nleahi TRICOT Flauw van de lach bij Kronanza - opnamen Zwart en wit op eerste KRO-f ecstzater d :ig Trea Dobbs en verloofde gewond Brick Bradford lit de Haagse hof geplukt. Senmoet IHfflB 11 MAANDAG 22 NOVEMBER 1963 Commentaar Dienstplicht De tweede documentaire over de j dienstplicht, die Kees van Langeraad. Dick van Ruler en Jaap Molenaar i maakten voor de NCRV-televisie. vertoonde wel een heel ander karak- ter dan de eerste. Nu geen gemoede- j lijkheid en oud-vaderlandse roman tiek meer. maar het aansnijden van rusare problemen in tal van gesprek- ken. De tijd tussen de beide wereld oorlogen was aan de beurt en dus ging het over de opkomstvan het nationaal-socialisme, de onvoldoende Nederlandse voorbereiding op een door Duitsland te ontketenen oorlog waarvan men uit geschriften toch wel had vernomen èn de invloed van het I anti-militarisme daarop. Na de recente oorlogsherdenkingen j tn het voorjaar was het totaal niet zo verrassend: het peil van de vrij diepgaande gesprekken vormde de 1 belangrijkheid. Men hoorde via de film voormalige politici, maar alles culmineerde tenslotte in wat nu de heren Tilanus, Meyer Sluiser, ds. Buskes en generaal-majoor Nierstrasz in uitgebreide beschouwingen te berde brachten. Het gebrek aan weerbaar heid van Nederland, dat met gebrek kig materidaal de ongelijke strijd tegen de Duitsers aanbond weet de generaal niet aan het ijverende anti- militarisme, doch aan „de stemming van het hele volk", dat zich zijn neu traliteit in de jaren '14-18 nog her innerde en innerlijk niet was inge steld op een werkelijke oorlog. Opnieuw werden wij geconfron teerd met beklemmende beelden uit de meidagen 1940. Een sterk stuk werk, deze documentaire, die mede de politieke verwarring in de jaren '35-'40 duidelijk liet uitkomen. De NTS vertoonde op Nederland 2 een Amerikaanse documentaire over president De Gaulle, waarin deze werd geschetst als een unieke figuur in Frankrijk en wiens autonomie moet worden gezien als één reactie op het herhaaldelijke falen van zijn Blijft de vraagof zijn politiek zal nawerken in Frankrijk, wanneer hij zelf eenmaal van het toneel is ver dwenen. Met een lang en lief eindigend haal kwam de NCRV terug met de romantische serie Memorandum van een dokter", het soort televisiekost waarvan vele duizenden smullen en dat daarom een plaats op de beeld- buis verdient. het overhemd met de vele troeven r makkelijk nooit kreuken ventilerend lang meegaan alom 4 zo droog nooit strijken snel gewassen gecontroleerd verkrijgbaar Ieder die ermee te maken had: (Van onze radio- en tv-redactie) HET is gek, maar de mensen voelen het niet als reclame, ze hebben het geaccepteerd als een joort programma-onderdeel, dat Kronanza", is de mening van Ca- rel Enklaar, die „de vader van de gedachte" was. „Natuurlijk hebben we die serie gemaakt als ondersteuning van onze ledenwerfactie ter gelegen heid van ons jubileum, maar we hebben heus nooit gedacht dat kij kers zouden zeggen: „Hé, als Hoss dit of dat beweert, zullen wij ook maar gauw lid van de KRO wor den." Hoe het zij, het dwaze geval „Kro nanza" is geweldig ingeslagen. Door de knapheid, waarmee de spots zijn gemaakt. Afgezien van het reclame element men kan daarover denken zoals men wil is het op zichzelf een kostelijke vondst, al slaat de uitwer king ervan die nog met stukken. „Mij komt geen spoor van toe", erkent Carel Enklaar, „ik heb het ideetje geleverd, meer niet. Ik was er nog niet eens op bedacht, wat een 'verschrikkelijk stuk werk er aan vast zat." Eerst moest er toestemming wor den gevraagd aan het Amerikaanse network NBC, dat de beroemde serie Bonanza maakt. „Nou, ze vonden het best. Toen ik alles had uitgelegd zeiden ze dat ze het „een hele eer vonden dat hun pro gramma hiervoor werd gebruikt; he laas kunnen ze er de echte grap niet aan beleven, omdat ze geen Neder lands kennen." OP ZOEK „En toen kwam er een reusachtig moeilijk ding. Je moet weten, dat Bo nanza over de hele wereld wordt ver toond op de tv. Wij hebben zo'n af levering maar een paar weken in huis. Een of twee tegelijk, meer niet. We moesten dus proberen een stel afle veringen op te sporen en dat viel vreselijk tegen: we moesten ze over de hele wereld opvragen. We hadden het plan, er 16 te maken, maar we zijn tot nu toe niet verder gekomen dan 8, we kunnen die films niet bin nen krijgen. Eerst liep het aardig, toen was het ineens op, want alle contracten zijn op vlugge doorzending naar tv-diensten in andere landen af gesloten. Heel erg moeilijk, om daar je vinger tussen te krijgen, want de vertoningen op het scherm zijn ge pland en dus moet er doorstroming zijn. En wij hebben zo'n aflevering zeker twee weken nodig." „Ze moeten eerst ettelijke malen doorgedraaid worden om te kijken of er iets in zit, waarvan je een kunt maken. Eli Asser zit daar want die schrijft de Nederlandse teksten. En dan Wim Schipper, de pro ducer. Nou, vinden ze eindelijk wat, dan moeten er acteurs worden ge zocht (en die moeten dan juist vrij zijn!) en dan wordt er uit de film een montage gemaakt. Ja, het lijkt wel alsof het een gewoon fragment is, maar dat is niet zo, hoor, de spots zijn in stukjes en beetjes aan elkaar gelijmd." Waarom niet een gasaansteker EOH met een wereldnaam? SILVER. MA TCH FIRST CLAS8^*~ f§' II (Van onze radio- en t.v.-redactie) Niet zonder kritiek kunnen we staan tegenover de eerste feestzaterdag van de 40-jarige KRO. In de radio-uitzen ding Djinn maakte „de jubilaris" nl. een zeer slechte beurt. Kunnen we el ders op deze pagina met tolerantie schrijven over de Kronanza-reclame. heel anders moeten we reageren op het feit dat de KRO in Djinn zijn luiste raars drie uren lang vergastte op een daadwerkelijke ledenwerf-actie, die dan wel een dikke 300 nieuwe leden opleverde, maar tevens liefhebbers van lichte muziek drie en een half uur lang bij deze super-reclame betrok. Gelukkig kon men vluchten naar amusement op Hilversum II of III, maar niettemin gaat het niet aan dat zo'n stuk reclame voor eigen parochie een ganse radio-ochtend in beslag neemt. Naar onze mening is de KRO hiermee te ver gegaan. Bovendien was het opgeschroefde enthousiasme van omroepers en verdere Djinn-presenta- toren niet om aan te horen. Veel beter bracht de avond-teleinsie het er af: een verschil van zwart en wit. Een van de befaamde Duitse ope- j rettes uit de Bavaria-serie deed het uitstekend op ons scherm. Schadend j voor de gpede oude romantiek is wel het feit dat Bavaria hypermoderne in- j lossen maakt: dit schiet zover naast de sfeer, iat het er duimendik bovenopj lipt. Men moet ze maar nemen als een pauze in de aardige vertoning. De eerste aflevering van „Alleen op i de wereld" hebt u nu zelf kunnen zien, wij hebben er het onze al eerder van gezegd. Er zal in de huiskamers wel een woordje zijn nagepraat. De derde aflevering van „V/erken van barmhartigheid" was bepaald niet de beste. Het filmpje gaf onvoldoende de bedoeling weer en de „epiloog" van mr. dr. Benno Stokvis appelleerde voornamelijk aan een propagandistisch politiek betoog uit de radiotijd van 20 jaar geleden. Opnieuw maakte het anoniem ge bruiken van enkele bijbelteksten wei nig goed. Hiermede doen wij niets af aan de kwaliteit van het betoog op zichzelf: wij beoordelen het slechts als al dan niet passend in de reeks „oecu menische dagsluitingen" anno 1965. Gladde intocht Sint Nicolaas maakte via Eurovisie uitzending zijn entree in het spiegel gladde Nederland op de redelijk be gaanbare kade van Vlissingen. Het was een matige drukte aan de haven: het barre weer zal daar niet vreemd aan zijn. Helaas was het stukje folklore, dat. onze zuider- en oosterburen mee- bekeken op geen stukken na zo aan trekkelijk als dat van verleden jaar in Hoorn. Sinterklaas (noch zijn regisseur) scheen er enig idee van te hebben, dat het staan voor een camera betekent, dat er honderdduizenden hinderen thuis zitten te kijken: voor hen was er weer geen enkele groet. Er werd een tikkeltje gesold met een paar kleintjes, maar Sinterklaas kreeg geen kans zijn intocht te houden zoals het sinds eeu wen behoort: als de grote en gulle kindervriend. Waarom in zijn gezel schap een aantal „Spaanse schonen" moesten meereizen zal niemand heb ben gesnapt: ze hóren eenvoudig niet bij het begrip Sinterklaas. De hele vertoning, met de nadruk op (overigens heel aardige) klompendans, boerensjezen en Zeeuwse kleding, was ronduit teveel gebaseerd op de uitzen ding naar het buitenland inplaats van op het echte kinderfeest. De Sint moest echter wel op verzoek van weimenen de instanties nog eens breed een einde maken aan de psychose van „kinderen in de zak stoppen" en aangezien dat zijn stiel niet is, deed hij het ook niet al te best. Mogen we het volgend jaar weer eens een betere aankomst op het scherm zien? Hoorn was er zo'n goed voorbeeld J2 m.: VARA: 18.00 Nieuws; Van harte: liefdadigheidsoproep; 19.30 Onder de afwas, licht programma: 19.50 Par lementair overzicht; 20.00 Nieuws: 20.05 Ste reo: Vocaal- en instrumentaal ensemble en solisten; 20.30 Verhaal halen, literair wed strijdprogramma; 21.00 Liedjes: 21.25 Etherfo- Stereo: Instrumentaal ensemble: jziek: 22.30 Nieuws; 22.40 Actuali. :n; 22.50 Vergelijkenderwijs: muzikaal NCRV: 19.00 Nieuws 20.00 Klassieke liede Neurenberg, do Omroeporke 0 Boekbespreking; 22.50 Lichte grammo- nmuziek; 23.20 Hobo. clavecimbel en pia- (opn.i: moderne muziek; 23.55-24.00 PLEZIER „Nou, en dan tenslotte het inspre ken van de Nederlandse tekst, die Eli Asser intussen nog heeft verzonnen. Dat op zichzelf is ook een reuze kar wei, hoor. Daarvoor wordt het uit gezochte stukje uit en ten na afge draaid, telkens maar weer, om bij die lipbewegingen Nederlandse kolder te krijgen. Tenslotte dus de acteurs, nou ik kan je zeggen, dat die er geweldig veel plezier aan hebben beleefd. Het kostte hun natuurlijk uren, om het goed ingesproken te krijgen, maar ■fee lagen dikwijls flauw van de lach. Elke keer zeiden ze: wanneer de vol gende? Het was gewoon een dagje-uit met top-pret." Ja, de spots zijn hier in Cine- centrum gemaakt. En de rollen? O. er heeft een hele rij acteurs en actri ces ook, meegedaan. Ko van Dijk is Pao Ben Cartwright, dat heeft ieder een natuurlijk wel gehoord. Nou, hij heeft er nummertjes bij weggegeven, hoor! En Wim van den Heuvel doet Hoss, die natuurlijk altijd een rol moet hebben, dat willen de kijkers. Hij is de meest populaire figuur var Bonanza. En wie hebben we meer ge had? Silvain Poons, Enny Molsde Leeuw, Hetty Blok, Ton Lutz.., weet het al niet meer, iedereen zo'n beetje." „Of we er nog mee doorgaan? Nou, we hadden gedacht er na de 27ste mee op te houden, maar mogelijk gaan we nog door, we hopen nog op nieuwe afleveringen, we zijn nu gedwongen met herhalingen bezig." „Reacties van het publiek? Vele, natuurlijk. Hele merkwaardige ook mensen die vragen waarom we zo'n klein stukje Bonanza uitzenden, in plaats van een hele aflevering, daar protesteren ze tegen! Die hebben de clou niets begrepen. Anderen gen, waarom Kronanza niet in de gidsen wordt aangekondigd en ei ook boze brieven, waarin staat: „Als jullie grappen wilt maken, blijf dan van „onze jongens" af!" Ja, dat is AEG LAVAMAT BELL f 1295,- VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS 8.30 uur spreekt minister Vrolijk over Openbaar Kunstbezit. 8.35 uur Fernandel in de Franse tragi-komische speelfilm „De koe en de gevangene". Nederland 2 KRO 8.01 uur „Waauw". gedanste hitparade. 8.25 uur Galerij, kunstrubriek. 9.15 uur Duits televisiespel van Tsjechow „De wraak", één van Tsjechows geliefde thema's behandelend: de slimme echt genoot die zich ontdoet van een medeminnaar VANAVOND TE HOREN Hilversum I VARA 6.15 uur programma „Van Harte": feest voor buitenlandse werk nemers gevraagd. 8.05 uur optreden van de Jonge Flierefluiters. 8.30 uur leidt Mies Bouwman het spel „Verhaal halen". 9.25 uur het Etherforum beantwoordt vragen. 10.00 uur concerteert het ensemble Benedetton Marcello en 11.20 uur begint het jazzmagazine. Hilversum II NCRV 8.15 uur documentaire over het Neurenbergse proces in 1945. 9.00 uur studio-uitvoering van de 4e symfonie voor koor, soli en orkest van Van Dijk. aansluitend Hongaarse composities op de plaat. 10.50 uur ontspanningsmuziek. maatschappelijk de 10e jaargang in Openbaar Kunstbezit: 19.35 Verzoekpro- ak door Zijne Excellentii cultuur, recreatie er M. Vrolijk, i.v.ir 19.05 CVK/ •eertien- NTS~~ 19*35 ~FUpper, TV-film; 20.00 Journaal kort; 19.01 Klaas Vaak; IKOR/RKK: Kenmeric: daagse informatierubriek .zicht; 20.20 Uitzendin Communistische Partij Toespraak i fig in Nederland; 20.30 Zijne Excellentie de minister ;ultuur. recreatie en maatschappelijk werk. mr. M. Vrolijk i.v.m. de 10e jaargang Openba. iderland II. NTS: 20.00 Nieuws in he KRO: 20.01 Waauw: KRO's eigen gedan hitparade; 20.25 Galerij, een programmi 22.15-22.20 Journaal. België: Nederlands progr. 19.00 Zandmannetje; 19.i Engels; 19. Teletaalles: itstones; 19.45 Zoeklicht; Venus bespied, spel v. Christopher Fry. (Overn. NTS); 22.15 De het Christendom; Bij autoongehik o BREDA De 18-jarige Eindhoven- se Trea van der Schoot, als tienerzan geres bekend onder de naam Trea Dobbs, is samen met haar verloofde en begeleider, de 22-jarige Harry van Hooff uit Eindhoven, zondagmorgen om kwart voor vier op de Bredase weg in Zundert, bij een auto-ongeluk gewond geraakt. Beiden zijn opgeno men in het Sint Ignatiusziekenhuis in Breda. Trea Dobbs kreeg een hersen schudding, haar verloofde brak een enkel. De heer Van Hooff werd verrast door de gladheid en slipte tegen twee Draadomroep vanavond VAN 18—20 UUR I. Ludwig Van Beethoven. 1. Symphonie nr. 1 in C gr.t. op. 21. Adagio molto. Allegro con brio. Andante cantabile con moto. Menu- etto. Allegro molto e vivace. Adagio. Allegro molto e vivace. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Herbert von Karajan. 2. Con cert voor piano en orkest nr. 3 in c kl.t. op. 37. Allegro con brio. Largo. Rondo. Allogro. Clara Haskil. piano; Lamoureux Orkest o.l.v. Igor Markevitch. II. Gustav Mahler. Sympho nic nr. 1 in D g.r.t. („Titaan"). Langsam. Schleppend. Kraftig bewegt. FeierllCh und gemessen. Stiirmisch bewegt. Columbia Symphonie orkest o.l.v. Bruno Walter. Televisie morgen Nederland I: NOT/NTS: 10.46-12.00 School- televl lot bomen. De auto werd geheel vernield. Het paar was na een optreden in Sa* van Gent via België op weg naar huis. fóonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO:| 8 00 Nieuws 8J0 Lichte grammofoonmuziek (Om 8.25—8.30 De groenteman). 8.45 MOTgen-i wijding. 8,55 Boekbespreking. 9.00 Voor d« (9.35—9.40 Waterstanden). 10.00 Voor ...euters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (>11.0011.02 Nieuws). 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.27 Mededelingen tJb.v. land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Voor de landbouw. 12.40 Licht instrumentaal ensemble en zangsolist, 13.00 Nieuws. 13."" luziek; n. Vocaal liederen: muziek. 14.40 vrodite: programma voor i pdano: kk 15.40 Zangsolistè 16.00 Nieuws. 16.02 Musette-orkest (gr). 16.15 Voor de jeugd. 17.15 New York calling. 17.20 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7J0 Meditatie. 7.16 Lichte grammofoonmuziek. (7.307152 Nieuws: 7.45 Wegeninformatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nieut gg Overzicht van Jubileump Lichte grammofoonmuziek. Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. 10.00 Aubade: gavar. muziekprogr. 10.50 Lichtbaken, lezing, 11.30 Lichte gram. èïingen t-b.v. land- en "tuinbouw. 12.30 Nieuws. >12.40 Aktualiteiten of grammo foonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrou wen 13.45 Muziek kent geen grenzen: licht muziekprogramma. 14.45 Zie. ik maak alles nieuw: Godsdienstig programma. 15.00 Bij Cascade te gast licht muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Voor de padvinders. 17.50 Overheids voorlichting: Nieuws uit de Nederlandse Antillen, 18.00 Orkest, koor en solisten 14-daags radiomagaz Hl (F.M.-kanalcn). N" NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Instrumen allerlei (gr). 10.00 Nieuws. 10.02 Licht Nieuws* eventueel aktualiteiten. 13.02 Beken de orgelmelodieën (gr). 13.30 Klanken van eigen bodem (gr). 14.00 Nieuws. 14.02 Lichte 'okale muziekjes (gr). 15.""— Lichte grammofoonmuziek. i.00 Nieuws. NRU/VARA 17.00 Nieuws. 17.02 Vakantie-herinneringen 16.02 PI: mm NL_ Tirol (gr). 17.3018.00 Lichte grammo- het publiek dat in de Bonanza-acteurs echte mensen ziet, die blijven er altijd. Er komen ook wel vragen als: „kan dat niet een beetje langer?" Nou, dat zou helemaal geen doen zijn. Ik moet nog vertellen, dat na het lipsynchroon inspreken van de tekst het werk nog niet klaar is, want dan gaat de heer Koolhaas van Cinecentrum het heA- werkje nog eens fijn nuanceren, met de banden schuiven en zo, tot het zo zuiver mogelijk is afgesteld. Een kar wei allemaal, hoor! En dat is dan het verschijnsel Kro nanza op de beeldbuis. Reclame, zeker. Maar tevens zulk grappig amu sement, dat we daarvoor wel een oog je willen toeknijpen. Het is aardiger dan de redevoering van een keurige meneer, die de kijkers uitnodigt lid van zijn omroeporganisatie te worden. Als dan een of andere schurk tegen Hoss zegt: „Als ik geen visboot van de KRO krijg, dan word ik geen lid ook!" dan is dat wel zoveel kol der, dat niemand er kwaad om kan worden. nooit in praat achteraf. i blijkt er ook Prompt zette ze door. Ook toen «en zal behoeven een praat vooraf te bestaan. En daar- willekeurige autorijder te maken. Ik ben daar intens blij i want de perikelen van anderen lig gen me al zwaar genoeg op de maag. Waarom ze mij als troosteres uitzoe ken. is een raadsel. Ik kan alleen begrepen heb, weet de rijschool het zal de kandidaat voor het rijexa- kapitale verkeersfout maakte men na 1 december niet meer weten, in paniek hem onvervaard volgde, wie de man wordt die het grote ja Waarmee het eerste examen alge- of neen beslissen zal. Als ik het goed lopen was. die kan dan de kandidaat voor- meewarig knikken en „Dat het toppunt" zeggen, maar dat schijnt lichten. Voorlichten dan ook precies de goede toon te zijn. 's mans voorkeur Het zijn de gezakten voor het rijbe- wijs. die mijn medeleven zoeken. Maar streepjes- of een stippeltjes das? ik chauffeur niet en zal het nooit ik dacht altijd dat een examen wat? Over toch eens door" niet vergeten en dus doen. Nooit, nooit zal ik, gelijk zij. peilen van kennis benauwd behoeven te maken over het verhalen hebben rijexamen. De gezakten willen me allemaal uitleggen, hoe flauw het van die vent naast hen was, het stuur te grijpen of op de rem te trappen. En hoe over bodig. Ik knik, dan, het voor kennis geving aannemend. Maar zij zien er een bevestiging van hun gelijk in. Dat laat ik dan maar zo. Ik ken mensen, die de afschuwe lijkste examens met vlag en wimpel Een zorg minder met vaart en durf, nu vol- haar zaak. Scheerde langs hoeken, invoegingen en hoe die dingen heten mogen. Raakte niets. De treurige echt niet Toen zei de examinator: langzamer- „Kalm aan, u rijdt als een nozem". Ze zakte, helemaal murw. Nu heeft ze het kostelijke bewijs, driekeer recht is scheepsrecht. Maar ze puzzelt nog wel altijd over de psyche van de examinator. 1 <u Vanwege de raadgevingen, die de kandidaten. Die boze droom dus nu ook definitief uitgebannen worden. ,._0 A Geen geklets meer over de examina- zonder dralen of zenuwen gehaald «and op het idee gebracht dat het toren. Alleen de officiële riischooler- .V.u_i m«»r Kof tv»1o« |jgn des examinators varing kan nog een voorlichtende duit in het zakje doen. Dat wordt dan ge- extra les: Hoe behandel ik hebben en sidderen als de rit naar het rijexamen begint. Ik heb nog nooit een rijexaminator gezien, maar het moet een heel apart soort zijn. Naar moeten troosten meende dat althans. de verhalen. De een wordt me be- Het schreven als een zwijgend monster met loerende blik. de ander als een vaderlijke vermaner, de derde als een charmeur en de vierde als een eigen wijze betweter. Het hangt er maar cjv_. van af of het papiertje verkregen haar:°'.Zet toch wordt of niet Dat is dus allemaal geen zieken". Een van de kandidaten, die ik heb BiMfififiHflIjMiffiigf althans. bedacht- zij- Correct zaam. goed voorbereid en elk ver keersbord en -regel kennend. Het kon niet missen, dacht ze. Het ging ook allemaal prachtig, rustigjes aan. Toen zei de man naast s door, u vervoert mijn examinator? Echt, het is een heerlijk rustig gevoel, dat ik er nooit iets mee te maken zal hebben. „Wel, stel je eens voor, dat dat ding tussen andere onschuldige films en foto's verzeild is ge raakt. Misschien zullen ze er dan veel vluchtiger hun aandacht aan besteden." „Nu, maar je hoeft die film maar met één oog gezien te hebben om te weten wat voor vlees je in de kuip hebt. Nee hoor, daar heb ik helemaal geen hoop op. We zijn er allemaal gloeiend bij en als het werkelijk waar is wat ze beweren, dat er zoveel gevonden is en er verraad in het spel is, dan zien we Marinus en die hele familie nooit meer terug." Ze zwegen. Beiden voelden ze het loodzware gewicht van angst en zorg en toch stak daar bovenuit de opwinding, de actie, het avontuur, dat jonge mensen nu eenmaal onweerstaanbaar aan trekt. Dit werd geen vlucht, dit werd optrekken tegen de vijand, hem te slim en te vlug af zijn. Zet en tegenzet met de opgejaagden, de onderdui kers en Joden en het eigen ik als prijs. Vlak bij het kamp gekomen verstopten ze hun fietsen, want je kon nooit weten: de Duitsers konden als een spin bij hun web zitten. Ze slopen naar de ingang van het eerste vak en luisterden. Er bewoog geen takje. Het was wel zeker, dat daarbinnen alles nog in een geruste slaap lag. die mensen aan gaan doen." „Kom," zei Joep, „we kunnen het best eerst naar het huis van de burgemeester gaan. Ten slotte kun je het hoofd van de gemeente niet passeren." Heintje zei een beetje verontwaardigd: „Spot er maar niet mee, het is vreselijk wat we die msnen aan gaan doen." En hij had gelijk. Binnen vijf minuten was het hele kamp gealarmeerd. Het leek wel of de blik sem er ingeslagen was. Overal liepen radeloze opgewonden mensen, doodsbangen en kordaten, die al dadelijk begonnen hun boeltje te pakken. Anderen bestormden Heintje en Joep met vragen. Het was sussen en bezweren, troosten en bemoedi gen zonder eind. Het was nu zo licht geworden, dat de hutten, die op gehurkte donkere dieren leken, vorm en gestalte kregen en ophielden sil houetten te zijn. Het duurde lang voor het zover was, dat Joep iedereen vertellen kon wat hem te doen stond en telkens kluften ze weer om hem heen om meer nieuws, meer bijzonderheden, waar uit ze nieuwe moed en nieuwe hoop konden put ten. Eindelijk joeg Heintje iedereen terug naar zijn eigen vak en beloofde bij allen persoonlijk aan te komen als ze nu maar hun tranen droogden, hun geweeklaag staakten en aan het werk gingen om alles voor een spoedige evacuatie klaar te maken. Hij kon bij alle narigheid zijn lach niet bedwin gen, toen hij Joep zag staan, gebukt over een kleine Jodin, die de armen zo stevig om zijn hal* geslagen had, dat hij geen kans zag zich te bevrij den. En toch vervulde het hem plotseling met zo n groot medelijden met deze groep grauwe verjaag den, daklozen, dat hij zich stampvoetend omdraai de om zijn ontroering te verbergen voor de onder duikers, de jongelui die minder bang waren en op hun jonge kracht en goed gesternte vertrouwden. Het gevaar, het avontuur, hoeveel beter was dat dan het werkeloos verborgen zitten als een being dier. Ze moesten geremd worden, want ze hadden zich tot een gevaarlijke woede en verontwaardi ging opgewerkt, waarin ze het liefst met vliegende vaandel en slaande trom de vijand tegemoet wa ren gehold om hem de strot af te bijten. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11