Nieuwe Leidse CoeramU Heffing op schoeisel textiel en jan. fk-explosie in Arnhem Kabinet slechts bereid tot uitstel: Hoefnagels: dan treed '67 ik niet af P teen gas, dus geen brood Pannen vol nieuws! _jartola Den Haag nauw bij feest betrokken Grote bouwzwendel met Leids „brein" Malversaties dupeerden o.a. bouwvakkers P(2 Verkeer „kroop5 over beijzelde wegen Eerste kennismaking met begrip sparen 1 onimentaren Kou kwam uit Moskou CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD .StMtfvastïgli 'm gfc«bWv«n mH/m kart in HghenjpoeH" Donderdag 18 novemLer 196S, 46stc jaargang Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar mist. In het noorden van het land overwegend lichte vorst, elders weer daling van temperatuur. Zwakke tot matige, langs de waddenkunst tijde lijk krachtige wind in hoofdzaak tussen Abonnementsprijzen p.w0.83, p.m. 3,55, p.kw. f 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.0Q ZO (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet is bereid, de voorgestelde omzetbelasting ran anderhalf procent op textiel en schoeisel pas op 1 januari 1967 te laten Ingaan. Dit betekent dus dat de invoering van deze heffingen een jaar wordt Uitgesteld. Ondanks de aandrang van de Kamer om voor deze belastingen indere dekkingsmiddelen te zoeken, blijft de regering echter vasthouden lan deze fiscale maatregelen ten aanzien van textiel en schoeisel. Gisteren heeft het kabinet een bij- londere vergadering belegd, waarin L gesproken over de bezwaren die bor de Tweede Kamer tegen het jekkingsplan van de regering zijn [ebracht. [Dit tijdelijk uitstel wordt mogelijk M' ARNHEM In Arnhem is een ic-explosie aan het licht gekomen. I een paar weken tijd zijn drie in- ctiehaarden ontdekt, namelijk bij n jongen van ongeveer zestien jaar, iorts bij een lid van een band en bij i ongeveer 55-jarige Arnhemmer, it is gisteren door dr. W. C. de Boer, i^eesheer-direcbeur van het consultatie- 'reau voor bbc-bestrijding meegedeeld. drie zijn in het sanatorium opge- sn, evenals tien andere personen, zij hadden besmet. Naar het zich laat ■n is besmetting in veel meer ge- i mogelijk geweest. Moeilijk wordt vooral na te gaan ten aanzien van „leden van de band", „The Drum- its"die ook elders, onder meer in jitsland, herhaaldelijk zijn opgetreden. _)fe personen die geacht kunnen worden zijn besmet door een van de drie in- Itiebronnen, wordt verzocht zich te bij het tbc-consultatiebureau. van de drie Arnhemmers heeft laten doorlichten bij het bevol- jsonderzoek op tbc dat in het voor- r heeft plaatsgehad, zo is nog geble- In Leeuwarden tEEUWARDEN Moeilijkheden de toevoer van het aardgas zijn zaak, dat vele huisvrouwen in (euwarden het vanmorgen zonder tod moesten stellen. De grootste ;kerij in de Friese hoofdstad, NV aks bakkerijen, kon vannacht niet ®*ken doordat de ovens koud ble- B et energiebedrijf had de bakkerij eravond al gewaarschuwd. Daarop (1de men 10.000 broden bij een in Beverwijk. Deze werden per vrachtwagen naar de Friese tad gebracht. Stagnatie door het weer maakte het niet mogelijk de iezorging op de normale tijd te be- Om de huisvrouwen gerust te reden geluidswagens door de energiebedrijf heeft de verzeke- k gegeven, dat er vannacht weer nor- 1 gebakken kan worden. Dk in Hoek van Holland zyn moei- (heden in de gasvoorziening ontstaan, nieuws hierover op pag. 11. artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het j heetste vuur, de heetste vlam (ook aardgas!) Q AlRT/fö? GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen doordat in 1966 de lasten op benzine en de vennootschapsbelasting verhoogd zullen worden. Bovendien gaat op 1 januari 1967 de tweede helft van de verlaging van de loon- en inkomsten belasting in. De duurdere textiel en schoenen zullen het hui«houdelijk-bud get dan iets minder zwaar belasten. Aangezien in 1967 grote uitgaven moe ten worden gedaan, wil de regering het argument, dat textiel en schoeisel bin nen EEG-verband toch extra belast moeten worden. Weg Volgens politieke kringen in Den Haag acht vooral de staatssecretaris van financiën, dc KVP'er drs. Hoef nagels. de omzetbelasting op textiel en schoeisel van groot belang. Hij zou zelfs voornemens zijn af te treden wanneer de Kamer dit voorstel ver werpt. Ook andere bewindslieden wil len niet dat er aan de heffing op textiel en schoeisel getornd wordt, maar zij gaan niet zover dat ze hier voor zichzelf politieke consequenties aan verbinden. Het meningsverschil tussen kabinet en Tweede Kamer over deze omzetbe lasting is hiermee dus toegespitst. Vol gende week zal in de Tweede Kamer over deze voorstellen een beslissing worden genomen. De parlementariërs zullen dan rekening moeten houden met een mogelijk aftreden van drs. Hoefnagels wanneer zij de regerings plannen ten aanzien van textiel en schoeisel verwerpen. Bovendien is de verhouding tussen de KVP en de PvdA nog steeds gespannen. „Onderdrukken" Gisteravond heeft de socialistische fractievoorzitter drs. Nederhorst in een interview voor de VARA-televisie ge zegd, dat de KVP haar misnoegen over de door hem geschreven brief moet onderdrukken en er in ieder geval geen verdere politieke consequenties an verbinden, als zij prysstelt op 'oortzetting van de samenwerking met de PvdA. De heer Nederhorst verklaarde dat hij vorige week, bij het Kamerdebat over de toestemmingswet, „met stij gende verbazing" had geluisterd naar zijn KVP-collega Schmelzer. Deze zei toen over „de brief: „Het valt niet te loochenen dat op de verhouding tussen de regeringspartners, die zich met el kaar tot de uitvoering van een be paald program hebben gezet, ec-n zware schaduw is geworpen, die, naar ik vrees, nog geruime tijd nawerking zal hebben". De PvdA-fractieleider voorzag ern stige politieke moeilijkheden wanneer zou blijken, dat deze „zware schaduw" een rol zou gaan spelen in aangele genheden als het dekkingsplan of het radio- en t.v.-vraagstuk. „Als de ver klaring van de heer Schmelzer bete kent: hou je koest socialisten, anders vlieg je eruit!, dan ziet het er voor de samenwerking somber uit", aldus de heer Nederhorst Hij beloofde bij bet eerste symptoom waaruit zou blijken dat men de PvdA „de brief wil laten „voelen", op de ketting te zullen sprin- gen „Men moet ons nemen zoals wij zijn, in een volstrekt gelijkwaardige positie". Gev aar Ove de vraag of de regeringscoalitie thans gevaar loopt, wilde de heer Ne derhorst zich niet uitlaten. Wel noemde hij de verhoudingen tussen de drie rege ringsgezinde fractieleiders en hun groe pen goed. „Het is beslist niet zo dat we elkaar lelijk aankijken". En verder is het regeringsprogram „de kurk waarop wij drijven". Burgem. Kolfschoten over huwelijk: (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Den Haag, als Resi dentie, zal zeer nauw bij de feeste lijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg worden betrokken. Dit zei burgemeester Kolfschoten gisteravond in de ver gadering van de gemeenteraad. Op welke manier dit zal gebeuren, kon hij nog niet zeggen. Dat het huwelijk niet in Den Haag, maar in Amsterdam wordt voltrokken, moet uitsluitend in verband worden ge bracht met het feit, dat de Haagse paleis-accommodatie niet meer bere kend is op het te verwachten aantal bruiloftsgangers, aldus de burgemees ter. De heer Kolfschoten vertelde, dat zeer lang is overwogen, de bruiloftsplech tigheid over beide steden te verdelen: de kerkelijke plechtigheid in Den Haag en de burgerlijke huwelijksvoltrekking in Amsterdam. Dit stuitte evenwel op zulke grote be- aren onder meer tijdverlies men ervan heeft moeten afzien. TALRIJKE AANHOUDINGEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In opdracht van de officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank in Den Haag. tnr. J. D. Lulofs, heeft de Leidse politie in de afgelopen maanden een flink aantal arrestaties ver richt van met de bouwwereld ver bonden personen. In overleg met de rechter-commissaris is de voor lopige in verzekeringstelling vai een zestal personen in belang vai het onderzoek verlengd. Naar wij vernemen, zijn fiscale recherche, rijksrecherche en de economische Luchtvaartnieuwsmeer winst voor KLM; eerste Fellow ship verkocht; F 5 bij Fokker? pagina 9. Westzaner wil Russin trouwen, maar zie pagina 9 Een onderzoek in de metaalindustrie wijst uit dat de meeste werknemers de voorkeur geven aan loonsverhoging boven verbetering van andere ar beidsvoorwaarden. De helft van de ondervraagden hecht nog aan het week loon. Nog tal van andere interessante gegevens kwamen aan het licht Zie pagina 9- Volgende stap van de rebel Ian Smith: de 59-jarige Clifford Dupont (foto) is benoemd tot gouverneur- generaal ad interim. Nieuws over Rhodesië op pagina 5. extra ^^^g"RA ■^©■RA pBSBRA feïïta&lRA motor oh-) ra ra extra extra bescherming Nederland laakt Franse NAVO- politiek PARIJS Staatssecretaris Van der Stoel nam gisteren nadrukkelijk stel ling tegen de Franse NAVO-politiek. Hij sprak voor het parlement der Westeuropese Unie. Minister Luns is voorzitter van de W.E.U.-minister- De Nederlandse regering gelooft dat de aanwezigheid van de Amerikaanse troe pen op het Europese vasteland van we zenlijk belang blijft en dat de defensie integratie de wezenlijkste kant van de Atlantische samenwerking is. De regering gelooft niet in de moge lijkheid van een onafhankelijke defensie van Europa. Elk voorstel in die rich ting moet worden afgewezen, zei rnr. Van der Stoel. Het handhaven van de weste lijke beschaving is alleen mogelijk als de bondgenoten aan beide zijden van de oceaan hun betrekkingen verdiepen. Het gaat er nu vooral om, een be vredigende formule te vinden om aan de NAVO-landen zonder kernwapens een groter aandeel in de kernwapenpolitiek van de alliantie te geven, zei de staats secretaris. Maar de geloofwaardigheid van de Amerikaanse inzet moet niet wor den verzwakt en er moeten niet meer „vingers aan de trekker" komen. De NAVO zal naar Nederlandse op vatting meer aandacht aan het ontwape ningsprobleem moeten besteden, en wel licht meer organismen in het leven moe ten roepen om het politieke overleg ef fectiever te maken. DE vroege november-winter heeft gisteravond wel hardhandig af scheid genomen. Plotseling werd het land, met uitzondering van het uiterste zuiden en het noorden, be dekt met een laag ijzel. De gevolgen waren ernstig. Niet alleen verander den de wegen in ijsbanen, waardoor het wegverkeer zeer bemoeilijkt werd, maar ook hadden de Spoor wegen met aanzienlijke moeiïykhe- den te kampen en ondervond het vliegverkeer op Schiphol vertraging. Vondeling Spaarbrieven hebben voor velen gunstige kant DEN HAAG „Een gunstige kant van een spaarbrievenregeling is, dat grote bedragen aan de particuliere besparingen worden toegevoegd. Voor een groot aantal personen zal dit een eerste kennismaking met het begrip sparen betekenen". Aldus schrijven minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels in de me morie van toelichting op het wets ontwerp tot invoering van de belas- tingspaarbrieven en tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Dat de regering zou overgaan tot invoering van belastingspaarbrieven was reeds in de Miljoenennota aan gekondigd en heeft sindsdien onder meer bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer vrij veel kri tiek ontmoet bij de Kamerleden. De bewindslieden wijzen er met nadruk op, dat verschillende bezwaren die in het verleden door hun voorgangers tegen het invoeren van belastingcer tificaten naar voren zijn gebracht, in dit voorstel zijn ondervangen. Dat geldt vooral voor de bezwaren die betrekking hebben op de uitvoerbaar heid van de regelimg. (Voor vervolg zie pag. 4) In de grote steden zette men onmiddellijk veel materiaal in om het wegverkeer gaande te houden. Niettemin deden zich tal van slippar tijen en botsingen voor. Er werden geen ernstige ongelukken gemeld. Maar de blikschade was groot. Toen de regen later op de avond doorzette verdween de gadheid. Maar in Amsterdam begon het om half elf weer te sneeuwen, waardoor de we gen opnieuw glad werden. In het noorden van het land waren de wegen vanmorgen nog praktisch onbe gaanbaar. Vooral de Afsluitdijk leverde nog veel moeilijkheden op. Naast dc ijzel en de sneeuw heeft van morgen ook nog een dichte mist het luchtverkeer op Schiphol parten gespeeld. Twee DC-8 machines van de KLM moes ten uitwijken naar Brussel, terwijl enke le andere vluchten moesten worden ge annuleerd. In Leidschendam heeft de politie drie kwartier staan dreggen naar de 42-jarige heer C. R. uit Den Haag. die met zijn auto in het water terecht was gekomen. De automobilist was op de kant gekrabbeld en was ergens binnen gelopen om zijn kleren te drogen. Later pas drong het tot hem door. dat hij wel eens vermist kon zijn. Buitenwegen Vooral op de buitenwegen ondervond men veel ongerief van de gladheid. Op de rijkswegen was vrij snel gestrooid. Tal van busdiensten moesten echter worden gestaakt, zodat de passagiers, die nog naar huis moesten, niet verder konden en onderdak gingen zoeken. In Utrecht kreeg de verkeerspolitie binnen een uur te maken met dertig botsingen. Tussen Bodegraven en Woerden deed zich een ernstige treinvertraging voor. Op een overweg bij Bodegraven slipte als gevolg van de gladheid een auto. De inzittenden, die een trein zagen naderen, sprongen er uit, en zagen even later hoe hun voertuig werd verpletterd. Door de ravage was geruime tijd geen treinverkeer mogelijk. Bevroren wissels De Spoorwegen hadden gisteravond vooral te kampen met bevroren wissels. Het treinverkeer in de kop van Noord- Holland verliep moeizaam. In de omgeving van Nijmegen en Arn hem waren op het emplacement nagenoeg alle wissels vastgevroren. De interna tionale treinen, de Rhel/gold, de Loreley en Italië-express liepen vertragingen op. Zoals bekend hebben deze treinen voor rang op nationale passagierstreinen, zo dat aangenomen mag worden, dat ook deze verbindingen niet op tijd verliepen. Van storingen in de bovenleiding had men weinig last. controledienst uit Den Haag bij het onderzoek betrokken. Het betreft een groot aantal ge vallen van belastingontduiking, benadeling van bouwvakarbeiders, aannemers en onderaannemers valsheid in geschrifte en overtre ding van de wet op de arbeidsbe middeling. De aanklachten tegen de aangehouden personen zijn nog niet officieel geformuleerd, omdat het onderzoek nog voortdurend nieuwe duistere praktijken aan het licht brengt. Behalve oplichting van staat en sociale fondsen is een groot aantal kleine nemers en onderaannemers door deze wijdvertakte zwendel aan of ovei rand van faillissement gebracht, al of niet door eigen schuld. Een aantal fail lissementen in Leiden en omgeving zou al een feit zijn geworden. Onder meer door moeilijk te ont warren gegoochel met vakantie- en risico-bonnen, die bouwvakkers bij uitvriezen ed„ 90 procent van hun vaste loon moeten garanderen, zijn vele werknemers ernstig gedupeerd. Velen hebben zich daarom tot so ciale zaken gewend. Veelal hebben dc betrokken bouwvak arbeiders exorbitant hoge zwart? lonen ontvangen, waarbij dan niets werd af gedragen voor belasting en sociale voor zieningen. Ook al werd dit gedaan, dan hielden de koppelbazen in vele gevallen de premiegelden voor zichzelf. Tal van bouwvakkers hebDen na verloop van tijd geweldige navorderingen gekregen, waar door zij in ernstige moeilijkheden zijn komen te verkeren. Brein" De in de Scheveningse strafgevange nis in verlengde verzekeringstelling zittende directeur van een Leids ad viesbureau voor de bouwwereld, schijnt „het brein" van de op zeer grote schaal bedreven malversaties te zijn. Het adviesbnreau verzorgde voor een groot aantal aannemertjes en on deraannemers de administratie- Deels deelden deze cliënten in de win sten, die de directeur door allerhande zeer Ingenieuze malversaties zou hebben gemaakt. Een aantal heeft echter ver trouwen in de man gehad, die hen vol gens de beschuldiging onder meer con tracten liet tekenen, waardoor zij nader hand grote schulden asn zegels of be lastingen bleken te hebben. Miljoenen Behalve ernstige benadeling van vele werknemers en kleine zelfstandigen zou den door de praktijken van de advies bureaudirecteur en zijn medewerkers, tonnen zo niet miljoenen zijn verduisterd. Het onderzoek is nog in volle gang. Twee speciale opsporingsambtenaren uit Den Haag verblijven voor dat doel reeds eni ge maanden in Lelden, waar zij probe ren het hele bouwwereldcomplot te ont- Door de koppelbaas-praktijken, waar bij talrijke bouwvakkers tegen gemid deld 6.50 tot 7 gulden per man per dag hoofdaannemers zouden zijn gele verd, strekt het onderzoek zich uit tot vele plaatsen in ons land. De werkelijke omvang van een en ander is voorlopig nog niet vast te stellen, zo vernamen wij. De zaak is aan het rollen geko men, toen een Leidse onderaanne mer bij het parket van de Haagse officier van justitie een klacht de poneerde. dat na een faillissement op ongeoorloofde wijze nog geld aan het gedupeerde bedrijf werd onttrokken. Het onderzoek hier naar heeft een kettingreactie uit gelokt, die nog steeds niet is ge ëindigd. In de afgelopen maanden is een onbekend aantal personen in verzekerde bewaring geweest. Slechts een gering aantal, onge veer zes dus, is vastgehouden. B. W. Amsterdam kondigen hun toelichting op de ontwerp-begro- ting voor 1966 voorstellen aan ter vast stelling van twee nieuwe verordeningen voor het zeehaven- en binnenhavengeld. De tarieven zullen met respectievelijk vijftien procent worden verhoogd. SPANNING Er is enige spanning, naar het schijnt minder in dan om het kabinet. Onze parlementsredactie heeft er in de krant van gisteren al mededeling van gedaan. Het gaat tussen KVP en PvdA, de beide grote coalitiegeno ten. De brief van de heer Nederhorst, hoezeer deze zijn spijt heeft betuigd, blijft stellig nog doorwerken. Het was ook stellig een „open brief", wat bepaalde gevoelens binnen zyn par tij betreft. En de KVP heeft daar met ergernis kennis van genomen. Dan is er de moeite die de socialis tische minister Vondeling heeft om de door de Kamer gevraagde beper kingen in zijn begroting aan te bren gen. In de teleurstelling daarover staat de KVP trouwens niet alleen. Met het gevolg dat er thans duide lijk wolken boven het kabinet han gen. In de wat gespannen situatie is vermoedelijk ook niet vreemd, dat binnen de KVP dit kabinet al niet met onverdeelde vreugde is begroet. De KVP bergt verschillende stand punten in zich en het meer kritische is nu aan bod om zich te laten ho ren. In elk geval, nu de Kamer heeft gesproken, zal het kabinet over de brug dienen te komen. By een be groting van deze omvang moet dat wat de Kamer aan bezuiniging wenst ook zeker te vinden zijn. VLEESPRJJS De consumentenorganisaties hebben vele malen betoogd, dat de rundvee- prijzen te hoog zijn. Het bedrijfschap heeft evenvele malen betoogd, dat deze beschuldiging geen steek houdt. Thans heeft ook de minister de in druk gewekt, dat de vleesprijs lager gesteld kan worden. Voor een buitenstaander valt de prijsberekening van groot- en klein handel in vlees moeilijk te controle ren. Wel kan worden opgemerkt, dat de prijs die de handel aan de produ cent moet betalen eveneens relatief hoog is. Daaruit is al geconcludeerd dat te kort aan slachtrundvee oorzaak is van te hoge prijzen voor de consu ment. Bij meer aanbod zou de prijs automatisch zakken. De redenering lijkt aardig, maar klopt in de prak tijk niet. Wil meer vee worden aangeboden, dan moet eerst de prijs omhoog. Fok ken van slachtvee zal aantrekkelij ker gemaakt moeten worden dan aanhouden van melkvee. Dit laatste zal gebeuren bij hogere opbrengst. In geen geval zal er sprake kunnen zijn van een werke lijk iets betekenende prijsverlaging voor de consument. Nog minder is hierop kans, nu de veehouderij in een groot deel van het land kampt met mond- en klauwzeer, waardoor de aanvoer nog afneemt en de prij zen op de veemarkt tot verdere stij ging neigen. Claus von Amsberg had gesprek met gereformeerden UTRECHT De heer Claus von Ams berg heeft gistermiddag ten huize van ds. H. W. A. van Andel zich over de Geref. Kerken laten inlichten. Hierbij waren ook aanwezig ds. P. van Strien uit Delft en dr. P. G. Kunst uit Amsterdam, resp. praeses en assessor van de Synode. Het gesprek duurde ruim twee uur. m* J>IJ ONS lijkt de vroege winter weer voorbij te zijn. Die kou kregen wij uit Rusland, zeiden de weerberichten. Het plaatje levert daarvan het bewijs. In Moskou was voor de tijd van het jaar bar koud. Het vroor 's nachts 18Vz graden en er viel ook een lading sneeuw. De Moskouse jeugd vermaakte zich, zoals alle kinderen in de winterse „wade"'. Wintertijd leestijd. Dat is een voordeel van het donkere seizoen. De krant krijgt meer aandacht. Daarom is dit jaargetij zo uitstekend ge schikt om nieuwe lezers te winnen. Natuurlijk via de bolbon hierachter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1