Sinterklaas bescheiden gevierd in de ether Poesjkin's „Postmeester'', bijna 'n oude draak Het geheime dorp Niet zo n gelukkige dag AEG f' BRINK Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt Senmoef 11 DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 fTHERGOlVENETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN CTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOLVEN- VARA: 7.00 Nieuws, ïstiek: 7.23 Lichte grammofoon- 0 Van de voorpagina. Evtl. VPRO: 9.40 Mor- (Van c tv-redactie) HILVERSUM Sinterklaas valt dit jaar op zondag. Niet zo'n geluk kige dag. Daarom zal hij in heel veel gezinnen zaterdagavond zijn entree maken. Niet alleen vanwege de zondagviering, ook omdat de zaterdagavond in veel niet-kerke- lijke gezinnen beter uitkomt: de kinderen kunnen dan gerust wat langer opblijven, er is de volgende ochtend geen school. Merkwaardig, dat de omroepen aan beide bezwaren tegen de zondagavond als pakjesfestijn kennelijk niet hebben gedacht. Automatisch is de hele nog al summiere Sinterklaasviering op 5 december gesteld. Jaar na jaar verwachten luisteraars en kijkers, dat Sinterklaas „geweldige programma's" zal brengen. En gewoon lijk worden zij daarin teleurgesteld. Men zou zo denken, dat dit bij uitstek vaderlandse feest wel helder en veel vuldig zal weerspiegelen in dit mas sa-bereik, maar neen hoor, het wordt altijd weer met 'n enkel programma- tje afgedaan. Dat er duizenden luiste raars en kijkers, aan hun kamer of bed gebonden, dikwijls in eenzaam heid, reikhalzend uitzien naar wat Sin terklaassfeer van buitenaf bij hen bin nengebracht.... daar wordt vrij weinig mee gerekend. „We moeten wat doen voor de kinde ren", en: „We kunnen op pakjesavond geen dure programma's verspillen", blijkt de overweging bij de radio- omroep te zijn. De televisiemakers voelen zich ster ker, dié weten, dat de beeldbuisgebon denheid allesoverheersend is: Sinter klaas of niet. Daarom durft de VARA zondagavond gerust de Rob de Nijs- show aan te bieden: wie die wil zien laat zijn pakjes in die tijd wel dicht. Of moeten we uit het feit dat de VARA een klinkend televisieprogram ma biedt op Ned. 1 en de NTS het zondagse platgetreden weggetje wandelt op Ned. 2, opmaken, dat men hier wél rekent met de omstandigheid dat de zondagavond zich niet zo bijs ter leent voor het Sint-feest? Nauwe lijks aan te nemen. Wat doet de radio op deze avond? De KRO is heel slim geweest en heeft er ruim drie uren platen tegenaan ge gooid. Luisteraars hebben ze kunnen aanvragen, de presentatie wordt wat opgesierd met het optreden van beken de artisten, het „verschijnen" van de Sint „zelf" en van enkele andere gas ten die hun zegje doen en daarmee komt de avond van 8.40 tot 11.55 uur om. Wie niet naar deze opgekuifde juke-box zou luisteren, mist niets: de KRO ontloopt alle risico. De AVRO, op Hilversum I, doet vrij wel hetzelfde tussen 8 en 10 uur, maar dan met platen naar eigen keuze en stereofonisch uitgezonden. Ook hier dus plaatjes en praatjes, die net als bij de KRO al keurig op de band staan, zodat omroeper en technicus die avond alles afkunnen. Verder raakt de avond vol met een romantisch recital en musicalmuziek. Dat is dan de radio-Sinterklaaspret. Bij de televisie zal de Rob de Nijs- show (met Jewels en Piet Bambergen als nieuwe medewerkers) de jongere kijkers onthalen op een Sinterklaas feest, dat het aankijken wel waard zal zijn. Verder zal er die dag van tijd tot tijd een rijtje Sinterklaasliedjes uit de luidspreker schallen, nu hier, dan daar, vooral niet teveel. Het IKOR kondigt voor 6.15 uur (Hilversum H) een lezing van Fritz Mehrtens aan over „St. Nicolaas en de Tenslotte geeft de NTS op Ned. 1 tussen half drie en vier uur het beloof de (door de AVRO voorbereide) Sin terklaasfeest voor de jeugd onder de titel „De stoel van Sinterklaas", dat ook al netjes op de band staat. Ageeth Scherphuis is gastvrouw en behalve de Damrakkertjes zijn er ook kin- der-omroepkoren om veel en hard te zingen, zoals dat op 5 december be hoort. De VARA handhaaft haar traditie door 's middags om 5 uur een program- gewijd aan haar speelgoedactie r kinderen van alle gezindten die tehuizen verblijven, uit te zen den. Ditmaal wordt een bezoek gebracht aan de Hilversumse AVO-werkplaats, waar de kinderen van de minder-vali- den die daar arbeid vinden, zullen worden bedacht door Sinterklaas zelf. Men kan dan meteen horen, hoeveel instellingen dit jaar weer zijn verblijd met gaven. iets En speciaal programma voor zieken of bejaarden met eens een persoonlijk woordje dat de herinneringen verjaagt en de eenzaamheid opheft (al is het maar voor een uurtje) kan er ook dit jaar weer niet af. Wèl voor de kinderen en voor de tieners (die tóch hun pret hebben) al zij hun dit van harte gegund. Maar ach, juist die huiselijke feestdagen kunnen. wanneer de gezinssfeer ontbreekt, zo hard aankomen. Twee Amerikaanse zendelingen zijn uit de Afrikaanse staat Malawi uitgewe- omdat zij geprotesteerd hadden te- een wet, die het mogelijk maakt, de doodsstraf in het openbaar te voltrekken. De aanleiding van hun protest was het voornemen van de regering, om rebellen het openbaar op te hangen hun landbouw; 12.40 G O: 13.00 Nieuws: 13 beursberichten: 13.30 Baritor 16.15 Klassieke kamermu? ensemble: 16.45 Nieuws :ugd: 17.30 Nie AlC" -k. P ziek: 18.30 Jazzmuziek: 18.50 Na< kritisch commentaar; 19.00 Vo< jeugd: 19.30 Kunstkroniek ït levend* foonmuziek: KNAC/ANWB wegeninfon weging: 8.00 Nieuws: 8.1( foonmuziek; (8.30-8.32 Niei NRU/AVRO: 16.00 Nieuws: 16 08 Gevari- licht muziekprogramma; 1700 Nieuws: -18 00 Gevarieerd platenprogramma voor T.v.-spel vanavond Bijsmaakje Wat de entree van het nie VARA-televisiefeuilleton „Caesar Cleo", een pennevrucht van Dimitri Frenkel Frank, voor „zet maar af, jongens!" heeft behoed, is het bij smaakje van „lekker durven met sex dat aan de zouteloosheid van het ge heel niet ten goede kwam, maar voor een deel van het kijkerspubliek de schotel van amusement toch aantrek kelijker moest maken. Ja, en voor welk deel eigenlijk? De jeugd zal het gevrij noch de blote juf frouw aan de wand zo erg hebben op gewonden; zij zoeken pittiger verhaal tjes dan de kameravontuurtjes van nogal onfris jongmens, een stout een zoet meisje. Moeders zullen (toch al geërgerd door de grofheden welke Theo Eerdmans tijdens de quiz in praatje met de James Bond-kenner spuide) hun jonge kinderen haastig naar bed hebben gestuurd en toen ge laten hebben toegekeken „hoe lang dit nog duurde". Kijkers die iets meer dan gedurfdheid-zonder-inhoud het scherm verwachten zijn met dit opzettelijke gedoe ook niet zo bar ge diend. Kortom, wij vragen ons af de VARA nu eigenlijk echt plezier denkt te doen met dergelijke narig heid. Wij zijn langzamerhand al zoveel gewend op de televisie, dat wij be paald niet gauw meer schrikken. Dus dachten wij alleen maar: Dimitri Fren kel Frank kan toch ivel iets veel be ters schrijven dan dit. Dat heeft hij voldoende bewezen. Hopelijk wordt de volgende aflevering iets geestiger, óf de serie gauw uit. In ,J3oeren, burgers en buitenlui" besteedde de NCRV aandacht aan de heer J. de Kadt en zijn boek „Uit mijn communistentijd" in een hoffelijk ge sprek; aan het werk van de gemeente raden en ten slotte aan de doelstellin gen van de partij voor volkswil en re ferendum. Partij's oprichter en voorzitter mr. Pierre Koot kreeg vier minuten (een beetje zonderling op een klok afge teld) om een soort vroege verkiezings rede te houden en op te merken, dat „niemand met hem in 't openbaar durft te debatteren". Misschien mag hij nu wel eens bij de AVRO in Inter pellatie komen (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De meningen zullen verschillen vanavond na het kijken naar het televisiespel in drie bedrijven, dat de KRO tus sen 8.50 en 10.10 uur uitzendt op Ned. 1. Want „De Postmeester", voor toneel bewerkt naar een ver haal van de Russische schrijver Poesjkin, is ongeveer een eeuw oud, beladen met zwaarmoedig sentiment, tragische smarten en aandoenlijke vreugde in zwart- wit-tekening en ontkomt daardoor niet aan een lichte drakerigheid. Dit komt echter beslist niet voot rekening van de schrijver, die zoals de andere Russische grootmeesters der li teraire vertelkunst karakters en mi lieuschildering centraal stelde in zijn vermaarde verhalen. Beeld van de eigen tijd, altijd weer opnieuw. Pogin gen om de bijna ingeslapen massa in het oude Rusland dat boog onder de Tsarenregering, wakker te schudden en te wijzen op de decadentie van de mondaine wereld, die de primitieve boeren en buitenmensen, verstoken van kennis, mede dreigde te vergifti gen. Een eeuw geleden een vingerwij zing, nu een melodrama. En zulks me de in de hand gewerkt omdat men in een modern televisiespel de lange, uitgesponnen persoons- en situatiebe schrijvingen waarin de grootmeesters van toen hun kracht vonden, beslist moet wegwerken. Alzo pikt men er de sensationele hoogtepunten uit en ver bindt die, op de toppen van de emotie, zo fel mogelijk aan elkaar. Aangezien het niet doenlijk is, de lange inleidende voorgeschiedenis in twintig minuten op te dissen, heeft men het verhaal opnieuw geconstru eerd: wat er gebeurde in het huis van de postmeester, ergens in een verlaten oord, wordt even in herinnering ge bracht in een gesprek, zodat men ver leden en heden tegelijk kan vasthou den. Die gebeurtenis is dan het wegtrek- :n van postmeester Michailiwitsch' heel mooie dochter Dun ja: er kwam een heuse prins in de herberg, hij werd op slag verliefd op Dun ja en voerde haar mee, tot vaders diepe en ook verlegen trots. Nu echter verneemt de vader, dat zijn dochter en hijzelf door de „prins" zijn bedrogen: hij was wel een heel knappe en innemende jongeman, maar zijn wandel in het zondige Petersburg VANAVOND TE ZIEN 8.50 uur televisiespel ,,De Postmeester" naar een roman van Poesjkin. 10.10 uur laatste epiloog „Werken van barmhartigheid" door rabbijn J. Soetendorp. Ned. 2 AVRO 8.01 uur tienerprogramma Rooster met o.a. Chubby Checker. 8.30 uur nieuw avontuur van Samantha, de „schone heks". 8.55 uur De Saint op Hawaii, bij occulte gebeurtenissen met politieke achtergronden. 9.45 uur in de rubriek Zonder Formules iets over het getal en de wiskunde. VANAVOND TE HOREN 8.05 uur het Berlijns Filharmonisch orkest speelt drie grote werken van Sibelius onder leiding van Herbert von Karajan. 10 uur amusementsmuziek. 11.05 uur nieuwe platen in Discotaria. Hilvt i II NCRV 8.10 uur Jan van 't Hoff wordt overvallen in een aflevering van „Boeren en burgers in Buitenveen". 8.30 uur steravondprogramma met een inspringer, de Marinierskapel. Shirley en het spelletje „Uit ben je". 10.45 uur orgelconcert door Jean Langlais die in de Amsterdamse Oude Kerk werken van Bach speelt. 11.30 uur „Vers in 't gehoor". deugt helemaal niet. De tot wanhoop gebrachte vader reist naar de grote stad om zijn verloren dochter te ver nietigen en daarna zichzelf. Bezeten van deze vreselijke gedachten, opge wekt door de oerkracht die in hem sluimert, komt hij in Petersburg aan. Maar Dunja wordt gewaarschuwd. Zij is ontkomen uit het publieke huis, waarin de „prins" haar wilde exploiteren en leeft nu samen met diens neef, een brave arme student. Dunja, in doodsangst, rent nu naar prins Minsky om hulp en hij geeft haar die op zo geraffineerde wijze, dat de arme postmeester opnieuw zand in de ogen gestrooid krijgt. Nu echter kwelt hem de wroeging over het feit dat hij zijn lief dochter tje heeft durven verdenken van schanddaden en dat breekt hem gees telijk en lichamelijk eigenlijk komt hij thuis om te sterven. Het meisje, nu voorgoed verloren naar zij denkt, hoopt hem nog eenmaal weer te zien. Of dat gebeurt leert u de rest van de geschiedenis. Bij een niet zo serieuze bezetting van de verschillende rollen zou het een koud kunstje zijn, deze nogal goed kope romantiek (goedkoop in ónze ogen!) vlug in het belachelijke te trek ken. Bij de groep die vanavond speelt bestaat daar echter niet zoveel kans op. Hans Tiemeyer zal de postmeester spelen en dat zegt van tevoren al veel: dit is een acteur, die zo'n figuur waar lijk tot leven kan brengen. In Hans Tiemeyer kan men geloven, welke rol hij ook speelt: gelooft hij er zelf niet m, dan neemt hij hem immers niet! De sinistere prins Minskv vindt zijn uitbeelding bij Ton Kuyl, de arme Dunja bij Anne-Wil Blankers. die haar werk evenzeer ernstig opvat. Ju les Croiset speelt de student Mitja, Broes Hartman de politiekapitein, Nell Knoop de tante. Wie vindt dat wij de laatste tijd rijkelijk veel Russische stukken zien en liever naar iets anders kijkt, kan zijn hart via Ned. 2 ophalen aan een nogal wild avontuur van De Saint. Er zijn in Den Haag echt nog een heleboel sloppen en stegen een trieste straten. Teveel zelfs. Hele wijken grij ze kaalheid. Maar wat men niet meer ziet, dat zijn de kindertjes met de tenen door hun schoenen, een gelapt broekje en kapotte ellebogen in het wambuisje. Het Haagse bleekneusje is een keu rig kindje geworden, goed in de kleertjes en een beetje onuitgeslapen door het late televisiekijken. En zo zie je ook helemaal geen kin dertjes meer met platgedrukte neus jes voor de sinterklaasetalages. En geen kindertjes meer die op hun knieën op het rooster liggen voor de bakkerswinkel, omdat vandaar de geur en warmte opstijgt van de specu laaspoppen. Van het arme meisje of jongetje, altijd met een zieke moeder thuis, dat zo vreselijk bang was, dat sinterklaas hun schamel huisje zou overslaan. O nee, niet om het cadeautje voor zich zelf, hoewel de trein of pop-met- echt-haar natuurlijk hevig be geerd werd. Neen, het brave kind wenste sinterklaas beladen met ge schenken voor moedgr. Zo was het En dan ging het sneeuwruimen, of pakjesdragen. Heel beleefti met het petje in de hand als het een jongetje was en boodschappen doen of zilver- poetsen als het een meisje was. Ook naar de speelgoedwinkels, maar daar alle verleiding weerstaan. Dan voor moeder er op uit en dan dan gebeurde het. Waar halen we liet vandaan? niks zei tot de jongste generatie maar de verhaaltjesvertelster altijd levens groot voor ogen zal blijven staan. En juist dat wittebrood deed "t hem. Een verrukkelijk slot, waarbij de ogen toevielen. Nu ja, ik hoef nu geen slapensgaan verhaaltjes meer te vertellen, maar toch, hoe doen de moeders en de grootmoeders van nu het? Zou je nu van verantwoorde blokkendozen en raketten (niet verantwoord) moeten verhalen? En hoe schilder je nog een kindje zonder warm bedje, of met verkleum de handjes? Het meisje met de zwavelstokjes van Hans Christiaan Andersen is eigenlijk nu pas een echt sprookje geworden. Een mevrouw verloor haar portemo- naie vol geld, het kind vond die en overwon elke neiging om er eens goe de sier van te maken. En dan de beloning! Neen, die kwam niet opeens. Die kwam op sinterklaas- avond ak er aan het huisje gebeld R R1R1.. 'ïiiw'iifh.r(aifi™i,ra.^,™r speelgoedwinkel en de speculaasgeu- Wat heel erg plezierig en goed ls, maar waar, waar halen we de nieuwe sprookjes vandaan? En de verrukking om het kleine en de onvervulde wen- De platgedrukte neusjes de stille straat het bezoek had aange kondigd. Dan kwam de warme omslagdoek voor moeder en de pop-met-het-echte-haar of de spoor trein en ook was er altijd een groot wittebrood bij. Dat laatste waarschijnlijk een hom mage aan het Zweedse brood, dat wel i de bakker? DE GASAANSTEKER met wereldservice en volledige garantie In vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/16.50 56 Na een ogenblik keerde de boer terug. Hij was er voor ze er erg in hadden en trok Joep aan zijn jasje: „Ze zijn er nog. Je moet maar zien hoe je ze aan hun verstand brengt wat ze doen moeten!" „We moeten vlug wezen," fluisterde Joep. De Duitsers zijn het bos ingegaan." De Amerikanen lagen dicht tegen elkaar aan gedrukt in een soort zandig hol, in een diepe greppel onder een overhangende eikenwal. Zien kon Joep ze niet, maar ze leken doodbedaard. Ze fluisterden een opgewekt „Hello" en het kostte niet veel moeite om ze aan hun verstand te bren- i gen wat hun te doen stond. Ze kropen gedwee, de een na de ander, het hol uit. De opstelling was om jen om: eerst de boer. dan een Amerikaan, dan Joep, weer een Amerikaan, daarachter Annet en de derde Amerikaan sloot de rij. Zodra er onraad was. zouden ze op een teken van de boer ieder met een vluchteling zo geruisloos mogelijk in het bos verdwijnen en op eigen gelegenheid de onder grondse hut zien te bereiken. Het was bittere ernst nu. Op geen driehonderd meter afstand hoor den ze de Duitsers, die zich blijkbaar in het donke re bos niet erg op hun gemak voelden, tieren en schreeuwen. Ze weken zoveel mogelijk uit. maar ze konden niet op de grond blijven kruipen, ze moesten op de bospaden terechtkomen. Het was een gok of ze daar al dan niet op Duitsers zouden stuiten Even van tevoren hielden ze. gedoken onder de neerhangende vlerken van de Douglas- sparren. krijgsraad. De boer legde fluisterend uit: .We zijn hier blak tegenover het bos, waar de ondergronse hut is. alleen de zandweg is er nog I tussen. Nu moeten we zien. dat we om de beurt DOOR t H. H. VAN NUNATTEN— t DOFFEGNIES '.„„iiimiiÉHHiimini oversteken, maar vlug... als ik goed hoor, komen ze deze kant uit... het is nu of nooit. Laat de juffrouw eerst gaan... ik kom het laatst." Annet had geen tegenwerping. Ze voelde rich grimmig vastberaden, al klopte haar hart als een stoomhamerHet geschreeuw en getier van de Duitsers was enerverend dichtbij. Blindelings volg de ze de aanwijzingen. Als een hinde was ze onder de dennen uit en met een paar sprongen de weg over, opnieuw onder de dennen gedoken. De Ame rikaan volgde haar op de hielen. In ademloze spanning wachtten ze op de anderen. Waarom talmden ze zoIn haar agitatie geloofde ze al. dat er een paar minuten verstreken waren sinds ze haar duik over de weg nam. Toen was Joep naast haar en een eindje verder de boer. Ze hijg den allemaal en lagen een ogenblik doodstil. „Eindelijk." fluisterde Joep. „Ze zijn, geloof ik, een zijweg ingegaanhet geschreeuw klinkt ver der weg dan daarnet." Toen werd de rest van de tocht naar de hut nog maar een wandeling. Ze werden er enthousiast Ingehaald door de onderduikers, die blij waren met de versterking. Het geschreeuw had hen nog al ongerust gemaakt. „Wat zien we eruit," zei Annet. „maar die Ame rikanen doen voor ons niet onder. Hun uniformen zien er al net zo uit als onze kleren en moet je nu m'n knieën eens zien!" De Amerikaan, die haar partner was geweest^ was op een stoel neergevallen en zat daar uit te blazen, de benen vooruitgestoken, terwijl hij de sprieten uit zijn haren harkte. Bij Annets woor den viel zijn mond open van verbazing en verstar-* de zijn hand in zijn krullebol. Ook de andere twee scheen iets vreselijks te schokken. „Goodnesi me", zei hij, „a girl!" En dat klonk zo komiek, dat ze allen in lachen uitbarstten. Annet rukte met een buiging het alpihopetje van haar hoofd, zodat haar blond haar om haar hoofd zwierde. „At your service...a Dutch girl!" Later, toen hij wat apart met haar stond, vroeg de Amerikaan plagend: „Well, how do you think you could have defen ded me against the Germans without any wea pon?" Annet, geheel onbevangen, antwoordde: „Oh but I have one!" Ze grabbelde in haar bloesje en toonde, op haar vlakke hand, een zwa re revolver. De Amerikaan werd er stil van en hij zei met een blik op de goed gevormde maar vuile meisjes hand: ..I seenow I know why the Germans never will win this war. A student, a farmer and a girl!" W ordt vervolgd) ir-.~

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11