Nieuwe Leidse Courant ROND F 900 MILJOEN EXTRA IN LOONZAK Verwerp via spaarbrief belastingverlaging niet Militairen macht in grepen Kongo Bestedingsexplosie tegen Kerstdagen Stuntje van De Gaulle? Voor uithangen van spandoek 50 boete PANNEN- NIEUWS! Vartola Bejaarden tegen plan-Veldkamp Commentaren Geen spanning dekkingsplan (K'TA) Ontsnapte gevangene na uur gepakt Trein op een luchtkusseni Donderdag 23 november 1963, 46sle Jaargang Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMEft CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvastigh gfiebleven mijn kort in tegHenjpoett" De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Morgen overdag van het westen uit en kele opklaringen, maar ook enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Krachtige aan de kust harde tot stormachtige zuid westelijke wind. later ruimend naar rich tingen tussen west en noord. Vannacht hogere temperaturen, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Steerrttraaf 37 Postbus 76 Engeland vraagt: spreekt De Gaulle wel de waarheid? Of is het een verkiezingsstunt? zie pagina 9. Greetje vraagt en krijgt winst van 10.000 platen zie pag. 7. Ab Goubitz 20 jaar ochtend gymnastiek pag. Ethergolven. Amerikaanse zendelingen te leurgesteld naar huis pag. Kern- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Vele werknemers in het particuliere bedrijfsleven verwachten dat het tweede deel de zgn. uitkering-ineens per 1 december zal worden uitbetaald, d.w.z. deze week aan degenen die maandsalaris hebben en de volgende week aan hen die een weeklon ontvangen. Naar wy vernemen zul len de meeste werkgevers deze (tweede) één procent van het jaarinkomen, in het algemeen om admini stratieve redenen, uitbetalen tegelijk met de gebruikelijke kerstgratificatie. EXCLUSIEF LN Dit betekent dat er in de dagen vóór Kerstmis een enorme tijdelijke verruiming van de bestedingsmoge lijkheden der Nederlandse werkne mers zal ontstaan, temeer omdat in de meeste gevallen ook de kinderbij slag over het laatste kwartaal van dit jaar dan zal worden uitbetaald. Naast de gewone maandelijkse of wekelijkse loonbetaling staat het be drijfsleven namelijk voor de opgave een extra bedróg van rond f 900 mil joen in de loonzakjes te stoppen, te weten: f 290 miljoen voor de uitkering-in eens. nl. 1 procent van het totale looninkomen van de werknemers in het particuliere bedrijfsleven, dat door het Centraal Planbureau vooi dit jaar wordt geschat op f 29 mil- Nog eens tenminste f 290 miljoen aan kerstgratificaties, waarvan het totaal gemiddeld eveneens op 1 pro cent van het looninkomen kan wor den geschat. Er zijn bedrijven er bedrijfstakken, waar 1 a 2 (of soms nog meer) procent aan kerstgratifi caties wordt gegeven, maar er zijn ook nog steeds werknemers, die niets ontvangen of een kerstge schenk van het bedrijf „in natura" krijgen. Republikeinen voor rechter' AMSTERDAM Wegens het ver storen van de openbare orde tijdens het bezoek van prinses Beatrix en haar verloofde op zaterdag 3 juli aan Amsterdam, heeft de kantonrechter de 34-jarige stenograaf A. de J. en feijn buurman, de 45-jarige boekhou der A. S. veroordeeld tot een boete van f 50 en zes dagen voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. j De mannen hadden tijdens de rondvaart jran het paar uit een raam aan de Heren- bracht een spandoek gehangen met het bpschrift „Republiek". Een etage hoger padden twee studenten, de 19-jarige R. L. in de 20-jarige M. M. meermalen „Leve de (epubliek geroepen": zij werden conform Se eis tot dezelfde straf veroordeeld, kllen gaan in beroep. Zoals bekend had de stenograaf vorige taaand verzocht de heer Claus von Ams berg als getuige a decharge te dagvaar- ien, een verzoek, dat niet werd ingewil ligd. De vier verdachten hebben de feiten begegeven maar ontkenden een straf- iaar feit tè hebben gepleegd. Zij zouden Ie openbare orde niet hebben verstoord, folgens twee getuigende agenten w lit het publiek echter wel reacties ge- tomen. Onder meer was geroepen artola d^iieuwe aluminium kookset wSÊ q 1 extra versterkte bovenrand, die prachtig glanst 2 verder mat gesatineerd 3 moderne stevige knoppen en grepen 4 rood geëloxeerde deksels 5 4 mm dikke bodem voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) GRATIS Kleurfolder bij: V N Postbus 28 - Hoogeveen „Schooier, kom eens naar beneden" „Lang leve Oranje boven". De officier van justitie, mr. J. W. Schef- fers, meende dat het bij verdachten niet ging om een diep gewortelde overtuiging. Hij dacht eerder, dat het plan was ge boren nadat de burgemeester had ver boden die dag dc vlag halfstok te hijsen. Raadsman, mr. G. J. P. Cammelbeeck, vond niet dat de orde was verstoord. „De verdachten stellen zich op het standpunt: wij zijn republikeinen en wij moeten voor die mening kunnen uit komen. Als hier wordt veroordeeld, zijn wij bezig de vrijheid van meningsuiting te vermoorden", aldus de raadsman. „Laat ons zelf over onze AOW beschikken AMSTERDAM Een kleine 2000 bejaarden hebben gistermiddag in een demonstratieve vergadering hier geprotesteerd tegen het plan van minister Veldkamp om een deel van de aow-uitkeringen achter te houden en dit later als vakantiegeld uit te keren. In een resolutie, die aan re gering en parlement wordt aange boden, noemen zij deze handelwijze discriminerend. „De bejaarden moeten zelf beoordelen hoe zij over het hun toekomende geld zullen beschikken". Vakantiegeld vin den zij wel noodzakelijk, maar de toe slag moet dan extra naast de aow-uitke- ring worden verstrekt. In de resolutie wordt voorts gezegd, dat het sociaal minimum moet worden opgetrokken tot een zodanige hoogte, dat geen uitkeringen volgens de algemene bijstandswet meer nodig is. De bijeenkomst was belegd door de Amsterdamse afdelingen van de algeme ne bond van bejaarden, de katholieke bond van bejaarden en dc protestants- christelijke ouderenbond. Als niet aan de belangen van de be jaarden wordt tegemoet gekomen, zal een grote demonstratieve bijeenkomst in Den Haag worden gehouden, zo werd aangekondigd. f 320 miljoen aan kinderbijslag. Het is ons gebleken dat veel werkne mers in de veronderstelling verkeren dat het tweede deel van de uitkering-ineens per 1 december betaald zou „moeten" worden. Dit is echter niet het geval. De minister van sociale zaken en volksge zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft bepaald dat de eerste helft van de extra uitkering (totaal 2 procent) in juli uitge keerd mocht worden en dat de tweede 1 procent „niet vóór 1 december" zou mogen worden verstrekt. De werkgevers hebben dus het volste recht het restant van de uitkering-ineens tegelijk met de kerstgratificatie uit te betalen. Overigens zijn zij niet verplicht tot het uitbetalen van de extra loonuit- kering. De minister heeft, nadat de Stich ting van de Arbeid geen eenstemmigheid kon bereiken, .een algemene vergun ning gegeven. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt evenwel dat tussen werkgevers- en werknemersorganisaties in vrijwel alle bedrijfstakken uitkering van de volle dige 2 procent is overeengekomen. Het is echter niet geheel onwaar schijnlijk dat voor een deel der werk nemers als gevolg van de uitkering ineens de omvang van de kerstgrati ficatie in gevaar komt. In slechts en kele bedrijfstakken is deze tegemoet koming voor de dure decembermaand per c.a.o. geregeld, zodat in de meeste ondernemingen de verlening van een kerstgratificatie geschiedt op basis van vrijwilligheid. De grootte er van varieert nog wel eens in verband met de bedrijfsresulta ten. Bij informatie in werkgeverkrin gen is ons gebleken dat in ondernemin gen. die jaarlijks een vast percentage verstrekken, de kerstgratificatie van de uitkering-ineens in het algemeen waar schijnlijk geen invloed zal ondervinden. Anders is het wellicht in bedrijven, die een variabele gratificatie kennen. Deze ondernemingen zouden er wel eens toe kunnen overgaan de uitkering-ineens geheel of gedeeltelijk te financieren uit een deel van de kerstgratificatie, zo werd ons gezegd Een algemene ver wachting is evenwel niet uit te sureken. .Veel zal afhangen van de financiële situatie, waarin elk bedrijf afzonderlijk verkeert. Zoals bekend heeft het overheidsper soneel de uitkering-ineens van 2 procent omstreeks 1 oktober in eenmaal ontvan- TOEZICHT De heer Claus von Amsberg heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Friesland, waarbij hij onder meer het fokbedrijf van de heer S. N. Kingma te Boxum heeft bezichtigd. Tijdens dit bezoek werd in de stal bovenstaande foto gemaakt. Vondeling: Geen gemakkelijke populariteit (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Vondeling heeft zich vanmorgen in de Tweede Kamer afwijzend opgesteld tegen over pogingen om nog wat van het zgn. dekkingsplan af te knabbelen, zo dat er minder geld beschikbaar komt om extra-uitgaven te dekken. Uitstel van de beslissing over de herinvoe ring van de omzetbelasting op textiel en schoeisel per 1 januari 1967 vindt hij om budgettaire redenen onaan vaardbaar. IHj wil ook geen afstand doen van de tweede punt op de ven nootschapsbelasting, waartegen o.m. de AR-fracfie 'grote bezwaren heeft. De minister noemde het een mis verstand te menen, dat men over de omzetbelasting op textiel en schoei sel ook volgend jaar nog wel kan be slissen In de Miljoenennota is heel duidelijk gevraagd om een dekking op jaarbasis. Als we daar niet van uit gaan, krygen we ook voor 1966 niet het gewenste resultaat. Als de Kamer nu niet over textiel en schoeisel zou beslissen, is dat onaanvaardbaar uit een oogpunt van dekkingsbeleid. Ook de tweede punt op de vennootschaps belasting kan in verband' met de dek king voor 1966 niet worden gemist. De minister ontkende, dat uitstel van di vennootschapsbelastingvertioging zoi opwegen tegen een minder grote ver rekening met de inkomstenbelasting. Dr. Vondeling beantwoordde vandaag de Kamerleden d'ie gisteren over dekkingsplan hadden gesproken. Ingaan de op de vraag waarom de regering al die indirecte belastingverhogingen heeft Moboetoe zette Khsavoeboe af LEOPOLDSTAD Het Kongolese leger heeft vannacht geruisloos de macht in handen genomen. Generaal Moboetoe heeft president Kasavoe- boe afgezet en diens bevoegdheden overgenomen. Hij belastte kolonel Moelamba met de vorming van een (voorlopig) kabinet van nationale eenheid. Ex-premier Kimba werd ontheven van zijn functie van kabi netsformateur. De staatsgreep werd vanochtend via de radio bekendgemaakt. Zij verliep kalm. De 53-jarige Kasavoeboe bracht de naoht in het presidentiële paleis door. Vanochtend zou hij vertrekken. t was de tweede staatsgreep die door de 37-jarige Maboetoe werd ge pleegd. In 1960 zete hij Kassavoeboe ook af. Negen maanden lang leidde hij een college van commissarissen, voordat hij de macht aan het parlement teruggaf. Nu is het conflict tussen Kasavoeboe t ex-premier Tsjombe oorzaak van M boetoe's optreden. Weigering Kasavoeboe zette Tsjombe op 13 ok tober als premier af. Een maand latei- weigerde liet parlement evenwel het nieuwe kabinet onder Evariste Kimba te aanvaarden. Sindsdien wil Kasavoe boe zich niet schikken naar de wil van de meerderheid van het parlement. Over de in december te houden presidents verkiezingen wordt in de proclamatie niets gezegd. Wel worden allé grondwet telijke rechten van het parlement ge garandeerd. Het leger zal zich buiten de politiek houden. De meeste politieke gevangenen worden vrijgelaten. De schorsing van de meeste dagbladen wordt opgeheven. Kolonel Moelamba is stafchef en commandant van het noordoostelijke gebied, waar de opstandelingen zeer De reddingvlet ^Prinses Mar griet" van Ter Heyde haalde gistermiddag over een ruwe zee dp achtergebleven 21 be manningsleden en de kapitein van de Ping An. De redders leverden een unieke prestatie door hen in één keer aan wal te brengen. Ze brachten zelfs geheel droogvoets over, dor zij bij het strand op de schouders te nemen. actief zijn. Hij geniet groot gezag. In het kritieke stadium van de opstand van vorgig jaar verdedigde hij de oostelijke stad Boekavoe. Hij vervangt nu Kimba. van wie bekend was, dat hij streefde naar een akkoord met de opstandelingenleiders en de Afrikaan se landen, die 'de opstand hebben ge steund. Ex-premier Tsjombe zei zeer gelukkig te zijn met de gang van zaken. V ergit'tigin gsgerucht DJAKARTA Een officieel leger bulletin meldt dat een gevangen com munist Jaohman geheten verklaard heeft, opdraoht te hebben gehad de drie miljoen inwoners van Djakarta te ver giftigen door de waterzuiveringsinstal latie van Pedjompongan in Djakarta te verontreinigen. Niet gemeld wordt, welk vergif hij had moeten gebruiken en of hy de installatie binnengedrongen waa. voorgesteld, wees hij nogmaals op de noodzaak om meer goedkope huizen te bouwen, beter onderwijs te creëren, meer wegen aan te leggen, meer te doen tegen honger, ziekte en analfabetisme in arme landen enz. „De bedragen die we daarvoor vragen, zijn groot, maar het beleid dat we ermee willen voeren, durf ik niet te typeren als groots. Het tempo wordit wat verhoogd en de koers wat meer op de toekomst gericht dan bij het vorige kabinet hert geval was, maar er worden geen fundamenten voor een nieuwe maatschappij gelegd. Daarvoor is meer tijd nodig dan anderhalf jaar". De bewindsman was er zich van be wust, dat het ook in de politiek zaliger is uit te geven dan te ontvangen. Het was niet het streven naar een gemakke lijke populariteit, dat hem dn april had doen besluiten, onder druk van zijn col lega-fractieleiders, de portefeuille van financiën voor z'n rekening te nemen. Maar er moest een program gefinancierd worden. „Voor die uitdaging stond ik en voor die uitdaging staat nu de Kamer". (Voor vervolg zie pag. 11) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De grote spanningen tussen kabinet en regeringspartijen zijn geweken. KVP en ARP hebben zich, zo bleek gisteren tijdens het de bat in de Tweede Kamer, neergelegd bij het feit, dat de regering niet meer dan 70 miljoen wil bezuinigen op de uitgaven in 1966. Het zogenaamde dekkingsplan zou van daag zeker door de Tweede Kamer wor den goedgekeurd. De neuzen zijn geteld en het Kabinet kan vanavond met een gerust hart naar huis gaan. De AR-frac- tie wil nog proberen de tweede cent op de benzineprijs te schrappen en de ver hoging van de vennootschapsbelasting te verlichten door invoering van een ge ringe omzetbelasting op textiel en schoe nen. Meer over het Kamerdebat publice ren we elders in deze krant. Morgen praat de Stichting van de Arbeid weer met minister Veldkamp over het mogelijk vrijere loonsys teem voor 1966. Het zal er dan om gaan, of de Stichting alsnog in eigen kring een compromis weet te berei ken. De minister heeft al gezegd, dat hij zowel met het werkgevers- als met het werknemersstandpunt ak koord kan gaan. Dus ook met een compromis. Alle partijen willen het loonbeleid vrijer, maar volledige vrijheid wenst men terecht niet. Het economisch belang van het land laat het niet toe. Uiteraard zien de vakcentralen in de economische krachten die de markt beheersen een mogelijkheid tot be tere arbeidsvoorwaarden. Lang heb ben zij in het algemeen belang haar invloed aangewend tot matiging. Van hun kant zijn individuele werk gevers Hij overspanning tot meer concessies bereid dan werkgevers verbonden economisch toelaatbaar achten. Werkgevers zijn op dit punt soms moeilijk tot de orde te roepen. Gezien deze omstandigheden zal, ter beteugeling van het inflatieproces, ook volgend jaar op de loonontwik keling gelet moeten worden. WIE VAN DE DRIE? Wie zullen volgend jaar bij vrijer loon op de loonontwikkeling moeten toezien De Stichting van de Ar beid, rijksbemiddelaars of de minis ter van sociale zaken De minister behoudt terecht zijn be voegdheid tot ingrijpen ingeval van duidelijke strijd met het algemeen belang. Hij zal het echter moeilijk alleen kunnen doen. Te gedetail leerde bemoeienis zou hem boven dien niet erg populair maken. Dc Stichting daarentegen hoopt juist nu bevrijd te worden van het ondankbare en dikwijls onmogelijke controlewerk. Hoe namelijk te den ken over een vakbond die een c.a.o. indient en een vakcentrale die deze moet afkenren Daarom zal rijksbemiddelaars in stantie tussen regering en bedrijfs leven wel weer een belangrijke rol worden toebedeeld. Hun toezicht zou bij grotere vrijheid voor het be drijfsleven zowel globaal als efficiënt kunnen zijn. ,'Als dit programma op de televiste is. geeft mijn moeder ons altijd koekjes LEEUWARDEN Maar een uur is de gisteravond uit de Leeuwarder strafgevangenis ontsnapte C. J. B. op vrije voeten geweest. Na om zes uur over de vijf meter hoge muur aan de kant van de Keizersgracht te zijn geklauterd, werd hij om zeven uur op de kop van de Afsluitdijk aangehouden door de Rijkspolitie. Wordt deze trein het antivoord op het overbelaste verkeer in en om dc grote steden? In Frankrijk beantwoordt men die vraag bevestigend. In de omgeving van Parijs worden proeven genomen met de ,.aerotrcin'', die veel weg heeft van de zgn. monorail. Het principe van voortbeweging is echter enigszins anders: de trein glijdt op een luchtkussen over betonnen rails, bereikt een behoorlijke snelheid en kan hoog verheven boven het drukke stadsverkeer zijn eigen baan gaan. Wordt deze krant ook die van uw buurman in de nabije toekomst? U kunt die belangrijke vraag eveneens bevestigend beantwoorden, via de bolbon van de tweede pagina-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1