In de greep van het reus-achtige I EEN LITERATOR OVER CALVINISME CHEEPVAARTBERICHTEN rS' •asa&ssrs,», okS-. Regeling van kentekens is mislukking Vader steekt onderwijzer met zakmes Watervliegtuig wilde landen op Schiphol Amerikaanse advocaat eist dochter terug Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen Algemene Bank Nederland ER lfEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1965 fci. iMiilrVn'-.'"-- 1-' - -^±== Êi' - - t - - Door dr. C. RIJNSDORP Traditie is een aardse aangelegenheid, bij engelen ondenkbaar, in de hemel niet meer nodig. Traditie is een dam die de mens opwerpt tegen zijn eigen vergankelijk heid. In het Oude Testament heeft God de traditie in dienst genomen. De vrome Jood, met zijn mozaïsche wetgeving, mocht nooit vergeten wat de HERE, die Israël uit het diensthuis had geleid, in het verleden gedaan had. De vader moest het aan zijn kinderen doorvertellen en die weer aan hun kinderen. In het Nieuwe Testament doet Jezus voortdurend een beroep op de kennis van de vrome traditie: hebt u niet gelezen...? Mozes, de profeten, de psalmen zijn onafgebroken in discussie, met het complex van voorschriften dat daarboven was opgetrokken. God heeft om zo te zeggen er royaal de tijd voor genomen om de Messias te doen geboren worden. De oud testamentische vromen waren geoefend in het wachten op de verlossing Israëls. Dit wachten was tegen Jezus' geboorte een vrome praktijk, bijna een ritus. Maar dan krijgt de Here, ook alweer bij wijze van spreken, plotseling haast. Het Koninkrijk Gods is nabij gekomen. Achter de verwoesting van de tempel ziet Jezus het einde van de wereld. De jonge christelijke kerk leeft uit de verwachting van de spoedige terugkomst van haar Heer. De gelovigen moeten preken, dopen, in het Heilig Avond maal de gedachtenis aan 's Heren dood levend houden, reizen, gemeenten stichten, de ambten instellen... maar met haast, telkens naar de hemel opkijkend of Hij nog niet komt. Paulus zegt dat de tijd voorts kort is en dat de einden der eeuwen op ons gekomen zijn. De gelovigen worden soms ongeduldig en Petrus II moet de mensen al sussen met de „vrome vondst" van duizend jaar, die zijn als één dag. „Een dooddoener" zullen sommige geadres seerden gemompeld hebben. Tegen Johannes op Patmos zegt Jezus: „Ik kom spoedig". En de discipel antwoordt: „Ja, doe dat Heer." Het Jodendom was voor de keus geplaatst. Wie erkende dat Christus de vervulling was van de wet, kreeg de overlevering terug: doorluchtig als een gebrandschilderd kerkraam tegen de zon. Wie het niet deed, verviel aan het reus-achtige, het levenskrachtige dat tempelverwoesting en verstrooiing doorstond. Toen het Jodendom Christus niet aanvaardde, zette het eenvoudig het wachten voort, een overleefd, een uitgehold wachten, maar onder de schaduw van de arendsvleugels van Gods beloften voor Israël. Dit geeft aan het reus-achtige van het Jodendom een afzonderlijk karakter. Christus komt niet. Zolang de kerk aan de vervolgingen is prijsgegeven, kan men zeggen dat haar niets vreemds overkomt. De christenen moeten zich voorbereid houden op smaad en lijden terwille van het evangelie en trouw blijven tot in de dood, op bed of in de arena. Men is hier nog volop in de evangelische sfeer, men kan nog uitleggen waarom het zo lang duurt. De jonge kerk leeft nog op de grens van de mondelinge overlevering en de te boek gestelde boodschap. Met een zeker heimwee meent Papias dat wat in de boeken staat, hem van niet zoveel nut kan zijn als het levende woord dat blijft. Het is alsof hij al iets onnatuurlijks in de situatie, zoals die zich ontwikkelt, bespeurt. De kerk bewaart in haar okselholten nog iets van de oorspronkelijke warmte van de lichamelijke presentie van Christus. Maar de vervolgingen houden op en de kerk wordt onder Constantijn staatskerk. Geen Maria meer aan de DE VERTRAAGDE BELOFTE voeten van Jezus, maar theologen die zijn twee naturen bestuderen. Geen extatische geestesgaven meer van het eerste uur, maar uitspraken omtrent de Heilige Geest. Geen mondelinge overlevering meer van de levende stemmen der apostelen, maar authentieke en apocriefe geschriften, en een canon. Geen dynamische gemeenten meer, maar een zich organiserende kerk: een organisatie als bij een palimpsest geschreven boven die van het Romeinse imperium. Een wending van onoverzienbare draagwijdte. De zonde val van het christendom (prof. Heering)? Geraakt de christelijke kerk in de greep van het reus-achtige en wordt ze een cultuurvormende wereldreligie, vergelijkbaar met andere? Nog in geen eeuwen is de kerk toe aan het grote schisma tussen oost en west, maar ze heeft een beslissing genomen van eminent belang; niet de beslissing van een ogenblik of van een enkeling, maar een zich steeds duidelij ker aftekende, bovenpersoonlijke beslissing, werelds gezien een erfeni« van het Romeinse genie. Ze heeft het wachten op Christus' terugkomst, die pijnlijke, tegelijk gelukzalige spanning, die levensader van de gemeente, buiten werking gesteld. Haar eigentraditie wordt een heilige zaak, de schim van Papias kan worden getroost met de apostolische successie, de kerk interpreteert zichzelf, de Geest waait niet meer waarheen Hij wil, Christus stijgt op ontelbare plaatsen ontelbare malen levend op uit brood en wijn. Wat heeft het voor zin op zijn komst te, wachten, als Hij er is, in een' duizendvoudige aanwezigheid? In de latere invectieven van de reformatoren (de paus de antichrist, de mis een vervloekte afgoderij) kan men iets naproeven van hun ontzetting ten overstaan van die enorme beslissing, die geniale meesterzet op het schaak bord van de historie. Wat wijst in het Nieuwe Testament op een wachttijd van langere duur? Meer nog dan het doopbevel als zodanig, de instelling van het Heilige Avandmaal („doe dat totdat Hij komt") en vooral de noodzakelijkheid dat het evangelie eerst over de hele wereld gepredikt moet worden. Het evangelie onthult niet dat de eigenlijke wereld zoveel groter is dan de antieke. Voor het leven van de kerk in een opeenvolging van duizenden jaren is geen statuut nagelaten, iets in de trant van de mozaïsche wetgeving.1 Het Nieuwe Testament richt zich niet tot de naneef, maar tot de onmiddellijke lezer en tijdgenoot. Onbevangen bezien lijkt er aen reusachtige vergissing in het Spel te zijn (reusachtig hier zonder koppelteken). Nee, dé kerk is niet in de greep van het reus-achtige geraakt, maar heeft dit aan zich dienstbaar gemaakt. Ze heeft ingegrepen, zichzelf gevestigd, zich mondig ver klaard. En dit met een efficiëntie en consequentie, aan de geweldigheid van de beslissing evenredig. Jezus had gezegd: Ik laat u niet als wezen achter; de Geest zal u troosten en in alle waarheid leiden. Het kon eróp lijken, dat de Geest zich nu een til bereid had, tevens weeshuis voor hen die een moeder hadden gevonden al bewoog zich op de torenspits geen duif in de wind, want er stond een onwrikbaar kruis op. De Joden aan het reus-achtige vervallen, maar gedragen door een belofte; de christenen georganiseerd in een kerk die het reus-achtige had geïntegreerd en sterker werd door haar strijd tegen de heresie. Betekende dit het einde van de reuzen? Of, om op de titel van dit hoofdstukje terug te komen: heeft de kerk Christus' promesse verdisconteerd en beheerst zij nu het daaruit verkregen kapitaal? Volgende keer: het werk van mannen. Eerste Kjst Schevn':'. Alghion n 13 Bombay FrdlSvCleviaïid :ta 16 v Halmstad n Den Haag lil Spilt Gouda 15 V RISTOBA StadPUtrcht 14 Colombo Srooskerk 15 p Vliss SUdrecht 15 p Vliss AHA MA 15 NNfW Malta jllwong 11 WUüilfton i 16 Groningen 2AANKBRK 15 WZIW P 5eSZ^Glas^w—Banka 15 jdson New Orlans—Nigcri ÏB ichcld RoUerdamPalrmo 15 >Nlo?gan^OHy°16It' ^Barbados todc Ze. BrlsbanZuid Vietnam 15 150 mijl Zuid-Ooi rrdjl Zuïd-OooBt v ir Rotterdam—Bushlr^l Tweede lijst AGAMEMNON 15 p Little ARNEB1??N Burltngfl Caltex Elndhov K utrecht 17 Pladyn DINTELDIJK 1 rCKIESTIiHllX 1' HOUTMAN 16 WI2W N 6 NNO Wewak Kennemcrland 16 Pr. Alegre Kloosterkerk 16 OKO Seycheile «la 16 ZZiW Karachi TOW ^NOsCasquet« terk^lS NO^Guadafnl 3 BONIUM 16 Borkumrif Naerebout 13 ellesmerespc Sloterdljk ÏS Z Kp ^jbelw,r Socrates 16 Antwerpen Stad Maastricht 16 N As Steven 16 O Bermuda Scheldelloyd 16 v Duinkerken S^edijk^'i? N« SchdeUoyd^lEz Delftse advocaat: DELFT De Nederlandse kenteken, regeling voor auto's en motoren Is een grandioze mislukking geworden, schrijft de Delftse advocaat mr. Th, L. van der Veen in het Nederlands Juristenblad Geheel waardeloos blijkt het zelfs als er gestolen auto's in het geding zijn Om het stijgende aantal diefstallen te beperken, stelt hij o.m. voor autobe zitters hun kentekenbewijs te laten af geven, waarbij een waarborgsom van 100 gulden moet worden gestort een bedrag, dat zij terugkrijgen bij inleve ring van een wrak bij sloper of auto kerkhof. Het eigendom van een wijs zou dan pas morgen overgaan overschrijving door de Rijksdienst v het Wegverkeer. Daardoor zal men beter kunnen nagaan of de auto van diefstal afkomstig is: zodra dit mocht blijken, wordt het ontvangkantoor ingericht en het daar reeds ingeschreven deel II bij de nieurwe houder, die geen eigenaar van de auto kan worden genoemd, terug gevorderd en ongeldig gemaakt. Wat de geïmporteerde gebruikte au to's betreft adviseert mr. Van der Veen deze niet in het kentekenregister in te schrijven dan nadat overleg is gepleegd met het registratiekantoor in het land van uitvoer. Voorts stelt hij voor speciale kenteken, bewijzen in te voeren voor verhuurbe drijven om verduistering te voorkomen. Bij elke aangifte van diefstal zal de politie direct het kenteken moeten laten blokkeren. ROOSENDAAL Met een zakmes heeft de 37-jarige A. van O. de onder wijzer van zijn negenjarige zoon, de heer J. G. van de Kar uit Kruisland, in borst en rug gestoken. De verwon dingen zijn niet van ernstige aard. Over de achtergrond van de steekpartij is nog niet alles bekend. Van O., die ver moedelijk in overspannen toestand zijn zakmes als wapen gebruikte, is nog nooit met de politie in aanraking geweest. De vader ging naar de St. George- sohool, nadat zijn zoon moeilijk lopend was thuisgekomen. De jongen vertelde, dat de onderwijzer hem zo hard had ge- Het gesprek met de heer Van de Kar verliep aanvankelijk rustig, maar toen de zich bedreigd voelende onderwijzer een aanwijsstok pakte, haalde Van O. zijn zakmes tevoorschijn en stak hij de man enkele malen. In het ziekenhuis heeft de onderwijzer gezegd, dat hij de jongen een draai om de oren had gegeven. Hij kon zich niet voorstellen, dat de knaap daardoor kreu pel was gaan lopen. Bij wijze van overgang zal het aan preventief gedetineerden toegestaan zijn om ten hoogste drie brieven per week te schrijven in te ontvangen. Tot nu toe was het maximum een brief per week. Deze regeling is het gevolg op een proef die in het eerste halfjaar van 1965 in drie Huizen van bewaring is genomen. Vlucht is nog mysterie SCHIPHOL De leiding vai verkeerstoren van Schiphol werd gisteren verrast door het verzoek van een piloot van een Amerikaans watervliegtuig om te landen. Men had echter geen geschikte landings plaats voor het toestel op het vlieg veld voor handen. Na eerst met het hoofdkantoor van de Rijkslucht vaartdienst overleg gepleegd te heb ben, besloot men op de verkeers toren het watervliegtuig van het type Piper P-18 op de Westeinder- plassen te laten landen. De bestuurder bleek de 37-jarige dr. James Gaston uit Hurricane in de staat Maine. Zijn vliegtuig is tien jaar oud. Hij vloog over Canada naar Groenland om verder te reizen naar IJsland. Maar door het slechte weer ging de vlucht niet door. Gaston liet zijn vliegtuig per sohip naar Kopenhagen vervoeren. Daar steeg hij gistermorgen op. Het scheep vaartverkeer was stilgelegd in de haven. Boven Nederland wilde hij gistermiddag landen omdat de duistèrnis snel inviel. WD stemt tegen salaris van staatssecretaris (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De WD-fractie in de Tweede Kamer zal tegen het salaris van de staatssecretaris voor binnenlandse zaken stemmen, zo heeft de voorzitter de liberale Kamerclub, mr. Geert- gistermiddag aangekondigd bij de parlementaire begrotingsbehandeling "an Binnenlandse zaken. Hij noemde een apart staatssecretari- it voor grenswijzigingen e.d. „volmaakt overbodig en alleen maar uit politieke overwegingen gecreëerd. De liberale Ka merfractie zal behalve tegen het salaris van staatssecretaris Westerhout (f63.200) ook stemmen tegen de daarmee samen hangende uitgaven (salaris chauffeur en secretaresse, aanschaf auto, representa tiekosten), in totaal een post van onge- "ïer f 125.000. Op verzoek van de VVD besloot de Kamer de beslissing over de be grotingen van binnenlandse zaken en justitie uit te stellen tot het „dek kingsplan" volgende week in de Ka mer is behandeld. Als de begrotingen nu worden aangenomen, zouden de be trokken ministers daaraan een vrij brief kunnen ontlenen om verder gaande bezuinigingen af te wijzen, al dus de liberale redenering. Koningin ontving ambassadeurs DEN HAAG Hare Majesteit de Ko ningin heeft gisteren op paleis Soestdijk ter overhandiging van geloofsbrieven achtereenvolgens ontvangen de ambas sadeur van Frankrijk, zijne excellentie Pierre Siraud, de ambassadeur van Cey lon zijne excellentie Glanville Sectus Peires, de ambassadeur van Congo (Leo- poldville), Joseph Kahamba en de gezant van de Volksrepubliek Bulgarije, zijne excellentie Vladimir Evtimiv Topent- Na de geslaagde landing op de West- einder nam dr. Gaston in Aalsmeer snel een taxi naar Schiphol. Hij kocht reisbiljet naar Parijs en vertrok met een KLM-toestel, voordat iemand hem nog officieel had kunnen vragen het hoe en wat van zijn vreemde vlucht. Wat hij in Parijs wil doen is evenmin duidelijk. Want zijn vrouw en kinderen wachten op hem in Engeland. Vandaag hoopt hij in Nederland terug te keren om zijn watervliegtuig, dat vei lig in Aalsmeer gemeerd ligt, te halen. Dan zal hij zijn verhaal wel vertellen. Jong Is wie zijn 'jaar-telling' vergeet en wie belangstel ling heeft voor alles wat de moeite waard Is. geen leeftijds kwestie! U bent even jong als uw op gewektheid. even oud els uw neerslachtigheid. Daar bij stelt 't lichaam bepaalde elsenl Heeft u weinig 'leef tijd? Drink dan vóór de maaltijd en vóór het slapen gaan een glas versterkende Pleegzuster bloedwijn, de smaak-volle energiadrank. Pleegzuster bloedwijn geeft nieuwe levenskracht! rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank Kort geding voor rechtbank A'dam AMSTERDAM De Amerikaanse advocaat N. L. Berman uit Pittsburgh heeft gisteren in een kort geding, dat hij voor de president van de rechtbank te Amsterdam, mr U. W. H. Stheeman, had aangespannen tegen zijn ex-echt genote, kunstschilderes mevrouw B. Rinsma-Lehman, gevraagd ,aan me vrouw Rinsma te bevelen hun elfjarige dochter Gail binnen vier uur na be tekening van het vonnis af te geven aan de vader opdat deze zijh dochter mee zal kunnen nemen naar Pennsyl- De gescheiden ouders hebben twee zoons en de genoemde dochter Gail. De moeder is inmiddels hertrouwd met een Nederlander en heeft op 18 oktober het drietal, dat bij de vader in Pittsburgh verbleef, mee naar Nederland genomen. Kort na haar vertrek, op 21 oktober, werd de voogdij over de dochter, die aan vankelijk bij de moeder berustte, op de vader overgedragen. De voogdij over de beide zoons berust nog steeds bij me- -ouw Rinsma. De raadsman van eiser, mr. J. C. Marineman slaat in storm overboord DEN HAAG De 30-jarige korporaal machinist C. Aran der Graaf uit Den Hel- is gisteren voor de Belgische kust overboord geslagen van Hr. Ms. onder zeebootjager Drenthe. Het ongeluk ge beurde tijdens een storm met windkracht Mr. ms. onderzeebootjager Amsterdam, die in de buurt voer en de Drenthe hebben, direct uitgebreide reddingsacties ondernomen, doch zonder resultaat. Kor poraal Van der Graaf was gehuwd en vader van twee kinderen. BREDA De Bredase muziekschool heeft het proces tegen de gemeente ver loren. De president van de rechtbank heeft in een verkorte procedure de school in het ongelijk gesteld en veroor deeld in de kosten van het geding. De Bredase muziekschool beschuldigde de gemeente van onrechtvaardige be handeling. De gemeente staakte name lijk op een gegeven ogenblik de sub sidie en startte een eigen muziekschool. -*r De Algemene Bank Nederland biedt u drie mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje.... 3 j5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand Maximum tegoed f. 50.000,-. B. Spaarrekening 3 j5°/o Tot f. 1000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000.- voor verenigingen en stichtingen. C. Spaardeposito.4j5°/o Eerste storting tenminste f. 1000,-. Drie maanden op zegging voor bedragen tot f.5000.-; zes maanden voor hogere bedragen. Maximum tegoed f. 50.000,- voor particulieren en f. 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. (Ntdarlandsche Handel-MaatschappIJ Do Twentsche Bank) Schultsz, meende dat de dochter aan het wettig gezag was onttrokken, omdat da rechtbank inmiddels de vader als voogd had aangewezen. Mr. Schultsz betoogde dat de gedaagde nog voor haar vertrek uit de V.S. door een politiefunctionaris was meegedeeld dat zij 21 oktober voor de rechtbank moest verschijnen inzake de voogdijvoorziening voor haar dochter. Zij zou daaraan geen gevolg hebben ge geven en maar Nederland zijn gereisd. De raadsman van mevrouw Rinsma, mr. B. F. J. Simon stelde dat zijn cliënte „absoluut niet" wist dat z(j moest ver schenen en deelde de president mee dat tegen de genoemde politiefunctionaris een klacht is ingediend wegens valsheid In geschrifte. „De functionaris heeft name lijk een verklaring ondertekend waarbij hU ten onrechte bevestigt dat hij mijn cliënte persoonlijk van dc dagvaarding in kennis heeft gesteld". Kamervragen over de vissterfte DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Vermooten (PvdA) heeft de ministers van landbouw en visserij en van economische zaken schriftelijk gevraagd of het juist is, dat het aanspoelen van grote hoeveelheden dode vis op de Noord hollandse kust verband houdt met seismi sche proeven door twee naar aardgas en -olie zoekende vaartuigen, die bij hun werk van explosieven gebruik maken en of tevoren het gebruikelijke overleg is gepleegd met vertegenwoordigers van de visserij-inspectie Het Kamerlid vraagt van de bewindslieden een onderzoek met mededeling van hert resultaat aan de Ka mer en, indien gewettigd, maatregelen om herhaling te voorkomen. Eerste Nederlandse vis in Oostende BRUSSEL Als eerste Nederlands vis sersvaartuig heeft gisteren de „Urk 89" onder de nieuwe bepalingen in de Bene lux in Oostende zUn vangst verkocht. Sinds 1 november is het tussen België, Nederland en Luxemburg toegestaan in elke willekeurige Benelux-haven te ver kopen De „Urk 89" voerde 2.300 kg tong aan, die in de wateren bij Terschelling waren gevangen. Vandaag werd een tweede vis sersboot in Oostende verwacht met ha ring. Tot dusverre heeft nog geen Belgische visser een Nederlandse haven aange- Michel Jazy liep weer wereldtijd PARIJS De Franse wereldrecord houder Michel Jazy, heeft zich ook deze winter het een en ander voorgenomen. Een week geleden na zijn beste wereld tijd over 1000 meter, toen hij zijn eigen (offlcieuse wereldrecord) in Parijs van 2.21.6 op 2.21.4 bracht, noteerde Jazy in de hal van het Institut National des Sports over dezelfde afstand 2 min 2l sec. Bokser overleden PRAAG De Tsjechische bokser Sta- nislav Patocka, de 25-jarige oud-kam pioen van Tsjecho Slowakije, is vorige week in Bratislawa overleden na een nederlaag in de derde ronde van een gevecht dat hij een dag tevoren had ge voerd. De bokser klaagde na hert ge vecht over hoofdpijn en werd kort daarna bewusteloos Na middernacht werd hij naar een ziekenhuis gebracht waar hij twaalf uur later stierf, aldus het Tsjechi sche blad Mlada Fronta. Snelheidsrecord te land verbeterd WENDOVER De 28-jarige Ameri kaan Craig Breedlove heeft op de Bon neville zoutvlakten in de Amerikaanse staat Utah met zijn door straalmotoren aangedreven „Spirit of America Sonic 1" het wereld snelheidsrecord te land op 966,554 km/u gebracht. Door zijn prestatie verbeterde hij het record van 927,55 km/u van zijn land genoot Art Arfonds, dat deze ruim een maand geleden met zijn „Green Monster" op de zoutvlakten vestigde, met bijna 40 kilometer. Het was voor de vijfde maal in twee jaar dat Breedlove een ex-brandweer man uit Los Angelos wereldsnelheids record op zijn naam bracht. VOETBAL De Moskouse club Tor pedo is kampioen van Rusland geworden. Torpedo zal de eerste Russische voetbal club zijn, die zijn land het komende sei zoen in het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen gaat ver tegenwoordigen. De landskampioen ver zamelde 51 punten uit 32 wedstrijden. VOETBAL De oefenwedstrijd van het Ned. amateur-elftal tegen Velox van gisteravond, is niet doorgegaan in ver- baad met de toestand yan bet tecgeia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9