Duivelse ideologie legt geweten het zwijgen op Een woord voor vandaag Taak voor diaken in gemeenschapsvorming Student van 78 promoveert Chinezen doen felle aanval op oecumenisehe beweging Huurverhoging van 600-1000 procent Paus streeft naar nieuwe Latijnse bijbelvertaling LEKEPREKERS Uw probleem is het onze.... Luchtvervuiling bedreigt uw huid DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 Het staat er drie maal in Hosea twee: „Ik zal u Mij tot bruid werven." Misschien was die herhaling ook wel nodig om goed tot ons te laten doordringen wat God gaat doen. Hosea twee is een donker hoofdstuk. De vrouw van de profeet, die voor haar huwelijk al geen smetteloos leven achter de rug had, heeft hem in de steek gelaten. Haar leven is een uitbeelding van het leven van Israël. Dit volk had Baal gediend onder Achab. God had het onder koning Jehu een nieuwe kans ge geven. maar opnieuw loopt het de baals na. En het woord baal is niet alleen de naam van een afgod, maar ook het woord voor echtgenoot. God kondigt daarom Zijn oordeel aan. Maar dan plotseling komt die geweldige belofte. Toch zal God Zich weer over Zijn volk ontfermen. Juist daarom krijgen de woorden van Christus zo'n geweldige diepte als Hij Zichzelf de Bruidegom noemt. Hij komt om mensen die God de rug toegekeerd hebben weer aan te nemen. Maar Hij doet meer, Hij komt om ons leven geheel te vernieuwen. De verlopen vrouw wordt weer een reine bruid. Het oude is voorbijgegaan, ziet het is alles nieuw geworden, kan Paultis dan later schrijven. We lezen vandaag: Filippenzen 1 1-11. Zuidafrikaanse predikanten schrijven brief aan collega's Diakonaat door ABW niet uitgerangeerd JOHANNESBURG Vier leiders van het veelomstreden Chris telijk Instituut van Zuidelijk Afrika hebben een open brief ge- riicht aan alle predikanten van de Nederduitse Gereformeerde Kerk. Zij vragen hierin dringend een duidelijke positie in te nemen, ten aanzien van de geloofszaken, die in het geding zjjn bij de aan vallen op het Christelijk Instituut. Ondertekenaars van deze brief zijn de predikanten B. Engelbrecht, C. F. Beyers Naudé, J. D. Smith en F. J. van Wijk. Hun brief is in exten- so gepubliceerd in het november nummer van het presbyteriaanse blad South African Outlook. Vol gens hen is de „lastercampagne" te gen het instituut, zoals die met na- f me door het regeringsdagblad Die Transvaler wordt gevoerd, tekenend voor een ontwikkeling, die elke pre dikant dwingt een standpunt in te nemen, of hij nu voor of tegen de activiteiten van het instituut is. „Het wordt steeds duidelijker", zo schrijven zij, „dat een sterke politieke troming in ons nationale leven ge- Kerk moet zich ondubbelzinnig uitspreken (Van onze kerkredactie) (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Er is op aller lei punten een geweldige opleving in onze kerken. Maar wat betreft de onderlinge verhoudingen in de gemeente is er nog maar weinig veranderd. Men leeft te veel langs elkaar heen. Je voelt zo weinig van gemeenschap. Juis op dit punt heeft de diaken een belangrijke taak. Dit betoogde gisteren drs. J. Hen driks, adjunct-directeur van het diako- naai bureau der Gereformeerde Ker ken. Hij sprak op de provinciale diako- nale conferentie van de Gereformeer de Kerken in Zuid-Holland over „De diaken en de gemeenschapsvor ming". Er zijn nog altijd diakonieën, die hun taak alleen maar zien in het bie den van financiële hulp aan minder bedeelden. Het gevolg van de inwer kingtreding van de Algemene Bij standswet is, dat daar het aantal diake nen wordt ingekrompen. Zelfs waren drs. Hendriks gevallen bekend van ge meenten, waar de diakonale collecte afgeschaft was. Reden: nu de ABW er werd ai het collectegeld recht-, stffeeks naar de bank gebracht. Gelukkig, dat het merendeel der dia konieën inziet, dat de diaken veel meer, dan alleen financiële hulp kan richt is op het toekennen aan een poli- tieke ideologie van een gezag over het I bieden, met name aan bijvoorbeeld be-1 geweten van de persoonlijke mens, jaarden en eenzamen. een opperste gezag, waartoe het niet Drs. Hendriks pleitte er echter voor, dat de diaconieën zich tot de hele ge meente gaan richten en proberen de gemeenschap meer gestalte te geven. De onderlinge hulpverlening moet van zelfsprekend worden. Daartoe moet de gemeente in kleine secties worden ver deeld, waarin men met elkaar mee leeft niet alleen in moeilijke, maar ook in plezierige omstandigheden. De hulp is maar één facet in de dienstge- meenschap. UTRECHT De heer L. J. Koop man uit Amsterdam begon in 1938 op 51-jarige leeftijd zijn studie in de wis- en natuurkunde aan de rijks universiteit te Utrecht en gisteren rondde hij die af door te promoveren op een proefschrift getiteld Work and effort. In 1960 deed de heer Koopman doctoraal examen, waarna hij met grote doortastendheid zijn promotie- onderwerp ter hand nam. Zijn pro-| motor, prof. dr. H. C. Burger, preer.\ het doorzettingsvermogen van de promovendus en merkte terloops op i dat de 78-jarige zich nu reeds voor- j bereidt voor een nieuw onderzoek. In zijn dissertatie gaat de heer Koopman in op de vraag of de reactie van de mens bij inspanning bepaald is door arbeid in fysische zin. Zijn conclusie is dat inspanning en arbeid op de reacties van de mens een ver schillende invloed hebben. Eén seminarie voor alle gezindten Randkerkelijken De ervaring leert, aldus drs. Hen driks, dat randkerkelijken, die voor het pastoraat niet meer bereikbaar zijn, hier nog wel in te betrekken zijn. Ook het apostolaat komt om de hoek kijken. Om dit te kunnen bereiken is echter een mentaliteitsverandering nodig. Drs. Hendriks zag verband tussen de moeilijkheden in de tussenmenselijke relaties en de moeilijkheden in de „geestelijke" sfeer (zede-problema tiek, teruglopende kerkgang, „ver schraling"). Ook het gebrek aan missi onair elan in eigen omgeving heeft hiermee te maken. Als praktische wenken voor de ge meenschapsvorming adviseerde drs. Hendriks onder meer een goede voor lichting van de gemeente en in het klein te beginnen (als het in een klei ne wijk eenmaal goed gaat, slaat het vanzelf wel over). Ook kan men het best starten met één bepaald facet, met. name de reïntegratie van de be jaarden in de gemeenschap. gerechtigd is. Het schijnt, dat deze po litieke richting bezig is. de ideologie te verheffen boven het Woord Gods als richtsnoer van christelijk geloof." Niet onbijbels De politieke ideologie, die wij bedoe len, „apartheid" of „gescheiden ontwik keling" wordt, als de politiek van de regeringspartij in ons land, gesteund door vele gelovigen en is volgens ons als praktische politiek niet onbijbels of verwerpelijk, zolang zij juist toege past wordt. Hoewel zij door christenen alleen gesteund kan worden, zolang zij voortdurend onderworpen blijft aan de kritiek van het Woord Gods en blijft buigen voor de normen van de Schrift. Maar als de ideologie zelf verheven wordt tot norm, zelfs met betrekking tot wat Christus verwacht van Zijn Kerk en volgelingen als zij aandringt op veroordeling van normale uitingen van christelijk leven als schadelijk en verwerpelijk, dan is zij van de dui vel." Terwijl vele gelovigen in ons land nog steeds denken, dat zij te maken hebben met een gerechtvaardigde, praktische politiek, is deze al lang ontaard in een duivelse ideologie, vol gens welke het christelijk geweten, dat werkt in gemeenschap met de Hei lige Geest, die ons in alle waarheid leidt, het zwijgen is opgelegd." Afgedwongen De predikanten wijzen dan op de geweldige druk, die een blad als Die Transvaler uitoefent. Dit blad publi ceerde bij voorbeeld een zwarte lijst van predikanten, waarvan men ver moedde, dat zij sympatiseerden met het Christelijk Instituut, en dwong hen zo tot publieke verklaringen. „Is dit niet iets, dat het wezen van wat de kerk voorstaat, tot in zijn diepst schokt? Een politiek orgaan publiceert met overwin- naars-enthousiasme, op de voorpagina een verklaring van een predikant, die in zijn hart een andere overtuiging is toegedaan, maar die duidelijk als ge volg van de op hem uitgeoefende druk is bezweken: „De predikant gelooft, dat de geboorte van een mens in eer bijzonder volk, taal, traditie en cul tuur de verkiezing van God is en dat hij, als hij dat zou willen veranderen, verloochenen of verachten, in verzet zou komen tegen Gods wil". Zeker weet deze dominee, wat Abra ham, de vader aller gelovigen, Pau- lus de grote apostel en Jezus Chris tus Zelf hebben gedaan. Zeker weet hij, wat Jezus sprak: „Indien iemand tot Mij komt, en niet haat zijn vader en moeder en vrouw en kinderen en broeders en zusters, ja zelfs zijn eigen leven, die kan mijn discipel niet zijn." Hij weet ook, dat zo'n geloofsbelijde nis, als in Die Transvaler versche nen is, niet alleen staat onder het oordeel van de Schrift, maar ook een valse veroordeling is van alles, wat steeds in de wereld gebeurde (b.v. emigratie) en alleen gerijmd kan worden met een verwrongen „volkse" theologie, waarin de din gen van de natuurlijke mens en zijn natuurlijke geboorte een hoogste goed zijn geworden." „Christenen en de kerk in Zuid-Afri- ka staan hier voor een ontwikkeling, die zij moeten beoordelen bij het licht van Gods Woord, een ontwikkeling, waar het niet gaat óm het Christelijk Instituut en Pro Veritate, maar die in de openbaarheid is gebracht als gevolg van de verschijning van het instituut en het blad op het toneel van ons nationale leven. Is er niet een hand van de duivel 25 cent per rol RED BAND ROOSENDAAL uitgestrekt naar onze christelijke vrij heid, naar de vrijheid van ons gewe ten, onze eredienst, ons getuigeins? Is het niet de haat jegens Christus en Zijn evangelie, die opkomt uit een hartstochtelijke religieuze verering van natuurlijke goden als ras, land, bloed en cultuur?" „De tijd is gekomen, om de dodelij ke ernst van de situatie te beseffen. Het is niet langer een politiek spel met een betrekkelijk onschuldig doel. Absolute tegenstellingen worden zicht baar. Er zijn twee evangelies, twee Heren, twee Christussen, die zich in ons nationale leven tegenover elkaar hebben gesteld. Zij zijn onverzoenlijk, want er is maar één Evangelie, één Here, één Christus. Op de kerk rust de verantwoordelijkheid, om tot een kla re en ondubbelzinnige keuze te ko men", aldus de vier ondertekenaars. (Van onze correspondent) i uit te breiden", aldus het stand- HONG-KONG De oecumeni sche "beweging is „een 'complot van de Verenigde Staten teneinde de twee belangrijkste groeperin gen van de christelijke kerk te ge bruiken om binnenlandse revolu tionaire bewegingen te saboteren en de agressie in het buitenland Bewoners van oude pandjes boos op Herv. Gemeente van Breda: BREDA Zeven huurders van panden in de Reigerstraat gren zend aan de Grote Kerk zijn he vig verontwaardigd over een huur verhoging van zeshonderd tot dui zend procent, die de Nederlands Hervormde Gemeente hen in het vooruitzicht heeft geseld. ding moet zo veranderd worden, dat de aanstaande predikanten in 1970 niet lan ger opgeleid worden voor het werk in deze of die kerk. Ilalf oktober kregen de bewoners brief, waarin zonder verdere uitleg de restauratie van bun huisjes werd aange kondigd. Dit bracht voor hen als directe consequentie dat de buur met De panden (ongeveer 360 jaar oud) staan op de definitieve Monumentenlijst. ders binnen veertien dagen .moesten la ten weten of zij bereid en >n staat zijn de hogere huur te betalen. In het andere geval zou de kerkvoogdij naar andere huurders omzien. Over een eventuele restauratie is niets aan de woningen gedaan, omdat ze op de nominatie stonden afgebroken te worden. Nu de pandjes tot monumenten zijn verheven, wil de Hervormde Ge meente behalve de restauratie (een ton per pand) andere voorzieningen uitvoe ren. Ook deze kosten worden in de huur verhoging begrepen. De meeste van deze voorzieningen (verbetering van de inde ling en sanitaire installaties) Eijn echter in de loop der jaren door de huurders zelf al getroffen. De bewoners hebben een maand gele- de riftd voor Iheologi-den al om een toelichting op de brief «he a^lei^ngav«n ^e^erenigdePresby- ^vraagd^r mY nutoigéenreacti. teriaanse Kerk ontvangen. Als de huurverhoging door- Dat is de mening van dr. Lynn Leaven-'enaanse iverx. wmen zjj gaan procederen, worth, de directeur van de theologische; Pater Roland Murphy, een rooms-ka- opleiding van de Amerikaanse baptis-1 tholiek waarnemer op deze vergadering, ten-conventie. Hij pleitte voor een samen- vond het een goed voorstel, maar was gaan van de protestantse en rooms-katho-niet optimistisch over de realisering W AAROM GEEN leke lieke theologische opleiding op de jaar-1 ervan. VY punt van rood-China, zoals dat kortgeledèn 'in een artikel over de godsdienst werd afgedrukt. Het artikel in een avondblad in Kan ton zegt, dat er „geen essentieel ver schil" bestaat tussen de rooms-katho- lieke en protestante kerk. In de te genwoordige tijd worden zowel de rooms-katholieke als de protestantse kerk door de westerse kapitalisten geëxploiteerd en als instrument ge bruikt om het volk te regeren en agressie jegens andere landen uit te oefenen. Middeleeuws Terwijl de rooms-katholieke kerk, aldus het artikel, de voornaamste steunpilaar van de feodale gemeen schap in het middeleeuwse Europa vormde en zich vijandig toonde ten opzichte van wetenschappelijk onderzoek en vrijheid van menings uiting is de reformatie „voortgeko men uit de noodzaak de belangen van de in opkomst zijnde bourgeoi sie in Europa te dienen". Het silhouet van de stad Kanton wordt in feite beheerst door een gro te rooms-katholieke kerk met twee immense torens, die in 1863 werd gebouwd. Tijdens een recent bezoek aan Kanton werd een aantal buiten landse correspondenten verteld, dat deze kerk nog steeds in gebruik was en dat er omstreeks 1500 rooms-ka- tholieken in Kanton woonden. Er was geen mogelijkheid om deze bewering op juistheid te controle ren. De kerk maakte de indruk ge sloten te zijn. Het gebouw was to taal verwaarloosd. Vele ruiten wa ren naar het scheen sinds lange tijd kapot. Uit betrouwbare Chinese bronnen Hong-Kong kan men vernemen, dat de communisten de christenen wel toestaan hun geloof te practiseren, mits ze geen pogingen aanwenden de religie te propageren of kritiek te leveren op de staat. Vulgata op sterk water (Van onze kerkredactie) ROME Paus Paulus VI heeft een commissie ingesteld tot her ziening van de Latijnse bijbelver taling. Voorzitter van deze com missie wordt kardinaal Bea, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen en een vooraanstaand bijbelgeleerde. Voorts hebben elf geleerden van verschillende nationaliteit in deze commissie zitting. De van ouds gebruikte rooms-kathor lieke bijbelvertaling in het Latijn is de Vulgata, die door de kerkvader Hieronymus tussen 384 en 405 tot stand werd gebracht. Het concilie van Trente sprak in 1546 uit, dat deze Vul gata voor authentiek moest worden ge- houden Deze uitspraak is later vaak zo geïnterpreteerd, dat de Vulgata cano niek gezag had en dat haar getuigenis voldoende was ter bevestiging van ker kelijke leerstukken. Het gevolg was, dat niet de oorspronkelijke Hebreeuw se en Griekse bijbeltekst, maar de Vulgata eeuwenlang gebruikt is als „grondtekst" voor rooms-katholieke bijbelvertalingen in moderne talen. Tegenwoordig legt men de uitspraak van Trente echter zo uit, dat de Vulga ta de officiële bijbeltekst is voor li turgie, ambtelijke handelingen en offi ciële kerkelijke documenten. Voor de bezinning op de Bijbel en het geloof gaan de tegenwoordige rooms-katholie ke geleerden terug op de oorspronkelij ke Hebreeuwse en Griekse tekst. Ook de bijbeluitgaven in de moderne talen worden nu rechtstreeks uit de oorspronkelijke tekst vertaald. Door nu ook te streven naar een nieuwe Latijnse bijbelvertaling uit de oorspronkelijke tekst, heeft de paus de Vulgata, die eeuwenlang een hinder, paal Is geweest tussen rooms-katholie ke en protestantse bijbelgeleerden, fei telijk op sterk water gezet. Dit kan een belangrijke stap betekenen oi weg naar gezamenlijke bijbelvertalin gen van rooms-katholieken en protes tanten. PROEVEN Kardinaal Bea heeft al verschillende roeven van een nieuwe vertaling in het atijn gepubliceerd. Onder meer ver taalde hij de Psalmen. In 1945 stond paus Pius XII toe, deze vertaling in de horae te gebruiken. Van verschillende zijden rees echter kritiek tegen deze vertaling, omdat kardinaal Bea het klassiek Latijn van Cicero gebruikt had in plaats van het Middeleeuwse postklassieke kerk-La- tijn. Een commissie, waarin onder meer prof. J. P. M. van der Ploeg uit Nijme- S?n en prof. Christine Mohrmann uit trecht zitting hebben, is dan ook al geruime tijd aan het werk aan een her- ziemng^van deze nieuwe vertaling van De instelling van de nieuwe commissie onder leiding van kardinaal Bea was gis teren voor prol Van der Ploeg echter een verrassing. Het nieuws zal een onaangename ver rassing zijn voor de paters benedictijnen, die in Rome al bijna zestig jaar bezig zijn aan een restauratie van de oorspron kelijke Vulgata-tekst. Omdat bij de over levering van de Vulgata door de Middel eeuwse kopiisten nog al wat fouten ge- dit werk zijn inmiddels reeds gepubliceerd. Het ziet er echter naar uit, dat dit werk (behalve voor de kleine kring van onderzoekers van de tekstge schiedenis) voor niets geweest is. i Moeilijkheden voor kerkenconferenties KANDY (Ceylonl Politieke moeilijk- heden in verscheidene delen van Azië maken het de Oostaziatische kerkenconfe- rentie moeilijk, om vergaderingen op internationaal niveau te organiseren. De conferentie over het confessionalisme, die gehouden zou worden in Calcutta (India), is nu gepland in Kandy (Cey lon) van 6 tot 8 december. De jaarlijkse bijeenkomst van het uitvoerend comité kan niet in Djakarta plaatsvinden. Ook de Thailandse hoofdstad Bangkok stuitte op politieke bezwaren. Daarom wordt ook deze bijeenkomst in Ceylon gehou- ien en wel van 10 tot 14 december. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Noordeloos (toez.): J. C. Terlouw te Laage Vuursche. Aangenomen het beroep v.d. gen. sy node L pred. voor buitengew. werkzaam- h. (director Geref. Zendlngs Bond): H. Harkema te Zeist. Bedankt voor Farm sum: J. Jukema te Holwierde; voor Amsterdam-west: (wijk- gem.. De Hoeksteen): A. J. Kret, leraar godsdienstond. chr. lyc. te Leiden: voor Ede (toez.-vac. E. F. Vergunst): J. Wie man te Nunspeet: voor Scheveningen (toez.-vac. J. J. Poldervaart): J. v. Win terswijk te Zevenbergen. Emeritaat: Met ingang van 1 dec. is aan ds. J. C. W. Krui9hoop te Otterloo emeritaat verleend. Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet i Naam Adres Woonplaats i betaling per. WEEK/MAAND/KWARTAAt Oeze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee Naam t Adres i m Woonpiaats t Ik ontvang als geschenk i HYACINTHENBOI MET HOU „DE DOKTER ZEGT" II DER »DE DOKTER ZEGT" l TIP-PARADE-TWEE (elk deel Is een (ander) geheel) streep door wat u niet wens». prekers? vraagt prof. mr. W. F. de Gaay Fort man in Centraal Weekblad. Hij zoekt een oplossing voor het tekort aan predi kanten op zondag in de Ge reformeerde Kerken. Wij citeren Hoe kan zonder overbe lasting van de dominees op goede wijze in de leiding van de kerkdiensten wor den voorzien? Ik ben van mening, dat onze kerken over heel wat mensen be schikken, die, hoewel geen predikant, uitstekend in staat zijn een dienst te lei den. De leesdienst is geen oplossing, omdat het een onmogelijke opgave is - tenzij men een eigenaardi ge opvatting heeft van eigendom van produkten van de geest de preek van een ander zo voor te dragen dat de gedachten aan voorlezen verdwijnt. Bijna zou ik zeggen, een YY/AT IS ER tegen wan- v* neer geen predikant be schikbaar is een lid van de gemeente, die dat kan, te vragen de dienst te leiden en dus ook te preken? En dan niet het spreken van dat erbarmelijke begrip stichtelijk woord, maar vol op de dienst leiden met preek, dienst der gebeden haast van een ander kerk gebouw komen aanrennen of moet er, als alles mis lukt is, gelezen worden. FR ZIJN KERKEN, waar al gebeurt wat ik voor stel. In januari 1965 was ik op Sint Maarten. De inwo ners behoren in overwegen de mate tot de Methodisten zodra we kunnen zeggen, dat iets geen „ambtelijke" dienst is. In bijzondere diensten met Kerstmis en Pasen, in diensten voor bui tenkerkelijken mogen le ken wel voorgaan. In bij eenkomsten van de Neder landse Christen Vrouwen Bond en van de Bond van Gereformeerde Vrouwen verenigingen gaan vrou- wen voor en hoe! Maar als minder goede eigen preek we dan echt in de kerk zit- en zegen. Het merkwaardi- kerk. De dominee van Phi- ge is, dat we het toelaten, lipsburg, de hoofdplaats ls altijd nog beter dan een uitzonderlijke voorgelezen preek van een ander. van Sint Maarten, was naar de synode van de Me- thodistenkerk in het Ca- raïbische gebied. Maar dat belette niet, dat wij een re guliere kerkdienst kregen, geleid door een lid van de gemeente van Philipsburg, aan wie het leiden van de diensten bij ontstentenis van de predikant opgedra gen was. Een half jaar la ter werden mijn vrouw en ik in Oslo rondgereden ten. mag dat op eens niet door een Noorse rechter. prachtig van eenvoud, van zelf uitnodigend tot gebed en meditatie. Hier leid ik zo nu en dan een dienst, zei hij. We hebben te wei nig predikanten in Oslo en omgeving en dan zou het in een reformatorische kerk toch te gek zijn, dat er dan eigenlijk geen vol waardige kerkdienst zou kunnen worden gehouden. Door de kerkeraad aange wezen leden van de ge meente ambtsdragers of leken leiden de dienst, als er geen dominee be schikbaar is. IJET LIJKT mij. dat ook wij op deze manier een goede oplossing kunnen vinden voor de dreigende overbelasting van tal van dominees. Ik begrijp heel goed, dat men het goed zal moeten regelen. Om details gaat het mij hier niet. Ik bepleit alleen het principe. Een duidelijke opdracht zal in ieder geval nodig zijn. De orde in de kerk maakt het nodig, dat dege nen. die men dit laat doen, bevoegd zijn. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet ln behandelinf worden genomen. Geheimhouding ls verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verhand staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Ik ben in bezit van een Ama zone-papegaai en die is drie weken thuis. Volgens de eigenaar een vo- Ïelwinkel is het beest een jaar oud. iet beest is in de kooi lief en aardig, maar er is nog geen enkel woord uit te krijgen. De vogel is twee keer uit de kooi ontsnapt, maar met geen mo gelijkheid was hij er in te krijgen. Hij schreeuwde en beet. Wat denkt u ervan? Is het mogelijk hem tam te krijgen? Want mijn vrouw en ook ik, houden van hem en hij was echt niet goedkoop. Antwoord: Als uw amazonepape gaai een mannetje is, kunt u hem zeker leren praten. Deze bootst gaar ne allerlei geluiden na en kan rede lijk leren praten. De e- en i-klanken kunnen het best worden aangeleerd, maar sommige dieren hebben een voorliefde voor o. Met het aanleren moet men vroeg beginnen en dan met veel geduld door dagelijks na een maaltijd in rustige omgeving tel kens weer één woord te herhalen. Het gebruik van een bandopnemer kan u veel tijd en geduld besparen. Natuurlijk moet het beest eerst hele maal aan u gewend zijn. Is dit nog niet het geval, dan zal u enige tijd speciale aandacht aan de vogel moé ten geven en hem verzorgen en veel toespreken. Alf u rustig en vriende lijk met het dier omgaat, en u vooral niet bang toont, zal het dier het bij ten wel afleren. Het schreeuwen is een kwalijke eigenschap van veel pape gaaien. Het beste is, als het dier erg te keer gaat, een tijdlang een donkere doek over de kooi te hangen. Geef het dier dagelijks wat blank vlees, groenvoer, wortelen en fruit, en dagelijks vers drinkwater. Ook is het goed af en toe een afgesneden boom- twljg in de kooi te hangen. Dat is een prachtmiddel om verveling tegen te gaan. Vraag: Hoe komt het dat de gren zen van ons land zo grillig verlopen, zoals die tussen Brabant en België en tussen Nederland en Duitsland? Waar kwam het Belgische koningshuis van- daan? Antwoord: De grilligheid van de grenzen is het gevolg van een menig te oorlogen en kleine oorlogjes, waar bij ook natuurlijk de natuurlijke gren zen zoals de rivieren en moerassen hebben bijgedragen. Een sprekend voorbeeld vormen de kleine enclaves, die men Baarle Hertog noemt. Baar- le-Nassau was een bezit van de Oran jes en Baarle-Hertog van de Hertog van Brabant (koning van Spanje, een verzameling van in de loop der eeu wen verworven niet samenhangende stukken grond) Het feit, dat onze pro vincie Limburg Nederlands werd en bleef is te danken aan de veldtochten van Frederik Hendrik en het optre den van een generaal, die de vesting in 1830 vasthield. De eerste koning van België was Leopold I, zoon van hertog Frans van Saksen Coburg, die gehuwd is geweest met de erfgename van de Britse troón, Charlotte Augus ta. Hij had dus goede relaties met het Britse hof. Nadat hij koning werd huwde hij met prinses Louise Marie, dochter van de Franse koning Lode- wljk Philip. Hij had dus tevens rela ties met Frankrijk, dat de Belgische opstand reeds steunde. Vraag: Wij zijn ln hel bezit van een koperen molen. Nu hebben ze hem verzilverd. Zou u ook een middel we ten om hem weer mooi koper te krij- 8 Antwoord: Wij vrezen, dat het niet zo gemakkelijk zal zijn om het laagje zilver van uw koperen molen te ver wijderen. Zonder dat wij de molen gezien hebben, is daarover moeilijk een oordeel te vellen, maar het zal waarschijnlijk een heel werk zijn, dat u moet toevertrouwen aan iemand die een polijstmachine heeft. GEREF. KERKEN Beroepen te Rolterdam-C. voor de mis sionaire dienst in Roearda: J. vxl. Neut te Kigali (Roeanda), thans missionair pre dikant van de Geref. Kerk van Utrecht- N. (In verband met decentralisatie v. d. Paroeba commissie.) Beroepen te Hilverum (vac. dr. F. H. 'on Meyenfeldt): J. Lever te Vlaardin- te Hogersmilde. Bedankt voor Augustinusga-Surhuizum en voor Aduard (Gr.): H. R. Groenevelt te Urk. WROEGER hoefde u zich wat de inwerking van de buitenlucht T betreft, geen zorgen over uw huid te maken. Maar nu? Auto's, fabrieken, rokende schoorstenen, roetstof en chemische afval brengen miljarden microscopisch fijne vuildeeltjes in de lucht. En al dat vuil dringt diep in de poriën van uw huid. Deze tijd van enorme luchtvervuiling stelt dan ook geheel nieuwe eisen aan het reinigen van uw huid. Want met ouderwets wassen wordt ouil in de poriën hermetiich afgesloten Wij moeten ons na eenmaal met hard water wassen. Zeep en hard water vor men echter samen kalkzeep. De kalk dekt het vuil to de poriën af on laat een vale film op de huid achter, neemt de frisheid weg en wat het ergste is: sluit ook de poriën af. Hierdoor verstikt de huid. Bewijs het uzelf ta 2 minuten: was u goed. Wrijf daarna 'n watje ge drenkt to eau de cologne over uw hals. Kijk, het wordt groezelig zwart. Wat een onfris idee, dat vuil - huid verg la trekt rimpel Maar nu is 'n totaal nieuwe, kalklozezeep ontdekll Du-Ny bevat geheel nieuwe grondatoffen. Du-Ny kin daardoor geen kalkneerslag op uw huid vormen. Du-Ny is volkomen alkalivrij en verwildert het vuil tot diep uit de poriën. Wét een opluchting, uw huid kan eindelijk weer vrij ademen! Neemt u nu die wattenproef maar eens opnieuw en zie het watje blijft spler- wit! U ziet het ook aan da kraag en manchetten van bloesje» en overhemden. Ze blijven 3 x zo lang schoon. Omdat uw huid nu schoon ls. In-schoon! Uw huid kan weer ademenI Was »w gezicht, baad en douche met die weldadige ver- Du-Ny en genie kwikklng^ U ziet het, u voelt het: zacht, jong en huid leeft op, soepel. En omdat uw huid veel fitter, levens^ J Du-Ny duurder. blöer. Wat een genot zijn. Maar uw gezondheid, gave huid, dat fijne gevoel van fit-ztjn, dat is dit toch dubbel cn dwars waard! Vraag meteen naar DU-NY! V krijgt het al benauwd als u tien tellen adem inhoudt. Maar uw huid moet -in. dag-uit naar adem snakken als de poriën verstopt zijn. De natuurlijke functies worden belemmerd: puistjes vroege rimpels, huidlnfectic en onaan gename trenspiratlelucht kunnen het ge volg zijn. Laat uw huid weer vrtj ademen. DU-NY reinigt tot to de poriën en houdt ild gezond en fris. Vraag daarom i naar DU-NY De zeep voor deze voor moderne mensen I DU-NY de basis voor volmaakte huidreiniging

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2