Amerikaanse zendelingen teleurgesteld naar huis 3nduJ Vragen van mensen niet afdoen met dooddoeners Liberia eert overleden zendeling - bisschop PIUS XII HAD HET NODIG Uw probleemP is het u onze. ;i0 Een woord voor vandaag Ware het niet de Here, die met ons wasdan hadden de wateren ons overstroomd" (Psalm 124 :1). Een Psalm van David, waarin hij Israëls Redder prijst. Ware het niet de Here die met ons was De Israëlieten kunnen er over mee praten. Zij hebben de gang, de weg, die zij zijn gegaan maar te overzien. Het is een weg van vallen en opstaan geweest, een weg, waarop zij zich heb ben gestoten en bezeerd, en toch: Ware het niet, dat de Here met ons was. Het geldt voor elk leven. Zo af en toe staat de mens stil om de afgelegde levensbaan te overzien. Hij telt op en trekt af. Neen, het is niet altijd makkelijk geiveest. Het was niet enkel voordeel wat hem is gebracht. De tegenslagen zijn niet uit gebleven. Het water is hem dikwijls tot aan de lippen geko men. Hij heeft de benauwdheden gekend, cn toch Ja, in weerwil van alles hij heeft de zegeningen van de Here ondervonden. Hij heeft de kracht gekregen om de slagen van het leven te overwinnen. Toen het scheen alsof hij zou ondergaan, bleek, dat hij zich toch staande kon houden. Het is de genade Gods, dat hij kan zeggen: Hoe het ook heeft gereild en gezeild, wat er ook allemaal is gebeurdware het niet de Here, die met ons was.... Achlaten we het nu eens eerlijk zelf verder invullen. We lezen vanavond: Exodus 40 vers 16 tot 38. DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 Kunnen niet wennen aan nieuwe situatie (Van onze kerkredactie) CHICAGO Vele Amerikaanse zendelingen kunnen niet wennen aan de nieuwe situatie op de zendingsvelden nu de jonge staten en kerken zelfstandig zijn geworden. In de laatste tien jaar zijn 380 lutherse zendelingen teleurgesteld naar Amerika teruggekeerd eer hun ambtstermijn om was. Een aantal werd zelfs door de zelfstan dige kerken naar huis gezonden, omdat zij „niet gewenst" waren. Dit deelde de lutherse zendingshoogleraar dr. Andrew S. Burgess op de jaarlijkse zendingsconferentie van Lutherse Kerken mede. In tien jaar bijna 400 mislukkingen De conferentie werd voor de 46ste keer gehouden. Dit jaar werkten de zendingsraden mee van een groot aantal Lutherse Kerken, waardoor tachtig procent van de lutherse zen dingsorganisaties vertegenwoordigd De crypte van de beroemde Cyrillus- en-Methodiuskerk in Praag zal worden ingericht tot een museum ter herinne ring aan een_groep ondergrondse stnj hardt Heydrich te doden. (Van onze kerkredactie) STAVEREN Een rooms-ka- tholieke geestelijke heeft onlangs 's zondags de dienst ge leid in een doopsgezinde gemeen te. Het was de kleine vacante gemeente van Staveren, die pa ter Piron uit Witmarsum als voorganger had uitgenodigd. Het Algemeen Doopsgezind I Weekblad, dat hiervan melding maakt, schrijft: „Ieder weet, dat er de laatste tijd toenadering ge- zocht wordt door de protestan ten en de rooms-katholieken. Maar het komt er op aan zulks in praktijk te brengen. Dit is thans gebeurd en wel tot weder- zijds genoegen." De tekst van pater Piron was Galaten 5 22. waar gesproken wordt over de vruchten des Geestes. Al zijn wij voor hon derd procent afhankelijk van Gods genade, toch ligt het voor een groot deel aan ons, wanneer de vrucht van Christus' Geest niet in ons leven zichtbaar is, aldus pater Piron. Tegenstellin- i gen tussen christenen onderling zullen er blijven, maar dit is niet zo erg, zo wij maar een heilige naijver betrachten voor het goede. Naar wij vernemen is de ken nismaking zo goed bevallen, dat I pater Piron in februari weer een zondag zal komen. De doopsge zinden in Staveren laten vaker predikanten uit andere kerken de dienst leiden. Regelmatig ko men er met name hervormde Dredikanten. EIGEN VERANTWOORDELIJKHEID (Van ome kerkredactie) RAMPEN Dr. D. van Swig- chem uit Kampen schrijft er in de Kerkbode voor de gere formeerde kerken in de classis Zwolle over, dat het toezicht bij de avondmaalstafel niet meer zo eenvoudig is. Vroeger kende men elkaar in de kerken allemaal en was bekend wie wel en wie niet aan het avondmaal deelnamen. Nu gaan echter in de weeken den honderden naar familie, vrienden of weekendhuisjes; ka merbewoners gaan naar huis en tientallen nieuwe leden komen per week in de kerk. Overzicht bij het avondmaal is niet meer mogelijk. Hoewel de schrijver zijn waar dering uitspreekt over de forma liteiten, die de „vroede vaderen" vierhonderd jaar geleden instel den in deze zaken, ziet hij toch in, dat meestal alles moet worden overgelaten aan de verantwoor delijkheid van de avondmaals gangen. Hij vervolgt: Anders zou men de akeligege woonte moeten herinvoeren, die ik éénmaal nog heb meegemaakt, dat ieder met zijn lidmaatschaps kaart in de hand de ouderling van dienst moest passeren op weg naar het avondmaal. Als een toe- .gangshek bij een ijsbaaii: Kaar tjescontrole. Middelburg I J~)AT kan niet. En toch blijft er iets onbevredigends. Bij de bidstond voor de synode van Middelburg, waar allerlei men sen van buiten de gemeente als Uitknippen en op briefkaart plakken a.u.b. IK WERK MEE aan de verdere groei van de krant. Uw nieuwe abonnee heet t Adres Woonplaats t betaling per, WEEK/MAAND/KWARTAAl Deze nieuwe abonnee werd opgegeven door uw abonnee i Naam i Adres Woonplaats i ik ontvang als geschenk HYACINTHENBOI MET HOU-# „DE DOKTER ZEGT* II DER „DE DOKTER ZEGT* I TIP-PARADE-TWEE (elk deel is een (ander) geheel)| streep door wat u niet wenst. belangstellenden verwacht kon den worden, werd ook het avond maal gevierd. En uit vrees voor een ongecontroleerde, „open" avondmaalsviering kwam er toen het tegenovergestelde: Een avond maalsviering alléén voor de sy nodeleden en de kerkeraad van Middelburg. Terwijl de gemeen te, die niet het avondmaal mee gebruiken mocht, wèl te zingen kreeg: „Gij hebt mij Heer, ge spijzigd aan uw dis". Dat was een grote vergissing, maar het tekent de vrees voor open tafel onder ons. JN ENGELAND zagen we deze I zomer in de presbyteriaanse kerk te Bath een oplossing, die even elegant is als doeltreffend, tenminste voor de gasten van Gastenboek Op een tafeltje, niet in de voor de dienst steeds roezige) consis toriekamer, maar achter in de kerk lag een gastenboek, waar avondmaalgang er s, die niet tot de gemeente behoorden, hun naam en herkomst in vermeldden. Een ouderling zat erbij, ter verwelkoming van eventuele gas ten, om kennis te maken en be hulpzaam te zijn, wanneer men als vreemdeling niet goed op de hoogte was met zitplaatsen, kerk boeken, enz. enz. Dat is een hoffelijk gebaar, zo als het in onze kerken helaas maar al te veel ontbreekt. En het garandeert ook een behoorlijk toezicht, omdat altijd, ook achter af, navraag en controle mogelijk is! In de periode van 1952 tot 1963 keer den bijna vierhonderd zendelingen te rug. Slechts een klein percentage kwam na de normale ambtstermijn te rug om een jaar verlof te genieten. De meesten keerden te vroeg terug, enke len om gezondsheidsredenen,.een paar omdat zij een beroep als predikant in Amerika hadden aangenomen, maar de meesten omdat ze zich niet konden aanpassen. De meesten zeiden dat zij zich nu de jonge kerken meer en meer zelf standig worden niet meer als „bui tenlandse zendelingen" konden gedra gen. Evenmin bleken zij in staat zich in te laten passen in het werk van de zelfstandige Afrikaanse of Aziatische kerken. Velen klaagden dat zij met wantrouwen behandeld werden. Zij konden de vooroordelen die tegen hen bestonden niet overwinnen. Prof. Burgess zei dat deze zendelin gen de gevolgen moesten dragen van het westelijk machtsstreven op poli tiek, cultureel en kerkelijk gebied. Maar zij botsten ook op tegen een grote mate van wantrouwen, omdat men in jonge staten het westen vaak van een nieuw-kolonialisme verdenkt, een economisch imperialisme. De rijke staten worden immers steeds rijker, de arme landen steeds armer. De teleurstelling van vele zendelin gen is te begrijpen, zei prof. Burgess, maar zij laat ook zien dat de oude kerken geheel nieuwe wegen moet zoe- Proefschrift over strafbare poging voor het zendingswerk. De samen werking met de jonge kerken zal op een geheel nieuwe basis moeten ge schieden. De Lutherse Kerk van Tanzania heeft reeds een eerste stap in de goede richting gedaan. Alle nieuwe zendelin gen moeten eerst een „beginners-cur sus" volgen. Daar leren zij hoe zij zich aan de omstandigheden van het land moeten aanpassen. Ook de Raad van Kerken van India heeft al een derge lijke cursus verplicht gesteld. Dit is een geheel nieuw probleem, waarmee de zending van de Ameri kaanse kerken krijgt te kampen. Sta tistieken tonen aan dat iia de periode van 1932 tot 1952 zelden een zendeling naar Amerika terugkeerde, omdat hij teleurgesteld was. Opmerkelijk is ook, dat de Europese zendingen in veel min dere mate met dit probleem te kam pen hebben. Zij kunnen zich kennelijk gemakkelijker aan de nieuwe situatie aanpassen. Centrum gereformeerd jeugdwerk N.-Brabant en Limburg DEN BOSCH - MAASTRICHT De provinciale afdeling Noord-Brabant-Lim burg van de Bond van Gerefor meerde Jeugdverenigingen en de Noord-Brabantse en Limburgse araelin- gen van de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie hebben opgericht het Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk Noord-Brabant-Limburg. Deze oprichting is een uitvloeisel van de onlangs ingevoerde reorganisatie in het gereformeerde jeugdwerk. Daarbij hebben de twee genoemde jeugdbonden hun aktiviteiten ingebracht in het lande lijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd- Het C.G.J. wil service verlenen aan jeugdwerk van de gereformeerde jeugd, ook aan die groepen, die door werkwijze of struktuur geen lid (kunnen) zijn van de twee genoemde bonden. Deze beide organisaties blijven bestaan, er heeft dus geen fusie plaats gevonden. UTRECHT De Protestant, het blad van de Evangelische Maatschappij en de Nederlandse Gustaaf Adolf-veren icing, heeft een nieuwe eindredacteur gekre gen. De plaats van dr. C. A. de Ridder is ingenomen door de gereformeerde piedi- kant. drs. J. Spoelstra uit Boskoop. Ds. Spoelstra was reeds lid van de redac tie. Dr. De Ridder heeft zijn werk als stu diesecretaris van het Nederlands Protes tants Convent neergelegd, omdat hij be noemd is tot wetenschappelijke ambte naar (bij prof. dr. G. C. van Niftrik) aan J- Universiteit van heeft een feestelijke verrassing voor U. Ziekenhuispredikant al vier dagen zoek APELDOORN Sinds zondagmor gen wordt de 55-jarige Apeldoornse ziekenhuispredikant ds. W. Th. van der Windt vermist. Een ongeluk wordt gevreesd. Op verzoek van zijn echtgenote ver zoekt de commissaris van politie te Apeldoorn hen, die inlichtingen zouden kunnen verschaffen, zich met hem in verbinding te stellen (tel. 05760—140 41). Het signalement van ds. Van der Windt luidt: lang 1,82 m, bruine ogen, vrijwel kaal met een krans van donkerblond haar, gekleed in zwarte jas met dito hoed. Hij heeft vermoedelijk een rijwiel bij zich, merk Gazelle. De vermiste predikant was sinds 1937 achtereenvolgens hulpprediker te Drie bergen, predikant te De Kaag, leger- ircdikant en predikant tevHoenderloo. n 1959 verkreeg hij eervol ontheffing uit het ambt met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot ziekenhuispredikant in het Apeldoornse Julianaziekenhuis. Ds. Van der Windt, wiens vrouw sinds enige tijd in het ziekenhuis lag, was de laatste tijd wat gedeprimeerd. Een aantal mensen schijnt hem na zondagmorgen nog te hebben gezien. Nadat de vermis sing gistermiddag via de radio bekend werd gemaakt, meldde o.a. een vrouw, dat zij hem maandagmorgen in Apel doorn zag fietsen. Beroem n etswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen-NH. (vac. G. H. v. Kooten): Joh. v. d. Velden te Amers foort; te Veenendaal: N. Kleermaker te Rotterdam-centrum; te Rotterdam-Char- lois (toez.): J. de Olde te Steenwijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Maastricht (vac. D. Kro- nemeijer): S. de Vries te Bennekom; te Garrelsweer (Gr.): F. J. Jansen te Tzum- marum. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Arnhem: M. Baan te Zeist. EVANG. LÜTH. KERK Aangenomen naar Delft: C. Schroder te Amstelveen. De prachtige INDUS kalender met twaalf schitterende kleuren foto's van Zwitserse landschappen, ont vangt u gratis, na aankoop van een INDUS horlo ge in de periode van 20 nov. tot 31 dec. 1965. Tegen inzending 1 het daar bestemde, bij de ju welier aanwezige, for- mulieraan INDUS-hor- loges, Rotterdam, wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger juwelier zal U gaarne een der fraaie kleuren foto'» vrijblij vend laten Christelijke-gereformeerde ouderlingen bijeen UTRECHT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gisteren de heer Th. J. B. Buiting uit Utrecht tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proef schrift: „Strafbare poging". In deze studie wordt dit oude vraag stuk opnieuw en opvallend behandeld. De schrijver geeft een volledig overzicht van de voorgeschiedenis en de geschie denis der strafbaarstelling van poging tot misdrijf, toegespitst op Nederland. Uit voerig behandelt de heer Buiting het huidige artikel 45 van het wetboek van strafrecht en de daaraan gewijde ge schriften en rechterlijke beslissingen. Hij schuwt daarbij de moeilijkste vragen niet, zoals die omtrent het „doden" van een lijk. hetgeen hij zelf onder bepaalde omstandigheden als strafbare poging be schouwt Prof. dr. E. de Vries naar Amerika DEN HAAG De rector van het insti tuut voor sociale studiën, prof. dr. E. de Vries, zal op 15 april na een ruim tienja- T :ii- rige ambtsperiode, het rectoraat neerleg- in Washington begraven, maar Liberia Kondigde een dag gen. Hij emigreert dan naar do VS. Zijn 1 J-,:D:J opvolger wordt prof. mr. J. F. Glastra van Loon, hoogleraar in de inleiding tot de rechtswetenschap aan de rijksuniversi teit in Leiden. De nieuwe bijbelvertaling in de Tiv-taa! blijkt in een grote behoefte te voorzien. De eerste druk in deze taal van Noord-Nigeria (tienduizend exem plaren) was in drie weken uitverkocht en 15.000 exemplaren meer werden be steld. Hoewel de kerken slechts twaalf duizend leden tellen, worden de kerk diensten door meer dan honderdduizend mensen bezocht. MONROVIA Emeritus-bisschop Bravid Washington Harris werd Washington begraven, maar Liberia kondigde een dag van rouw af. Dit land was deze zendeling niet vergeten. President Tubman gaf opdracht dat alle scholen, winkels, en kantoren geloten moesten zijn. Van alle officiële gebouwen waaide de vlak halfstok op de dag van de begrafenis. Bisschop Harris was zendeling-bisschop van de Episcopaalse Kerk van Liberia van 1945 tot enkele jaren geleden, toen hij om gezondheidsredenen met emeritaat ging. Hij heeft diepe indruk op dit land gemaakt. In de officiële proclamatie staat dat Liberia hem eert om de wysheid, waarmee hij heeft leiding gegeven, om zyn vriendelijkheid en de vele offers die hij heeft gebracht voor Liberia. Hij heeft hoogachting, bewondering en liefde gewonnen van allen ongeacht welke godsdienst zij belijden, zei president Tubman. Bisschop Harris overleed aan verwondingen opgelopen bij een auto ongeluk in de Verenigde Staten. (Van onze kerkredactie) ROME Legio zijn de grappen en grapjes die geboren zijn in het concilie. Maar ook de uitspraken van de paus zijn een bron. Het jongste grapje dat de ronde doet heeft betrek king op het voorstel van paus Paulus om Johannes XXIII en Pius XII zalig te verklaren. In Rome wordt er aan toege voegd: „De ene omdat hij het verdiend heeft, de andere om dat hij het nodig heeft." Ingewijden in Rome menen dat de paus beide namen voor zalig verklaring heeft voorgedragen, om het concilie voor te zijn. Hij zou gevreesd hebben dat in het concilie voorgesteld zou worden alleen paus Johannes heilig te verklaren. De Italiaanse pers eist dat al geruime tijd. Veel progressieve bisschoppen zijn helemaal niet gelukkig met dit voorstel. Zij hadden liever gezien dat het voorstel van de Belgische kardinaal Suenens was aangenomen. Hij stelde reeds in de tweede zittingsperiode van het concilie voor dat het hele proces van zalig- en heiligverklaringen op de helling zou komen. Enkelen van hen zeggen dat er misschien nog wel een goede kant zit aan het proces dat op gang gebracht is. Nu kunnen tenminste de bezwaren tegen paus Pius XII (Hij zweeg toen miljoenen' Joden vermoord werden) eens grondig door de kerk onderzocht worden. Maar anderen vragen zich af of een geheim onderzoek wel de juiste plaats is om een antwoord te geven op de ingebrachte kri tiek. De met Rome geünieerde Oos- ters-Orthodoxe Kerken (en met hen de protestantse waarnemers) zijn helemaal niet gelukkig met het voorstel. Zij zeggen (met in Nederland dr. J. J. Buskes): Deze man behoorde de gehele wereld toe. Nu wordt hij door dit proces weer rooms gemaakt. (Van onze kerkredactie) HILVERSÜM We zullen be grip moeten tonen voor de om standigheden waarin de gemeente leden vandaag leven. Dat moet in deze welvaartstijd net zo goed, zo niet meer, gebeuren, dan in crisis tijd. Aldus verzekerde de voorzit ter, de heer K. Geleynse uit Wil- dervank, woensdag de christelijke- gereformeerde ambtsdragers, die in de Pniëlkerk te Hilversum de j aarlij kse ouderlingenconferentie bijwoonden. We moeten trachten de jonge men sen te verstaan en voor te lichten en hun vragen niet afdoen met dooddoe ners, zei de heer Geleynse, die wees op het verblijdend teken dat tal van kerkeraden de laatste jaren zichtbaar verjongd zijn. Nodig blijft het echter de gemeenteleden steeds meer bij het ambtelijk werk te betrekken en ander zijds hen leiding te geven. T.v. en pers De voorzitter herinnerde eraan dat op de laatste zitting van de generale synode van de Christelijke Gerefor meerde Kerken een kleine minderheid haar mening opdrong. „Maar wellicht komt de synode in januari weer terug op de beslissing geen uitvoering te ge ven aan het besluit, dat de uitzending via de t.v. van christelijke-gere formeerde evangelisatie-diensten mo gelijk maakt." De heer Geleynse noem de ook het (nog?) niet uitwisselen met de gereformeerde synode van waarne mers. Hij vroeg in het alge meen het werk van de generale syno de biddend voor te bereiden en te dragen. Ook wekte hij op tijd en geld over te hebben voor de christelijke pers die overigens niet altijd is „zoals wij wen sen". De vrees leek hem niet ongewet tigd, dat „onze christelijke pers" eer. commerciële aangelegenheid gaat wor den of reeds is geworden. Verder: Het moet een verslaggever niet kwalijk worden genomen, dat hij precies be schrijft hoe het op een openbare verga dering is toegegaan, aldus de heer Ge leynse, die vroeg of we wel zo geluk kig moeten zijn met „verslagen" in onze „kerkelijke bladen", die wel eens gekruid worden met eigen inzien ten en zo inboeten aan objectiviteit. Tijdens de conferentie trok de jonge Wormerveerse predikant drs. J. P. Ver steeg aller aandacht met zijn duidelijk betoog over de ambtelijke arbeid in het licht van de wederkomst van Je zus Christus, waarin hij vooral wees op de tekenen der tijden, waarvan Gods Woord spreekt. Het gaat hierbij niet om nieuwe, bijzondere dingen, maar om een toespitsing van wat er altijd al is geweest, zoals oorlogen en geruchten van oorlogen. Toespitsing is er in het aantal landen dat bij oorlo gen betrokken raakt en in de omvang en kracht van de (atoom-) bewape ning; toespitsing ook in de concentra ties op politiek terrein, op economisch terrein en ook op religieus gebied. Verheugend is echter wat gebeurt in onze dagen aan het volk Israël en in de meeste gemeenten, het toenemen van de zendingsactiviteit. Tenslotte wekte drs. Versteeg op waar lijk te verlangen naar de wederkomst van Jezus Christus, met liefde uit te zien naar de dag van Zijn glorie. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden I aan postzegels te worden ingeslo- t ten. Antwoord: Zandsteen kan gelijmci worden met steenlijm. U kunt dil schouw schoonmaken met een staal borstel, maar hierbij moet u voorzich tig te werk gaan. Tevens kan met hiermee niet alle soorten vuil verwij- - deren. Als de schouw grote waardt heeft, is het beter zich te laten voor lichten door een deskundige. m Vraag: We hebben sinds korte tijc D een egeltje in onze tuin, dat iederi avond trouw zijn schoteltje melk, daj JT ik neerzet, komt opdrinken. Ook lej ik wel eens brood of groente-afval j' neer, maar dat laat het liggen. Kunt i mij ook zeggen, waarvan zo'n diertji leeft en wat ik nog meer kan geven! jx Ook zou ik graag willen weten v.-aai m het overdag verblijft. Ik ben namelijk bang dat de egel in het schuurtjt huist. Antwoord: Het voedsel van de ege, P' bestaat uit muizen, wormen, insekter c* en slakken, doch hij is een groot lief- v« hebber van melk zoals u heeft kun- si nen constateren. Daar egels boven de m grond leven, in kuiltjes of nesten van blad, ruigte e.d. geloven we niet dat het dier zich in uw schuur ophoudt. n' Vraag: Hoe kan men het beste antie ke tegels uit een muur halen en wal ln is de beste manier om het cement aai lij de achterkant te verwijderen? in Antwoord: De antieke tegels moe-g-, ten zeer behoedzaam uit de muur wor- den gehakt, waarbij het enige midde! om het cement op te lossen zeer ge vaarlijk is. Hiervoor is namelijk zwa-M velzuur nodig, zodat het zeer raad-ee zaam is dit niet zelf te doen, maai te deskundigen te hulp te roepen. Zorghi dat de handen niet met dit zuur ir^. aanraking komen en pas vooral op voor de zeer gevaarlijke spatten" Denk er ook om de fles goed achtein< slot te houden. Vraag: Is het waar, dat op een ei-al gen graf geen kleine steen mag staan v< maar wel een grote steen? Hoe jrootfl, van afmeting mag de steen zijn ojm een eerste klas graf? Antwoord: In vele plaatsen bestaai de bepaling dat op een eigen graf d(P' steen niet hoger magzijn dan eeidi meter en niet breder dan 60 tot 8tcc centimeter, maar in verschillende ge-w meenten gelden uiteenlopende voor<0, schriften. Het beste is dus te informeL ren op het gemeentehuis of bij de. betrokken begraafplaats. Vraag: Mijn hond, een kortharlgf" Schotse terrier, die ik nog niet z< lang heb en die een heel lief karakter" heeft, lijdt aan een kwaal zo zon ik het willen noemen van haa uit-j val. Hij wordt dagelijks wel twejl maal gekamd en geborsteld, maar hea haarverlies is ontzettend, en nu wild<™ ik u vragen of u een middel weet ore het euvel te bestrijden. 4 Antwoord: Een dergelijke bultenspo-j rige haaruitval heeft vrijwel altij" een voedingsstoornis of andere zieke lijke aandoening tot oorzaak. Daaroni is het goed naar -en dierenarts of- polikliniek voor huisdieren te gaan Pas een onderzoek kan aantonen wa' Raad van lezer: Naar aanleidin| van de vraag betreffende verkoop van bedrijfsgrond aan een gemeenh en de vrees dat de fiscus zal toeslaap wil ik er op wijzen, dat onze gemeen te in dergelijke koopcontracten de be paling opheemt dal de gemeente mo gelijke latere belastingschade zal beta len, soms na jaren. Laat de verkopel er op bedacht zijn, een dergelijke bej paling in het contract te doen opne- Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. pronk. 5. plaats in Ita' lië, 10. jaar (afk. Lat.), 11. plaats i( Limburg, 13. ontkenning, 15. voorzetsel 16. plaats ln Overijsel, 20. telwoord (Eng.), 22. Europeaan, 23. telwoorq (Duits), 25. spelleiding, 26. zekere dam 27. jongensnaam, 28. aanw. voornaamw. 30. boom, 31. parochie, 34. assistant engiu neer (afk.), 35. behoeftige persoon, 3*j Deens sprookjesdichter, 41. voegwoorqR 42. zijtak Rhóne, 43. opschrift ener enver loppe. Vertikaal: 1. myth, figuur, 2. stok, 1 rivier in Italië, 4. soort onderwijs (afk.C 5. oude rekening (afk.), 6. harde plof, TL meisjesnaam, 8. slinkse streek, 9. vaar wel, 12. eenmaal, 14. treurdicht, 17. plaati in Gelderl., 18. plaats in N. Brab., 19! hetzelfde, 21. op geen plaats, 24. onzin 29. onbep. voornaamw., 32. insekt 33 deel van het gebit, 34. streling, 36. bijl woord, 38. lidwoord, 39. muzieknoot, 40 bekende afkorting. Oplossing vorige pnxzd Horizontaal: 1. Beers. 5. haast, 11 Arno. 12. laar, 13. kt. 14. Soest, 17. ga, II esp, 20. fee, 21. pon, 22. A.B., 24. al, 21 maal, 26. slee, 28. rk, 30. mi, 32. ons. aal, 36. nog, 38. r.i., 39. onder. 41. de, deer, 44. eden, 46. erker, 47. Weert. Vertikaal: 1. Bakel, 2. erts, 3. en, 4. 6. alt, 7. aa, 8. sago, 9. trant, 11. peer, 1: of, 16. se. 19. paars, 21. plein, 23. bak, 2< alm, 27. horde, 29. made, 31. agent, nier, 34. An, 35. Ie, 37. Oder, ree, 43. e.k„ 45. de. 3i I. 40 Godsdienst vrij heid in Guatemala GUATEMALA CITY Het parlement van Guatemala heeft een nieuwe grond wet aangenomen, die godsdienstvrijheid waarborgt en religieuze lichamen toe staat eigendommen op hun naam te bezit ten. De Rooms-Katholieke Kerk heeft al laten weten, dat zii deze wijzigingen iit de grondwet betreurt. De vicaris-gene raal José Perrone heeft de regering ge schreven, dat hij het betreurt, dat d< grondwet niet meer de speciale privile ges van de Rooms-Katholieke Kerk kent zoals dat het geval is geweest vanaf d« stichting van de republiek in 1821.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2