SENATOR Omdat je baas bent over eigen brandstof. Dus.... over eigen warmte. Leefwarmte trouwens. KABINET ZEGT JA TEGEN WERKGEVERS EN -NEMERS Toerisme brengt 1 miljard aan deviezen binnen ^xceZlmt Srexcellent! aanstekelijk lekker! Waarom is het juist nü zo fijn om een kolenhaard te hebben? Kort geding tegen Jumping Jewels Ct. VARA neemt genoegen met de Jewels Gouden ANVV trots op effect „Holland-promotion" Primitief en antiek was het eerste begin van het toerisme. Vervoermiddelen waren er bijna nog niet. Aarzelend verschenen de eerste auto's op de openbare weg en het duurde nog wel enkele jaren voordat wat com fortabeler vervoer mogelijk werd (links). Overigens was ook dat laatste niets vergeleken bij het comfort, dat de verwende toerist tegenwoordig wordt geboden. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1965 DEN HAAG Voor het eerst zul len dit jaar de deviezen, die buiten landse toeristen naar Nederland brengen de één miljard gulden over schrijden, wat een flinke stijging be tekent vergeleken met vorig jaar toen 873 miljoen gulden aan devie zen werd binnengebracht. Het toe risme is nog steeds in opmars. Dat blijkt ook uit het aantal overnach tingen van buitenlandse hotelgasten, dat dit jaar de vijf miljoen dicht zal benaderen. Voor de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer be tekenen deze cüfers de kroon op een halve eeuw hard werken, want dat heeft haar in de afgelopen vyftig jaar stééds voor ogen gestaan: zoveel moge lijk buitenlanders naar Nederland te halen. Het is dan ook met enige trots, dat de vereniging de resultaten vermeldt in het boekje dat ter gelegenheid van het jubileum, is samengesteld Want was het begin in een tijd, dat toerisme een nog volledig ombekend begrip was? Rei zen was iets voor de allerrijksten. De gewone burger kwam er niet aan te pas. Vijf miljoen overnachtingen in hotels (Van een i verslaggevers) Ook niet toen in 1885 Nederland in Val kenburg zijin eerste WV kreeg. Het was een moeizame start. Maar de initiatiefnemers bleken ver te hebben zien. want korte tijd later kwamen nog negen bij. in 1896 overkoepeld door de Nationale Bond. voor Vreemdelingen verkeer in Nederland. Dat ze ver zagen werd echter toen nog niet beseft; in die eeste jaren waren het noodJijdende orga nisaties, die pas tot enige daadkracht konden worden gebracht door subsidies van de regering en enkele grote ven maatschappijen. Die richtten in 1908 het Centraal Bureau voor Vereemdelingen— verkeer op. dat tot taak had het vreem delingenverkeer naar ons land te sti muleren en het toeristisch klimaat in Nederland zo aangenaam mogelijk te maken. Een organisatie, die in 1915 met de Nationale Bond tot een fusie kwam. waaruit de ANVV werd geboren. Sindsdien zijn de activiteiten enorm toegenomen. De WV-kantoren rezen als f de nieuwe en dat voor Koninklijke Mignot de Block n.v. paddestoelen uit de grond. En na de oorlog spreidde de vereniging haar vleu gels zelfs naar het buitenland uit. Een groei, die niet in de laatste plaats te danken is geweest aan het werk van „mannen van het eerste uur" als F. W. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken. C. R. T. baron Krayenhof, prof. mr. M. W. Ufford. Zij zagen een belangrijke bron van deviezen in de buitenlandse toeristen, die dat stond toen al vast in steeds grotere aantallen zouden komen. De trein was geboren (1839; het eerste tra ject HaarlemAmsterdam), de stoom schepen ded'S hun intrede en aan eind van de eeuw verscheen de eerste auto op de weg enkele tientallen jaren eerder voorafgegaan door de fiets, ter wijl ook de luchtvaart langzaam haar vleugels ging uitslaan. De vervoermidde len waren er dus zou ook de toerist komen, voorspelde men. Stijging Die voorspelling is uitgekomen. Want ieder jaar met uitzondering van de oorlogsjaren uiteraard steeg het aantal toeristen. En steeds meer werd het de gewone man. die onze grenzen passeer de. Eerst in antieke auto's, later in auto bussen, nog later met de trein en. vooral na de laatste wereldoorlog, per vliegtuig. En het was de ANW, die deze trek met alle macht stimuleerde, daarin ge steund door de overheid, die in toene mende mate het belang van de toerist voor de deviezenpot ging inzien De subsidies werden drastisch verhoogd, terwijl ook het bedrijfsleven geld stak in de organisatie. Vorig jaar kon de vereniging zelfs werken met een bud get van 3,2 miljoen gulden, welk be drag voor rond 3 miljoen gulden uit overheidssubsidie, contributies en dragen werd gefinancierd Het kwam er dik uit: de 873 miljoen gulden, die de toeristen in ons land teerden, was niet minder dan vier cent van de Nederlandse export. Van al die toeristen vormden de Duit sers het grootste deel. Ruim 45 procent van de deviezenontvangsten kwam uit de Bondsrepubliek. Maar ook uit andere lan den trekt Nederland steeds meer belang stelling. Zo hebben dit jaar meer dan 300.000 Amerikanen in ons land gelo geerd. Het ANW heeft Holland goed ver kocht, kan wel worden gesteld. En daar mee zal zij in de toekomst blijven door gaan. Want dat er nog vele kansen lig gen, daarvan is men overtuigd. HOOGOVENS (Vervolg van pagina I) Het bezoekersbordes, waarop de deelnemers aan de excursie stonden, is achttien meter van de converter ver wijderd en ligt acht meter daarboven. Binnen acht minuten waren de ge wonden naar de ziekenhuizen vervoerd, in eerste instantie door de Hoogoven ambulance en later door particuliere wagens. Wonden De slachtoffers zijn gewond op de on bedekte lichaamsdelen. Er zijn enkele gevallen, die zo ernstig worden beoor deeld, dat operatief ingrijpen noodzake lijk is. Over de graad van de verbrandin gen kon men nog geen oordeel hebben. Brandwonden hebben dikwijls een erns tiger aanzien, dan bij later medisch onderzoek wordt vastgesteld. Geregeld ontvangt de Hoogovens bezoekers. Het bedrijf is normaal wet telijk aansprakelijk. Vroeger moesten de excursiegangers terreinpasjes te kenen. De bezoekers mogen niet op verboden terrein lopen en moeten de aanwijzingen van de bedrijfsleiding opvolgen. Van de groep van gisteren heeft iedereen zich aan deze aanwij zingen gehouden. Het 147 ton metende Italiaanse wijn tankschip Capovento. dat in de Tyrrheen- ;e gekapseisd is, is de haven van Gaeta binnengesleept. Twee sleepboten hebben een etmaal nodig gehad om het scheepje, waarvan de zevenkoppige be manning is omgekomen, van het eiland Ponza naar Gaeta te slepen. Fijn om een haard te hebben waar jc zelf wat aan kunt doen. Waar voor je zelf de brandstof in voorraad hebt. Je eigen warmte ligt gewoon voor het opscheppen. Niets of niemand aie daar iets aan veranderen kan. Je bent baas over eigen warmte. Leefwarmte! Fijn om een haard te hebben die je zelf in de hand hebt. Want: waar voor hèb je een haard in huis, tenslotte? Om warmte te krijgen als 't koud is... da's nogal klaar. Dan is het maar goed om baas te zijn over eigen warmte. Leefwarmte! Fijn om een haard te hebben waarmee je niet afhankelijk bent. De kolenman komt als je hem nodig hebt. Brengt wat je nodig hebt. Eigeo voorraaddus wat kan je gebeuren Vriest het harder - stook je harder. Vriest het minder - stook je minder. Altijd zelf de toestand volledig in de hand. Altijd baas over eigen warmte. Leefwarmte bovendien! Alleen kolen geven leefwarmte Manager Batelaan beschuldigt combo van contractbreuk DEN HAAG Manager Herman Batelaan heeft een kort geding aan gespannen tegen The Jumping Je wels, de nieuwe begeleiders van tie nerzanger Rob de Nijs. Hij beschul digt hen van contractbreuk. Zonder hun manager in te lichten hebben The Jumping Jewels begin deze week besloten, de plaats van de Lords bij Rob de Nijs in te nemen, Volgens de schriftelijke overeen komst met hem hadden zij dat be sluit niet op eigen houtje mogen ne men. In het contract staat, dat de manager als de behartiger van hun zakelijke belangen over dit soort aangelegenheden moet beslissen. (Vervolg van pagina 1) Met andere woorden: over de 3 pro cent behoeft niet meer te worden ge sproken Dit verschil in interpretatie heeft ook tijdens de besprekingen tussen regering en stichting enige moei lijkheden veroorzaakt Op grond van de verklaring van minister Veldkamp, dat de regering zowel het werkgevers, als het werkne mersstandpunt zou willen aanvaar den, kwam de vakbeweging met het voorstel de (vorige maand misluk te) besprekingen in het bestuur van de Stichting van de Arbeid over de loonpolitieke spelregels te hervat ten. Dit voorstel werd door de werkgevers afgewezen, omdat de standpunten naar hun mening dui delijk ter tafel liggen. Minister Veldkamp verklaarde even wel, dat de huidige loonpolitieke spelre gels zijn opgesteld door drie partijen (regering, werkgevers en werknemers) en dat ze derhalve ook door drie par tijen moeten worden gewijzigd. ..Tenzij werkgevers en werknemers bereid zyn de nu ontstane knoop door te hakken, kan het kabinet geen doorslaggevende stem hebben in dit probleem". Hij meen de. dat het mogelijk moet zijn tot over eenstemming te komen, al ..zien werk gevers en werknemers die overeen stemming nog niet". Afgesproken werd tenslotte dat het stichtingsbestuur vol gende week vrijdagmiddag bijeen zal ko men om het jongste economisch rapport van de SER en een aantal loonpolitieke elementen, die nog wel centraal gere geld moeten worden (zoals het mini mum-inkomen, de gelijke beloning tus sen mannen en vrouwen en de loon indexering) in bespreking te nemen. Of de werkgevers zich dan ook be reid zullen tonen nog eens over de loonpolitieke spelregels te praten staat nog niet vast. Wél komen deze gedragsregels weer aan de orde bij de voortzetting van het overleg tussen regering en stichting volgende week vrijdagavond. Ingrijpen Minister Veldkamp heeft de Stichting meegedeeld, dat de regering akkoord kan gaan met het (zowel door werkge vers als werknemers ingenomen) stand punt om de Stichting van de Arbeid ge durende de overgangsfase (1966> c.a.o.'s „met de ogen dioht" te laten toetsen, om binnen het wettelijke kader te blijven. Ook het kabinet wenst een mogelijkheid om in te grijpen als bepaalde c.ao.'s on voldoende rekening houden met het al gemeen sociaal-economisch belang. De regering zal de ontwikkeling nauwlet tend volgen en in concrete gevallen overeenkomstig de huidige wettelijke mogelijkheden ingrijpen. De bewindsman vroeg werkgevers en werknemers of ze bereid waren een eventuele uitspraak van het kabinet over de te volgen gedragsregels zon der meer te aanvaarden, maar daar over ontstond geen eenstemmigheid. De werkgevers zegden toe zich bij een uitspraak van het kabinet te zullen neerleggen, doch de vakbeweging sprak zich daarover nog niet uit. CNV-secretaris C. A. Bakker noemde de weigering van de werkgevers om het gesprek in de Stichting over de loon politieke spelregels te hervatten ,.bot en teleurstellend". Bereidheid tot (verder) praten moet er toch altijd zijn, anders kunnen we wel ophouden, aldus de heer Bakker. Officieel weet Herman Batelaan nog steeds niets van het besluit van de Je wels af. „Zelfs geen telefoontje heb ik gehad. En in de kranten heb ik gelezen, dat ze me nog een schop na hebben ge geven ook". Dit zegt verbitterd de man, die The Jumping Jewels heeft ontdekt en beroemd gemaakt: „Ze hebben me heel erg teleurgesteld, ik had zo iets echt niet van hen verwacht. Ze zijn als kin deren te werk gegaan The Jumping Jewels mogen niet meer onder die naam optreden, als het con tract met hun manager wordt verbroken. De naam is eigendom van Herman Ba telaan. Volgens de letter van de over eenkomst mogen zij een jaar na beëindi ging van het contract niet meer optre den zonder de toestemming van de Haag se manager. ..De jongens zitten dus aan alle kanten fout", luidt de voor de hand liggende conclusie van de heer Batelaan. Verontwaardigd Is de manager over de rol, die Willy Albert! (aanstaande schoon vader van Jumping Jewel Joop van Oonk) in deze affaire heeft gespeeld. „Hy heeft Rob de Nfjs geadviseerd met de Jewels in zee te gaan. terwjjl hy met zyn 25-jarige ervaring toch heel goed weet wat contracten zyn". Telefoontje Maandag kreeg Herman Batelaan van de grammofoonplatenmaatschappij Pho nogram in Amsterdam telefonisch het verzoek, vrijblijvend naai- een nieuwe combo voor Rob de Nijs uit te kijken. Nauwelijks een uur later kreeg hy een tweede telefoontje van Phonogram met de mededeling dat „Rob al geslaagd was". De andere dag vernam hy hoe de vork precies in de steel zat Johnny Lion en The Jumping Jewels, vier jaar geleden met geld van Herman Batelaan in het zadel geholpen, zouden begin volgend jaar een toernee maken naar Singapore. Manilla en Tokio. Alle afspraken waren al In kannen en krui ken. Voor de Jewels, die dankzij bemid deling van Herman Batelaan in Circus Toni Boltini optreden, had de manager al voorstellingen voor deze en de volgen de maand geboekt. Jumping Jewel Joop vAn Oonk, die op 27 december met Willekc Albert! trouwt, een paar weken geleden tegen een on- verslaggevers: „Ik biyf gegarandeerd nog twee Jaar by lierman Batelaan". Daarmee ontzenuwde hy het gerucht, dat hy na zyn huweiyk in Amsterdam een parfumeriewlnkeltje zou beginnen. „Als Rob maar blijft" (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ja, wat moeten we anders doen? Rob de Nijs is voor ons meer waard dan de combo waar mee hij optreedt en die wel een beetje door het programma springt, maai- toch geen belangrijke rol speelt in de Rob de Nijs-show. Nu Rob en The Lords uit elkaar zijn en hij contact heeft opgenomen met de op hun beurt weer van Johnny Lion gescheiden Jumping Jewels, accep teren we die jongelui maar en heb ben we The Lords laten schieten!" Zo gaat dat dus in de show-wereld. Het ongenoegen tussen Rob en zijn be geleiders ls uitgegroeid tot een soort familievete want het is een heel inge wikkelde kwestie. Een half Jaar geleden begonnen The Lord6 te mopperen over het percentage van het honorarium, dat hun werd uitgekeerd. Dit gaf aanleiding tot hooglopende twisten tussen de vader (en manager) van Rob de Nijs en de heer Heeren. die vader is van twee van de Lords, plus schoonvader van Bert de een broer van Rob die ook een Lord met zyn vrouw bij schoonpapa in woont. Deze twist heeft dus de gehele familie geïnfecteerd want Rob trekt één Uin met zyn vader en *yn broer Bert weet niet. welke kant hy moet kiezen, terwyi de twee Lords Heeren natuurlijk weer hun eigen vader byvallen. De VARA gaf op de zaak het vol gende commentaar: „het gaat ons totaal niet aan. of Rob moeilijkheden heeft met zijn medewerkers als hy maar in onze show blijft staan," zegt de VARA. „met familiekwesties hebben wy helemaal niets te maken en tja die Juridische kwestie tussen de Jewels en Herman Batelaan. dat regardeert ons al evenmin". Eis twaalf maanden voor messteek ROTTERDAM Tegen de 34-jarige classificeerder Sikke de B„ die op 3 sep tember van dit jaar aan boord van een bij Wilton Feijenoord liggend schip een voorman met een mes had gestoken, werd gisteren voor de rechtbank twaalf maan den met aftrek, waarvan twee voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar geilst. Ook Zuiden in vorstgebied DE BILT. Nadat de vorst donder, dag ongeveer tot de lijn Texel, Coë- vorden was teruggedrongen, is deze zich door een lichte draaling van de wind van zuidoost naar oost weer In zeer langzaam tempo naar het zuidén gaan uitbreiden en verwacht moet worden dan dit proces het komende etmaal zal doorgaan, zodat het hele land later weer in de vorst komt. Dit wordt veroorzaakt doordat nieuwe van de Golf van Blscaye af komstige storingen zich in oostelijke richting naar het Alpengebied ver plaatsen- Tevens handhaaft zich een uitermate groot hogedrukgebied met een lucht- drukwaarde in het centrum van om streeks 1050 millibare boven Groen land, waarbij een uitloper hiervan zich tot over noord-Scandinavië uitstrekt. Dit houdt de aanvoer van koude lucht over Rusland en Scandinavië naar het zuidwesten in stand. In Scandinavië kwamen afgelopen nacht temperatu ren voor tot 20 graden onder nul. Maar ook in Polen vroor het 10 tot 15 gra den, terwijl tot vlak bij het noord oosten van ons land in Duitsland 5 graden vorst voorkwam. Zon en maan Zaterdag 20 november: zon op 8.08, onder 16.43; maan op 4.30, onder 15.48. Dinsdag 23 november: nieuwe maan Hoogwater Schcveningeu 20 november: 0.38 v.m.; 13.03 mm. Stuurman sloes artsdie hem goedkeurde ROTTERDAM Een 45-jarige Rotter damse arts is in zijn spreekkamer mis handeld door de 24-jarige tweede stuur man Pieter S. uit de Maasstad. De arte kreeg enige stompen tegen zijn hoofd en moest een klap met een pannendeksel in casseren, waardoor een scheurwond ont stond. De onenigheid begon doordat da arts de stuurman, na hem te hebben ge keurd, weer geschikt achtte om aan hot werk te gaan. Deze goedkeuring was ech. ter niet naar de zin van de stuurman, djo met behulp van zijn vuisten de arts tot andere gedachten probeerde te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5