Nieuwe Leidse Courant Loonsverhoging: 6 a 7 procent Lancering Franse satelliet geslaagd Oo/c vakbeweging aanvaardde arbitrage van overheid Onderhandelingen zijn „vrij" per bedrijfstak Regering gaat praten met zelfstandigen Textiel en confectie: 8 procent in 1966 im y i Moeilijkste punt in Stichting: Eis van vakbeweging f 125 minimumloon Commentaren weerbericht Mi Niki kan veel, maar.. Directeur: f. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD .SteMtvastigh ie gkablava» «nija Hort Hl teghenjpoeH" Zaterdag 27 november 1965, 46ste Jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven Steenstraat 37 Postbus 76 Botlekbrug in Rotterdam krijgt derde rijbaan ROTTERDAM B. en W. van Rotter dam hebben de raad voorgesteld een derde rijstrook op de Botlekbrug aan te leggen en wel op het spoorwegdeel van de brug. Het is de bedoeling deze rij strook tijdens de spitsuren voor het ver- keer open te stellen. Het treinverkeer I zal dan stil liggen. De NS heeft zich met dit voorstel ak- koord verklaard, mits als spitsuren wordt aangehouden: van zes uur tot half zeven 's ochtends en vier uur tot half zeven 's avonds. De regering en de Stich ting van de Arbeid heb ben gisteravond in Voorburg weer gespro ken over de lonen. De volgende ministers ga ven acte de presence, v.l.n.r.: Bogaers, Bies heuvel, Veldkamp, Den Uyl en Smallenbroek. Kamermuziek over „odeklonje" Hard dringen op obligatiemarkt Radio en tv tijdens weekeinde pagina Kunststof Kunststoffen doen won deren. Dat is de erva ring van het Zwjjn- drechtse bedrijf Bolidt. als enige in ons land gespecialiseerd in het aanbrengen van kunst stoffen. Op de eerste pagina van ons Zon dagsblad staat een re portage over deze on- /-r derneming, die voor de pOgllKl l moeilijkste opdrachten een panklare oplossing heeft. Nederland komt met zijn huisvuil in de maag 17.7 7 te zitten. In ons zon- tii tliergolven dagsblad het verhaal (Van onze sociaal-economische redactie) VOORBURG De regering heeft gisteravond tijdens het voortgezette overleg met de Stichting van de Arbeid de loonpolitieke knoop doorgehakt nadat de vakbeweging, in navolging van wat de werkgevers bjj het vorige overleg reeds deden, had verklaard zich bü een arbitrage uitspraak van de overheid te zullen neerleggen. Na een hele avond van intensief beraad, waaraan vijf ministers deelnamen, werd tegen middernacht bekend ge- maakt dat de vrijere loonvorming zich volgend jaar langs de volgende lij- 1 zal moeten bewegen: (Van onze soc.-econ. redactie) VOORBURG Tijdens het gister avond gevoerde overleg tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid hebben de vertegenwoordigers van de landbouw en de middenstand ge vraagd een afzonderlijk gesprek met de overheid te mogen hebben over de positie van de zelfstandige onder nemers in deze sectoren. Nagegaan zou dan moeten worden wat gedaan kan worden om deze positie te ver beteren. De regering heeft in dit gesprek toe gestemd. Afgesproken werd dat het be raad van haar zijde o.m. zal worden bij gewoond door de ministers van econo mische zaken, landbouw en sociale zaken. Bij dit gesprek zal ongetwijfeld ook het prijsbeleid ter tafel komen, zo werd ons gezegd. Overigens verklaarde de minister van economische zaken, drs Den Uyl, gisteravond na afloop van het loonover- leg dat er voorhands geen aanleiding is voor het voeren van een ander prijsbe leid. Het liberale Tweede-Kamerlid Portheine wijdde gevoelvolle woorden aan de parfumerie-noden van de .kleine" vrouw. Kamermuziek op pagina 7 onthult hierover meer. Theologische faculteiten in nieuwe behuizing pagina Kenmerk Gezamenlijk kerken in Drachten? Neen pagina Kenmerk ,lk wil deze penalty nemen maar onder één voorwaarde - jullie mogen me niet omhelzen als hij zit. 1. Op centraal niveau zullen geen loonafspraken meer worden ge maakt. De onderhandelingen zul len zich „vrij" per bedrijfstak vol trekken. Wél zal in de Stichting van de Arbeid onderhandeld wor den over een vijftal loonpolitieke elementen, t.w. de vaststelling van het minimumloon, verdere arbeidstijdverkorting, Vakantie verlenging, loonindexering en ge lijke beloning voor mannen en vrouwen. Het (reeds begonnen) overleg daarover zal volgende week woensdag worden voortge- De Stichting van de Arbeid zal geen collectieve arbeidsovereen komsten meer goed- of afkeuren; De regering zal de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor loonvorming dragen en ingrijpen, Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Onmiddellijk nadat de Stichting van de Arbeid en de rege ring hebben duidelijk gemaakt, dat ze ven procent loonkostenstijging voor 1966 een maximum is, hebben de werk nemersbonden in de textiel- en kle dingbedrijven hun eis bij de werkge vers op tafel gelegd van acht procent loonkostenstijging in 1966. Bovendien moet dan nog een (zwart) Deuren op slot en machines weigerden Ping An ontving bergingsploeg „ongastvrij" TER HEYDE Vannacht tussen half twaalf en kwart voor een is het een bergingsploeg van de bergings maatschappij Van der Tak uit Rotter dam gelukt aan boord te komen van het bij Ter Hcyde gestrande vracht schip Ping An. Langs een touwladder klommen de mannen omhoog. Op het dek aangekomen ontdekten zij tot hun ontsteltenis, dat alle deuren en luiken op slot waren. Bovendien waren de tnachinisten van het schip niet meege komen, zodat pogingen om de machi nes van het schip in werking te stel len moesten worden opgegeven. De mannen van de bergingsmaat schappij hebben' vannacht op het dek de wacht gehouden; de politiebewa king kon worden opgeheven. Gister morgen zijn reeds drie mannen gekleed Sn duikerpakken aan boord geweest. Bij de Ping An lag toen ook het ber gingsvaartuig de Dolfijn. Door de haixle wind gelukte het echter toen hiet bergingsankers vast te zetten. Ondanks het late uur waren er nog al wat belangstellenden aangelokt door de schijnwerpers van een opnameploeg van de Britse televisie. Vanmorgen om elf uur zouden de machinisten aan boord komen om te proberen de ma chines op gang te brengen, dit zou de bergingswerkzaamheden aanzienlijk vereenvoudigen. deel van de lonen gewit worden, aldus de bonden. De basis-uurlonen zouden daartoe nog extra twintig cent omhoog moeten in de textielindustrie en tien cent voor de con fectiebedrijven. Zouden zich in de nabije toekomst aan-, zienlijke prijsverhogingen voordoen, dan houden de bonden zich ook het recht voor nog tussentijds met extra looneisen te komen ter compensatie van deze prijs verhogingen. Op al deze voorwaarden is men bereid een meerjarig contract af te sluiten voor bijvoorbeeld drie jaar. In het nieuwe con. tract zou dan ook opgenomen kunnen worden een verwerking van de huur- compensaties in de basis-uurlonen, op trekking van de vrouwenionen tot 100 procent, meer ziekengeld, verkorting van werktijd, meer vakantietoeslag, vermin dering van het aantal gemeentenklassen en betere regelingen bij fusies of sluiting van bedrijven. Met verkorting van de werktijden voor de textielindustrie willen de bonden voorlopig nog wel wachten, maar voor de confectiebedrijven heeft deze zaak naar hun mening grote haast. PARIJS Frankrijk heeft gister middag zijn eerste satelliet gelan ceerd en zich daarmee verzekerd van de derde plaats in de ruimte race, achter Rusland en de VS. De kunstmaan de A-l, werd van de basis Hamagguir in de Sahara om hoog gebracht door een drietraps Diamant-raket. De satelliet, die 42 kilo weegt en de vorm heeft van een tonnetje, is in een baan om de aarde gekomen en wordt op haar weg gevolgd door diverse Franse grondstations. Hoofddoel van de lance ring was het beproeven van de (geheel in Frankrijk gemaakte Diamant-raket). Aan boord van de satelliet bevinden zich een arsenaal van instrumenten en een zender. De batterijen kunnen twee weken lang stroom leveren. De A-l draait in een uur en 48 minuten om de aarde. De verste-afstand tot de aarde bedraagt 1768 km, de kort ste 528. In Parijs heeft men er de nadruk op gelegd, dat de satelliet geen wetenschap pelijke kunstmaan is. Direct na de lancering liet De Gaul le in een verklaring weten, „dat de geslaagde lancering een succes is, dat ons hele volk met vreugde en trots zal vervullen". De lancering is niet van tevoren bekendgemaakt, hoewel ze wel deze week werd verwacht. Journalisten Prinses Beatrix heeft gister middag het beademingscen trum voor poliopatiënten „De Schelp" aan de Brugsestraat in Scheveningen geopend. Na het openingsceremonieel maak te de Prinses een rondgang door het paviljoen. Eén van de patiënten, mevrouw J. Ver- schueren bood prinses Beatrix bloemen aan. Brietse deskundigen menen, dat men bij de huidige stand van het ruimte onderzoek in Engeland, nog drie jaar nodig zal hebben om de prestaties de Fransen te evenaren. Een felle korte brand heeft gister avond de directiekeet van de IJ-tunnel werken aan de Prins Hendrikkade in de as gelegd. indien deze naar haar mening ge vaar oplevert voor de nationale economie, waarbij zij er met na me op zal letten dat de loonont wikkeling geen gevaar oplevert voor de investeringen en voor de prijsvorming; 4. Het College van Rijksbemidde laars krijgt niet de bevoegd heid cao's af te keuren, maar het zal de taak hebben „aan de bel te trekken", indien naar zijn mening een cao in strijd komt met het al gemeen belang. In dat geval kan het college: a. de regering recht- j streeks adviseren tot onverbin- dendverklaring; b. in overleg tre den met de Stichting van de Ar beid, die zich dan moet uitspre ken over de motieven van rijks bemiddelaars. In dit overleg kan ook de regering worden betrok ken, die dan (evenals het college) met een gemotiveerd standpunt zal komen; (Zie verder pagina 5 Voor straf schoenen poetsen hoeft niet altijd erg te zijn. Maar het wordt bepaald onprettig als het een stapel schoeisel betreft. Tja wat denk je dan, „Kon ik ze maar allemaal bij de schoorsteen zetten (Van onze soc.-econ. redactie) VOORBURG De Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag gepro beerd tot overeenstemming te komen over de vijf loonpolitieke elementen, waarvoor op centraal niveau nog af spraken moeten worden gemaakt: het minimumloon, verdere arbeidstijd verkorting, vakantieverlenging, loon indexering en gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Zij is daarin nog niet geslaagd en zal het overleg woensdag voortzetten. Naar wij vernemen is de verdere verhoging van het minimumloon (thans f 110 per week) het moeilijkste punt bij deze onderhandelingen. De vakbeweging heeft te kennen gege ven een verhoging te verlangen tot f 125, doch de werkgevers zijn be vreesd dat van een dergelijke, vrij forse optrekking een ongewenste druk zal uitgaan op de „normale" loonvor- Voorkeur Zij schijnen er de voorkeur aan te geven de kwestie van het minimum loon buiten het pakket van de af spraken op centraal niveau te hou den, en de regeling er van-over te la ten aan de bedrijfstakken in he kader van de vrijere loonvorming Dodenherdenking in 1967 op mei DEIN HAAG De regering heeft al bepaald, dat de gevallenen in 1967 op woensdag 3 mei zullen worden herdacht, omdat in 1967 Hemelsvaartdag op 4 mei valt. De vakbeweging voelt daarvoor ech ter niets. Zij heciht zeer grote waar de aan het minimumloon. ..Als de werkgevers het minimumloon aan het vrije spel willen prijsgeven, dan moet hetzelfde maar gebeuren met de werktijdverkorting', zo werd ons van vakbewegingszijde verklaard. BESLISSING Helaas hebben werkgevers en werk nemers in de Stichting van de Ar beid niet zelf kunnen komen tot een compromis in de geest van de be slissing die dé regering gisteravond ten aanzien van de spelregels voor vrijere loonvorming heeft aan geno- Minister Veldkamp schreven we al eerder, zou ongetwijfeld een gulden middenweg weten te vinden, die beide partijen met niet al te grote zorgen zouden kunnen bewandelen, en gisteravond is hij daarin geslaagd- Al is de balans dan iets meer naar de werknemerskant doorgeslagen (de werkgevers hechten essentiële waarde aan de afkeuringsbevoegd heid voor rijksbemiddelaars), dat de regering de waarschuwingen in het economisch najaarsrapport van de SER onderschrijft zal haar de vrijere loonpolitiek nauwlettenM doen ga deslaan. Welslagen van het overgangssysteem voor de loonvorming zal echter voor al afhangen van het verantwoorde lijkheidsbesef der partijen bij de ko mende onderhandelingen. BUNDELING Op het terrein van financiën en eco nomie blijven de bundelingen zich voltrekken. We beleven een tijd van de grotere eenheden die als zodanig grotere efficiency mogelijk maken, daarom aan stijgende kosten het hoofd kunnen bieden en ook de in ternationale concurrentie beter kun nen weerstaan. Dit geldt ook de spectaculaire fusie die nu op het gebied van scheeps- en macmneoouw tot stand is gekomen tussen ondernemingen die toch reeds van een geouchte omvang waren maar niettemin in onderlinge toena- ucnug nuuige baat hebben gezien- Voor vele ondernemingen is de pe riode van het zich tegen elkaar af zetten afgesloten. We leven nu een maal in grotere verhoudingen en de oenoeite aan grotere dimensies laten andere overwegingen doorbreken. Het zijn belangrijke ontwikkelingen die in de wereldsituatie van het ogenblik ons bedrijfsleven meer mans kunnen maken. AVRO-BODE Gistermiddag te kwart over een ar geloos luisterend naar AVRO's ra diojournaal hoorden wij over de loonpolitiek zinnen die ons bekend voorkwamen. Geen wonder, want we herkenden ons commentaar van donderdag, dat woordelijk werd voorgelezen. Niet anders verwachtend dan nu ook te zullen horen ..aldus lezen we in de bladen van „het kwartet'' werden we echter teleurgesteld. Niets daarvan. We hebben er geen bezwaar tegen, te worden aangehaald, ook niet voor de radio en ook niet door de AVRO- Maar dan graag compleet met bron vermelding. Wat er nu werd gedaan droeg de kenmerken van plagiaat. Onze krant is geen AVRO-bode Of moeten we voortaan wat meer gaan luisteren? Tijdelijk sneeuw De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen en aanvankelijk ook sneeuw. Tijdelijke matige tot zwakke, later weer matige tot krachtige wind draaiend naar richtingen tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. VOLAUTOMATISCHE NV Miki kan lopen, met de ogen knipperen, de armen bewegen, maar helaashij kan niet lezen en niet zelf denken, wamt hij is een robot. Op de Tsjechische tentoon stelling van hobby, clubs in de stad Bnmo was Miki een van de grootste attracties- Als hij door de zaal wandelde, werd hij omgeven door een groep aandachtig kijkende volgelin gen. die wachtten tot er iets zou misgaan. Miki bleef trouw alle elektronische beve len opvolgen. Er ging niets mis. Wij kunnen (geluk kig) de mensen niet bevelen om onze krant te gaan. lezen. Wij kunnen dat wel aanbevelen en dat doen we ook graag en met een uitstekend resultaat, dank zij uw mede werking. Zie de bolbon van de tweede pagina.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1