Regering tot wij Senaat: waren niet bang Bewoners van Biesboseh zijn het water beu van ARP: vóór januari 1967 Eis 1 wet in Staatsblad Waarom geen maatregelen WEER Veel wind Duizenden in Arnhem al doorgelicht Betonning langs de kust onbetrouwbaar Hoi, da's een goed idee, moet u vaker doen: Ongewapende papoea's beestachtig onderdrukt Wegenbouw Z-Holland krijgt grote aandacht Gaseruptie in Drente Beleid van Den Uyl gevaarlijk Bankiersvoorwaarden ingrijpend verbeterd NIEUWE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 Vierde overstroming in twaalf jaar (Van een onzer verslaggevers) WERKENDAM De bewoners van de Biesboseh zijn ontgoocheld. Voor dc vierde keer in twaalf jaar tijd zUn de meesten van de enkele honder den boeren en arbeiders, die dit uitgestrekte waterrijke gebied bewonen, door een watersnood getroffen. „Wat er in de Biesboseh gebeurt, kan nie mand iets schelen", meent mevrouw Meulenberg, exploitante van een rus tiek, maar zeer eenzaam gelegen restaurant midden in de Biesboscli. „Ze zeggen: die mensen zijn aan het water gewend, ae hebben ermee lenen leven, maar met al die gein. zitten we voor de zoveelste maal in de ellende. En wie heeft ons vante- voren gewaarschuwd? Geen mens! Ook nu zijn de instanties pas in 't ge weer gekomen, nadat de boeren alarm hadden geslagen- Maar toen was het voor veilen al te laat; ze konden niet meer vluchten". Mevrouw Meulenberg, die haar hele leven in de Biesboseh heeft gewoond en van huis-uit boerin is, is bijzonder teleurgesteld over de maatregelen, die zijn genomen. Nu de Deltawerken in volle gang zijn, meent zij dat het de hoogste tijd is om zo snel mogelijk aan de beveiliging van de Biesboseh te gaan werken. De heer Meulenberg is boer. Daar bij heeft de familie Meulenberg een grote pluimveemesterij. Toen de wa tersnood in alle hevigheid kwam op zetten. moest men met man en macht (waarbij de obers zelfs hielpen) dui zenden kuiken en kalkoenen naar vei- _J liger oorden overbrengen. Inmiddels nog iets is overgeblevt kolkte het water overal naar binnen. De storm zwiepte alles omver. Ieder een vroeg zich angstig af, wat er met de rest van de bewoners van de Biesboseh zou gebeuren. Konden ze tijdig vluchten? Of waren ze al ge ïsoleerd? Boer Meulenberg wist al, dat de 20 hectare wintertarwe, die hij had inge zaaid, als verloren moest worden be schouwd, evenals enkele grote partijen nardappels, die op het land waren Inge kuild. Wie had dit durven denken. lenberg belde daarop verschillende bu ren, om ze kaarsen aan te bieden, als 2e zelf geen noodverlichting hadden. En wat son er verder nog kannen ge beuren? De gedachte aan de ramp van '53 heeft in dit gebied niemand meer losgelaten. AU het er waait, slaapt men niet meer, of nauwelijks. Het water is niet te vertrouwen, is onberekenbaar. Met het water als vijand leer je niet te leven. Toen het gistermorgen licht werd en de storm wat luwde, aanschouwde men het verdronken land. Vlak bü het restau rant „De Brabantse Biesboseh" was een polderdijk over een lengte van onge veer vijftig meter bezweken. Huizen waren omspoeld. De aarde leek weer woest en ledig. „Dooie hazen" Zoon Thijs Meulenberg kwam met een roeiboot uit de polder terug. „Daar 6taat een zomerhuis van een ton, die spoelt weg", wees hij over de zee. Overal drij ven de dooie hazen, verdronken". Vader Meulenberg vroeg zich af, wanneer het weer droog wordt. „Als we voor 't vol gend voorjaar nog maar iets anders weer kunnen inzaaien", zegt hij bezorgd. Drie mannen staken met een motor boot van wal. Over het water waar an ders land was en dwars door de dijk, waar nu door een gat de stroom kolkte. „We gaan kijken naar de rommel, of er schreeuwde Telefoontje Er kwam een telefoontje uit Zuid- Holland, dat men erop moest rekenen, dat het licht uit zou vallen. Mevr. Meu- DE BILT. In de afgelopen nacht trok een zwakke rug van hoge lucht druk ons land voorbij. Vergezeld van weinig wind en minimumtemperatu ren om- het vriespunt. Het rustige weer was echter slechts van korte duur. Al in de nanacht begon de barometer in versneld tempo te dalen* Dit hing sa men met de nadering van een vol gende depressie, die in een snel tempo de oceaan was overgetrokken. De wind wakkerde aan uit zuidelijke richting, terwijl een bij de storing behorende regenzone in de vroege ochtend het zuidwesten van Nederland bereikte. Het ziet er naar uit dat het centrum van de depressie over Schotland naar de Noordzee zal trekken. Er zal daar om veel ivind zijn uit westelijke rich- ting, terwijl er tevens nu en dan buien zullen voorkomen. De temperatuur zal over het algemeen hoger zijn dan van- Hoogwater Scheveningen 3 december: 10.47 v.m.; 23.24 n.m. Zon en maan Vrijdag 3 december: zon op 08.28 uur; onder 01.43 uur. Woensdag 8 december volle maan 18.21 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur IMM 1 iJss' 1 'it ills, 11 It'll VUsslrigen Eelde gh. bew. gh. bew. gh. bew. ZW 4 -0 2 Dc Bilt Twen l he He'lsVnkf' Stockholm Oslo Kopenh. Londen gh. bew. gh. bew. Ssneeuw Z 7 4 0 2 Z 4 0 0 17 wnw 2 1-3 5 wnw l l -6 o.l WZW 6 3-2 0 Z «3-7 0.3 ZZO 6 7-19 Z 4 S 1 2 Luxemburg Parijs mist z 6 5 -1 0.2 z 5 2 -0 0.1 ZZO G 7-0 2 Bordeaux Grenoble motregen W G 9 8 5 Berlijn Frankfurt gh.bew. h. bew. WZW 2 3 -0 10 ZUrich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Barcelona Madrid Mallorcs Lissabon onbew. mist onbew. l. bew. onbew. regen h {jCW ZZW 2 2-2 2 windstil 3 -5 QJ windstil fi -4 0 w 5 7 10 w 1 3-6 0 windstil 9-10 ozo 5 IS nno 2 13 3 0 nnw 2 14 4 0 l 5 11 6 0 Windstil 15 7 8 W 3 11 11 9 Gelukkig zijn er geen persoonlijke on gelukken gebeurt bij deze nieuwe wa tersnood, die volgens velen na de ramp van '63 de ergste was, „Maar elke vlucht poging was een kwestie van levensge vaar, want je weet nooit waar de ga ten vallen". En mevrouw Meulenberg nog steeds boos „Waarom hebben ze ons niet eerder gewaarschuwd. Tientallen instan ties waren druk in-de-weer, maar de bewoners van de Biesboseh zelf hoorden maar niks. Totdat ze zelf alarm sloe- Pontonniers Mevrouw Meulenberg begrijpt ook niet, waarom de pontonniers van adju dant Van EIck uit Papendrecht niet kwamen opdagen om te helpen. „De ad judant kent de Biesboseh als zjjn broek zak, aan hem kun je alles overlaten", aldus mevrouw Meulenberg. Ze ver moedt, dat de adjudant niet meer mag helpen. In '62 Is htf met zijn mannen voor het laatst geweest. Nu is de BB bijgesprongen. Mevrouw Meulenberg, die als een Ingenieur over de waterstaatkundige toestand van de Biesboseh praat, werpt zich graag op als woordvoerster van de honderden bewoners van de polders. Als oud-bestuurslid van verschillende or ganisaties weet ze haar woordje boven dien wel te doen. „Men zegt wel eens dat drie keer scheepsrecht is, maar nu wij voor de vierde keer in korte tijd onder water staan, wordt je er mismoe dig van". Groot risico zen aan Bandijk. op de weg van Wer kendam naar de Biesboseh. Ook zij zijn. toen het water kwam gevlucht. Giste ren kon men zonder lieslaarzen nog niet in de woningen terecht. De heer P. J. C. Gorissen, die met zijn gezin een der getroffen huizen be woont, vertelde: „In '53 moest ik met mijn gezin uit Hoeksche Waard, ook vanwege het water. Ik hoopte dat ik hier droog zou zitten, maar we hebben inmiddels al weer drie keer in het wa ter gezeten. Nu heb ik zo'n duizend gulden schade, m'n buren ook zoiets. Verzekeringsmaatschappijen dekken ons niet, want het risico is te groot. Of de gemeente, waarvan de huizen zijn, ons helpt, moeten we maar afwachten". Ook de heer Gorissen kwam tijd te kort, om zijn huisraad tijdig te kunnen weghalen. Gehoopt wordt, dat het land snel droog zal vallen. De boel wordt dan opnieuw weer aangepakt. Hopelijk voor de laatste keer. Want de bevolking van de Bies boseh zegt langzamerhand duidelijk „nee" tegen het water. ARNHEM Ruim duizend Arn hemmers zijn tot dusver doorgelicht in het consultatiebureau voor tbc- bestrijding. Zoals bekend heeft zich eerder deze week een tbc-explosie in deze stad voorgedaan veroorzaakt door drie infectiebronnen die inmid dels geïsoleerd zijn. Deze drie Infectiehaarden, een jonge tegelzetter, een lid van de beatgroep en een barkeeper, hebben naar de stand op het ogenblik in totaal 62 besmettingen veroorzaakt. Een driejarige kleuter overleed als gevolg van infectie en vijftien personen werden ziek; vijf worden in een sanato rium verpleegd en tien moesten thuis kuren. Bij de overigen werd zogenaam de omslag (positieve huidreacties) ge constateerd. Zij krijgen een bescher mende behandeling die bestaat uit een plllenkuur. HOEK VAN HOLLAND De storm van dinsdagavond heeft tot gevolg ge had dat de betonning en de boeien langs ds kust niet meer allemaal op de plaats liggen. Aan de scheepvaart op de Noord zee is hier gisteravond een mededeling over gedaan. Voor Hoek van Holland lagen gister avond, toen om half negen de loodsdienst werd hersteld, rond veertig schepen. Twintig ervan konden voor half elf bin nen worden gebracht. Dampende chocolademelk met slagroom: original «n uurruWtulluk/ Terreur van Indonesië UTRECHT De in Nederland gevestigde ,Hoge Raad van de volks vertegenwoordiging in West-Pa poea" heeft er bij de V.N. op aange drongen, spoedig maatregelen te ne men om „een einde te maken aan de beestachtige onderdrukking van de ongewapende bevolking". Voorzitter van de raad M. W. Kaisiepo maakte dit gisteravond bekend op de druk bezochte bijeenkomst van het Co mité Nationale Herdenkingsdag West Papoea. Hij deelde mee, dat een protest over de situatie in voormalig Nederlands Nieuw-Guinea gezonden is aan de voor zitter van de algemene vergadering van de VN, de secretaris-generaal van de VN, de beheerschapscommissie van de VN, het internationale Roode Kruis te Genève en aan de regeringen van een aantal landen. In het protest staat o.m., dat do In donesische luchtmacht op 28 juli een massale opstand onder de Papoea-be volking met bombardementen heeft neer geslagen. Onder de slachtoffers waren onschuldige vrouwen en kinderen. De gewonden kregen geen enkele medische hulp. Daarom is dringend steunu van buiten nodig. De gewelddadige onder drukking leidt, aldus het protest, tot het vermoeden, dat men desnoods de hele I bevolking zal uitmoorden. Weinig animo behandeling huwelijkskwestie DEN HAAG De regering draagt de volle verantwoordelijkheid voor de keuze van Amsterdam als de plaats waar het huwelijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zal worden voltrokken. Dit staat in de memorie van antwoord op het voorlopige verslag van Eerste Kamer over de toestemmings- wet. Minister-president Cals, de mi nister yan justitie Samkalden en de minister van binnenlandse zaken Smallenbroek ontkennen, dat pres tigeverlies in het geding zou zijn ge weest bij handhaven van de beslis sing over Amsterdam als plaats van de huwelijksplechtigheden. Voordat werd besloten Amsterdam te wijzen, aldus de memorie, is er over leg geweest met het gemeentebestuur van Den Haag. Toen de beslissing ge vallen was, zijn hierover inleidende be sprekingen met de burgemeester Amsterdam gehouden. De bewindslieden onderschrijven de op. vatting dat von Amsberg bijzonder ge schikt is voor de taak, die hem te wach ten staat. De opvatting van enkele leden, dat von Amsberg niet kritisch had gestaan ten opzichte van de passieve houding Josephine Baker sprak Zwolsman SCHIPHOL Na een verblUf van anderhalve dag in Nederland is de Franse zangeres. Josephine Baker, gis teravond per vliegtuig naar Parus te ruggekeerd. Zoals bekend is zij dinsdag en gis teren de gast geweest van de groot financier, Reinóer Zwolsman, met wie zij haar plannen voor de oprichting van een internationale school heeft be sproken. Op Schiphol werd haar uit geleide gedaan door mevrouw Zwols- Ontevreden over verklaring radio-tv (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ARP-voorzitter dr. Berghuis toonde zich gisteren in de Eerste Kamer ontevreden over de verklaring van minister-president Cals, dat de regering wel al het mo gelijke zal doen om vóór 1 januari 1967 de definitieve wettelijke rege ling van het radio-t.v.-vraagstuk tot stand te brengen, maar zich niet aan een datum wil binden. ..Dat vind ik bepaald onvoldoende" zei dr. Berghuis bij de replieken van DEN HAAG In het provinciaal wegenbouwprogramma voor Zuid- Holland voor 1966 blijkt, dat 47 be langrijke projecten, zoals voorgenomen was, zullen worden uitgevoerd. Een aantal van deze projecten geschieden ln Den Haag en omgeving. Zo zal men volgend jaar beginnen met de voorbereidingen van een zijtak van de wog RijswijkHoek van Holland naar de Erasmusweg. Met betrekking tot de weg Den Haag- Leiden ten westen van de spoorbaan staat in het wegenbouwprogramma, dat de Nederlandse Spoorwegen in juni een begin zullen maken met de bouw van de bunnel voor de kruising van de spoorbaan en de aan te leggen weg bij landgoed Ter Horst. Begin 1966 komt de reconstructie van het gedeelte van de Voorschoterweg tussen de Trekvlietbrug en de Hoogka mer-brug in Leiden in uitvoering. De re constructie van de aansluiting bij de Zil ver-fabriek in Voorschoten komt ook be gin 1966 in uitvoering. In voorbereiding is de bouw van een viaduct over de Hoornselaan in Katwijk evenals het aanbrengen van wegverhar ding tussen de Zeeweg in Katwijk en De Krom in Noordwijk- Verwacht wordt, dat in september van het volgend jaar een begin wordt ge maakt met de verbreding van de brug over het Uitwateringskanaal van Rijn land in Katwijk. In een nota aan provinciale staten de len gedeputeerde staten mee, dat indien voldoende grond verkregen wordt, de bouw van kunstwerken voor de provin ciale weg Scheveningen—Wassenaar— Noordwijk zal worden voortgezet. het Eerste-Kamerdebat over de al gemene politiek. „De definitieve Om roepwet móet vóór 1 januari 1967 het Staatsblad kunnen staan. En als dat niet gebeurt, zou mijn vertrouwen in de regeerkracht van dit kabinet ernstig zijn geschokt'. VVD-fractielei- der mr. Van Riel vond deze a.r. eis redelijk en ook PvdA-aanvoerder ir. Vos achtte het politiek zeer gewenst, dat de ornroepzaak nog in 1966 rond is. gelet op de omstandigheden waaronder het kabinet-Cals tot stand is gekomen. Misverstand Premier Cals noemde het een mis verstand te veronderstellen, dat dit ka binet niet alles op alles zou zetten om nog in deze kabinetsperiode de Om roepwet z'n beslag te doen krijgen. Maar ook in tweede termijn wilde hij zioh niet binden aan de datum van 1 januari '67. Dat zou te gevaarlijk zijn, want er moeten nog tal van technische en juridische problemen worden opge lost. Mr. Cals gaf overigens toe, dat bij de kabinetsformatie is afgesproken om eerst de omroepkwestie waar over de regeringspartners het in prin cipe eens waren (en zijn) binnen te halen. „Het is voor ons dan ook een orezaak om het ontwerp voor de defini tieve Omroepwet zo snel mogelijk bij het parlement in te dienen. Maar als dat tijdig gebeurt, moeten de Statcn- Generaal zelf nog heel snel werken om de wet op tijd in het Staatsblad te krijgen". De replieken van het senatoriale debat leverden voor het overige geen verras singen meer op. Premier Cals verklaarde nog, dat het hele kabinet instemt met de vestiging van een petrochemische in dustrie van Mobil Oil aan het Noordzee kanaal. De vraag echter of ook de mi nister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening drs. Bogaers er mee ak koord gaat, liet hij onbeantwoord. „Tweede Kamer zei er al zoveel over van vele Duitsers, omdat hij na de oor log in diplomatieke dienst is gegaan en de Westduitse politiek blijkbaar kon aanvaarden, kunnen de ministers niet delen. Wij denken er niet aan, aldus de bewindslieden, de lijst met handteke ningen van de bezwaarden aan de B.V.D. te geven. Het verzoekschrift geen toestemming tot het huwelijk te geven, was gericht aan de Staten Generaal, zo schrijven zij. Alleen de namen die in de pers zijn gepubliceerd, zijn ons bekend, zeggen zij. De ministers schrijven verder, dat slechts aan een enkel familielid van Claus op grond van een nazi-verleden verwijten kunnen worden gemaakt. Prematuur is nog welke gasten zullen worden uitgenodigd. Toch willen de bewindslieden wel zeggen, dat er voor de huwelijksplechtigheden uiteraard geen gasten zullen worden uitgeno digd, tegen wie, op grond van hun politiek verleden, terecht bezwaren kunnen worden gemaakt. Grievend De stelling, dat alle Duitsers, adhter de Duitse regeringspolitiek staan zouden tekortschieten in kritische hou ding tegenover het nationaal-soclalisme. achten de bewinsdlieden onbewezen en grievend. „Geen behoefte" Boortoren vernield geen gewonden SLEEN De boortoren van de NAM in het Drentse gehucht Het Haantje (gemeente Sleen) is gis- termidag om drie uur door een enor me gasdruk weggeslagen. Uit de kraters die het ontsnappende gas heeft geslagen spoten grote fontei nen modder omhoog. Op de boor toren was enige minuten voor dc eruptie groot alarm geslagen en het terein werd door het personeel zo snel mogelijk ontruimd, zodat er zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Bij dc boorwerkzaamheden in de ge- Aard oliemaatschappij op 20 november meentc Sleen heeft de NV Nederlandse laag gas onder. zeer hoge druk aan geboord. Speciale materialen hebben niet kunnen voorkomen dat gisteren een grote eruptie plaatsvond buiten het boorgat. De gohele nacht door hebben zich erupties voorgedaan, die tot op twee kilometer afstand waren te horen. Nog steeds baant het gas zich met enorme snelheid een uitweg, geweldige hoeveel heden zand en water omhoog spuitend. De situatie levert geen gevaar op, omdat cr geen bebouwing in de omgeving van het vlakke boorterrein ia. Het naar bo ven komende gas verdwijnt hierdoor snel in de atmosfeer. NAM-functionarissen kwamen direct in een café bijeen om de situatie te be sproken. Besloten werd de druk zo spoe dig mogelijk, waarschijnlijk in de loop van vandag, door middel van dynamiet te doen verminderen. geen behoefte gevoelen de kwestie van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg nog eens uitvoerig te gaan behandelen. Zij menen dat ten aanzien van de natura lisatie en toestemming reeds uitvoerig Tu is gesproken in Tweede Kamer. Meteen na de overname van het ge zag zijn alle rechten aan de bevolking ontnomen. Alle voor de economische ontwikkeling van het gebied benodigde goederen zijn door de Indonesiërs als buit weggevoerd. De invoering van de algemene dienstplicht heeft het arbeids potentieel en het onderwijs ontwricht. De in militaire dienst opgeroepen jeugd is naar elders gebracht en vervangen door Indonesiërs om de eenheid van de bevolking te breken. Ook het ontwik kelde deel der bevolking zou zijn weg gevoerd om de Papoea's uit hun even wicht te brengen en hun nationale ge voel te onderdrukken. De Papoea's zou den ook geen vrijheid van meningsuiting, vergadering en beweging meer hebben. Indonesië is elke contróle op naleving van de overeenkomst, die het in augus tus 1962 te New ork met Nederland aan ging, ontlopen door uit de VN te tre den. Schep voor steun Het socialistische lid van de Tweede Kamer J. H. Scheps sloot zich bU het verzoek om steun van harte aan: „Het gaat niet aan, bU de Papoea's eerst een nationaal gevoel aan te kweken, hun eigen een eigen vlag en een volkslied te geven, een Nieuw-Guinearaad voor te houden en dan later te proberen, dat in dc geschiedenis te verdonkeremanen". Hij vroeg zich af, hoeveel de Neder lander, die zich zo druk maakt om de Bantoes in Zuid-Afrika, de negerbevol king van Rhodesië, de bewoner* van Angola en de negers in de Verenigde Staten weet van wat er in de afgelopen drie jaar in Nieuw-Guinea is gebeurd: „Zodra je belangstelling tracht te wek ken voor de zaak van de Papoea's be zweert men je. de zaak toch vooral politiek en nuchter te bekijken". Aan het adres van Soekarno zei hij: „Niet door de actie in Indonesië, noch door de Papoea's zal Soekarno worden vernietigd, hij vernietigd zichzelf. Australië Jhr. mr. Van Meeuwen: UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor de Con- fectie-industrie (NEVEC), jhr. mr. L. E. A. J. van Meeuwen, heeft van daag op de jaarvergadering gespro ken over de gevaren, verbonden aan het beleid van minister drs. J. M. den Uyl (economische zaken). De bewindsman heeft onlangs gespro ken over de wenselijkheid van een toe komstige wijziging in het industriële patroon van de geïndustrialiseerde lan den in samenhang met een internatio nale arbeidsverdeling en met de pro ductiemogelijkheden in de ontwikke lingslanden. Het gevaar van deze politiek is het ontstaan van een eenzijdige industrie, aldus de heer Van Meeuwen. Ongerust was hij ook over het indus triële klimaat in ons land. De NEVEC- voorzitter had overigens wel vertrouwen in de toekomst van de confectie-indus- trie. ZAANDAM De gemeentebesturen van Zaandam en Wormerveer hebben de minister van sociale zaken en volks gezondheid gevraagd, de voorwaarden waaraan Mobil Oil moet voldoen voor vestiging in het Noordzeekonaalgebied openbaaT te maken. De heer Scheps verweet Australië, dat het ten opzichte van de paar honderd Intellectuele jonge Papoea's, die daar heen gevlucht zUn, dezelfde hardheid toepast als Nederland tussen 1933 en 1940 ten opzichte van de Joodse vluchte lingen uit Duitsland door hen terug te sturen. HU verweet Amerika, dat het niet heeft verhinderd, dat in Nieuw- Guinea een terreur Is ontstaan. De voorzitter van de Papoea-jongeren organisatie Kove Oser, dc heer B. Th. Kaisiepo, verwonderde zich er ook over, dat de Nederlandse regering nooit heeft geprotesteerd tegen de gebeurtenissen in West Papoea. „Ik geloof, dat ze eer der bezig is, de zaak op een zachte ma nier te verkwanselen". PAPOEA'S mochten vlag niet ontvouwen UTRECHT De burgemeester heeft geweigerd vergunning te verlenen om de nationale Papoeavlag te hUsen naast de Nederlandse driekleur voor het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen bij de viering van de nationale dag door het Papoeacomité Front Nationaal. De Pa poea's waren zeer verbaasd en volston den er gisteren mee hun vlag te ont vouwen en weer op te vouwen Op de Martaplaats. De voorzitter, de heer Fr. F. Korwa, zeide dait vlag en volkslied vier Jaar ge leden met veel „vlagvertoon" waren in gesteld, notabene bij Koninklijk besluit, en diit KB is nimmer ingetrokken. Boven, dien hebben de regeringen van Neder land en Indonesië verklaard de rechten van de Papoea's te zullen eerbiedigen. Op 22 november was de vergunning gevraagd. Na het hijsen van de vlag zou den de Papoea's de beide volksliederen hebben gezongen. Na een minuut stilte voor de gevallenen zou de heer M. W. Kaisiepo hebben gesproken. Gisteren deelde de burgemeester mede; dat hU in de gegeven omstandigheden vergunning weigerde. De chef algemene zaken zeide. dat de burgemeester had gedoeld op de beter geworden diploma tieke verstandhouding met Indonesië. De burgemeester heeft later verklaard, dat hU op eigen gezag gehandeld heeft Op 23 augustus was cr een incident bij een Papoeabetoging in Den Haag. De Papoea's hadden toen vergunning hun vlaggen mee te dragen. Dit incident be rustte toen volgens dc heer Korwa op provocatie van Indonesiërs. Klagers kregen gehoor (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. De algemene voor waarden, die de Nederlandse Ban kiersvereniging voor de aange-sloten banken had vastgesteld, zijn thans in- grUpend gewijzigd. De vorig jaar vast. gestelde algemene voorwaarden had- den een stroom van kritiek ontketend. Aanvankelijk hadden de banken hier op gereageerd met een toelichting, die in het kort hierop neerkwam dat die voorwaarden geen neerslag waren van de werkelijke verhouding van weder zijds vertrouwen en goede trouw tussen bank en cliënt, maar meer een Juridische dekking waren tegen de weinige kwaad willige cliënten. Tevens werd beloofd, dat de zaak opnieuw in studie genomen >u worden. In de nieuwe bepalingen is zeer be langrijk de belofte in artikel 2 dat de bank bij uitvoering van alle opdrachten de nodige zorgvuldigheid in acht zal ne men en naar beste vermogen met de be langen van de cliënt rekening zal hou den. Geen der volgende artikelen zal aan dit beginsel afbreuk doen. Artikel 4 bepaalt dat alle handelingen, voortvloeiend uit de betrekkingen tussen bank en cliënt, zijn onderworpen aan de reglementen van de Ned. Bankieraver- eniging en de Ned. Organisatie van het effectenbedrijf. Weggelaten ls dc zin dat de bank in geval van twijfel beslist, wel ke regel wordt toegepast. Artikel 8 be paalt dat dc bank haar zendingen van geld en effecten door verzekering zal dekken. De tijd om te reclameren tegen vergissingen bij uitvoering van opdrach ten en bij afrekeningen, wordt in artikel 12 van één tot twee maanden verlegd. Artikel 15 bepaalt duidelijk dat de ban ken niet aansprakelijk zijn voor gevolgen van overmacht, voortvloeiend uit met name genoemde oorzaken. In de oude voorwaarden bleek niet duidelijk dat er overmacht moest zijn. Art. 21 (oud 20) bepaalt, dat de num. mers der effecten voor iedere cliënt af zonderlijk moeten vaststaan en dat zij in bepaalde gevallen de nummers aan de cliënt verantwoordt en in de ove rige gevallen dit doet op verzoek van de cliënt. Artikel 23 (oud 24) bevat reeks van waarborgen inzake ef fecten. die als onderpand dienen. Deze en andere bepalingen komen aan vele klachten tegemoet. Uit de toelichting blijkt, dat de nieuwe bepalingen steeds als richtsnoer voor de banken hebben gediend. Dc 40-jarige mevrouw G. de Wit- van Zetten uit Kapel-Avezaath is gis teravond, toen zU met haar fiets aan de hand op rijksweg 15 liep, door een per sonenauto gegrepen Zij overleed ter plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7