^SCHLESINGER: KENNEDY 1 WILDE JOHNSON NIET Logboek^, Leven en werken met Kennedy io Historicus over de levenden Relaas uit Zkeuken van Apolitiek VS Roemenië is bereid te bemiddelen in Vietnam /a een doftde Ky, „U spreekl met het hart van het schip" Olie-embargo rampzalig voor Rliodesiërs 5 MAANDAG 22 NOVEMBER 196S Cl nd j TfN Amerika is een storm van kritiek opgegaan tegen de ouJ schrijver van het boekDuizend >1 dagen, Johij F. Kennedy in het Witte Huis. Vertouwensman id i van de president Schlesinger zou indiscreties plegen en geld proberen te slaan uit de dood van zijn vermoorde vriend. Dat lijken sterke beschuldigingen, red Zoveel is wel zeker dat de his- aam to"cus Schlesinger gefaald heeft. Hij is er niet in geslaagd br. nuchter en objectief afstand van feiten en personen te nemen, g J Het is altijd moeilijk voor een aaStijdgenoot en zeker voor Schle- ;n hsinger, die nauw met Kennedy's ^"(politiek verbonden was, aan ge schiedschrijving te doen. Voor de ivakman is dit omvangrijke werk, •aarvan het eerste deel in het 'ederlands is verschenen, dan iok slechts een bijdrage tot een bsi«efinitieve beoordeling van de fi- £jguur Kennedy. 1 ba De politiek belangstellende zal van .ra$chlesingers werk kunnen „lekkerbek- ll* ten". Tal van vooraanstaande politie- T^° figuren worden ten tonele gevoerd in scherp geanalyseerd, waaronder en Johnson, Rusk. McNamara, Humph- ïf «y, George Ball, McGeorge Bundy. rijlen Stevenson en de buitenlanders w dacmillan, Chroesjtsjef, De Gaulle en gastro om er maar enkelen te noemen. Verder biedt De duizend dagen een ceniinteressant kijkje in de keuken van de Amerikaanse politiek, zozeer zelfs dat Vice-president Humphrey verontwaar- Sigd vaststelde dat „dit schadelijk is M> onheil sticht. Ik geloof niet dat dit loort schrijverij in het belang van het énd is geweest." Uiteraard staat de figuur Kennedy jentraal. Schlesinger was in de loop Rhodesia In Rhodesia, waar ik woon, krijg ik egelmatig knipsels uit uw krant, die lijn moeder mij toestuurt. Mijn man ji ik wonen hier twaalf jaar; hij is andbouwkundig ambtenaar. Nu nam i kennis van een artikel over dit and van uw correspondent in Salisbu- •y. Zijn opmerking dat de houding n de blanken t.o.v. de Afrikanen ;r nog die van twintig jaar geleden bestrijd ik. Hoe weet hij dat? Ik raag mij af of hij hier wel ooit is eweest.Zijn opmerkingen raken kant og wal. Hier zijn er een paar: ,,Alle nmigranten zijn hier gekomen voor ïateriele doeleinden". Wil hij daar- lee bijv. beweren dat de duizenden migranten uit Nederland naar Cana- a en Australië emigreerden vanwege eestelijke doeleinden? Waarom is Rho- -sia een armzalige kleine najie? (het 10 tot 15 maal zo groot als Neder- ind). Na Zuid-Afrika zijn wij hier conomisch gezien het belangrijkste ind. Mijn moeder schreef me dat de adio nieuwsdienst omriep dat win ds in Salisbury leegstaan omdat de igenaars zijn weggevlucht" Beslist njuist. Zuid-Afrika zou niet duide- jk achter Rhodesia staan. Ik verze- 1 dat dit land wel achter het staat. Maar men wil daar zijn loeilijke positie niet verergeren door an de daken te schreeuwen dat men chter Rhodesia staat. Ik vind het ;r dat de goede, vertrouwde ranten en de radio in Nederland he chten doorgeven die in strijd zijn iet de feiten. (Rhodesia) Mevr. Schwing. Willemse Tendentieus Uw publikaties over de ICCC vind k wat tendentieus. Ogenschijnlijk ne- jatieve zaken worden breed uitge wonnen, terwijl het positieve naar de chtergrond wordt verdrongen. Als ïordt bericht onder een grote kop lat de Geref. Bond zich losmaakt van leze organisatie dan verwacht ik dat mder een even grote kop de weerleg- png van dit bericht door het CCC-bestuur wordt gepubliceerd en lat uw verslaggever zich tracht los te fheuren van zijn vooringenomenheid egen deze organisatie. Het is u reeds idcend (niet de lezers want die lezen keèstal over kleine letters heen) dat Is. Timmer nooit namens de Geref. lond zitting had in het ICCC-bestuur. kdereen die lid wil worden kan dat m voor hem bestaat de mogelijkheid ot een bestuursfunctie te worden ge- oepen. Logischerwijze wil men bij let verkiezen van bestuursleden zo- •eel mogelijk kerkgenootschappen jertegenwoordigd zien. Het bestuur fas (helaas) te goed van vertrouwen un dat het tevoren had kunnen ver goeden, dat deze werkelijk „democra- fsche" gezindheid tegen haar zou wor- len gebruikt. Den Haag R. T. Westerduin (Het hoofdbestuur van de G B, nam En bepaald besluit ten aanzien van ICCC, dat tot gevolg had, dat enke- ta bedankten als ICCC-bestuurslid. fan de kant van de ICCC „weerleg- le" men dit bericht niet. maar wees hen er ons om misverstand te voorko ken op. dat er formeel natuurlijk jooit een band tussen GB cn ICCC Eeft bestaan. De kop suggereerde dat k niet. Red.) Vandaag, twee jaar geleden, werd president John F. Kennedy in Dallas vermoord. Zijn Special Assistent, Arthur M. Schlesinger jr., heeft nu een boek geschre ven over Kennedy's greep naar het presidentschap, zijn rege ringsperiode en zijn persoonlijk leven. In het hierbij afgedrukte artikel bespreken wij het eerste deel van dit werk en publiceren enkele saillante fragmenten. De duizend dagen. John F. Kennedy in het Witte Huis, is een uitgave van H. J. Paris, Amsterdam. (540 blz., 16,50). Het tweede deel verschijnt omstreeks 20 de cember. nerde, dat hij vaak had betoogd dat hij Kennedy bespreekt de politieke h®* meest geschikt achtte voor het j situatie met drie van zijn belang rijkste adviseurs. Van links van twee verkiezingscampagnes onder de indruk van Kennedy's vitaliteit en snel denkvermogen gekomen. Hij ken schetst hem als een pragmaticus en tegelijkertijd een idealist, bezield van de gedachte aan de „nieuwe tijd" die Amerika zou aanbreken om de gezapige Eisenhower te doen verge ten. Een staaltje van Kennedy's werkwij ze: De voorzitter van het College van economische adviseursprofessor Wal ter Heller, belde hem op. „Kennedy klemde de hoorn tussen schouder en en begon een gedetailleerd ge sprek met Heller, terwijl hij intussen Neustadts memorandum doorbladerde, de Herald Tribune van die ochtend oppakte, de voorpagina en de redactio nele kolommen doorkeek, de krant op de grond liet vallen, de New York Times in handen nam, eveneens de voorpagina en de redactionele kolom men doorkeek, het memorandum weer oppakte, bepaalde alinea's aan Heller voorlas, het memorandum ook op de grond liet vallen en tegelijkertijd het telefoongesprek en de lectuur van de ochtendbladen beëindigde." Schlesinger heeft ook grote bewon dering voor Jacqueline Kennedy, haar verfijnde smaak en de bijzondere invloed die zij op de Amerikaanse pre sident uitoefende. Johnson De hoofdschotel in dit werk is echter weggelegd voor de Amerikaan se politiek. Schlesinger vertelt dat Kennedy Johnson eigenlijk helemaal niet wilde als vice-president, maar dat door een samenloop van omstandighe den, Kennedy's vermoeidheid na zijn nominatie als presidentieel kandidaat en het feit dat hij maar 24 uur de tijd om hierover een beslissing te nemen, de keuze hem eigenlijk overviel. „Dus belde hij naar Johnsons suite donderdagmorgen om kwart voor ne gen. Johnson sliep nog en zijn vrouw nam de telefoon aan. Kenne dy zei dat hij graag langs zou ko men om een gesprek te hebben met de Senaatsleider. Lady Bird wekte haar man, die knikte dat het hem best was. Toen ze de hoorn op de haak legde, riep ze uil: „Liefje, ik weet dat hij je het vice-president- schap zal aanbieden, maar ik hoop dat je het niet zal doen." presidentschap, maar dat ik als man van het zuiden geen kans had op de nominatie. Hij zei dat hij graag zou willen dat ik hem opvolgde als er iets met hem zou gebeuren." „Tot Kennedy's verbazing bleek Johnson bizonder geïnteresseerd. Het is niet te geloven: hij wil het. Ik heb hem het vice-presidentsohap niet aangeboden", zei Kennedy tegen een vriend, „ik hield het in de lucht" en Kennedy deed of hij een voorwerp omhoog stak „en nij greep ernaar". Rusk Uitvoerig gaat Schlesinger in op de samenstelling van het kabinet. Hij onthult dat Kennedy ongetwijfeld in 1964, als hij herkozen zou zijn, een ande re minister van buitenlandse zaken zou hebben genomen dan Dean Rusk en Schlesinger neemt de figuur Rusk onder de loep. Deze passages hebben in Ameri ka veel kritiek uitgelokt en Rusk heeft zich ernstig gegriefd betoond. Dat Kenne dy inderdaad plannen had om Rusk te vervangen wordt waarschijnlijk geacht, evenals de vervanging van Allan Dulles, hoofd van de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst. Kennedy zou Dulles aansprakelijk hebben gesteld voor het fiasco van de invasie op Cuba in de Varkensbaai. Schlesinger doet het in het boek voor komen alsof de president en zijn staf wel op de hoogte gesteld waren van de plan nen, maar dat de CIA door te zelfstandig op te treden de eigenlijke oorzaak is geweest van het enorme verlies aan pres tige dat Amerika door dze ongelukkige episode leed. Kennedy was uiterst bewo gen. Schlesinger vertelt zelfs dat hij zich het openbaar goed hield, maar 's onds in huilen uitbarstte. Erfenis t is overigens voor het eerst dat nauwgezet uit de doeken gedaan wordt hoe het Varkensbaai-incident geboren is. Enerzijds geeft Schlesinger toe dat Ken nedy schuld had omdat hij de zaak altijd had kunnen afgelasten, maar anderzijds betoogt Schlesinger, dat Kennedy en zijn staf, waartoe ook de auteur behoorde, ;n gevangene was van de omstandighe- en en van de erfenis van de Eisenho- er-regering. Later geeft Kennedy toe dat het een fout is geweest Allan Dulles als hoofd van de veiligheidsdienst te handhaven, omdat deze zelf de feiten interpreteerde en conclusies trok in plaats van dit aan de president over te laten. Premier Ian Smith van Rho- desië maakt een praatje met enkele Afrikaanse schoolkinde ren nadat hij de hoeksteen heeft gelegd voor het eerste casino in zijn land. rechts minister van defensie McNamara, generaal Maxwell Tay lor en minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Uitvoerig staat de auteur ook stil bij Kennedy's bezoek aan Europa, zijn ontmoeting met De Gaulle, met Chroesjtsjef in Wenen en met Macmil- lan. Gedetailleerd beschrijft Schlesin ger de gesprekken onder vier ogen met deze staatslieden en het is bijzon der interessant te lezen welke visie De Gaulle toen al ontvouwde over de ver houding tot Amerika. Vrede De Gaulle maakte gebruik „van het voorrecht van een zoveel oudere om de President te adviseren, niet te veel aandacht te schenken aan zijn adviseurs of te veel eerbied te hebben voor overgeleverde politieke richtlij nen. Als het er op aankwam, zei de generaal, was voor ieder mens alleen die mens zelf en zijn eigen oordeel van belang. Dit was, uiteraard, een uiteenzetting van de gaullistische filo sofie met betrekking tot het leider schap; en zijn advies viel, na het Var kensbaai-fiasco, in goede aarde. Van de weergave van de gesprekken met Chroesjtsjef in Wenen krijgt men de indruk dat de Rus beter in staat was de materie te beheersen. Kennedy echter deed zich kennen als de man die de wereld een gelukkiger aanzien wilde geven. Te veel om op te noemen zijn de onderwerpen die in dit boek aan de Aan boord s.s. Rotterdam, vrijdag. qLS het vlaggeschip voor afvaart in Southampton gereed ligt, ga je naar de diepste diepte, de machinekamer. In een bedrijfslift zak je zo'n negen verdiepingen, en opeens sta je tussen pompen buizen en ketels. Je snapt er niets van, maar dat hoeft ook niet. Als de tachtig man, die op de Rot terdam met de 32.000 paardekrachten omgaan „Ik ga even m'n knollen wat hooi geven", zeggen ze, als ze op wacht gaan het maar begrijpen. Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN Wat je opvalt in de 90 meter lange en 24 meter brede machine kamer is de reinheid. Je zou er in avondkleding kunnen ronddolen, zonder ook maar even het risico van een smetje te lopen. De werk tuigkundigen staan in hagelwitte overalls op hun posten, alsof ze in een zuivelfabriek werkzaam zijn. In alle hoeken en gaten wordt ge poetst, geveegd en geschilderd. De stalen platen van de vloer zijn olie- vrij, waardoor je niet bang behoeft te zijn te gaan glijden. Een andere opmerkelijke zaak is de betrekkelijke stilte, die er he-jrst. Je hoort slechts het eentoni ge gezoem van de turbines en het reutelende geluid van de voedings- pompen, die de ketels van water voorzien. En natuurlijk is er de telegraaf: de doordringende, rinke lende schel, die de bevelen van de brug doorgeeft. Weinig te zien Nóg iets merk je op. Van de tien duizenden bewegende delen zie je weinig of niets. Alles wat draait, stoot, stampt of schuift, blijft zo goed als geheel voor het oog ver borgen. Het enige, dat kan worden waargenomen maar dan moet je nog heel goed kijken is de omwenteling van de twee 50 meter lange en 26-duims dikke assen, die de geweldige schroeven (diameter 6.10 meter!) door het water slaan. Tussen de 90 en 130 omwentelin gen per minuut bij volle kracht zo'n miljoen keer in het rond op een enkel reisje naar of van New York. De Rotterdam is een stoomschip, geen motorschip. Turbines zijn in het gebruik heel wat goedkoper dan zuigers, omdat ze veel minder onderhoud vergen. Een reis als de Willem Ruys. die de Rotterdam- sche Lloyd helaas heeft moeten ver kopen, had niet minder dan 64 ci linders, die telkens weer bijgesteld moesten worden. cument over een bewogen episode uit de Amerikaanse geschiedenis die ook de onze is, maar nogmaals, enige reser ve met betrekking tot de objectieve beoordeling van John F. Kennedy, pre- sident van de Verenigde Staten van orde komen. Het is een waardevol do-Amerika, is op zijn plaats. WENEN Roemenië is bereid te bemiddelen tussen de VS en de Jonge vent Eerder in de verkiezingscampagne had Johnson zich laten ontvallen dat hij het niet kon verdragen dat een jonge vent van 42 hem naar zijn pijpen zou laten dansen. Kennedy arriveerde om tien uur. ..Hij begon te zeggen, zoals Johnson zich het gesprek later herin- I Churchill de Gaulle Longou Moulin, student te Bela Horizante (Brazi lië), mag de naam van de Franse president niet weg schrappen, zo bepaal de de rechter. „De presi dent is een held en een groot staatsman", zei de rechter. De student is het er niet mee eens. Het is niet eerlijk dat ik deze be lachelijke naam zou moe ten blijven dragtn en moet opdraaien voor de buitensporige bewonde ring die mijn vader de leiders van de Tweede Wereldoorlog toedroeg. Ik ga in hoger beroep", aldus het antwoord van de student. I Twee duikers hebben zaterdag een goudstaaf van 18.000 pond sterling opgevist die afkomstig is van een Spaans galjoen dat 400 jaar geleden bij de Bermuda-eilanden is vergaan. De staaf draagt een stempel van koning Philips de Tweede van Spanje. I De stad Stockholm gaat volgend jaar een zestig duizendtal kaartjes opko pen van de particuliere theaters in de stad om de ze tegen lagere prijs door te verkopen aan toneel liefhebbers met krappe inkomens om aldus het theaterbezoek te stimule ren. I Het hoofd van de poli tie te Rippey (VS), Ri chard Harold (25), zit in de gevangenis, omdat hij vorige maand een benzi nebom naar de lagere school had gegooid. Hij zei dat hij dat gedaan had om te bewijzen, dat er genoeg werk voor hem was. I De 21-jarige Pamela Curtin uit Chicago (V$) mag haar man verlaten. De rechtbank gaf haar ge lijk. Haar man verliet Pa mela kort na de voltrek king van het huwelijk. „Ik ga even een rokertje halen", zei hij tegen Pa mela. Na vijftien maan den is hij nog niet komen opdagen. Vietnamese communisten in de Vietnamese oorlog. Dit onthulden gisteren functionarissen uit het gezelschap van de Roemeense pre mier Maurer, die een bezoek aan Oostenrijk brengt. Zij zeiden dat de Amerikaanse ambassadeur in Roemenië, Crawford, en de mi nister van buitenlandse zaken Manescoe in juni in Boekarest ge heime verkennende besprekingen daartoe hadden gevoerd, aldus de functionarissen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Amerikaanse senator Mansfield nade re details over Roemeniës voorstel wil weten en daarom na zijn bezoek aan Moskou naar Boekarest is gereisd. Hij is inmiddels naar Saigon vertrokken. Ook van Franse zijde probeert men een oplossing te vinden voor de kwes- tie-Vietnam. Zaterdag vertrok Jean Chauvel, me dewerker van minister Couve de Mur- ville, naar Peking. Vandaar reist hij door naar Hanoi. Te Washington was men zeer geïntersseerd in het bemid delingsvoorstel van Roemenië. Gezegd wordt, dat nog geen enkel voorstel uit Boekarest is ontvangen. Intussen wordt in Vietnam de strijd tegen de Vietcongs onverminderd voortgezet. Amerikaanse troepen, zwaar gehavend na de slag bij Plei Me, zetten nog altijd de achtervolging m op Vietcongs die zich hebben terug getrokken. Vernomen wordt nog, dat de Franse vice-consul Jean Brion, die sinds 21 september in Vietnam wordt vermist, dood is. Zijn lijk is door dorpelingen gevonden ten zuidwesten van Plei Koe, niet ver van de plaats waar deze week hevig gevochten is. Gebleken is, dat ook de als links bekend staande christendemocraat La Pira een bezoek aan Hanoi heeft ge bracht. Deze vroegere burgemeester van Florence in Italië heeft bespre kingen gevoerd met de Noordvietna- mese autoriteiten. Eerder bracht hij bezoeken aan Warschau, Moskou en Peking. Het communistische blad l'Uni- ta meent, dat de missie van Li Pura niet zonder positieve ontwikkelingen zal blijven. ondergrondse explosie geregistreerd, die moet zijn teweeggebracht in het gebied Goedkoop is voor een machineka mer overigens wel een betrekke lijk begrip. Alleen aan olie ver bruikt de Rotterdam per dag meer dan 10.000 gulden. Zij ontwikkelt daarvoor een maximum snelheid van 24,7 mijl per uur; grotere snel heden kosten aanzienlijk meer geld. Schepen als de France, de Queen Mary en de United States, düe enkele dagen op een retourtje over de Atlantische Oceaan uitspa ren, bezitten machines, die het voor niet minder dan 30.000 gulden per dag doen. ..Zwaaien" Je bevindt je met hoofdwerktuig kundige C. A. Brand bij het ma noeuvreerpaneel, dat als het belang rijkste onderdeel van de machine kamer kan worden aangemerkt. Achter de gigantische kast met de verchroomde dubbelwielen en de ontelbare meetglazen staan een tweede en een derde w.t.k. en twee assistenten. Het schip moet „zwaai en", wat wil zeggen in zo'n positie komen te liggen dat het de haven van Southampton ongehinderd kan verlaten. Het gerinkel van de tele graaf is dan ook niet van de lucht. „Vooruit", „Achteruit", „Lang zaam", „Zeer Langzaam", „Halve Kracht" steeds weer worden de machines bijgesteld tot tenslotte het signaal „Volle Kracht Vooruit" kan worden afgelezen. De Rotter dam is dan in open water aange land, en zal, als er geen hindernis- gen". Hoeveel miljoenen er in de ma chinekamer van de Rotterdam zijn geïnvesteerd, weet Kees Brand niet precies. Maar waar hij wel uitvoe rig over kan vertellen, is de lange rij van aggregaten, die bij de gra tie van de geproduceerde stoom (150 ton per uur, verdeeld over drie ketels) in bedrijf wordt gehou den. Technische installatie Daar zijn de vrieskamers voor vlees, vis, zuivel, bier, aardappelen en groenten. Daar is de riolering, de airconditioning, de zoetwaterin stallatie, de elektrische centrale, de wasserij, de stabilisators, die het slingeren van het schip moeten te gengaan, de brandbeveiliging, het stelsel van waterdichte deuren. Je staat bij de stabilisatievinnen, die in het voorschip zijn inge bouwd, en je verbaast je erover dat ze zo klein zijn. Ze steken mis schien een meter of zes uit aan beide kanten dan terwijl ze slechts enkele meters breed zijn. Je ziet er eigenlijk niet veel aan. Zo nu en dan draait de van olie druipende as wat rond, ten teken dat er weer een roller werd opge vangen. „De elektrische centrale van de Rotterdam", verklaart Kees Brand, „heeft een capaciteit, waar men op de wal nog wel eens jaloers op is. Zij is goed voor een stad van zo'n zestigduizend tot zeventigduizend inwoners. De vier generatoren dek ken ruimschoots de maximum be hoefte aan elektriciteit van het schip". „Een oneconomischer zaak als airconditioning kan er wel niet in een machinekamer bestaan. Wij ha len de warmte er uit, de passagiers doen er weer warmte bij. We ge bruiken natuurlijk veel stoom, die we anders onaangewend over de muur zouden moeten zetten". Zoel water „Wat denk je van onze zoetwater installatie? Op de wal is zo'n ver- dampinrichting bijna niet te beta len, maar hiet moeten we er wel aan. We halen er per dag zo'n 750 ton water uit, voor de consumptie geschikt water dus, dat we door de toevoeging van bepaalde chemica- sen zijn tenminste, pas weer. op manoeuvreersnelheid gaan varen, als Le Havre is bereikt. Kees Brand, die met de andere h.w.t.k., de heer M. J. Brugman, de liën de gewenste smaak geven, scepter over de machinekamer Voor één liter drinkwater moeten we overigens drie liter zeewater oppompen". Het enthousiasme, waarmee Samenwerking Kees Brand over „zijn" machineka mer praat, steekt je bijna aan. Ze- „Als de dertig meter boven ons ker voor de buitenstaander gaat liggende brug ons belt", zegt hij, het om een materie, die altijd als „nemen we de telefoon wel eens op iets vanzelfsprekends wordt met de woorden: „U spreekt met aanvaard, maar die, bij nadere be- het hart van het schip^'. Het studering. wonderlijke geheimen technisch kunnen antwoord is dan vaak: „Okay hart, met de hersens, met de enige men sen aan boord, die kunnen den ken". Wat ik maar wil zeggen, is dat de samenwerking tussen bene den en boven net zo gesmeerd moet lopen als het machinepark. De lieden, die navigeren, kunnen en moeten zien. Wij zijn er om alles wat draait op gang te houden en proeven openbaart. „En wat als de hele reut zo maar midden op zee uitvalt?" vraag je. „Ook daaraan hebben we ge dacht", aldus Kees Brand. „We heb ben hier een reserve-krachtbron, een gasturbine, staan, die zo'n cala miteit onmiddellijk kan opvan gen". Als laboranten in de machinekamer Voorraad alleen voor zes weken NEW YORK De Veiligheids raad heeft zaterdag alle VN-leden verzocht hun uiterste best te doen de economische banden met Rho- desië te verbreken en de olietoe voer stop te zetten. De raad heeft voorts een resolutie aangenomen waarin op Engeland een beroep wordt gedaan de rebellie in Rho- desië te smoren. „Alle gescb'kte maatregelen dienen te worden ge nomen om het minderheidsbewind tot een onmiddellijk einde te bren gen", zo heet het in de resolutie maatregel zou voor het land rampza lige gevolgen hebben, aldus een woord voerder van een oliemaatschappij. De huidige voorraad is slechts bere kend op vijf tot zes weken, zei de woordvoerder. De enige mogelijkheid om aan olie-produkten te komen is via Zuid-Afrika. Maar politieke waar nemers zijn er niet zo zeker van dat premier Verwoerd zijn Rhodesische collega Smith zal gaan steunen. De toestand in Rhodesië lijkt rustig. In de nacht van vrijdag op zaterdag deed zich een ontploffing voor op een textielfabriek te Boelawayo: een blan ke werd gewond. Verschillende pogin gen van Afrikaanse nationalistische zij de om als protest tegen de onafhanke lijkheidsverklaring stakin-en uit te lokken zijn door de politie verijdeld. Ook heeft de politie zaterdag huiszoe kingen gedaan in huizen van een aantal hoogleraren. Zij vonden daar pamfloiten waarin gepresteerd werd tegen de rebellie van premier Ian

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5