- het oefenen waren, als tafelburen Tot slot voor de serieuze sommenmakers: als u er 1519,70 uit hebt, bent u geslaagd. Dat het examenspelletje misschien genwerk. Het gaat om praktische ken- i de jaarlijkse begro tingsvergadering der gemeenteraden opgeven." Vanavond bijvoorbeeld, wanneer de vierde De anderen joelden i doorzetter en ten slot- Senmoet 57 De volgende dag bleef het rumoerig. De Duit sers joegen nog steeds op hun ontsnapte prooi: de Amerikaanse piloten. Er was geen sprake van, dat ze vervoerd konden worden. Oom» Chris, tante Christina, Gert en Joep hielden krijgsraad ten huize van Bonsma, die zelf weer op stap was om op de hoogte te komen van de Duitse plannen. Ze zaten in de gezellige zitkamer, waar ze het zich gemakkelijk gemaakt hadden in de met gebloem- cretonne beklede luie stoelen in de ronde erker met de glas-m-lood-ramen. die uitzicht gaven over een goed onderhouden tuin vol bloeiende strui- ïn over de weg op wei en bouwland tot in het I en blauwig verschiet van de heide Me- stpllen ons ook voor de officiële vrouw Bonsma had hun van koffie en koek voor eerste rit over de brug, die de Ko- zien en zo was het leven wel uit te houden ningin en allerlei autoriteiten gaan Joep en Annet zat de tocht van gisteravond nog maken, via de helicopter in beeld te w de botten. DOOR H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES brengen." Dat is alles, wat Peter van Campen op het ogenblik mee kan delen. Weet hij meer definitief, dan melden wij U dat wel. Advertentie Brievenbus van de KRO verstopt... HILVERSUM De KRO heeft gewe ten waaraan hij is begonnen in zijn ma rathon-uitzending zaterdag j.l. bij het uitschrijven van een prijsvraag over de modeshow op Schiphol! Meer dan 45.000 briefkaarten met oplossingen verstopten de brievenbus en brachten een werk te weeg, waarvoor men haastig helpers heeft moeten optrommelen. Maar goed op tijd, d.w.z. gistermiddag ïn het vrou wenprogramma, heeft Hannie Lips toch de prijswinnares kunnen bekendmaken: mevrouw Kortekaas uit Noordwijk. De juiste oplossing was: tweemaal zwart en éénmaal blond. Oom Chris zei. en hij leunde in zijn geliefkoos de houding, voorover en de vingertoppen tegen elkaar gepast: „Voor alles moeten we zorgen, dat we burgerkle ding voor ze opscharrelen. Dat zal een toer zijn. want wie heeft er nu nog zo iets te missen? Dan moeten we proberen bij particulieren onderdak voor ze te vinden. Dat kunnen tante Christina en ik wel doen, want zij als vrouw en ik als oude man komen wel door de wachtposten heen. Beter dan jij, Gert, en bovendien heb je al de oproep om naar Amersfoort te komen. Binnen de begrenzing van het afgezette gebied kunnen Joep en Annet ook hun best doen bij betrouwbare adressen voor kleren en onderdak. Hoe eerder die kerels uit de ondergrondse hut komen, hoe liever het mij is." Niemand had tegenwerpingen. „Vooruit dan maar met de geit," zei Annet en ze sprong op met een spijtige zucht. Daarna porde ze Joep in zijn ribben, maar hij kon tegen kietelen en dronk eerst op zijn gemak zijn koffie op voor hij in zijn formidabele lengte verrees. „Denk erom," waarschuwde oom Chris, die zijn pappenheimers wel kende, „geen onnodig risico nemen, we kunnen geen man en geen vrouw mis sen. Tante Christina vroeg nog voor ze de kamer uitgingen: „Hebben jullie je papieren bij je? Weet je ze ker. dat er geen mankeert? Een klein foutje kan je de das omdoen." ..Daar sta ik voor in." zei Gert met een zeldza me lach en uit zijn altijd ernstige ogen verdween voor een moment de zelfbewuste trotse uitdruk king, die hem er jaren ouder deed uitzien dan hij Anjiet maakte vanuit de verte een spottend bui ginkje naar hem en zwaaide theatraal haar arm naar hem. „Deze fantasieloze jongeman heeft het nodig geoordeeld om mee öp te scheppen met de originele naam van Jacoba Janssen, en als ik er niet als de kippen bij geweest was, had hij mij die dubbele „s" ook nog door m'n aristocratische neus geboord." En wijzend op Joep, die er met een brede grijns bij stond: „En dit jongmens, die weer enige uren voor mijn verloofde zal doorgaan, ik weet niet wie ik liever zou huwen, luistert naar de originele naam van Willem Meier zonder „y". „Sta daar nu niet langer te meieren." bromde Joep goedmoedig, terwijl hij haar onder het ge lach der anderen de deur uitduwde. „Ja. daar rijden we nu wel." zei Annet een ogenblik later, toen ze op de grote weg waren dicht bij het dorp, „maar waar gaan we eigenlijk naar toe?" „Ik wilde bijvoorbeeld proberen wat bij Van Grinke los te krijgen. Hij woont in een achteraf straatje en ik weet wel hoe er te komen door een paar landweggetjes. Als ze ons aanhouden, kun nen we rustig zeggen, dat we daarheen gaan." Het weer was warm voor april. De rogge op de enk, waar ze nu langs fietsten, was al een flink stuk opgeschoten. De daken der boerderijen sche merden tussen verblindend witte berkenstammen die een ragebol van jong blad en fijnbruine katjes naar de wazige hemel hieven. Verderop kwamen ze. dicht bij het dorp. tussen nog dorre beuken en hagedoornheggen, die de erven omsloten, en net toen ze een hoek omgingen, stootten ze op een Duitse wacht, die zich listig tussen een heg en achter een boerderij had opgesteld. Aan omkeren viel niet te denken. Er zat niets anders op dan af te stappen en op het goede gesternte te vertrou- Wordt vervolgd) (KEGB ffito

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9