Chr. partijvorming op bredere basis? Nieuw land: De Achttien maken de balans op Wijzigingen van paus werden afgezwakt DUET AY LOJNTS Vereniging van kerken in Nigeria uitgesteld Uw probleem is het onze VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 Een woord voor vandaag Een wonderlijke bijbeltekst vindt u aan het slot van Hosea 3. Daar wordt gezegd, dat Israël lang zonder koning en zonder vorst zal zitten, zonder offer en zonder priesterdienst. Maar daarna zullen de Israëlieten zich bekeren en de Here hun God zoeken en David hun koning. Dit wordt gezegd van een tien- stammenrijk, dat het geslacht van David de rug had toege keerd. Hosea maakt duidelijk onderscheid tusspn dit Israël en Juda of de Joden. Dit tienstammenrijk is al lang door de geschiedenis opgeslokt. Het is ondergegaan. Toch spreekt Iosea van een komende bekering. We kunnen deze tekst schrappen door te zeggen: Dat kan niet!" Dat is de gemak kelijkste en voor de bijbel de gevaarlijkste weg. Deze profetie kan alleen in vervulling gaan, als dit volk uit zijn dood opstaat. Dan kan het zich tot God keren. Maar dat is juist de wonder lijke boodschap van het Oude zowel als het Nieuwe Testament. God roept mensen op tot bekering, maar het zijn mensen die „dood zijn in schulden en misdaden". Dat nieuwe leven wordt gegeven door de komende David, door Jezus Christus. Hij komt om wat dood is een nieuwe toekomst te geven. We lezen vandaag: Filippenzen 1 12-21. Derde pocket verschenen (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Voor de derde maal laten de Achttien van zich volgens de Achttien zet het weinig zo den aan de dijk. Er moet iets gebeuren, vinden de Achttien. Zij komen niet met veel horen. Door middel van een pocketboek doen zij een nieuwe poging j nieuwe gedachten. Ze herhalen een om de wat ingezonken belangstelling voor de vereniging van de Her- ^LrdTElkander "(die vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken nieuw leven in te blazen, druk beleefde, tegen de eerste pocket1 Deze negen hervormde en negen gereformeerde predikanten blijven "Van Kerken tot Kerk drie). i i i -ï i i u i rfiOmdat men gelooft dat het initiatief zeggen dat de gescheidenheid een onduldbare zaak is. 1 itel van de van weinigen moet uitgaan, worden pocket is Nieuw land", maar Hosea 10:12-Ontgint u nieuw land." kernen opgeroepen initiatieven te ne- - opdat door daden aan uitgespro- Toch nog vrijheid Op pagina 47 zeggen de schrijvers dat „de onduldbaarheid haar klem ver liest en de eenwording afzakt tot vriendelijkheidsbetoon. wanneer we de woorden die wij uitspreken niet ogenblikkelijk laten vergezeld gaan van bepaalde daden en handelingen. Zij klagen dat zo weinig van hun voor stellen in daden zijn omgezet. Het is daarom een veeg teken voor de actie van de Achttien dat zij in deze nieuwe pocket op pagina 51 en 52 voorstellen moeten herdrukken, die in de vorige pocket gedaan werden. En ook dat zij uitvoerig moeten terugko men op het indertijd door prof. dr. H. Berkhof gelanceerde voorstel. Hij zei toen: „Laat elke gereformeerde en her vormde kerkeraad of wijkkerkeraad twaalf mensen benoemen, die voor de tijd van één jaar naar de andere kerk ter plaatse verhuizen." Erkend wordt dat dit plan. op een heel enkele uitzondering na, nog ner gens werkelijkheid geworden is. De Achttien antwoorden dat zij niet goed inzien waarom kerkeraden niet samen kunnen vergaderen over de geestelijke situatie in hun gemeenten, waarom synodes niet samen overleg plegen en met gezamenlijke rapporten komen, waarom een predikant niet geschreven woorden en voor stellen geloofwaardigheid wordt ver leend. Voorgesteld wordt dat de kern leden eikaars kerkdiensten bezoeken en een verzoek richten aan de kerke raad van de andere kerk om aan het Avondmaal te mogen deelnemen. Zo de andere kerk het avondmaal mag kan er „iets gebeuren op het gewone bedienen. I vlak van de gewone mensen." Evenals de twee vorige boekjes be- sinds het begin van de jictie vat 00k deze uitgave een viertal schet- van de Achttien veel gebeurd. Er is een gesprek in de Oecumenische Raad (en daaarbuiten) op gang gekomen over een Raad van Kerken. De Achttien zijn daar niet tegen, maar erge hoge verwachtingen hebben ze er i ook niet van. De eenheid moet van onderop komen. De moderamina van de synodes spreken met elkaar, maar voor gesprekskringen, terwijl bo vendien een aantal toespraken zijn opgenomen die indertijd gehouden zijn op de regionale conferenties. Nieuw Land, door de Achttien. Uitgegeven door W. ten Have NV, Amsterdam. Prijs 1.95, 144 pagi- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Slochteren: H. J. Zoethout te Terwispel, c.a.; te Barneveld; J. Vos te Rijssen. Bedankt voor Papendrecht (vac. H. C. Bultman): C. v. d. Bosch te Gorinchem: voor Harich: kand. W. E. Steenbeek te GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hardinxveld-Gies- sendam: P. Homburg te Heerjansdam. Préparatoir examen: De classis Hil versum heeft préparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard: kand. C v. Ginkel te Hilversum, die i.v.m. stage nog niet beroepbaar is. Beroepen te Onnen (accl.): A. R. Bos man te Niezijl en Kommerzijl. Aangenomen naar Dordrecht: A. I. rijtenburg te Indonesisch visum voor ds. De Heer en drs. Sevenster OEGSTGEEST Indonesië heeft visa verleend aan drs. A. Sevenster en ds. J. J. de Heer. Drs. Sevenster zal als theologisch docent naar de theologische hogeschool in Djokjakarta vertrekken. Hij is door de generale synode beroepen tot zen dingspredikant. Zondag zal hij in 01- denzaal door zijn vader, prof. dr. J. N. Sevenster uit Amsterdam, tot predi kant worden bevestigd. Ds. O. G. Bunjes, praeses van de classis Hengelo zal hem uitzenden. Ds. De Heer wordt, zoals bekend, uitgezonden door de Gereformeerde Zendings Bond (in de Hervormde Kerk) naar Celebes voor de opleiding van Toradja predikanten. Zijn stand plaats zal Rante Pao op midden Celebes worden. JEUGD ROME De rust is weerge-j Zoals het stuk er nu ligt zal het keerd in rooms-katholieke krin onKetwU*eld worden aangenomen. Het Keera in rooms-KainuiieKe *nn nttammk gen in Nederland. Gisteren werd het concilie het gewijzigde schema over Kerk en Wereld rond gedeeld. Toen bleek dat de pau selijke wijzigingen zo sterk waren afgezwakt dat van hun oorspron kelijke implicaties weinig meer over was. Kennelijk was Rome toch gezwicht voor de druk van vele protesterende rooms-katho- lieken. enij Zegslieden in Rome verklaarden optimistisch dat de tekst meer doet dan het vraagstuk van de geboortenre- geling epen laten: „Het legt de grond slag voor een eventuele wijziging in het rooms-katholieke standpunt". In wezen komt het er op neer dat de Rooms Katholieke Kerk bij haar huidi ge standpunt blijft, maar dat daarme de niet het laatste woord is gezegd. Verboden middelen blijven verboden. Over de pil wordt niets gezegd. Een van de belangrijkste wijzigin gen is een voetnoot waarin wordt uitgesproken: „Terwijl de leer van de kerk blijft bestaan, bedoelt het conci lie geen concrete oplossingen direct voor te houden." In totaal zijn wijzigingen aangebracht. ONGEOORLOOFD Het opmerkelijke is dat de wijzigin gen aangebracht zijn op plaatsen waar zij minder „kwaad" kunnen, dan in hun oorspronkelijk verband. Boven dien is ook de zin van de paus gewij zigd, waarin hij het gebruik van mid delen die tegen de voortplanting zijn gericht veroordeelde. Nu is er van ge maakt dat het „ongeoorloofd gebruik' verboden is. Bovendien heeft de commissie niet slechts op last van de pau: naar de citaten van Pius XI en Pius XII, maar ook naar een citaat Paus Paulus zelf. Het is de zinsnede uit zijn rede tot de kardinalen, waarin hij duidelijk de mogelijkheid van nieu we normen openhield. In een verdere voetnoot wordt nog gezegd dat „ijveri ge bestudering" van de voorkoming van zwangerschap noodzakelijk is. De progressieve bisschoppen vrees den voor nog een andere wijziging. Conservatieve bisschoppen hadden sterk aangedrongen op een „harde ver oordeling" van het communisme, waar door het gesprek onmogelijk zou wor-* den. Daar wordt niets over gezegd. VRIJHEID „Mag een Rooms-Katholiek nu de pil gebruiken of niet?" vroeg de KRO-verslaggever Dick de Vree gister avond aan prof. Groot. Zijn antwoord: „Dan zou ik zeggen er is geen uitspraak over gevallen. Vroe ger is er ook geen uitspraak over ge daan, want toen waren die dingen er niet. Dus op het ogenblik is het zo: De vrijheid van de mens die is er altijd nog. Er is niets veroordeeld, dus ruim te voor de vriiheid als men tenminste rekening houdt met wat de kerk wel gezegd heeft over de menselijke waar digheid." concilie heeft een directe uitspraak van de paus kunnen afwenden. Wel vragen Rooms-Katholieken zich nog ongerust af: Wat zal de paus zeggen als hij met zijn definitieve uitspraak komt? Zal hij dan zich toch nog weer laten beïnvloeden door de conservatie ven, die zo bang zijn voor gewetens vrijheid en alles willen regelen? spaar plezierigmet met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaark aart Een tweede opmerkelijke erkenning in dit nieuwe boek is dat de jeugd nauwelijks geïnteresseerd is; „Wie zijn oor te luisteren legt, merkt dat in de wereld van de jongeren weinig be langstelling voor de eenwording van hervormden en gereformeerden be staat Zij winden zich er niet over op, omdat zij vinden dat wij ons met een zaak bezig houden, die in deze tijd niet interessant meer is." Opnieuw wordt herhaald dat de eenheid vooral voor evangelisatiewerk noodzakelijk is. Drie redenen worden naar voren gebracht: De mensen zijn begonnen op basis van alles omvattende wetenschap en techniek het leven in eigen hand te nemenvelen doen hun werk zon der dat er enige godsdienst aan te pas komt. Wij hebben elkaar nodig om dit verschijnsel te onderzoeken." „Wij moeten met elkaar bezig zijn met de vraag hoe onze gemeen ten ingericht moeten zijn, willen zij als zendingsgemeente of missionaire gemeente kunnen leven." „Wij kunnen ons niet veroorloven op vragen verschillende antwoorden te geven." OUDEREN Het grote probleem is zeggen de Achttien dat men de eenheid niet wer kelijk wil. Dat geldt speciaal voor de ouderen. Voor de jongeren geldt dat zij in heel andere dingen zijn geïnte resseerd. Vaak wordt gezegd: „Er heerst een goede verstandhouding- waarom dan eenwording?" Geen principiële verschillen Politici schrijven in jeugdbladen OEGSTGEEST Het zendings bureau van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft uit Nigeria het bericht ontvangen, dat de eenwor ding van de anglicanen, metho disten en presbyterianen in dat zoals die in Zuid-India is toegepast, wordt in Nigeria met verschillende wijzigingen gevolgd. In Noord-India en Pakistan, Ceylon en Ghana waar men ook vergaande plannen voor vere niging heeft, wij men werken naar het procédé, dat in Nigeria is gevolgd. De verenigde Kerk van Nigeria zal land enige maanden is uitgesteld, omvatten 300.000 Anglicanen, ongeveer Na meer dan dertig jaar onderhan- j f.1!»000 fr,es'ï,,?n',a"en e" e,en d",fV. delingen zou zaterdag 11 december de Iflk.aantal Methodisten. Met een half eenwording haar beslag krijgen i; grote bijeenkomst in Lagos. Aan vele kerken in de wereld was verzocht, zich bij de geboorte van de verenigde Kerk van Nigeria te doen vertegen woordigen. Uit de Nederlandse Hervormde Kerk waren afgevaardigd zendingsarts H. J. Middelkoop uit Stigidi (Oost-Ni- eeria) en ds. F. van Nieuwpoort. die dezer dagen naar West-Afrika ver trok. om pastorale bezoeken te bren gen aan de Nederlanders Ghana iljoen zal deze kerk daarmee de grootste protestantse kerk van Afrika worden (Zuid-Afrika niet meege rekend). Het plan voorziet in een drievoudig ambt, namelijk bisschoppen, presby ters en diakenen. De nieuwe kerk zal 19 dioceses bevatten (thans heeft de Anglicaanse Kerk er acht, waarvan er een buiten de vereniging blijft). De bisschoppen zijn, zoals de kerkorde zegt. „metterdaad noch in naam heer, Nigeria en maar voorbeeld voor de kudde". Als hoogste wetgevend lichaam kent de „Het besef dat er verband moet worden gelegd tussen het belijden van het Evangelie en de politieke daad, heeft mede geleid tot de vorming van christelijke politieke partijen. Juist nu het in ons land niet zo gemakkelijk meer blijkt zijn de verschillen tussen christenen van beidei'lei confessie breed uit te meten, hebben de christen-demo cratische partijen de dure plicht te onderzoeken, wan welke aard haar raakpunten en verschillen zijn, waarbij het erg spijtig is dat de Anti- Revolutionaire Partij en de Christelijk-Historische Unie elkaar nog niet hebben gevonden. Dr. Delf gaauw: Raakpunten onderzoeken' Tot deze conclusie komt dr. G. J. J. A. Delf gaauw (c.h.) in een arti kel dat gelijktijdig is gepubliceerd in de periodieken van drie christe lijke politieke jongerenorganisaties: De Jonge Nederlander CHJOOp Wiek (ARJOS) en Jongeren Voor op (KVPJG). Behalve het artikel van dr. Delfgaauw staan er ook bij dragen in van dr. H. A. Schuring (c.h.). drs. W. K. N. Schmelzer (kath.v.), dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en mr. W. R. van der Sluis beiden a.r.) en de heer Fedde Schu- rer (soc.). Minister-president Cals schreef een inleidend woord. „Als men het standpunt, dat men ondanks de verschillen samen moet gaan in één front tegen „links" (libe ralen of socialisten) heeft laten va ren. blijkt er toch een zekere (posi tieve) binding te bestaan", zo schrijft de heer Delfgaauw. „Er is sprake van een elkander herkennen, en hierdoor erkennen, als reformatorische en rooms-katholieke christenen. Niet dat dit in het verleden heeft ontbroken, maar voor het heden is daarbij het besef ontwaakt dat men als christe lijke politieke partijen een bijdrage moet leveren tot de democratie. Sommigen, die een helder geluid ver langen. worden ietwat wrevelig, als zij bemerken dat het beroep op de toch zo verschillende beginselen «dit tegen de r.k.) of op het gevaar van het onchriste lijk beginsel 'tegen de ..humanisten") happelijke ontreddering dictaturen ontstonden omdat men meende dat alleen de (sterk ste) mens de moeilijkheden kan kla ren?" Wij moeten ons volgens de heer Van der Sluis niet ondersteboven laten praten door mensen, die geen begrip tonen voor de diepe zin van Talma's woord, dat de democratie alleen veilig is bij Jezus Christus. Bezwaren Naast de korte beschouwing van pre mier Cals Die de betekenis van het christendom als Inspiratie voor de activi teiten op politiek gebied aanduidt komt het oud-Tweede-Kamerlid en auteur Fedde Schurer met zijn (beken- ide) bezwaren tegen „christelijke" partij vorming. men samen christen politiek dezelfde ideeën koestert, ver volgt de heer Schurer met: alles wat zich in de loop der jaren als christelijke poli tiek heeft aangediend, was niet steeds de beste politiek. Heel dikwijls zelfs is de christelijke naam als camouflage ge bruikt voor sociaal conservatisme. Ik zou i niet graag willen beweren dat dit nu nog zo is. Wel, dat, dank zij deze historische belasting, veel conservatieve elementen i in de confessionele partijen zijn genes teld. Zij zijn een blok aan het been der vooruitstrevenden, zoals die op hun beurt een doorn in het oog der behouden- Dr. H. A. Schuring (c.h.) christen-democratische krachten plaats vindt, zal men de indruk hebben, dat er verschillen en tegenstellingen op wezen lijke punten zijn. Dat moet de geloof waardigheid van onze grondstelling gaan aantasten. Hoe zouden wij op de duur het kiezers volk kunnen laten warmlopen voor chris ten-democratische partijen wanneer wij zelf niet bereid of in staat zouden zijn, het essentiële dat ons bindt, de tastbare doorslag te laten geven?" Dr. Bruins Slot den zijn. Kortzichtigheid Nu kan men zeggen, dat dit in andere partijen ook zo ligt, en in zekere zin. is dat waar. Maar daar loopt men niet de kans dat men dingen in de naam van God verkondigt, die niet anders blijken dan menselijke kortzichtigheden, en in de naam van God dingen verdoemt, die Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkay in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gnlden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Zijn er in Nederland en iit het bijzonder in Gouda en omgevii golfclubs. Zijn er ook dames, die gc spelen? Antwoord: Er zijn maar enkele plaatsen in Nederland, waar golfclub zijn (o.a. Rotterdam. Den Haai Utrecht. Hilversum), het Rotterdam; adres is Kralingseweg 200. Nadei inlichtingen kunt u krijgen bij het, Nederlands Golf Co-:*~ delaan 676. Den Hao6. ~- zijn in Nederland 1800 tot 2000 dames J, die golfen. Vraag: Onze vakantie brachten wei dit jaar door te Koudekerke op Wal-, cheren Op woensdag 18 augustus s avonds 10 uur 15 zag ik daar een lichtend voorwerp van zuid naar noord langs de heldere hemel gaan. Naar mijn indruk was het geen vlieg tuig; er was ook geen geronk te ho ren. Kan het een satelliet geweest zijn? Zo ja. welke? Antwoord: Inderdaad was het een satelliet en wel de Echo II. Vraag: Als men ouder wordt en .rot veel alleen is, komt er veel in onze V gedachten. Zo herinnerde ik me weer Ma een gedicht dat ik als meisje goed Japs jaar heb opgezegd dit is ongev 65 jaar geleden Dit heette „Het Zaadje" en handelde over het Ko ninkrijk Hpr Hemelen. Het t -3 in een Baptistische gemeente. Kan imand me daaraan helpen? Antwoord: Jammer genoeg hebben wij te weinig gegevens. Is het niet mogelijk ons meer hierover te vertel len? Maar misschien zijn er lezers, die op grond van een enkel woordje belangrijke inlichtingen, hierover kun nen verschaffen. Wij herinneren aan de woorden in Matthéus 13 vers 24: „Het rijk der hemelen is gelijk aan een man die goed zaad op zijn akker zaaide. Maar toen de mensen sliepen, kwam zijn vijand en zaaide onkruid. onder de tarwe en ging heen. Toen hun het zaad was opgeschoten en vrucht voortbracht, vertoonde zich J ook het onkruid".. Vraag: U schreef onlangs dat e gemeenten zijn, die de gedachte heb ben dat de bijstand op grond van de algemene bijstandswet nog armenzorg is. Nu is er een ongehuwde vrouw van 60 jaar, die tot haar 45ste haar vader en moeder heeft verzorgd. Om I haar na de dood van haar ouders te helpen hebben broers en zusters toegestemd, dat zij het huis kocht. Kort geleden kreeg zij een acuut ge val van hernia, zodat haar werk stil staat en zij geen inkomen heeft, behal ve dan 5,75 in de maand van een verzekering. De ambtenaar van de bij standswet zegt dat zij niet voor hulp in aanmerking komt omdat zij eigen huis heeft. Hoe kan dat Volgens de dokter mag zij nog dit j jaar niet werken. Zij is baker. Nog i nooit heeft zij om hulp gevraagd Antwoord: Het bezit van een huls wordt als inkomen aangemerkt. Als het huis onbelast is, kan zij daarop hypotheek nemen. Is het belast, dan is die mogelijkheid niet aanwezig en dan zou zij bij afwijzing in beroep kunnen gaan bij de burgemeester en Or vervolgens bij Gedeputeerde Staten, linge In elk geval doet dit weer sterk den-inon. ken aan de vooroorlogse jaren toert j een werkloze geen steun kon krijgen als hij door hard werken en sparen Ka zich een eigen huisje had verworven, ivan Thans echter staat beroep open. zatei Verzoek van lezer: Een lezer vraagt jceml naar de herkomst en de dichter van £>e „D'wijl zijn ouders tsamen treur- den wan Om 't vertreck van haren soon, De Siet, sijn comst als doen gebeur- jten de, ,24 di leeft Vroi Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei Uw nieuwe abonnee heef de krant. Woonplaat»» oetaling per WEEK /MAAND/KWAPTAAl Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw ab< Naam Adres Woonplaat» Ik ontvang al» geschenk 0 HYACINTHENBOI MEI HOU 0 DER TIP PARADE-TWEE ,DE DOKTER ZEGT" II „DE DOKTER ZEGT* l (elk deel is een (ander) geheel) 1 'n bijval meer vindt. Ongetwijfeld werkt hier het moderne beginsel, dat als mensen onder mensen gezamen- de gemeenschap" Het gebeuren in Nigeria zal de groot- kerkorde een synode, ste vereniging van kerken worden na De moeilijkheden, die tot uitstel van 27 september 1947. de dag waarop in de eenwording hebben genoopt, schij- Madras de Kerk van Zuid-India werd nen met name te komen van de kant gevormd. De wijze van eenwording. niet eens met enkele voorstellen, lig-1 of* Jenbate gende in de niet-theologische sector.j (KVP). Het was al eerder bekend, dat men |)r «rhiirinrf van de zijde der methodisten tal van ^enuring amendementen wil indienen op de Geheel anders Is de mening voorgestelde kerkorde, die op de partijgenoot, het Tweede-Kamerlid dr. eerste synode in behandeling zouden Schuring. „In tegenstelling tot vroeger moeten worden genomen. Zij vragen gelijkstelling openbaar en bijzonder om een groter aandeel der leken jÉj zaken van de kerk. Omdat de meningsverschillen echter niet het principe van eenwording ra ken, verwacht men, dat ze met niet te veel moeite zullen worden opgelost. AMSTERDAM Aan de Amsterdamse universiteit is gisteren de heer H. W A. Voorhoeve gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift Zorg voor moeder en kind in ontwikkeling, een vergelijkende studie naar aanleiding van ervaringen in West Nieuw-Guinea De ontwikkeling van de zorg voor moe ders en kinderen in West Nleuw-Guinea wordt vergeleken met de ontwikkeling van de sociaal medische kinderzorg in Nederland c-n andere geïndustrialiseerde landen. Er blijkt een opmerkelijke over eenkomst tussen de verschillende lan den. In de ontwikkelingslanden wordt geprofiteerd van in het westen verwor- onderwljs. het sociale vraagstuk is op het ogenblik geen aanwijsbare nood zaak voor een één-front-vorming van de christelijke partijen. Daarenboven zie ik nog grote principiële moeilijkheden. De c.h. hebben zich altijd verzet „tegen een groepering des volks in twee delen naar godsdienstige onderscheiding. Wordt nu met de CDU niet een moderne antithe se-politiek binnen gehaald? Als de CHU aan „christen-democra tische" politiek gaat meedoen, moet zij dan haar beginselprogram gaan verande ren door het artikel waarin staat dat „Nederland bestuurd moet worden als een christelijke staat in protestantse zin" te schrappen? Over al deze dingen zou ik eerst eens uitgebreid van gedachten willen wisselen" Gemiste kans In het kort: bij een „christelijke" par tij zet men voor de buitenwereld de naam van de kerk en de naam van God op het spel. En dat mag eigenlijk niet. Ik zie de ontwikkeling in de richting van j "achten moeten worden gebun- een CDU als een teken, dat het politieke deld. Neem uw hoed af voor het verle-criterium steeds meer de doorslag gaat den. maar stroop de mouwen op voor geven boven het confessionele, de toekomst wil dr. Bruins Slot de drie grote confessionele partijen als i Dc. oude pretenties der confessionele het ware toeroepen. De drie partijen.partijen, die ieder voor zich van een aldus deze vroegere a.r. fractievoorzit- soort theocratie droomden, zijn vergeven ter. hebben sociologische gezien dezelf- en vergeten, ook in eigen kring. De de structuur: arbeiders, middenstan- strijd om de vrije partijkeuze lijkt afge- ders. werkgevers, intellectuelen enz. i l0Pen- Het zich verwijderende, gedempte Voorts willen zij alle drie aan het rumoer wijst nog op hier en daar een Evangelie gestalte geven in de politiek, achterhoedegevecht, aldus de heer Schu- Zij worden tegenover liberalen en socia-jrer. listen met dezelfde vragen geconfron- j „Wanneer wij voor de toekomst willen vasthouden aan de essentiële betekenis van het Evangelie voor de politiek, zul len de drie partijen hun krachten, hun geestelijke hulpbronnen in één stroom moeten doen samenvloeien. Het gaat om de wereld en het gaat er om in deze wereld de blijde boodschap tot werkelijk heid te maken. Daar worden wij allen toe opgeroepen", aldus dr. Bruins Slot. Echte houvast ..Het grootste verschil tussen chris ten-democraten enerzijds en de niet-con- fessionele partijen aan de andere kant is dat bij de eerste groep het geloof Chris tus op de centrale plaats stelt en niet dc mens. Christus is de norm van de poli tiek. Hij is het vaste punt buiten dt mens. dat daarom aan die mens het eni ge echte houvast biedt. In moeilijke tij den zal het hem. die vanuit zijn christe lijke geloof gekozen heeft voor de parle mentaire democratie, aan die staatsvorm doen vasthouden", schrijft ARP-secreta- ris mr. Van der Sluis. Welke garantie hebben wij dat ook streep door wat u niet wen»t. KVP-fractieleider drs. Schmelzer stelt kennis, omgekeerd blijkens de wes- c'at ..versluiering van wat ons bindt en :erse landen te kunnen leren van de er-1 versplintering van onze krachten wel degene die de aring in de ontwikkelingslanden. eens tot een diepe ontgoocheling over handelen verheft (liberalen en socialis- Dr Voorhoeve, geboren in Rotterdam, een gemiste kans zouden kunnen leiden ten), dit zal doen? Die mens heeft alleen Hoogvliet. Promotor was prof.I Zolang geen duidelijke bundeling van zK ._lf als houvast. En niets is verander- I - alle daarvoor in aanmp*,,';*w' j~- j..1 dr. H. A. P. C. Oomen. daarvoor ill aanmerkt* komende lijfttr dan de mens. Biedt de historie niet I Drs. W. K. N. Schmeher (kath.v.) Paus dan ook? E Duitsers gaan vend misschien naar Polen ROME Het ziet er naar uit dat de Oost- en Westduitse bis schoppen de uitnodiging van het Poolse episcopaat zullen aannemen om het duizendjarig bestaan van het Poolse rooms-katholicisme mee te vieren. Tijdens het concilie vonden de Duitse bisschoppen ten minste nog tijd om zich terug te trekken om samen een antwoord aan hun Poolse collega's op te stellen. Het zal voor het einde van het concilie klaar zijn. Zoals wij reeds meldden hebben de Polen ook vele andere bisschoppen uitgenodigd. In de uitnodiging aan de Duitsers stond echter tevens het voorstel om de politieke strijdbijl te begraven, en niet langer over de Oder-Neisse grens te discussiëren. Nog altijd willen vele Duitsers zich niet neerleggen bij de grenswijzi gingen die na de oorlog (voorlopig) tot stand gekomen zijn en waarbij Polen een heel stuk naar het westen opschoof. De protestantse kerk heeft rich over deze kwestie al uitgespro- ken in een voorzichtige maar duide lijke waarschuwing niet al te zeer i op „Duitse rechten" te staan en ook ie Poolse rechten te eerbiedigen. Polen hebben ook de paus uitge nodigd. Deze heeft de uitnodiging van de bisschoppen nog niet aan- •zenomen. omdat hy wil uitgenodigd worden door de communistische f regering van Polen. De reis had voor T nem een politieke kant. omdat hij iaardoor als het ware de nieuwe 0 zrens erkende en dat kon wel eens zrote moeilijkheden geven in de looms Katholieke Kerk van vooral I Vest-Duitsland 's de Duitse rooms-katholieken het voorbeeld van de protestanten vol- zen en dit aan de Polen bekend f maken, dan kan de reis hoopt ji men in Polen toch nog wel door- l gaan. omdat dan het politieke be- zwaar niet meer geldt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2