I Het geheime dorp j Brick Bradford Honderd speenvarkens duizend stokbroden en heel veel geld Uit de Haagse hof geplukt Doe-het-zelf werd zie-het-zelf! Ongemak voor bewoners: WC-raam dichtgemetseld VRIJDAG 19 NOVEMBER 19** ETHERGOlVEN-rrHEHGOLVeN-tTMERGOtVeN-FTHEftGOLVEfl isapppw- •THEtGOLVEN-ETHERGOlVEN-ETHEtGOlVEN-ETHERGOlVEN- Commentaar Ned. 2 stil Wat een tegenslag gisteravond voor de KRO! Bijna twee uren geluidssto ring op Nederland 2 stuurde het gehele avondprogramma in de war. Wel deelde Ageeth Scherphuis om streeks half negen via Nederland 1 in het AVRO-programma mee dat na de storing de gehele KRO-uitzending nog op het scherm zou komen, maar daar kwam niets van terecht. Pas om zeven mimiten voor tien was de storing voorbij en zo kon de KRO noa juist het nieuws uit Washington kwijt. De rest van het proaramma werd tot later datum bewaard. De AVRO vertoonde een Duitse show, waarin het leeuwenaandeel toe viel aan de allerliefste Peanuts en twee andere, al even beeldschone Ja panse meisjes. Een viertal van grote klasse, perfect in zingen, dansen en bijzonder smaakvolle kleding, pittig en charmant, alles samen bijna te mooi om waar te zijn. De rijke entourage waarmee haar optreden werd ondersteund, was nauwelijks nodig: de veelzijdigheid van kwartet was voldoende om. zulk lang programma boeiend te houden. Uitstekende teaenstelling vormde de wèl-gefundeerde, informatieve do cumentaire over de zich industrieel zo sterk ontwikkelende provincie Dren the, waar niettemin veel rustig na tuurschoon en een dosis liefde voor het oude ambacht is bewaard. Romano Stinga liet in gesprek met diverse autoriteitenen beeld duide lijk uitkomen dat het verhaal van de arme turfstekers, daterend tztt de ja ren 1920, allang dood en begraven is en dat men gerust verder kan kijken dan het verbluffende Emmert om wel vaart en tevredenheid, goede behui zingen en prettig gemeenschapsleven te ontmoeten. Alzo niets dan aangenaams uit deze wel eens miskende provincie die toch zo waardig bijdraagt tot 's lands glorie. Nieuwe NTS-huizen in Bussum (Van onze radio- en tv-redactie) i BUSSUM Voor de dunr van 10 ja- ren heeft de NTS het voormalige broe derschapshuis vwn He St. Vltusparochie gehuurd om er de hoofdafdeling Installa tie In onder te brengen. Ook werd een voormalig fabriekspand aan de Laarderweg gehuurd ten behoeve Van het NTS-wagenpark. dat zich tot dusver achter Studio III bevond. Deze garages blijven nu uitsluitend beschik baar voor de reportagetreinen. De hoofdafdeling Installatie behoort tot de technische dienst van de NTS. Zij verzorgt de bouw van geluid- en filmap paratuur en heeft tot nu toe onderdak gevonden in de beperkte voormalige Ambachtsschool, die zich tussen Irene- en Vitusstudio bevindt. De dienst is hier echter uitgegroeid, omdat in de oude le lijke school ook nog het filmmontage en nasvnchronisatiecentrum bevindt. De NTS, die wegens gebrek aan nieuw bouw op het Omroepkwartier telkens meer moet decentraliseren, heeft dus de kans gegrepen, en het broederschapshuis 'schuin tegenover de Vitusstudio'» toen het leetfkwam haastig gehuurd. Nu kan de afdeling filmtechniek zich in de open komende ruimte van de school uitbrei den. heteeen «eer nodig is. Erg blij met dergelijke knoeierige oplossingen is de NTS natuurlijk niet. maar beter gedecentraliseerde ruimte dan helemaal geen. waardoor het werk zou stagnèren. „Van Harte" vraagt maandag: Extra NTS-journaal op KRO's tv-dag Van o c radio- en tv-redactie> (Van o c radio- en tv-redactie) wij willen elke vorm van discriminatie lomver duwen. hard. maar met vrëug- de." Overigens zal de VARA op 29 decem ber in een speciale radio-uitzending volle dig rekening en verantwoording afleggen van alle gelden in de Van Hartc-program- opgehaald, en van de besteding precies is gebeurd!" Nederland I: NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. VARA: 19.06 Fanclub. en voor jonge maandelijks progra HILVERSUM „Ja. ik weet het, „Vj Harte" gaat ditmaal een heel andere kant uit: wat wij maandag zullen vragen slaat niet op bittere noodzaak, alleen op lievendheld. We willen alle Griekse werknemers die in Nederland zijn, op de Eerst Kerstdag een feestelijke bijeen komst aanbieden in de Margriethal van de Utrechtse Jaarbeurs. We rekenen op twee en een half duizend gasten. Dat Is ontzettend veel. We weten ook, dat het protestants christelijk volksdeel er niet van houdt op die dag naar een feest te reizen, maar we willen juist deze arbei ders In den vreemde op speciaal deze dag behoeden voor eenzaamheid." Dit zegt Henk van Stripriaan, die op maandag 22 november 's avonds tussen kwart over 6 en half 8 wil proberen, in zijn VARA-radioprogramma 70.000 plus vele gaven en hulpmiddelen in natura bij elkaar te krijgen voor deze geweldige onderneming, waaraan een brok organisa tie vastzit dat bijna niet te overzien is. „Van Harte" heeft overlegd met de Stichting Bijstand Buitenlandse Werkne- het Griekse Consulaat in Rotter dam. Eigenlijk had men alle buitenland se arbeiders een kerstfeest-bij eenkomst willen aanbieden, maar via de stichting lieten Spanjaarden en Italianen weten dat velen van hen naar huis gaan met verlof en dat er voor de andere al zóveel wordt gedaan op kerstfeest, dat zij hier voor willen bedanken. Turken en Marok kanen voerden aan, dat zij als Mohamme danen niets voelen voor een christelijk feest en zo bleven de Grieken over. Grieken vieren het Kerstfeest evenals ij op 25 en 26 december, al dan niet in s christelijke sfeer. Het is een zeer huiselijk feest en velen van hen zien eri erg tegenop, dit jaar daarvan verstoken te zijn. Zij zijn nog vrij kort in Neder- Hilversum I. 402 m. VPRO 18 00 Ni land en hebben weinig aan groepsvor-1 18.15 Deze week, pfaatje. 18.20 Licht piano- iraing gedaan, bovendien lijden zij zeer spel. 18.30 Jazzmuziek. 18.40 Naar onze me- onder de taalbarrière. ning: kritisch kommentaar. 19.00 Voor de rijpere jeugd. 19 30 Uit de kunst: kunstru briek. 20.00 Nieuws. 20.03 Chansonprogram ma. 20.40 De 50-jarige V.C.S.B. (II): Hereme- tijd, klankbeeld. VARA: 21.00 Zweeds radio symfonie-orkestsemi-klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Lichte grammofoonmuziek, 23.45 Socialistisch nieuws in Esporanto, 33.53-24.00 Nieuws. KRO: 19.00 Nieuw HILVERSUM Op verzoek van de jubilerende KRO zal het NTS-journaal op zaterdag 27 november a.s.. de dag waarop de KRO van 's morgens 8 tot 's avonds 12 uur op het scherm is. extra uitzendingen geven. Er zijn die dag in totaal 6 uitzendingen te verwachten, nl. van 8.01 tot 8.03 uur. van 13.05 tot 13.10 uur. van 17.30 tot 17.32 (in plaats van 19 uur), van 20 tot 20.20, van 22.20 tot 22.25 uur (zoals gebrui kelijk) en tenslotte nog een extraatje van 24 tot. 24.05 uur. Eveneens ter gelegenheid van KRO-marathon-uitzending zullen de her halingen van de Teleac-lessen van zater dag naar zondag worden verschoven. Men kan die dan volgen (op Ned. 1) tussen 11.30 en 2 uur. Aangezien de KRO voor deze zaterdag zendtijd heeft geruild met de VARA, is het aan de NCRV op die avond een programma als tegenhanger te bieden. Begrijpelijk, dat zij het dan heel kalm aan doet: met een aflevering „Ren- dez-vous a Paris, een dito Politiemuseum (thriller), de actualiteitenrubriek en gesprek met de Duitse schrijver-predi kant Albrecht Goes over diens wer' over actuele vragen van her den kei vergeven, is het bekeken. Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaall van vloerd was. En later in de tijd dat naam, dat wil zeggen haar roep- Stoetwegen. Hel klinkt verschrikke- je als herstellende te lam bent om naam, die niet is af te leiden van lijk indrukwekkend. En het pretti- iets te doen en te goed om niets te het officiële C. W. I., want die ge van haar is, dat ze nooit pro- doen de stapel tijdschriften ..net naam is Bob. beert verschrikkelijk indrukwek- goed om je mee te vermaken en Voor de prinsessen is ze tante kend te zijn. Daarom is ze ook „de dan erbij in slaap te vallen". Bob en ze bezit menig bewijs Achter he^nieuws. 20.45 quiz. 21.20 40 jaar liedjes Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Wat bezielt u?, een maga zine met onderwerpen waar psychologie aan te pas komt. 20.35 Jazz in Amsterdam. 21.06 OnaantastbaarTV-film. 22.00 Extra. NTS: 22.15-22.20 Journaal. België: Nederlands progr. Kan. 2 izlliaanse film (v VELEN HELPEN ke kerstfeestviering in de ware zin van het woord. Het wordt een stijlvolle sa menkomst, waar de Grieken elkaar kun nen ontmoeten en gezamenlijk een echte Griekse maaltijd gebruiken. Er zal mu- riek rijn en zang, er wordt een glas (Griekse) wijn geschonken maar beslist geen sterke drank, er mag ook geen jool ontstaan, wie 2ich eventueel zou misdra gen, wordt verwijderd." „Wij hebben erover gedacht een ande- i dag te kiezen, maar dat maakt niets goed voor de mannen, die ver van huis en gezin op Kerstfeest alleen zitten. Juist op die dag willen wij hun drie prettige uren bezorgen: van 6 tot 9. Ja, wij zullen er een radio-uitzending van maken, WIJ hebben al heel veel toezeggingen voor liulp: wij krijgen de hal heel goedkoop, de N.S. laten extra treinen lopen (er zitten 550 mijnarbeiders in Limburg!), een Griekse kok uit Rotterdam komt met 6 hulp- en 20 bijkoks al dagen van tevo- de maaltijd zorgen. Wat ook 20 Grieks sprekende dien- Piet Muvselaar in ziekenhuis AMSTERDAM De bekende revue artiest Piet Muyselaar is gisteren in een Amsterdams ziekenhuis opgeno men. Hij moet^ geopereerd worden. Zijn rol in Carré wordt waargenomen door Bert van Dongen, Wim en Dick Wama en Louis Dusee. ,.En behalve echt wel 70.000 gulden nog honderd speenvarkens, duizend stok broden, 300 kilo olijven op vat, 300 kilo van een soort Griekse kleine paprika's (ja. die dingen moeten we laten inïporte- ren!), 200 liter olijfolie, 50 liter wijna- j zijn, 400 kilo doperwten in blik en izo het een en ander, zodat ze een hors jd'oeuvre en een echte Griekse schotel kunnen krijgen. Er hebben al artiesten I toegezegd dat ze belangeloos komen optre- j'den, o.a. ook het Utrechtse Byzantijns koor dat kerstliederen zal zingen. En tolken komen ook, we kunnen ze niet missen, we hebben er nog meer nodig." VARA GARANT Alzo een groots plan. dat de VARA op touw zet. Als het gevraagde er niet komt? Dan staat de VARA garant, het feest gaat beslist door. j „Hoe het Nederlandse volk ditmaal zal i De huidige uitgave van het Ameri-reageren, ik heb er geen idee van", zegt baanse weekblad „Time", welke artike- Henk van Stipriaan, „ik zal blij zijn als len over de eenzijdige onafhankelijk- j ik het weet. Er zijn weerstanden te over- heidsverklaring bevat, is in Rhodesia winnen. Niet iedereen heeft belangstel verboden. (ling voor buitenlandse arbeiders, maar VANAVOND TE ZIEN 8.45 uur quiz ,,Tel uit je winst": Herk-Jan doet een gooi naar de duizend gulden. 9.20 uur herhaling van het jubileumprogramma „Veertig jaar liedjes". 10.25 uur „Zo is het toevallig ook nog eens 'n keer". Ned. 2 VPRO 8.01 uur tweede aflevering van de psychologische rubriek „Wat be zielt U?" 8.35 uur jazzmuziek door het trio Louis van Dijk. 9.05 uur film uit de historische serie „opkomst van het gangsterdom in Amerika". „Terreur in de bokskring", een zaak voor Eliott Ness en zijn politiemannen. 10 uur actualiteiten. VANAVOND TE HOREN Hilversum I VPRO en VARA 8.05 uur chansonprogramma van Janine en Nicb Knapper. 9 uur moderne muziek door het Zweeds Radio Symfonieorkest. 10.80 uur vrolijke platen. Hilversum II KRO 7.35 uur tweede aflevering toernooi van het lichte lied. 8.05 uur Franse bijdrage aan de Intern. Radioweek: moderne muziek. 8.35 uur leest Maxim Hamel een Spaans verhaal uit de wereldlitera tuur voor. 9.20 uur platenprogramma voor militairen in Nunspeet gelegerd. 10.45 uur stemmenspel „Dante" als bijdrage aan de herdenking van deze grote Italiaanse dichter, die 700 jaar geleden werd ge- wedstrijd t.g.v. het 40-jarig jubileum KRO. 20.05 Internationale Radioweek 1965: moderne Franse muziek. 20.35 Voordracht. 20.55 Muzikaal portret. 21.20 Verzoekprogram ma voor de militairen. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.35 Inte'rnationa- Radioweek: Far I. 23.55-24.00 Nieuws, Draadomroep vanavond I. Gioacchino Rossini: 1. uit „L'Italiana in VAR A-radio voor buitenlandse werknemers HILVERSUM In samenwerking met de Landelijke stichting bijstand buiten landse werknemers zullen van 21 novem ber a.s. af elke zondagmiddag radio uitzendingen voor buitenlandse arbei ders In ons land worden opgenomen In het door de VARA voorbereide program ma Hilversum Hl. Van 12.30 tot 1 uur is er een program ma voor Grieken en Turken, tussen 2.02 en 2.30 uur voor Italianen en Spanjaar den. De .buitenlandse werknemers horen dan hun eigen taal spreken door tolken die hun omstandigheden goed kennen en die hun korte informaties op allerlei ge bied geven tussen populaire muziekjes uit hun eigen land. VARA en NRU hopen, dat iedereen die met deze- werknemers in contact komt, hen zal attent maken op de zondagse radio-uitzendingen. Twee ministers op de beeldbuis (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Twee ministers heb ben de NTS toegezegd aanbevelingstoe spraken te houden voor de televisie. Op maandag 22 november a.s. zal minister mr. M. Vrolijk tussen 8.30 en 8.35 uur via Ned. 1 de tiende jaargang van de nu gezamenlijke radio- en televisiecursus „Openbaar Kunstbezit" welke in januari a.s. begint, inleiden. De volgende avond spreekt minister J. G. Suurhoff, eveneens op Ned. 1 van-8.20 tot 8.25 uur ter gelegenheid van de „Dag der nationale bezinning op de verkeerson veiligheid". vroeger toen het decorum nog stren- prinsessen hoe tante Bob haar toe- jwijd is. Alleen maar Bob is ze als trouw freule" geworden. Er zijn vast wel een paar honderd freules in land, maar er is maar één „de". En nu is de freule morgen pre- ge voorschriften gaf. En toen haar gewijd cies twintig jaar lid Om even bij stil te staan. Neen, ik ga niet vertellen hoe ze in het parlement kwam, dat heeft ze zelf al menigmaal heel openhartig ge daan. Van radio en televisie kent ook menigeen haar. Maar om een hoekje zijn wij buurvrouwen. Konden we door de huizen heen kijken, we keken bij elkaar op ta- de had ze Mijn goede buurvrouw huldiging georgani- komst als het maar even kan bij woont, soms na de gemeenschappe lijke maaltijd weer haastig verdwij nend naar het Binnenhof of de schrijftafel thuis. Als ze tenminste niet op reis is. Op weg naar een spreekbeurt in dorp in Friesland of fel. En buurvrouwen leren elkaar seerd, die voor de feesteling bijna ^«„1 if kennen. Je hebt buurvrouwen die niet te verwerken was. altijd bij elkaar op de koffie ko- Ze woont in een kleine flat. waar men. Dat doen we niet. Maar we in het halletje elke dag weer een staan wel samen bij de tramhalte stapel post torent, die huivering- of hotsen-botsen aan de lus huis- wekkend is als men bedenkt, dat - - - waarts. Zij geladen met parlemen- driekwart van die post weer een oi zilveren taire zorgen. En als die er niet zijn antwoord vraagt. En dat antwoord nTr tUk een krijgt ook. Misschien per telefoon, want plekje in Zwitserland om weer op adem te komen. Of aan het vergaderen is ergens in Straatsburg, Brussel of Parijs. Of ergens gast is bij een verjaar- en de zorgen wel naar haar toe haar belt krijgt in negenennegentig gedragen worden. Of omdat ze ergens zorg vermoedt gaat sporen. Nooit zal ik de pan voortreffelij ke soep vergeten, die ze mij eens op het ziekbed bracht. Praktische hulp toen de kokkin des huizes ge- van de honderd gevallen of geen die dan op gehoor, dan is ze niet thuis, of tuut-tuut-tuut- in gesprek. Tussen het telefoneren door zet ze thee. Sterke, donkere thee, die ze drinkt met suiker èn melk. Iedereen ook weet haar voor- of zo maar Bob is voor menigeen juist op zo'n dag onmisbaar. Omdat ze zo oprecht en heerlijk kan meele ven in andermans vreugde even zeer als in andermans zorg. Op een openbare verkoping bij Christie in Londen zijn donderdag zestien kleine meubelen en kunstvoor werpen verkocht die aan Winston Churchill toebehoorden. Ze brachten naar schatting vijftig procent meer op dan voor dergelijke voorwerpen ge bruikelijk is. Op 2 december zullen nog meer meubelen van Sir Winston wor den verkocht. dens Symphonie Orkest o.l.v. Alexander Gib son. 2. uit „I.L Barbiere dl Siviglia" a. Una voce poco fa. b. Contro un cor id. 3 uit „La Cenerentola" Nacqui alToffanno. „Non piü id. 4. Ouverture „Semirainide". RIAS phonie Orkest Berlijn o.l.v. Ferenc Fric- I say. II. Giuseppe Verdi. 1. „Rigoletto" (le bedrijf: Joan Sutherland: Luisa Valle; Anna Di Stasio; Renato Cloni; Angelo Mercurial!; Cornell MacNeil; Giulio Corti: Giuseppe Mor- resi: Fernando Corena; Cesare Siepi; Koor en Orkest van de Accademia di Santa Ceci lia, Rome; Dirigent: Nino Sanzogno. 2, Bal- tmuziek uit ..Otello" Symphonie Orkest in Bamberg o.l.v. Fritz Lehmann. 3.10 Lichte grammo foonmuziek (verv.l; 9.00 Klassieke grammo- uziek; 9.35 Waterstanden. VPRO: 9.40 ente in meervoud (III): vernieuwing erkelijkt - ■1loeten si Z.O. 135. gevarieerd programin PIS(Om 11.00 Nieuws): 12.15 Oosteuropese kroniek: 12.27 Mededelingen t.bv. land- en tuinbouw: 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnieuws: 13.00 Nieuws; 13.10 VARA-varla: 13.15 Ste lt Licht orkest, lichte ensembles en zangjo- en: 13.35—13.50 Reportage v,an de intocht St. Kicolaas in Amsterdam: 13.50 Voo» twintigers; 14.20 Radio Jazzclub: 14.35 Tussen stilstand en beweging, lezing; 15.10 Feest der herkenning: klassieke orkestmu ziek (opn.)- 16.00 Nieuws: 16.02 Stereo: Licht ensemble; 16.30 Amateursproeramma: 16.55 Licht orkest en zangsolist: 17.30 Actualitei ten. 7.oo Nieuw»: Djinn: gevarieerd programma: <8.30—3.32 Nieuws; 8.32—8 35 KNAC/ANWB-be.- 1200 Angelus jgggra|MB|HMgfg UTRECHT mer H. van Voorn, heeft werd verleend op grond Echtpaar A. van Plate- een etage op zijn wo- van de tekeningen. De ringen, de 69-jarige M. ning gebouwd. De bui- verbouwereerde bewo- J. Zegers en zijn doch- lenmuur van de uitbrei- ners zeiden, dat, voorzo- ter, die een uit de vorige ding loopt rakelings ver bekend, die ramen eeuw daterende boven- langs de keuken- en er al veertig jaar gele woning aan de Utrechtse WC-ramen. Er zit geen den zaten. Herenweg bewonen, kre- milimeter speling tus- gen woensdag de schrik sen. an hun leven: de keu ken- en WC-ramen wa ren dichtgemetseld en Commentaar van de king te bereiken. Ge- gemeente: op de uit de dacht wordt aan het ■orige eeuw daterende aanbrengen van boven wei met goedkeuring tekeningen komen die lichten. De bewoners van de gemeente. Venti- keuken- en WC-ramen voelen er evenwel niet latie is er dus niet niet voor. Zij moeten veel voor; evenmin voor meer. dus klandestien zijn het aanbod van de Wat wil het geval, aangebracht. De vergun- aannemer luchtkokers te Hun buurman, aanne- ning van de tekening bouwen. ten: 12.27 Mededelin bouw; 12.30 Nicu loonmuziek: 12.4; 12.55 Metropole-orkest: Voor de kleuters: 14.4 Ditmaal werd de was gedaan voor écht niet verwacht"... En u? Al mevrouw R.C.G. Ansems, Jericho- ontdekt hoe intens wit alles wordt plein 28. Maastricht. Door een in 7 kracht sop van Sunil? Ja, alles! Suntl was-team. 't Resultaat Ook uw nylon. Sunil met ultra- „Witter!'' concludeerde mevrouw waswerking geeft het hóógste wit! Ansems zelf. „Moor ik had het Vi illv Boskowsky bij IVRU gastdirigenl HILVERSUM Nog een week of zes en we staan, op de ochtend van Nieuw jaarsdag, weer voor een van de aller- I mooiste televisie-uitzendingen van het 1 het Nieuwjaarsconcert uit Wenen, al eerder werken door hem geleid, horen, want Willy zal van 24 tot en met 27 november a.s. gastdirigent van het Omroeporkest van de Ned. Radio Unie zijn. In deze functie leidt hij ook het feestconeert van de KRO, dat volgende week vla de radio wordt uitgezonden. Het omroeporkest speelt dan een pro- gramma van Weense melodieën en solis ten zijn de sopraan Ilse Hollweg en de tenor Heinz Hoppe. Met dit in de Amster damse RAI te geven concert verrast de jubilerende KRO maandagavond a.s. zijn I feestvierend personeel en een aantal ge- NRU/AVRO: 900 Nfom (opn); 10.00 Nieuws; 10.02 Llcl foonmuzt de tieners: NRU/NCRV: (gr.); 11.30 Muziek (gr.l; 12.00 Nieuws, eventueel aktualit 12.02 Lichte grammofoonmuziek; 12.30 Lichte grammofoonmuziek voor Nieuws; 13.02 Lichte 14.00 Nieuws 14.02 Hoogtepunten Uit operet tes, musicals en films (gr.): 15.00 Nieuws; 15.02 Toonkunst voor allen: werken van gro te meesters In de muziek (gr.): 15.30 Geva rieerd nvuziekprogram. (16.00 Nieuws); 17.00 Nieuws: 17 03—18.00 Sportparade: reportages, commentaren, uitslagen en lichte grammo foonmuziek wt 11.30^12.00 Teleac: IÖ: 16 00 Huisje. boompje. 45—17.30 Voor de jeugd. Sinterklaas in Vlissinjren 17.00—18.05 Schooltelevisie. Boekenhoek Herinneringen uit het ondergrondse, door F. M. Dostojewski. Vertaling S. van Praag, derde druk. Uitgave L. J. Veen, Amsterdam. (278 blz.. 3,50). Ratje, een jongen van de straat, door Anne de Vries. Zesentwintigste druk. Uitgave J. N. Voorhoeve, Den Haag. (126 blz, 3.25). Het Vogelboekje, door dr. Jac. P. Thijs- se. Vijfde druk bijgewerkt door dr. Fop. I. Brouwer. Illustraties Rien Stuurman. Uitgave A. G. Schoonderbeek, Laren. (208 blz., 6.90). Het speelgocdbock 65/66. Achttiende uitgave. Communicatie Centrum, Amster dam. (63 blz., 0,401. Koortseiland, door A. J. Cronin. Verta ling dr. J. N. C. van Dietsch, tweede druk. Uitgave A. W. Sijthof, Leiden. (232 blz., f 8,90). 45 „Dat is het juist," ze richtte zich op en steunde zich op haar elleboog. „Gert zei ook, dat er in de tuin gegraven was. Ik geloof, dat hij er allesbehal ve gerust over was. Als er verraad in het spel is geweest..,." Hij antwoordde niet direct. Hij wilde niet beken nen, dat het ook zijn grote angst was en vóór alles wou hij geen verwijten maken. Het kwaad was nu toch eenmaal geschied. De nacht verging in panning en onrust, maar er gebeurde niets. De hoop herleefde. Bonsma kwam terug. Hij had met zijn brutali teit en handigheid het zover geschopt, dat hij van uit het gerechtsgebouw, waar de verhoren plaats vonden, een seintje zou krijgen zodra het kritiek werd. Intussen moest iedereen zich zoveel moge lijk voorbereiden op een overhaaste vlucht en toch moesten alle krachten beschikbaar blijven om het Geheime Dorp zo vlug mogelijk te ontrui men als dat nodig mocht blijken. De kampleiding besloot daar voorlopig geen onrust te verwek- Chrislina zat heel verslagen op de divan. Het niets doen en afwachten enerveerde haar: ze ver droeg de dreiging slechter dan het gevaar zelf. Oom Chris was de kalmste van allemaal. Hij H. H. VAM MJJNATTEN— 2 DOFFEGNIES f maakte al plannen met Gert hoe alles geregeld moest worden als het huis diende ontruimd ie worden. En dat was maar goed ook, want diezelf de avond kwam de noodlotstijding: film gevonden, toestand uiterst kritiek. Nu was er geen sprake van afwachten. Uit alle ondergrondse bewegingen in de omtrek werden hulpkrachten gerekwireerd. Binnen twee uur tijds was het hele huis van oom Chris en tante Christi na van beneden tot boven ontruimd, de meubels opgeborgen en zij zelf op weg naar de ondergrond se hut bij het vroegere hoofdkwartier, van waaruit de volgende morgen in alle vroegte de ontruiming van het Geheime Dorp zou beginnen. Het was cr bedrijvig als in een mierennest. Iedere medewer ker die zijn taak toegewezen had gekregen, ver dween in de duistere nacht. Bonsma kwam zeg gen, dat hij in het kreupelhout achter zijn huis een grote tent had opgezet, waar wel zeven man in ondergebracht en van zijn huis uit verzorgd konden worden. Nog nooit was Christina de man zo dankbaar geweest, want op slag en sprong een onderdak te vinden voor zoveel mensen was een taak, die haar bovenmenselijk leek; de ervaringen op dit gebied hadden haar sceptisch gemaakt. Oom Chris zat aan de tafel zijn pijp te roken, zijn, hersens werkten op topcapaciteit. Telkens wees hif" met de steel van zijn pijp iemand aan en gaf zijn orders op een gedecideerde, maar toch vriendelij ke toon. „Jij, Heintje en Joep, gaan morgenoch tend de mensen in het Geheime Dorp wekken en zeggen, dat ze zich voor een lange reis gereedma ken. Zorg dat alles zo rustig en ordelijk mogelijk blijft, vooral geen nodeloos lawaai. En jullie, meis jes, probeer om wat mensen onder te brengen in Amsterdam. Jullie reizen er morgen per eerste gelegenheid heen en bereiden daar alles voor; later op de dag komen met Joep, Gert en Willem op het bekende adres een stelletje Joden aan. En lij, Christina, wil jij naar de districtscommandant van de L.O. gaan en dringend om assistentie vra gen? Het Geheime Dorp moet binnen vierentwin tig uur ontruimd zijn." (Wordt verTolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 17