op Regering balanceert 't scherp van de snede van De Zindelijke Burgerheren I Schepen in nood Herexamen voor wegpiraten Weinig discussie over Rijkswegenfonds 1966 Regering cïoet liaar best -.Haal De Quay terug" (WD) Eis tegen souteneur: 3 jaar rijkswerkinrichting Draag „van Majesteit Biesbosch dacht weer aan het rampjaar... Eerste langspeelplaat voor Annie en Connv rOEUVE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 Minister overweegt: (Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft dinsdag de begrotingen van Verkeer en Waterstaat zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij zitten en opstaan werd een WD-motie verworpen, waarin de minister werd verzocht de posten voor het onderhoud en de aanleg van havens, waterwegen, alsmede de Zuiderzeewer ken met 30 min te verminderen. De libe ralen ontvingen voor dit plan by geen enkele partij steun. Het werwerpen van deze motie vormde het enige hoogtepunt bij het debat over de begroting van minister Suurhoff. De bewindsman toonde zich niet afkerig van de suggestie van mevr. Van SomerenDowner (lib) om een nieuw rij-examen te eisen van hen die zich aan ernstige verkeersover tredingen schuldig hebben gemaakt. Hij zal hierover nader overleg ple gen met de minister van justitie. Binnenvaart Op de vragen van de heren Aantjes 'AR) en Abma (SGP) antwoordde staatssecretaris Posthumus dat voor de binnenvaart in ons land een belangrijke taak blijft weggelegd. Voorwaarde hier voor is echter dat deze bedrijfstak goed wordt georganiseerd en modern wordt uitgerust. De staatssecretaris achtte het niet gewenst dat oude schepen aan de sloop werden onttrokken omdat de eige naars geen woonruimte zouden bezitten. Zijns inziens kon dit bezwaar worden ondervangen met behulp van een voor- schotpremie. Marij ijnen verlaat Kamer DEN HAAG Oud minister-presi dent mr. V. G. M. Marijwn zal op 15 ja nuari a.s. de Tweede Kamer verlaten. AR-voorsitter Berghuis in Eerste Kamer: DEN HAAG ..De regering voert een gedurfd, maar ook riskant bedrijf. Zij moet er zich van bewust zijn, dat zy balanceert op het scherp de snede". Deze waarschuwing liet ARP-voorzitter dr. Berghuis gis teren horen tijdens de algemene po litieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Dr. Berghuis wilde het kabinet- Cals wel „the benefit of the doubt", het voordeel van de twijfel, geven, maar voegde eraan toe, dat in de huidige economische situatie, gelet ook op de inflatoire werking die van het regeringsprogram uitgaat, eigen lijk van geen twijfel sprake zou mo gen zijn. „De risico's die de regering neemt zijn namelijk nogal groot". De ARP-voorzitter, die sprak in zijn hoedanigheid van leider der a.r. sena toren, zei positief te staan tegenover het kabinet en de algemene lijnen van het beleidmaar stelde zich toch wat kritischer op dan de woordvoer ders van de andere regeringspartijen, de heren Van Lieshout (kath. v.) en Vos (soc.). Zo kon hij zich niet aan de indruk onttrekken, dat „de nieuwe regering zich de onjuiste gedachte heeft laten aanleunen, dat met haar een geheel nieuw tijdperk is aange broken". Hij ontkende echter met klem dat de a.r. parlementariërs niet con amo- re aan het beleid zouden meewerken. Zeer ten onrechte is de indruk ge wekt, dat de ajr. vorige week in de Tweede Kamer een spaak in het re- geringswiel zouden hebben willen ste- tVan onze parlementsredactie) DEN HAAG Dc begroting 1966 het Rjjkswegenfonds heeft dinsdag in de Tweede Kamer weinig stof tot cussie gegeven. De heer Aantjes gaf een goede typering van de situatie toen hü opmerkte dat so kort na de uit voerige besprekingen by de instelling van het Rükswegenfonds, thans weinig viel te bepraten. De heren Aanitjes (ar) en Tolman (c.h.) betreurden "het dat de heer Van den. Heuvel (kath. v.) in een inter view met het Eindhovens Dagblad uit latingen had gedaan, die hij beter voor de discussies in de Kamer had kun nen bewaren. De heer Van den Heuvel had in dit blad onder meer gezegd dat de heer Aantjes onverschillig stond tegenover aanleg van wegen in Noord- Brabant. De heer Assmann verklaarde dat hij dit vraaggesprek niet volledig onder schreef. Het was volgens hem telefo nisch afgenomen. Bij de replieken be toogde de heer Tolman dat dit niet Tijdelijk regen DE BILT De stormdepressie die dinsdag langs de Hollandse en Zeeuwse kust windkracht 11 a 12 heeft gebracht, is vandaag in noordoostelijke richting weggetrokken. Samenhangend daarmee namen zowel de wind als de buiigheid belangrijk af. In de komende nacht kan de temperatuur in het binnenland en kele graden beneden het vriespunt da len. Op de oceaan is een nieuwe depres sie aanwezig, die zijn invloed in ooste lijke richting uitbreidt. Het ziet er naar uit, dat op de nadering van deze depres sie de wind morgen weer zal toenemen uit zuidwestelijke richting. Het erbij- behorende regengebied zal Nederland morgen in de loop van de dag kunnen bereiken, plaatselijk mogelijk vooraf gegaan door natte sneeuw. Donderdag 2 december: zon op 8.27, onder 16.32; maan op 14.19, onder 00.32. Woensdag 8 december, volle maan. Hoogwater Scheveningen 2 december: 9.31 v.m.: 22.07 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur srdeen h. bew. Londen onbew. A'dam regenbui Luxemb. sneeuwbui Grenoble Nice Berlijn Belgrado gh. bew het geval was. De KVP-afgevaardigde verklaarde hierop dat hij zich het in terview niet goed meer herinnerde. Het had echter niet in zijn. bedoeling gel gen een mede-Kamerlid te kwetsen. De begroting voor het Rjjkswegen- fonds 1966 werd tenslotte z.h.s. aar genomen. Cu Is over "KT V (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering zal haar uiterste best doen om vóór 1 januari 1967 een definitieve regeling van het radio- en tv.-vraagstuk tot stand te brengen, maar toezeggen kan zij dat niet en daarom wil zij zich niet aan een bepaalde datum binden. Dit bleek vanmorgen uit de rede van minister president Cals in de Eerste Kamer. Hij maakte bezwaar tegen de uitlating van CH-senator ir. Geuze, dat het om- roepvraagstuk vóór de verkiezingen van 1967 de wereld uit moet. ,,'t Is wel ge wenst dat deze zaak eindelijk geregeld wordt, maar dat houdt geen verband met de verkiezingen, 't Is onjuist om te stellen, dat voor de zuiverheid van de politieke en democratische verhoudingen deze kwestie bij de formatie van '67 niet mag meespelen". Op de hoofdpunten bestaan met betrek king tot radio en t.v. geen politieke me ningsverschillen meer in het regerings kamp. De reden waarom de definitieve regeling toch niet zo snel tot stand kan komen is gelegen in de tijdrovende uit werking van allerlei technische details (auteurrechten enz). MADRID De 52-jarige Noorse financier Niels Kristen Halding had het Spaanse staatshoofd generaal Franco uitgemaakt voor schoft. Geen slimme daad, want gisteren werd in Madrid negen jaar tegen hem geëist. Precies heeft de Noor het volgende gezegd: ..Ik heb middelen genoeg om de schoft Franco omver te werpen" Halding zou de woorden gezegd heb- ?n na een ruzie met een barkeeper in Zuid Spanje. (Van onze parlementsredactie) ken door aan te dringen op wijzigin- het herziene dekkmgsplan er door tegen de verhoging van de ven nootschapsbelasting te stemmen„De Tweede-Kamerfractie is het dichtst bij het oorspronkelijke dekkingsplan ge bleven". aldus dr. Berghuis. Premier Cals (bij interruptie): „Volstrekt juist". In dit verband keerde dr. Berghuis zich nog tegen de gedachte, dat als de twee grootste regeringspartners het over een bepaalde zaak eens zijn, de ARP als kleinste regeringspartij zich daar maar bij heeft neer te leggen. Geen spanningen Van spanningen in het regerings kamp viel gisteren in de Eerste Ka mer overigens niet veel te bekennen. Alleen de woordvoerders van de oppo sitie, de heren Geuze (c.h.) en Van Riel (lib.), deden alsof er nog steeds van een ernstig conflict sprake 't Zal ons benieuwen hoever arp met dit gescharrel mee zullen gaan en hoelang zij zich een behande- ling zal laten welgevallen als haar rige week in de Tweede Kamer ten deel viel", zei de heer Geuze, getwist tussen de regeringspartijen is, gezien de toestand in de wereld en gelet op de weekstaat van de Neder landse Bank, niet in het belang ons land", aldus mr. Van Riel. „Als kvp, PvdA en arp de samenwerking willen voortzetten, handelen zij wel erg onvoorzichtig". Mr. Van Riel baseerde deze uitspra ken mede op- citaten uit politieke ru brieken in de katholieke en anti-revo lutionaire pers, maar dr. Berghuis gaf hem de raad dat geschrijf niet al te serieus te nemen. „De verhouding tussen de regeringspartijen worden door deze raillerende en chargerende rubrieken niet bepaald' De wd-£ractieleider maakte ook nog duidelijk, waarom hij mr. Cals niet geschikt vindt als minister-presid* thans niet zo geschikt als zijn gangers Drees, Beel, De Quay en Ma- rijnen. „Een premier moet mogelijk persoonlijke weerstanden op wekken. De interventies van mr. Cals voldoen niet aan die eis. Ze verschaf fen. ,,wel eeij intellectueel maar anders- [dan- .bij ..zijn voorgangers ontbóren zijn reacties het menselijke en-verzoenende". Verwijzend naar „de brief van Ne- derhoret" zei mr. Van Riel, dat de kvp een ereplicht heeft ten opzichte van oud-premier De Quay. „Wij heb ben het daarheen te leiden, dat de heer De Quay weer spoedig onze minister-president wordt". Te veel hooi Ch-fractieleider Ér. Geuze kritiseerde het uitgaven-program van minister Von deling en stelde vast, dat de regering zeker voor 1966 te veel hooi op haar vork heeft genomen. Natuurlijk moet aan collectieve voorzieningen worden gedaan, maar het tempo waar- nu de rijksuitgaven omhoog gaan, te geforceerd en daardoor gevaar lijk. Overigens meende ir. Geuze dat het oordeel over Cals es. vooral af hangt van de vraag hoe het radio- en tv.-vraagstuk zal worden opgelost vóór verkiezingen van 1967. Ook dr. Berghuis verlangde dat de definitieve regeling van het omroepbestel vóór 1 januari 1967 z'n beslag zal hebben ge kregen. „Deze kwestie moet vóór de verkiezingen de wereld uit". Kvp-fractieleider Van Lieshout be treurde het dat het kabinet-Marijnen kon blijven. Zijn fractie treedt echter het kabinet-Cals welwillend tege moet. De heer Van Lieshout dTong op grotere terughoudendheid in mondelinge schriftelijke uitlatingen. „Ook al men niet kwetsend zijn, opmerkin gen over de persoonlijke hoedaftighe- politieke tegenstanders ver troebelen de verhoudingen in de Ne derlandse politiek. De tegenstanders vandaag kunnen de medestanders morgen zijn". Dat was een terecht wijzing én een troost aan het adres an mr. Van Riel PvdA-fractieleidear ir. Vos meende, at de huidige regeringscombinatie /oldoende samenhang vertoont om het aangevangen werk voort te zetten". Het verheugde hem, nu weer socialis- Meisje tot prostitutie gedwongen AMSTERDAM De 23-jarige Antilliaan Michel D. (officieel col porteur van beroep) hoorde gisteren wegens souteneurschap een gevan genisstraf van twaalf dagen en drie jaar plaatsing in een rijkswerkin richting tegen zich eisen. De man bad een zeventienjarig meis je gedwongen maandenlang voor hem als prostituee op de Walletjes te wer ken. Per avond verdiende zij twee a driehonderd gulden. Al dit geld moest zij aan D. afgeven. Zelf mocht zij een tientje houden. Uit de voorgelezen ver klaring van het meisje hleek, dat zij meer dan eens slaag van hem kreeg, als zij een avond niet werkte. Desondanks ver klaarde het meisje nog steeds van de man te houden: „Als ik zeker had ge weten, dat hij me met rust had ge laten, had ik hem niet aangegeven". De gewezen echtgenote van D. had in een verklaring meegedeeld: „We waren pas veertien dagen getrouwd, toen hij me al dwong tot prostitutie Ik was toen al zwanger. Ik heb toe gegeven omdat ik in mijn toestand geen slaag wilde hebben. Tot de zeven de maand heb ik voor het raam ge zeten en verdiende ik tweehonderd gul den per avond, die ik aan hem gaf'. De man ontkende hardnekkig zich aan souteneurschap te hebben schuldig gemaakt. Volgens de officier van justitie, mr. H. W. P. de Vries, behoorde de man, reeds eerder wegens souteneurschap veroordeeld, tot de „actieve en bijzon der gevaarlijke souteneurs". De raadsman achtte de beschuldiging niet bewezen en vroeg onmiddellijk invrijheidstelling. De rechtbank wees dit verzoek af. tische bewindslieden achter de rege ringstafel te zien, maar het ontbreken een PvdA-staatssecretaris voor de fensie betreurde hij. Minister-president Cals zou de Ka- ier vanmorgen antwoorden. DEN HAAG Generaal J. G. M. Nass van het Korps Mariniers heeft, blijkens de Staatscourant, een rekest aan Hare Majesteit de Koningin gestuurd. Hierin vraagt hij zijn naam met „van" te mogen uitbreiden. Hij is beroepshalve veel in het buitenland, waar allerlei woord spelingen op zijn naam worden gemaakt. Vier personen zijn gisteren om het leven gekomen toen het busje waarin zij zaten door een tank wagen geramd werd. Het busje slipte, toen het, waarschijnlijk ten gevolge van een windstoot, van de weg gedrukt werd en kwam dwars voor de naderende tankwagen te staan. Op de foto: de resten van het busje met op de achtergrond de tankwagen. Anderhalve meter water in polders (Van een 01 WERKENDAM sten slagregens ter verslaggevers) Onbarmhartig gut- striemenden windsto ten over het klotsende water. Aflgstig en tal [gisteren n)et komen opdagen.. aardedonker was het vannacht in de Bies. boseh, 'heWte) waterrijke gebied in Bra bants noordwesthoek. In vele verspreid liggende boerderijen en arbeiderswonin gen brandde licht. Ouders waakten ovei gezin en huis. Ook in de kleine christe lijke school, vijf kilometer buiten Wer kendam, brandde de lamp. Beneden, de woonkamer van het jonge schoolhoofd J. Roodborst (23) sprak een groepj? men- over het water, altijd dat water, dat hen uit hun huis had verdrongen. Zou het nog hoger komen? Zou die familie al weggegaan zijn? Boven, onder het schuine zolderdak, sliepen hun kinderen, tien in getal. Bui ten kletterde de regen en rukte de storm n het raam. Ze hoorden het niet. Na n angstige en rumoerige dag ingeslapen. 's morgens had de heer Roodborst ge hoord dat zijn tweeklassige polderschool- tje wel eens nodig kon zijn voor menser uit de polder. In een enkele polder stond al wat water en zaten al gezinnen op zol- Velen herinnerden zich het rampjaar Moiul- en klauwzeer Duitsland verbiedt in- en doorvoer Nederlands vee UTRECHT De Westduitse regering heeft vannacht besloten de in- en door van varkens en runderen uit ge heel Nederland te verbieden. Voor ge slachte dieren is dit verbod beperkt tot varkens- en rundvlees uit de met mond- klauwzeer besmette provincies Lim burg en Noord-Brabant. De andere EEG-landen importeren wel levende dieren uit Nederland voorzover die van dfe grote rivieren komen. Vlieger ging buiten zijn boekje UTRECHT De centrale raad van be roep heeft bselist dat 2e vlieger A. van der Veen uit Katwijk ten onrechte en kele malen heeft geprobeerd tijdens een vlucht zijn meerdere, die een toestel be stuurde. te corrigeren. Deze meerdere, de luitenant ter zee eerste klas Van Meerwijk, vindt dat de 2e vlieger In de periode van 17 augustus tot oktober van het vorig jaar minstens driemaal heeft ingegrepen tijdens situ aties waarin dit volmaakt overbodig De luitenant leidde een squadron helikopters van het vlicgdekschip Karei Doorman. Dat de luitenant het optreden van de tweede vlieger onjuist achtte, had hij laten uitkomen in het conduite-rapport. De vliger op z(jn beurt vond dat hem geen recht was gedaan, reden waarom hij beroep aantekende bij de centrale raad. ALMELO De 47-jarige metaalbewer ker A van L. uit Hengelo, die op 16 april zijn 40-jarige vrouw zo zwaar mishan delde, dat ze vrijwel direct overleed, is gisteren door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot 4% jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschik kingstelling van dc regering. De eis luid de drie jaar. 1953 en het jaar daarop, toen het water ook had toegeslagen. Van de 36 kinderen die de dijkschool bezoeken, was een aan- Kort- na het invallen van de vroege duisternis vertrokken de eerste gezinnen. Het water kwam snel op. Om één uur vannacht hadden minstens tien polders één tot anderhalve meter water. Verschik lende boerderijen en huizen liggen wat hoger dan het omringende land en waren buiten gevaar. Enkele jaren geleden is er tussen school en Merwede een stevige dijk ge legd, maar daarvoor was ook de school regelmatig 's winters geïsoleerd doordat het water tot aan de kruin van de dijk stond. Werkendam blijft nu altijd bereik baar. Ook het witte hervormde kerkje (een kilometer voorbij de school), kreeg het hard te verduren. De banken waren weg. gehaald en er stond enkele decimeters Een halve eeuw liberalisme (Van een onzer redacteuren) DE serie is compleet. Na Uit het Rijke Roomsche Leven, Parade der Mannen broeders en De Taaie Rooie Rakkers, nu De Zindelijke Burgerheren, een halve eeuw libe ralisme, geschreven door H. J. L. Vonhof en uitgegeven door Hollandia, Baarn (272 blz., f 9,50). Vonhof, 34 jaar, leraar geschiedenis aan een Amsterdamse hbs en lid van het lan delijk dagelijks bestuur van de WD, heeft de titel van zijn boek ontleend aan het gedicht van Jan Greshoff: „Ik houd zoo van die donkre burgerheeren, die langzaam wandlen over 't Velperplein, en die zijn „volkomen gaaf en afgerond, oud-liberaal, wantrouwend en gezondIk houd zoo van die zindelijke heeren". Prof. mr. P. J. Oud, die als oud- transportmiddelen, op platteland van vrijzinnig-democraat het boek van Gelderland, P. G., liberaal, geschei- een voorwoord heeft voorzien, Is het den, zonder kinderen, grondbezitter in feite niet met de titel eens. met vertrouwenspositie, vraagt au ,,Het valt mij zwaar zo betoogt pair eene Dame van gedistingeerde hü mU tot de .zindelijke burger- familie voor gezelschap en leiding heren" te rekenen, al werden de ver- der huishouding en die vooral het gaderingen van Drucker In Gronln- buitenleven boven dat van de stad gen volgens ,,Het Volk" door een verkiest. Kalm en goed gedresseerd „zeer net publiek" bezocht. Maar ik dienstpersoneel aanwezig", weet zo voegt hü eraan toe dat Zy, die menen aan de gestelde het eigen oordeel in zaken als deze eisen te kunnen voldoen, kunnen slechts een betrekkelüke waarde dan brieven met „uitvoerige inlich- heeft. Heeft Thorbecke zelfs niet ge- tingen" zenden naar „het bureau de- zegd, dat wü beter aan anderen over- zer courant", laten uit te spreken, dat wU Jibe- «tin?" KLEINTJES VPRR A 7I\r In het Algemeen Handelblad van 4 februarj 1922 schaft Huismoeder: Vonhof heeft een weergave willen ,,Op de kleintjes passen, betekent geven van wat zich in liberale kring niet' alleen: geen geld onnodig uitge- in de laatste halve eeuw heeft afge- ven. Het heeft in een huishouding speeld. Het boek confronteert ons dus een zeer uitgebreide betekenis. Het met het verleden. Maar, zo zegt Oud, keukenmeisje, dat niet meer boter de jeugd zal het lezen met een glim- gebruikt dan nodig is, dat het soep- lach van verbazing. Doch laat zy vleesch uiterst f(jn snijdt opdat de daarbij bedenken, dat els over vyf- bouillon zoo sterk mogelyk wordt, tig of honderd jaar een soortgelijk maar dat de aardappels veel te dik boek zal verschünen over onze tijd, schilt, heeft contröle noodig", en de verbazing van het dan levende Waarom is het noodig, dat het geslacht waarschynlük niet minder afwaschwater voor de kopjes zoo ko- groot zal zijn. kond heet wordt genomen, dat eerst De schrijver heeft een keuze moe- een flinke straal koud water moet ten doen uit een overstelpende hoe- worden bygemengd, voordat het veelheid materiaal. Dat materiaal be- bruikbaar is" En waarom moet in stond evenals bij de schrijvers dat afwaschwater zooveel groene van de drie in de aanhef genoemde zeep worden gedaan of zooveel groene boeken uit brieven, kranteknip- poeder, dat met hetzelfde kwantum seis, foto's, verkiezingspamfletten, twee- of driemaal gewerkt zou kun- Kamerverslagen enz., en daaruit is het nen worden? Laat ons daarom beeld van het liberalisme „opge- (speciaal) onze aandacht wijden aan bouwd". haar, die te gfiJer trouw, onze porte- turivn A TVT1 monnaie benadeelen, onze levensmid- I W'DADi 1 delen slordig behandelen, gas verspil- Toch aldus Vonhof, is het geen len". pendant van die publikaties, „omdat innrniAir geen behoefte bestaat aan een afreke- W AAI\lJJril\IINlF ning met het verleden, voor zover Vonhof heeft een charmant over* het de tegenwoordig onhoudbaar ge- zicht gegeven van een voorbüe perl©-: a oh te scherpe afscheiding ten opzich- de. ,,De partij der zlndelüke burger- te van de „andere" betreft. Het libe- heren is verleden tijd, voltooid verle- rale wijkt veeleer af van het verle- den tyd", is dc zin, waarmee hü zün den, doordat de veel onzichtbaarder boek besluit. Die opmerking blUft standsmuur door de loop der geschie- voor zün rekening. In zekere zin U denis is geslecht. Daardoor is geleide- zij Ook niet belangrük. Belangrijk is, lijk de weg vrijgemaakt voor een dat hij een bepaalde kant van het beleving van de liberale beginselen verleden gestalte heeft gegeven. Hü in bredere lagen van ons volk." heeft daarvoor een massa werk moe- Wat en wie zün nu die zindelüke ten verzeten. Maar dit werk is niet burgerheren? Een greep uit het vele vergeefs geweest. Er is een documen- materiaaL Een „Heer, op buiten- talre ontstaan, die een grote helang- plaats met moderne gemakken en stelling waard is. Wet bescherming telefoongeheim (Van onze parlementsredactie) DEN HAG Op het ministerie van justitie ls een voorontwerp van wet ter bescherming van het telefoongeheim vervaardigd. Daarover vindt nu inter departementaal overleg plaats. Dit heeft minister-president Cals vanmorgen mee gedeeld ln de Eerste Kamer. HIJ zei dat de regering zal trachten paal en perk te stellen aan de inbreuk op de privacy door gebruikmaking van telelenzen enz. „Het gaat er daarbij om fatsoenregels in rechtsregels om te zetten en dat is geen eenvoudige zaak", aldus mr Cals. Hij deelde verder mee, dat de minister van binnenlandse zaken bin nenkort met Eerste Kamerleden een ver trouwelijk gesprek zal hebben over de BVD. NEW YORK De Algemene Vergade ring van de V.N heeft zich deze week algemene stemmen uitgesproken het houden van een ontwapenings conferentie. waarvoor alle landen dus ook communistisch China moeten worden uitgenodigd. (Vervolg van pagina 1) Het schip werd naar Walsoorden ge sleept. waar het zal worden leegge pompt. Geen bootdienst De postboot Oost-Vlieland van de TerscheLlinger stoombootmaatschappij heeft als gevolg van het stormweer en de hoge waterstand gisteren niet kun nen varen. Dagboot te laat De zware storm heeft ook de dag boot van de maatschappij „Zeeland" belaagd. De Koningin Wilhelmina, het vlaggeschip van de maatschappij, kwam niet op tijd binnen en dit ter wijl de Zeeland" de naam heeft pre cies op t\jd te varen en binnenloopt als andere schepen buiten blijven. Om half elf gisteravond bereikte het opgestuwde water het hoogste punt: 133 decimeter de semafore kan er maar 129 aangeven. Hoek van Holland heeft het wel bij zonder hevig te verduren gekregen. In de Berghaven, bij de Hoek van de afhaalboot, was een stuk van de glooiing weggeslagen en een gat van enkele tientallen meters ontstaan. Ge tracht werd met zandzakken het ver der afbrokkelen tegen te gaan, maar dat lukte niet Heerlijk duurt het langst (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het theater waar Annie M. G. Schmidts musical „Heerlijk duurt het langst" in pre mière is gegaan en nu avond aan avond volle zalen trekt, het Nieuwe de La Mar Theater, is dinsdagmid- daa de eerste l.p. met vijftien melo dieën van deze musical uitgereikt. Uiteraard was het de autrice zelf die de eerste in ontvangst nam van Phono- gram-directeur Jack Haslingbuis. Zij deed dat even stralend als de grote ster uit de musical Conny Stuart. Ook de producers Piet Meerburg, Willy Hof man (John de Crane was afwezig) kre gen een plaat en vervolgens de andere solisten en het corps de ballet. Tijdens deze feestelijke gebeurtenis zei ck; heer Haslinghaus dat in ons land de musical en de grammofoonplaat onaf* scheidelijk zijn. „In dit verband mag van een huwelijk worden gesproken", zei hy. Hy wees op het doorslaand sue. ces van My Fair Lady (tot nu toe 70.000 l.p.'s) en van Irma la Doucc. Toch ren er ook teleurstellingen zoals: F as Air, Oliver en The Sound of Music. „Deze plaat vind ik geweldig" zei hü vooral omdat hij helemaal Nederlands is. Hij stelde vast dat in deze nieuwe musical het huwelijk slecht begint Cn goed af loopt, maar dat de musical zelf meteen een geweldig succes is geworden. Even na zes uur de stonm was toen op zyn hevigst, besloot de direc teur van het cargadoorsbedrijf van Hudig en Pieters de werkzaamheden aan de kade te stoppn. De situatie werd te gevaarlijk. Men liep de kans van de kade in het water te waaien. Voor de afdeling Hoek van Holland van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen betekende het weer een grote strpo. In verband met het eerste lustrum van de afdeling was er aan boord van de Koningin Wilhelmina een ontvangst georganiseerd, waaraan on der meer Tom Kelling medewerking zou verlenen. Maar nog voordat be kend was, dat de dagboot niet op tyd kon zijn, nam de directie van de „Zee land" het besluit de ontvangst af te gelasten. Zy achtte het niet verant woord ongeveer 450 mensen op de ka de en op he schip toe te laten. In verband met de hoge waterstand op de Maas rijn gisteren de eerste stuwen in de Maas, te Belfeld Sam- beek uilgenomen. Bij te verwachten aanhoudende was van het water uit België zal dit waarschijnlijk met nog meer stuwen gebeuren. De stand van het water beneden de stuw ie Borgharen bij Maastricht be droeg gistermiddag om 1.00 uur 42.93 meter, hetgeen een was betekent van 1.05 meter gedurende 24 uur. Man die kinderen ontweek kreeg nieuwe auto ROTTERDAM De heer J. H. U. Wijngaarden, die 27 oktober door een geslaagde uitwijkmanoeuvre met zijn auto het leven van twee kinderen rede heeft thans een nieuwe auto ten geschenke gekregen. Zijn oude auto was bij de manoeuvre verloren ge gaan. De heer Wyngaarden is van beroep vertegenwoordiger en werd door het ge mis van zijn auto ernstig gedupeerd in de uitoefening van zyn beroep. Hy was slechts w.a. verzekerd en kreeg zün auto niet vergoed. (Bü het uitwüken was hij onder een vrachtwagen geschoten, wur- door de bovenbouw van de auto werd afgesneden. De directeur van een in Ravenstein ge vestigde auto-industrie, tevens importeur van een buitenlands automerk, heeft de heer Wijngaarden een combi cadeau ge daan, met een jaar wegenbelasting, een jaar gratis onderhoud en een all-rlsk- verzekering. De aanbieding geschiedde ter gelegenheid van het feit, dat de 10.000-ste automobiel van het merk werd ingevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7