ïenwe Leidse CoraramiU KABINET ZEGT 'JA' TEGEN WERKNEMERS EN -GEVERS Ijs en sneeuw oorzaak van spattend ijzer Regering laat f 300 miljoen bouwcapaciteit onbenut Vrijdag weer overleg vrijere loonvorming WILHELMINA üü$i CNV - secretaris dr. Albeda: esloten front vormen tegen de Gaulle h Interpretatie is in het geding Opnieuw motie VVD verworpen Vervolging Boeroendi: VN inschakelen Gevaar voor welvaart Commentaren Dr. E. DIEMER CHRISTElfJK-NATtONAAL DAGBLAD .StoMtvMttgii m gtebW»*n mrto h«ft in *egbe»ipo«*t" Yrytïag 19 novcmTtor 1965, 46>ba jaargang Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat re gen of sneeuw en aanvankelijk in het zuiden van het land hier en daar nog mist. Zwakke tot matige oostelijke wind. In het noorden van het land lichte, hier en daar matige vorst. In het zuiden lang zame verdere daling van temperatuur tot even beneden het vriespunt (Opge maakt om 11.15 uur)). Steervstraat 37 Postbus 76 DR. VELDKAMP allebei ja hijs Booy over „De levensavond van Koningin Wilhelmina" deze alleszeggende titel gaf Thijs Booy aan zijn boek over zijn herinneringen als secretaris van onze ex-vorstin. Met enige trots presenteren wij in de komende weken een aantal afleveringen van dit verhaal in - onze krant. Vandaag verschijnt het eerste, vaardig geschreven en vaak ontroerend van inhoud, op pagina 13 Moeder van 13 kinderen geslaagd pag Toeristen brengen miljard pagina 5 Geen veldsport DEN HAAG De sportvelden zullen lorgen ongebruikt blijven liggen. Bij het r perse gaan van ons blad kwamen de richten binnen, dat zowel de Kon. Ned. letbalbond als de Chr. Korfbalbond Ie wedstrijden, ook van het afdelings- etbal, voor morgen in verband met de ichte toestand der terreinen had afge- BRUSSEL De Belgische kamer van ilksvertegenwoordigers heeft voorlopig plannen goedgekeurd tot verhoging in de belastingen met een miljard gul- ~>n. Een motie, waarin geen afkeuring erd uitgesproken van de regeringsplan- werd met 127 tegen 72 stemmen Hoogovens aansprakelijk voor schade gewonden Een aroöt aantal deelnemers aan een excursie door de Hoogovens te snd IJ muiden is gistermiddag door spatten gloeiend vloeibaar ijzer uit een converter getroffen. Ongeveer 50 personen liepen meer of minder ernstig letsel op. Op de foto een converter uit de oxystaalfabriek van de Hoog ovens, waarin uit schroot en ruwijzer, door het inblazen van zuurstof, staal wordt gemaakt. ral Inl" men (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Op een studiecon- infcie van het CNV heeft gisteren W. Albeda, buitenland-secretaris dit vakverbond, sterk gepleit ►r een krachtige houding tegen- fer de Franse EEG-politiek. Hij :r voorstander van zijn desnoods er Frankrijk en eventueel sa- met Engeland en de andere ïn van de Europese Vryhandels- verder te gaan, maar hy vreest, met name België, Luxemburg en hier moeilijk voor te vinden len zijn. grootste moeilijkheden binnen c!e zijn naar de mening van dr. Al- la niet gelegen bij de economische sgratie, naar bij de politieke con- ptie. Naar zijn mening ziet Frankrijk len grote economische moeilijkheden tor een Europe.-e integratie, maar |t stelt deze integratie afhankelijk In een typisch Franse politieke con- stcuncn op de weigering van Engeland zijn atoombom aan de Europese gemeen schap aan te bieden en de oriëntatie van Engeland in atoomaangelegenheden op Amerika. Frankrijk wil zijn cultuur als de Europese cultuur opdringen en hiermee verzet bieden tegen de reeds sterke Amerikaanse beïnvloeding van Europa. Deze opvattingen zijn in Frankrijk diep geworteld, dat zelfs de boeren en industriëlen, die het in eco nomisch opzicht niet eens zijn met De Gaulle's Europese politiek, op 5 decem ber toch niet hun stem tegen de Franse president zullen uitbrengen. Dr. Albeda geloofde, dat alleen con cessies van Frankrijk verwacht mo gen worden, wanneer de overige vijf landen bereid zijn alles wat binnen de EEG tot nog toe bereikt werd. in de weegschaal te stellen. Hij zette achter deze bereidheid echter een groot vraagteken. Ook voor de maat schappelijke organisaties zag hij hier een taak. Hoewel de politieke discus sie de doorslag zal geven, zal het naar zijn mening toch van belang zijn, dat ook alle Europese organisaties een ge sloten front vormen tegen de opvat tingen van De Gaulle. AMSTERDAM In het interna tionaal congrescentrum RAI in Am sterdam, waar gistermiddag de Ne derlands-Duitse kamer van koop handel bijeen was ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan, was van de jubileumvreugde weinig meer te bespeuren. De deelnemers aan de algemene vergadering waren te onder de indruk van het ongeluk tijdens de excursie naar het bedrijf van de Hoogovens. Ruim vijftig per sonen werden gewond, toen het Ne derlands-Duitse gezelschap werd ge troffen door spatten vloeibaar ruw ijzer, afkomstig uit een converter. Zoals we gisteren nog in een deel van onze oplaag konden melden, zijn 18 slachtoffers in een ziekenhuis op genomen; 12 in het Rode Kruis-zie- kenhuis te Beverwijk en zes anderen in ziekenhuizen in Overveen. Haar lem, Den Haag, Amersfoort en DusseL dorf. Twee van hen konden het zieken huis verlaten. Tot degenen die opgenomen zyn in het Rode Kruis-zlekcnhuis te Beverwijk behoren mevr. H, A. N. van Nooycn- Schumacher en de heren P. IV. Mijn- hart, R. Mahieu en H. J. N. Siegen, allen afkomstig uit Den Haag. In het zieken huis is dr. G. Francois opgenomen. De heer Mahieu die ernstige brandwonden opliep, verkeert volgens de behandelende geneesheer buiten direct levensgevaar. Tijdens de vergadering in het RAI- centrum legde de heer P. R. Bentz van den Berg. lid van de raad van bestuur van de Hoogovens, een verklaring af Hij sprak zijn leedwezen uit over het gebeuren. Ook de voorzitter van de ka mer van koophandel, prof. dr. H. C. J. H. Gelissen legde een verklaring in deze geest af in tegenwoordigheid van de Duitse ambassadeur in Nederland, de Nederlandse ambassadeur in Bonn en tal van andere hoge autoriteiten. Later arriveerde de minister van eco nomische zaken, drs. J. M. den Uyl. die namens de Nederlandse regering de ge voelens van meeleven betuigde met de, Duitse en Nederlandse gasten. Over de oorzaak van het ongeluk is door de Hoogovens meegedeeld, dat in de bakken schroot, die in de converter waren gestort, sneeuw en ys zat. Dit is in de converter gaan smelten. Toen daar na ruw ijzer op het schroot kwam, is het water ingesloten en hierdoor moet de reaktie van het rondspattende vloei bare yzer zijn veroorzaakt. (Voor vervolg zie pag. 5) Farao Ramses II heeft zijn ge zicht verlorenDe werkzaam heden aan de 3200 jaar oude tempels van Aboe Simbel aan de oever van de Nijl, die na de bouw van de Assoean-dafri door de verdrinkingsdood worden be dreigd, zijn thans zo ver gevor derd dat het hoofd van Ramses II in brokken van 20 tot 25 ton kan worden verplaatst naar een hoger gelegen gedeelte van de Nubische woestijn. (Van onze soc.-econ. redactie) VOORBURG Het kabinet is bereid zowel het standpunt van de werkgevers als dat van de vakbewe ging over de gedragsregels voor de komende loononderhandelingen te aanvaarden. Dit heeft de minister van sociale zaken, dr. G. M. J. Veld kamp, gistermiddag meegedeeld in zijn gesprek met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, dat ook werd bijgewoond door de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl. Deze dubbele bereidheid heeft in kringen van de vakbeweging be dekte vreugde en in de gelederen van de werkgevers enige verwarring teweeg gebracht. Dit bleek tijdens een persconferentie na afloop van het overleg in het gebouw van de Directie van de Arbeid, toen over de interpretatie van 's ministers ver klaring een korte, scherpe woorden wisseling ontstond tussen de werk gevers- en werknemersvoorzitters in de Stichting van de Arbeid. Nadat de heer A. H. KIoos de be reidheid van de regering min of meer had uitgelegd als een overwinning van de vakbeweging, zei ir. J. Bosma, dat de minister zich evenzeer voor het werkgeversstandpunt heeft uitgespro ken, hetgeen wil zeggen dat het ka binet hieraan best de voorkeur zou kunnen geven, indien het zou moeten kiezen. Dc heer Kloos reageerde hier op met te zeggen dat het vakbewe gingsstandpunt het meest vérstrek kende is. Als de regering bereid is dat te aanvaarden, is liet min of meer vanzelfsprekend dat zij ook bereid is het standpunt van de werkgevers te onderschrijven. (Van vakbewegings zijde gaf men ons later het volgende sprekende voorbeeld: als een werkge ver bereid is een loonsverhoging van 5 procent te geven dan is het logisch dat hij ook wel 3 procent wil geven. (Voor vervolg zie pag. 5) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Ka mercommissie voor landbouw heeft gisteravond de poging van de VVD- er Tuijnman verijdeld om namer commissie een motie in te dienen, waarin minister Biesheuvel zou wor den verzocht een nota op te stellen over werking en uitrusting van de wetenschappelijke onderzoekinstel lingen voor land- en tuinbouw. Het leek een onschuldige motie en er bestond in de Kamercommissie aan vankelijke wel enige sympathie voor. Maar de heer Tuynman had woensdag al amendementen aangekondigd om d« begrotingspost voor wetenschappelijk on derzoek met f 6 min. te verlagen. Hij wil de bezuinigen op de onderzoekinstituten i zijn motie heild daarmee verband. Het was. zoals minister Biesheuvel constateerde, een motie met een dui delijk politiek karakter, een uiting van wantrouwen in zijn beleid. De socialist Vredeling noemde het onlogisch om een nota te vragen en op de inhoud daarvan al vooruit te lopen door be zuinigingsamendementen aan te kon digen. De ontwerp-motie-Tuynman werd ten slotte verworpen met 9 te gen 2 (VVD en Boerenpartij) stem men. Ze zal waarschijnlijk bij de ple naire behandeling van de landbouwbe groting opnieuw worden ingediend- Tijdens deze tweede dag van het cor missoriale landbouwdebat wees minister Biesheuvel de suggestie van de hand orr saneringsfonds voor de beroepsbin- •isserij in het leven te roepen. De bewindsman achtte dit niet nodig. CBR actie tegen examenkoorls DEN HAAG Namen van rij-exami natoren zullen met ingang van 1 decern ber niet aan kandidaten voor het rij vaardigheidsbewijs worden bekend ge maakt. Instructeurs, die de namen wel zullen weten, is verzocht deM niet aan de examinandi bekend te maken. Dit alles om extra exanienkoorts tegen te gaan, omdat men b.v. een als streng bekend staande examinator kreeg toe gewezen. Als men de rij-instructeur een slot op de mond kan leggen. PERZISCHE TAPIJTEN en TAFELKLEDEN een waardevol en zeer gewaardeerd geschenk. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS BOTERMARKT 23 Bij nijverheidhandel en verkeer BAARN De regering laat een belangrijk deel van de bouwcapaci teit in de utiliteitsbouw onbenut. Dit is in 1965 het geval geweest en in wordt het niet anders. Afgaan de op de rijksbegroting voor 1966 mag verwacht worden, dat volgend jaar voor 248 miljoen gulden bouw capaciteit in deze sector niet benut wordt. Dit bedrag is de laatste da gen nog verhoogd tot circa 300 mil joen gulden, daar de regering haar bezuinigingen voor 50 miljoen gul den gezocht heeft juist in deze sec tor van de utiliteitsbouw. Die ernstige grieven uil te vandaag de heer H. Stamhuis, voorzitter van de vakafdeling utiliteitsbouw van de Ne derlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, op de jaarver gadering van de vakafdeling. AR-Kamerlid Boersma: DEN HAAG. Wanneer de berichten over de vervolging en terechtstelling ran tientallen Hoentoes. onder wie vele leiders van de christelijke vakorgani satie, juist zijn, moet de Nederlandse regering interveniëren. Dat k*n gebeuren via de V.N. en de internationale arbeidsorganisatie. Het Tweede-Kamerlid, Boersma (AR) heeft bij de minister van buitenland se zaken en sociale zaken zonodig op dergelijke stappen aangedrongen. De heer Boersma schrijft de ministers, dat verder bloedvergieten moet worden voor komen en dc democratische vrijheden in Boeroendi gerespecteerd. H. Stamhuis (NCAB): (Van -econ. redactie) De heer Stamhuis wees er op, dat deze onderproduktie niet alleen ern stige gevolgen heeft voor de utili teitsbouwers zelf, maar voor onze ge hele nationale economie. Nijverheid, handel en verkeer, bronnen voor onze nationale welvaart wordt hier het mes op de keel gezet. Het bouw beleid bleef voor deze sectoren reeds belangrijk achter, maar nü wordt het nog verergerd. Tot verdere bezuini gingen in deze sector heeft de rege ring besloten, ondanks het feit, dat kort geleden de bouwers deze zaak de ministers van volkshuisvesting en economische zaken onder ogen heb ben gebracht, evenals de desbetref fende commissie van de Tweede Ka- Utiliteitsbouw De regering hanteert blijkbaar de uti liteitsbouw als geliefkoosd financieel- en economisch-politiek instrument in het Zu id pool gezon ken ROTTERDAM De Nederlandse kustvaarder Zuidpool, die gisternacht door de Gaasterland van de Holland- Amerikalijn is overvaren, zeven km uit de kust voor West-Kapelle is gis termiddag in vijftien meter diep water gezonken. Het gezonken schip levert geen ge- lar op voor de scheepvaart. Overwo gen wordt de Zuidpool later te lich- te*. totale regeringsbeleid. „Men neme het ons niet kwalijk", aldus de heer Stam huis, „indien wij van mening zijn. dat dit zo langzamerhand op achterstelling gaat lijken op achterstelling van een sector van het bedrijfsleven, die van primair belang geacht moet worden voor de be vordering en ontplooiing van de nabije en toekomstige welvaart, bewoonbaar heid en leefbaarheid van ons land". ONBENUT Door het bouwbeleid van de regering lopen enkele eigenaardige kronkels. De utiliteitsbouw mag toch als een belangrijke sector worden aangeduid. Hier gaat het om de bouw ten behoe ve van nijverheid, handel en verkeer, zaken waarbij onze nationale econo mie en onze welvaart zeer nauw be trokken zijn. Volgens de woorden van de heer Stamhuis, voorzitter van de vakafdeling utiliteitsbouw van de Nederlandse ehristelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond, laat dc re gering echter door haar beleid een groot deel van de bouwcapaciteit in deze sector onbenut. Waarvoor is deze zuinigheid van de regering nodig? Om weer wat extra miljoenen te kunnen bestemmen voor de bouw van woningwetwoningen? Nu zijn wij van mening, dat ieder een in Nederland, die de volle kost prijs-huur van een woning niet kan betalen, recht heeft op een gesubsi dieerde woningwetwoning van goede kwaliteit. Maar langzamerhand woont de helft van Nederland in gesubsi dieerde woningen, terwijl de belas tingbetaler elk jaar maar weer grote bedragen bijeen moet brengen voor nog 50.000 en als het kan 60.000 ge* subsidieerde woningwetwoningen meer. Aan dit geldverslindende beleid komt nooit een eind. wanneer de regering geen maatregelen gaat treffen, dat gesubsidieerde woningen ook alleen bewoond worden door mensen, die recht hebben op deze subsidie. Het kon dan wel eens blijken, dat er niet zoveel woningwetwoningen in Ne derland meer nodig zijn en dat de overheid door een betere doorstro ming bij de bewoning te stimuleren, jaarlijks tientallen miljoenen guldens- op de rijksbegroting kan bezuinigen. Deze zouden dan ten goede kunnen komen aan de utiliteitsbouw, VERRASSING Minister Veldkamp heeft gisteren in het bestuur van de Stichting van de Arbeid voor een verrassing gezorgd door mee te delen dat het kabinet bereid is zowel het werkgevers- als het werknemers-standpunt ten aan zien van de loonpolitieke spelregels voor volgend jaar te onderschrijven. Het gevolg was dat de twee overleg partners aan het ruziën zijn gegaan over de interpretatie van deze dub bele'' bereidheid. Hoe de uitleg in werkelijkheid ook mag zijn, het is te hopen dat de werkgevers- en werknemersvertegen woordigers in de Stichting zich niet in een verdergaande discussie hier over zullen verliezen. Eerder deze week schreven we al dat dc standpunten, althans t a.v. de overgangsfase, toch niet zo ver uit elkaar liggen dat een voor beide par tijen aanvaardbaar compromis uit gesloten geacht moet worden. De werkgevers en de werknemers zou den er daarom goed aan doen om, ondanks d egebleken verdeeldheid zo wel in de Stichting van de Arbeid als in de Sociaal-Economische Raad. de hun gisteren door de regering ge boden kans te grijpen. Zij weten by voorbaat dat het kabinet ook achter hun compromis zal staan-... EUROPA Dr. Albeda. buitenland-secretaris van het C.N.V-, heeft gisteren op een stu dieconferentie van dit vakverbond alle organisaties gevraagd zoveel mo gelijk een gesloten front te vormen tegenover dc opvattingen van de Franse president de Gaulle inzake de Europese economische gemeen- De maatschappelijke organisaties hebben slechts in zeer geringe mate een politieke invloed. Toch heeft dr. Albeda zijn verzoek, zo menen wij, terecht gedaan. De maatschappelijke organisaties heb ben weliswaar het sterkst te maken met de economische integratie, maar het is uitgesloten, dat een econo mische integratie hecht kan zijn zon der een duidelijke politieke conceptie die gericht is op een integrale inte gratie- Een bijzonder duidelijke en krachtige houding van de maatschap pelijke organisaties zal in het poli tieke vlak haar uitwerking niet mis sen. Ook in het buitenland zal men hiervan kennis nemen, waardoor de positie van onze politici in Brussel wordt versterkt. ',N KNUTSELAAR uit de Duitse stad Bamberg maakte voor zijn gevederde vrienden (en eerlijkheidshalve: ook voor zijn eigen genoegen) een riant en luxueus onderkomen, dat wel heelsterk afweek van de simpele vogelhuisjes, die velen in hun tuin hebben staan. Het werd een echte villa. Verschil moet er zijn. zo redeneerde de Bam berger. Geen enkele krant is precies eender. Gelukkig niet. Dan zou het een soort eenheidsworst worden. Iedereen kan kieze.. Helpt u uw kennissen eens bij een keus in onze richting, via de bolbon op pagina 2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1