Weekagenda Theater speelde eenacters van Edward Albee ,9) Chronisch zieke bejaarden krijgen centrum in Leiden voor f3,25 miljoen FOTO GESCHENKEN Burgerlijke stand Leiden Agenda voor de Leidse raad Drs. J. S. Krom hoofd afdeling personeel ledereen is enthousiast Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 DECEMBER 1963 Woensdag Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond- Remonstr. kerk, Hoogl. Kerkgracht 34, 8u.: Leidse Commissie Intern. Sa menwerking, prof. dr. P. J. K. Kap- teyn over „Wegen naar vrede". Waaggebouw, 10 tot 9 uur: Sinter- klaasmarkt Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Centrum met „Lief zijn voor Sloane". Scheveningen: Kurzaal, 8.15 u. Re sidentie-Orkest, met violiste. Donderdag Gehoorzaal, 8 u.: Erna Spoorenberg sopraan en Géza Frid piano, voor Kunstkring Voor Allen. Waaggebouw, 10 tot 9 .uur: Sinter- klaasmarkt Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Dylan Tho- Den Haag: Diligentia, 8.15 u.: Or kestver. Euterpe. Vrijdag Zaal Koningskerk, Leiden-Noord, 7.30 tot 10 u.: ruilclub voor verzamelaars. Academiegebouw, 4 uur: inauguratie prof. mr. G. Duisterwinkel. Waaggebouw, 10 tot 9 uur: Sinter- klaasmarkt. Den Haag: Diligentia, 1 en 8 u.: Little Opera Theatre met „Amahl and the Night Visitors". Zaterdag Hoogl. Kerkgracht 44, 8 u.: jonge- rensoc., rijmavond. Oude Vest 13, 8 u.: C. J. V. De Valk, Sinterklaas-avond. Waaggebouw, 10 tot 4.30 uur: Sinter- klaasmarkt. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Glazen speel goed". Welke apotheek? Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tele-, loon 20136. Films Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): De nacht der duizend angsten (18 jaar) Lido (2.30 en 8 uur): My fair Lady (alle leeftijden) Luxor (2-30. 7 en 9.15 uur): Le bon- heur (18 jaar). Woensdag: A summer ho liday a.l. Rex (2.30. 7.15 en 9.15): Dodenval der commando's (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Gisteren, vandaag en morgen (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): I tabu (18 jaar). Films van donderdag af Camera (2.30, 7 en 9.15 uur): Sergeant 3 (14 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): My fair lady (alle leeftijden). Luxor (2.30 en 8 uur): De tijgerka* (14 jaar), woensdag (2.30, 7 en 9.15 uur): Vrouwen verdwijnen (18 jaar) Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De avontu rier aan de Goudkust (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 915 uur): Gisteren, vandaag en morgen (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): I tabu (18 jaar). Op Sinterklaasdag geen avondvoorstel lingen, behalve in Camera, Rex en Tria- Tentoonstellingen Taveerde Tasterin, Beestenmarkt 14: schilderijen van Bern Laeck (4.3012 u„ tot 5 december). Rapenburg 10: tentoonstelling werken van Henk Overduin (10- -12 en 24 u.), zaterdags gehele dag, tot en met 31 de cember. De Lakenhal: tentoonstelling werk van leden van de Ned kring van Tekenaars (van 13 iov.13 december). Sportstichting naar de Stationsweg LEIDEN Nu de Kamer van Koop- Handel een nieuw eigen onderdak heeft en dus geen gebruik meer maakt van het pand Stationsweg 32, stellen B en W de raad voor in dit pand de Sportstichting en de Gemeentelijke inspectie van het onderwijs te huis vesten. De hierdoor in het stadhuis vrijkomende ruimte zal dan eniger mate kunnen voorzien in het be staande ernstige ruimtetekort. Voor verbouwing van het pand aan de Sta tionsweg zal f 40.900 nodig zijn. LEIDEN In de serie van drie toneelvoorstellingen van K. en O. in samenwerking met het L.A.K. werd gisteravond door de toneelgroep „Thea ter" een opvoering gegeven van twee éénacters van de Amerikaanse schrijver Edward Albee. Men krijgt niet zo heel gemakkelijk houvast aan het werk van deze schrijver. Het speelt zich, zoals ,flet verhaal van de dierentuin", af in de schemering van realiteit en irrealiteit. schudt hem wakker met zijn soms dwaas en potsierlijk aandoende ver halen, die toch weerklank vinden bij Peter. Hij wordt onrustig. Dan wordt Jerry soms de verpersoonlijking van Peter's gedachten. Het gaat er Albee om de mensen rkker te schudden, te breken met het compromis en hun te leren inzien dat gevestigde waarheden soms holle leuzen blijken. Wat is een woord? Ieder vult het met eigen begrippen en zo ontstaat spraakverwarring. Een oplossing geeft hij niet. Dat is gevaar lijk. De mens moet niet in een lucht ledig komen. Vermeende zekerheden wegbreken is best maar niet de ab solute twijfel propageren dat is een soort misdaad. Groot succes voor Jules en Hans Croiset Jerry, een alleenstaand en alleenle vend mens, ontmoet Peter. Zeer ge slaagd in het leven, tevreden, hij heeft „een middenstands gezicht". Jerry LEIDEN Waarschijnlijk kan nog dit jaar worden begonnen met de stichting van een centrum voor chronisch zieke en invalide bejaarden in het Elisabethshof en Het Hof van Zessen aan de Oude Vest. Het ressorteert onder de „Stichting tot behartiging van de belangen van mindervalide en de verzorging van behoevende bejaarden". Binnenkort wordt dc rijks- goedkeuring verwacht. De totale kosten, met inbegrip van de aankoop- kosten, worden geraamd op f 3,25 miljoen. Na aftrek van subsidies van rijk en provincie resteert f 2,7 miljoen. Sinterklaasfeest jonge wandelaars LEIDEN De Leidse wandelsport verenigingen „Willen is Kunnen" en ,.De Stalen Band" (onderafdeling van de personeelsvereniging „D.S.B.") vierden gisteravond in de kantine van de ,.N.E M." gezamenlijk een Sint Ni- colaasfeest voor de leden van hun jeugdafdelingen. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden was de opkomst groot; ruim 70 wandelsport liefhebbers. Sinterklaas moest verstek laten gaan: hij liet zich vertegenwoor digen door één van zijn knechten. Na dat de feestgangertjes zich ruim twee uur hadden vermaakt met diverse spelletjes, keerden allen met een zak vol lekkernijen huiswaarts. Jongens en meisjes van 8 tot en met 15 jaar, die zich tot de wandelsport voelen aangetrokken kunnen zich als lid van een van de bovenvermelde verenigingen aanmelden bij de heren J. Jansen, Hoflaan 325 (D.S.B.) en C. Verstraten, Maresingel 47 (WIK). Bel St-NICOLAAS Leiden 20308 DE SINT bezorgt het U. Speciale SL Nicolaas verpakking cadeau-folder ligt voor U klaar. Apothekersdijk 27 Leiden LEIDEN Geboren: Mirjam, d v. L Schalks en P de Koster; Robert, z v: I J P Schalker en J P van Voorthuijzen; Jannetje A, d v: J P: ins en J A Duijndam: Eduard G, z v: H J van de Weerthof en H A van Weizen; Dirk J. z v T J Out en A B M Kroon; Johanna M. d v: J A A J Sweekhorsi en E M Korsuize; Eddy, z v: B Devilee en M M J C Planken; Gerrit, z v: G van Nieuwpoort en P C van der Voet; Bartholomeus. z v: J Viele en W Guldemeester; Baroara J, d v: S Dijkstra en A Meinsma; Samir, d v: A J Jawad en J Jabaaü. Chris tian E, z v. J J M Egberts en I M Walther; Natasja M, d v: D Cabell en C M Bakker Schut. Overleden: A J Griffioen, 69 jaar, man; H van Harten, 84 jaar, wed van P van Leeuwen; A Schaap, 59 Jaar, man; P van der Bent, 59 jaar, man; N T van der Veldt, 41 jaar, man; W F Someling, 94 jaar, man; A Taffijn, 62 jaar, wed van P Neute boom; G Schenk, 65 jaar, man; J P van der Bom, 17 jaar, zoon; A T van Scooten, 94 jaar, man; J M Adam, 80 jaar, wed van D Blans- jaar; A Ciere, 76 jaar, man. interaad. De agenda i van twee raadsleden tot eatieraad; benoeming lid c lcht gemeentelijke bedrljfs- technische schi Lusthoflaan; inrichting speel- (deling Pl« isch luwing openbare b.l.o school aan Pieterskerkhof; oprichten een gemeentelijke avondschool voor t in beheer en exploitatie geven van zwembad De Vliet aan Sportstichting: aanschaf trans porteur voor Cltograf-installatle; aankoop percelen Waardgracht 110 en 112 en Ooster kerkstraat 10; verkoop perceel grond aar Hoge Rijndijk, verhuur gebouwencomplex iderhoud en beheer van wandel en verbeteren verharding Kosterweg, alsmede stichting i voorzieningen ai hulsvesting Spot eentelljke onderwljsinspec- ■•eg 32 overdragen aan stichting tot behartiging van de belangen van minder- vallden en verzorging behoevende bejaar den van het Elisabethhof en het Hof voor Zessen, alsmede financiering van verbou- wings- en inrichtingskosten; verhoging sub sidie in de exploitatiekosten van bejaar densociëteiten; motie van de heer Somme- ling inzake uitgifte van gemeentegronden. Leidse avond-ulo gemeentelijk LEIDEN Toen een jaar geleden de begroting voor dit jaar werd be handeld, zegden B en W de raad toe de mogelijkheid te onderzoeken de neutrale Leidse avond-uloschool om te zetten in een gemeentelijke avond school voor ulo en gelijktijdig de Leidse rk avonduloschool te gaan sub sidiëren. B en W hebben thans de raad voor stellen doen toekomen, die er op neer komen, dat de neutrale school inder daad een gemeentelijke wordt terwijl de rooms-katholieke subsidie krijgt, van f 175 tot f 200 per jaar. B en W Beide scholen tobben met fmanciëile moeilijkheden ondanks een schoolgeld vinden dit te hoog en willen er f 125 van maken, te meer daar de leerlingen zelf nog hun boeken en reiskosten moeten betalen. Beide scholen tellen ongeveer 100 leerlingen. In de toekomst zullen ge meentebesturen „van buiten" ko mende leerlingen een bijdrage moeten gaan verlenen. DEN IIAAG Uit gegevens Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het percentage onbevoegd gegeven lessen bü het vhmo op 16 september 1965 (23,3) wel lager was dan In 1964 (23.8) maar dat de daling in het laatste jaar minder was dan ln het jaar daarvoor (1963: 25%). Het stuk werd door Jules en Hans Croiset magnifiek gespeeld. Het is eigenlijk een grote monoloog voor Jerry (Jules Croiset). Hij deed dit bewonderenswaardig. Een staaltje van bijna volmaakte harmonie tussen to neelspelen en voordracht. De reacties van Hans Croiset op de tekst konden door ieder worden meebeleefd. Men zag hem innerlijk veranderen. Prach tig raas dat. Ook in ,.De dood van Bes sie Smith" had Hans Croiset als de dokter een groot aandeel. Dit stuk houdt zich bezig met het negenprobleem in het Zuiden en ook hier weer Albee's strijd tegen de schijn. Hij doet dit fel en hartstochtelijk. Het klemt te meer omdat hij het stuk voor een groot gedeelte laat spelen in een ziekenhuis voor blanken, waar onder geen voorwaarde negers mogen ko- mèn, ook al is er een ongeluk gebeurd. Dit stuk propageert geen oplossing maar loopt dood in de machteloosheid, de onmacht, die ook voortkomt uit de leiding van mensen, die zo innerlijk verscheurd zijn dat ze geen macht meer hebben. In dit stuk wordt dit gesymboliseerd in de verpleegster. Een rol die, wel erg hard, maar toch heel suggestief gespeeld werd door, naar we menen Mia Goossens. Na beide stukken kregen de speel sters en spelers een zeer verdiend langdurig applaus. A.. C. Bouwman. In Rotterdam: (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM Drs. J. S. Krom, chef der afdeling sociale- en perso neelszaken ter gemeentesecretarie van Leiden, is per 1 februari be noemd tot hoofd der afdeling alge mene personeelszaken ter gemeente secretarie van Rotterdam. De heer Krom zal dr. A. A. Aalders opvolgen die binnenkort met pensioen gaat. Drs. Krom wordt aangesteld in de rang van hoofdadministrateur B. In 1951 ver liet hij de gouvernementsdienst in Indo nesië en werd chef van het kabinet der directie van de Javasche Bank. In 1958 repatrieerde de heer Krom. waarna hij waarnemend chef werd van de secretarie- afdeling sociale- en personeelszaken te Leiden. In 1961 werd hij chef van deze afdeling. Sint is in het land en de kinderen kijken hun ogen uit als zij zien wat hij heeft meegebracht: de etalages bevatten ook zoveel moois. Fietser brak been LEIDEN Een 52jarige Leide fietser stak gistermiddag tegen half zes onvoor zichtig de Haarlemmerweg over nabij het viaduct. Hij werd gegrepen door een auto en liep een linker beenfractuur en snijwonden op Meer subsidie voor bejaarden werk LEIDEN B en W stelten de raad voor de subsidies voor bejaairdenso- ciëteiten te verhogen van f 200 per paar per wekelijkse sociëteitsmiddag te verhogen tot f 300. Tot 5 december ontvangt U dubbele MIDZA zegels Meer dan ooit koopt U nu in MIDZA-zaken. kunde: de heer J N Haasbroek (Leiden); doet. ex. scheikunde: de heren P van den Burg (Lelden), G Wolters (Leiden), R Kap- tein, cum laude (Lelden). Th K H Bolt (Lei- (Leiden) mej. G A van Woudenberg (Lel den); idem A'; de heren R Booy (Lelden), A P M Meyknecht (Leiden), W H Kraan (Lei den), mej. H M Thomas (Lelden); idem F: mej. MCA van Relsen (Sassenhelm); idem Steggerda (Leiden), G t (Lelden); doet. net werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, over onze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIOEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd.' 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden DEN HAAG: Elke dinsdag en vrijdagavond in café-res taurant „Paviljoen", Rijswijk- seplein 39. LEIDEN: Elke donderdag avond in het N.Z.H.-haltekan toor, Stationsplein. Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE A. B. Breebaart overleden OEGSTGEEST Op 76-jarige leeftijd is overleden de heer A. B. Breebaart. die onder meer Jarenlang lid is geweest van de commissie voor de uitdeling haring en wittebrood op 3 ktober. Alleen dit jaar moest hij met het oog op zijn gezondheidstoestand bij de uitde ling verstek laten gaan. Uit erkentelijk heid voor zijn vele verdiensten bood het bestuur van de 3-October-Vereeniging hem toen de bronzen erepenning van de vereniging aan. De begrafenis heeft plaats morgen middag bij het Groene kerkje, na een rouwdienst in deze kerk, die om hali rie begint. Lezers schrijven: Gesarde mensen Met verontwaardiging heb ik het artikel „Leidenaars sarden bejaard echt paar" gelezen. Mag dat nu allemaal zo maar? De rechter moest er aan te pas komen, maar je leest nooit van het op leggen van boetes aan deze lieden. Die gesarde 76-jarige man kon zich niet langer beheersen, gaf een jongen een schop en de buurt haastte zich de oude man voor de rechter te slepen. De man kreeg wel een boete, zijn vrouw heeft er een hartaandoening van overgehouden. De buurtbewoners gingen echter vrijuit. Zij moesten eigenlijk een zeer grote boete krijgen. Die oude men sen hebben al genoeg verdriet gehad. Dat is mijn mening. Ik ben benieuwd of ook andere abonnees er zo over den- Een lexer in Voorschoten Vrijuit dialect op school WINTERSWIJK Uit het onderwij zend personeel is een werkgroep ge vormd, die met medewerking van het Nedersaksisch Instituut te Groningen een leergang vvoor dialect zal voor bereiden. Het ligt in de bedoeling leerlingen in de eerste klas van de lagere school vrijuit hun dialect te laten spreken om zodoende de taalmoeilijkheden voor dialect sprekende kinderen op te van gen. Het dialect wordt hierdoor dienst baar gemaakt aan het taalonderwijs; de overgang naar het Nederlands ver loopt wellicht geleidelijker. In de hogere klassen wil men de leerlingen dan weer bewuster met het dialect in aanraking brengen. AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor de examens; kand. geschiedenis: mej ACE Broeze en de heer J M M Ubaghs (Amsterdam); doet. geschiedenis: de heer M i M Slewe (Am sterdam). Forensenweg Den Haag-Leiden op tekeningklaar DEN HAAG De plantekening voor de aanleg van de weg Den HaagLeiden (bewesten de spoorbaan) zijn praktisch gereed gekomen, zo delen Ged. Staten de Prov Staten mee. Over de constructie van de tunnel onder de spoorbaan en de langs de westzijde daarvan aan te leggen provinciale weg ten behoeve van de kruising met rijwielpad 9 bij het landgoed Ter Horst is met de N.V. Ne derlandse Spoorwegen overeenstemming bereikt. Deze bereidt de uitvoering voor van het door haar te maken gedeelte. Voor het verkrijgen van een zarvdput voor de aanleg van deze weg zijn onder handelingen gaande en zijn grond- en zandmonsters onderzocht. Leidsclie Bond Huis- en Grondeigenaren gisteravond bijeen LEIDEN De Leidsche Bond ven Huis- en Grondeigenaren heeft gister avond in De Doelen een geanimeerde jaarvergadering gehouden. Voorzitter J. van Iterson drukte zijn spijt uit over het huurbeleid. Zijn de huren' van woningen van vóór 1940 inmiddels twee-en-een-<half maal zo hoog, de kosten voor levensonderhoud zijn ver viervoudigd en de bouwprijzen liggen zevenmaal zo hoog, zo stelde hij. Daar om is het teleurstellend, dat woningen van voor 1921 met een lage huunbasis niet voor huurverhoging in aanmer king komen. Is het ministeriële beleid niet op wekkend, de gemeente Leiden ver zwaarde onze lastan door verhoging van de straat- en rioollbelasting. Hier over zond de bond een schrijven aao de gemeenteraad. Secretaris P. ten Broek er» penning meester B. Bakels brachten verslag uit. Een nadelig saldo was nog geen aanleiding, meende men de contributie ie verhogen. Er deden zich geen wij zigingen voor in het bestuur. heeft bet. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 Altijd voordelig Maandag de gehele dag eesloten. Prijzenavond D.E.V. LEIDEN De Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden" kwam gisteravond in het gebouw voor Chr. Belangen bijeen. Traditiegetrouw stond deze november - vergadering grotendeels in het teken van de uitreiking van prijzen. Uitslag onderlinge chrysanten- kweekwedstrijd: 1 F. H. Nederberger (wisselplaquette); 2 J. H. Smit; 3 J. H. Goossens; 4 A. Roozendaal; 5 J. Ouwer- kerk; 6 D. van Bommel. Voor het puntenstelsel kwam de jury tot de navolgende honorering: 1 M. den Hartog, 2 E de Prie. De heer P. C. de Haas sprak over recreatie, in het bijzonder over het volkstuinwerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3