STORMSCHADE IN LEIDEN NOURILAX VLEET Vrouw door schutting gewond; jongen in sloot gewaaid; veel schade door schoorsteenbreuk Visserijnieuws bij de De heer Roest benoemd tot ridder O.N. Optimistische geluiden over de Rijnsburgse woningbouw NIEUWE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 Wé (Van onzer verslaggevers) LEIDEN Veertig maal is de brandweer de afgelopen nacht en gisteren uitgerust voor stormschadegevallen. Overal in de stad hebben mensen de schrik van hun leven gekregen toen veelal oude schoorstenen niet tegen het geweld van de orkaanwinden op konden. De grootste narigheid ver oorzaakte de wind in het op afbreken staande Pieter Huibertshofje aan de Stationsweg. Behalve dat hier twee schoorstenen finaal van de daken wer den geschoren, waarbij de vallende stenen grote schade aanrichtten, zitten er verscheidene gezinnen van meest oudere personen met grote water schade. Voorzover bekend is er slechts één gewonde, de 32-jarige mevrouw R. Milo-Riethoven van de Langegracht, die omstreeks zes uur gisteravond onder de 14 m lange en 2.70 m hoge omwaaiende schutting van de S.L.F. werd bedolven. Op haar hulpgeroep snelde personeel van het transport bedrijf Hogenes toe, dat haar bevrijdde. Met een hoofdwonde en rugklach ten is zjj in een ziekenhuis opgenomen. Om drie uur gistermiddag dach ten winkelchef G. J. Brussel (35) en verkoper J. C. van Goozen (18) bij de firma Cycle Import aan de Haarlemmerstraat dat het oude pand instortte. Met donderend ge raas kwam een ongeveer vier me ter hoge schoorsteen door twee glazen iichtkokers naar beneden. Door zich met een duik in de rich ting van de winkel op de vloer te werpen, werden zij niet geraakt door de massa stenen. Een grote vlam uit de radio kondigde kort sluiting aan. Er werd grote schade aangericht in t kantoorruimte. De heer Van Goozen die in de deuropening van het toilet stond, zag dat een groot brok schoorsteen de Om zes uur werden de bewoners aan de Witte Singel opgeschrikt toen een grote boom zich niet meer staande kon houden in de felle rukwinden. De boom werd volledig ontworteld. Brandweer en reinigingsdienst „ruim den de rommel op". Ook aan de Mors singel moest een dikke boom er aan geloven. Van huizen aan Beestenmarkt. Marnixstraat, Pasteurstraat en Fagel- straat verdwenen schoorstenen. Een groot aantal dakpannen zeilde op de storm weg. Dat daardoor niemand is getroffen, is mede te danken aan het feit dat er vrijwel niemand vrijwillig op straat was. Ook Zuid-West en Noord zijn er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Tal van (centrale) televisie-antennes toiletpot finaal aan gruzelementen beuk te. De wateroverlast is enorm. Aan de achterzijde van het pand zat de hoogbejaarde eigenaar van drukkerij Schreuder een kopje thee te drinken in zijn bovenwoning. Plotseling hóórde hij op de zolder een enorme klap. De kop van de schöorstèen was door het dak ge komen. Aan het Stationsplein werd een steiger van Van Eesteren tegen het in aanbouw zijnde flatgebouw van elf verdiepingen, finaal weggeblazen. Ook de rietmatten-pergola, bestemd om beschutting te bieden aan wachtende buspassagiers, koos het luchtruim. braken af. De heer A. A. M. la Rivière, Brahmslaan 7, vertelde ons: Gister avond om een uur of acht hoorden wij een geluid alsof er ergens een raam brak door de wind. Toen het plotseling heel erg begon te lekken in de huiskamer, wisten wij dat er op het dak iets loos moest zijn. De brandweer kwam tot de ontdekking dat een strook mastiek van ongeveer 6x4 meter was afgerukt, terwijl ook de dak-beschotplaten waren verdwe nen. Men is nog druk doende dit gat te stoppen'. IJMUIDEN De aanvoer aan de IJmuider Rijksvisafslag bedroeg in oktober van dit jaar 10.243.106 kilo tegen 9.139.037 kilo in dezelfde maand van 1964. De opbrengst steeg van f5.256.371,— tot f6.696.869,—. De aan voer van verse haring daalde van 3.603.114 kilo tot 2.912.270 küo. Dat had geen lagere opbrengst tot gevolg. Deze steeg zelfs en wel van f 1.224.116, tot f 1.556.568,De makreelaanvoer liep op van 417.885 kilo tot 726.837 kilo, de opbrengst van f221.703,— tot f323.775,—. De schelvisaanvoer steeg licht van 2.015.279 kilo tot 2.119.322 kilo. Daar de gemiddelde pry's per kilo iets opliep steeg de opbrengst van f 459.816,— tot f 543.845,—. en was onder de f 50,- niet te koop. De grote kabeljauw liet zich met een top- notering van f 226,- evenmin onbetuigd. De grote witte koolvis blies met een constiante notering van f 174,- eveneens een behoorlijk prijsdeuntje. De kabeljauwaanvoer ging omhoog van 513.625 kilo tot 775.130 kilo, de opbrengst van f 371.600 tot f 581.894. De koolvlsproduktie verdubbelde van 450.322 kilo tot 981.242 kilo. De opbrengst steeg verhoudingsgewijs minder door van f 229.557 op f 304.900 te komen Ook de wijtlngaanvoer kende een stijging: van 309.539 kilo tot 432.816 kilo. De opbrengst liep op van f 81.347 tot f 147.776. In de rondvissector ging het dus naar wens In oktober 1965 werd ook nog de verre visserij uitgeoefend. Dat blijkt uit de 198.333 kilo roodbaars die werd aange voerd met een opbrengst van f 113 935. In oktober 1964 verscheen deze vissoort niet op het appèl. De loggers en kotters ver schalkten minder schol. De aanvoer daal de van 1.062.502 kila tot 931.486 kilo. De opbrengst steeg echter van f 637.710 tot f 811.392. De tongaanvoer steeg behoor lijk van 253 241 kilo tot 691.569 kilo De prijs per kilo ging door de grote hoe veelheid slips omlaag, zodat de opbrengst slechts steeg van f 1.530.994 tot f 1.878.578. Al met al was het voor alle groepen van de aanvoerders een redelijke maand. Wat er was. Aan de IJmuider markt verschenen 9 vaartuigen. Zij namen een aanvoer van 5150 kisten vis voor hun rekening, waar van 1260 kisten schelvis. 310 kisten wij ting. 140 kisten gul en kabeljauw. 1940 kisten koolvis. 1240 kisten haring. 1740 kleine kisten haring. 10 kisten makreel, 240 kisten diversen. 10 kisten haai. 140 stuks stijve kabeljauw. Er was dus hele maal geen platvis Die zal voorlopig wel schaars blijven want door het slechte weer vertrok ook dinsdag geen enkel schip naar zee Nu zich een zekere schaarste begint af te tekenen, lopen de prijzen voor alle vissoorten op. De pennen die enige da gen geleden aan de goedkope kant wa ren. noteerden nu f 80.-. De kleinmiddel schelvis mocht er met een notering van f 67.- eveneens best zijn. De haring schommelde tussen de f 46.- en de f 27,- en de makreel tussen de f 54.- ei f 32.-. ook al prijzen die niets te we overlieten. J— Voor wijting bestond eveneens belang stelling Dit leverde een notering op van f 45.- tot f 16,-. Naar gul ging ook veel interesse uit met als hoogste notering f 77 - voor de grootste soort. Ook de kleine gul deelde in de gestegen vraag Vandaag aan de markt. Vandaag verscheen aan de IJmuider markt onder meer de KW 80 Dirk Marie met 500 kisten en 365 kleine kisten ha ring. Verder had zich gemeld de KW 41 Elisabeth Christina met 500 kisten en 600 kleine kisten haring. In Schevenbigen In Scheveningen werden aangevoerd 30 kisten schelvis, 50 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw, 150 kisten to- ters, 100 kleine kisten toters, 420 kisten haring en 300 kleine kisten haring. Frankrijk Blijkens een mededeling van de Mi nister van Openbare Werken zal Frank rijk zijn visserij grenzen verplaatsen tot 12 mijl. In 1966 zullen daartoe het par lement de nodige voorstellen bereiken. Noorwegen De uitvoer van visserijprodukten ont wikkelt zich in Noorwegen zeer gunstig. In 1964 was de waarde 1 millard kroon. In 1965 zal waarschijnlijk een waarde van 1.4 miljard kroon worden bereikt. Vooral export van haringmeel en diep gevroren visfilets is sterk gestegen. Groot Brittannië. In het voorjaar van 1964 werd voor de Far Oer een visserijgrens van kracht van 12 mijl. Britse vaartuigen mochten niet binnen die grens vissen en werden beroofd van belangrijke visgronden. Als tegenmaatregel tegen de eenzijdige wijzi ging limiteerde Groot-Brittannië de in voer van vis van de Far Oer. Per jaar zou de waarde niet meer mogen bedragen dan 850.000 pond De import moest bo vendien gelijkmatig zijn verdeeld over de vier kwartalen. Onlangs kwamen ver tegenwoordigers van beide gebieden bij elkaar om tot een verruiming van het importcontingent te geraken. Onlangs werd bekend, dat dit is gelukt. Voor de komende vijf jaar mag jaarlijks van de Far Oer vis ter waarde van een miljoen pond in Groot-Brittannië worden inge voerd. Boven in een betrekkelijk nieuw flatgebouw aan de Brahmslaan in Zuid-West heeft de familie La Rivière in totaal 15 potten en pannen neergezet om het bin nenstromende lekwater op te vangen. Een groot deel van het dak is door de stormwind ver wijderd. en pannen om het regenwater te ver zamelen. Vannacht zyn ze om het uur geleegd. Vier fietsen, neergezet voor het WSL-gebouw aan het Rapenburg, werden in het water geblazen. De politie dregde ze weer op. Nabij het Diaconessenhuis kwam de fietsende jongen Piet van Loenen Bewoners aan het Pieter Hui bertshofje zijn er beroerd aan toe wat de behuizing betreft. Schoorstenen afgewaaid, pan nen van het dak verdwenen, lek kages en doorwaterende binnen muren, die door gedeeltelijke afbraak als buitenmuren dienst doen. De bewoners in deze door <be gemeente aangekochte wo ningen zijn bijzonder verontrust. Hier brengen metselaars stenen naar het dak om de verdwenen schoorsteen te herstellen en dak pannen aan te brengen. met zijn fiets door een rukwind i de sloot terecht. De jongen bracht zichzelf op het droge. De politie haalde ook zijn fiets boven water. Dat gebeurde gistermiddag om kwart over vijf. Machinehandel Mahez meldft eer vredigend 1965, waarin die resultaten wel niet zullen achterblijven daar 'n aar kelijke omzetstijigüng de belangrijk hogere kosten kon ^oëd maken. In 1964 (1963) was de winst f 344.258 (342.985), het di vidend 22 -pot (22 pet plus 10 pot aandelen uit agio). Koningin Juliana heeft gisteren in de St. Jacobuskerk aan de Park straat de rouwdienst voor koningin Elizabeth van België bijgewoond. Bij de aankomst van koningin Juliana, die werd begeleid door de Belgische ambassadeur F. X. Baron van der Straten Waillet (rechts) wilde de krachtige wind er bijna met de koninklijke hoed van door- T er aardebestelling mej. G. Meerburg LEIDERDORP Groot was de be langstelling voor de rouwdienst gister middag in de Geref. kerk, voorafgaan de aan de teraardebestelling van mej. G. Meerburg. Onder de aanwezigen waren burgemeester en mevrouw Gal las, gemeentesecretaris C. Hobe, per soneel en leerlingen van de Willem de Zwijgerschool en ds. J. J. Dijk uit Zeist. Burgemeester Gallas herinnerde eraan dat hij in 1963 bij de uitreiking de gemeentemedaille had gezegd dat mej. Meerburg een breed spoor in de gemeente heeft getrokken. Zij heeft voor velen veel betekend en was een bescheiden markante per soonlijkheid. De heer T. v. Ingen Schenau, tweede voorzitter van het schoolbestuur, sprak woorden van dankbaarheid voor wat mej. Meerburg voor de school mocht zijn. Zij zag het als haar grootste op dracht te mogen getuigen van haar Heer. De heer A. Wissel, oud-hoofd van de lagere en ulo-school zei, dat ondanks dat zij geen gemakkelijk leven had, Meerburg altijd met vreugde haar werk verrichtte. De heer C. Meerburg, broer van de overledene, sprak woorden van dank voor de grote belangstelling. F. Minnema preekte naar aan leiding van Openbaring 19 vers 8 over ,Het feestkleed der heiligen". De dankbaarheid moet de overhand heb ben voor wat God ons in mej. Meer burg heeft gegeven. Na de rouwdienst werd mej. Meer burg op de begraafplaats aan de Hoog- madeseweg ter ruste gelegd. Goedkeuring voor de bouw gereformeerde kerk in Leiderdorp LEIDERDORP Vanmorgen Is de goedkeuring afgekomen voor de bouw een gereformeerde kerk in de geving van de Van Poelgeestlaan. Men hoopt nog vóór kerstmis de eerste paal in de grond te slaan. Spreekbeurt Valkenburg VALKENBURG Morgenavond oi acht uur spreekt ds. G- Vos uit Gouda i zaal De Vries voor de hervormd-geref. evangelisatie werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen Oud-politieman Harteveld met koninklijk goud onderscheiden LEIDEN Tijdens een bijeenkomst in de kantine van het Leidse politie bureau is vanochtend de sinds gisteren gepensioneerde adjudant van politie C. Bij afscheid van Rijn en Gouive Harteveld officieel gehuldigd. Commis saris J. Dreeuws maakte als hoogte punt van de bijeenkomst bekend, dat aan de scheidende adjudant de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is toegekend. Namens de staf van het politiekorps kreeg de heer Harteveld de kleine draagmedail- Ie aangeboden. De in 1905 te Amsterdam géboren C. Harteveld is op 1 mei 1930 in dienst van de Leidse politie getreden. Daar voor oefende hij een particulier beroep uit. In zyn ruim 35-jarige politieloop baan heeft de heer Harteveld alle ran gen van politieagent tweede klasse tot en met adjudant doorlopen. In zijn toespraak memoreerde com missaris Dreeuws nog even de periode, dat de adjudant bij de afdeling re cherche heeft gewerkt. Mede door zijn toedoen, aldus de commissaris, zijn twee beruchte inbraken (bij de Stich ting '40-'45 en het belastingkantoor) i tot klaarheid gebracht. Als belangrijkste eigenschap van de scheidende adjudant noemde de com missaris de kunst om iedereen vrien delijk te woord te staan. ,,U heeft al tijd de juiste houding gevonden tegen over uw minderen, uw meerderen en vooral het puibliek. Vooral voor de ver betering van de verhouding politie- pu'bliek heeft u bijzonder veel gedaan". Ook mevrouw Harteveld werd in de hulde betrokken. Zij kreeg een fraai boeket anjers aangeboden. In zyn dankwoord deelde de heer Harteveld mee er niet van te houden te worden bewierookt maar dat hij nu hij een maal de gouden medaille heeft gekre gen zich toch wel erg verguld voelt. ALPHEN In verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer Ph. J. G. Roest gistermiddag afscheid genomen als di recteur-hoofdredacteur van het dag blad Rijn en Gouwe. Bij deze gelegen heid werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, waarvan het ereteken hem werd opgespeld door burgemeester Bruins Slot. In een eerder gehouden intieme bij eenkomst werd namens de Ned. Dag blad Unie het woord gevoerd door de heer W. Pluijgers, directeur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Deze uitte veel lof voor persoon en werk van de heer Roest. De heer Pluijgers bood als tastbare bewijzen van waar dering de legpenning van de N.R.C., de verzamelde werken van Herman Heijermans en een enveloppe-met-in- houd aan. Bekwaam, Burgemeester Bruins Slot prees de heer Roest als een bekwaam journalist, die in de drieëndertig jaar dat hij in Alphen werkzaam was bij de driemaal per week verschijnende Rijnbode, na de oorlog De Schakel (later Rijn en RIJNSBURG Woensdag 8 de cember zal de raad de begroting 1966 behandelen. Zoals wij reeds eerder meldden bedraagt het tekort op deze begroting f202.774.90. Dit wordt voor een zeer groot deel veroorzaakt door het onderdeel .„sociale zorg en maat schappelijk werk", waarvan het nade lig saldo f 188.900.— hoger is dan vo rig jaar. Over enkele jaren zullen de hoge uitgaven voor sociale zorg en maatschappelijk werk worden verdis conteerd in de algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Uitvoerig belichten B. en W. de woningbouw. Het college laat een op timistisch geluid horen. In plan West kwam een complex van 50 woningen gereed, van een plan van 46 wonin gen kon reeds een gedeelte in gebruik worden genomen, en de bouw van 41 woningen vordert gestaag. Thans wordt een plan van nog eens 49 wo ningen voorbereid. B. en W. wijzen erop dat het bouw volume hiervoor werd verkregen doordat Warmond een bouwvolume voor 24 woningen beschikbaar stelde. Warmond stelde daarbij de voorwaar de dat zes woningen worden gereser veerd voor Warmondse woningzoe kenden. Naast deze woningwetwoningen in eveneens in plan West I_ van 18 premiewoningen de oplevering in het voorjaar van 1966 worden ver wacht. Langs de Johannes Poststraat verrijzen nog eens twaalf Bogaers- woningen. De mogelijkheid bestaat dat in de toekomst meer van deze wo ningen in Rijnsburg worden ge bouwd. Tal van gegadigden hebben zich hiervoor reeds opgegeven. B. en W. wijzen dan nog op ver dere bouwplannen voor de zgn. Poel. Omdat onderhandelingen met aan nemers over het opknappen van de gemeentewoningen in de Hofstraat/ Burchtstraat niet tot resultaat leid den, is een grondige verbetering van deze woningen in eigen beheer in uit voering genomen. Openbare werken De reconstructie van de Noordwy- kerweg kwam klaar, de nieuwe brug over het Oegstgeesterkanaal is voor een groot deel voltooid. Met de Jan Zwanenbrug is echter nog geen begin gemaakt; B. en W. vragen zich af waarom beide bruggen niet gelijktijdig werden gebouwd. Verbetering van Voorhouterweg en Vinkenweg is aan staande, terwyl de doorbraak Korte Vaart/Tulpenstraat eveneens op kor te termijn zal worden gerealiseerd. Het raadhuis zal vermoedelijk eind januari '66 in gebruik worden geno men. Voor het remiseterrein is een bestemmingsregeling vastgesteld; de aanvraag om bouwvergunning is in gediend. De grote moeilijkheid is ech ter het onbtreken van bouwvolume. Gouwe) belangrijk werk voor de ge meente deed. Overigens was spreker ook wel eens boos geworden om Roests pennevruchten, maar de bewondering voor het eigen geluid had het steeds gewonnen. Daarom kon de burgemeester toch oprecht zeggen, dat het hem speet dat de heer Roest heenging. Hij verwel komde voorts de opvolger van de heer Roest, de heer C. J. den Hartog, voor heen adjunct-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad. Namens het Algemeen Dagblad sprak hoofdredacteur A. C. W. van der Vet, die de heer Roest een journalist van de oude stempel noemde, die hoge ethische eisen stelde, maar toch ook een open oog had voor de nieuwe dingen en die met wijsheid benaderde. Hij bood een enveloppe-met-in- houd aan. Namens het voltallige personeel van het Alphense bureau voerde de procu ratiehouder J. J. Stalenburg het woord, en zei, dat men de heer Roest hoog heeft gewaardeerd om zijn correcte optreden en droge humor. Namens allen bood hij een Zaanse klok aan. De heer Den Hartog bracht de heer Roest dank voor de sportieve en pret tige wijze waarop hij hem heeft in geleid. De heer Den Hartog bracht de heer Roest dank voor de sportieve en prettige wijze waarop hij hem heeft ingeleid. De heer L. W. A. Bol, direc teur van de Dordtenaar, gewaagde eveneens van prettige contacten met de heer Roest. Hij schonk namens en kele andere bladen van de A.D.-groep een koffer. Receptie Om 4 uur volgde een drukbezochte algemene receptie. Behalve tal van personen uit de krantenwereld zagen we verscheidene burgemeesters uit de omgeving, de wethouders V. d. Berg, Dekker en Rogaar (loco-secretaris J. Constandse vergezelde de burgemees ter), hoofden van gemeentediensten, zakenmensen, vertegenwoordigers van de middenstandsorganisaties, van ver enigingen enz. De laatste groep die binnenkwam was die van dc carna valsvereniging „De Cascarieten". De heer Roest ontving ook in de persoon lijke sfeer tal van geschenken en bloemstukken. Er was voorts gelegen heid met de heer Den Hartog kennis te maken. Na deze middag volgt een meer in tiem afscheid met de naaste mede werkers. De heer Roest blijft in Al phen wonen. MEESTERWERKEN VAN Z TOT A Eén chr. lijst in Leiderdorp LEIDERDORP Onder leiding van voorzitter J. Planting hield de plaat selijke chr. hist, kiesvereniging in het dorpshuis een ledenvergadering. Uit voerig werd van gedachten gewisseld naar aanleiding van een van de A.R. kiesvereniging ontvangen uitnodiging omtrent het eventueel samengaan bij de eerstvolgende gemeenteraadsver kiezingen. Bij de vorige verkiezing waren deze besprekingen vastgelopen omdat men het niet eens kon worden over de zetelverdeling. Ook nu is men in principe bereid met de A.R. te spreken over een hech tere samenwerking. De beide fracties in de raad hebben elkaar gevonden en de fractievergaderingen zijn geza menlijk. Nu het bestuur van de C.H. j kiesvereniging het standpunt van de leden weet zal het contact opnemen met het A.R.-bestuur om in een open bespreking de hindernissen van de vorige keer uit de weg te ruimen. Leiderdorpse bridgeclub LEIDERDORP De stand van de pa rencompetitie van de Leiderdorpse bridgeclub luidt na de zestiende ronde: heren GerlichVan Leeuwen 1938 pnt; dames Van Gelder—De Jong 1935 pnt; heren PlasDe Vries 1912 pnt; heren JansPouw 1895 pnt; heren Van der Bijl Zwanenburg 1824 pnt; heren Tijssen De Winter 1798 pnt; echtpaar Van der Pool 1790 pnt; echtpaar Danz 1770 pnt; mevrouw Zwartsheer Karstens 1761 pnt; dames JansVan Zonneveld 1760 pnt; echtpaar Van Klaveren jr 1738 pnt; heren LoofWitkamp 1736 pnt; heren Veldhuyzen—Van Vliet 1718 pnt; echt paar Schutte 1716 pnt: echtpaar Van der Velden 1706 pnt; heren De KoningVan Zonneveld 1579 pnt; dames Van der Bijl Zwanenburg 1532 pnt; dames Hooger- vorstZandbergen 1524 pnt: echtpaar Verduyn 1501 pnt; echtpaar Stokhuyzen 1427 pnt. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donderdag hoog water 9.54 en 22.30 uur; laag wa- er 5.11 en 17.42 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 4