Beminde vorstin ondanks kritiek Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Belgische koningin-moeder gestorven Anna - van 17 - wars van miljoenen Actief tot aan haar ziekbed n 1 Gevangenen doden 3 bewakers Breuk in Londen Rhodesië over China moet meedoen in ontwapeningsgesprek Jja. eca étönfce hij echte Sbananen zijn JIU voordelig 5 5 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 Bemiddeling de kwestie-Vietnam. De regering van Roemenië heeft laten weten, dat zij haar medewerking wil verlenen. En de Italiaan La Pira heeft reeds vredesbesprekingen gevoerd. Roemenië neemt zoals men weet in het conflict tussen Peking en Mos- Ikou een „neutrale" plaats in. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat de Chinese communisten dit land niet direct voor het hoofd zullen stoten. Daar staat echter tegenover, dat de situatie in Vietnam thans niet van dien aard is, dat Peking veel zal voelen voor onderhandelingen. Aan- j genomen moet worden, dat het voor de Ver. Staten onaanvaardbare eisen zal stellen. Iets anders is het met de Kansen van de Italiaanse (linkse) christendemo- craat La Pira, de vroegere burge meester van Florence. Hij heeft met de communistische leiders in Hanoi (hoofdstad van Noord-Vietnam) ge sproken. En in die stad moet de beslissing vallen. Wellicht zal spoedig blijken, of er iets waar is van de geruchten, dat Peking en Hanoi verschillend den ken over de wenselijkheid van vre desbesprekingen. Het verloop van de strijd in Vietnam zou de voor naamste oorzaak zijn. Overigens lijkt thans aan te nemen, dat Noord-Vietnam nog nooit een serieus vredesaanbod heeft gedaan. De beschuldigingen aan het adres van de Amerikaanse regering blij ken totdusver slechts op uit hun verband gerukte feiten gebaseerd te zijn geweest. BRUSSEL Koningin Elisabeth van België, grootmoeder van koning Boudewijn, is gisteravond op 89- jarige leeftijd te Brussel overleden. De bejaarde vorstin werd voor de tweede keer in nog geen drie weken getroffen door een zware hartaanval. Deze maakte ondanks haar hoge leeftijd nog onverwacht in enkele minuten een eind aan haar leven. Gisterochtend was zij herstellende van de hartcrisis van 4 november. Na die eerste aanval was koning Boude wijn, die met koningin Fabiola een bezoek aan Zuidamerikaanse landen bracht, naar Brussel teruggekeerd. Hetzelfde was het geval met andere leden van de koninklijke familie, die buiten him land vertoefden. Vrijwel tot aan haar ziekbed heeft de vorstin een grote activiteit aan de dag gelegd. Grote populariteit be zorgde haar het werk in de Belgische en internationale kunstwereld. Onder haar persoonlijke vrienden telde zij kunstenaars als Pablo Casals, David Bern Stel u voor, dat uw wensdroom wordt vervuld: er komt een notariële brief die zegt U mede te delen dat die en die (volgt naam rijke suikeroom of tan te) u uit zijn/haar vermogen bij tes tamentaire be schikking zoveel miljoen heeft na gelaten. U sprong een gat in de lucht, kreeg de pers op bezoek en mis schien ook nog wel de tv-jongens. U werd ineens met zéér veel on derscheiding (die men aan kapitaal krachtigen toe pleegt te kennen) behandeld, kort om, u glorieerde maar en ging voor de zoveelste keer de prioriteiten van uw droom wensen na. Niet alzo de bij zonder charmante Anna Maria Hitz (17) aan wier adres dezer dagen zo'n soort brief werd gestuurd. Wijlen haar pa (ze zal best geweten hebben dat dit komen zou) heeft dit meisje twin tig tot dertig miljoen dollar nagelaten. En of ze nu maar even. Maar Anna is nergens te vinden. In Zwitserland niet, in Engeland niet, in het Verre Oosten niet. Ze is al meer dan een maand geleden vertrokken om een Duits vriendje op te zoeken, dat in de States woont. Die twee zijn dol op elkaar. Het laatst hebben bekenden het verliefde tweetal in een plaatsje aan de Californische kust gesignaleerd. Anna kan geld niets schelen. Ze geeft er geen bal om. Ze heeft na melijk op haar jonge leeftijd al ontdekt dat geld niet gelukkig maakt." Daarom zoek ik het geluk elders", zegt zij. Oistrach, Jehudi Menuhin en geleer den als Albert Einstein en Albert Schweitzer. >zien en zelfs kritiek veroorzaak- haar reizen van de afgelopen ja naar landen achter het ijzeren gordijn. Zij was de eerste vorstelijke persoon, die landen als de Sowjetunie n rood China bezocht. Mede als ge- olg van haar contacten met verte genwoordigers uit de communistische wereld bezorgde dit haar de bijnaam in de „rode Koningin". Zij bracht de Belgische regering in ;n lastig parket door het onderteke- ;n van een uit communistische hoek afkomstige oproep tot vrede in Alge rije en werd bekritiseerd wegens haar voorzitterschap van de „Belgisch-Rus sische vriendenkring". Felle reacties de pers ontlokte haar derde bezoek aan Moskou, waar zij naast de Sowjet- autoriteiten de traditionele 1 mei-para- de op het Rode Plein gadesloeg. Elisabeth Valerie Gabriele Maria, hertogin van Beieren, was op 25 juli 1876 geboren als tweede dochter van Karl Theodor, hertog- van Beieren en Regi Veiligheidsraad: pme Salazar geen militaire steun verlenen NEW YORK De Veiligheidsraad heeft gifteren op alle landen een be roep gedaan zich te onthouden van militaire hulp aan Portugal die dit land zou helpen de bevolking van zijn Afrikaanse gebieden te „onderdruk ken". Een amendement dat door een aan tal Afrikaanse landen was voorgesteld waarin een volledige handelsboycot van Portugal werd verlangd, kreeg niet voldoende stemmen om te worden aangenomen. In de resolutie van de raad heette het, dat de Portugese kolo niale politiek een ernstige verstoring van de internationale vrede en veilig heid vormt. Op Portugal wordt een beroep gedaan het zelfbeschikkings recht op onafhankelijkheid van de be volking van Angola. Mozambique en PortugeesGuinea onmiddellijk te er kennen. Wilson wil met Johnson spreken JOHNSON CITY/LONDEN De Britse premier Wilson zal de dag na dat hij de Algemene Vergadering heeft toegesproken op 17 december een onderhoud hebben met president Johnson. Rhodesië, Vietnam en de kernwapen- politiek van de NAVO vormen de hoofdschotel van gesprek, zo is door perschef Moyers van het Witte Huis gisteren megedeeld. Johnson en Wil son hebben elkaar begin december vo rig jaar voor het laatst ontmoet. Wat zegt vader? Toen ik uw bericht ..Oud interview iet Prins in Brits blad" las en daar- iij het kopje „Wat zegt vader?" vlo mijn gedachten ineens terug naar ogenblik, lang geleden. Het mo ment. waarop ik op het punt stond ouderlijk huis vaarwel te zeggen naar Delft te gaan. Mijn vader me in zijn studeerkamer, liep 1 en weer zoals hij dat vaker ,„„Jeed als hij iets wilde zeggen en nog „föcht hoe, en zei ten slotte: „Jongen, ik weet dat jij straks, als je weg bent. "an alles zult doen. Maar (en daar 'achtte hij even) realiseer je dat een ian trouwt met de vrouw die hij [ezien heeft. Beweeg je" dan ook zo- eel mogelijk in die kringen, waaruit een vrouw zoudt willen heb- was mijn vader maar een invoudige dorpspredikant. Maar ik :on niet nalaten in dit verband ook al fan onze Koningin en Prins als vader ati£P moeder te denken. zj^)ordrecht K. Schepel Waarom niet de dunste gasaansteker ter wereld? SILVER MATCH FIRST CLASS Ultra Plat v.a.f 27.50 Maria Josepha van Braganza. infante van Portugal. Op 2 oktober 1900 trad zij in het huwelijk met prins Albert, neef van koning Leopold II en in die tijd de vermoedelijke troonopvolger in België. In 1909 besteeg haar man als Albert I de troon. Uit dit huwelijk zijn drie kinderen geboren: Leopold (de latere Leopold III) in 1901, Karei in 1903 en Marie José (die ex-koning Umberto van Italië huwde) in 1906. Koning Albert kwam in 1934 tijdens een klimpartij in de Ardennen om het leven. Zij kon de begrafenis niet bijwonen en weiger de te worden verpleegd. Binnen en kele maanden zag zij er uit als een oude vrouw. Voorbeeldig Toen zij in 1935 enigszins was her steld kwam haar schoondochter Astrid in Zwitserland bij een auto-ongeluk om het leven. Pas in 1937 nam zij weer deel aan het gewone leven. Haar belangstelling voor de muziek droeg in grote mate tot haar herstel bij. Tij dens de tweede wereldoorlog gedroeg zij zich even voorbeeldig als in de eerste wereldoorlog. Zij weigerde ko ning Leopold in ballingschap te vol gen. Bij de bevrijding was zij alleen in het Koninklijk paleis te Laeken. Tijdens de bezetting had zij een ei gen inlichtingendienst georganiseerd. Ditwijls had zij zich tot de Duitse auto riteiten gericht ten behoeve van Bel gen, die met executie of deportatie werden bedreigd. Toen de uitroeiing van de Joden begon, toonde zij open lijk haar sympathie voor deze men sen. Zij slaagde erin, Joodse kinderen uit handen van de Duitsers te houden. Het is voornamelijk aan haar optreden te danken geweest, dat de monarchie na de bezetting bleef voortbestaan. CHESTER In de Menard- gevangenis bij Chester in de Ame rikaanse staat Illinois zijn gisteren drie bewakers gedood en drie ern stig gewond. Een klein gedeelte van de 2500 gevangenen sloeg aan het muiten. Zij verschansten zich in de keuken en namen drie be wakers als gijzelaars mee De met messen gewapende mannen wisten drie uur stand te houden in de grote gevangeniskcuken. Tijdens de opstand stonden zij toe dat een van de gijzelaars, die ernstig gewond as een injectie kreeg door een tralie- lam. Later lieten zij de man vrij. De muiters, die langere rustpauzen, meer radiotoestellen, beter voedsel en grotere medische faciliteiten eisten, gaven zich tenslotte over aan de hon derden politiemannen en bewakers die hen hadden omsingeld. WASHINGTON De leiding communistisch China probeert jaarden die in de grote steden wonen te bewegen naar hun dorpen terug te keren in verband met de mogelijkheid van Amerikaanse luchtaanvallen. Voor zover Amerikaanse autoriteiten hebben kunnen vaststellen gaat het niet om een bevel; de verzoeken den mondeling doorgegeven. Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. Controle „groene kaart" wordt in 1967 afgeschaft BRUSSEL De controle van de „groe- ïe kaapt" aan de grenzen van de Bene- lux-landen zal per 1 januari 1967 worden afgeschaft, zo hebben de ministers van justitie en verkeer der drie landen giste ren hier besloten. De afschaffing van deze controle vloeit voort uit het dan van kracht worden van het Benelux-ver- drag over de wettelijke aansprakelijk heid voor weggebruikers. Columbia wil geen vredesmacht voor westelijk halfrond RIO DE JANEIRO Columbia is tegenstander van de vorming van een leger, dat de vrede op het westelijk halfrond zou moeten bewaken. Het acht een dergelijke vredesmacht, door de VS voorgesteld, in strijd met het inter-Amerikaans recht. De afgevaardigde van Columbia verklaarde dit gisteren op de conferen tie van de organisatie van Amerikaan se Staten (OAS), die in Rio de Janeiro wordt gehouden. Hij stelde voor eer conventie te vormen waarin ontoelaat bare daden van interventie worden op- LONDEN Met de eensge zindheid tussen de Britse socialis ten en conservatieven inzake Rhodesië lijkt het gedaan. De Conservatieve partij heeft zich nl. uitgesproken tegen volledige han- delsboycot. Volgens oppositieleider Heath kun nen de door de Veiligheidsraad voor gestelde en door het socialistische ka binet aanvaarde sancties de loyale groepen in Rhodesië afstoten. Enge- Vierling geboren in Nigerïê LAGOS Mevrouw Grace Ule (30) heeft gisteren een vierling ter wereld gebracht. Twee jaar geleden beviel zij van een drieling (drie meisjes) en vier en half jaar terug van een twee ling, van wie één kort daarna is overle den. De vierling drie jongens en een meisje maken het uitstekend, evenals de moeder. De vader, Samson Ule, is chauffeur bij een functionaris van de wereldgezondheidsorganisatie te Lagos. Hij heeft een jaarlijkse inko men van ruim 2.000 gulden. Klundert Wie gaat ten slotte de dupe worden Van „het geval Klundert"? Wiens eer loet worden gered: die van de heer 'erseput, de school of van Jezus? Is werkelijk nodig dat een pienter ersje dat de gehele week Voorstel politieke commissie VN: VS in commissie voorbereiding mot nt kind au-Wordt ingestudeerd nog beter moet en;leren? Wat voor vragen zullen opko- pmen in de prille kinderziel van Jaap? inaHoe moet het nu verder met zijn „„christelijk onderwijs? Langs welke T Wegen voert God ons om ons klaar te maken voor Zijn dienst? Ook het vkind Verseput? Of niet? Wat vraagt 5u- God van het schoolbestuur als een i. vader zo hardnekkig blijft? Deze vra- er- gen komen bij mij boven. os-Noordwljk J. v. d. Boon-v. Vliet ,ar. Onderdompeling (3) iw Met iets meer of minder water, het anJ blijft het teken van Gods trouw aan f0Si Zijn verbondsbeloften. Met aardse i hemelse zegeningen voor alle nage- e' slachten Zó oneindig veel, dat rijke- en> lijk kan worden uitgedeeld in diako- 'ar. naat. angelisatie- en zendingsver- o te, band Den Haag NEW YORK De politieke commissie van de VN is voor stander van een wereldontwa peningsconferentie met deelne ming van Peking. Met 91 tegen nul stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin verzocht wordt uiterlijk 1967 een dergelijke conferentie te beleggen. Nationalistisch China nam niet aan de stemming deel en Frankrijk ont hield zich daarvan. De commissie sprak zich voorts uit voor overleg ter vorming van een commissie die deze ontwapeningsbijeenkomst mede zou moeten voorbereiden. De Amerikaan Arthur Goldberg zei: „De VS zijn bereid in de voorberei dingscommissie deel te nemen." Hij stelde voor om behalve de vijf kernmo- gendheden ook landen die belangrij ke programma's voor het vreedzaam gebruik van kernenergie hebben opge steld en landen die het idee van de wereldontwapeningsconferentie had den gelanceerd, in de commissie zit ting te laten nemen. Daar in de resolutie staat dat „alle landen" moeten worden uitgenodigd voor deze conferentie, is nu de deur geopend voor deelneming van China. De resolutie gaat nu naar de Algeme ne Vergadering waar hij ongetwijfeld zal worden aangenomen. De 23-jarige Berndt Werners- son uit Söder- hamm (Zweden) heeft een nier van zijn moeder (rechts) gekre gen. Gisteren mocht Berndt het ziekenhuis verla ten en dat be tekende dubbel feest, want hij zag toen voor het eerst zijn zoon. die werd gebore toen hij in hel ziekenhuis lag. NIEUW DELHI Premier Sjastri van India is bereid om met president Khan van Pakistan te praten over de kwestie-Kasjmier. WASHINGTON Het Ghanese ver inffrar' zoek om voedseloverschotten ter waar- i de van honderd miljoen dollar is door Straten I de Amerikaanse regering afgewezen. I Lenen of uitlenen van mascarastiften (door vrouwen gebruikt voor het beschaduwen van oog leden) kan uiterst gevaar lijk zijn voor de ogen. Blindheid kan de conse quentie zijn, meent dr. Thygeson uit Californië (VS). De arts deed o.a. mededeling van een niet gerapporteerde epidemie van 80 gevallen van deze ziekte, veroorzaakt door schoolmeisjes die elkaar mascarastiften hadden uitgeleend. De ziekte, in de medische wereld be kend als trachoom, wordt veroorzaakt door een vi rusachtige bacterie. I In de Milanese gemeen teraad is gisteren herrie geweest over het al dan niet houden van een expo sitie over de Spaanse dic tator Franco. Er werd met asbakken, stoelen en vuisten geslagen. Vier bo des, die een gevecht tus sen twee raadsleden wil den verhinderen, moesten gewond uit de zaal wor den weggedragen. De ex positie was bedoeld om het toerisme naar Spanje te bevorderen. Honderden dakloze Tur ken hebben maandaga vond zich meester ge maakt van een terrein van drie hectare aan de rand van Izmir om daar een eigen behuizing op te trekken. Volgens een wet kan iemand die er in slaagt op staatsgrond een huis te bouwen, niet wor den verdreven, mits er een dak op zit. De politie probeert nu te verhinde ren dat de daklozen bouwmaterialen naar het terrein brengen. De toestand van de 81-jarige Franse oud-pre-1 sident Vincent Auriol, die in het afgelopen weekein- de een dijbeen brak bij een val, is zeer bevredi- gend. I land zou zijn doel dan niet bereiken. Enkele uren tevoren had premier Wilson in het Lagerhuis gezegd, niet uit zichzelf tot afkondigingen van olie-sancties te zullen overgaan. En geland zal eerst overleg plegen met andere landen. Volledige boycot zal doeltreffend moeten zijn. De stakin gen en demostraties in Rhodesië duren intussen voort. Gisteren is een demon strant doodgeschoten, die stenen naar een bus had gegooid. Werkgevers in industrie en handel zouden alle Afri kaanse arbeiders ontslaan, die van daag niet op het werk zouden ver schuilen. Westduitse raket op Sardinië met succes beproefd BONN West-Duitsland heeft met succes een proef genomen met een ra ket die van een hoogte van 80 km in glijvlucht naar de aarde kan terugke ren, zo is gisteren door het Westduitse Genootschap voor ruimteonderzoek meegedeeld. De proef, die na een voorbereiding van twee en een half jaar op Sardinië werd genomen hield in, dat de raket zonder de aandrijfmotor, met een hef- schroefvliegtuig tot op 3000 meter hoogte werd gebracht en vandaar in glijvlucht naar beneden kwam. Zon der motor en meetinstrumenten woog het apparaat 75l kg. De raket is gecon strueerd door de Westduitse fabriek Dornier. De Europese organisatie voor ruim te-onderzoek (ESRO) heeft belangstel ling getoond. Soekarno naast particuliere industrieën DJAKARTA President Soekarno heeft in twee decreten de nationalisa tie van alle particuliere industrieën en het onder staatscontrole brengen van de buitenlandse handel bevolen, aldus radio-Djakarta in een uitzending. De maatregelen zijn genomen met het oog op de huidige economische si tuatie in Indonesië. Radio Djakarta meldt voorts, dat de regering bereid is een vriendschappe lijke houding aan te nemen tegenover Amerika, mits dit land zich niet mengt in binnenlandse aangelegenhe den. Minister van buitenlandse zaken Soebandrio heeft dit meegedeeld, al dus de radio. DEN HAAG Nederland en Singa pore hebben in onderling overleg be sloten tot aanknopen van diplomatieke betrekkingen op ambassade-niveau. Dit is gisteren door het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5