Nieuwe Leidlse Courant SER VERDEELD OVER NIEUW LOONSYSTEEM Leerstof overbodig en verouderd Toetsing van cao s blijft knelpunt Vrije Burger liep weg uit Haagse raad Kroonleden (weer) met werkgevers eens Gladheid, sneeuw en mist in noorden PANNEN- NIEUWS! Vartola weerbericht Commentaren Gedaanteverwisseling Dir»ct»vn F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvaitlgh i» gHebleven mijn hart in toghenspootl" Dinsdag 16 november 1965, 46ste jaargang SteervStraat 37 Postb bezorging 18.00—19.00 't Helpt toch niet want ik ben alleen (Van onze raadsverslaggever) DEN HAAG Het Haagse gemeen teraad ;lid, de heer E. D. C. Dron- them Soesman, heeft zich gisteren j op een niet alledaagse manier af gemaakt van de begrotingsbehan deling. Nauwelijks enige uren was deze aan de gang of hij onttrok zich aan de beraadslagingen, die de Haagse raad tenminste nog twee weken zullen bezig houden. Het raadslid, wiens optreden vaker cp- zien baart, verklaarde nog wel even, waarom hij zo overhaast en uit pro test vertrok. ..Het helpt toch niet, dat ik aan de begrotingsdebatten deel neem. Ik sta als Vrije Burger dat is de partij die de heer Drenthem Soes man in de Haagse raad vertegenwoor digt toch maar moederziel alleen" En met de woorden: „Ik heb de eer u I te groeten, tot weerziens in december", I verliet hij de raadzaal, zijn collega raadsleden en ook burgemeester Kolf schoten beduusd achterlatend, j De Vrije Buprger Drenthem Soehman wil geacht worden tegen de Haagse I gemeentebegroting gestemd hebben. 1 Zijn hoofdgrief: ook deze begroting zou inflatie in de hand werken. Het raads- lid sprak van een onverantwoordelijke i gang van zaken, waardoor niet alleen Den Haag, maar geheel Nederland op de rand van de afgrond gebracht zou worden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Zoals verwacht werd is de Sociaal-Economische Raad er niet in geslaagd een eenstemmig advies aan de regering uit te brengen over een nieuw loonpolitiek systeem. Wel is de raad unaniem van mening dat de tyd gekomen is voor een vrijere loonvorming, waarvoor de eerste ver antwoordelijkheid berust bij de overlegpartners in de bedrijfstakken en waarvoor de overheid (binnen het raam van haar totale sociaal-economi sche beleid) de uiteindelijke verantwoordelijkheid draagt. Over de „opvul ling" van de ruimte daartussen lopen de meningen evenwel vrij sterk uiteen. Evenals bij de (mislukte) bespre kingen in de Stichting van de Ar beid het geval was, is ook de SER „gestruikeld" over de vraag of nieuwe arbeidscontracten al dan niet getoetst moeten worden en zo ja, door welke instantie. Uit het thans aan de regering uitgebrachte advies blijken twee verschillende stand punten. Daar werkgevers en kroon leden (zoals meestal) tot eenzelfde loonpolitieke visie kwamen is de mening van de vakbeweging een minderheidsstandpunt geworden. In grote lijnen kunnen de standpunten als volgt worden samengevat: 1 DE VAKBEWEGING meent, dat toet sing van afzonderlijke cao's geheel achterwege moet blijven. De centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties kunnen zich er toe beperken de overlegpartners in de bedrijfstakken zoveel mogelijk van hun verantwoorde lijkheid te doordringen. Wanneer mocht blijken dat de loonont wikkeling in strijd dreigt te ko men met de algemene doeleinden van de nationaal-economische politiek kan de regering ingrijpen door cao's Oud-rector Rotterdams lyceum UTRECHT „Me in het soms verre verleden opgeleide doccenten instrueren wjj in het heden de mensen voor de toe komst. Er wordt veel geleerd wat over bodig en verouderd is. De vergrijzing van het lerarenkorps werkt dit in de Dit verklaarde de oud-rector van het Libanon lyceum in Rotterdam dr. J. C. Deering (oud-onderwijsspecialist van de P.vd.A.l vanmiddag in Utrecht, waar hij voor de nationale Vrouwenraad van Ne derland het onderwerp „Overbelasting van middelbare scholieren door teveel huiswerk", besprak. Hij noemde de veel gehoorde klacht van overlading, zowel voor wat het mid delbare als het pre-universitaire onder wijs betreft, niet ongegrond. Volgens hem geldt ze echter niet zonder meer voor alle vromen van v.h.m.o.: veel hangt af van het type school, de schoolbevolking, de leiding, het docentencorps en de situe ring van de school in het land. Noodtoestand Onze scholen voor v.h.m.o.. aldus dr. Deering. vormen in onze dynamische sa menleving min of meer geïsoleerde sta tische elementen. In dit verband merkte hij op. dat er bij het vdi.m.o. nog steeds een noodtoestand heerst. Hij onderstreep te de wenselijkheid van applicatiecursus sen en zogenaamde „sabbatical years" voor de docenten en herinnerde eraan, dat men op het departement al lange tijd doktert aan een wetenschappelijk verantwoorde werkelijke lerarenoplei ding, waarbij methodiek, didactiek, peda gogiek en puberteitspsychologie eindelijk de hun toekomnde plaats krijgen. Op velerlei manieren moet worden getracht, de school dichter bij de maat schappij te brengen. Thans ligt de leer ling hierin zijn leermeestr voor. aldus dr. Deering. die meent, dat de school door d puber als zinvol moet worden ervaren. Als de leerling door docent en school voor vol wordt aangezien, en bij gemeenschappelijke activiteiten een rol krijgt toebedeeld, zal hij ook eerder ge neigd zijn, het minder plezierige te aan vaarden. Geen vijfdaagse Bij het tegenwoordige leerprogramma is dr. Deering een tegenstander van de vijfdaags schoolweek. Naar zijn oordeel helpt die de leerling eerder achterop dan vooruit. Hij pleitte voor nauwere contacten tussen gezin en school. Gemakzucht, on wetendheid, gebrek aan belangstelling en tijd bij de ouders, noemde hij fnui kend voor de jonge student. Onze heden daags jeugd, zo zei hij, is niet dommer Ganzenmarkt in Coevorden COEVORDEN De klok wera gisteren in Coevorden honderd jaar teruggezet: er werd weer een ganzenmarkt gehouden. Het was een grote drukte in de straten van het oude stadje toen ganzenhoedsters gestoken in oud- Drents kostuum de meer dan 500 dieren naar de markt dreven. Men kon niet zeggen dat de handel levendig was. Er was in het geheel geen handel. Het was alleen maar een folkloristisch feest. Dus werd een miss ganzen hoedster gekozen. De gelukkige was Rige Rolie Bouwers uil Dalerveen. geheel of gedeeltelijk onverbindend te verklaren of door het afkondigen van een tijdelijke loonstop. 2 DE WERKGEVERS EN KROONLEDEN willen afzonderlijke cao's wèl laten toetsen, niet door het bedrijfsleven (Stichting van de Arbeid), zoals tot nu toe. maar door het College van Rijksbemiddelaars, omdat zij vinden dat bij onvoldoende toezicht op de loonvorming een uit de hand lopen van de loonbeweging moet worden ge vreesd. Deze toetsing van cao's (als instrument van loonpolitiek) dient on der verantwoordelijkheid van de over- P. t an Vollenhoven niet in dienst LEIDEN Het is mogelijk dat de verloofde van prinses Margriet, de heer Pieter van Vollenhoven wordt afgekeurd voor militaire dienst in verband met zijn beenblessure. Het is nog niet bekend wanneer de heer Van Vollenhoven wordt gekeurd. De verloofde van de Prinses hoopt voor eind december zijn studie in Leiden af te maken. De datum voor het doctoraal examen wordt in overleg met de hoogleraren vastgesteld. Goedkeuringswet op 7 december in Senaat DEN HAAG De goedkeuringswet in. zake het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg zal op dinsdag 7 december in de Senaat worden behandeld, zonodig met voortzetting op woensdag 8 december. Op dezelfde dagfen) zal het ontwerp 'van wet tot na turalisatie van de heer von Amsberg in de Eerste Kamer aan de orde worden gesteld. heid te geschieden, waarbij het Colle ge van Rijksbemiddelaars evenwel een grote mate van vrijheid van handelen moet hebben, d.w.z.: niet toetsen op grond van cijfermatige normen, maar als ,,een college van wijze mannen", dat (op algemene aanwijzing van de over heid) uitsluitend beoordeelt of een be paald contract verstorend werkt op de gewenste economische ontwikkeling. In het ontwerp-adries kwamen de kroonleden afzonderlijk met de sugges tie een bepaling op te nemen dat nieu we contracten aan het College van Rijksbemiddelaars moeten worden voorgelegd en pas vier weken na in diening in werking treden. Heeft het College binnen deze tijd niets van zich laten horen dan zijn de cao's automa tisch van kracht. Deze suggestie is door de werkgevers overgenomen. Dit verdeelde SER-advies brengt mee dat de regering (evenals de voor gaande twee jaren) opnieuw uitspraak zal moeten doen over het bij de ko mende loononderhandelingen te voe ren beleid. Zoals bekend zal 'de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, daar over a-s. donderdagmiddag met de Stichting van de Arbeid van gedach ten wisselen. (Meer over dit SER-advies vindt u op pagina 9 Vroege winter verrast Gasunie DE vroege winter heeft al veel on gerief veroorzaakt. In het noor den van het land ondervond het ver keer op de weg hinder door vorst, sneeuwbuien en dichte mistbanken. De leverancier van het aardgas, de Nederlandse Gasunie liet zich door de plotselinge koude verrassen. Door de grote vraag daalde de druk. Er deden zich tal van storingen voor en de gemeentelijke gasbedrijven moes ten een stroom van klachten incas seren. In Groningen. Friesland en Drente hadden vooral de interlocale busdien sten met vertragingen te kampen als gevolg van de gladde wegen. Er deden zich botsingen voor. die geen ernstige gevolgen hadden. Later op de dag. toen er zand was gestrooid, kon het erkeer weer vlotter verlopen. De Wegeninformatiedienst waarschuw, de vooral voor de weg GroningenAf sluitdijk en voor de wegen ten zuiden Hervormde Synode juicht plan van Zendingsraad toe - pagina Kernmerk Traditievorming C. Rynsdorp schryft van daag in zyn serie over traditievorming pa- Geleens burgemeester: Beatrix en Claus heb ben dezelfde voor ouders pagina 7. Treinen in Europa duurder pag. 5. Blanco volmacht Wilson pag. 5. Feest KRO pagina Ethergolven. jam Maar wat kunnen je ouders dan precies tegen me hebben?" Anti voord Sa mka leien Dierenhandelaar uit Duitsland mag in Den Haag blijven DEN HAAG Minister Samkalden (justitie) ziet geen aanleiding het be sluit van B. en W. van Den Haag. waarbij aan de Duitse dierenhandelaar Vieten een tijdelijke vergunning voor de handel in honden en katten is ver leend. te vernietigen. Hij antwoordt dit mede namens zijn ambtgenoten Smallenbroek (binnenlandse zaken) en Vrolijk (cultuur, recreatie en maat schappelijk werk) op schriftelijke vra gen van het Eerste Kamerlid Polak (PvdA). Er is geen aanleiding gevonden de juistheid van het oordeel van B. en W van Den Haag. dat zich geen weigerings- gronden als bedoeld in het honden- en kattenbesluit voordeden, in twijfel te trekken. De vergunning staat verder in geen verband met de actie tegen zwerf katten in Den Haag. aldus de bewinds- artola d^ieuwe aluminium kookset WÊÊ q 1 extra versterkte bovenrand, die prachtig glanst 2 verder mat gesatineerd 3 moderne stevige knoppen en grepen 4 rood geëloxeerde deksels 5 4 mm dikke bodem voor het h-e-e-t-s-t-e vuur (ook aardgas!) i GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen van Leeuwarden. In Oost-Groningen werd het verkeer bovendien nog belemmerd door dichtte mistbanken. Door de pittige november-win ter is het gasverbruik in een paar dagen tijds ver dubbeld. Het aardgas moest daarom met grote snelheid door de leidingen worden geperst. Het gevolg hiervan was, dat stof deeltjes losraakten en het gas vervuilde. In Twente en Oost-Gelderland ontstonden hierdoor thuis moeilijkheden: zo doofden de waakvlammetjes van de gashaarden. Vooral in Hengelo en Enschede waren er vele klachten. In Zutphen, Ruurlo en Didam in de Gelderse Achterhoek ont stonden eveneens storingen. In Olden- zaal raakte de gasfilter verstop*, waar door de gasdruk moest worden verlaagd. De verraste Nederlandse Gasunie stelt op het ogenblik alles in het werk om het stof in de leidingen de baas te worden. Londen in donker Ook elders in Europa heeft men met de gevolgen van de vroege winter te kam pen. Zo steeg in Engeland de vraag naar elektriciteit zo sterk, dat in delen van Londen. Birmingham en Derby de stroom uitviel. De kantoren in de financiële wijk van de Britse hoofdstad hadden geen licht meer. De duisternis overviel Birmingham juist tijdens het avondspitsuur. Er was een grote vraag naar kaarsen. Berichten over gladde wegen en zware sneeuwval komen uit alle delen van Europa. In het centrum van ons wereld deel neemt de vorst toe. Het ziet er voor lopig nog niet naar uit. dat de winter zal wijken. Het gebied van hoge barometer standen van noordwest Rusland, via Scan. dinavië tot Groenland, met een constante koude oostelijke wind aan de zuidkant, is onaantastbaar. In de Alpen is tot groot plezier van de liefhebbers van deze sport het skiseizoen reeds begonnen. Overal in ons land wordt al druk op de ijsbanen gereden ei Friesland begint men langzamerhand de Elfstedentocht te denken. Jonge eendjes overwinteren in Delfts huis DELFT. Lentesurn/ptomen in een vroege winter brengen problemen mee. Dat ondervindt de familie Verwey uit de Van Lodenstei/nstraat in Delft. De achttienjarige dochter Ineke, verpleeg ster in het .Groene Kruis-sanatorium in Delft, bracht namelijk zeven jonge eendjes mee naar huis die nauwelijks twee dagen oud waren en door de kou dreigden om te komen. De diertjes waren gesignaleerd door een patiënt van het sanatorium. Tien jonge eendjes bleken al aan de winter ten offer zijn gevallen, terwijl de zeven nog in leven zijnde eendjes er slecht aan toe waren. Bij de verwarming in huize Verweg kwamen zij echter spoe dig bij. Zij worden nu driemaal daags naar het lavet gedirigeerd om de zwemkunst te leren. Overigens ver wacht Ineke weldat zij de diertjes tot in het voorjaar zal moeten verzorgen. Commentaar van vader Verwey: uZij vinden hier altijd wat. Eerst onze hond, toen een parkiet, daarna een haasje en nu weer eendjes Op 15 december zal koningin Juliana de 5 km lange Oosterschei- debrug officieel voor het verkeer openen. Het hart van Zeeland zal dan via de langste brug van Europa verbonden zijn met de Randstad Holland. De brug is in nog geen 3 jaar gebouwd en bestaat uit 52 overspanningen die rusten op 162 pijlers. Tien miljoen van staatslening naar buitenland DEN HAAG Minister Vondeling heeft in antwoord op een vraag van het Tweede Kamerlid Beernink (chu) mede gedeeld, dat uit door de Nederlandse Bank bij een representatief geacht aantal banken ingewonnen inlichtingen kan worden opgemaakt, dat de buitenlandse inschrijvers op de jongste staatslening een bedrag van iets minder dan tien miljoen gulden, d.w.z. zeven procent, toegewezen kregen. Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Meer bewolking met in het zuiden van het land mogelijk enige sneeuw. Matige! tot krachtige wind tussen oost en zuidoost. Vannacht matige, morgen overdag lichte j vorst (Opgemaakt te 11.15 uur). j IJSBAAN GEOPEND van 19—22.30 uur. TENNISPARK LEIDSE HOUT (Leidse IJsclubI. Contributie: seizoen *65/'66 junioren t m 17 jaar 3,— seniorleden 5. VERDEELD Ondanks ernstige pogingen, vooral op instigatie van voorzitter De Pous, is de Sociaal-Economische Raad er niet in geslaagd een unaniem advies aan de regering uit te brengen over do spelregels voor een vrijere loonvor- Dat is te betreuren, omdat het be drijfsleven. dat zelf om een vrijer loonbeleid heeft gevraagd, niet bij machte blijkt dit op papier gestalte te geven. Nu staat de regering, in zonderheid minister Veldkamp, op nieuw voor de taak, de loonknoop door te hakken. Het is bekend, dat de bcwindsmajt van sociale zaken een meester is in het uitdenken van compromissen. Zijn in de gerichte adviesaanvrage ondernomen poging om dc S.E.R. reeds bij voorbaat een compromis voor te schotelen is evenwel op een mislukking uitgelopen. Voor een groot aantal suggesties in deze aan vrage bleken de raadsleden weinig of niets te voelen. Er behoeft echter niet aan te worden getwijfeld, dat minister Veldkamp erin zal slagen op grond van het thans uitgebracht S.E.R.-advies een nieuw compromis te formuleren, dat beide partijen tot op zekere hoogte bevredigt. Voor de sfeer bij de nieuwe loonon derhandelingen (hier en daar al be gonnen) was het evenwel beter ge weest als de S.E.R.-leden zelf de gulden middenweg hadden gevonden. KROONLEDEN In het ontwerp-advies van de S.E.R. over het meest wenselijke loonpoli tieke systeem namen de Kroonleden (naast vakbeweging en werkgevers) een derde standpunt in. dat dc visie van de ondernemers overigens zeer dicht nabij kwam. Blijkens het definitieve advies heb ben Kroonleden en werkgevers el kaar volledig gevonden. Weer gevon den, want dat is eigenlijk altijd zo geweest als het gaat om loonpolitiek. Hoe komt het toch, dat de Kroon leden steeds weer (als het ware „van nature") zich in het werkgeverskamp het best thuisvoelen? Doen zij mis schien steeds de meest „wijze" keuze? Ziet de vakbeweging het steeds „ver keerd"?. of hebben de Kroonleden „nauwere banden" met de onderne- Het antwoord op deze vragen zal wel nooit duidelijk uit dc verf komen. Toch heeft de vakbeweging dc laatste jaren vaker gelijk gekregen dan Kroonleden en werkgevers samen- Met dit te constateren willen we uiteraard niets afdoen aan de waarde van het standpunt, dat zij thans tegenover de vakbeweging hebben ingenomen. ZENDINGSAKKER Reeds in de jaren twintig pleitte zendingsman Kraemer voor de zelf standigheid van de kerken in de zen- dingsgebieden. Juist op de dag van zijn begrafenis nu is de hervormde synode geconfronteerd met het nieu we zendingstijdperk dat is aange broken. Zending betekent niet meer alleen zendelingen sturen naar heidense landen. Er wordt thans gesproken van zending in zes continenten. Zen ding is de gemeenschappelijke taak van oude en jonge kerken. De synode heeft zich in principe akkoord verklaard met het plan Aziatische zendelingen te vragen in ons land te komen werken. Moeten we daar veel van verwachten? In directe zin misschien niet. Maar zij kunnen door hun komen hun eigen kerken leren, dat deze een ver antwoordelijkheid hebben voor de gehele wereld. En zij kunnen ons leren, dat ook Nederland zendings akker is en ons er zo aan herinneren, dat wij een verantwoordelijkheid hebben voor anderen ver weg, maar ook voor de buren in onze straat. Dc betekenis is voorlopig alleen, dat deze Aziatische zendelingen een teken zijn, dat zending een gezamen lijke verantwoordelijkheid is. Maar dat is reeds belangrijk. Bij een tramhalte in de Duit. se stad Frankfort hing een affiche om het bezoek aan de lokale dierentuin te sti muleren. De aap, die als aan dachttrekker fungeerde, bleek precies te passen op de wachtende trampassagier er achter en dat werd door een wakkere fotograaf gezien. Resn'taat: een nogal vreemd plaatje. Met een heel gewoon praatje kunt u ons van dienst zijn. Dat behoeft niet bij {ie tramhalte te gebeuren. Dat kan overal zijn. Tijdens een verjaardag, een visite, een gesprek tijdens de werk- pauze op kantoor. De krant kunt u niet missen geen dag. Maakt u deze krant tol een onmisbare vriend voo: anderen? zoals de mens ach ter de aap schuilging op het plaatje, zo gaat de bolbon op pagina 2 weer achter dit praatje schuiL

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1