Voetbal en schaatsen bij sportkijkers favoriet j Het geheime dorp f IN DE GREEP x VAN A DE GRIEP? iS Snipperdag voor DWS Jeanne d'Arc op een heel nieuwe manier Brick Bradford lit de Haagse hof geplukt. Senmoet 13 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1963 -=» Vr,- WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOlVEN ;h. fTHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOLVEN- BUSSUM Intomart heeft het voor de NTS uitgepuzzeld in een kijkonderzoek dat liep van 3 januari tot 3 oktober jl.: de sport- minnenden kijken het liefst naar voetbal en schaatsen. Van de sportrubrieken der diverse omroep organisaties heeft AVRO's Sport- panorama het meeste bekijks en voor de voetbalontmoeting DWS— VASAS GYOR op 10 maart werd menige snipperdag opgenomen: een derde van de Nederlandse be roepsbevolking zat er 's middags voor aan de beeldbuis, hoewel er 's avonds een complete herhaling werd gegeven. Toch heeft DWS toen niet de groot ste kijkdichtheid van de sportprogram ma's gehaald: die eer viel te beurt aan de wedstrijd FeijenoordReal-Madrid op 8 september. Met 89 pet. van de kijkers aan het toestel en een waarde ringscijfer van 7,8 gooide deze uitzen ding de hoogste ogen. En merkwaardig: de returnwed- strijd kreeg maar een kijkdichtheid van 76 pet., en van dat totaal liet 21 pet. een deel van de tweede wedstrijd lopen voor een ander televisieprogram ma. Trouwens, de returnwedstrijd DWSVASAS kwam er ook slecht af: niet meer dan 60 pet. van de kijkers volgde die. Heel grappig is het dan weer om te weten, dat het kijken naar de wed strijd FeijenoordReal Madrid voor de een stuk minder bekeken return- wedstrijd een respectabel aantal heel andere personen heeft beïnvloed, want bij de uitwedstrijd zaten er veel meer vrouwen en veel meer mannen die geen sportwedstrijden bezoeken, mee te kijken. Gevolgtrekking: de echte sportkijkers lieten opmerkelijk ver stek gaan bij de return. Waar ligt zoiets nu aan? Het enquête-rapport geeft er geen ant woord op. Maar de onberekenbaarheid van de kijker wordt er toch wel duide lijk door aangetoond. Van de gehele bevolking van 15 jaar en ouder heeft 16 pet. niets van de beide wedstrijden gezien. Ruim de helft van hen bezit thuis geen kijkap paraat en voorts bestonden de niet-kij- kers voornamelijk uit vrouwen, perso nen uit de hogere opleidingsniveau's en niet-sportwedstrijden bezoekers. HET UUR Gebleken is, dat het uur van uitzen ding waarop de sportrubrieken van de diverse omroeporganisaties op het scherm komen, van belangrijke vloed is op de kijkdichtheid. Niette min trekken deze rubrieken altijd min der kijkers dan andere uitzendingen op die tijdstippen. Het vrijdagse sportcommentaar de VARA (7.06 uur) haalde met 24 pet. kijkdichtheid het laagste gemiddel de, de AVRO-rubriek Sportpanorama (8-20 uur) met 47 pet. het hoogste. Dit ligt bepaald aan het feit, dat er vóór 8 uur relatief minder wordt gekeken (Advertentie) Vanavond als televisiespel: dan na 8 uur en aan de omstandig heid, dat de kijkdichtheid tijdens en direct na het NTS-journaal het hoogst Iets gunstiger dan bij de VARA om 7.06 uur ligt n.l. de kijkdichtheid bij de sportrubrieken van KRO en VARA om half 8 op het scherm komen: bij de VARA scheelt dat zelfs 6 pet., hetgeen dus kennelijk aan het uur van uitzenden moet worden geweten, aan gezien het om dezelfde rubrieken op dezelfde dagen (vrijdag) gaat. De orte beeldverslagen van de Tour de France trokken 24 tot 26 pet. kijk dichtheid, maar daarvan profiteerde het tweede journaal mee: dat heeft gewoonlijk minder belangstelling. Opvallend hoog, zo meldt het rap port verder, was de waardering voor de reportages van de Europese en We reld-kampioenschappen op de schaats (7,9), waarnaar bijna de helft van de kijkers keek. Ook de verslagen hard rijden op de schaats noteerden hoge cijfers. Het slechtste kwamen de middag-re portages tennis op Wimbledon er af: er werden bepaald geen snipperdagen voor genomen, want 2 pet. van de kij kers zette het toestel ervoor aan. VOETBAL WINT Over de hele linie wint echter het voetbal. Dat komt zelfs duidelijk uit in de belangstelling voor het sportjour naal. Zo gauw is het voetbalseizoen ten einde of zijn er om de eei andere reden geen wedstrijden ge speeld, of de belangstelling zakt als een pudding in elkaar. Zijn er dan wel weer voetbal-items... hup, de kijkdicht heid schiet omhoog. Van de overige incidentele sportwed strijden voor televisie uitgezonden kan het rapport niets zinnigs zeggen: de uitslagen daarvan hangen teveel sa men met de aard van de sport en het tijdstip van uitzending, zo lezen wij. Wel wordt medegedeeld, dat in deze categorie het AVRÓ-programma „Sportman, -vrouw en -stad van het jaar" de hoogste kijkdichtheid toeviel, n.l. 60 pet., al was het waarderingscij fer met 6,8 niet zo ba(r gunstig. '(Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Het kan niet öp deze week: vanavond alweer een volledig en zeer bijzonder tele visiespel met een glansrol voor Els van Rooden: „Jeanne van Lotharingen". Hiermee krijgen wij, ruim twee uur lang, het ge liefde onderwerp voor talloze schrijvers en dramaturgen, de heldendaden van Jeanne d'Arc, in een totaal nieuwe opvatting op het scherm. Het is een Amerikaans „spel- in-een-spel": televisieacteurs gaan een Jeanne d'Arc-stuk op nemen en de hoofdrolspeelster heeft daar haar eigen mening over Het boerenmeisje Jeanne, dat leefde in het door Engelsen en Bourgondiërs verdrukte Frankrijk van 1412 tot 1431. innig geloofde dat zij door God geroe pen was haar vaderland te bevrijden van de bezetters (een ongehoorde vreemdigheid in die dagen!), verkon digde dat zij daarbij door hemelse stemmen werd geïnspireerd en geleid, troepen verzamelde, veldslagen won, tenslotte door de Bourgondiërs gevan gengenomen en aan de Engelsen werd uitgeleverd, waarna zij door een Fran se kerkelijke rechtbank als „heks" naar de brandstapel werd verwezen, zal wel altijd een mysterie blijven voor allen, die na haar kwamen. Wel zijn er nauwkeurige notities bewaard gebleven van haar uitspra ken en van het gehele proces, zodat men woorden, door Jeanne gesproken, kan herhalen in boeken en drama's, Werd zij zeker door haar geloof ge leid, of camoufleerde zij daarmee bru tale heldhaftigheid en zucht naar roem en eer? Was zij een teer, beschei den meisje, door innerlijke drang ge dreven, of een listige intrigante, die veldheren en heersers naar haar hand zette? Ach, er zijn zoveel interpretaties van Jeanne, de Maagd van Orleans, een trotse bijnaam, die zij dankte aan haar eerste overwinning: de ontzetting van de stad Orleans. De moderne Amerikaanse'schrijver Maxwell Anderson heeft in zijn spel dat wij vanavond krijgen te zien, twee wegen opengelaten. Hij voert Jeanne ten tonele als een figuur, die de ster-actrice van het gezelschap dat de tv-opname gaat maken, niet bevalt. Zij heeft zich erg verdiept in boeken die zij over Jeanne heeft gelezen en zij betwist haar regisseur de interpre tatie, welke zij van haar moet geven. Zij ziet de Maagd van Orleans anders, en daarover breekt twist uit, want de regisseur heeft toch al zoveel last met de sponsor van zijn programma: we hebben te doen met Amerikaanse en dus commerciële televisie. Nu ontstaat er een boeiende situatie: wrijvingen en moeilijkheden tussen teurs en regisseur mengen zich met repetitie en opvoering van het spel en dat geeft een bepaald eigentijds effect aan het historische gebeuren. Naast Els van Rooden ziet u Lo van Hensbergen als de regisseur met wie zij het aan de stok krijgt en nog talrij ke andere bekende acteurs en actrices in de vele rollen, welke het stuk telt. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Lichte orkestmuziek. 21.45 Gecombine en kegelcompetitie. 22.15 Ik loop land. licht programma. 22.30 Nie 22.40 Actualiteiten. 22.50 Elektronische ziek. muzikale lezing. 23.5524.00 Nieuws. -i. KRO: 19.00 icht van Jubi liteiten. 19.30 Toernooi het Lichte Lied: wedstrijd voor compo nisten en tekstdichters t.g.v. het 40-jarig jubileum van de KRO. 20.00 Grammofoonmu- ziek 20.10 Hoe was 't ook al weer?: docu taire over de jaren 1925—1965. 21.00 Omi MM zangsolist! kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (le herhaling les 7). KRO: 19.35 Van onz sportredacteur. NTS: 20.00 iiaal Nederland II. NTS: 20.00 Nieuws in hel kort. AVRO: 20.01 Voorpagina: actualiteiten, programma. 20.30 Love in the afternoon speelfilm. 22.20 Sterren kijken, programma over Melkweg en melkwegstelsels. NTS 22.30—22.35 Journaal België: Nederlands progr. k: 00 Zandm klein. 19.23 De (Advertentie) Franse t.v. prijst onze boeren (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De AVRO-televisie zal vanavond tussen 8.01 en 8.30 uur, drie korte films van de Franse omroep ORTF uitzenden in de rubriek Voorpa gina (Ned. 2). Een daarvan is gewijd aan het pro ces dat 30 jaar geleden in Neurenberg werd gehouden, een ander aan de Ne derlandse boerenstand. Een reporter van de Franse televisie heeft daarin een gesprek met mevrouw Brodmann, een Noord-Nederlandse boerin, zulks naar aanleiding van het feit dat ii Frankrijk de overtuiging heerst dat de Nederlandse boer de bekwaamste van Europa is. In dit gesprek wordt dus in feite de Franse boer geïnformeerd over werk wijze en meningen van zijn Neder landse collega's. De KRO had hem de som al uitbe taald en gisterochtend heeft de schrij ver dat geld in allerijl na een tele foontje van de KRO teruggezonden. Het zal nu uitgekeerd worden „Ons Lekenspel" en daarmee zijn dan aan alle eisen voldaan. Uitgever Zweers ziet dus zijn eis ingewilligd en de KRO kan vrijdagavond rustig de band afdraaien, waarop „De huistiran" sinds enkele maanden als behorende tot de jubileumprodukties, is vastge legd. ie uit Jeanne van Lotharingen", met van Rooden als de opstandige actrice, zich door Noble (Tom van Beek laat overtuigen van haar vermeend ongelijk, VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 8.20 uur „Liever Turks dan paaps", een documentaire over de manier waarop door niet r.k. Nederlanders over roomsen werd en wordt gedacht. 8.55 uur opvoering van het Amerikaanse tv-spel „Jeanne van Lotha ringen". 11.00 uur vierde aflevering epilogenserie „Werken van barmhartig heid". Nederland 2 AVRO 8.01 uur drie Franse filmpjes. 8.30 uur speelfilm (voor volwassenen) „Love i Audrey Hepburn in de hoofdrol. 10.20 uur Melkweg en melkwegstelsels bestuderen met Gerton Wageningen. the afternoon" met VANAVOND TE HOREN Hilversum, I VARA 8.05 uur is er weer Trammelant in Loeren aan de Hor. 9.15 uur treedt Boy's Big Band op. 9.45 uur quizzen en kegelen in „Alle negen". 10.15 uur praatjes en liedjes van Dorus. Hilversum II KRO In met de NCRV geruilde zendtijd hoort u om 7.30 uur de 4e aflevering Toernooi van het lichte lied. 8.10 uur documentaire over de jaren 1925-'65. 9.00 uur concert van Weense muziek, Omroeporkest gedirigeerd door Willy Boskovsky, zang van Ilse Hollweg. 11.30 uur stereofonische uitzending: Boston's Symfonieorkest in suite uit „De gouden haan" van Rimsky-Korsakoff. Vijsbegeerte. 19.00 Voor de kin- „Huistiran" gaat nu toch door HILVERSUM De KRO deelt ons mede, dat de televisie-uitzending van Godfried Romans' klucht „De huisti ran" vrijdagavond toch zal doorgaan, aangezien de uitgever Zweers daartoe na de vervroegde uitspraak in het door hem aangespannen kort geding alsnog toestemming heeft gegeven. Al- s er weer veel stof opgewaaid in het goede Hilversum, waarna de storm zich voor de zoveelste maal heeft ge legd. „Het misverstand", aldus de KRO, „is gerezen doordat Godfried Bomans meende, ons de rechten voor opvoe ring van zijn spel te kunnen verko pen. De rechter heeft nu uitgemaakt dat Bomans in 't geheel niet over die rechten beschikte". IWeense melodieën. .15 40 jaar KRO: flitsen van de feestvie- i de RAI te Amsterdam. 22 30 Nieuw piloog Werken van barmhartigheid. Iet Ambt (2): voortzetting van het gesprek over de persoonlijke beleving 19.05 De fereld Popeye. 19.30 oor geld en recht. 20.00 Nws. 20.25 't Is aar een woord, quizprogr. 20.55 Tsjechi- :he film 22.55 Nws. (Advertentie) Televisie morsen Nederland I: NCRV: 14.30-15.05 Voc Te elfder ure Gelukkig heeft de V AR A-televisie op het laatste ogenblik haar bejaar- denprogramma Tieners van toen' dat voor gisteravond was aangekondigd, teruggetrokken en zelfs afgezien van Veertig jaar liedjes", juist omdat men de bejaarde kijkers volop gelegenheid wilde geven de NCRV-uitzending uit de Tweede Kamer nauwkeurig te vol gen. Men stelde hier nu een aflevering van de serie Rawhide tegenover en dat bood dus heel wat betere program makeuze. Tal van bejaarden zullen dankbaar zijn geweest, dat te elfder ure de dwaasheid van twee gerichte programma's tegelijk is voorkomen. Het uurtje in de Tweede Kamer, waarbij honderd bejaarden aanwezig waren, was uitsluitend leerzaam. Jan van Hillo had nu, en terecht voor het karakter van deze programma's, het ontspanningselement helemaal laten varen. Grondig, maar niet al te zwaar en in rustige sfeer, werd de AOW en aansluitend de betekenis van de Bij standswet behandeld. Daarvoor waren belangrijke deskundigen gast van de NCRV: dr. W. Drees en als hij het niet weet, wie dan wèl? mevrouw Schouwenaar-Franssen, ex-minister van maatschappelijk werk en de heer Roolvink gaven duidelijke voorlich ting. De praktische vrouw in het ge zelschap (ook al zat zij tussen het pu bliek) was zuster Haaijer, die o.m. de weg wees om „de instanties" te be reiken. Er heerst, zo kort na het in werking treden van de Bijstandswet, nog veel onwetendheid omtrent de mo gelijkheden daarvan, dat bleek bij rondvraag in de'zaal. Daarom vormde deze uitzending een belangrijke bij drage tot verheldering en zodoende een goede steun voor de bejaarden, die ermee te maken hebben. Bij de VARA was het belangrijkste programma-onderdeel een aan de kun stenaar Peter Weiss gewijde aflevering van Signalement, waarin o.m. een boeiend dramatisch fragment van een zijner toneelwerken was opgenomen. Men zag hiern o.a. Ko van Dijk in een uitstekende interpretatie van een der hoofdfiguren. morgen I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek: 7.20 Lichte grammo- "oonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 1.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoonmuziek; ,8.25-8.30 De groenteman): 8.45 Morgenwij ding;. 9.00 Operamuziek (gr.); 9.35 Waterstan den; 9.40 Lichte grammofoonmuziek voor ou dere luisteraars; 10.00 Voor de kleuters; 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.); C11.00-1I.02 Nieuws). 12.00 Ritmisch ensemble en zangsolisten; 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Promenade-orkest (opn.): amusements muziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Journaal en 14.10 Ontvangst in Gooiland: gevarieerd pro gramma; 15.20 Nationaal jeugdorkest: moder ne- muziek. 16.00 Nieuws: 16.02 Voordracht; ie.30 Stereo: Tenor en piano: moderne liede- :n: 17.00 Voor de jeugd. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuw: 7.10 Het levende woord; 7.15 Lichte gramm< foonmuziek. (Om 7.30-7.32 Nieuws: 7.45-7.50 KNAC/ANWB Wegeninformatie): 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws: 8.10 Lichte grammo foon! ïziek; loolradio: 10. 10.45 Vi VPRO: 1145 Metropole ork< Lichte de ziek op het land. gesprek; 12.27 Mededelingèr "and- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.4< veek. lezing; 13.15 Klassieke kamermu 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14 15 Pianospel 125 Sem 1 pia- loderne muziek: 16.00 Samenzang- programma: geestelijke liederen: 16.30 Con certgebouworkest (gr): moderne muziek" 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderliedje gr.): 17.30 Licht instrumentaal kwart, gr.): 17.50 Sportrubriek; 18.10 Stereo: Lichte grammofoonmuziek; 18.40 Halte: programma oor twintigers. Hilversum 111 (FM-kanalen): NRU/VARA 9.00 Nieuws; 9.02 Lichte grammofoonmuziek; 10.00 Nieuws; 10.02 Lichte muziek (gr.) er tips voor de vrouw; 11.00 Nieuws; 11.02 Tarn go-rumba ork. en zangsolist; 11.30 Gevarieerd ilatenprogramma; 12.00 Nieuws; 12.01 .ichte grammofoonmuziek; 12.30 Aktuahtei- en; 12.35 Lichte grammofoonmuziek (verv.) 13.00 Nieuws; 13.02 Lichte orkestmuziek er ingsolisten; 13.30 Ritmisch strijkorkest ,.00 Nieuws; 14.02 Voor de weggebruikers 15.00 Nieuws; 15.02 Operettemuziek; 16.0( 16.02 Lichte orkestmuziek (gr.) van de Omroeper; 17.00 Nieuws 17 02 Gevarieerd muziekprogramma (opn.) 17.30 Aktualiteiten: 17.35 Licht instrumentaa ible (opn.); 18.00 Einde. Van de zeshonderdduizend inwo ners van Den Haag zijn er, volgens de laatste telling (1961) vijfhonderden zes miljonair. Als u dus twaalfhon derd Hagenaars bij elkaar ziet kan er een miljonair onder zijn. Het moeilijke is ze te herkennen. Ze zien er namelijk veel gewoner uit dan de gemiddelde eerzame burger op zijn zondags. Dat leer je pas langzaam na veel vergissingen. Eens had ik een af spraak (zakelijk) met een van Neder lands grootste miljoenenbezitters. Via veel secretarissen was een afspraak gemaakt. Aan dat-en-dat dorpsstation zou om zo-en-zo laat een auto staan om me te halen. Maar geen glanzende slee en keurige chauffeur in uniform wachtten mij. Het dorpsstationsplein- tje lag heel verlaten, alleen een sjofel oud mannetje stond met een lap aan een gammel wagentje te poetsen. Om dat ik toch ergens moest blijven slen terde ik in zijn richting. Hij spoog op de lap en wreef een doffe plek glan zend, deed een stapje achteruit om zijn werk te bewonderen. Zag mij en stak haastig de poetsdoek in zijn zak om daarna met joviaal gebaar mij te begroeten: „Ik had de hele trein niet gehoord, fijn dat u er bent, stap maar Hij had gebarsten schoenen en een glimmend pak aan, maar diezelfde dag gaf hij een ton goede Hollandse guldens voor een liefdadig doel weg. En dan die twee broers, die het halve miljoen dat pa hun elk achter liet vertienvoudigden, de een hier in Nederland, de ander in Amerika. De Amerikaan kwam iedere zomer naar het vaderland terug, niet uit heimwee, maar omdat hij dan drie maal plezier van één dollar had. Zes weken logeerde hij bij broer-miljo nair. Tot de dag. dat ze slaande ruzie kregen. Dat kwam zo. Ze waren ge woon in de middag naar Schevenin- gen te wandelen, een heel eind en dus moesten ze dan wel rusten. Dat betekende een kopje koffie op een terras. Broer-Amerikaan betaalde als gastvrije gast dit genot. Hijleverde bovendien; omdat hij geen suiker mocht gebruiken, dage lijks de twee klontjes bij zijn broer in. En dat verveelde hem opeens. Voor die baal suiker, die hij inbracht kon broer best eens de koffierekening betalen, vond hij. De logeerpartij was afgelopen en broer-Amerikaan trok in het duurste Haagse hotel. En dan die hele ouwe kennis, die op een schoen en een slof het leven door getrokken was. Zeiden we in de crisisjaren, dat iemand elk dubbeltje moest omdraaien, zelfs dat gold niet voor hem. Hij had geen dubbeltje. Waarmede ook hij miljonair werd. Nou zou je denken, dat is me wat. Opeens geen zorgen meer. Hup een mooie t.v. en een wereldreis en een huis met een tuin. Vandaag kreeften sla en morgen reerug. Hij was altijd een vrolijke Frans geweest die door regen en zonneschijn dartelde. Na jaren zag ik hem terug. Een zorgelijke trek op het gelaat en iet wat grijzend aan de slapen. Druk had hij het, erg druk. Deed een ingewik keld verhaal over een beurstransactie, het beheer van de zaken, moeilijkhe den in de fabriek met uitbreiding. Het gleed allemaal een beetje langs me heen, beursberichten sla ik altijd over, mijn zaken beperken zich tot een kamerbeurt en op tijd bollen planten en fabrieken zijn voor mij interessante maar vermoeiende gele genheden, waar op mysterieuze wijze van niets een heleboel gemaakt wordt. Bovendien had ik enige eigen zor gen zo over kolen en de salarisdag. Bij zo weinig reactie besloot hij dus zuchtend zijn relaas: „En jij denkt natuurlijk dat het heerlijk is zo maar rijk te zijn". Uit de grond van mijn hart heb ik toen kunnen zeggen: „Echt niet. nu niet meer. nu ik jou gehoord heb". Maar ik dacht erbij: „Een heel klein tikkeltje rijk lijkt me wel leuk". 49 Eindelijk kwam oom Chris, moe en bezweet, maar niet ontmoedigd, zoals Christina heimelijk gevreesd had. Op drie na had hij voor allen plaats gevonden. De drie moesten maar zolang in de ondergrondse hut bij het vroegere hoofdkwartier opgeborgen worden en zich in het bos verstoppen als er onraad dreigde. De eigenaar van de kleine hoeve bij de weg had hij spontaan aangeboden hen te verzorgen. „Aan hem hebben we een kost bare medewerker gewonnen," zei oom Chris. „Hij is doortastend en helemaal niet bang. Op eigen wegen naar het kamp en hun oren waren steeds gelegenheid heeft hij al menigeen in hutjes rond om zijn huis geholpen." Nu kon de grote uittocht beginnen. En, oh won der, diegenen die het meest gesputterd hadden op het primitieve kamp, waar ze gedwongen waren als uitgestotenen te leven, die kostte het nu tranen om het Geheime Dorp in de zo vaak verwenste bossen te verlaten voor een onzekere toekomst. Een trieste uittocht werd het van sluipende men sen, die alle richtingen opgingen en bijna onmid dellijk weer door het bos opgeslokt werden. De gidsen wisten hun weg, de vluchtelingen volgden als gehoorzame patrijskuikens. H. H. VAN MJ.VATTEN— l DOFFEGNIES hut. Allen waren uitgeput, maar de stemming was goed. De slag was gewonnen, het kamp was leeg en de bewoners waren veilig op nieuwe adressen aangekomen. Zelfs van Joep, Gert en Heintje was er een seintje uit Amsterdam doorgekomen, dat alles goed was. Oom Chris was nog met de laatste trein vertrokken om regelingen te treffen met de districtscommandant der L. O. Tante Christina, de enige vrouw tussen al die mannen in de hut, voelde zich draaierig van moe heid. Ze zag alles in een waas, ze kon zo wel omvallen. De gezichten om haar heen waren rode vlakken, het gepraat drong tot haar moede, oren door als het gegons van honderd dolgeworden bromvliegen. Ze was juist op het punt om weg te zakken, toen Bonsma op haar afkwam met een kopje, waarin hij wat cognac gegoten had uit een flesje, dat hij altijd bij zich droeg. „Hier, drinkt u dat eens op," zei hij, terwijl hij haar steunde. Nog nooit had zij zijn gezicht van zo dichtbij gezien en zo had ze ook nooit geweten, dat hij zulke aardige blauwe ogen had, omdat hij dit keer vergat ze dicht te knijpen, zoals zijn gewoonte was. Ze dronk en het kikkerde haar dadelijk op. „U gaat met mij mee," zei Bonsma op een toon vol gezag. „Wat u voor alles nodig hebt is slaap in een echt bed." Ze had geen tegenwerpingen, maar later wist ze niet te vertellen hoe ze de weg afgelegd had tussen de ondergrondse hut en dat bed. Ze sliep zestien uur aan een stuk en toen ze haar ogen eindelijk opendeed, keek ze in het kalme, maar heel vriendelijke gezicht van mevrouw Bonsma, die met het ontbijt, of was het de lunch of het diner, voor haar stond. Ze ging haastig rechtop zitten, maar kreeg dadelijk het bevel weer te gaan liggen. Ze wilde wel graag, want haar hoofd was erg licht. „Waar is Chris, mijn man?" Mevrouw Bonsma had zich omgedraaid om het blad neer te zetten. Nu zei ze: (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 13