„Vader zelf in deed vergif zijn koffie" In de greep van het reus-achtige Twee finalisten wacht lastig programma Kinderen uit tehuis ontvoerd Loongrens ziekte- en ziekenfondswet f 11.000 Nog geen akkoord over ongeorganiseerden Volkshuisvesting van Delfland kritiek l'Eglise, c'est Moi Minister: „Ik kan er niets aan doen" Tweede druk De Ondergang jij! ir Hl i"asT Parust |l|lll|j 11 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 Senaat akkoord met nieuwe kieswet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdag z.h.s. het wetsontwerp tot wij ziging van de Kieswet aangenomen. In deze nieuwe Kieswet is de kiesgerech tigde leeftijd op 21 jaar gebracht. Voor het stemmen bij volmacht hoeven in het vervolg de opdrachtgever en de gemachtigde niet meer in de zelfde plaats te wonen. Voorts is voor gemeen ten die hieraan behoefte hebben de mo gelijkheid geopend tot het gebruiken van stemmachines. Met betrekking tot de opkomstplicht merkte minister Smallenbroek (Binnen landse Zaken) op dat het kabinet op dit punt de status-quo heeft gehand haafd. Het bedrag van de boete die bij overtreding van dit voorschrift wordt geheven is, aldus de bewindsman, aan gepast aan de geldontwaarding. De mi nister die zich persoonlijk een tegen stander van de opkomstplicht toonde is voornemens een commissie van des kundigen in te stellen, die dit vraag stuk zal bestuderen. Voorzitter Jonk man deelde aan het eind van de ver gadering mee dat de Eerste Kamer vol gende week dinsdag een begin zal ma ken met de algemene politieke beschou- Hogere uitkeringen voor provincies DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken, de heer J. Smallen broek, heeft de uitkeringen uit het Provinciefonds voor 1965 verhoogd. De ze verhoging is mogelijk geworden door dat de miljoenennota 1966 de opbrengst van de rijksbelasting, waarin het Pro vinciefonds deelt, voor het jaar 1965 op 543 miljoen hoger wordt geraamd dan in de miljoenennota 1965 was aan gegeven. De opbrengst van de desbe treffende belastingen wordt thans ge schat op 14.999 miljoen. Als gevolg hiervan zal het voorschot aan de pro vincie Zuid-Holland over 1965 verhoogd worden met f 578.482 tot een bedrag van f 16.838.563 De 51-jarige J. Damstra is gister middag op de Emmakade in Leeuwarden onder de wielen van een passerende vrachtwagen gekomen en op slag ge dood, toen hij uitgleed op de sneeuw. Verdachte Bemmelse gifmoord trekt bekentenis in en zegt ARNHEM Heeft de 31-jarige huisvrouw Annie M. B.-E. uit Bem- mel, moeder van drie kinderen, in mei 1962 haar vader vergiftigd of heeft deze zélf landbouwgif in zijn koffie gedaan?. Deze vraag werd gis teren en vandaag voorgelegd aan de rechtbank in Arnhem. Tijdens verhoren heeft de vrouw al verscheidene malen bekend, maar gis teren trok zij die bekenden is even over tuigend weer in. „Ik werd door de ver horen zo in het nauw gedreven, dat ik geen uitweg meer zag dan maar te be kennen". Lijkschouwing had geen bewijs ge leverd: de GG-D in Nijmegen, waar het stoffelijk overschot direct na de dood was gebracht, vond niets (de dienstdoende arts: ,,ik had toen nog geen ervaring omtrent vergiftigings verschijnselen") en dr. Zeldenrust, die pas in maart van dit jaar een onder zoek instelde (na de eerste bekente nis van Annie) kon na zoveel jaren de doodsoorzaak niet meer vaststellen. Controversen Uit verschillende getuigenverklaringen bleek, dat in de familie veel controver sen bestonden. Vader E. moet iemand zijn geweest, die slecht orde op zijn fi nanciële zaken kon stellen. Door middel van allerlei manipulaties trachtte hij uit de zorgen te komen, waarbij hij door dochter Annie werd geholpen. Zij licht- EMS Fluitistenconcours DEN HAAG Organiseerde de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen het vorige jaar een nationaal concours voor jonge pianisten, dit keer was de wedstrijd bestemd voor jonge fluitisten. Inzet van de muzikale wedkamp is de E.M.S.- Cultuurprijs voor muziek, bestaan de uit een eerste prijs van f 7500,- en een tweede prijs van f 2500,-, geen gering bedrag, zeker voor ta lentvolle jonge Nederlandse kun stenaars, die dit best kunnen ge bruiken. Er hadden zich in totaal 15 kandidaten gemeld, van wie bij de voorselectie ze ven afvielen. De overige acht speelden gisteren voor de jury, bestaande uit de heren Kees van Baaren, Frans Brüg- gen, Adriaan Bonsel, Koos Verheul en Frans Vester. En uit deze acht werden slechts twee tot de eindronde toegela ten nl. de 34-jarige Peter van Munster, leerling van Frans Vester en eerste fluitist van het Omroeporkest van de N.R.U.. en de 19-jarige Abbie de Quant, leerlinge van Koos Verheul en vroeger al winnares van het Jeugdtoernooi van de K.N.T.V. Beiden moeten nu morgen middag een programma van kamermu ziek spelen en donderdagavond een concert uitvoeren met het Kunstmaand Orkest onder Anton Kersjes. Niet gering Geen geringe opgave dus, zeker voor de 19-jarige fluitiste, die uiteraard over veel minder routine beschikt dan de oudere en ervarene Peter van Munster. Trouwens het viel ons op, hoe deze acht kandidaten in twee categorieën uiteenvielen. De ene categorie omvatte fluitisten rond de 30 jaar met ervaring in orkest- en solo-spel. de andere om vatte fluitisten rond de 20 jaar, bijna allen nog leerlingen en met geringe er varing. Het lijkt ons moeilijk voor de jury deze twee categorieën tegen el kaar af te wegen en waarschijnlijk zal hierin ook wel de reden voor de uit eindelijke bepaling van deze twee fi nalisten gelegen hebben: één uit elke categorie. Hoe deze beslissing zal uitwerken? De finale zal het ons leren. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Lijkschouwing leverde geen bewijzen te haar zuster Ria op door spaarbank boekjes op naam van deze zuster te ver valsen. Zij nam geld op van het tegoed van een oom bij een suikerfabriek ten bedrage van ƒ3000, vervalste een giro- stortingsbewijs door 2,50 te verhogen tot 250,50, nam het spaartegoed voorts gevoerd i ten koste winkelbedrijf in Nijmegen, n dienst was en schreef brieven aan familie- argumemten werden aan- verdachle te bevoordelen andere familieleden. Comedie Over het overlijden van haar vader gaf de Bemmelse huisvrouw veel te genstrijdige lezingen. De jongste was voor de rechtbank volkomen nieuw: haar vader zou al enkele malen zelf moord-pogingen hebben gedaan. Ze had dat echter steeds als comedie be schouwd. Het zou een uiterste middel zijn geweest om zijn dochter aan te sporen nieuwe geldbronnen aan te Toen hij dus op 1 mei 1962 iets Ln zijn koffie deed en daarna onwel werd, had zij er niet aan gedacht, dat het ernst was. Zij legde hem op bed en waarschuwde de dokter. Haar vader gaf haar een flesje met het verzoek het weg te gooi en. „Moeke mag dat niet weten", zou hij hebben gezegd. Fantasie Volgens dc Utrechtse psychiater dr. Sndtsler heeft de vrouw een rijke fan tasie. „Ze kan glashard liegen. Ze ver telt dingen, die niet waar zijn, maar op zo'n moment gelooft zij onomstote lijk hierin. Ze hield van haar vader. Zelf zei ze, dat zij uit liefde de para- thion in de koffie had gedaan omdat ze het op dat moment als enige oplossing zag uit de impasse te komen. Een on echt iemand", aldus de psychiater. Andere deskundigen verklaarden haar Ir. J. van Gaaien directeur weide- en akkerbouw DEN HAAG Ir. J. van Gaaien, rijks- landbouwconsulent in Dordrecht, is be noemd tot directeur bij het ministerie van landbouw en visserij. Hij is opvolger van ir. H. T. Tjallema, die met pensioen is gegaan, en wordt belast met de leiding van de directie weide- en akkerbouw. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. L. H. C. Perquin te Breda, eindredacteur van het tijd schrift „Antonie van Leeuwenhoek". verminderd toerekeningsvatbaar. „Haar structuur is zodanig, dat zij sensatie en gevaar zoekt." De man van verdachte, de tuinder B., wilde duidelijk maken hoe onbetrouw baar zijn schoonvader moet zijn ge weest. Steeds verspeelde getuige geld in transacties met E. Hij kreeg harde woorden te horen, zowel van de rechter als van de offi cier, omdat hij voor 50.000 gulden de zaak van wijlen zijn schoonvader had overgenomen, terwijl die zeker het dubbele waard was. De zuster van zijn vrouw, Ria, is daardoor ernstig ge dupeerd. Verdachte Annie was er zelfs nog in geslaagd het erfdeel van Ria los te maken om het in het bedrijf te steken met een schuldbekentenis, waarin geen data van terugbetaling werden genoemd. DEN HELDER De 52-jarige G. N. is aangehouden omdat hij zijn pleegdochtertje uit een tehuis heeft ontvoerd en het kind vervolgens met zijn echtgenote onder heeft laten dui ken. Het kindje dat bijna vier jaar is was op advies van een voogdijver eniging in een kindertehuis geplaatst, omdat de opvoeding bij de pleeg ouders te wensen zou overlaten. Toen de man er achter kwam waar he meisje zich bevond, ging hij Ook sociale uitkeringen omhoog (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De loongrens voor de Ziektewet en de Ziekenfondswet zal per 1 januari worden verhoogd tot f 11.500. zoals de SER en de meerderheid van de Ziekenfondsraad hebben geadviseerd. Minister Veld kamp wil verder dezer dagen de Tweede Kamer voorstellen de so- ciale-verzekeringsuitkeringen te ver hogen in verband met de uitkering ineens waartoe eerder dit jaar werd besloten. het te huis, waar hij haar spoedig aantrof, om gy begrotingsbehandeling in de Ka- het kind vervolgens zonder plichtpleging mercommissie voor sociale zaken er mee te nemen. I volksgezondheid werden de minister gis- De man heeft dezer dagen een brief iteren behalve over de soc. verzekering aan het Koninklijk Huis geschreven, ten-'^ vragen gesteld over de loonpolitiek, einde de officiële beslissing ongedaan tejmaar omdat het overleg in de Stichting kunnen maken. van de Arbeid over de „spelregels" nog Inmiddels is het meisje weer boven njet js beëindigd, liet de bewindsman water en teruggebracht naar het kinder- dit beleidsonderdeel grotendeels buiten tehuis. I beschouwing. Een ander geval van ontvoering heeft Wel zei hij. dat de totstandkoming van zich dezer dagen in Nijmegen afgespeeld. een arbeidsvoorwaardenwet, waarin het Het ouderpaar, dat op bezoek kwam bijdefinitieve loonsysteem zal worden gere- zyn twee dochtertjes in een tehuis, owt- geld, niet snel te verwachten is. Op het voerde de kinderen nadat de vader moeder het gedaan hadden gekregen eindje met de meisjes te wandelen. De oudere zijn inmidels achterhaald in arrest gesteld. De kinderen zijn w terug in het tehuis. Werkgevers zijn geschrokken Niet gesproken over de „categoralen" recente SER-advies kan die wet niet den gebouwd, want de SER presenteerde slechts „aanvankelijke zienswijzen" over de loonpolitieke overgangsregeling. Pas over enige tijd ral de raad met een definitief advies komen, waarna de re gering haar standpunt zal bepalen. Voor de invoering van nieuwe loonpolitieke spelregels kan, zo nodig, het Buitenge woon Besluit Arbeidsverhoudingen den gewijzigd. Gelijke beloning (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De commissie van de Stichting van de Arbeid, die een advies moet opstellen over het vraagstuk van de ongeorganiseerden is in haar vergadering van gisteren ook niet gereed gekomen met een advies. De werkgevers bleken bij zonder verstoord over de voortijdige publikaties uit de vorige vergadering van de commissie. Het overleg blijkt hierdoor bemoeilijkt te zijn. Overwogen werd aan georganiseerde werknemers die met pensioen gaan, f50 uit te keren voor elk jaar dat zij lid van een vakbond zijn geweest. Voorts zou er elk jaar f 10 per lid betaald wor den ter financiering van algemeen maatschappelijke activiteiten. Storm van kritiek Bij de werkgeversleden die nog niet ge. informeerd waren, is hierover een storm van kritiek opgestoken. De vakbeweging heeft echter met nadruk op grote spoed aangedrongen. De werkgevers hebben zich alsnog bereid verklaard in de vol gende commissievergadering op 9 decem ber met een definitief standpunt te ko men, zodat dan een advies aan de Stich ting van de Arbeid kan worden opge steld. In vele bedrijfstakken wacht het loon- overleg op de beslissing over deze zaak. Het verzet dat bij de categorale organi saties is gerezen over deze aangelegen heid, heeft gisteren geen punt van dis cussie uitgemaakt in de commissie. Er zal naar worden gestreefd gend jaar de gelijke beloning x nen en vrouwen over de hele linie ln te voeren. De minister waarschuwde echter, dat h(j geen cao's onverbindend zal ver klaren waarin de vrouwenionen één of twee punten achterblijven. Hy zei nog maals. dat de totstandkoming behoorlijk aantal langlopende belang is voor een stabiele ontwikke ling van de loonpolitiek. Dr. Veldkamp wilde nu ook geen uit- Noodkreet van Hoogheemraadschap: DEN HAAG De waterhuishou ding in Delfland verkeert in een kri tieke situatie, die bij verdere ongun stige beïnvloeding door interne of externe factoren zeer nadelige ge volgen kan hebben. Vooral de si tuatie van de boezem in en rond om Delft geeft aanleiding tot bij zondere bezorgdheid. Deze noodkreet slaken dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland in een memorandum aan de leden van het Zij vragen meer spoed bij de uit voering van plannen, die het pro bleem kunnen oplossen. Herinnerd wordt aan de besprekingen met autoriteiten van rijk, provincie en gemeenten, waarbij Delfland het standpunt innam, dat de Oude Maas in Rotterdam moet worden afge sloten om de verzilting daar tegen te gaan. Voorts verwijst het Delf land-bestuur naar het voorstel, ge daan na gesprekken tussen GS van Door dr. C. RIJNSDORP T)E ZUIVERE christen bestaat niet: christen zijn is leven in de antagonie tussen en de complexiteit van zonde en genade. Simul iustus et peccator. De gelovige ontwikkelt geen christelijke kwaliteit. In wezen is er niets christelijks, in de simplistische zin van: beantwoordend aan de normen van het evangelie. Als er geen zuivere christen is, kan er dan een zuivere kerk zijn? Moet ook de kerk niet, als vergadering en dus ook in zekere zin som van de gelovigen, in het groot het beeld vertonen van de gelovige enkeling? Of volgens de massapsychologie: moet de kerk niet op een lager peil staan dan de afzonderlijke gelovigen die haar samenstel len? Men kan zeggen: nee, want dit is het wonder van de H. Geest dat de gemeente als gemeente wordt uitgetild boven de wet van de massa-psychologie. Zij is niet maar een verzameling individuen, zlfs niet maar een schare, een menigte, maar zij vormt het lichaam van Christus. Bete kent dit dat aan de kerk toch iets is gegeven als een hogere kwaliteit, of scherper gezegd: kan er een zuivere kerk zijn, gevormd door onzuivere leden? Het perfectionisme (in mijn jeugd door Kuyper uitvoerig bestreden) zocht de oplossing in de vorming van een elite van heiligen en in het leggen van een sterk accent op de noodzakelijkheid van een algemene, consequente heiliging des levens. De belijdeniskerken, onder de indruk van de macht der zonde „ook na ontvangen genade", zoals men in mijn jonge jaren zei, zochten het minder in de heiligheid der gemeenteleden dan in de zuivere belijdenis en haar handhaving. De kerk bestaat uit onzuivere christenen, maar zij kan een zuivere belijdenis hebben, die de leer van de bijbel geordend samenvat en het kerkelijk leven regu leert. Wanneer die confessie dan nog uitspreekt, dat zij te allen tijde onderworpen is aan de Schrift, is de zaak toch rond, zou men zeggen. De Confessio Belgica is met marte- laarsbloed bezegeld; tezamen met de kostelijke, wekelijks uitgelegde en geprezen catechismus en de althans bij name bekende Dordtse Leerregels vormt zij de Drie Formulieren van Enigheid. Is hiermee niet iets veiliggesteld? Het jong ste belijdenisgeschrift is meer dan driehonderd jaar oud; alles heeft een pate van eerbiedwaardigheid gekregen; de Drie Formulieren vormen het trait d'union van onderschei dene, zich gereformeerd noemende kerken, dus.... Jawel, maar deze formulieren van enigheid hebben de onenigheid niet verhinderd. Een gemeenschappelijke belij denis kan niet voorkomen dat men zich vastbijt in zijn eigen gereformeerde denominatie, alleen bij de eigen nest geur leven kan, alleen de eigen accenten als legitiem erkent, alleen de eigen sleutelwoorden gehanteerd wil zien. De klimaatverschillen blijken hardnekkiger dan de offi ciële, gemeenschappelijke belijdenis; een bewijs (voor mij althans) dat hier invloeden van het reus-achtige aan het werk zijn. Dit is een typisch-protestantse problematiek, toegespitst door het Nederlandse individualisme. De rooms-katholiek kent deze problematiek niet. Bij hem is de kerk zacht gezegd iets op zichzelf en ik geloof dat de reformatori sche christen de consequentie moet trekken en erkennen dat de kerk in zichzelf niets is, paulinische drek. De kerk is de bruid van Christus, ja. maar omdat Hij haar die naam en status geven wil. Waar twee of drie in zijn Naam bijeen zijn, is Hij in het midden, zeker, maar die aanwezigheid is conditioneel en de beoordeling of aan de voorwaarde vol daan is ligt niet bij die twee of drie. De gemeente, in haar ambtsdragers gerepresenteerd, hanteert de sleutelmacht. ongetwijfeld, maar altijd in gebondenheid aan de instruc ties van de nog afwezige Heer. Naar mijn overtuiging ligt de grondfout in de accentver legging van Hem, de Eerste en de Laatste, naar wat des Heren, wat kuriakon is. Het Griekse denken is ons zo eigen geworden, dat we het niet eens meer merken wanneer we de kerk zien als een soort demiurgische grootheid tussen Christus en zijn gelovigen, of als een soort platonische idee, waarvan de aardse kerken onvolkomen afschaduwingen zijn. Hier is m.i. consequentie geboden: óf men tendeert nolens volens naar de roomse, monumentaal uitgebouwde en consequente kerkopvatting, óf men zoekt het (niet uit reactie, maar principieel) in de consequente ontkenning van de gedachte dat de kerk op zichzelf ook maar iets betekenen zou. In psalm 104 leest men: „Zij allen wachten op U. dat Gij hun hun spijs geeft te zijner tijd. Geeft Gij ze hun, zij vergaderen ze; doet Gij uw hand open, zij worden met goed verzadigd. Verbergt Gij uw aangezicht, zij worden verschrikt; neemt Gij hun adem weg, zij ster ven, en zij keren weder tot hun stof. Zendt Gij uw Geest uit, zo worden zij geschapen, en Gij vernieuwt het gelaat des aardrijks" (de verzen 27 t/m 30). De verhouding van Schepper tot creatuur, die hier gete kend wordt, lijkt mij ook te gelden voor de verhouding van Christus tot zijn gemeente. Het draait alles om de persoonlijke relatie, op het volstrekte genadekarakter in die relatie en op het op elkaar betrokken zijn van belofte en geloof. Geen moment mag er tussen de komende Heer en zijn gelovigen zoiets abstracts als een kerk staan, opge vat als een zaak, een ding. Wel zijn er personen: mede-gelo vigen. ambtsdragers. Christus draagt de zijnen van ogen blik tot ogenblik. Zendt God zijn Geest uit de gemeente bloeit. Verbergt Hij zijn Aangezicht de gemeente wordt verschrikt. Van tijdpunt tot tijdpunt zouden we, ook als „kerk", in de afgrond vallen, als Hij ons niet droeg. De existentiële angst van de niet-gelovige mens bestaat mis schien in een duister besef van die mogelijkheid van losla ting van Godswege. De gelovige heeft Christus' beloften en bij hem heeft de liefde de vrees buitengedreven. Nu is de kerkgeschiedenis, zoals die zich ontwikkeld heeft, niet ongedaan te maken. Elke poging om met een schone lei te beginnen, moet falen. Wij kunnen ons niet met geweld uit de positie bevrijden, waarin we ons bevin den. Ook moeten we aannemen dat God zijn plan door alles heen volvoert. Natuurlijk beoog ik geen liquidatie van de geïnstitueerde kerk, gesteld dat zoiets in de macht van een willekeurige enkeling lag. Maar ik geloof dat ook de kerk behoort tot de zaken die men in de geest van Paulus moet hebben „als niet bezittende". Zij is Christus' uitstra lingsgebied op aarde, maar deze aura mag nooit verwisseld worden met Hem die de Liohtbron is. Zodra de aandacht van de Eerste verschuift naar het tweede, van de Primaire naar het secundaire, geraakt men in de greep van het reus-achtige. Ook in dit opzicht moeten wij ons „onbesmet bewaren van de wereld". In het oecumenisch gesprek moet dan ook iedere kerk de moed hebber, zich te relativeren, niet horizontaal, maar verticaal. Wie zo de kerk verliest, zal haar behouden. In de volgende aflevering: Het centrale probleem. Zuid-Holland, gemeentebesturen en Delfland, dat op de Rotterdamse Waterweg zullen gaan lozen: De Lier, Hoek van Holland, Naaldwijk, Honselersdijk, 's-Graveruzande, Maas land, Maassluis, Maasdijk (gedeelte Rotterdam), Schiedam, Vlaardingen. Voorts Berkel en Berkel-en-Roden- rijs, Bergschenhoek via Rotterdam. Op zee zouden gaan lozen: Den Haag, Delft, Monster, Kwintsheul, Poeldijk, Wateringen en Leidschen- dam, alle via Den Haag en Schip luiden, Den Hoorn, Delfgauw en Pijnacker via Delft. Ten slotte Nootdorp via de persleiding van Zoetermeer en Den Haag. Studie Technische commissies zijn thans bezig met de bestudering van deze vraagstukken. Delfland merkt op, dat de afvoer van het rioolwater van Naaldwijk en 's-Gravenzande over ongeveer twee jaar tot stand kan zijn gekomen, terwijl de aansluiting van Monster op Den Haag iets eerder ge reed zal kunnen zijn.: Als dit niet het geval zou zijn. zouden deze gemeen ten in moeilijkheden komen. De uit- voering van de Delftse plannen zal tenminste vijf jaar duren. Enige vriend belastingbetaler DEN HAAG „Ik ben niet verant woordelijk voor hetgeen talrijke van mijn bekwame ambtenaren als bur ger of als docent in het openbaar dan wel op lessen stellen, onverschil lig of het juist, verkeerd, volledig of onvolledig is". Dit antwoordt de minister van finan- ciën, dr. Vondeling, op een schriftelijke vraag van de Tweede Kamerleden Joe- kes en Portheine (beiden VVD). Zij trokken de politieke objectiviteit van de directeur van de rijksbegroting, prof. dr, W. Drees Jr., in twijfel. In het geding was dc opmerking: „Nu is de minister van financiën vrijwel de enige vriend van de belastingbetaler, omdat hij de man is. die voortdurend probeert de uitgaven af te remmen", die prof. Drees op woensdag 17 november tijdens eer openbare bijeenkomst van dc Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Rotterdam zou hebben gemaakt. „Wat prof. Drees heeft uiteengezet, is naar mijn oordeel in vakkringen algemeen bekend", aldus minister Vondeling. Booreiland thans ongevaarlijk ROTTERDAM Aan de hachelijke positie van het booreiland Transocean I is gisteren een eind eekomen Dank zij dc hulp van Wijsmullere' sleepboot Utrecht kon het eiland in bedwang ge houden worden. Gisteren bedankte ric bemanning van het booreiland de Utrecht voor de geboden hulp. Duitse slepers brengen het booreiland nu naar Bre- sprak doen over een verdere arbeidstijd verkorting. De heer Baart (soc.) meende, dat men zal moeten uitgaan van een ver korting tot 421-2 uur per week in de ko mende zes jaar. Over de arbeidsproduktiviteit consta teerde de minister, dat deze de laatste tien jaar weliswaar niet zo sterk is ge stegen als in Duitsland en Frankrijk, aar toch meer dan in België (in 1955 '65 bij ons 3,3 pet., in België 2,6 pet. in de Bondsrepubliek en Frankrijk 4,5 pet.). De minister zag weinig mogelijk heden om de arbeidsproduktiviteit op te voeren door middel van concrete beleids maatregelen Het meeste kan men hier bereiken door het kiezen van het juiste loonsysteem en door verbetering van het klimaat van de ondernemingen. Buitenlanders Staatssecretaris De Meijer deelde ee, dat 60.000 buitenlandse arbeiders ons land werken, exclusief Belgen i Luxemburgers. Er is een constante groep van 20.000 Duitse, Hongaarse en Poolse arbeidersdie hier al jarenlang wonen. De betekenis van deze arbeids krachten voor de economie is, volgens de staatssecretaris, groter dan hun aan tal doet vermoeden. Dr. De Meijer ontkende, dat de huis vesting over het algemeen „volstrekt onbevredigend" is, Tien pot. van de ge vallen behoeft een betere huisvesting. In tegenstelling tot het Eerste-Kamer- lid, prof. dr. F. L. Polak, maakte de staatssecretaris zich niet zulke ernstige zorgen over de gevolgen van de toene mende automatisering voor de werkge legenheid. De Amerikaanse regering heeft aangeboden Nederland te laten profiteren haar ervaringen. Inmiddels is hier onderzoek ingesteld naar de gevol- van de automatisering bij het bank en verzekeringswezen. Tot dusver zijn daarover geen alarmerende rapporten verschenen. Minister Veldkamp beloofde met zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken te zullen gaan praten over de positie van de 2000 ambtenaren van de Raden van Ar beid en de Sociale Verzekeringsbank, die wegens opheffing van genoemde instel lingen 1 januari ontslagen zullen worden. Goedkope uitgave DEN HAAG De Staatsdrukkerij heeft besloten tot een tweede druk van de goedkope uitgave van „De Onder gang", het boek van prof. dr. J. Presser over de jodenvervolging in Nederland. Deze zal. evenals de eerste oplage (waarvan acht dagen geleden het eerste exemplaar van de persen kwam), 50.000 exemplaren bedragen. De aflevering be gint nog voor 5 december. Afnemende wind DE BILT. In de nacht van dinsdag op woensdag verplaatste zich een de pressie naar de wateren voor de Deense kust. Rond het centrum ont wikkelde zich een zware storm. In ons land wakkerde de ivind ook tot stormkracht aan en buitengaats voor de Hollandse en Zeeuwse kust werd windkracht 10 bereikt. Het front van de depressie veroor zaakte eerst sneeuwval, maar later na de frontpassage ging de neerslag over in regen. De wind draaide aan de kust naar noordwest, waardoor de lucht direct van de Noordzee werd aangevoerd en lichte dooi intrad bij temperaturen van 2 tot 6 graden boven nul Verwacht wordt dat de wind de ko mende 24 uur in het binnenland tot matig of zwak afneemt. Intussen zijn er aanwijzingen dat ten westen van Ierland een nieuwe storing tot ont wikkeling komt en naar het oosten af zwenkt. In verband hiermee bestaat er kans dat morgen de nieuwe storing opnieuw enige neerslag zal veroorzaken en dc wind weer naar zuid of zuidwest zal krimpen. De komende nacht zal de tempera tuur aan de kust enkele graden boven het trriespunt blijven, maar in het bin nenland zal de temperatuur tot om het vriespunt kunnen dalen. Hoogwater Scheveningen 25 november: 4.17 v.m.; 16-31 n.m. ZON EN MAAN Donderdag 25 november: zon op 8.16. onder 16.37: maan op 10.52. onder 18 Woensdag 1 december: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur UK.. geitel dh. i i h ij li regen regenbui 5 1 10 4 1 8 Heisin k|b' Oslo Kopenh. Aberdeen gh. bew. gh. bew. gh. bew. neeuwbui -1 -? (1.5 Adam" onbew. L,1; 2 0 8 3 0 0 Grenoble Frankfort windstil 6 -3 O5 0 -4 0.1 9 10 -7 -10 0.1 -1 -4 0.1 Zürlch Genève gh. bew. gh. bew. wlndaux -2 -10 0.3 7-3 0 Wenen Belgrado Athene 1. bew. windstil -3 -10 0 -2 -12 2 5-2 8 22 15 0 13 2 2 11 3 0 Lissabon onbew. windstil nno 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11