Nieuwe Leidse Courant WERKGEVERS GEVEN TOE West-Veluwe onderwater Omroepen staan voor muur van onzekerheid artola Afrika vrij houden van atoomwapens Dreigement vakcentrales had succes Minimumloon toch in Stichting NIEUW! Mr. Roos jen „ziet het nog niet". NTS-voorzitter optimistischer Booreiland omgeslagen en doormidden gebroken Kreymborg Volgende week akkoord Ondertrouw in Baarn Commentaren weerbericht CHRISTELIJK-NATtONAAL DAGBLAD Donderdag 2 december 1965, 46ete Jaargang ■tij» W*r» in ♦•ghenjpowft" Abonnementsprijzen p.w.'0,83, p.m. i 3.55, p'kw. 10,70 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 w Huurverhoging van 1000 pet. in Breda Ruskelke week vredesaan bod pagina 5 Erhard wil kernwapens pagina 5 Banken komen aan klacht tegemoet pagina 7 - pagina 2 In de ether wordt Sinter klaas maar matig ge vierd, aldus de conclusie in een artikel op de pagi na Etihergolven. op^ïiOntgoocheling in Biesbosch een der toppen van het Nederlandse be- rt drijfsleven bereikte. JMlgl JKl artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 moderne vormge ving met gesty- leerde knoppen en grepen 2 rood geëloxeerde deksels 2 glanzend gepolijs te (versterkte) bovenrand, Q verder mat gesatineerd 4 4 mm dikke bodem, geschikt voor het h-e-e-t-s-t-e vuur V(ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen HILVERSUM „Wel is bij K.B. gisteren het overgangsbestel radio- en televisie in werking getreden, maar de door minister Vrolijk afgekondigde al gemene maatregelen van bestuur blij ven nog zonder effeci»- zolang de be windsman nog niet de samenstelling van de nieuwe NTS- en NRU-bestu- ren, alsmede de namen van de Kroon- leden en de vertegenwoordigers uit de omroepen en culturele organen voor Vier Nederlanders onder-vermisten DEN HAAG De veertien opvaren den, waaronder vier Nederlanders, van het booreiland Sedco 135b-Bruyard, dat op de Zuidchinese zee is omgeslagen en gebroken worden vermist. Het boor eiland werd door de sleepboot Willem Barendsz van Hiroshima naar Noord-Bor- neo gesleept. De vier Nederlandse vermisten zijn be manningsleden van de Willem Barendsz. De tien andere vermisten zijn buiten landse werknemers van de Shell. De namen van de Nederlanders zijn: R. P. Keur. 20 jaar, ongehuwd.aspirant stuurman uit Heemstede; K. Gebuis, 24 jaar, ongehuwd, matroos/runner uit Kat wijk aan Zee; H. van Beek, 36 jaar, on gehuwd, runner uit Breda en M. van Toor, 32 jaar, ongehuwd matroos/runner uit Vlaardingen. De Sedco 135b was het grootste en zwaarste eiland, dat tot nu toe door een Nederlandse zeesleepboot werd getrans porteerd. Met in begrip van de boorto- vas de hele installatie ruim honderd meter hoog. OVERHEMDEN 2 STUKS g"\75 Wanneer reclame (Van onze radio- en televisieredactie) de programmaraden, coördinatiecom missies en de reclameraad heeft be kend gemaakt. Daarom duurt de on zekerheid in de omroepwereld sterker dan ooit voort". Dit zei de heer E. A. Schuttenhelm, voorzitter van de NTS. gistermiddag in zijn maandelijkse persconferentie. „Het was 'ons dus onmogelijk begroting voor 1966 in te dienen, waar bij rekening wordt gehouden met recla me-inkomsten, nu de zendgemachtig den nog niet weten of een deel van hun uitgaven daardoor werkelijk zal den gedekt. Omdat deze organisatie stagnatie i TERHEYDE. De door de zware storm opgezweepte golven hebben het vrachtschip Ping An" nog verder op het strand geschoven. Jongetjes vinden de omgekrulde bodem van de boeg een prachtig speelobject. normale planvorming heeft veroorzaakt, zal een NTS-vertegenwoordiging binnen kort in Den Haag een onderhoud met de minister hebben om zich te oriënteren over diens plannen", aldus deelde de heer Schuttenhelm mede; „En daarbij moeten wij de minister overtuigen van de nood zaak, voor de televisie een planning op lange termijn te maken dat is absoluut noodzakelijk". Ten aanzien van het voornemen om met ingang van april 1966 reclameboodschap pen in radio- en televisieprogramma's op te nemen, was de heer Schuttenhelm op timistischer dan de voorzitter van NRU er NCRV, mr. A. B. Roosjen. Deze schrijft in de pas verschenen omroepgids: Te optimistisch „Wij zullen echter goed doen erop te rekenen dat reclame-in komsten voor het jaar 1966 njet voldoende soulaas zullen bieden. Naar onze mening is het te opti mistisch te denken dat de reclame in maart of april van het volgend jaar zal starten. Daar de zomer maanden ons niet de meest ge schikte tijd schijnen te zijn om met de reclame te beginnen niet in het minst omdat de adverteerders daarvoor weinig zullen gevoelen menen wij te kunnen veronder stellen dat de bedoelde start eerst in september of oktober 1966 zal zijn. Het spreekt vanzelf dat door een dergelijke verlate start de reclamebaten over het volgend jaar niet al te hoog mogen worden geschat". De instelling van nieuwe bestuurscol leges, programma- en coördinatieraden zal in Hilversum een grote reorganisatie op bestuursniveau veroorzaken, aldus de heer Schuttenhelm. Verder maakt de i zekerheid over het beleid in 1966 het NTS onmogelijk nodige bestellingen te doen voor uitbreiding van studio': technische faciliteiten. Dit veroorzaakt grote vertragingen, aangezien voor vele leveranties minstens een half jaar lever tijd moet worden uitgetrokken. Ook het aantrekken van personeel voor de nieuwe functies is op het ogenblik nog niet mogelijk. (Voor vervolg zie pag. 13) (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkgeversor ganisaties in de Stichting van de Ar beid hebben gistermiddag onder zware druk van de vakbeweging in principe aanvaard, dat de hoogte van N -1 minimumloon op centraal niveau wordt vastgesteld en dus niet aan de iderhandelingen in de bedrijfstak ken wordt overgelaten. De besprekingen over dit geschil punt namen zoveel tijd in beslag, dat het bestuur van de stichting aan het karakter en de materiële inhoud van het minimumloon niet meer is toe gekomen. Een kleine commissie van werkgevers en werknemers zal zich daarmee de komende dagen bezig houden, waarna de Stichting van de Arbeid volgende week woensdag nieuwe poging zal aanwenden om tot overeenstemming te geraken. De discussies van gistermiddag droe gen een nog al scherp karakter. Zij werden onderbroken door twee schor singen, de eerste op verzoek van de werkgevers en de tweede op verzoek van de vakbeweging. Tot aan de eerste schorsing, zo namen wij in de wandelgangen van het SER-gebouw, leek het erop alsof het Stichtingsbestuur voor de zoveelste keer het hoofd in de schoot zou moeten leggen. De heer Van Boven, voorzitter van het Nederlands katholiek werkgeversver bond had namelijk beraad op centraal niveau over het minimumloon resoluut van de hand gewezen, omdat dit loonpo litieke element zijns inziens niet paste in het nieuwe systeem van loonvorming dat minister Veldkamp vrijdagnacht j.l. op de stichtingstafel deponeerde. (Voor vervolg zie pag. 13) DEN HAAG In Baarn zal de on dertrouw van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg plaats vinden. Beiden wonen op het ogenblik in Lage Vuursche en deze plaats behoort tot Baarn. De regering deelt dit mee in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de toestem- mingswet. In Baarn kon men ons nog niet zeggen, op welke dag de onder trouw zal plaatsvinden. Nu het schriftelijk verslag en de memorie zijn verschenen is het mogelijk, dat de Senaat volgende week dinsdag over de toestemmingswet spreekt. (Dat vele se natoren hiervoor weinig voelen, na de uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer, kan men elders in dit blad le zen). Zeker is wel, dat enkele leden van de P.v.d.A., de PSP-ers en de CPN zullen tegenstemmen. Het overgrote deel van de Eerste Kamer zal zijn toestemming geven. ST. NICOLAAS CADEAUS VAN GROTE WAARDE PERZISCHE TAPIJTEN TAFELLAMPEN LADENKASTEN FAUTEUILS INTERIEURKUNST BULTHUIS ■■■I BOTERMARKT 23 Politieke commissie Algemene Vergadering: NEW YORK De politieke com missie van de Algemene Vergade ring heeft gisteren alle landen ter wereld verzocht Afrika als een atoomwapenvrije zone te beschou wen. De betrokken resolutie werd met 105 stemmen vóór, geen tegen en drie onthoudingen (Frankrijk, Zuid-Afrika en Portugal) aangeno men. De resolutie, ingediend door 28 Afri kaanse landen, zegt dat het kernwa- penvrij houden van Afrika een prak tische stap is by het verhinderen van de uitbreiding van het atoomwapen- bezit en naar algemene en volledige ontwapening. Aan alle landen wordt verzocht ge bruik of het dreigen met gebruik van atoomwapens op het Afrikaanse con tinent na te laten en evenmin in Afrika atoomwapens te beproeven, te vervaardigen of aan Afrikaanse lan den atoomwapens te verschaffen. Met nadruk wordt verzocht geen techni sche gegevens voor de vervaardiging van atoomwapens aan Afrikaanse landen te verlenen. In de resolutie wordt de Organisa tie van Afrikaanse eenheid opgedra gen verdere maatregelen te nemen om het besluit uit te voeren. De VN had al eerder een resolutie goedgekeurd waarin werd aangedrongen op het kernwapenvrfj maken van latyns- I Amerika* WÊÊÊ BARNEVELD Een groot ge deelte van de West-Veluwe en de Gelderse Vallei staat blank. Door de overvloedige regen- en sneeuwval van de laatste dagen kunnen vele beken het water niet meer verwer ken en zijn tientallen hectaren bouw- weiland in een meer veranderd. Boerderijen, schuren en kippenhok ken zijn geïsoleerd. De overstroming is in jaren niet zo omvangrijk ge- De grootste last van het water heeft men in de omgeving van Bameveld, Voorthuizen, Lunteren, Achterveld, Zwartebroek en aan de rand van Amers foort in de omgeving van het Valleika naal. Dit kanaal moet het water opvan gen van de beekjes uit de Veluwe en de Gelderse Vallei. Het kanaal loost op de Eem, die het water verder moet af voeren naar het IJsselmeer. Het water in het Valleikanaal staat zeer hoog. Nog meer beekjes dreigen buiben hun oevers te treden. Tussen Achterveld en Lunteren is zelfs geen verkeer mogelijk, omdat de weg onder water staat. Ook bij Kootwijkerbroek staan wegen blank. In een beek bij Achterveld steeg het water in korte tijd 25 cm. SCHIJN VERMIJDEN Onbevredigend was gisteren de wei felende reactie van de minister president op de aandrang van enke le Eerste Kamerleden om in elk ge val vóór 1967 de omroep definitief wettelijk te regelen. De regering zou haar best doen, maar kon zich om technische en ju ridische redenen niet aan een datum binden. Zal dan deze kwestie niet meer door dit kabinet midden '67 aftredend worden gelikwideerd De ondui delijkheid hieromtrent moet men de minister-president kwalijk nemen. Het kabinet dankt zijn ontstaan aan een conflict over deze problematiek; daarom moet het deze zaak uit de wereld helpen. Anders bewijst het niet alleen eigen onvermogen, maar ontneemt het KVP en ARP de ge legenheid om in '67 in vrijheid de partners te kiezen. Het kabinet dient zelfs de schijn te vermijden, dat het de om roep kwes tie slepend houdt om straks zijn be staan te kunnen voortzetten. WEERSTANDEN De liberale senator Van Riel vindt mr. Cals minder geschikt voor zijn ambt; hij zon teveel persoonlijke weerstanden opwekken. berust vooral op zijn bekwaamheid en aan die eis voldoet mr. Cals meer dan de VVD lief is. Bekwaamheid mag overigens niet het laatste woord zijn als het gaat om het „imago" van de hoogste die naar der Kroon. In dat opzicht heeft mr. Van Riel wel een beetje gelijk. Mr. Cals irriteert vriend en vijand wel eens door een wat bijterige en studentikoos-agressieve discussie- toon. Aan de kracht van zijn zake lijke argumentatie doet dat afbreuk. Een minister-president behoeft geen boven de partijen staande super burgemeester te zijn, geen toonbeeld van deftige neutraliteit. Te veel zout echter maakt de soep onsmakelijk. OPPERHOOFD JN EEN OMMEZIEN kan iedere jongen zich omtoveren tot het grote rode opperhoofd, dat in een avontuurlijk spel de na derende blanke overweldigers te lijf gaat. Indiaantje spelen kan nog natuurgetrouwer: in de win kels zijn voor een paar gulden echte Indianen-haardossen te koop. En in een iets gewijzigde stand op het hoofd geplaatst, zul len die pruiken het ook uitste kend doen als beatle-imitatie. Nog een paar dagen..,, en Sin terklaas is er weer. Voelt u weinig voor zo'n pruik als geschenk? Dan kunt u altijd nog iemand met een cadeau abonnement op deze krant ver rassen. Zie de bol-bon van pagina 2. DREIGEMENT De werkgevers in de Stichting van de Arbeid zijn. na langdurig volge houden weigering om (in overeen stemming met de loonpolitieke be slissing van de regering) mee te werken aan een algemene regeling van het minimumloon, bezweken voor het dreigement van de vakbe weging, dat dan ook onder meer de verdere arbeidstijdverkorting niet centraal te regelen zou zijn. Het is toch goed, dat de besprekin gen van gisteren deze wending heb ben genomen. Immers is vooral ver dere arbeidstijdverkorting een zaak, die met de grootst mogelijke voor zichtigheid moet worden gehanteerd. Ongewenst zou zijn, indien juist bij deze schaarste op de arbeidsmarkt (wezenlijke oorzaak van spanningen aan het loonfront) te snel doorge voerde verkorting als een sneeuw bal zou gaan werken. De vakbeweging, die dit erkent, is bereid een dergelijke ontwikkeling te helpen voorkomen. De werkge vers hebben haar dreigement op de juiste waarde geschat. SPOED Hopelijk kan in het verdere be raad nu ook spoedig overeenstem ming worden bereikt over karakter en inhoud van het minimumloon. Zonder akkoord hierover staan moei lijkheden voor de deur. In de eerste plaats zal mislukking het nieuwe systeem van loonvor ming ondermijnen. Dan zal de sfeer bij de komende loononderhandelin gen slechter worden. De vakbeweging hecht aan het mi nimumloon grote waarde en is al ge prikkeld doordat in de Stichting van de Arbeid geen overeenstemming over de loonpolitieke spelregels kan worden bereikt en doordat zij weer min of meer aan een percentage „ge bonden" is. Mislukt beraad over het minimum loon zou een ongelukkige inzet be tekenen van de vrijere loonpolitiek. Hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde westelijke wind. Hogere temperaturen, (Opgemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1