Meluwe Leidse Comramiit Ping An strandt bij Terheijde if mm Militairen krijgen (hoger) maandsalaris nu KOFFIE &THEE ELISABETH OVERLEDEN Prijsvraagkranf Ir Windkracht tien - rukwinden - schepen in nood Deel opvarenden (27) van boord gehaald soldij Minister De Jong: weg met (laag) Eerstejaars krijgen ook vakantie Bij politie? dan geen dienstplicht Rotterdammers willen kust gaan beheersen Commentaren NU VERFT U GRAAG weekend-systeem voor zessen klaar! weerbericht KLAVERBLAD K Woensdag 24 november 1965, 46ste jaargang N Diracteur: P. DIEMER Hoofdradactaun Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD „StantvasHgh U g*iabl«va« mijn hart m taghenspoatl" Zie pag. 3 dka. 9 Koningin Elisabeth van België, de grootmoeder van koning Boudewijn, is vannacht in de ouderdom van 89 jaar overleden zie pagina 5 THIJS BOOY schrijft vandaag in de serie ,JDe Levensavond van koningin Willielmina" over de periode van de troonsafstand zie pagina 9 China bij ontwapeningsgesprek? pagina 5 Bemmelse gifmoord. Annie ont. kent pagina 11 Veldkamp: loongrens ziekte- en ziekenfondswet naar f 11.500; ook sociale uitkeringen omhoog pagina 11 Dr. Rünsdorp vandaag over „L'Eglise, c'est Moi" pagina 11 Emigrant terug als directeur ho pderl [erke Pd AMSTERDAM De in 1956 naar Ca- tada geëmigreerde Henk Hijmans (40) Gorinchem, is teruggekeerd in zijn iderland: hij wordt directeur van een rrkeersbureau, dat de Canadese over- op 1 januari in de Amsterdamse Jeidsestraat zal openen. De heer Hijmans het reizen van Nederlandse vakantie- •^^ngers naar Canada moeten gaan sti- ARNHEM Een driejarig meisje, Mo slek Walraven, is in het Elisabeth Gast-i Suis overleden. Maar pas na haar dood Bleek: een acute tbc. Men neemt aan dat let kindje besmet is door een 17-jarige kogen, die meer dan eens als babysit het kind optrad. (Van een onzer verslaggevers) iv 1NDKRACHT 10, weest op uw hoede voor rukwinden! Deze waar- W schuwing moest de Wegeninformatiedienst vanmorgen aan de weg gebruikers geven. Maar niet alleen de weggebruikers hadden het te kwaad. Ook op zee was het niet pluis. Bij Terheyde strandde het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip Ping An uit Hongkong ("9.824 ton) dat twee an kers verloren had en voor de westkust van Engeland liep de Nederlandse kustvaarder Herta (295 brt) aan de grond. De gevraagde hulp wordt ver leend. Voor de kust van Zandvoort tobt het Liberiaanse stoomschip Santa Kyriaki (2.802 brt) met moeilijkheden. Het schip was vanmorgen om 11 uur nog slechts 1000 meter van het strand verwijderd. machinist die vanmorgen vroeg met de reddingsboot Koningin Juliana on der leiding van schipper W. van Se- ters van boord waren gehaald, werden in het w.arme groene kruisgebouw in Hoek van Holland liefderijk onbvan- Het drama rmet de Ping An vol trok zich in zeer korte tijd. Het schip had bij de Rotterdamsche Droogdok maatschappij een ketelreparatie on dergaan. Zondagmorgen koos het zee voor een technische proefvaart, die in alle opzichten slaagde. Tegen de avond konden de kapitein de vereis te papieren worden overhandigd, en de technici van de RDM gingen van boord. Wat is er daarna gebeurd? Tot op heden zijn er veel onbeant woorde vragen. De kapitein ging, buitengaats, voor anker, wachtend op orders van zijn reder, die hem radio- telegrafisch zouden worden gegeven. gen. (Voor vervolg zie pag. 7) DEN HAAG Minister De Jong streeft ernaar om met ingang van 1 januari 1967 de dagelijkse soldijen voor dienstplichtige militairen te la ten vervangen door een reëel m. delijks inkomen dat aanzienlijk ho ger ligt dan het huidige niveau. Dit laatste hangt mede af van de al dan niet sterke stijging van de kosten van levensonderhoud. Voorts deelt minister De Jong - zijn memorie van antwoord mee, dat begin volgend jaar een regeling zal gaan waarbij de dienstplichtigen ook het eerste jaar vrfn hun diensttijd een vakantieverlof wordt toegekend. Als de werving van vrijwilligers met :n kort dienstverband, bestemd voor lagere technisch-specialistischc functies, het resultaat oplevert dat voor ogen staat, zal ook enige diensttijdverkorting moge lijk zijn. Omtrent het tijdstip waarop deze verkorting zou kunnen ingaan laat de minister de Kamer nog in het on zekere. De bewindsman staat voorts niet af wijzend tegenover een vrijstellingsre geling voor dienstplichtigen, die zich verbinden om een bepaald aantal ja- in het kader van de technische en A'dam se coin mi ssa ris: AMSTERDAM De resultaten bij de werving van personeel voor de politie zijn nog niet zo bemoedigend. Verwacht wordt dat jongelui die in de komende drie jaren hun dienstplicht moeten ver vullen, hiervan zullen worden vrijgesteld, als ze besluiten bij de politie dienst te nemen. Dit heeft commissaris mr. L. Haa. ren van de hoofdstedelijke politic mee gedeeld. ontwikke- Omtrént de proef met een gemengde bemanning op het Amerikaanse fregat Claude Ricketts zegt de minister dat het mogelijk is gebleken op deze wijze een hoge operationele gereedheidsgraad te bereiken. Er zal echter voor bepaalde problemen een oplossing moeten wor den gevonden, alvorens kan worden overgegaan tot samenstelling van een multilaterale kernmacht met gemengde bemanning. Ten slotte heeft minister De Jong een nota van wijziging of 24 miljoen meer gevraagd voor de aanschaffing van groot materiaal voor de lucht macht. Hij wil hiervoor vier TF 104 g (les) vliegtuigen kopen die nodig zijn om het vereiste aantal instructie vlieg tuigen op peil te houden. Thans doet de mogelijkheid zich voor om deze be stelling in 1965 te doen aansluiten by een grote order van andere NAVO- partners, waardoor een belangrijk prijs voordeel kan worden verkregen. Verspreiding van „Holland" stopgezet (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM De verspreiding van het laatste nummer van de uit gave „Holland" is stopgezet. Rotter dams VVV-directeur A. J. M. Schut ter heeft deze eis gesteld aan de uit geefster, de ANVV in Den Haag. Het blad beval een artikel over Rot terdam dat een vals beeld geeft van stad en haven. Holland" wordt in 28.000 exemplaren verspreid in Enge land, Duitsland en de Verenigde Staten. De heer J. A. Risseeuw, directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, betreurt de gang van zaken. Hij verwijt de misstap aan gebrek aan personeel, waardoor men het artikel heeft laten doorgaan. In het gewraakte artikel, geschreven i het Engels en het Duits staat o.m„ dat de Rotterdammers, als ze niet wor den tegengehouden, de gehele kust van Vlaanderen tot Texel zullen gaan be heersen. De inwoners zijn materialis tisch, socialistisch en niet sentimenteel. Vriendelijk' kijkende Rotterdammers zien eruit als oude zeelieden die een menuet dansen. Na kreeften-cocktails en ananassap te hebben gebruikt eten ze bij een kraampje een haring en vegen hun vingers af aan hun leren handschoe- Ook de zinsneden over het alcohol gebruik in Rotterdam zijn niet best. De Inwoners van de stad kijken avonds naar de televisie en gaan vroeg aar bed, schrijft het artikel verder. De stad wordt overgelaten aan de buiten landse zeelieden. Politie-agenten met sabels patrouilleren in de havenwijken en in de cafe's gaat het er wild aan toe. Rotterdam blijft onberoerd over hetgeen zich in de stad afspeelt. In Rotterdam zijn all£>i de Rotterdammers thuis, zoals tweehonderd jaar geleden, aldus het ar tikel. De Ping An voor de kust van Terheyde, hopelos vast aan de grond. Een gedeelte van de be manning (26 van de 47) is reeds door kloeke redders naar war mere oorden overgebracht. Bejaarden naar dorpen Peking „waarschuwt" voor luchtaanval van Amerika WASHINGTON De leiding var commurvistisch-China probeert bejaar den die in de grote steden wonen te bewegen naar hun dorpen terug te keren in verband niet de mogelijkheid van Amerikaanse luchtaanvallen. Voorzover Amerikaanse autoriteiten hebben kunnen vaststellen, gaat het niet om een bevel. De verzoeken worden mondeling doorgegeven. De waarschuwingen zouden resultaat hebben opgeleverd in enkele steden in het zuiden. Doel van de actie zou zyn, de bevolking in de grote steden te vermin deren, waardoor economische problemen gemakkelijker opgelost kunnen worden. Benelux-verdrag toegepast Nederlandse vissers losten in Zeebrugge BRUSSEL Twee Nederlandse vis sersvaartuigen uit Den Hei-der hebben gisteren in de haven van Zeebrugge 30 ton haring gelost, die zij ter hoogte van Kaap Grinez hadden gevangen. De bemanning, die een schuilplaats in de Belgische haven zocht voor een sneeuwstorm, werd door de havendirec tie hartelijk ontvangen; een schril con trast met de ontvangst die Nederlandse vissers, die eveneens hun visvangst op grond van de sinds 1 november in de Benelux bestaande regeling tot verkoop van de wederzijdse visvangst in eikaars havens, tevergeefs trachtten te lossen. onlang6 wachtte. De directeur van de Belgische haven gaf de bemanning van de twee schepen ter gelegenheid van deze eerste toepas sing van het Benelux-verdrag een ge- NIEUWE TAKEN Leidende werknemerskringen heb ben .de laatste jaren meermalen gewezen op de noodzaak van her nieuwde bezinning op de taak van de vakbeweging. Daarbij werd er dan van uitgegaan dat de primaire verlangens in het streven naar sociale rechtvaardig heid voor een groot deel verwezen lijkt zijn. Immers, het loonniveau bevindt zich in het algemeen op een redelijk peil en het gebouw van de gewenst geachte sociale voorzienin gen is reeds vrijwel tot dakhoogte opgetrokken. Als gevolg van deze mooie resulta ten. die voor een zeer belangrijk deel door de activiteiten van de werknemersorganisaties zijn be reikt, zocht en zoekt de vakbewe ging naar nieuwe perspectieven. En zij ziet die hoofdzakelijk liggen op het vlak van de ondernemings structuur (rechtsvorm en medezeg genschap) en op het terrein van de bezitsvorming (vermogensaanwas- deling). Veel van deze nieuwe ver langens zijn in grote lijn reeds ge formuleerd. Het merkwaa: dige feit doet zich evenwel voor, dat zeer grote groe pen werknemers zich niet of nau welijks voor deze nieuwe verlan gens interesseren. Dat is thans nog weer duidelijk gebleken uit liet opi nie-onderzoek dat de vakbonden in de metaalindustrie hebben laten verrichten. Direct voordeel, in de vorm van loonsverhoging, is in de ogen van de meeste werknemers in deze sector nog steeds het belang rijkste doel om naar te streven. Er behoeft nauwelijks aan te wor den getwijfeld dat tal van werkne mers in andere bedrijfstakken er net zo over denken. Eén nieuwe taak heeft de vakbeweging in elk geval wel voor het grijpen: de werkne mers duidelijk (er) te maken, dat er belangrijker zaken op het spel staan dan het jaar-in-jaar-uit alleen maar „bevechten" van direct tastbare ver beteringen in de arbeidsvoorwaar den, hoe nodig dat op zichzelf dan VOORTIJDIG Hoe kwalijk een voortijdige publi- katie kan zijn, is gisteren gebleken in een commissievergadering van de Stichting van de Arbeid. De basis voor overeenstemming, die partijen hadden bereikt over het vraagstuk van dc ongeorganiseerden, is er aan het schudden gebracht. De werkgeversvertegenwoordigers, die hun achterban moesten inlich ten, zagen zich nu gesteld tegen over verraste en ontstelde leden. Hopelijk wordt de zaak, in het be lang van de arbeidsrust in het land, nog bevredigend geregeld. Er zijn ..voortijdige" publikaties die alleen maar dc overbodigheid van geheimzinnigheid aan de kaak stel len. Maar in gevallen waarin de maatschappelijke zorgvuldigheid wordt verwaarloosd schiet het ver antwoordelijkheidsbesef zowel van de betrokken journalist als van zijn zegsman, tekort. Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Morgen overdag van het westen uit toe nemende bewolking, later gevolgd door enige neerslag. Tot matig of zwak afne mende noordwestelijke wind, morgen draaiend naar zuid tot zuidwest. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). VERFHANDE1 OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 FLEXA DEALER Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. FLEXA-Dealer Fo. H. Schutte Cr Zn LAGE RIJNDIJK 57—59 LEIDEN TELEFOON 23135

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1