Houding van Spanje zonder Franco Juan Carlos zeker van koningschap |uitz°nf07d! Goede wil De Gaulle verkiezingsstunt? BRINK Hoi, da's een goed idee, moet u vaker doen: Belgen rouwen vier dagen om Elisabeth AEG James Bond komt politici te hulp 7n een &onte Kif DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 Kongo KONGO staat weer op de voor pagina's van de wereldpers, nu generaal Moboetoe president Kasa- voeboe beeft afgezet. Dat het zo ver is gekomen valt gezien de Kongolese verhoudingen niet te verwonderen. De president heeft zich nl. niet aan de spelregels gehouden, op de naleving waarvan hij juist moest toezien. Oorzaak van het aanvechtbare op treden van Kasavoeboe was, dat volgende maand in Kongo presi dentsverkiezingen gehouden moeten worden. Begin oktober werd algemeen aan genomen, dat Tsjombe, toen nog minister-president, bij die verkie zingen als overwinnaar tevoorschijn zou treden. Toen Kasavoeboe op 13 oktober eigenmachtig Tsjombe opzij zette en een andere premier benoemde, was dat omdat hij zijn rivaal wilde uit schakelen. Het nieuwe kabinet onder leiding van Kimba hield het slechts een maandje uit. Gebleken is wel, dat zonder medewerking van Tsjombe geen kabinet kan worden gevormd. Niettemin benoemde Kasavoeboe Kimba opnieuw tot kabinetsforma teur en keerde hij zich duidelijk tegen de meerderheid van het par lement. Generaal Moboetoe, die al vijf jaar Kongo voor afglijden naar het com munistische kamp heeft behoed, heeft nu voor de tweede keer sinds 1960 Kasavoeboe afgezet. Het ziet er thans niet naar uit, dat deze als president zal terugkeren. Het militaire bewind zal liever het resultaat van nieuwe verkiezingen willen afwachten. Maar het is nu de vraag, of die vol gende maand al gehouden kunnen worden. Gordon Walker: Grotere rol voor Bonn in NAVO FRANKFORT De Britse ex-minis ter van buitenlandse zaken Patrick Gordon Walker is van mening, dat de Bondsrepubliek in de Westerse defen sie een even zo belangrijke rol moet hebben als Engeland en Frankrijk. „Men kan West-Duitsland niet altijd als een tweederangs natie beschou wen," meent Walker die gisteren sprak voor de internationale club in Frankfort. Een grotere rol van West-Duitsland in de NAVO kan van grote betekenis zijn in het streven naar voorkoming van het verspreiden van kernwapens, aldus de ex-minister. Walker besprak ook de toekomstige associatie van zijn land met de Euro- markt, die volgens hem van het hoog ste belang is. „Wij identificeren de EEG echter niet met Europa. Wij achten de EVA het belangrijkst," zo merkte hij op. Ten slotte hoopte hij dat de EEG-crisis spoedig tot het ver leden zal behoren. Onthullingen van minister in interview (Van een correspondent) MADRID In een persoon lijk onderhoud heeft de Spaanse minister van voorlichting, senor Fraga, onthuld wat de houding van Spanje zal zyn ten opzichte van een aantal politieke proble men, wanneer een verandering in het regieme van generaal Franco noodzakelijk wordt. Fraga, die een van de jongste ministers in het Spaanse kabinet is en ook als esn zeer vooruitstrevend bewindsman bekend staat, vatte z\jn standpunt als volgt samen: Het gezin van prins. Juan Carlos en prinsesSophia heeft onlangs uit breiding ondergaan. Het prinselijk paar 'heeft nu twee dochters. sigflr^erlijJc Britse lidmaatschap EEG nu rijp i Doorbreking van impasse twijfelachtig LONDEN/PARIJS De Britse regering staat sceptisch tegenover de verklaring van president De Gaulle dat een toenadering tussen Engeland én de zes EEG-landen nu welwillender door Frankrijk wordt bezien. De generaal verklaarde gisteren op een kabinetsvergadering dat een .ze ker aantal tekenen er op wijst, dat de omstandigheden die vroeger een hin dernis wormden voor toenadering van Engeland tot het Europese vasteland, het verbeteren zijn.'' Hij had er toegevoegd: ,JIet vraagstuk schijnt langzaam in positieve zi rijpen. Deze ontwikkeling zou, in M0DEN1EUWS Spanje heeft als elk ander land veel belang bij de ontwikkeling van de Atlantische gemeenschap en zou graag zien, dat de tegenwoordige NAVO be langrijk wordt uitgebreid, zelfs met Latijns-Amerikaanse en Afrikaanse landen, die dan gezamenlijk het noor den en zuiden van de Atlantische Oce aan één economisch en strategisch gebied zullen omspannen. De militaire overeenkomst, die Span je met de Verenigde Staten heeft ge sloten en die in 1963 werd verlengd voor een periode van nog eens vijf jaar, zal spoedig beëindigd worden wat de luchtbases aangaat. Deze zul len spoedig verouderd zijn. De vlootba- sis Rota bij Cadiz kan daarentegen van groter belang worden. In de over eenkomst is een bepaling opgenomen, die voorziet in de vergroting van de capaciteit van de basis. Als Frankrijk de NAVO zou verlaten, zal er over een nieuwe, bijzondere vorm van onderlinge betrekkingen worden on derhandeld. Wat toetreding tot de NAVO zelf aangaat herhaalde Fraga het officiële Spaanse standpunt, dat het land nooit tot het lidmaaschap is uitgenodigd en ook nooit naar het lidmaatschap heeft gesolliciteerd. Uit zijn woorden kon men opmaken, dat in dit standpunt waarschijnlijk geen verandering zal komen. Frankrijk Fraga onthield zich van commentaar Een van de meest recente opnamen op de Franse politiek, maar zei het van generaal Franco. onwaarschijnlijk te achten, dat Frank- Pasjes op Kerst en Nieuwjaar BONN De Westduitse regering heeft gisteren een Oostberlijns voor stel aanvaard om voor de komende feestdagen Kerst en Nieuwjaar een nieuwe pasjesregeling voor fami liebezoek aan Oost-Berlijn te sluiten. Tevens werd het gewijzigd voorstel aangenomen het Berlijnse pasjeskan toor voor bijzondere gevallen tot 31 maart van het volgend jaar open te stellen. Oorspronkelijk was men van Oostberlijnse zijde bereid dit kantoor tot 31 januari 1966 open te houden. Postvervoer niet vertraagd door vliegersstaking PARIJS Het bedrijf van Air Fran ce ligt vrijwel stil als gevolg van een 4-daagse staking van 2500 piloten, ste wards en stewardessen die salarisver hoging eisen. Maar het postvervoer ondervindt geen vertraging. Gisteren konden slechts acht van de zestig vluchten uit Parijs worden uitge voerd. Van de 70 toestellen die moesten binnenkomen, arriveerden er zes. Mi nister van vervoer Mare Jacquet houdt het been stijf en weigert de eisen van de piloten in te willigen. De vliegers verdienen gemiddeld al 10.000 fr, zei hi ,en dat is genoeg". rijk uit de NAVO zal treden. De Fran sen hadden, naar hij meende, de mo gelijkheid tot uittreding uit de NAVO slechts geopperd om discussies hiero ver uit te lokken en daardoor hun invloed binnen de NAVO te verster ken. Het zou niet hun bedoeling zijn, de NAVO te vernietigen. De betrekkingen met de communisti sche wereld zou men voor Spanje, aldus Fraga, onder vier noemers kun nen onderbrengen, namelijk die met communistisch China, die met Cuba, die met- Oost-Europa en die met de Sowjetunie. Over de betrekkingen met rood-China zei de minister, dat die totaal niet bestaan, temeer daar Span je nog een oude band heeft met natio nalistische Chinezen, van wie er velen hun militaire opleiding in Spanje geno ten hebben. Vanwege de nauwe culturele en per soonlijke banden tussen beide landen, heeft de Spaanse regering de reeds lang bestaande betrekkingen, onder meer die op het gebied van de handel, met Cuba voortgezet, hoewel de rege ring in Madrid vanzelfsprekend met het regiem van Fidel Castro niet veel op heeft. De contacten, vooral op handelsge bied, met Oost-Europa breiden zich uit Met Roemenië zijn de onderhande lingen om in Boekarest een officiëel handelskantoor te vestigen in een zeer vergevorderd stadium. De handel met Rusland heeft zich snel uitgebreid. Men kan ook het begin van enige cul turele uitwisseling waarnemen. Film festivals hebben zowel in Moskou als San Sebastian plaats gevonden (maar deze ontwikkeling wordt door beide partijen duidelijk met enige behoed zaamheid tegemoet getreden.) Gibraltar Wat de kwestie Gibraltar aangaat verklaarde Fraga, dat Spanje te allen tijde bereid is om met Engeland in onderhandeling te treden. De Spaanse regering begrijpt, dat Engeland streeft naar een voortzetting van de militaire faciliteiten. Als de Britten echter van plan zouden zijn Gibraltar onafhanke lijkheid te verlenen op basis van een overeenkomst tussen Gibraltar en Engeland en niet tussen Gibraltar en Spanje, dan zou de Spaanse regering dat opvatten als een miskenning van haar belangen en haar eis met kracht moeten handhaven. De toestand in Gibraltar, waar de smokkelhandel sterk is toegenomen, zou nooit zo lang hebben voortge duurd, als" Gibraltar dichtbij een van de meer welvarende delen van Spanje zou hebben gelegen in plaats van bij het armste. Nu zal het zuidelijke deel van Spanje binnen tien jaar dezelfde levensstandaard hebben bereikt als de rest van het land. Fraga zei te begrij pen, dat een Britse regering, hoe haar samenstelling ook zou zijn, Gibraltar niet aan Spanje zou kunnen geven te gen de wil van de Gibraltarianen in, maar Engeland, zo vond hij, moest ook begrip hebben voor het Spaanse stand- Communisten De houding van de Spaanse regering ten opzichte van de communistische partij hangt volgens Fraga af van het feit of zij aanhangers van Moskou zijn en dus verenigd onder „La Pasiona- ria" (Senora Dolores Ibarruri, de ver bannen communistenleidster) of dat het man Moskou onafhankelijke com munisten betreft, die door andere lan den gesteund worden. De communis ten zijn in Spanje onderling nog meer verdeeld dan elders. Zij maken geen kans, de toestand in Spanje te beïnvloeden. Een sterkere linkse oppo sitie zou naar Fraga's mening vroeg of laat van enige niet-communistische groeperingen kunnen komen. Het regime Over de verandering van het regiem zei Fraga dat, wanneer er een einde komt aan het regime van Franco, Juan Carlos waarschijnlijk koning van Spanje zal worden en dat aan de wen sen van generaal Franco met betrek king tot overgangsregelingen onder een nieuw regeringshoofd in de perio- a i Dampende chocolademelk met slagroom: origineel en vurrukkulluk! Begrafenisplechtigheid op dinsdag Indrukwekkende bloemengroet voor paleis BRUSSEL De Belgische rege ring heeft gisteren vier dagen van nationale rouw afgekondigd voor het overlijden van koningin-moe der Elisabeth. De rouwperiode gaat morgen in en duurt tot dinsdag, de dag van de begrafenis van de 89- jarige grootmoeder van koningin Boude wijp. Terwijl uit alle delen van de wereld telegrammen met rouwbeklag blijven toestromen vormt zich op het kasteel Stuyvenberg een indrukwekkende bloemengroet. De orchidee, de lieve- de totdat de regering nieuwe regelin gen heeft getroffen, tegemoet geko men zal worden. De extreme royalis ten en falangisten, die dergelijke rege lingen in de war zouden willen sturen, zijn volgens Fraga zo klein in aantal, dat zij geen invloed zouden kunnen uitoefenen op de krachten in de staat, die de huidige orde krachtig steu- Wat er ook gebeurt, het leger zal voor de handhaving van de orde zorg dragen en zonder zijn toestemming zal geen beslissing mogelijk zijn. Dit is een duidelijke geruststelling voor vele Spanjaarden, die geen idee hebben hoe de situatie zich in feite zal ontwik kelen, maar die voor een overgroot deel de voortzetting van vrede en sta biliteit wensen, die zij meer dan 25 jaar hebben gekend. geval zij duidelijk zou worden, door Frankrijk met sympathie in overwe ging worden genomen." De Britse regering meent, evenals EEG-functionarissen te Brussel, dat Franse verklaring moet worden gezien tegen de achtergrond van de verkie zingscampagne. Zij twijfelt of de uitla ting wijst op een doorbreking van de impasse over Engelands toetre.ding tot de EEG. Niettemin heeft zij met be langstelling kennis genomen van de uitlating van de Franse president. Toegevend De Gaulle's toegevende houding in deze zaak volgde op het bezoek van de Britse conservatieve leider Heath aan Parijs. Heath besprak met de Gaulle en minister Couve de Murville de Brit se houding ten aanzien van de EEG. Ook heeft minister van buitenlandse zaken Stewart van Engeland nog onlangs gezegd dat zijn land bereid is tot de EEG toe te treden, mits met zijn belangen rekening wordt gehou- In politieke kringen te Londen wordt opgemerkt, dat er in 'het Britse kabinet nog steeds gemengde gevoe lens bestaan over de voordelen van een EEG-lidmaatschap. Engeland wacht besprekingen met de EEG om de toenemende economische verdeeld heid in Europa te remmen. De vijf andere EEG-landen hebben dat voor stel al met instemming begroet. Kngsbloem van de overleden vorstin, overheerst daarin. De presidenten Johnson en de Gaul le, de regeringsleiders van Italië, Tsje- choslowakije en Kongo, en de Noorse koning Olaf hebben condoleance-tele grammen gezonden. In het Europese Parlement werd een korte herden kingsrede uitgesproken door de Belgi- ■che Senator Leemans. In België bood premier Harmei het rouwbeklag van de Belgische natie de koninklijke familie. In een toe- ipraak zei hij onder meer: „Ook alle kunstenaars en kunstliefhebbers zul len treuren en alle misdeelden en mis kenden die zich n oituorhslcvootti-toe kenden die zich nooit vruchteloos tot de koningin hebben gewend." De 94-jarige minister van staat Ca- mille Huysmans was zijn ontroering niet meester toen hem het nie werd meegedeeld. „Sedert lange jaren ontmoette ik haar regelmatig omdat wij over veel dingen dezelfde opvat ting hadden. Zij huldigde sedert lang een algemeen zuiver democratische opvatting en besloot voor onderzoek naar Rusland en China te reizen om daar de resultaten van het gevoerde beleid te kunnen nagaan. Zij was daar van tevreden teruggekeerd," aldus Ca- mille Huysmans. Hij onthulde nog dat de vorstin volgend jaar een bezoek zou brengen aan Oost-Duitsland. DAMASCUS De heerser van het olierijke Koeweit, sjeik Abdoellah al Salim al Soebah is gisteren op 70-jari ge leeftijd overleden aan de gevolgen van een hartkwaal. De „kroonprins" van het in het Mid den-Oosten gelegen vorstendom, sjeik Sabah al Salim al Sabah, wordt de nieuwe heerser. Hij is een broer van de overledene. Koeweit is een belangrijk olieland. Het krijgt grote inkomsten uit de exploitatie van de oliebronnen ir woestijn en er schijnen verhoudingsge wijs meer Cadillacs rond te rijden dan in de meeste andere landen van de wereld. Oecumene In een plaats ergens in Nederland worden tussen Hervormden en Gere formeerden samensprekingen gehou den. Er is echter onbegrip, weinig bereidheid om tot daden te komen, er ls onkunde ook. De een trekt van de ander in twijfel of hij wel zo oecume nisch is. De ander wil bepaald geen diensten samen op zon- en feestdagen. Echter heeft een enquête onlangs uitgewezen dat Hervormden en Gere formeerden in overgrote meerderheid voor het houden van gezamenlijke diensten zijn. Laat men toch meer trachten elkaar te vinden in broeder lijke liefde, zodat metterdaad bewe zen wordt dat Jezus' woorden „Opdat ze allen één zijn" bepaald ons richt snoer heten. Geen discriminatie. God is de vader van Hervormden en Gere formeerden, zoals hij de God is van blanken en negers. Spijkenisse G. D. v. Bueren Geloofsgenezing Ik las met Delangstelling uw artike len over de Multiple Sclerose, en dat men nog steeds op zoek is naar het geheim ervan. Vandaar het symbool der stichting M.S.: een sleutel. Ik zou dit stukje van mij „op zoek naar de sleutel" willen noemen. De sleutel, die tot genezing kan leiden. Als ik beweren dat ik de sleutel gevon- De bijbel. Daarin kan men lezen hoe men genezen kan van alle ziekten. Voorwaarde daartoe is het geloof. Den Haag - - - lartoe is het geloof. J. de Jong-Veenendaal WATERDICHTE BADKAMERKACHEL f43.50 Modieus bonthoedje in mooie nerts-imita tie. In zwart, bruin, wil, camel en beige. 24,95 Amsterdam Den Haag Rotterdam y Ook telefonisch te bestellen T 020 - 2J4677, Amsterdam. Bestelnr. B 16 I Een Rus, die tijdens de oorlog met de Nazi's colla boreerde, heeft zich na een onderduikperiode van 17 jaar eindelijk bij de politie aangemeld. Na een verhoor werd hij echter vrijgelaten, want zeven jaar geleden was hij in aanmerking geko men voor .amnestie. Het verhaal staat in het no vembernummer van het in Moskou verschijnend literaire blad Znamja. I Vier kranten en tijd schriften hebben een pro ces, dat aangespannen is door Frankrijks topster Brigitte Bardot, verloren. De kranten hebben foto's van Brigitte genomen toen deze in bikini rond dartelde in haar privé-tuin. „Dat is niet leuk. Inbreuk op mijn privé-leven", zegt zij. De bewuste kranten moeten nu een symbolische boete betalen van... een franc. I Ongeveer de helft van de manschappen van de Britse marine heeft tatoe ages laten aanbrengen, maar vijftig procent van hen heeft er spijt van als haar op het hoofd, zo heeft de Britse mari ne-arts Ronald Scutt verklaard op grond van een onderzoek van twee I Artsen van een zieken huis te Cleveland (VS) hebben gisteren een drin gend beroep gedaan op lïloeddonors teneinde het leven te redden van een vrouw die vier tot zes flessen bloed per dag no dig heeft. Het is me vrouw Margaret Bill (26), die in '61 getroffen werd door bloedziekte en sindsdien zo'n duizend flessen bloed kreeg toege diend. De laatste maan den is de ziekte ernstiger geworden. De artsen kun nen de patiënte niet gene zen maar haar wel in le ven houden, althans zo lang de bloedvoorraad strekt. I De Russische dichter Jevtoesjenko (32) is kort geleden in militaire dienst getreden teneinde de milieusfeer van het De toeschouwers van de rugby wedstrijd Deerfield tegen de school voor voorbereidend hoger onderwijs van Mount Herman hadden alleen maar belangstel ling voor het spel toen het schoolgebouw achter hun rug in brand, stond. Het werd een slechte dag voor Mount Her- mon, want het team heeft de wedstrijd nog verloren ook. PARIJS De kan- brede glimlach van Le- dassen en sleutelringen, didaten voor de presi- can^et voorOfschoon de vereniging dentsverkiezinp in Linkse kandidaat Mit- tot steun van president FranlrUV ,Crand maakl 8ebruik Da file's Weid zich Frankrijk trachten van auto-plaatjes, waar- niet met deze reclame- met allerlei middelen op staat: „Als uw groot- middelen inlaat, worden de kiezers op hun va(*er pas 75 jaar is leg toch hier en daar gaul- hand te kriieen 4an uw belangen voor listische sieraden ver- de komende zeven jaar kocht. De Franse presi- Centrum-kandidaat maar in zijn handen." dent zelf doet nu nau- Jean Lecanuet heeft het Zijn afbeelding komt ook welyks moeite om ver reclamebureau t» de voor op meer dan een kiezingstoespraken te arm genomen dat des- half miljoen kaartjes van houden. Het is ook niet d j filmheld James Frankrijk, terwijl dui- nódig want De Gaulle Bona in rrankrijk in- zenden grammofoon- heeft zo vaak uiteenge- Ynnnnei1' j j zxjn Platen ziJn verspreid zet wie hij is. wat hij 10.000 gekleurde dassen waarop een van zijn toe- doet en wat hij wenst, m omloop gebracht, spraken is vastgelegd, aldus een regerings- waarop staat: „Ik stem De naam van de woordvoerder. Hij voeg- op Lecanuet Op 15.000 uiterst rechtse Jean de er wel aan toe, dat de plastic sleutelnngen en Louis Tixier-Vignan- president het voornemen halfmiljoen cour kan men lezen op heeft zich op 3 december de balpennen, asbakjes, tot het volk te richten. briefkaarten komt Haliplus MOSKOU Rusland heeft in het kader van het program voor ruimteon derzoek geslaagde proeven genomen met nieuwe draagrakketten, aldus is gisteren door Tass bekendgemaakt. verhoogt uw weerstand tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Alle systemen functioneerden per- litaire leven beter te le- fect toen de proefraket met grote ren kennen. Hij beefi nauwkeurigheid het afgebakend doel- hierom verzocht. Jevtoes- gebied in het centrale deel van de, jenko is nogal eens in bot-i Stille Oceaan trof. Van 25 november! sing geweest met autori-1 tot 25 december zal er weer een reeks teiten vanwege zijn agres-1 proeven met soortgelijke raketten wor- sieve dichtkunst den genomen, zo meldt Tass. Haliplus

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9