In januari experimenten met PAL kleurensysteem i Het geheime dorp Nederland stapt van eiland af Brick Bradford Uit de Haagse hof geplukt Senmoef 9 WOENSD \G 1 DECEMBER 1963 ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOtVEN - ITHERG01VEN-ETHERG01VEN-ETHERG0LVEN-ETHERG0LVEN- HET WAS wel te verwachten, dat Nederland van zijn eiland af zou komen en niet lan ger als éénling uitsluitend zou vasthouden aan beproeving van het Amerikaanse (NTSC) sys teem voor kleurentelevisie. Nu Engeland de omzwaai van inte resse naar de Duitse PAL-metho- de heeft gemaakt en zelfs de Sov jet Unie haar experimenten mede die kant uitstuurt hoewel zij het Franse SECAM-systeem blijft huldigen), zou het al te dwaas zijn wanneer Nederland als klein tje tussen de grote Eurovisielan- den niet meeboog met de rich ting welke men thans bij de Euro pese keuze meer en meer voor ogen houdt. Naar de persdienst van Philips mee deelt, gaat Eindhoven in januari a.s met PAL experimenteren. De Neder landse stem heeft een andere onder toon gekregen. Werd ons dit prille voorjaar in een persconferentie op Schiphol, na de befaamde vergadering van de ERU-kleurencommïssie als vaststaand medegedeeld dat Neder land alleen geporteerd was voor NTSC, en dat stevig samen met Engeland, thans wordt van Philips' kant gezegd dat de Nederlandse industrie geen enkel systeem onvoorwaardelijk heeft verdedigd, maar openstaat voor elk van de voorgestelde methoden, voor zover er een internationale over komst kan worden bereikt. „Als Philips gedurende een zekere periode het NTSC-stelsel heeft be proefd, dan gebeurde dit omdat toen nog geen enkel andere de laboratoria had verlaten, terwijl het Amerikaanse reeds een aantal jaren zijn efficiency had bewezen." In elk geval is dit een verheugend geluid. Het geeft er blijk van, dat Ne derland de Europese samenwerking op prijs stelt en niet eigenzinnig is. Trou wens, het zich voegen in deze samen werking zou Nederland niet kunnen missen, want kleurentelevisie is derma te duur, dat het althans in de eerste tien jaren een zaak van de gezamen lijkheid moet zijn en wanneer het Advertentie Britse weervrouw in vol ornaat (Van onze radio- en tv-redactie) LONDEN De Britse commerciële televisie heeft een nieuwigheid inge voerd door een van de weermannen te doen vervangen door een weervrouw. Dit is de 28-jarige Ann Aldred, die.... zich kleedt naar het weer dat zij aankondigt. Denk u de sensatie in: gaat het rege nen, dan verschijnt Ann in een vlotte regenjas, vriest het dan is zij in 't bont, komt er sneeuw, dan heeft zij een skipak aangetrokken. Aangezien op het Britse scherm de weerlieden niet per arm maar in hun geheel te zien zijn, kan men dus aan Ann's kleding in één oogopslag begrij pen hoe het weertje er voor staat. Het gerucht gaat, dat vooral de he ren kijkers bijzonder op Ann zijn ge steld. Zij verlangen nu meer dan ooit naar de zomer en met name naar een hittegolf, in de hoop dat zij dan in bikini op de beeldbuis komt. Maar Ann gelooft ook in heel mooie strand- jurken, zegt zij. i Eieren.... Al mag Engeland dan West Europa' grootste televisieland zijn, de Britse industrie heeft eveneens eieren voor zijn geld gekozen, toen zij inzag dat haar voorliefde voor NTSC niet werd gedeeld. Engeland meende in de eerste plaats te moeten denken aan de mogelijkheid tot satelliet-uitwisselingen met Ameri ka en Canada, landen, waaraan het Britse rijk zich sterker verwant voelt dan aan de overige West Europese. Maar met het Europese continent valt heel wat meer uit te wisselen en heeft de experimentele kleurenzender van de BBC sinds 15 november NTSC losgelaten om nog uitsluitend volgens PAL uit te zenden. Er wordt elke dag uitgezonden (op gesloten keten in kanaal 33) van 2 tot 5 uur, op woensdag en vrijdag zelfs tot 7 uur. Het programma varieeert dagelijks van testbeelden en kleuren dia's tot films en zelfs live-uitzendin gen uit de studio's. Ook de Sovjet Unie beproeft m gelmatig naast het Franse het Duitse systeem, hoewel de Russen in het voor jaar him voorkeur aan SECAM gaven, nadat de Fransen er de voorde- len-op-lange-afstand van hadden aangetoond. Het zou de Fransen alles waard zijn, wanneer het oostblok besloot tot invoe ring van SECAM. De Franse industrie weet van geen toegeven en heeft meer malen verkondigt, heel beslist het eigen stelsel te zullen doorvoeren, hoe West Europa verder ook mag beslui- Mocht de Sovjet Unie niet meegaan met de Fransen, dan zijn zij het, die ten slotte met het kleine Monaco en het niet veel grotere Luxemburg op een eiland geraken. Monaco noch Luxemburg, afhankelijk als zij zijn van de Franse programma's, kunnen zich niet permitteren Parijs in deze af Anne Wil Blankers en Ton Kuyl in een scène uit „De Postmeester", het televisiespel dat morgenavond onder regie van Paul P ouwels via Nederland I wordt uitgezonden. Het stuk is gebaseerd op de be kende novelle van Alexander Poesjkin. te vallen, zij worden eenvoudig meege sleept. Intussen heeft de Beheerraad van de Europese Radio Unie dezer dagen in Frankfurt vergaderd en onder een van de agendapunten opnieuw aandacht ge schonken aan een gemeenschappelijk Europees kleurensysteem. De raad stel de als conclusie vast dat een gelijkvor mig stelsel in het belang is van alle televisiediensten, zowel economisch als ten opzichte van de programma-uitwis seling. Daarom zal de Europese Radio Unie alle initiatieven, welke tot een algeme ne overeenkomst kunnen leiden, van harte aanmoedigen. Dat Nederland dus op prettige wijze zijn steentje hierin bijdraagt, kan alleen maar verheugen. Advertentie Plechtigheid VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 8.45 uur quiz Tel uit je winst. 9.20 uur eerste aflevering van een nieuw vervolgspel „Caesar en Cleo". 9.45 uur een programma gewijd aan de 80-jarige muziekpedagoog Willem Gehrels. Ned. 2 NCRV 8.01 uur bij tekeningen en truc-c 8.20 uur 5e aflevering van ,,'t I: 8.45 uur gospel en jazz in het zang- ra kijken naar het dierenrijk, bij de luchtmacht". dansspel „De verloren zoon". politieke informatie in „Boeren, burgers en buitenlui". VANAVOND TE HOREN 8.05 uur vooral veel muziek en Loeren aan de Hor. 9.15 uur stereofonisch concert door het Promenadeorkest. 9.45 uur van alles over de Nederlandse schaats-top. 10.50 uur Muziekrevue. Hilvei i II NCRV 8 uur herdenkingsconcert voor Anton von Webern, opnamen van de Salburger Festspiele 1965: Weense uitvoering. 9.15 uur gesprek over het nieuwe geestelijke lied. 10.40 uur Amerikaanse uitvoering van Beethoven s Fantasie voor piano, koor en orkest, op. 80. 11.15 uur nieuwe platen. Nederland heeft, evenals andere Europese landen, gisterochtend in een van voor 10 tot 1 uur durende televi sie-uitzending kunnen kijken naar di plechtige uitvaart van koningin Elisa beth van België. Behalve een kleine storing in het begin kwam de Brusselse reportage heel goed over, al maakte het triestige weer de buitenbeelden vrij duister. Men kon het uitdragen van de kist, de sombere beweging van de grote rouwstoet waarin alleen met koning Boudewijn en koning Leopold de geno digde heren meeliepen, heel goed vol gen. Ook de kerkelijke plechtigheden, zowel in de oude voormalige St. Gudu- le (nu Michaelskerk) als in de kerk te Laken werden sober, maar duidelijk in beeld gebracht. Verscheidene gekroonde hoofden van West Europa en andere leden van vorstenhuizen begeleidden de overle den koningin naar haar laatste rust plaats. De camera's maakten herhaal de malen close ups van prinses Bea- trix, die onze koninklijke familie ver- 0 tegenwoordigde. - Het aqnzien van een grote staatsbe grafenis is imponerend en men kor alle bewondering hebben voor de rus tige eenvoud waarmee deze ingewik kelde gebeurtenis verliep. Ongetwij feld. zullen de Europese kijkers ook onder de indruk zijn gekomen van de zichtbare ontroering waarmeer de Bel gische koninklijke familie de zo gelief de koningin op haar laatste tocht ver gezelde. Interpellatie Gisteravond deed zich het merk waardige geval voor dat de AVRO- televisie een Interpellatie-uitzending er aan besteedde om mr. A. Zeegers verantwoording te laten afleggen gaande het feit dat hij als voorzitter van de stichting Johannes Althusius de NCRV heeft aangemaand, te breken met de VARA vanwege het program- a „Zo is het". En daar zat de heer Zeegers dan. belaagd door drie journalisten die hem de voet dwars zouden zetten. Maar wat jammer is het toch, dat mei alweer niet tot een behoorlijk opge bouwd gesprek kon komen. De eer voerde aan dat mr. Zeegers als lid var de raad van beheer van de NCRV toch wel moest weten dat de Omroep- nota samenwerking voorschrijft, dat de NCRV technisch niet alleen zor kunnen staan en dat die samenwer king niet inhoudt dat zij zich idieel achter de VARA-programma's stelt. De ander wierp verdedigingen van „Zo is het" op tafel. De derde journa list begon over de partij (Chr. Demo craten Unie) waarvan Zeegers vice- voorzitter is, verweet hem persoonlijk politieke zwerflust en de partij louter negativisme. Voordat echter de vraag punten ook maar half waren beant- woord viel men elkaar alweer met andere onderwerpen in de rede. De ondervraagde, die zijn mening betreffende ,.Zo is het" intussen al in verschillende dag- en weekbladen [heeft toegelicht, kon gemakkelijk alle kanten uit eti incasseerde scherpe \tegenv er wijten („Waarom bent u te- J gen de ton van Luns en tegen het ere doctoraat van ds. King? Bent u dus voorstander van rassendiscriminatie? Waarom kant u zich tegen persoon lijke aanvallen in „Zo is het" als u die zelf ook overal in publiceert? volgde voorlezing van enkele voor beelden Waarom hebt u zich in uw NCRV-functie nooit eerder met de NCRV over deze kwestie verstaan", enz.) met opmerkingen in heel andere richtingen. Zo werd het een spelletje ping-pong, waarbij de ballen vaak wel goed wer den gericht, maar niet teruggeslagen. Op zichzelf redelijk boeiend om naar te luisteren, mr. Zeegers ook wel ge legenheid biedend zijn calvinistisch- juridische stellingen te poneren, maar ten slotte nergens toe leidend. In de politieke rubriek ontving mr. Cals drs. Hoogendijk in het Catshuis (enige dagen geleden) en wilde des gevraagd nog wel eens toelichting geven op het regeringsbeleid in diver se kwesties. Over zijn mening aan gaande de kwaliteit van het huidige kabinet liet de minister-president zich niet uithoren; hij voerde slechts aan dat enkele partijen een plotselinge ommezwaai naar en uit de oppositie hebben moeten maken en dat dit altijd een moeilijke zaak is, waardoor ook binnen de partijen verschillen kunnen ontstaan. Die lossen zich vanzelf ech ter wel weer op, meent mr. Cals. foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.-10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijding. 9.00 Fragmenten uit de opera Carmen (gr). 935 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. Arbeidsvitaminen (gr). (11.00 Nieuws). Dansorkest en zangsolisten (opn). 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Licht instrumentaal ensemble (opn). Beatmuziek (gr). 13.00 Journaal instrumentaal 15.20 Stereo: Viool en piano (opn): klassieke odeme muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Een radioprogramma in een notedop. 17.00 Vooi de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualiteiten. 18.0 Uitzending van de Boeren Partij. 18.30 .Lichte orkestmuziek (opn). 18.55 Voor de kinderen^ 19.00 Gesproken brief. 19 05 Sport- 8.00 Nieuws. 8.10 Conciliejournaal. 8.15 Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.32 Nieuws) 8.4C Voor de huisvrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte grammofoonmuzielk. 11.00 Voor de zie ken. VT*RO: 11.45 Licht zangrecital (opn) 12.10 Leven op Ihet land. gespr. 1237 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.3C Nieuws 12.40 Deze week. praatje. 13.15 Klas sieke grammofoonmuziek. 1345 Voor d« vrouw. NCRV: 14.15 Licht vocaal ensemble (gr.). 14.5 Klarinet en piano: klassieke mu ziek. 15.00 Bijbeloverden'king. 15.30 Zang groep, houtblazers en orgel: gewijde muziek (herhaling van zondag 26 nov. jl.). 16.00 Klass gram. muz. 16.15 Stereo: Klass. gram. muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Sint Nico- laasliedjes (gr). 17.30 licht orkest en zang soliste. 17.50 Sportrubriek. 18.10 Promena de-orkest. 18.40 Voor de twintigers. 19.0< Nieuws en weerpraatje -19.20 Radiokran. 19.30 Geestelijke liederen. 19.45 Don Camillo toespraak. 19.50 Licht grammofoonmuziek. ma. 10.00 Nieuws. 10.02 Lichte grammofoon- 11.02 Gevarieerde grammofoonmuziek. 12.00 muziek en tips voor de vrouw. 11.00 Nieuws 11.02 Gevarieerde grammofoonmuziek 12.00 Nieuws. 12.02 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Aktualiteiten. 12.35 Lichte grammofoon- - (gr). muziekprogrami 532 Fra_ 16.00 NieuW®>.__ i wm pijnen en Hawaii (gr). 16,30 Ki omroeper. 17.00 Nieuws. 17.02 Lich foonmuziek. .17.30 Aktualiteiten. Instrumentaal ensemble: lichte mi N. W. B. 15.00 Nieuws. Ballszenen Hellmesberger) Orkest Hei mann Hagestedt, Teufelstanz (Hellmesbei ger) Philharmonisch Orkest van Münche - "dmund Nick; Fragm. ,,-Ein Walzer- (O. Strauss) Lisa Otto. Bruno Rudolf Schock, Manfred Schmidt, Brigitte Mira. Melitta, Muszely, Koor en Orkest o. v. Wilhelm Schuchter; Badn'er Madln (Kon zak) Weens Philharmonisch Orkest o. 1. - Hans Knappertsbusch; Yo vendo unos oj< negros (Silva) Trio Los Cangrejos; La fli__ de la canela (Granda) Maria Dolores Prade- ra; La Miicura (Fuentes) Los Quechua: Cueurrucuc-u Paloma (Mendez) Trio Guara- nia; Pajaro chogui (Pitagué) Los (Llaneros; Camptown races Gerry Reynolds en> m-boys; Sicilian circle id. Turkey in id Lamplighters's Reed d. Little Brown Jug id -Elizeta (Fischer) Cal Tjader, Freddie Schreiber, Johnny Rae, Milt Hol- J* J'- J~|j leida, Clare Fischer, Paul Bernie Fleischer. Cipriar (Lyra) id] uerer (Almeida) id. iente (Mesquita) id Stompy Joi.-_ ton) Johnny Hodges, Duke Ellington, Hi Hall, Leslie Spann, Jo Jones; (Williams) id. Going up (El- John Lowe; St Nao Diga Nada (Carlito) id. Vai Ai|[ itagao dm - ----- (Elling- Televisie morgen Advertentie Piratenwetje helpt niet (Van onze radio- en tv-redactie) Programma voor 't Songfestival (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Zoals u zich zult herin neren krijgen wij weer een week Ne derlands Songfestival dat ons de afge- vaardigde naar het Europese liedjesfes tijn 1966 moet opleveren, i Die week loopt van maandag 31 ja- Inuari tot en met zaterdag 5 februari a.s. Het Eurovisie Songfestival wordt op 5 maart in Luxemburg gehouden. HILVERSUM Binnen de Raad van Beheer van de Europese Radio linie heeft men zich beklaagd, dat het Het programma voor de Nederland met zoveel moeite voor elkaar gekre- se week er als volgt uit. Helen gun zgn. Piratenwetje helemaal niet helpt. De radio-piraten op zee zenden even vrolijk om uit, er verschijnen zelfs nieuwe en geen van de landen die de wet ondertekenden uitgezon derd Zweden doet er iets aan. - Daarom heeft de Raad zijn leden stevig aangespoord, er nu bij hun rege ringen op aan te dringen dat de Pira- tenwet behoorlijk wordt nageleefd. Wie de kat de bel zal aanbinden, is echter nog niet bekend. mtie de Sheperds opent maandagsa vonds de rij, gesteund door haar trio genoten. Dinsdag treedt Piet Sybran- dy op, woensdag is de beurt aan The Luckberries. Donderdagavond horen en zien wij (het zijn telkens NTS-uitzendingen) Bob Bouber (die de plaats van Edwin Rutten heeft inge nomen) en vrijdagavond Milly Scott. Dat zijn. dus de voorronden, waarin telkens één liedje wordi uitgekozen voor de finale, die 's zaterdagsavonds komt. In die strijd zal uit de vijf geko zen liedjes het winnende worden vast gesteld. En nu maar puzzelen: wie gaat voor Nederland naar Luxemburg? Toonkunstenaars: Beslissing op korte termijn AMSTERDAM Hoofdbestuur van de Ned. toonkunstenaarsbond heeft de Stichting van de Arbeid verzocht om op de kortst mogelijke termijn een beslissing te nemen ten aanzien van de salarisverhoging voor het radio- en televisiepersoneei. Met betrekking tot de cao, waarin de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn geregeld, wijst de organisatie er op dat de nieuwe voorstellen buiten de NTB om zijn ingediend. De NTB. die contractpartij is van NRU en NTS zal een eventuele goed keuring van de cao door de Stichting van de Arbeid beschouwen als een overtreding van de wet op de cao. De NTB is echter bereid binnen 24 uur een beslissing te nemen over de voor stellen indien deze aan hem worden voorgelegd. BUSSUM De KRO zal op de ochtend van woensdag 8 december a.s. tussen 10.25 en 1 uur een rechtstreekse televisie-uitzending verzorgen van de plechtigheden in de Sint Pieter ter gelegenheid van de sluiting van de vierde concilie-zitting in Rome. Het beeld komt over op Ned. L Alsof verwijtend, ook bezorgd dat haar dochter zulk bocht tot zich neemt. Helemaal vergeten ooit een boek uitgeleend te hebben, kijk ik naar de schêmer"is Het Meisnertheelichtje een lichtend gezelligheid je in de beschaduwde ka- beetpakt, schuift mer, de winter aan de ramen en witte donzigheid op de sparren en grasvel den, die glooien omzoomd door onher kenbaar grillige struiken. Er is zelfs geen spoor in de sneeuw op de rijweg, want in geen uren is mens of wagen gepasseerd. We behoe ven elkaar niets te zeggen, er vallen Herinner me wat behoedzame woorden: over de kelijk verhaal vroege winter, de durende duisternis, kaanse meisjes, m de nieuwe knop die de altijdbloeiende hoopvolle uitgever anturium weer vormt. We glimlachen splitst, omdat- we weten, dat we deze dingen al zo vaak gezegd hebben en ze zo overbodig zijn. Maar het is prettig eikaars stem te horen, zo als het goed is eikaars gezichten te zien. We heb ben al eerder eikaars verdrietjes, zorg- jes en vreugdes verteld. De verdriet jes en zorgjes wat afgezwakt. We willen in deze kostbare uren alleen de vreugde tellen. Ik heb mijn standje al gehad, omdat ik weer geen sjaal draag en de kop sterke koffie, die volgens lezen", lach ik en haar gezicht licht >'an de koopavond, mensen met pak- mijn moeder me beide toekomen1 MÉf" n™*na»n Vai» vele werelden Door stille lanen maak ik zwarte stappen in de blankheid, bij het sta tion dabber ik door de modder. De winkelstraat lichtjes geworden en schoolkinderen hindernisbaan vol Bellende trams en spattende Kleumende mensen bij een bushal- In mijn tas een vies boek. Zonder sjaal is het toch koud. Maar dan is er de warme veiligheid de tram, de aarzelende drukte de r Ik heb gedemonstreerd hoe'hoog de kraag van mijn mantel op gezet kan worden en ze is gerustgesteld. Dan stille tuinen, opeens herinnert ze zich iets. O, ja er Een theelichtj' Het boek verdwijnt in de tas, afge- De wereld is een witte vrede van pretogen. t er zoveel werelden zijn, die in le uren langs je draaien. i mij, geleend door omhulsel. teer wit-blauw een ander familielid, nii bij haar. „Neem het alsjeblieft mee", zegt 2 „het is walgelijk". Een nieuwe rode bloemknop. Een glimlach en een behoedzaam woord. 55 Daar was ineens een opwinding en intense be langstelling. Joep greep de man, die niet zo erg groot was op zijn kousevoeten, bij de schouder. Hij zag er eer glunderend dan bedrukt uit; het avontuur scheen hem wel te liggen en hij had een paar alleraardigste heldere ogen in zijn hoofd. „Wat heb je gedaan, heb je ze laten lopen?" vroeg Annet bijna dreigend. „Nee, we begrepen elkaar wel niet zo best en daarom dacht ik: de ondergrondse moet er maar aan te pas komen. Ik heb ze in een schuilplaats gebracht in het bos; ik kon ze niet meenemen naar m'n huis, de Duitsers liepen overal te schreeuwen. Maar ze kunnen daar niet blijven. Als ik nu een paar mannetjes mee kon krijgen, konden we wel proberen ze onder de neus van de Duitsers weg te halen." „Ik ga mee," zei Joep. „En ik," zei Annet vastberaden. „Je bent gek!" „Nu. waarom niet?" Ze keek uitdagend. Er is toch niemand anders? Of wilde je eerst overleg ple gen met Bonsma? Iedere minuut is kostbaar; de mensen hier in huis lopen minder gevaar dan die erbuiten. Mevrouw Bonsma is mans genoeg om op te passen en bovendien, ik heb die arme kerels in de lucht zien hangen vanmiddag, ik wil ze ook wel eens van dichtbij bekijken. Als je denkt, dat meisjes tegenwoordig geen revolver kunnen hante- en als het nodig is?" Toen zweeg Joep. Hij wist wel, dat er aan haar niets te verzetten viel en ze had gelijk, hij had op het moment niet veel keus wat medewerkers be trof. Hij zei. toen hij haastig wegliep om mevrouw Bonsma te gaan waarschuwen, die van het hele C DOOR H. H. VAN' NUN'ATTEN— DOFFEGNIES geval niets afwist, want ze was bezig in de keu ken, „je wilt toch niet zo als een wit vlindertje door het bos gaan fladderen?" en hij wees op haar witte jurk. „Natuurlijk niet!" „Nu, schiet dan op, we hebben geen uren de tijd!" „Nee," zei de boer van de Iemenhof met klem, „die kerels zitten daar nogal benauwd." Toen ze een paar minuten later beneden kwam, had ze een donkere rok aan met een lange zwarte regenjas erover. Ze was bezig haar blond haar onder een alpinopetje te stoppen. Zo leek ze wer kelijk op een jongen. Ze slopen de achterdeur uit, de tuin door en werden opgeslokt door het bos. De avond was koel en niet heel donker. Ze liepen op een smal paadje en alleen als je zo nu en dan omhoog keek. kon je de richting bepalen aan de smalle hemelgleuf bo ven je hoofd. Ze zochten zoveel mogelijk de zach te mosachtige berm uit, maar toch kon je niet verhinderen, dat er zo nu en dan een takje kraak- De boer, die precies de weg wist, ging voorop. Soms stond hij met een schok stil en dan botste Joep tegen hem aan en Annet weer tegen Joep. Het was nog een heel eind, maar het eerste gedeel te van hun tocht bleef alles stil. Pas toen ze in de buurt van het Geheime Dorp kwamen, gingen ze voorzichtiger te werk. Ze namen nu groter afstan den van elkaar en slopen half gebukt verder. Annet kon amper het silhouet van haar voorgan ger, Joep, in de gaten houden en voor Joep was het nog moeilijker, want de boer leek in zijn grauwe kleren wel met het bos vergroeid. Soms was hij hem helemaal kwijt, maar dan stond hij ergens te wachten, bij een zijpad, voerde hen een eindje aan de hand tot ze de weg weer zagen. Na een poosje stonden ze weer stil. „Hoor," zei de boer, en ja, in de verte hoorden ze het gezang van Duitsers, die over de grote weg gingen. Reken maar, dat die de bossen ingingen. Het laatste stifk moesten ze kruipend afleggen, onder allerlei struikgewas door. De vochtige tak ken striemden hun in het gezicht. „Wacht hier!" lispelde de boer als een zucht aan Joeps oor, „ik zal vooruitgaan en kijken of ze er nog zijn en alles veilig is." Joep fluisterde het bericht aan Annet door, die hem letterlijk op de hielen zat. „Zeg," vroeg ze, „heb je de flauwste notie waar we zijn? Hoe heeft die vent de weg teruggevon den in die wildernis!" „Sst, ik hoor de Duitsers niet zo gek ver hier vandaan, ze zingen niet meer. Ik hoor comman do s. Hoe krijgen we die kerels daar doorheen?" „Het moet", zei Annet eenvoudig en dat kal meerde Joeps opgewondenheid. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9