Nieuwe Leidse Courant Dekkingsplan haalt eindstreep Cholera-alarm in vliegtuig KLM Vijf PvdA-ers trotseerden t „onaanvaardbaar ARP stemde tegen hogere Venn. Bel. Grote chaos bij intocht Dave Berry Nederland wil geen steun scheepsbouw Kosten (f 60 min.) te hoog Begrafenis Elisabeth op televisie Verzetsstrijders houden protestbijeenkomst weerbericht Commentaren Genie helpt een stevig Gasunie handje Vrijdag 26 november 1965, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. OIEMEK CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stewlnttigfi ia ghebloven mif> kor* in teghenjpoeH" krant van formaat Het dekkingsplan van minister Vondeling is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen- Reden tot blijdegezichten gelukwensen. Hier krijgt mini ter Vondeling een hand van zijn voorganger prof. Witteveen. KVP-voorzitter Aalberse kijkt lachend toe. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE Dave Berry, die op het [enblik een toernee door ons land laakt, werd gisteren bestormd door uizenden fans, die het politie-cordon oorbraken en hun idool de haren tjna uit het hoofd trokken. In een open rijtuig, voorafgegaan door fn boerenkapel, maakte Dave zijn in- (cht. De politie capituleerde in de bin- enstad voor de krijsende tienerhorde. leisjes omhelsden en kusten de zanger, ongens sprongen op zijn nek en trokken In zijn kleding. Het werd een complete laos waarin de paarden bijna op hol Degen, een etalageruit sneuvelde en een jjaarde vrouw bij een val haar pols i uur lang plaatste Dave. Berry in in nieuwe platenwinkel handtekeningen p grammofoonplaten, handen en over- pnden. Daarna vond de politie het wel les en joeg zij de tieners hardhandig It elkaar. De zanger werd met veel beite in de auto geduwd, die hem naar msterdam bracht. Morgenavond treedt Dave Berry op in k groente- en fruitveiling in Naaldwijk. Atoomschepen voor strijd in Vietnam SAIGON Twee Amerikaanse oor- tgsschepen met atoomaandrijving zijn andaag ingezet in de Amerikaanse tvende vloot, om in de Vietnamese orlog te worden gebruikt. Het zijn het vliegdekschip Enterprise, !t grootste oorlogsschip ter wereld, en it fregat met geleide projectielen U.S.S. Binbridge. uur aan de Tel Aviv Toestel 5 grond in SCHIPHOL Een DC-8 van de KLM, die via Tel Aviv op weg was van Teheran naar Amsterdam, is gisteren in Tel Aviv meer dan vijf uur onder quarantaine aan de grond gehouden, omdat een driejarig kind aan boord ziekteverschijnselen ver toonde, die op cholera leken. T reinvertraging: politie nam spoor in beslag ROTTERDAM Het treinverkeer van Rotterdam naar het zuiden van het land heeft vanmorgen tussen kwart voor zeven en acht uur aanzienlijke vertragingen opgelopen, omdat de po litie een spoor in beslag had genomen. Nadat om 6.45 uur op het viaduct tus sen Rotterdam C.S. en Rotterdam Blaak iemand door een rangeerdeel was aange reden (de juiste toedracht is nog niet be kend) bepaalde de dienstdoende hoofd agent volgens N.S., dat er eerst foto's moesten worden gemaakt voordat het treinverkeer mocht worden hervat. Hij gaf het spoor om 8 uur pas vrij. Tot die tijd moesten de treinen in beide richtingen van het andere spoor gebruik maken. Omdat de moeilijkheden juist in het spitsuur vielen liepen de vertragin gen van de treinen, ook van de interna tionale treinen, op tot een half uur. De 59-jarige huisschilder R. Gruter uit Belfeld is gisteravond bij het over steken van de rijksweg Roermond-Venlo nabij de stuw van Belfeld door een be stelauto aangereden en om het leven ge komen. Tegen in Europarlement TRAATSBURG De Nederlandse fgevaardigden in het Europese arlement hebben zich gisteren ver- eefs verzet tegen voorstellen van de EG-commissie om de scheepsbouw i subsidiëren. De afgevaardigden it andere gemeenschapslanden iemden wél voor de plannen, die is regeringen verplichten hun na- onale scheepsbouw tegen de Japan se concurrentie te beschermen met een subsidie van tien procent. Het gaat hier om de subsidies op de contractprijs van zeeschepen en vissers vaartuigen, die groter zijn dan 3000 ton. De voorstellen moeten nog, met unani miteit, door de EEG-ministerraad worden goedgekeurd. De Nederlandse liberale afgevaardigde Berkhouwer betoogde, dat de verplich ting die de EEG-commissie wil opleggen, de Nederlandse schatkist 60 miljoen gul den per jaar zal kosten, zonder dat het Nederlandse parlement wordt geraad pleegd. Zijn socialistische college Laan vond dat het vraagstuk van de scheepsbouw beter kan worden opgelost met rationa lisatie en specialisatie. Het enige gevolg van subsidiepolitiek zal zijn, dat de on dernemers de tien procent in hun prijzen gaan meeberekenen, zo zei hij. Het kind was met zijn ouders en een jonger broertje onderweg van India naar Israël en kreeg tussen Teheran en Tel Aviv last van kramp. De gezagvoerder stuurde ijlings een radio-boodschap vooruit, zodat een Israëlische arts bij aankomst van het toestel op Lydda- airport, direct met zijn onderzoek kon beginnen. Het kind werd direct naar de afde ling besmettelijke ziekten van het stadsziekenhuis gebracht en de ande re passagiers moesten geïsoleerd aan boord blijven. Pas na enkele uren mochten zij na te zijn ingeënt het toestel verlaten. Het vliegtuig, dat gisteravond op Schiphol landde, werd gedesinfecteerd. Een definitieve diagnose van de ziekte het kind is nog niet gesteld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond de belastingplannen van de regering (vrijwel) ongewijzigd goedgekeurd. Als de Eerste Kamer volgende maand dit voorbeeld volgt, krjjgt het kabinet voor 1966 rond f 480 miljoen en voor 1967 ruim f 790 miljoen aan extra fiscale middelen ter beschikking om de stijging van de overheidsuitgaven op te vangen. De zeven wetsvoorstellen die tezamen het zg. dekkingsplan vormen, verwier ven gisteren in de Kamer een ruime meerderheid. Pogingen van CHU en ARP om er nog wezenlijke veranderingen in aan te brengen, leden schip breuk. Een ontspannen minister Vondeling kon na de beslissing vele geluk wensen in ontvangst te nemen. Politieke complicaties deden zich ook tijdens deze tweede dag van het Kamerdebat niet voor. Wel trokken twee saillante gebeurtenissen aandacht: 1. Vijf socialisten stemden vóór amendement- Scholten (ch), ondanks de dreiging van hun ministeriële partijgenoot dr. Vondeling dat hij bij aanvaarding van dit voorstel zou aftreden. 2. De AR-fractie stemde tegen de verhoging van de vennootschapsbe lasting en onthield daarmee als geringspartij haar goedkeuring aan een onderdeel van het dekkingsplan. Het liefst hadden de anti-revolutio nairen ook tegen de verhoging va accijns op minerale oliën (waaronder benzine) gestemd. Zoals bekend, koes terden zij niet alleen overwegende be zwaren tegen de extra verhoging var de vennootschapsbelasting, maar oot tegen de tweede cent op de benzine- pi-ijs. Hun alternatief voor deze hogingen was: invoering al in 1966 omzetbelasting op textiel en schoeisel met 6611 sering percentage. Een ai dement-Kieft (a.r.) om de verhoging van de benzineprijs tot één cent te be perken, werd echter verworpen (KVP en PvdA tegen). „Met pijn in het hart" stemde de AR-fractie toen toch maar voor de accijnsverhoging, omdat ze de regering de middelen, voortvloeiend uit de belastingverzwaring op de an dere minerale oliën, niet wilde onthou den. Technisch was het niet mogelijk om tégen de benzine en vóór de andere oliesoorten te stemmen. De AR nam dus de duurdere benzine maar op de koop Samenhang Die samenhang deed zich bij de ver hoging van de vennootschapsbelasting niet voor. Nadat een amendement- Scholten (c.h.) om die verhoging tot één punt te beperken was verworpen HILVERSUM Dinsdag 30 november neemt de NTS op Nederland 1 van de Belgische televisie een rechtstreekse reportage over van de begrafenis van koningin-moeder Elisabeth van België. De uitzending begint tegen 11 uur. Het juiste tijdstip zal nog nader worden be kendgemaakt. Een samenvatting van de plechtigheden wordt van 18.15 tot 19.00 uur, eveneens op Nederland 1, uitgezon- In verband met de reportage 's och tends komen de uitzendingen van de schooltelevisie te vervallen. De ministers Luns en Den UyL gis teren gefotografeerd bij de ope ningszitting van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling te Parijs, in het Chateau de la Muette. HAD U PLANNEN EEN MOOI CADEAU TE GEVEN? Bekijk eerst even onze collec PERZEN FAUTEUILS LAMPEN LADENKASTEN INTERIEURKUNST BULTHUIS BOTERMARKT 23. (AR, CH, VVD, SGP en BP vóór), ver klaarde AR-fractieleider Roolvink: „Wij willen de regering de benodigde middelen niet onthouden, maar wij hebben haar een andere weg gewezen. Nu de regering op ons alternatief niet heeft willen ingaan, nemen wij de vrij. heid tegen de verhoging van de ven nootschapsbelasting te stemmen". De VVD wilde weten wat de politieke ge volgen zouden zijn als de Kamer deze verhoging zou verwerpen. „Dan zou een gat in het dekkingsplan ontstaan en dat is voor ons niet aanvaardbaar", antwoordde minister Vondeling, maar voor die uitspraak ging de ARP niet opzij. Op dezelfde gronden sprak de minis ter het „onaanvaardbaar" uit over een amendement-Schol ten (c.h.) om de her invoering van de omzetbelasting op tex tiel en schoeisel per 1 januari 1967 te schrappen. De heer Scholten vond het onjuist om nu al een beslissing te n« over een heffing voor '67, die geen be trekking heeft op het dekkingsplan 1966. De minister bestreed dit met bet argument, dat hef hier gaat om een dek king op jaarbasis. Los van motivering Dc socialisten Roemers, Baart, Scheps, Kleijwegt en Wieldraaijer ga ven hun stem aan het CH-amende ment, maar maakten zich uitdrukkelijk los van de motivering van de heer Scholten. Zij wilden de regering geen middelen onthouden, maar vonden het onverteerbaar, dat nu besloten wordt tot een belasting die de kosten van levensonderhoud zal verhogen, terwijl de regering de uit deze belasting voort vloeiende middelen ook kan krijgen door af te zien van haar voorstel tot verrekening van de dividendbelasting met de inkomstenbelasting (dat zou in 1967 f 80 miljoen opleveren). Het amendement-Scholten werd ten slotte verworpen, omdat de KVP, ARP en de meerderheid van de PvdA-fractie tegenstemden. Over de verrekeningskwestie is gis teren vegl te doen geweest. De regering zal (in een nog niet ingediend wets ontwerp) voorstellen, da^ de belasting plichtige 41 pet. van het aan hem uit gekeerde dividend in mindering mag brengen op de inkomstenbelasting. Deze verhoogde dividendaftrek is be doeld als compensatie voor de verho ging van de vennootschapsbelasting. De PvdA verklaarde zich ronduit tegen deze regeling, waardoor inkomen uit vermogen minder zwaar zou worden belast dan inkomen uit arbeid. Ook ARP en CHU hadden overwegende be- (Voor vervolg zie pag. 17) Dit is kolonel Moelamba. van generaal Moebota de op dracht kreeg Kongo weer een kabinet te geven. Simon Wiesenthal kan door gaan met zijn werk: hij krijgt geld uit fonds pagina 7 Volop boekennieuws pagina 5 THIJS BOOY vervolgt zijn verhaal over Koningin Wilhelmina pagina 13 Gistermiddag heeft prinses Bea trix de openingszitting bijgewoond van de Europese Conferentie van de Christelijke Jonge Werkgevers in de RAI in Amsterdam. Bij aan komst ontving de Prinses een bloemetje uit handen van de ze ven jaar oude dochter van de heer De Vilder, voorzitter van het jongerencomité van de Uniapac en voorzitter van de conferentie. Gesprek Khan en Sjastiï in Rusland nu zeker MOSKOU De Pakistaanse president Khan is bereid in Rusland een ontmoe ting te hebben met premier Sjastri var India om te spreken over de kwestie- Kasjmir, Pakistaans minister van buitenlandse zaken Bhoetto, die dit gisteren na een gesprek met premier Kosygin op een persconferentie bekendmaakte, noemde een dergelijke ontmoeting „gunstig". Hij zei dat zijn regering het Russische voor stel om in Tsjkent de geschillen tussen beide landen over Kasjmier te bespreken onvoorwaardelijk had aanvaard. UTRECHT Op 3 februari houdt de landelijke contactgroep gepen sioneerde oud-verzetsstrijders in Den Haag een grote landelijke bijeen komst, waarin zal worden aange^ drongen spoed te maken met het wetsvoorstel tot verbetering van de buitengewone pensioenen van inva lide-strijders. Ongeveer 10.000 oud strijders en hun nabestaanden zullen er aanwezig zijn. Dit werd gisteren in Utrecht aangekon digd door voorzitter J van der Heijden. Meegedeeld werd, dat onlangs een tele gram is gestuurd aan de minister van maatschappelijk werk en de Tweede Ka merleden, waarin om die spoed wordt gevraagd. Het is schandalig, dat we er nog om Depressieweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Ilalf tot zwaar bewolkt met tUdelUk re gen en in het noorden van het land mo gelijk ook sneeuw. Matige tot krachtige find, eerst krimpend naar zuid tot zuld- ost, later weer ruimend naar west tot noordwest. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). moeten vragen, klaagde een van de be stuursleden. Over tien of twintig jaar is er waarschijnlijk geen vraagstuk meer. want dan zijn alle oud-verzetsmensen overleden. Primair verlangt de contactgroe het in halen van de door prijsstijgingen en geld ontwaarding ontstane achterstand en daarnaast een belastingvrij pensioen. Hun klacht is, dat de pensioenen na de oor log zijn vastgesteld op basis van het ar beidsinkomen in 1939 of 1947, waardoor achterstanden zijn ontstaan van 28 tot 33 procent. DOORSTAAN In de politiek plegen niet in de laat ste plaats de financiële aspecten van het beleid belangstelling te hebben. Zo zal het overal wel zijn. waarom zou ons volk, met het handeldrijven niet onbekend, een uitzondering vor- Ook bij ons treden dan de onvermij delijke spanningsverhoudingen op. Men wil van de staat het nodige ge daan krijgen. Maar ook in de politiek kosten de werkzaamheden geld. De spanning ontstaat doordat men zijn wensen heeft, maar dat tot die wen sen ook behoort een niet al te zeer opgevoerde belastingheffing. Het Kabinet dan heeft gisteren de trouwens niet overdreven or kaan doorstaan. Maar of het geheel zonder kleerscheuren uit de strijd is gekomen? Het debat is in elk geval gunstig geweest, ook omdat het tot bepaalde toezeggingen van het Ka binet heeft geleld. De regering stond ook daarom sterk, aangezien het Hier een pakket van voorstellen betrof. De ervaring leert, dat dan, zij het met wisselende stem mingen, de eindstreep wel wordt ge- Overigens hebben zich tussen de par tijen die als geheel de regering steu nen verschillen geopenbaard. En het Kabinet mag dan zelf eensgezind zijn, het moet op een meerderheid in de Kamer kunnen steunen. Het debat binnen maar ook buiten de Kamer heeft bewezen dat die steun lichtelijk labiel is. Hetgeen voor het Kabinet, al heeft het dit maal gewonnen, toch als een waar schuwing moet gelden. TERUGHOUDEND De secretaris van de schoolraad heeft gisteren snel gereageerd op een me dedeling van Utrechts burgemeester, dat zijn stad gemeentelijke „rand- diensten" voor het onderwijs heeft, waarvan alle scholen gebruik kunnen maken. Sociale, pedagogische en psychiatri sche problemen kunnen alleen vanuit een levensbeschouwelijke visie be vredigend worden opgelost zoals ook het onderwijs zelf een dergelijke grondslag niet kan missen. Daarom past schoolbesturen jegens deze service van gemeentewege te rughouding. Het aanbod is stellig coulant en goed bedoeld. Maar bij de beoordeling gelden in feite dezelfde overwegingen die, nu driekwart eeuw geleden, de schoolraad voor de Scholen met de Bijbei in het leven riepen. Twee weken verschoven Erhards vertrek naar VS wegens griep uitgesteld BONN Bondskanselier Erhard zal pas op 19 december naar de V.S. vertrek ken in verband met zijn gezondheidstoe stand. Dit is gisteren door een woord voerder van de regering te Bonn bekend gemaakt. De datum van de reis is al herhaalde malen gewijzigd. Vorige week kreeg hij griep en hoewel artsen hebben verklaard, dat de koorts weg is, moet Erhard nog steeds het bed houden. Uit Washington wordt vernomen, dat het uitstel tot stand is gekomen op ver zoek van Bonn. Dit zal geen invloed heb ben op de voorgenomen besprekingen over de kernwapenpolitiek van de NAVO tussen Erhard en Johnson. In hot St. Elizabeth ziekenhuis te Tilburg is gistermorgen de 12-jarige Corry Lavrijsen uit Eindhoven overle den aan de gevolgen van een aanrijding. Het meisje was dinsdag op haar fiets aangereden door een stadsbus die bij plotseling remmen als gevolg van het gladde wegdek slipte. CnTrT) GRONINGEN. De genie komt de door het weer gekwelde Nederlandse Gasunie te hulp. Vandaag zyn veertig man van de C-compagnie van het 11de geniebataljon uit Wezep begonnen met de bouw van een 57 meter lange overspanning over rijksweg E-44 van Groningen naar Drachten. Over deze overspanning zullen straks de aardgasbuizen worden gelegd die doordat de grond ter plaatse is verzakt, nü nog niet onder de grond kunnen worden gelegd. Zodra de bodemgesteldheid beter is, zullen de buizen alsnog onder de weg door worden geleid. Om herhaling van klachten over het gebrek aan aardgas in het noorden tijdens vorstperioden te voorkomen, heeft de Gasunie besloten dankbaar ge bruik te maken van het aanbod der genie-mannen

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1