Sir Humphrey in de verdrukking RITMEESTER Logboe PIKEUR Wie trekt aan het langste eind? aan bevel van Kroon Defensiesysteem NAVO verder uitbouwen Personeel gevorderd in Antwerpse haven 5 WOENSDAG 17 NOVEMBER 1965 Vlag in top op het woongebouw van verpleegsters V.U. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Het in negen bouwlagen verrijzende woongebouw voor de leerlingen van de verpleeg- sterschool van het academisch zieken huis van de VU heeft gistermiddag zijn hoogste punt bereikt. Om drie uur ging de vlag in top. Het gebouw maakt deel uit van een complex aan de Kalfjeslaan in Amstelveen. Het bevat 336 kamers, woon- en werkgelegen heid voor de drie „vrouwen des hui zes" die met de leiding zijn belast en algemene ruimten. Op elke verdieping van het gebouw wonen straks twee groepen van 20 leerlingen die naast hun eigen kamer de beschikking hebben over een woon kamer, een thee- en waskeuken met loggia en strijkkamer, toilet en dou cheruimten. De eigen kamer van de leerlingen is van alle comfort voor zien. Het gehele schoolcomplex be staat verder uit een aan het woonhuis verbonden dienstgebouw van twee bouwlagen, de eigenlijke school, een gebouw dat acht gewone leslokalen omvat en een aan de school verbon den direotievleugel. Op hetzelfde ter rein is tevens in aanbouw een studen tencentrum, dat aan 684 studenten woongelegenheid biedt, een sporthal en een hoofdgebouw met mensa en vergaderruimten. In januari zullen reeds 128 studenten hier een kamer betrekken. De waarheid "yiETNAM is sinds enige maanden niet meer het belangrijkste nieuws. De gebeurtenissen die zich achtereenvolgens in en om Kasjmir, in Indonesië en Rhodesië afspeel den, leidden de aandacht af. Bovendien is de strijd in Vietnam er niet langer een, waar men zich grote zorgen over maakt. De drei gende nederlaag van Amerikanen en Zuidvietnamezen lijkt immers te zijn afgewend. Nu is daar plotseling de bewering van een Amerikaanse commentator, als zouden de Verenigde Staten een jaar geleden een Noordviet- namees aanbod tot vredesbespre kingen in Burma van de hand heb ben gewezen. Helemaal nieuw was die bewering niet. Kort nadat Stevenson in Londen was overleden, werd er ook al melding van gemaakt. Toen echter was het een bewering-zonder- meer, die niet door aanwijzingen werd gesteund. Thans lijkt het erop, dat de Ameri kaanse commentator de Amerikaanse regering in een uiterst onbehaag lijke positie heeft gemanoeuvreerd. Zij zou volgens niet bevestigde be richten bepaalde feiten al hebben toegegeven. Beweerd wordt, dat de regering te Washington vóór de presidents verkiezingen van november jl. geen besprekingen wenste. Voorts wordt het vermoeden uitgesproken, dat zij eerst door militaire successen haar onderhandelingspositie wilde ver sterken. Het Amerikaanse volk en de bond genoten van de Ver. Staten hebben 1 Niettemin moet het heel wat voor II /A r"| £1 TT~1 de heer Gibbs geweest zijn, toen hij jtÊËÊL* vvllvyUi ZjCLCLILL Smith en diens medewerkers moest (Van een onzer redacteuren) Een van de eenzaamste men sen is op het ogenblik sir Hum phrey Vicafy Gibbs, gouver neur van Rhodesia. Het afge zette bewind van Ian Smith erkent hem niet meer als zodanig. En uit vrees voor Britse vergeldingsmaatrege len heeft men hem totdus- ver met rust gelaten. Niet temin probeert Smith de gouverneur uit te schake len en hem te dwingen, het gouvernementsgebouw te ver laten. Gibbs laat zich echter niet intimideren. Hij zal slechts bevelen opvolgen, die van koningin Elizabeth van Engeland komen. Want Rho desia is nog altijd een Britse kroonkolonie met zelfbestuur. Gibbs, zelf een Rhodesiër, acht het optreden van Smith ille gaal. Duidelijk Engeland is bij wijze van spreken de regering-in-ballingschap van Rho desia en de in Engeland geboren sir Humphrey is haar vertegenwoordiger in het hol van de leeuw. Het was de gouverneur, die de trieste taak had, Smith en diens elf ministers te laten weten, dat zij zichzelf buiten de wet hadden geplaatst, door eenzijdig de onafhankelijkheid van (een blank) Rhodesia uit te roepen. Sir Humphrey heeft in de afgelopen weken nooit voor een gewetensconflict gestaan. Voor hem was het duidelijk, dat de onafhankelijkheid slechts kon worden verkregen na goedkeuring van het Britse parlement. er recht op te weten, wat hier van waar is. Halve waarheden zijn hier hele leugens. President Johnson en diens voornaamste medewerkers moeten nu de feiten laten spreken. Koploper in Senoritas; want kwaliteit wint altijd. Hebt u ooit een betere geproefd? ...in het bekende gele blikje en thans ook in luxe kistjes van 50 stuks. Niettemin moet het heel wat voor de heer Gibbs geweest zijn, toen hij Smith en diens medewerkers moest meedelen, dat Rhodesia uit het Geme nebest was gestoten en dat zij door de Kroon als rebellen werden beschouwd. Hij is getrouwd met een charmante vrouw, die in Rhodesia werd geboren. De 62-jarige gouverneur heeft vijf zo nen, die in het land wonen en werken. Alle Rhodesiërs, die nu in strijd met de grondwet handelen, kent hij per soonlijk heel goed. En al was de ver standhouding tussen hem en deze men sen goed, dit weerhield sir Humphrey er niet van, een tegenwicht te vormen tegen het extremistische streven van Smith's kabinet. Vrienden Niet minder dan 37 jaar is sir Humphrey al in Rhodesia, waar hij zich bijzonder thuis voelt. Hij houdt echter nog meer van Engeland en van de democratische tradities van dat land. Tijdens zijn jaren in Cambridge was hij een van de beste vrienden van sir Alec Douglas Home, de ex-premier van Engeland, die vroeger Lord Home heette. Toen Gibbs 25 jaar was leek hem een onbezorgd bestaan in het Britse zakenleven te zijn wegge legd. Iedereen in zijn omgeving keek er dan ook van op, dat hij besloot naar Rhodesia te trekken om daar een farm te beginnen. Toen maakten leeu- en olifanten het platteland nog onveilig. Eenzaam Zes jaar later trad hij in het huwe lijk met Molly Nelson, een dochter a een zakenman in de stad Bulaway- waar de laatste tijd nogal ongere- j geldheden voorkomen. Toen de Cen- traalafrikaanse federatie werd ge vormd (bestaande uit Zuid- en Noord-Rh'odesië en Njassaland) be noemde koningin Elizabeth hem tot gouverneur van deze zelfbesturende kolonie. Noord-Rhodesië en Njassa land verkozen echter op eigen benen te staan. Zij werden onafhankelijk als Zambia en Malawi. Zuid-Rhodesia be sloot echter onder leiding van Ian Smith, een eigen, eenzame, weg te gaan. Hoogverraad Engeland heeft laten weten, dat het met geweld verwijderen van sir Humphrey als hoogverraad zal wor den beschouwd. Daar staat de dood straf op. Smith en diens ministers pro beren het nu op „vreedzmae wijze". Volgens de laatste berichten hebben zij de telefoonverbindingen met het gouverneurshuis laten verbreken en zouden zij ook de levering van water en electriciteit willen staken. Het is duidelijk, dat zij het sir Humphrey erg moeilijk Jcunnen maken, ja zelfs onmogelijk. De vraag is slechts, hoe lang het nog zal duren en wat gebeuren, als men de gouverneur heeft gedwongen, zijn residentie te verlaten. Contact In Londen is gisteren officieel ver klaard, dat de Britse regering nog steeds met de gouverneur in verbinding staat. Het contact wordt onderhouden een geheime radioverbinding. In Rhodesia doet men nu, alsof de tele foonverbinding werd verbroken als ge volg van zware regenval. Naar aanlei ding hiervan merkte een adjudant van sir Humphrey op, dat andere telefoon lijnen in het betrokken gebied wel werken. Onderscheid Intussen heeft het bewind van Ian Smith laten weten, dat er in Rhodesia regering de facto en een regering de jure bestaan. Als een andere gou verneur is benoemd, vervalt dit onder scheid. Wat het naar huis sturen van het kabinet van Smith betreft werd verklaard, dat een dergelijke maatre gel slechts zal worden erkend, als deze door koningin Elizabeth is onderte kend. De betreffende besluiten waren echter door het Britse Hoge commissa riaat ondertekend. Vijandig Over de instelling van censuur op de bladen in Rhodesia werd verklaard, dat dit was gebeurd omdat de Rhodesi- sche pers vijandig staat tegenover de koers die de regering (die afgezet werd) is ingeslagen en klaar staat om haar in verlegenheid te brengen. Het aantal sympathiebetuigingen, dat sir Humphrey van de zijde van de Rhode- sische (blanke) bevolking krijgt, wordt intussen steeds groter. De tele foonverbindingen zijn blijkbaar niet maar afgesneden. Op verzoek van Engeland zal vana vond de Veiligheidsraad weer bijeen komen ter behandeling van de Rhode- sische kwestie. Het debat was voor onbepaalde tijd geschorst. Er was geen compromis bereikt over de reeds inge diende ontwerp-resoluties. Aan boord s.s. Rotterdam, maandag. JJE chef van de Rotterdam is niet de gezagvoer der, maar de chef-kok, de chef de cuisine. Als een kunstenaar zwaait hij de pollepel over 120 man keukenpersoneel, van wie er niet minder dan ze ventig de bekende witte muts mogen dragen. Ner gens aan de wal vindt men zoveel „kanebraaiers" bijeen, om een onder zeelieden populaire term voor kookbroeders te gebruiken. Nergens wordt er zoveel „gekaand" als juist op een passagiersschip. Nergens heeft men meer keuze uit variëteiten en specialiteiten. Wil je Franse uiensoep bij het ontbijt, je kan het binnen vijf minuten krijgen. Wens je vijgen, pruimen, abrikozen, bananen of meloen met peer in je nuchtere maag te stouwen, het staat allemadl voor je klaar. De lunch is een diner gelijk, het diner kan, voor je er erg in hebt, tot een banket uitdijen. Alles wat tot de verzorging van de inwendige mens behoort, wordt door maatschap pijen, die zich op het vervoer van zeereizigers toeleggen, als een stuk dienstverlening gezien, waarmee reklame wordt bedreven. Er zijn passagiers, die uitsluitend met de Holland-Amerika Lijn varen, om dat ze de keuken zo goed vinden. Zeven dekken lager In het domein van chef-kok L. J. J. Dickmann voel je je als buiten staander niet gauw op je gemak. Als je met een lift zeven dekken naar beneden bent gezakt, sta je plotseling in een op volle toeren werkend bedrijf, dat van de mo dernste hulpmiddelen gebruik maakt. Er staan hele batterijen elektrische fornuizen, er zijn ge ruisloos lopende roltrappen, die naar de eetzalen voeren. De entre- metier, de saucier, de poisonnier, de rötissier, de potagier, zij en nog vele andere specialisten beheren eigen afdelingen, die in organisato risch opzicht overigens als één ge heel draaien. In zijn kantoortje, dat tevens de bewaarplaats is van alle mogelijke kruiden en specerijen, zegt de heer Dickmann tegen je: Invaller „Ik ben invaller op de Rotter dam, omdat de eigenlijk chefkok met verlof is. De ene keer vaar ik op dit, de andere keer weer op een ander schip. In 1924 ben ik als koksmaatje op de Veendam begon nen. Ik heb, behalve de huidige Van onze speciale verslaggever LINK van BRUGGEN schepen van de HAL, de oude Rot- van de tweede zitting bestellen. De Nieuw-Amsterdam Rijndam." „Vroeger waren de omstandighe den wel heel anders dan tegen- oude daar om vaste, of slechts licht geva- riëerde menu's gaat". Hoewel de eerste klassers bijna kunnen eten wat ze willen, is het Loon naar prestatie Koude buffetten De heer Dickmann, wiens specia liteit koude buffetten is, en die men zo goed als niets meer van Amerikaanse salades en garnituren vaak uitsluitend op de leeftijd alleen maar koffie, eet 's middags slechts van een „eenvoudig Hol- Mevrouw Stoffels brengt rapport uit PARIJS Mevrouw mr. J. M. Stoffels van Haaften heeft gis teren gepleit voor voortzetting van de pogingen om het geïnte greerde defensiesysteem van de NAVO verder uit te bouwen en te versterken en de politieke con frontatie in de Atlantische mi nisterraad te verbeteren. De liberale afgevaardigde, die op de zitting van het parlement van de WEU te Parijs optrad als rapporteur van de assemblee bepleitte bovenstaande in een ontwerp-aanbevéling. Zij is overi gens weinig optimistisch over de poli tieke mogelijkheden van de NAVO. De recente vergadering van de WEU-ministers te Den Haag heeft opnieuw bewezen, dat het gemakkelij ker is om vrijblijvend te praten over de ontwikkeling in Indonesië of de Arabische wereld, dan over wezenlij ke problemen in onze nabijheid, zei ze. Mevrouw Stoffels betreurt voorts, dat de opvattingen van de Europese NAVO-landen ten aanzien van de bui tenlandse politiek steeds verder uiteen gaan lopen. Secretaris-generaal Manlio Brosio was het in grote lijnen eens met de liberale afgevaardigde. Hij keurde de politiek van president De Gaulle die Europa tot een derde macht wil ma ken, sterk af. Een dergelijke macht kan alleen bestaan bij de gratie van SINGAPORE Singapore heeft di plomatieke betrekkingen met West- Duitsland aangeknoopt nu het zich heeft losgemaakt van le federatie Maleisië. Aldufe een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken te Singapore. Het Westduitse consu laat-generaal is verheven tot ambassa de en de vroegere consul-generaal Det- lev Scheel, is benoemd tot de eerste Westduitse ambassadeur aldaar. Rusland. Niettemin vindt Brosio het gevaar van Europa als derde macht tussen Oost en West minder reëel dan het gevaar van herlevend nationalis me. Dit zou tot gevolg hebben, dat de grote Westeuropese landen op eigen gelegenheid contacten met hun tegen stander in Oost-Europa zouden gaan zoeken en daardoor de werkelijke soli dariteit doorbreken. Prof. dr. J. J. de Jong (44) overleden (Van onze onderwijsredactie) ERMELO Op 44-jarige leeftijd is in Ermelo overleden prof. dr. J. j. de Jong, die laatstelijk les gaf aan het Instituut voor sociale studies in Den Haag. Prof. De Jong werd 22 juni 1921 te Arnhem geboren, in welke stad hij het gemeentelijk gymnasium bezocht. Hij studeerde aan de Utrechtse rijksuni versiteit. In 1951 promoveerde hij met lof op het proefschrift Politieke organi satie in West-Europa na 1800. Promo tor was prof. dr. W. J. A. Kernkamp. De overledene studeerde ook aan de universiteiten van Liverpool, Cambrid ge en Brussel. Van juni 1947 tot sep tember 1951 was hij assistent voor staatswetenschappen aan de RU te Utrecht. Ook was hij enige tijd hoofd redacteur van het Zeeuwsch Dagblad. In 1953 aanvaardde hij het ambt van buitengewoon hoogleraar in de politie ke wetenschappen aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, dat in 1956 in een gewoon hoogleraarschap werd omgezet, uit welke functie hij in I960 om persoonlijke redenen ontslag nam. Hij werd vervolgens voorlichtings ambtenaar bij het ministerie var. defensie en later gasthoogleraar in Jamaica. De overledene, die hervormd was en lid van de ARP, verbleef sinds anderhalf jaar weer in Nederland 7ü een feoafce Kij, I De London Gazette, één van de oudste bladen ter wereld, heeft gisteren haar driehonderdjarig be staan herdacht. Het blad werd in 1665 te Oxford opgericht waar het En gelse hof verbleef met het oog op de pestepidemie die Londen toen teisterde. London Gazette had des tijds, dankzij relaties bij de strijdkrachten, liet eerste bericht over de ne derlaag van Napoleon bij Waterloo. I Een camera die zestig miljoen foto's per seconde kan maken zal binnen kort beschikbaar komen om de geleerden bij hun onderzoek te helpen. De camera is te zien op de International photogra phic add television exhi bition, die van 15 tot 20 november te Londen wordt gehouden. I De gemeenteraad van de Siciliaanse stad Marsala heeft geen tafel meer om te vergaderen. Dit meu belstuk is namelijk inge volge een actie van schuld eisers van de gemeente verpand, tezamen met een stijlsalon van de bur gemeester en antiqui teiten van het raadhuis. I Prins Philip van Enge land zei gisteren dat het aantal verkeersdoden in het land dusdanig is dat het bespottelijk wordt nog van een beschaafd land te spreken. Het aantal doden op de weg bereikte dit jaar reeds de 8.000, de hoogste in de Britse geschiedenis. De Trins zei dit in zijn kwaliteit van voorzitter van de vereniging ter voorko- j ming van ongelukken. Goochelen met cijfers doet hij wel, want tenslotte is hij de figuur, die dagelijks de ingrediënten uitdeelt, of er althans voor verant woordelijk is. Op een reisje Rotter dam-New York vice versa gaan o.m. 5.000 kilo rundvlees, 2.000 kilo kalfsvlees, 1500 kilo lamsvlees en 4.000 kilo varkensvlees mee. Dan is er nog 8.000 kilo gevogelte aan boord, 5.000 kilo verse vis, 1500 kilo ham, 4.000 kroppen sla en 30.000 kilo aardappelen. Het zijn slechts enkele getallen uit de koel- kamers, die voor bijna elk produkt de allure van een groothandel be zitten. Kwaliteit De inkopen", aldus de chef, „worden daar gedaan, waar de kwaliteit 't beste ligt. Het mooi doorregen en prachtig gemarmerde a :i bijvoor- Het ligt de rest van de bemanning apart aan het gras, het prairiegras, dat wordt gekookt. de koeien daar vreten". De heer Dickmann gelooft in de den zich de vier keukens, die elk een eigen verzorgingsgebied heb ben. De grootste is voor de toeris tenklasse, de hoogst gespecialiseer- ro de voor de eerste klasse, terwijl Amerikaanse rundvlees'g zowel voor de officieren als voor beeld door niets te slaan. Het ligt de rest van de 1j.i. wordt gekookt. Pakken de radertjes, die drie maal per dag meer dan tweedui- Frans-Hollandse keuken op de tels voor, zoals boerenkool, zuur kool, erwtensoep, capucijners en hutspot. Het laatste wordt dan zeer eenvoudig „hodge-podge" ge noemd, naar het Engelse woord „hotchpotch", dat „mengelmoes" be tekent. „Zowel 's zomers als 's winters", brengt de chef-kok van de Rotter- en gegeten wordt. Veel van de dam nog naar voren, „doen deze schotels wordt al vóór de piekuren Hollandse gerechten het uitste- klaargemaakt. Als de eerste zitting kend. Er zijn al heel wat Ameri- achter de rug is, kunnen we bijna 1 precies bepalen wat de passagiers KI aar voor piekuren „Het is de ervaring, die alles ge smeerd doet lopen", verklaart de heer Dickmann. „We weten onge veer van tevoren wat er Foto: Chef-kok Dickmann achter het middernachtelijke galabuffet. Links een meisjeshoofd, dat uit een klomp ijs gehouwen werd. gehouwen werd. Waarom niet direct een „first class" aansteker? SILVERMATCH FIRST CLASS cirr n„ i BRUSSEL De Belgische re gering heeft het personeel van de Antwerpse havenkapiteinsdienst, dat gisteren een staking van 24 iuur was begonnen, opgevorderd. De nachtploeg ging dan ook nor maal aan het werk. Een dergelijke maatregel ..ebben de [Belgische autoriteiten ook getroffen het vorige conflict, dat in januari in de havens van Antwerpen was ont staan. De kapiteins besloten tot hun actie van gisteren nadat besprekingen met regerings- en gemeente-autoriteiten over uitkering van premies voor on regelmatige arbeid mislukt waren. De staking was georganiseerd door de r.k. Bond van het personeel bij de haven kapiteinsdienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5