Hervormde synode keurt streekgemeenten goed Schoolhoofd haalt pupillen zelf per auto van huis Een woord voor vandaag DAGELIJKS POLDER IN OM SCHOOL TE REDDEN Armenvoogdij voorkwam sluiting Kerk put haar zekerheid niet uit Bijbel alleen Puzzelhoek Curiehervorming tast structuur niet aan Die Transvaler probeert wig in kerk te drijven DUET Gebedsweek voor eenheid kerken Coördinatie reclassering en gevangeniswezen VRIJDAG 19 NOVEMBER 196fc „O God, houd U niet stil, zwijg niet en blijf niet werkeloos, o God" (Psalm 83:2). Hoe dikwijls zullen deze woorden van Asaf in een harts tochtelijk gebed niet door velen van ons zijn uitgesproken. O God, houd U niet stil. Want zo kan het soms gaan in een mensenleven. Het kan zijn alsof God ons niet wil horen, alsof, zo is eens in alle eerbied gezegd, we bidden tegen een ge sloten hemel. God zwijgt. En we kunnen bidden en smeken totdat ons hart leeg is, en toch God houdt zich stil. Ja, God zwijgt, maar slaat ons gade van af Zijn troon. Hij weet wat wij nodig hebben. Hij kent de reden van ons vragen, van ons klagen, en Hij strekt Zijn ontfermende handen reeds over ons uit. Vreemde tegenstelling? Neen. God zwijgt omdat Hij ons wil brengen in de stilte van Zijn heiligdom, dat wil zeggen, waarin de mens tot God kan staan. Hem erkennende als de Koning der koningen, in Wiens handen wij al ons vertrouwen hebben te leggen. Wij moeten worden als die man, die zijn gebed eindigde: Here, ik heb het U nu verteld, nu moet Gij maar weten, wat Gij met Uw kind doet. Wij lezen vanavond Exodus 33 vers 12 tot 33. Dichterspsalter volgende zomer klaar Van onze kerkredactie HYDEPARK, DRIEBERGEN Kleine hervormde gemeenten kunnen voortaan met andere miniatuurgemeenten deelgenoot worden van een streekgemeente. Dit besloot de hervormde synode op de laatste avond van haar herfstvergadering. Een streekgemeente is een gemeente met één of meer predikantsplaatsen bestaande uit twee of meer gemeenten. De verzorging van de gemeenschappelijke belangen is opgedragen aan een streekkerkeraad, een streekcollege van kerk voogden en een streekcollege van diakenen. Het besluit werd genomen op voor stel van de commissie voor kerkorde- li jke aangelegenheden. De huidige combinatie van predikantsplaatsen of samenvoeging van gemeenten voldoet niet altijd. In de nieuwe vorm blijven de plaatsen hun zelfstandigheid be houden. De gemeenten kunnen hun eigen belangen zelf blijven beharti gen, maar dragen de gemeenschappe lijke belangen over aan de drie streekcolleges. Elke ochtend, elke middag verdringen zich de vijf uit Veenhuizen voor de auto van „meester", die hen dagelijks brengt en haalt. Dat zij de redding van de school betekenen, beseffen zij nauwelijks (Van een onzer verslaggevers) OUDE NIEDORP Iedere och tend klokslag kwart voor acht rijdt het 29-jarige hoofd van de enige school van Oude Niedorp in de kop van Noordholland zijn vijf per- soons-Ford de Dorpsstraat uit. De heer J. H. Klanderman weet al niet meer anders, sinds hij begin sep tember voor het eerst in zijn gloed nieuwe wagen stapte om zijn leer lingen van huis te halen. „Het was de enige manier om de enige school in het dorp te redden", zegt hij. Sluiting: van de (openbare) lagere school dreigde toen aan het begin van het schooljaar bleek, dat er net te weinig leerlingen waren om de tweeklasslge school open te houden. De wet schrijft voor. dat er tenminste 27 leerlingen moeten zijn en die hadden het hoofd en onderwijzeres, mevrouw M. J. de Groot uit Alkmaar, niet. Tenzij ook de vijf kinderen uit de tien kilometer ver der gelegen buurtschap Veenhuizen naar Oude Niedorp zouden komen... „We stonden met de rug tegen de muur", zegt de heer Klanderman. Aan de ene kant het dreigende tekort aan leerlin gen, aan de andere de gloednieuwe schooL Nog maar enkele maanden gele den was zij feestelijk geopend. Een keurig gebouwtje met twee frisse loka len, waar Oude Niedorp (een goede 1500 zielen) haar jeugd graag in de banken zag. De synode besloot dat, wil een pro vinciale kerkvergadering een derge lijke streekgemeente instellen, dit be sluit moet worden goedgekeurd door het breed moderamen van de generale synode. Eerst moeten echter de betrok ken kerkeraden, kerkvoogdijen en ook de classicale instanties zijn ge- INDUSTRIE Tijdens deze synodevergadering kwam ook nog het rapport van de Raad voor kerk en samenleving ter sprake, met een beleidsnota van deze raad over de kerk in de industriële wereld. Volgens deze nota is de kerk niet voldoende georiënteerd op de industriële werkelijkheid. De ver scheidenheid van het moderne levens patroon komt nog niet duidelijk ge noeg uit in het patroon van de kerke lijke arbeid. Een voorstel om de Raad voor kerk en samenleving samen te voegen met de raad voor kerk en overheid kwam nog niet aan de orde. Het voorstel van de praeses om dit te bespreken op de komende wintervergadering in februari werd aangenomen. De huidi ge voorzitter van de eerste raad, dr. A. A. van Rhijn trad af en was niet herkiesbaar. Benoemd werd de oud- burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum DICHTERSPSALTER Niet in februari, maar in de zomer zal de nieuwe psalmberijming geheel' klaar zijn. Reeds was bekend gewor den dat de datum die genoemd werd op de gereformeerde synode al te optimistisch was. Ds. F. H. Landsman deelde nu op de hervormde synode mee dat het dichterpsalter in juli klaar zal zijn om door de betrokken kerken besproken en eventueel aanvaard te worden. Het is nu de vraag of de her vormde en de gereformeerde synoden de beslissing gelijktijdig kunnen ne men. De hervormde synode kent een zomerzitting. De gereformeerde synode echter wordt om de twee jaar bijeen- ffernoren TNo&i* 4» kwam is de Blije Werelt in Lunteren drie weken in januari afgehuurd voor de voortgezette zitting. Het is echter de vraag of de gere formeerden hun werk in drie weken klaar kunnen krijgen. De mogelijk heid zit er in dat de synode nog eens in maart bijeen zal moeten komen. Eventueel zou de synode dan nog kunnen besluiten om in de zomer opnieuw bijeen te komen voor de bespreking van de psalmberijming, maar of de synode dit wil? Waarschijn lijk zullen de leden zo vergadermoe zijn, dat ze die bespreking liever overlaten aan de synode van 1967. Zeg het met bloemen Toevoeging van paus: ROME De constitutie over de goddelijke openbaring, die giste ren door de paus is afgekondigd, moest enkele malen worden her schreven. Met name de kwestie van de verhouding tussen Bijbel en traditie leverde bewogen dis cussies op. Zoals met eerdere decreten en con stituties het geval was, heeft ook in deze kwestie de paus gebruik ge maakt van zijn recht, om nog veran deringen aan te brengen in stukken, die door de bisschoppen goedgekeurd waren. Aan de zin „De heilige overle vering... geeft het gehele Woord van God door, zodat zij (de opvolgers der apostelen) het trouw bewaren, uit leggen en verbreiden" is op voorstel van de paus toegevoegd: „Zo gebeurt het, dat de kerk haar zekerheid over alle openbaringszaken niet uit de Hei lige Schrift alleen put." het prediken en de werkzaamheid der apostelen in de gemeenten vervuld, anderzijds door het schrijven onder de inspiratie van de Heilige Geest van de Heilige Schrift. In beide, overlevering van de levende gemeen ten en de Heilige Schrift, vindt de kerk de openbarende God. De constitutie brengt dan de plaats van de Bijbel in het bijzonder naar voren, maar laat de vraag open, of deze alle openbaringswaarheden be vat. De traditie wordt opgevat als groeiend begrijpen van de heilsgehei men onder de bestendige invloed van de Heilige Geest en waarvan de uit legging aan het kerkelijk leergezag is toevertrouwd. In het laatste hoofdstuk wordt de van de Bijbel in het leven van de kerk vandaag behandeld. Er wordt aangedrongen op bijbellezing oc door leken. Het is de plicht van kerk, ervoor te zorgen, dat de Bijb in verschillende talen ter beschikkii komt. „Zou de mogelijkheid ontstaan door de kerk worden goedgekeui dan zouden alle christenen indien dej vertalingen zouden worden vervat digd in samenwerking met de afd scheiden broeders, deze kannen bruiken," aldus de tekst van de stitutie. De moderne rooms-katholieke belgeleerden worden aangemoedigd door te gaan met hun werk, „dat zijl goed zijn begonnen" door de jongj wetenschappelijke ontdekkingen gebruiken, om de betekenis van Bijbel dieper te doorgronden. De constitutie spreekt nog eens u drukkelijk uit, dat de Heilige Schr de blijvende norm voor alle predikii en het gehele christelijke leven is samen met de heilige overlevering duurzame steunpilaar en fundame J van de theologie. Leken Kr nis woord, puzzel Horizontaal: 1. voorvoegsel. 3. boom. 6. gravure, 9. soort onderwijs (afk), 10. myth, figuur, 12. muzieknoot, 13. mon ster, 15. duivel, 17. kloostervoogd, 19. kleefmiddel, 21. schuier. 25. vlaktemaat, 26. jongensnaam, 27. venterswaar, 31. De klompen en schoenen konden in de hal blijven staan, dank zij de royale gift van de Protestant se Armenvoogdij ,Een christelijke school was er niet, wat betekende, dat ook alle protestante kin deren naar de openbare school moes ten, tenzij ze naar kilometers verder gelegen dorpen zouden gaan. We heb ben hier alle gezindten, ja", zegt de heer Klanderman, ,.en dat heeft nog geen enkel probleem veroorzaakt". De armenvoogdij begreep onze moeilijk heden en schonk meteen een gift: eer paar duizend gulden. De heer Klander man legde er zelf nog wat geld bij er kocht een ruime personen-auto. En daarmee was het probleem var baan: het schoolhoofd zou voortaan zelf zijn vijf leerlingen in Veenhuizen gaan halen. Waarmee het leerlin gen-aantal ruim .boven het verplichte 27 kwam te liggen. Een zware verplichting? Het jeugdige schoolhoofd (opgeleid in de Achter hoek, onderwijzerservaring in Fries- i land): ..Je went eraan. Ik weet al niet „We wisten niet wat we moesten doen meer anders" zegt de heer Klanderman. Weliswaar Elke ochtend rijdt hij de lien kilometer slaagden we erin in enkele weken het lange rit langs de polderwegen en 's leerlingenpotentieel weer op peil te middags om half vier doet hij het nog brengen („er kwamen zelfs enkele ka- eens over. De kinderen zijn enthou- tholieke ouders met hun kinderen om siast, zegt hij. Die vinden het prachtig ons te helpen"), maar het voortbestaan do0r de ..taxi" met meester erin te van de school hing toch aan een zijden worden opgehaald, draadTrouwens, het hele dorp vindt het een *n - mooie oplossing. De dominee verklaar- „Alleen aan de Protestante Armenvoog- de lJch d|rect voorstander van het plan. En er Is eigenlijk niemand, die er tegen Is. terwijl toch vrijwel het hele Toen was er ineens die slag gekomen. Van de 44 leerlingen van het vorige schooljaar, schreven er maar een goede 20 in voor het nieuwe seizoen. Een vervoersonderneming uit de buurt had aangeboden de kinderen gratis een christelijke lagere school in Lange- dijk te brengen. Dagelijks zouden ze van huia worden gehaald en 's avonds ook weer worden teruggebracht. Voor de school in Oude Niedorp betekende dat een onverwachte daling tot bene den het wettelijke D Hulp Paus tot bisschoppen: ROME Paus Paulus heeft gisteren tijdens een openbare vergadering van het concilie twee nieuwe conciliedocumenten afge kondigd, de constitutie over de goddelijke openbaring en het de- Kritiek op jubilaresse (Van onze kerkredactie) JOHANNESBURG Die Transvaler, het belangrijkste Zuidafrikaanse dagblad, dat ach ter minister-president Verwoerd staat, meent, dat een groot schisma" dreigt in de Neder duitse Gereformeerde Kerk, de grote protestantse kerk in Zuid- Afrika. Dit schisma zou worden veroorzaakt doordat de Groote Kerk van Kaapstad een multi-raciale kerkdienst heeft ge houden ter voorbereiding van de komst van de evangelist Eric Hut- chings. Deze evangelist (wel de Engel se Billy Graham genoemd) komt een evangelisatiecampagne in Zuid-Afrika leiden. De Groote Kerk van Kaapstad is de moederkerk van de Nederduitse Gere formeerde Kerk in Zuid-Afrika, die juist dezer dagen haar driehonderdja rig bestaan viert. Een andere Afrikaan se krant, Die Oosterlig, die in Port Elisabeth uitkomt, heeft het voor de Kaapstadse gemeente opgenomen. De ze gemeente verloochende haar tradi tie van drie eeuwen niet door deze kerkdienst, maar handhaafde zo nauw mogelijke contacten met haar niet- blanke dochtergemeenten, aldus dit blad. Open brief Andere recente ontwikkelingen in Zuid-Afrika zijn: Vier nederduits-ge reformeerde predikanten en vier leden van de theologische faculteit van de universiteit van Zuid-Afrika hebben in een open brief aan alle predikanten geschreven, dat te veel Afrikaners de kerk meer zien als een machtige orga nisatie van het Afrikaanse volk, dan als een kerk van God en zo de mening zijn toegedaan, dat de kerk de rege ring moet steunen door dik en dun. Geen van de acht ondertekenaars is lid van Beyers Naude's Christelijk Instituut. Visum dij hebben danken gehad, dat znz aisss egsx^ssisssistv- te betalen. Ook al duurt het vijf jaar, moeten helpen. Oude Niedorp moet haar school behouden. Het was tenslot te de school voor het hele dorp". Verticaal: 1. voegwoord, 2. rekening, 3. duinvallei, 4. bijwoord, 5. landtong, 7. vervoermiddel, 8. vreemde munt, 10. meisjesnaam. 11. vertelling. 14. plaats in N.H., 16. Nederl. dichter. 18. rund. 20. stap, 22. vis, 23. voorzetsel, 24. woud, 28. nobel, 29. nevenschikkend voegwoord, 30. woord, 37. soort, 40. ga (Eng). Oplossing vorige pozzel 1. altijd, 2. Isère, 3. titel. 4. steek, 5 Assen 6. onder, 7. dadel, 8. neder, 9. bevel, 10. keper. 11. koets, 12. vaars, Nlen. Asten-Andel-Beers. spaar plezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Nieuwe protestantse faeulteit in Parijs (Van onze kerkredactie) PARIJS Op 23 november zal de plechtige opening plaats vinden van de Protestantse Theologische Faculteit van Parijs. De stichting van deze facnl- teit, waarbij vele protestantse groepen 'n bet Franse taalgebied samenwer- schoolhoofd Klanderman De school s ken, betekent een mijlpaal in de ge- gered en daar ben Ik blij om, evenals schiedenis van het Franse protestantis- ook al zullen straks die vijf leerlingen niet meer nodig zijn om de schooldeu ren open te houden. Dat heb ik beloofd en dat doe ik, zegt LUND De bekende Zweedse theo loog en pionier in de oecumenische beweging Anders Nygren is maandag 75 jaar geworden. Nygren, die in 1890 geboren werd, stu deerde in Lund, wa.» acht jaar hulppredi ker en werd in 1921 docent aan de uni versiteit van Lund. Nadat hij jarenlang hoogleraar in de systematische theologie was geweest, werd hij in 1949 bisschop van Lund. In 1953 ging hij met emeri taat. Hij nam deel aan de conferenties van Faith and Order in Lausanne (1927), Edinburgh (1937). Lund (1952), die voor praktisch christendon- in Oxford (1937). ran de oprichtingsvergadering van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam <1948), waar hij tot lid van het centraal comité werd gekozen, en aan de tweede assemblee (Evanstou 1954). Als vooraanstaand theoloog publiceer de Nygren talrijke geschriften. Ook was hij van 1947 tot 1932 de eerste president van de Lutherse Wereldfederatie. Amerikaan dr. John Winston, directeur van het bijbelinstituut van de Belgische Evangelische Zending in Brussel, als cretaris optreedt. Van de universiteit Parijs heeft de protestantse faculteit het recht gekregen, om graden uit te rei ken. De faculteit is gevestigd op een prachti ge plaats in Vaux sur Seine een kleine zestig kilometer ten noordwesten vi Franse hoofdstad. Er is nu nog maar plaats voor 48 studenten, maar men hoopt dit aantal later te kunnen vergro ten. Het is de bedoeling, dat hier predi kanten opgeleid worden voor Frankrijk zelf, maar ook voor de Franssprekende gedeelten van België, Zwitserland, Afri ka en Canada. De volgende groepen staan achter dit opleidingsinstituut: de Franse Baptisten federatie, al de „vrije kerken", de meeste Open Broeders en angelsaksische zen dingsorganisaties van orthodoxe signa tuur in Frankrijk en de Nogent-conferen- De bekende Duitse predikant Martin Niemöller, lid van het presidium van de Wereldraad van Kerken, wacht nog steeds op een visum, om Zuid-Afrika binnen te komen. Het was de bedoe ling, dat hii dinsdag in Pretoria zou arriveren. Een regeringswoordvoerder in Pretoria kon niet zeggen, wanneer beslist zal worden over Niemöllers vi- sumaanvraag. Dr. Martin Luther King, wiens ere promotie aan de Vrije Universiteit de zer dagen door de Kaapse synode der Nederduitse Gereformeerde Kerk werd veroordeeld, is ook van plan naar Zuid-Afrika te komen. Hij aanvaardde een uitnodiging van de na tionale unie van Zuidafrikaanse stu denten (een multi-raciale organisatie van 19.500 studenten), om een vergade ring in Durban toe te spreken. GENÈVE Rooms-katholieken, pro testanten, orthodoxen, anglicanen oud-katholieken over de gehele reld zullen zich in janari 1966 weer verenigen in gebed voor de eenheid der kerken. Het thema zal dit jaar zijn „Ik zal hun tot een God zijn en zij zullen Mij tot een volk zijn". (Ezech. 37 27). De week is vastgesteld van 18 tot 25 januari. Een uitzondering vormen de christenen in Duitsland en in het zui delijk halfrond, die traditioneel de week van Pinksteren voor dit doel be stemmen. De gebedsweek voor de eenheid der kerken gaat uit van de commissie voor geloofsbelijdenis en kerkorde van de Wereldraad van Kerken en van het rooms-katholiek verbond voor christe lijke eenheid, dat te Lyon is geves tigd. creet over het lekenapostolaat. Tevens hield hij een rede, waarin hij een aantal aankondigingen deed in het raam van een plan tot vernieuwing van de kerk: de inleiding van de processen tot zaligverklaring van de twee vorige pausen Pius XII en Johannes XXIII; de hervorming van de Romeinse een nieuw statuut voor het heilig officie, het machtigste en meest om streden bestuurslichaam van d« Rooms-Katholieke Kerk; een bijeenroepen van de nieuwe synode van bisschoppen reeds in de loop van het komende jaar of zo dit niet mogelijk blijkt in 1967. De paus zei, dat velen op een proces tot zaligverklaring van zijn onmiddellijke voorgangers hadden aangedrongen. De kerk en de we reld hebben zeer veel te danken aan deze „eminente en zeer god vruchtige" pausen, aldus paus Pau lus. Zaligverklaring kan een eerste stap zijn op de weg naar heiligverklaring. Zaligverklaring betekent, dat iemand waardig is in het openbaar te worden vereerd wegens buitengewone heilig heid gedurende zijn leven. Heiligver klaring houdt in, dat een zaligver- klaarde een heilige mag worden ge noemd. Van de hervorming van de curie zei de paus, dat deze niet zozeer de structuur, dan wel de beginselen van dat orgaan zou betreffen, die duidelij ker gesteld zouden worden. Hij noemde de curie „actief en getrouw" en zei, dat het verkeerd was haar voor „verouderd, ongeschikt, be smet met een geest van egoïsme en geschipper" te houden. De paus ver- In het decreet over het lekenapostw laat wordt gezegd, dat de moderfe, tijd meer dan ooit een intense medg werking van de leek vereist in fi zending van de kerk. In veel land©' waar priesters schaars zijn of geg' vrijheid genieten, zou de Rooms-Kg1 tholieke Kerk nauwelijks kunnen tr' staan zonder het werk van de leks*; Het decreet spoort aan tot verstel king van katholieke actiegroepen u alle niveaus. De bepalingen over organisatievorm van de katholiek actie, waar vorig jaar op het concib veel over te doen is geweest, worde: overgelaten aan de afzonderlijke lap De meest in het oog springen)' bepaling in het decreet is die over P' stichting van een secretariaat bij K Vaticaan voor het gezamenlijke wt£ der leken in de kerk. Dit secretariij, moet in beginsel in handen van lekje komen. g. BeroepingsiverU NED. HERV. KERK Beroepen te Rijnsaterwoude: A. Bruijn te Werkendam; te Nunspf (4e pred.pl.): J. v. d. Heuvel te Ede.c' Aangenomen naar Beerta: H. Vissf0 laatstel. pred. bij de Presbyterian Chim in Australië, woonachtig in Epe. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rotterdam-centr (vac. wijlen G. Bouwmeester): Th. W.l Rijper te Rijsoord. CHRIST. GEREF. KERKEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Emeritaat: Ds. P. van Vliet te 014 broek hoopt begin april 1966 met em^ taat te gaan. zocht de welwillendheid en erkente- college. lijkheid van het concilie voor l curie, er op wijzend, dat onvolmaaf* heid in de natuur der menseli; dingen ligt. Eerbied „De gewenste hervorming van I curie zal langzaam en gedeeltelij lijken te gaan, maar dat kan anders, als men aan personen tradities de verschuldigde eerbied betonen, maar tot stand komen zij", aldus de paus. Om te beginnen zullen binnenkl nieuwe voorschriften worden gepulf ceerd voor de congregatie heilig officie. Dit is de curieafdelir die over geloof en zede waakt. Helf de oudste en machtigste curiecongT gatie, die is ontstaan uit de inkwisij De synode van bisschoppen door velen beschouwd als een voortzetting van het concilie. Zij [ij door de paus ingesteld als een advi' Pleidooi mr. Lamers voor PCRV:u; K' DEN HAAG De directeur- generaal van het gevangeniswe zen, mr. E. A. M. Lamers, heeft vanmiddag gepleit voor coördina tie van het werk van gevangenis wezen en reclassering. Reeds is er een goede samenwerking maar er doen zich in het grensgebied van eikaars arbeidsterrein belem merende factoren voor, die het effect van beider inspanning voor de gedetineerden verzwakken, aldus de directeur-generaal op de algemene vergadering van de Protestants-Christelijke Reclasse- ringsvereniging (PCRV) in Den Haag. Volgens mr. Lamers heeft de particu liere sector van de reclassering zich in onvoldoende mate opengesteld voor de nieuwe mogelijkheden en nieuwe vormen van strafexecutie om in nauwere samen werking met de gevangeniswezen tot op timale resultaten te komen bij de weder aanpassing van de gedetineerden. In die sector wordt men te zeer beïnvloed door zekere vrees dat de historisch ge- .j- M de reclasseringinstel- zou kunnen worden ge groeide plaats bracht i Om elk der fasen yan het strafrechte- Omschakeling Sprekend over de reclasseringsweiT zei hy dat men daar na de ingrijpef omschakeling van het cellulaire stel op het gemeenschapsstelsel te veel: blijven stilstaan bij de gedachte dat f cel bezoek veel van zijn betekenis vei ren heeft. Men heeft te weinig gezoL naar nieuwe wegen, die aansluiten bijf Pas in de allerlaatste tijd heeft i in de reclasseringswereld „een schi ter begin" gemaakt met een collect reclasseringsbezoek, dat als poging I schouwd kan worden om ook In de meenschapsgestichten het reclasserln werk zijn betekenis te doen herwin ARNOLDSHAIN (Taunus) Onlai er in Duitsland een conferl tie gehouden over de verfilming leven van Jezus en andere bijbels^ verpen. Hoewel sommigen zich uitsu ken voor dergelijke films, werd het I zwaar naar voren gebracht, dat de i ticale dimensie" van het Evangelie' i kan worden afgebeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2