Geef ons blanke baby's cadeau Commentaar Verhelen: regering stuurde Vlamingen naar kampen Jjh een &an£e Ky> alles goed/ en 1 mier Nederlaag is terugkeer naar vroegere chaos Zambia wijst het Britse aanbod af Reorganisatie nationale front Front van de ,vijf' wankelt niet n i WOENSDAG 1 DECEMBER 196S TNE beslissing, of de Europese Eco- nomische Gemeenschap met of zonder Frankrijk zal worden voort gezet, behoeft voorlopig nog niet te worden genomen. De Vijf zoals de partners van Frankrijk in de EEG gemakshalve worden genoemd hebben gecon stateerd, dat Parijs nog niet defini tief heeft gereageerd op hun ver zoek, deel te nemen aan een gesprek over de crisis in de EEG. Vandaar dat zij dit verzoek hebben herhaald. De bedoeling is, dat de Franse regering niet alleen haar wensen te kennen geeft, doch ook zegt, hoe die (met inachtneming van het verdrag van Rome) verwezen lijkt kunnen worden. Men hoopt nu, dat de Gaulle zijn definitieve plannen bekend zal maken, ^ls hij bij de presidentsver kiezingen van zondag a.s. een nieuw mandaat heeft gekregen. Blijft de generaal zich in raadselen hullen, dan staan de Vijf voor een moeilijke beslissing. De eensgezind heid, die zij totdusver nog konden opbrengen, wordt dan zwaar op de proef gesteld. Zaterdag schreven wij al, dat de Franse president wellicht zal pro beren, Engeland en de Vijf tegen elkaar uit te spelen. Hij kan dat doen, door de Britten het EEG-lid- maatschap aan te bieden, in ruil voor steun in zijn verzet tegen het supranationale karakter van de EEG. Een dergelijk aanbod is voor de Britse regering de moeite van het overwegen waard. Aanvaarding er van zou de Vijf in nog groter moei lijkheden brengen. Maar zelfs al zouden zij veel water in hun supranationale wijn willen doen, is nog geenszins zeker, dat de Gaulle toelating van Engeland se rieus overweegt. Er is weer een Hammarskjoeld bij de Verenigde Naties. Het is Peder Hammar skjoeld, die als ontwapeningsdeskundige is verbonden aan de Zweedse delegatie bij de volkerenorganisatie. HU is een neef van de omgekomen secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld. Onderdompeling (3) In de bijbel leest men niet van een zuigelingendoop. Dopen is onderdom pelen, waaraan het geloof vooraf moet gaan. Onderdompelen is symbo liek: ondergaan in het graf en opstan ding tot een nieuw leven. Daarom gaat de wedergeboorte vooraf. Ik wijs op teksten als Marcus 1 vers 9 en 10, Matth. 3 vers 16 en 17, Marcus 16 vers 15 tot 20, Handelingen 8 vers 36 tot 40, Handelingen 19 vers 1 tot 7, Joh. 3 vers 3 tot 6. Jezus werd bij de doop ook toebereid tot het werk, waar Zijn Vader Hem toe geroepen had. Den Haag Th. G. de Groot Onderdompeling (4) Dopen veronderstelt niet iets meer water, zoals in een eerder schrijven werd gesteld, maar veel meer water. Waarom zouden we Gods voorschrif ten verachten? Het ontbreken van een warm klimaat kan door onze mo derne mogelijkheden (een groot, ver warmd doopvont in de kerk) worden ondervangen. De doop is het teken van afwassing van zonden, bekering, waarmee bewust geloof gepaard moet gaan. Den Haag H. Rol Onderdompeling (5) De bijbel is, wat het dopen betreft, duidelijk genoeg, dacht ik. Waarom dan ook niet toegepast? Jezus zelf werd ook door onderdompeling ge doopt. Verder is daar nog het zen dingsbevel met wat er bij behoort. Redenen te over voor ons, die Zijn volgelingen willen zijn, dit voorbeeld te volgen. Boskoop J. Keizer automonteurs, bollenkwekers, winkeliers... Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bfj de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4$ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten, y 0UJiai\\IUNIIUUUKIID] de spaarbank met volledige bankservice De Gaulle hekelt medekandidaten Nieuwe republiek heeft leidende figuur nodig PARIJS President De Gaulle heeft gisteren een felle aanval ge daan op zijn medekandidaten, die volgens hem voorvechters van de teruggang naar het verleden zijn. Het enige punt waarover zij het eens zijn is mijn heengaan, zo zei de president gisteren in een ver kiezingstoespraak voor de televisie. Mijn nederlaag zou een terugkeer naar de vroegere chaos zijn waarin Frankrijk zich eens tot zijn ongeluk heeft bevonden, aldus de president, die zei dat de nieuwe republiek nu en later een leidende figuur nodig heeft die ook in moeilijke dagen de verant woording durft te dragen en die aan geen partij vastzit. .,Vijf oppositiepartijen hebben intus sen de stemgeluiden van hun vijf kan didaten laten horen. U hebt hun deni grerende uitlatingen, hun vele belof ten kunnen vernemen. Het zijn de stemmen en de beloften van de oude partijen, die ondanks wat zij beweren, het verleden terug willen, zei de Gaulle. Over de politieke constellatie van Europa sprekende zei het Franse staatshoofd dat dit slechts een Europa PREMIER WILSON: Geen Duitse vinger aan atoomtrekker LONDEN Premier Wilson heeft gis teren in het parlement verklaard, dat „er geen sprake is van een Duitse vinger aan de atoomtrekker". Amerika houdt streng toezicht op de kernladingen in het NA- VO-arsenaal. Waarom niet direct een „first class" aansteker? SILVERMATCH FIRST CLASS der Vaderlanden kan zijn. Frankrijk wenst, dat de vereniging van Europa zich volgens billijke en redelijke voor waarden voltrekt. Hij zei voorts, dat Frankrijk overal de acties voor de vre de leidt, „in het bijzonder in Azië, waar aan waanzinnige oorlog aan de gang is". Zonder de VS met name te noemen zei De Gaulle, dat Frankrijk trouw aan zijn bondgenoten wil blij ven, doch zonder aan één van hen ondergeschikt te zijn met het risico in bepaalde omstandigheden automatisch meegesleept te worden in een conflict dat het niet wenst. Hij onderstreepte ten slotte de noodzaak van een eigen atoombewapening. De zaak Barka Arrestatie van generaal Oufkir gevraagd PARIJS De advocaten van Abdel Kader Ben Barka, een broer van de Marokkaanse oppositieleider Ben Bar ka, hebben gisteren de Franse rechter Zollinger verzocht internationale arres tatiebevelen uit te schrijven tegen ge neraal Mohammed Oufkir, de Marok kaanse minister van binnenlandse za ken en majoor Ahmed Dlimi, hoofd van de veiligheidspolitie. In een verklaring zeggen de advoca ten dat Oufkir en Dlimi een belang rijk aandeel hebben gehad in de be weerde ontvoering van oppositieleider Barka, die zoals gemeld 29 oktober voor het laatst in Parijs is gezien. Rechter Zollinger had al een dag- vaardiging naar generaal Oufkir gezon den om als getuige te worden gehoord. De generaal antwoordde hierop door de rechter uit te nodigen naar Marok ko te komen en hem in het openbaar te ondervragen, iets dat een Franse rechter krachtens de wet niet kan doen. Zuidafrikaanse staatssecretaris: JOHANNESBURG De Zuid afrikaanse staatssecretaris Mi- chiel Botha heeft op de blanke echtparen in het land een beroep gedaan, de vijfde verjaardag van de republiek volgend jaar te vie ren door een baby ter wereld te brengen. In een rede voor een blanke club zei hij: „U kunt het feest van de republiek niet beter vieren dan door een blank kind te geven aan dit prachtige land van ons. Ik zou alle blanke echtparen, die hiertoe in staat zijn, willen vragen een blank kind te schenken aan de republiek. Ons land heeft behoefte aan meer van ons (blanken). Onze bevol king kan slechts op twee manieren toe nemen: door immigratie en door ge boorte. Laten zij die kunnen ons op deze wijze helpen". De statistiek toont aan, dat er 427.000 blanke echtparen in Zuid-Afrika wo nen. Uit die huwelijken zijn in het afgelopen jaar slechts 69.000 kinderen geboren. De niet-blanke bevolking groeit veel sneller dan de blanke. LONDEN Continental Oil Company heeft haar eerste Noordzeeboring (op ongeveer zestig mijl ten noordoosten van Great Yarmouth) stopgezet. Vorige maand werd brandbaar gas aangeboord, maar..?je reserve bleek te klein om com merciële exploitatie mogelijk te maken. LONDEN Zambia heeft een Brits aanbod, een squadron straal vliegtuigen van de RAF te zenden afgewezen. Het deed dit op grond van de door Engeland daaraan ver bonden voorwaarden. In verband hiermede zijn de Britse plannen, het squadron spoedig te laten vertrekken, opg§§9hort Nog gister avond vertrok minjgjer VQ°r Gemene bestzaken Bottomlè^ CfiSr Loesaka, de hoofdstad van het aapRhödesia gren zende Zambia. Hij zal proberen, de ipasse te doorbreken. Zoals bekend omvatten de Britse voorwaarden het volgende: Een Zambia te zenden strijdmacht zou onder strikte Britse controle moeten staan; de troepen zouden niet bij de grens van Rhodesia gelegerd mogen worden; zij mogen uitsluitend aan de Zambiaanse kant van die grens ingezet worden. Men zou het nu vooral oneens zijn over de legering van de troepen. Waarschijnlijk eist president Kaoenda van Zambia, dat Britèé troepen even tueel ook bedoelde grens zullen pas seren om de hydro-electrische centrale op Rhodesisch grondgebied te be schermen. Premier Smith van Rhode sia heeft laten weten, dat er in een Minister Stewart sprak Gromiko MOSKOU De Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko heeft gisteren een eerste bepsreking gehad met zijn Britse ambtgenoot Stewart. Deze deelde Gromiko mee, dat zijn regering niet het communistische standpunt kan aanvaarden, dat de plannen voor een NAVO-kernmacht zullen moeten worden opgegeven alvo rens Oost en West tot een verdrag inzake het niet verspreiden van kern wapens kunnen komen. De besprekin gen worden vandaag en morgen voort gezet. Proces tegen Belgische SS-officier WENEN De voormalige Bel- gische SS-officier Robert Jan Verhelen heeft gisteren, de twee de dag van zijn proces, de Bel gische regering tijdens de oorlog beschuldigd van het arresteren van honderden Vlamingen, die volgens hem als vee naar Franse concentratiekampen werden overgebracht. De Vlamingen waren voor de Duitse inval bereid tegen de Duitsers te vech ten, maar voor de invasie al werden er honderden gearresteerd. Verhelen zei, dat de Belgische militaire recht bank, die hem in 1947 wegens collabo ratie met de Duitsers ter dood veroor deelde, dit uit wraak heeft gedaan. „Duizenden Vlaamse nationalisten zijn door deze rechtbanken onrecht vaardig veroordeeld", zei hij. Het was volgens hem niet juist dat slechts een J klein aantal Belgen tijdens de oorlog met de Du.tsers zouden hebben meege werkt. Na de oorlog bleken dit erj 600.000 te zijn; meer dan achtduizend Belgische vrijwilligers waren in de I Duitse strijdkrachten gesneuveld. De i Belgische verzetsstrijders hadden hon- j derden misdaden tegen onschuldige vrouwen en kinderen begaan, beweer de Verbelen. Het proces zal vandaag! worder voortgezet. I Sex appeal is niet de belangrijkste reden waar om zoveel Amerikaanse mannen hun grijze haren met een verflaagje bedek ken, aldus de psychiater dr. W. G. Elisasberg. Het maken van promotie en de angst van grijsharigen om hun baantje aan een jonger uitziende collega te verliezen doen hen I Een groep van zes twin tigjarigen vier man nen en twee vrouwen hebben onlangs een proef beëindigd van 120 uur zonder slaap, zo meldt het Tsjechische bureau CTK. Het doel van dit experiment is de invloed op de stofwisseling van slaaploosheid aan te to nen. Geconstateerd werd: toeneming van suiker in het bloed, verlies van vi taminen (b 1 en b 6) en tevens nam de vorming van witte bloedlichaam pjes toe. 1 Drie Poolse vissers heb ben gisteren in Denemar ken om politiek asiel ge vraagd. Twee van hen de den dit in Kopenhagen, waar hun schip beschut ting tegen de storm zocht: de derde droste van zijn schip in Frede- rikshaven. I Koningin Elizabeth van Engeland heeft de Ameri kaanse violist Yehudi Me- nuhin tot ridder in de orde van het Britse impe rium benoemd. Menuhin woont tegenwoordig in Engeland. De Duitse coureur Rudolf Kunz vestigde eind oktober op de zoutvlakte van Bonneville in Utah (V.S.) met zijn 50 cc-er een nieuw wereldrecord van 210 km per uur. Hij toonde zijn ma chientje gisteren op een pers conferentie in Amsterdam. PARUS Een kleurentelevisie programma van bijna een uur is gisteren van Moskou naar Parijs gerelaveerd via de Russische verbindingssatelliet Molnja 1. Het beeld was duidelijk en de kleuren realistisch. Het programma bestond uit een ballet voorstelling, een documentaire over Le ningrad en een modeshow. Het gebruikte systeem was het Franse Secam. De Russen werken mee aan de ontwikkeling hiervan. Engeland probeert Zambia tevreden te stellen uit vrees, dat het de hulp van Arabische of Afrikaanse troepen zal inroepen. Zoals bekend levert de centrale bij de Karibadam stroom voor de Zambiaanse koperindustrie. Erhard krijgt de steun van Strauss BONN Voorzitter Strauss van de Westduitse CSU heeft gisteren partij getrokken voor bondskanselier Erhard. Tijdens het debat wees Strauss op het feit dat Erhard de „va der" is van het Westduitse welvaarts- wonder. Hjj képrde zich tegen de „laster" waaraan West-Duitsland, vooral aan de kant van Rusland blootstaat. „Het wordt tijd dat de Bondsrepubliek als een normale natie wordt erkend en niet langer aan discriminatie wordt onderworpen", zei hij. De Sowjetunie tracht Duitsland te isoleren en te neu traliseren. De beschuldiging van revan- chisme verwierp hij. Zelfbeschikking voor de Westduitsers moet de basis zijn van de Duitse politiek en mag niet de prijs zijn van een akkoord tussen Oost en West, aldus Strauss, die zich verder uitsprak voor herstel voor de Nazi-misdaden en voor „een Euro pese opbouw waarin het vraagstuk van de Duitse hereniging gemakkelijk geregeld kan worden". Slachtoffers van Nazi's publiceren namen ex-SS'ers BONN Het verbond van slachtof fers van Nazi-vervolging heeft giste ren de namen gepubliceerd van 34 Westduitse rechters en openbare aanklagers, die volgens de bond SS-rechters of justitiële functionaris sen tijdens het Hitler-bewind zijn ge weest. De bond dringt aan op massale pro testen om de genoemden uit hun func ties te krijgen. In een brochure van de bond wordt een rechter in Ba den Württemberg ervan beschuldigd deelgenomen te hebben aan besprekin gen met Adolf Eichmann over de uitroeiing van Joden. „Het schijnt een ongeschreven wet te zijn, aldus de brochure, dat gewone concentra tie-kampbewakers berecht moeten worden, terwijl SS-advocaten gespaard moeten blijven en heimelijk offi ciële functies moeten krijgen". DJAKARTA President Soekarno heeft een groep deskundigen opgedra gen een wetsontwerp op te stellen tot reorganisatie van het nationale front, een federatie van politieke partijen en grote organisaties. Dit meldde gisteren het dagblad Pelopor. De groep staat onder leiding van derde vice-premier Saleh. Intussen wordt vernomen dat brigade-generaal Soetjipto is ontheven van zijn functie als coördinator voor Westirianzaken. Vorige week was de brigade-generaal al ontslagen als hoofd van afde ling-vijf op het operationele oppercom mando. De generaal zou thans een andere functie hebben gekregen. Aangenomen wordt dat hij militair attaché wordt. ZWO-subsidie voor prof. dr. J. Lever AMSTERDAM Prof. dr. J. Lever van de Vrije Universiteit heeft van de Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek een subsidie ontvangen om een onderzoek in te stellen naar de invloed van de omgevingsfactoren op de ei-productie van zoetwaterlongslakken. Het onderzoek wordt verricht door dra, W. J. van der Steen, die op deze studie hoopt te promoveren. Drs. Van der Steen is geïnteresseerd geraakt in de voortplanting van de long slakken. Ontdekt werd dat, hoewel alle mogelijke factoren als licht en voedsel constant gehouden werden, er een enor me variatie in de ei-productie waar te nemen viel. Prol Lever ried hem aan eens te gaan letten op de luchtdruk. Na een zorgvul dig onderzoek bleek drs. Van der Steen dat er een correlatie te vinden is tussen de totale verandering in de luchtdruk per dag en de vruchtbaarheid van de longslak. Uitgezocht wordt nu of de luchtdruk direct invloed heeft, of dat de ei-productie gestimuleerd of afgeremd wordt door een andere factor die direct met de luchtdruk samenhangt DEN HAAG In het schooljaar 1964/-65 waren er 1516 scholen en cursus sen bij het nijverheidsonderwijs met in totaal 515.000 leerlingen, een aantal dat 16.500 hoger is dan in het vorige school jaar. Het aantal jongens steeg met ruim 14.000 tot 289.000, het aantal meisjes met 2.200 tot 226,000. Nieuwe methoden bij ischias-onderzoek UTRECHT Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren de heer D. van der Most van Spijk tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift Ischi as, klinische en electromyografische aspecten. De heer Van der Most van Spijk heeft gedurende acht jaar vele patiënten die leden aan ischias electromyografisch onderzocht Electromyografie is een me thode van onderzoek waarbij met electro- nische apparatuur electrische verschijnse len in spieren worden geregistreerd. Zo is het mogelijk het al of niet in tact zi van bepaalde zenuwen vast te stellen. Voor het opsporen van zenuwletsels is deze methode van groot nut. In het proe schrift wordt aangetoond dat de electro myografie van grote betekenis is bij het onderzoek naar de oorzaken van ischi- CITROENBRANDEWIJN FOCKINK BRUSSEL De „vijf" hebben gisteren besloten er opnieuw bij Frankrijk op aan te dringen zijn plaats in de Europese gemeen schappen in te nemen. De perio dieke voorzitter van de E.E.G.- ministerraad, de Italiaan Colombo, is gemachtigd om daartoe contact op te nemen met Frankrijk. De mogelijkheid bestaat, dat dit kon- takt met minister Couve de Murville, zal kunnen plaatshebben op 8 decem ber te Rome, wanneer deze daar Frankrijk zal vertegenwoordigen bij de officiële sluiting van het concilie. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. L. de Block, toonde zich zeer tevreden over de wij ze waarop de Duitse Bondsrepubliek, Italië en de drie Beneluxlanden tot dit besluit zijn gekomen. „Het front van de vijf staat er nog en wankelt niet verklaarde hij na afloop van de besprekingen. Minder tevreden over de gang van zaken was de Nederlandse vice-voor- zitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mansholt. Gebelgd over het feit, dat de „vijf" de commissie niet betrok ken werd bij het bepalen van het standpunt verliet hij de besprekin gen. „Ik weiger mij nog langer zo te la ten behandelen", verklaarde hij bij het verlaten van het gebouw. Een woordvoerder van de Nederlandse de legatie deelde na het vertrek van Mansholt mee, dat er een misverstand in het spel moest zijn omdat de „be sprekingen nog niet waren begonnen". Later echter keurde prof. Hallste'n, voorzitter van de commissie, het resul taat van het zonder de commissie ge voerde overleg goed. De commissie heeft later haar goed keuring gehecht aan een nieuwe serio ontwikkelingsprojecten in geassocieer de Afrikaanse landen, waarmee in to taal 24 miljoen dollar gemoeid zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5